SOESTER BANKVEREENIGING ALLE BANKZAKEN. WieverhuistU? VAN DEN BERG&Co. ALLE BANKZAKEN u SAFE-DEPOSIT üün HtLtn 1 MESti Uitga re: G. J. SMIT, Soesfdijk. Barean: Van Weedestr. 35,Te).2181 Banketbakkerij „Nieuwerhoek" Hoogst fijn Amandel- en Botergebak. Is dat juist? Soest vooruit? Wat een hserlijl kopje KOFFIE*. Natuurlijk GQRÏÖSA-KGFFIE Fataal. De heer Mineur in actie. Ware en valsche eenheid. En Abraham zside: God zal zichzeiuen een lam len brandmier voorzien mijn zoon. Gemeenferaaüsverslay. Bij Hoofdpijn^ en bij Kiespijn 0.F.V0IGT - Burgem. Grothestraat 28 - SOESTDIJK Burgemeester Grothestraat 53 - Telefoon 2317 SAFE-DEPOSIT PUIflOL in huis! 10e JAARGANG VRIJDAG 9 OCTOBER 1931 No. 40 SOESratTHEUWM Algemeen Christelijk weekblad voor Soestdljk, Soest en Soesterberg. VanVAolt} traatZO T«.lefooi\ IS7B. ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: van 15 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Bijkantoren: VISSER'S Boekhandel, SOEST en C. J. VAN DAM, SOESTERBERG ADVERTENTIES opgegeven voor het „Soester Nieuwsblad" worden zoaéer prijsverho©- ging opgenomen in „DE SOESTER COURANT" Algemeen Weekblad en „DE SOES TER POST", Katholiek Weekblad. Völe malen bekroond. Uitgebreide sorteering BONBONS, CHOCOLADE, SUIKER- en DESSERTWERKEN. Gereduceerde prijzen. Koopt in Soest. Aanbevelend, F. H. EUWE, TEL. 2232 JULIANAPLEIN 5 - TELEFOON 2163 SOEST en derven daardoor de heerlijkheid van het evenbeeld Gods." Sindsdien zijn door de menschen allerlei pogingen aangewend om de eenheid te her stellen, pogingen die telkens weer op teleur stellingen uitgeloopen zijn. De eerste po ging, waarvan we weten, leest ge in Gene sis 11, waarin ons wordt verteld van den torenbouw van Babel, toen de lieden in het land van Sinear zeiden: „Komaan, laat ons een stad bouwen en eenen toren, welles op perste in den hemel zij en Iaat ons een, naam voor ons maken, opdat wij niet mis schien over de gansche aarde worden ver strooid". God heeft die poging toen verijdeld. En zoo is die valsche eenheid niet tot stand gekomen. Maar telkens verhaalt de geschiedenis weer dat de menschen hebben gepoogd tot een heid te komen door een uitwendigen band, maar niet door een innerlijk beginsel. Dit laatste, die eenheid welke voortkomt uit een innerlijk beginsél', is geen werk van menschen. Ze kan alleen tot Stand gebracht worden door de almacht van God. Die ware eenheid is er, sinds op aarde wordt gevonden, wat men de gemeenschap der heiligen noemt. H. W- L. Bij de behandeling van het request van eenige Ingezetenen, waarbij geïnformeerd werd, oï' de verkiezing van Wethouders wel geschied was in overeenstemming met het reglement van orde en of de voorzitter haql gehandeld, zooals bij een zoo ernstige zaak noodig was, n.L zich te heben overtuigd dat geheel aan de voorschriften was vol daan,, werd door den Burgemeester een stand punt ingenomen, dat op zijn zachtst geno men „zieer bedenkelijk'' kan genoemd worden. Wat toch was zijn redeneering: Erkend werd, dat door hem niet was ge controleerd of aan de voorschriften was voldaan, maar de bewijzen waren nier meer te leveren, want de stembriefjes waren ver scheurd en hoewel die voorschriften beston den, er wa§ toch geen enkel artikel' aan te wijzen, dat voorschreef, dat hij verplicht was om dat te doen, evenmin hoe er gehan deld moest worden