:;:r vanille ijs Wie verhuist U? SOESTER BANKVEREENIGING ALLE BANKZAKEN. UMIBBKElil! S GORISSBI Transpireerende Uitgave: G. J. Smit, Soestdijk, Bureau: Van Weedestr. 35, Tel. 2181 Banketbakkerij „Nieuwerhoek" Het Altaar. Valsche Profetan. Burgemeester Grothestraat 53 Telefoon 2317 SAFE-DEPOSIT O.F.VOIGT Burgem. Grothestraat 28 - SOESTDIJK Co rto sa-Sigaren ROOKT LENSSEN 1e JAARGANG VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1931 No. 8 DE SOESTER POST Katholiek weekblad voor Soestdi|k, Soest en Soesterberg. ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. BijkantorenVISSER'S Boekhandel, SOEST en C. J. VAN DAM, SOESTERBERG ADVERTENTIES opgegeven voor „De Soester Post", worden zonder prijsverhooging opgenomen in het „SOESTER NIEUWSBLAD", Algemeen Christelijk Weekblad en „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad. Thans in prachtvol en hygiënisch gefabriceeide kups, inhoudende: I pond 60 cent, ponds 36 cent, I1/, ons 20 cent alsmede 5,10 en 15 cents porties. Eén van de Zomer- en vacantie-genoegens. TEL. 2232 Aanbevelend, F. H. EUWE EPISTEL EN EVANGELIE. Dertiende Zondag na Pinksteren. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Galaten; III, 16—22. Broeders! De beloften werden toegezegd aan Abraham en zijnen Nakomeling. Niet wordt gezegd: En aan uwe nakomelingen, als was er sprake van velen; maar als van éénen: en aan uwen Nakomeling; en deze is Christus. Dit nu zeg ik: een door God be krachtigd Verbond wordt door de Wet, die vierhonderd en dertig jaren later gegeven werd, niet krachteloos gemaakt, zoodat de belofte te niet gedaan zou zijn. Immers zoo de erfenis krachtens de Wet is, dan is zij niet meer krachtens de belofte; en toch heeft God ze aan Abraham door belofte geschon ken. Waartoe is dan de Wet? Óm wille der overtredingen is zij gegeven, totdat de Nakomeling, aan wien Hij de belofte ge daan had, komen zou; en zij werd uitge vaardigd door engelen door tusschenkomst van een middelaar. De bemiddelaar evenwel is zulks niet voor één; God echter staat al leen. Is de Wet dan in strijd met Gods be loften? Dat zij verre! Want als er een Wet gegeven was in staat om levend 'te maken, dan zou de gerechtigheid waarlijk uit de Wet zijn. Maar de Schrift heeft alles onder de zonde ingesloten, opdat aan hen, die ge- looven, de belofte zou gegeven worden uit het geloot in Jesus Christus. Evangelie volgens den H. Lucas; XVII, 11-19. In dien tijd, toen Jesus naar Jarusalem trok, ging Hij langs de grens van Samaria en Galilea. En als Hij zeker dorp binnenging, kwamen Hem tien melaatsche mannen te ge- moet, die op een afstand bleven staan en hunne stem verhieven, en zeiden: Jesus, Meester, ontferm U onzer! Toen Hij hen nu zag, zeide HijGaat en vertoont u aan de priesters! En het geschiedde, dat zij, terwijl zij gingen, gereinigd werden. Een nu van hen keerde, zoodra hij zag, dat hij gereinigd was, terug, God verheerlijkend met luide stem; en dankzeggend^ viel hij voor zijne was een Samaritaan. Jesus nu antwoordde en zeide: zijn niet alle tien gereinigd geworden? en waar zijn de andere negen? Er is nie mand gevonden, die terugkeerde en eer gaf aan God, behalve deze vreemdeling. En tot hem sprak Hij: Sta op, ga! want uw geloof heeft u gered. Het volgende is ontleend aan een artikel, van Z. H. Exc. Mgr. Hopmans in Sancta Maria: Door