als dergelijke fouten wa-1uver te zwijgen ren begaan, 't Scheen of een advocaat aan I 't woord was, want misschien is het juri-1 diseh zoo wel voor elkaar te krijgen, doch er is ook nog een andere zijde aam dergelij ke kwesiies, n.L de moreele kant. Zou deze redeneering b.v. ook geen zin hebben en hooger staan. Een voorzitter is verantwoordelijk voor de goede gang van zaken, raaar een fout be gaan is mogelijk en vergeeflijk, doch bij erkenning van een fout, dan te trachten niet door allerlei spitsvondigheden zich er uit te redden, maar dan eenvoudig de ge maakte fout herstellen. raads- en commissie-vergaderingen, stemde hij „zeer voor", bij herhaling zelfs. Ook werd opgemerkt, dat door hem zeer hartelijk werd m de handen geklapt, toen door den heer Lodeesen de beide mogelijk heden werden besproken, die de wet noemt als redenen van ontslag van Wethouders, n.1. bedanken en overlijden en hij, Lodeesen, verklaarclde geen van beide van plan te zijn. In beide bovengenoemde er"nstige(?) zaken, werd dus door hein een standpunt inge nomen en mogen wij dus verwachten, nu het begin er eenmaal is, dat er nog heel wat geschieden kan door hem, waar de ge meente-belangen mede gediend zullen zijn, Jammer is echter wel;, dat hij geen gebruik maakte van de gelegenheid, die de heer De Bruij'n gaf, om zich te verklaren over zijn eerste wegblijven bij de Wethoudersverkie zing, waarover bijna alle inwoners van Soest spreken. Misschien heeft hij zijn redenen om daar- De beschuldiging of meening, dat Soest steeds achteraan komt, zal weldra tot het verleden kunnen behooren, want vele groo- tere, misschien wel de grootste plaatsen in ons land kunnen een voorbeeld gaan nemen aan de gemeente Soest wat zorg en veilig heid aangaat van overheidswege voor de inwoners. Toe te juichen is, dat alles wordt gedaan om in openbare gebouwen alle voorzorgs maatregelen te nemen, die bij brand of andere omstandigheden het gevaar tot een minimum beperken. Dat nu echter door B. en W, werd voorgesteld om ook bij Godsdienstoefe ningen te verbieden, dat in een gang of portaal een zit- of een staanplaats zal wor den ingenomen, werd door de heeren Enden dijk en Busch toch wel wat al te kras ge vonden en door eerstgenoemde werd daar tegen sterk geprotesteerd. Beide heeren meenden, dat er toch wel een groot verschil bestond tusschen het brandgevaar b.v. in 'n Bioscoop of vergade ringen waar gerookt werd enz. en een kerk dienst. De voorz. echter had daarover een andere meening en noemde als voorbeeld de ingebruikneming van de Emmakerk, dat z.i. meer een ontwijding en hopelooze wan orde was en door hem een „janboel" werd genoemd, hetgeen hem, naar onze meening te recht, een ernstig protest bezorgde van den heer De Bruin. Bij de stemming bleek, dat de meerderheid zoo dwaas was met het voor stel mede te gaan, (gelukkig niet de heer Lodeesen) en hoewel er een zekere over gangstijd zal zijn, toch kunnen de verschil lende kerken er rekening mede houden, dat men in Soest zal zien gebeuren, wat in geen enkele groote stad plaats heeft, n.I. proces verbaal als er meer plaatsen in de kerk wor den ingenomen, dan de gewone zitplaatsen. De eenigste oplossing vindt de Burgemees ter om de menschen gewoon weer naar huis te sturen. Soest vooruit! Verkrijgbaar bij W. MEKKING NASSAULAAN 20 THEE, KOFFIE, CACAO, SIGAREN Bij