liturgisch altaar wordt verstaan de altaartafel zonder meer, d.i. zonder opstand of retabel met beeldengroep of schilderij. De reden, waarom die groote afstand met zijn versieringen niet zoo gewenscht wordt, is hierin te zoeken, dat die hooge versierin gen te zeer de aandacht trekken der geloo vigen. Daardoor wordt de aandacht geleid van de altaartafel, die vóór alles de aandacht verdient. Op het altaar toch wordt de verhevenste en heiligste handeling verricht, wordt het H. Misoffer opgedragen, dat hernieuwing is van het Kruisoffer van Calvarië. Te meer verdient het altaar al onze aan dacht en onzen diepen eerbied, wijl het al taar het symbool van Christus, den Offeraar en de Offerande van het Nieuw Verbond. Bij de toediening van het Subdiakonaat zegt de Bisschop tot de wijdelingen: „Het altaar der heilige Kerk is Christus zelf, vol gens de getuigenis van den H. Johannes, die in zijn boek der Openbaring (8:3) ver haalt, dat hij een gouden altaar heeft ge zien, dat staat voor den troon, waarop en waardoor de offergaven der geloovigen aan God den Vader worden opgedragen. Daar het altaar zinnebeeldig voorstelt Christus, moet het altaar geteekend zijn met vijf kruisjes, die afbeelden de heilige won den van den Zaligmaker. Deze vijf kruisjes worden bij dé altaarwij ding met gewijd water geteekend en tot drie maal toe gezalfd. De eerbiedbewijzen aan het altaar, zooals buigen, knielen, kussen, bewierooken, worden ook verklaard doordat het altaar Christus verbeeldt, aan wien die vereeringen ten slotte worden gebracht. In de eerste tijden van het christendom werd in de catacomben het H. Misoffer dik werf opgedragen op de graven der Marte laren. Vandaar is ontstaan het gebruik dat thans voorschrift is om in de altaartafel reliquieën van Martelaren te sluiten. Deze reliquieën worden gelegd in een klein graf, dat in de altaartafel wordt ingehouwen en bij de wijding met een dekplaatje van natuur steen wordt dichtgemetseld. valsche profeten, die tot U komen in schaaps- kleeren, maar innerlijk roofzuchtige wolven zijn! Wie zijn dat? Wel, dat zijn dezelfden, die ons den bree- den weg op willen trekken. En wat is die breede weg? 't Is de weg der hartstochten, de weg van het vleesch, van den mammon, van de eer zucht. 't Is de weg der losbandigheid, der opstan digheid tegen God. 't Is de weg van de zoogenaamde onaf hankelijkheid der menschelijke rede. 't Is de wegdie ten verderve leidt. 't Is helaas de weg, dien velen inslaan verleidt door valsche profeten. Wat die profeten verkondigen? Dat de mensch zichzelf genoeg is, dat ie z'n eigen wetten stelt, dat God zich niets aan den mensch gelegen Iaat liggen. Dat de mensch vóór alles zorgen moet iets aan z'n leven te hebben! Dat er mis schien wel 'n hiernamaals 'bestaat, maar ze ker geen helDat iedere z.g. zonde eigen lijk maar 'n menschelijke zwakheid is. Wat die valsche profeten nog meer ver kondigen? Dat God niet bestaat! Dat alles van de natuur komt! Dat godsdienst opium is voor het volk. Dat priesters parasieten zijn en domhouders. Dat ieder gezag dwang is en onzin. Dat ieder mensch z'n volle vrijheid moet hebben. Dat familie en huwelijk ouwe rommel 'zijn. Naar die profeten luisteren honderddui zenden gretig, 't Komt hun hartstochten in 't gevlei! Ieder nummer van d'r krant, iedere verga- dering van d'r bondzweept