den aanvang der vergadering van den raad op 5 Oct. 1.1., was werkelijk de zetel van den heer Mineur weer onbezet en door meerderen werd al gedacht, dat dit zoo be hoorde, want op de eerste vergadering kwam hij, toen zoowat alles beslist was en naar ons werd medegedeeld, werden de drie com missie-vergaderingen, waarvan hij lid is, door hem verzuimd met uitzondering van een, die door hem werd bezocht om nog de meded'ee- ling te hooren van den voorzitter, dat de vergadering reeds beëindigd was. Nu echter werd toch zijn plaats ingenomen en kon door hem worden deelgenomen1 aan de disccussie's en beslissingen, wat dan ook geschiedde. O.a. bij de stemming over het al of niet toekennen van presentiegeld voor Aanvankelijk had niemand gedacht dat het Sovjet-regime in Rusland zich zoo lang- zou handhaven. Men meende dat het met de dictatuur van het proletariaat spoedig uit zou zijn. En nog steeds dreigt van alle kanten het Bolsjewistisch gevaar. Als Duitschland zich niet langer staande kan houden, zal de Russische vloedgolf West- Europa ongetwijfeld bereiken. Dit zou nootioitig worden. Maar en dat is het meest fatale voor een groot deel zou West-Europa dat aan zichzelf 'hebben te wijten. Let maar op de feitelijke situatie. De zoogenaamde kapitalistische landen heb ben reusachtige credieten beschikbaar ge steld voor Rusland. Hier sprak het schroffe eigenbelang. Er werd gevlast op de voordeelige han- delstractaten. Winst behalen! Dat was het parool. En zoo kwain men in contact met de Sovjet. Wanneer de West-Europeesche mogend heden zich geheel en al hadden geïsoleerd van Rusland, Üan ware allicht de zooge naamde dictatuur van het proletariaat be zweken. Maar nu kan men in Ruusland zich staande houden met het geld uit het buitenland. Mede daardoor kan de communistische pru- paganda in het buitenland voortwoekeren. Zie, dat is het fatale. Momenteel gaat het met dc buifenkndsche leeningen echter niet meer zoo vlot en wat ziet men nu gebeuren? Stalin wendt het roer om1 en er moet een nieuwie weg gevonden worden voor kar pifaaivorming. Anders stort alles ineen. Vandaar dat Stalin het maatschappelijk sy steem in Rusland gaat schoeien op zuiver kapitalistischen leest. Er is in deze wereld onder de menschen te vinden een ware eenheid, die er altijd zal wezen en een valsche eenheid, die maar voor een tijd zal bestaan. Oorspronkelijk was de menschheid cloor God voor een ware eenheid ge schapen. Hij heeft het menschelijk geslacht niet slechts uit eenen bloede geschapen, maar hij schiep het ook naar Zijn evenbeeld. Doch de zonde, toen ze in de werel<|t kwam, heeft dien laakten band der eenheid!Voor'mij! voor mlj; verbroken, „want ze hebben allen gezondigd Staat open ook voor mij. Gen. 22 8. Abraham de groote geloofsheld zou door aijn God verzocht worden, of zijn geloot ie groote beproeving zou kunnen doorstaan, jod verzocht Abraham en Hij zeide tot hem: Abraham! En hij zeide: Zie, hier bec k. En Hij zeide; Neem nu uw zoonuvr lenigen, dien gij liefhebt. Izak, en ga heer yaar het land Moria en offer hem aldaar to* een brandoffer op een van de bergen, die Ik J zeggen zal. Dat was een zeer vreemde opdracht aan Abraham. Toen hij 100 jaar oud was en Sara zijn huisvrouw 90 jaar, ontvingen zij den zoon der belofte Izak, als voortzetting van de heilige linie en nu Izak een flinke aanvallige knaap was geworden, nu deze op dracht waardoor al de beloften Gous met eén stag zouden worden vernietigd. Maar Abraham in zijn sterk geloof zeide niets. Hij stond des morgens vroeg op en zadelde zijn ezel en nam twee jongeren met zich en Izak zijn zoon; en hij kloofde hout tot het brandofler en maakte zich op en ging naar de plaats, die God hem gezegd had. Toen zij ter plaatse gekomen waren, nam Abraham Jiet hout des randoffers en legde het op Izak zijn zoon; en hij nam' het vuur en liet mes in zijn hand en zij beiden gin gen tezamen. Toen sprak Izak tot Abraham zijn vader en zeide: Mijn vader^ en hij' zeide; Zie hier ben ik mijn zoon; en hij. zeide: Zie het vuuur en het hout; maar waar ia het lam tot het brandoffer? En Abraham zeide: God zal zichzelven ten tam ten brandoffer voorzien, mijn zoon. Uit dat woord van Abraham spreekt zijn groot geloof. Hij moest het onmogelijke doen voor een vader, maar hij gaat en laat de de uitkomst geheel aan God over. Neen de Heere had het offer van Abraham, zijn zoon I^ak niet noodig. Ook Izak was een knaap in zonde ontvangen en geboren en kon geen volmaakte offerande Godes zijn. Het 'be doelen van de offeranden is toch om ver zoening teweeg te brengen voor zonde en schuld tegenover een heilig God. Als zoodanig moet het offer volkomen rein en heilig zijn, zonder eenige smet of rim pel. Dat kon van geen enkele offerande ge zegd worden. Brandofferen, noch offer voor de schuld, Voldeden aan Uw eisch, noch eer, Toen was er één niet den zoon van Abra ham zijn eenigen dien hij liefhad, maar den zoon van God zijn eenigen, dien Hij lief had, Jezus Christus, die opstond en sprak; Toen ze ld' ik: zie, ik kom o Heer; De ror des boeks is met mijn naam' vervuld. Mijn ziel U opgedragen, Wil U alleen behagen; Mijn liefd' en ijver brandt; Ik draag Uw heil'ge Wet, Die Gij den sterv'ling zet, In 't binnenst' .ingewand. Dit was het eenige lam, dat volmaakt, heilig, onschuldig, onbesmet, afgescheiden van de zondaren in staat was om volkomen ver-> zoening te doen voor al onze zonden en» daar om heeft God dit offer wel aangenomen en heeft zijn Zoon overgegeven in de handen der zondaren, overgegeven tot den dood des kruises, opdat er volkomen verzoening /ou P'aa*s heben voor een zondige wereld. Hij is gestorven voor onze zonden maar ook opgestaan voor onze rechtvaardigma- king. Zoo is er dan nu geene verdoemenis meer voor diegenen die in Christus Jezus zijn, die niet naar het vleesch wandelen, maar naar den geest. Jezus Christus heeft de zonde der wereld verzoend en een weg gebaand naar het vaderhuis hierboven voor een ieder die gelooft. Gelooft zijn heil eïi troostvol woord, verhardt u niet, maar laat u leiden. Ik zie een poort wijd open staan, Waardoor het licht komt stroomen Van 't kruis, waar 'k vrij'lijk heen mag gaam, Om vrede te bekomen. Die open poort laat d' ingang vrij Aan wie komt binnen vlieden; Aan rijk en arm, aan u en mij Komt Jezus vrede bieden. £>e tribune te kiem. Presentiegeld we derom ingevoerd. Geen gelden voor verbetering der Eem. De zweminrich ting komt. Slechte handhaving der ver ordeningen. De straatbeiasting moet verdwijnen, üe oplossing Wegemonds Aaniegueiasting spoedig te verwach ten. Karei laai zien niet veruringen. Een goed object voor werkverschaiiing. Maandagavond vergaderde de raad onzer gemeente. Alle leden waren present. ten kwaruer voor den aanvang der ver- gaueruig was ae publieke trroune reeus zoo overvol, dat velen geen plaats konden bemachtigen en de deuren geopend moes ten blijven oin aan de velen de gelegenheid te geven een bna m de raadszaal ie werpen. Na de opening door de voorzitter komt dè agenda in benanuelong. JA. Vaststelling van de notulen dei' ver gaderingen d.d. Zo Agusius en 1 Sept. j.1. Zonuer wijziging vastgesieid. 