diezelfde hartstochten op. Zoo blijven ze op den breeden weg. Wat God z'n schepsels biedt, dat Iaat hen koud. Dat Jesus wezenlijk is God gelijk de Va der en de H. Geestinteresseert hen niet! Zijn zoendood voor onze misslagen is voor hen Tucht! De Kerk, die Hij instelde om Zijn leer en Zijn genademiddelen aan de menschen te brengen verwenschen ze. Want zóó hebben de valsche profeten het hun voorgezegd. Enze lachen, als we hen waarschuwen voor die valsche profeten, die in schaaps- kleeren komen, maar in wezen roofzuchtige wolven zijn! 't Is droevig. Want die wijde poort, die breede weg... voert ten verderve. O Jezus om Uw lijden, ontferm U over die misleiden tuin waar niet een weinig fruit kan groeien? Wat smaakt lekkerder dan een goede peer of appel, pruim of bes versch uit eigen tuin? Wie gelegenheid heeft, moet fruitboom- pjes planten. En denkt nu niet, dat alleen groote tuinen daarvoor geschikt zijn, want dat is njet waar. Als er maar zon kan komen en er een stukje grond disponibel 'is, gaat het uitstekend. Natuurlijk, van die groote acht meter hooge jutteboomen of van die tien meter breede goudreinetten zijn niet overal op hun plaats, maar er is ook wel iets kleiners. En dat kunnen we gerust er bf) zeggen: klein maar fijn, want aan die lage boompjes kunnen we veel beter fijne en teere soorten kweeken, dan aan hooge hoo rnen, die soms zeer veel van wind te lijden hebben. In kleine tuintjes behooren dus struiken. Die worden niet zoo hoog, zijn gemakke lijk te behandelen en te plukken en zijn zeer vruchtbaar. Hoe we aan 'die struiken komen? Ik zal U zeggen hoe we er niet aan moeten komen. Nooit koopen langs de deur, want een flin ke kweeker verkoopt niet langs de deur. Wel verkoopt hij af en toe een partijtje minderwaardig spui en dat komt dan de deur langs. Ook niet koopen in het wilde weg. Ik bedoel bijv. goudreinet, want als U niet bestelt een goudreinet voor kleinen tuin, krijgt U een struik, die wel wil groeien en waar wij een dozijn messen op versnoeien kunnen, maar die ons geen vrucht zullen geven, omdat ze dat pas doen, als ze een respectabele hoogte en breedte bereikt heb ben. Als U bestelt, doet dit dan rechtstreeks aan den kweeker of door bemiddeling van Uw tuinman. Zoekt eerst van te voren de verlangde soort en vorm op. Als U bestelt, weet U dus wat U bestelt en krijgt U ook wat U wenscht. De handelaar of kweeker verkoopt het liefst op naam en verlangden vorm, hij weet dan dat de kooper tevreden is en dat is ook zijn voordeel. Iluu 7nniiivnn komen tot rast,kal. www LCIIUWGII meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Heuvelweg 16 Middelwijkstr. 33 - Tel. 2065 PLUIMVEE, LANDBOUW, ENZ. „Wijd is de poort en breed is de weg, die ten verderve leidt; en velen zijn er die daarlangs mgaan. Hoe eng is de poort en hoe smal is de weg, die ten leven voert; en weinigen zijn er, die hem vinden. (Matth. VII, 13, 14). Zoo sprak de Oneindige Waarheid zelf! 't Is 'n hoogst ernstige waarschuwing, die Jesus nog eens herhaalt: Wacht U voor de Fruitboomen. Nog eenigen dagen en we zitten midden in den fruittijd. En te kust en te keur kan men zich voor weinig geld heerlijk fruit ver schaffen. Ik zeg: heerlijk fruit. Dat woordje heerlijk is een lastig woordje. De een ver staat er dit onder, een ander dat. De een houdt van sappig, een ander van smakelijk, een derde van muskussmaak, een vierde vindt muskus afschuwelijk, een vijfde houdt van zuur, een zesde van zoet, enz. enz. Ik be doel met heerlijk dus wat U zelf maar wilt. Over soort zullen we dus niet spreken. Fruit is gezond en daarom moeten we het eten. Ja, ze eten wel fruit, maar dat is meest atval, uitschot, slecht soort, enz. Die men schen kennen geen fijn fruit. Maar er is een categorie menschen, die wel kunnen koopen en het niet doen. Die liever koopen afval dan fijn fruit. En dat is jammer. Op de eerste plaats voor hen zelf en op de tweede plaats voor den kweeker, die zijn goede fruit toch niet voor niets kan weggeven. De kweekers zijn al jaren doende, hun product te verbe teren. De verbetering kost hun geld. En de koopers? Waar letten onze Hollandsche koo- pers op? Alleen op schijn, op het uiterlijk. Vraagt eens aan het volk, welke appel of peer zij het lekkerst vinden. Ze weten het niet. Ze kennen geen soorten. De kleur, dat is hun maatstaf. Een mooie peer wrang en hard vliegt van de karren der kooplui, ter wijl een fijnsmakend soort met grauwe tint bijna onverkoopbaar is. De kweekers wil len hun soorten bekend maken. Wij moeten hen daarin steunen. Hoe? Door het te eten, maar nog meer door aan den koopman te vragen: hoe heet dit soort? U weet dan meteen ot U dit soort in het vervolg weer zult koopen of niet. U steunt de kweekers, U steunt den eerlijken handel. En als de handelaar U zegt, de soort niet te kennen, koop dan niet, want op de veilingen wordt bijna alles op naam verkocht, uitgezonderd een enkel onbekend en veelal minderwaardig soort. Een soort zonder naam brengt niets op. En als het op bewaren aankomt, er mag niets aan appel ot peer mankeeren of be waring is uitgesloten. Zorgt dus iets goed te ontvangen voor* Uw geld. En nu de fruitteelt. Wie heeft geen stukje Hel ongeval in de Eem Mijnheer de Redacteur. Hoewel reeds eerder in een der plaatselijke bladen als „ingezonden" geplaatst, verzoek ik U, lerwille van het groote belang hierin gelegen, onderstaand stukje in Uw blad op te nemen. Het ongeval aan de Eem, waarbij een, jongmensch tijdens het baden verdronk, ves tigt onze aandacht weer eens op het nood zakelijke van „het leeren zwemmen". Dat Soest met zijn groot aantal inwo- rners en in den zomer talrijke pensiongas ten nog geen zweminrichting heeft, waar de jeugd en ook ouderen zonder gevaar de zwemsport kunnen beoefenen, pleit niet voor onze gemeente. Hoeveel inenschenlevens zullen nog ver loren moeten gaan, alvorens Soest een zwem inrichting bezit? Het baden in de Eem (een andere gele genheid is hier niet) is voor hen, die' niet kunnen zwemmen, een gevaar, vooral nu de vaargeul is verbreed en uitgediept. Tevens heeft d't verdrinkingsgeval weer aangetoond, dat ook al kan men goed zwemmen, men hog niet altijd in staat is een drenkeling te redden. Wanneer deze zich n.L in grooteii angst aan zijn redder vastklampt en de red der kent niet de bevrijdings- en reddiingsgre- pen, dan verkeert ook hij in groot gevaar te verdrinken. Ook bij bovenbedoeld ongeval moest dege ne, die een poging deed den jongen man te redden, zich met geweld van den dren keling bevrijden en zonk deze naar de diep te, zoodat de poging van den redder faalde. Zelfs vele geoefende zwemmers, die op wedstrijden prijzen behaalden, voor snel zwemmen, zijn onder dezelfde