2. Medeueêiiiig van ingekomen &-tukken. De VuOKAiATEk doet ïnedeueeuiig van ue navolgende ingekomen stukken: 1. Versiag over de gelneente over het jaar 1930; 2. Verzoek, van den he.er v- d. Broek, beirelteiide betere verachting van den Hart- weg; 3. Versiag van het gasbedrijf over de rnaanaen Juu en Augustus; 4. Ber.ciit van ütd. biaten betredende goedkeuring vanbe- groouiigswijzigmgen; 5. Verzoek van den lieer Stam, tot plaatsing van een benzine tank; 0. Verzoek van ae heeren De Lange beirei- tende grondaistand, Aai es van een o-ial inwoners, waarin bezwaren "over de wijze van verkiezing van den heer Lodeesen tot Vv et houder; Vragen van den heer En- uendijk, betreffende het boschpian; 9. Ver zoek van den Boerenbond om een subsidie «id. f JUu.—voor de te houden win Ier cursus, lu. Vragen van den heer Nooder betreffende liet bouwen aan den Verlengde Postweg. Pum 2 wordt ter afdoening in handen gesteid van B. en W-, terwijl de punten 7, 8, 9 en ld aan de agenda worden toegevoegd. 3. Vaststelling van besluiten tot begroo- tuigfi wijziging. Vastgesteld. De heer GASILLE heeft de desbetreffende stukken in de imanccieele commissie niet gezien. Spr. verzoekt de stukken in het ver- vgü* vioei;ci «-er mzajge U leggen, hetgeen ,\vordc toegezega. Voorrooprge vaststelling van de reke ning Gasbedrijf, Wegenfonds en Gemeente- rekening dienst 1930. Genade Gods, zoo rijk en vrij! Die poort staat open ook voor mij! iVhjnhardt's Poeders. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Rekening Gasbedriji zonder bespreking vastgesteld. Uok de rekening Wegenfonds wordt vast gesteld nadat de heer GASILLE op het spoe dig geiteed komen der siluauekaart heeft aangedrongen. Bij behandeling der Gemeenterekening acht de heer GASILLE verschillende posten zeer hoog. Op de post reiskosten", kan zjL veel bezuinigd worden. Ook wijst spr. op post 358, groot ruim f7300.voor onderhoud paaiden enz. Onder deze post komen voor benzine voor auto's, Loonen en gereedschap pen Gasbedrijf, loonen losse arbeiders enz. Spr. verzoekt de poster meer overzichtelijk te boekeu. De VOORZITTER zegt, dat de begrooting 193u zoo was ingericht. Voor de begrooting 1932 wordt hiermede thans reeds rekening gehouden. Hierna goedkeuring. 5. Voorstel van B. en W.: a. tot buitengewone aflossing van een ge deelte der leening, oorspronkelijk groot 1120.632,—, aangegaan met de Verzekerings bank „Kosmos" te Zeist; b. lot bestrijding van het buitengewoon af te lossen bedrag uit het batig saldo van den dienst 1930. Conform besloten. 