omstandighe den aan verdrinkingsgevaar blootgesteld, ais zij niet in staat zijn zich op de juiste wijze van een drenkeling vrij te maken. „Nadert nooit een drenkeling al zwem mende van voren, doch steeds van achteren; grijpt hem dan in den z.g. kopgreep", waar bij de handpalmen van den redder op de ooren van den drenkeling worden gelegd., het gezicht van den drenkeling naar boven gekeerd, óf „omvat, achter den drenkeling liggend, de beide bovenarmen even boven de elleboog en zwem op den rug naar den wal". In meerdere plaatsen van ons land zijn reeds Vrijwillige Brigades voor het redden van drenkelingen; ook de Utrechtsche Red- dings-Brtgade verrichtte ïeeds veel en goed werk. t i Zwemmers en zwemsters, die de bevrij dings- en reddingsgroepen willen leeren en tevens hoe men een drenkeling die bewus teloos of schijndood is, moet behandelen, zenden hun adres aan ondergeteekende. Het gaat hier om den medemensch van den ver drinkingsdood te redden. Wat de oefeningen betreft, die zullen voor- loopig nog hoofdzakelijk op „het droge" moeten geschieden. Er is echter wel gelegen heid te vinden ook in "het water te' oefenen. M. L. VAN DER ES, Kolonaeweg 11 Lid U.R.B. Instructeur Ned. Bond t.h. Redden van Drenkelingen. o Die goede, oude tijd. Economie is een raar ding. Tenminste als men kennis neemt, van wat ons als zoodanig wordt voorgezet, moet men er wel rare gedachten van krijgen. In economie schijnt absoluut geen logische gedachtengang te zitten. Daarin gaat het niet volgens vaste wetten, maar naar het schijnt, zoo maar kris-kras door elkaar. Voor dezen tijd zouden dan wetten gel den, precies tegengesteld aan die van eeni gen tijd hiervoor. Ik wil de lezers op eenige voorbeelden tracteeren. In 1924-'25 was er een algemeen tekort aan producten. Er was niet voldoende voed sel voor mensch en dier. En ook, er waren niet voldoende productie- en transportmid delen, zooals spoorwagens, schepen, machi nes en gereedschappen. Da economen kwamen in 't geweer en leerden ons, dat het eenigste middel was, een loonsverlaging over de geheele linie en hard wérken, om als het mogelijk was, in denkortst mogelijken tijd den achterstand in te halen. Maar we moesten ons maar schrap zetten, want dat zou zoo gemakkelijk niet gaan, en i.og wel vele jaren duren. Aile loontrekkenden, ambtenaren en arbei ders moesten al vast beginnen hun tol aan die bezuinigingswoede der economen te brengen. Er werd voor de arbeiders met overwerk- vergiinningen gestrooid, en in het kort gezegd, na vijt jaren hebben we niet alleen den achterstand ingehaald, maar hebben we van alles te veel. Te veel aardappelen; te veel graan; te veel koffie; te veel katoen; te veel olie; te veel... ja vul zelf maar in, er is van alles te veel. Viie zitten nu midden in een groote crisis. En .ve zien het eind nog niet. Maar wat gaat er nu gebeuren? Dit: dat de wijze economen, met de ver zekering komen, dat de loonen naar omlaag moeten; Ik verdenk er die heeren sterk van, dat er in hun heele economische apotheek maar één recept en één geneesmiddel is: „Loonsverla ging!" Net als vroeger Jean de Vargas in de Bloedraad maar één straf had: „aan de galg.!" Net als vroeger bij de oude heel meesters: „Aderlaten!" en later bij de ge nees-heeren(!)„bloedzuigers!" en onder dienst tijdens de mobilisatie: „Aspirin!" 't Blijkt nu wel, dat die heeren er maar metlde muts naar gooien en tevens, dat al tijd jiegenen, die het minst koopkrachtig zijn, nogjmaar wat afgenomen moeten worden. Mjiar wie weet een oplossing voor dit pro* bleejn? Wie brengt ons uit het duister? É-ger jaren was^ er hongersnood en osheid, "als er te kort aan graan, aan jehoeften, aan producten, aan geld was. is is er overvloed van producten en jenoeg en nu ja, hongersnood is er ig nog niet, maar daarmede gepaard gaauue armoede, is er wel en nog eens, ter- wijMer overvloed, ja te veel van alles is. VÏóeger- dankten de menschen God voor eenlrijke oogst, want met het binnenkomen van een goede oogst kwam de welvaart in het land en in het huis. En nu? Nu wordt het graan in de locomotieven verstookt, omdat er te veel is, en daardoor de prijs daalt en de koffie wordt bij scheeps ladingen in zee gesmeten, omdat ze geen voldoende goud opbrengt. En dat alles heet economie? De wetenschap doet alle mogelijke moei te, om insecten, parasieten, zwammen en schimmels te bestrijden. Want zulke para sieten konden vroeger de graan-, koffie- of katoenoogst van een geheel werelddeel ver nietigen. En het moet gezegd, veelszins lukt het aan de wetenschap, het juiste middel te vinden en de productie op te voeren. Vroeger waren de menschen verheugd, als ze een goede oogst hadden. En nu? De Amerikaansche regeering maakt bekend, hoe groot de katoenoogst is van dit jaar. En het blijkt, dat over de geheele linie de ka toenverbouwers buitengewoon gezegend zijn. Zijn de menschen nu ook verheugd? Aan alle groote beurzen zijn de geldmannen wanhopig. Ja heusch, wanhopig, vanwege den grooten zegen. Ze hadden zoo vurig gehoopt op een misoogst. ZITDAG TE SOESTERBERG, Rademakerstraat 76, Maandag en Donderdag. Gediplomeerd Drogist Opticien FOTOHANDEL ONTWIKKELEN VOOR AMATEURS OVERLEDEN: Cornelia Hamstra, 46 jr., geh. met G. Haage, Molenweg 8. Willemina Vinke, 54 jaar, geh. met E. Legemaat, Amers- foortschestraat 29a. GEVESTIGD: A. L. Zijp, Wald. Pvrml. 50. G. Klarenbeek, Verl. Postweg 70. J Buurveld met gezin, Spoorstraat 30a. H. J. A. Meijer, Spoorstraat 30a. S. M. Hesselink, A. Pauwlownal. 10. C. J. de Jong, Nieuweweg 48. H. van Asch, Ferd. Huycklaan 34. H. J. Demmer, Amersf.straat 32. E- Stramkova Koudhoornweg 2. W. M. J. Lustenhouwer, Nieuwstraat 38. A. H. F. J. van Kesteren met gezin, Van Weedestraat 46- C. B- Vee- nendaal, Steenhofstraat 29. J. Horsmeier m gezin, Nieuweweg 15b. P. A. H. Bruinsma Den BLieklaan 25. C. J. W. Brunings met gezin, Torenstraat 2d. VERTROKKEN: F. A. H. Vellekamp met gezin, van Van Weedestraat 3 naar Bussum, Albrechtlaan 5. P. de Lyon, van Nieuwesteeg 39 naar Amersfoort, Prinses Marial. J. van Hunen, van Beckeringhstraat 12a naar Arn hem,» hoek Koningsl. 8. A. v. d- Kraats, 'van Rademakerstraat 6 naar Amersfoort, Hoogstr.weg 16. J. P. Weede, van Spoor straat 15 naar Amsterdam, F. Hendrikplants. 321. L. R. Reijenga, van Nassaulaan 26 naar Zeist, K- Bergweg 3. W. A. Rademaker met gezin, van Banningstraat 84 naar Utrecht, 'Balksbeekstraat 60. T. Pleij, van Wald. Pyr- montlaan 21 naar Nijkerk, bij ouders. B. J Tresoor, van Klaarwaterweg 23 naar Voor- jiuui, Bis»ch. Nijverheidsschool. J. M. Haïti, van O. Grachtje 17 naar Barneveld, Verbin dingsweg 14. J. Th. A. Smit met gezin, van Kon.laan 20 naar Diemen, Hartveldschew. 70 VERHUISD: R. Hagenbeek, van Birkstr. 17 naar Kerkpad Z.Z. 49. Wed. J. W. H. Muijlaert, van Oranjelaan 20 naar Bosstraat 12. M. H. F. Brinkgreve, van Kerkpad Z.Z. 52 naar 57a. B. G. Wesseling met gezin, van Veldweg 14 naar Parklaan 13. K. Wiersema met gezin, van Soesterb.str. 41 naar 9a. Wed. G. v. d. Bovenkamp met gezin, van Vart Weedestraat 32 naar Kerkpad NJZ. 52. W. v. 'Meerten met gezin, van Hartweg 16a naar Koninginnelaan 20. R. v- Agterveld, van Verl. Kolonieweg 16 naar Kerkstr. 44. PLAATSELIJK NIEUWS De resultaten van den graanoogst zijn insgelijks zeer verblijdend, maar de beurs- menschen hadden blijkbaar gebeden om een hongersnood, want nu zijn ze ook over den graanoogst wanhopig. Er zit nog een groo ten voorraad ,van verleden jaar. Aan de veilingen hier in ons land worden groote partijen andijvie en komkommers naar de vuilnisbelt gebracht, omdat de kweekers er niet voldoende geld voor krijgen en bang zijn, dat de prijzen nog lager zullen worden. Ze vechten allen tegen de lagere prijzen der producten, maar ze schreeuwen hard om loonsverlaging voor alle gesalarieerden. Neen, ik kan niet dweepen met zulk een economie. En ik houd het maar met die goede, oude tijd. Chr. Georg. Arbeider. Gesiaagd De heer G. A. Hilhorst alhier, slaagde voor de acte Engelsch L. O. Dammen Dinsdag 25 Aug. a.s. zal de Soester Dan> club een vriendschappelijken wedstrijd spe len tegen een tiental van de Bussummer Damclub. Dit belooft een interesanten strijd te worden, daar Bussum wel zoo sterk mo gelijk zal uitkomen. In ieder geval is het voor beide ploegen een goede oefenwed strijd, hetgeen na de lange zomerrust wel eens nuttig is. Belangstellenden hebben vrije toegang. Gespeeld wordt in Hotel Okhuizen; aan vang acht uur. Onbestelbare stukken Onbestelbare stukken, waarvan de afzen ders onbekend zijn, zijn terug ontvangen te Soest in de le helft van Augustus. ZIJN NIET T'EVENAREN Verkrijgbaar bij W. MEKKING - NASSAULAAN 20 BIJ EN U GENIET. VAN WEEDESTRAAT 36A - TEL. 2017 BURGELIJKE STAND GEBOREN: Regina Catharina, dochter van H. W. v. Fulpen en J. P. Peters, Molenstr, W.Z. 3. Hendrikus Gijsbertus, zoon van M. Kok en E. H. v. Dorresteijn, Ossendamweg 14. Elisabeth Reiniera, dochter van H. Wit- lemse en A. Werkhoven, Nieuweweg 44. Ger- rigje, dochter van A. Ebing en J. v. d. Schagt, v. Lemneplaan 15. GETROUWD: A. v. Dalen en M. C. Zwart, C. Kok en J. M. Meiman. Brieven Binnenland. 1. Langenbock, Amsterdam. 2. Mej. C. Nagarede, Rotterdam. Briefkaarten Binnenland. 3. Bakker, Rotterdam. 4. Fa. L. Nuggers, Amsterdam. 5. Mevr. Petersen, Amsterdam. 6. Th. G. Dijks, Amsterdam. 7. Mevr. Paul, Amsterdam. Briefkaarten Buitenland. 8. F. Bland v. d. Berg, Davosplatz. Geslaagd De heer A. E. Wegman te Soesterberg slaagde voor het examen Fransch L.O. Openbare Verknoping Door notaris A. O. Dammers werd in hotel „Eemland" geveild het woonhuis Ko- pinginnelaan 124. Het pand werd ingezet op f3050 - en afgemijnd op f3659.— door D. v. d. Broek alhier. De villa „Huize Tasman" wgrd niet ge veild. Inschrijving Brandstoffen Dinsdagmiddag werd ten Raadhuize aan besteed de levering van: 60000 K-G. giet- cokes, 8500 K.G. gascokes, 2500 aanmaak- türven en 300 H.L. anthraciet. Ingeschreven werd als volgt: Gobel Cö. f 1547,25, Joh. Tak f1654.-, Joh. v. d. ONZE RIJMKRONIEK EEN ZOMERDAG OP DE HEIDE Wazig, dampend, mistdoortrokken, liggen hei en dennenbosch; trekken moeizaam sluiersscheurend, zich uit 't vochtig nachtkleed los. Spinnewebben tegen boomen, teek'nen zich spookachtig af, daar de dauw, de dunne draden, zilveren omhulsels gaf. „Zon kom met Uw licht en warmte"! is de roep van al wat leeft. „Warmtebron, gij milde schenkster, die ons weer nieuw leven geeft". Gloeiend, in haar gouden glorie, gluurt zij over 'n heuvelrug en breekt door met gulden stralen, jagend' mist en damp terug. Allerwegen komt beweging, in 't geboomt' en op het mos, 't ritselt zachtkens in de struiken, vogeljubel breekt nu los. Stil verlaten ligt een zandweg, dieper in, het karrespoor door een kar met heideplaggen, recht getrok ken als een voor. Stralend uit een blauwen hemel, droogt de zon nu bosch en hei, alles gaat van warmte geuren, bijen, hommels zoemen blij, want de dophei staat te bloeien, tooit zich met een lila kleed, houdt de bloempjes, zwaar van bloemzoet, voor het bijenvolk gereed. Ongemerkt haast, naakt de middag en de zon staat op haar hoogst, bramenstruiken dragen bloesem, fluist'ren van een ruimen oogst. In de verte wuift de rogge, lauvvig-vvarm heen en weer; zachtkens buigen onder 't windje zware aren op en neer. Alom heerschen rust en kalmte, niets wat hier de stilte stoort, Slechts het kraken van de dennen, wordt van tijd tot tijd gehoord. Zoo verstrijkt de gansche middag, tot de avondscheem'ring valt en het paard van 't keuterboertje na zijn dagtaak wordt gestald. Edelwild in 't bosch verscholen, komt nu schuchter aan den rand, Konijnen zitten op den heiweg, laten sporen na in 't zand. 't Bosch wordt donker, en de kleuren van de hei vervagen gauw. Na een dag vol zonnewarmte dekt een nevel alles af, Aan de aard' het vocht weer gevend, wat deez' aan het luchtruim gaf. Wazig, dampend, mistdoortrokken nu van alle warmte los, wachtend op een nieuwen morgen, rusten hei en dennenbosch. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Purolpoeder kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Wijngaard f 1663.75, W. Sukel f1670.—, De Ruiter Co. f 1686.50, A. Hoekstra f 1730.— Politiehulp Zondagavond werd door een caféhouder aan de Birkstraaf politiehulp ingeroepen, om dat een zekere W- zich wel wat al' te luid ruchtig aanstelde. Toen de politie verscheen bleek W. niet weinig onder den invloed van sterken drank te zijn, waarom hem een nacht vrij logies werd aangeboden. Aanrijding Wederom heeft Zondag een aanrijding plaats gehad op den hoek Van Weedestraat; F. C. Kuijperstraat. Ditmaal waren het 2 motorrijwielen, die elkander in de wielen, reden, doordat de bestuurder, komende uit de Kuijperstraat te veel naar links aanhield. De eene bestuurder liep in dit geval een bloedende knievvond op, de andere een procesverbaal. Motor ongeval Maandagnacht te ongeveer 1 uur heeft op den Amsterdamsche straatweg te Soesterberg een ernstig ongeval plaats gehad. Zekere De H. uit Zeist reed met zijn motor, waarop als duorijdster Mej. H., eveneens uit Zeist, op genoemden weg toen hij plotseling moest uitwijken voor een 3-tal dames, die midden op den rijweg reden. De motor, die hierdooi; slipte, kwam tegen een der boomen terecht. Beide personen van het motorrijwiel wer den ernstig gekwetst opgenomen en naar het Ziekenhuis te Utrecht vervoerd.

Soester Courant | 1931 | | pagina 1