6. Voorstel van B. en \JCE: a. tot wederinvoering ingaande 1 Septem ber 1931 van de vergoeding voor liet bij wonen der raadsvergaderingen. b. om niet over te gaan tot toekenning van een vergoeding voor het bijwonen van commissievergaderingen. In tegenstelling met dit voorstel, stelt de financiëela commissie voor de commissie-ver gaderingen een vergoeding voor van f 2.50. De heer DE BRU1JN wil aanteekening. dat hij er tegen is. Ook de lieer BUSCH doet dit verzoek. De heer VAN KLOOSTER noemt de hou ding van den raad wel klein. Kort geleden is de vergoeding afgeschaft, nu zullen we deze voorstellen weer met groote meerder heid aannemen. De heer GROOTEWAL wijst er op, dat de afschaffing plaats had als een protest tegen de beslissing van Ged. St. In zooverre heeft de raacl succes gehad. Spr. is er voor, dat de vergoeding weer wordt ingevoerd en i? er van overtuigd, dat ook de heeren Busch en De Bruijn die gelden gaarne in hun zak laten glijden. De heer BUSCH zegt eveneens, dat het ge nomen besluit een protest was tegen de beslissing van Ged. Staten. Spr. is er van overtuigd, dat hij wel het best van allen; dit geld kan gebruiken. Een dergelijke beloo ning acht hij echter niet in overeenstem ming inet het werk en zal daarom tegen stem men. De heer DE BRUIJN zegt niet afkeerig te zijn van het geld, doch wenscht het niet op andere gronden. De raad zit voor ,het algemeen belang; betaling Voor dre werk zaamheden acht spr. niet juist. Ook" voor FOTOHANDEL Gediplomeerd Drogist - Opticien ONTWIKKELEN VOOR AMATEURS commissievergaderingen is geen vergoeding noodig, daar deze nagenoeg uitsluitend, avonds worden gehouden. De heer VAN KLOOSTER wil het voorstel steunen, wanneer ook de heer Busch zich voor het voorstel uitspreekt. De heer NOUÜLK is vuor ,hdt voorstel. Het is spr. wensch, dat zooveel mogelijk socialisten in den raad zitting krijgen. Zij kunnen de vergoeding niet missen. t Voorstel, t4.voor raadsvergaderingen en f2.5U voor commissievergaderingen, wordt hierna aangenomen met de stemmen van de heeren De Bruijn, Busch en Van Kloos ter tegen. 7. Voorstel van B. en W. tot mtrekking van het raadsbesluit van 29 April 1931 en tot wijziging van den bij raadsbesluit van 23 Juni 193u ter uitvoering van het tweede hd van art. 8 der Wegentondsverordening vast- gestelden staat van wegen. Bij dit punt komen in behandeling de door den heer Nooder gestelde vragen om trent de wegbreedte van den Verl. Postweg en den bouw van de 7 woningen onder één dak. De heer NOODER betreurt het, dat de rooiïng voor deze woningen niet zoodanig is genomen, dat deze weg op 14 M. kan komen. Aan een eventueel ander inzicht van den heer Van Nes acht spr. weinig waarde- Waar de mogelijkheid nog bestaat om tot het gewenschte te geraken, vraagt spr.-steun van den raad. De heer GROOTEWAL ondersteunt deze gedachte. Thans kunnen we de grond in handen krijgen, later zal het veel moeite en kosten meebrengen. De VOORZITTER acht het goed, dat een mond van een weg, welke uitkomt op een drukke verkeersweg niet te breed is. Men is dan vanzelf voorzichtig. Deze meening wordt bestreden door de heeren GASILLE en BLEEKER. De heer ENDENDIJK wenscht de grond voor verbreeding van den Verl. Postweg te aanvaarden, wanneer deze te verkrijgen is. De heer BUSCH steunt deze gedachte. De heer Van Nes is wel adviseur, doch geen pleegvader. Op voorstel van den heer DE BRUIJN wordt dit punt hierna aangehouuden. Behandeling van een schrijven van H. Kleijn, verzoekende inlichtingen inzake in dertijd door hem betaalde kosten terzake w a t er lei d ng- ui tb r e idin g. De heer DE BRUIJN zegt, dat indertijd tegen den heer Kleijn is gezegd, dat f9.— per vierk. Meter moest worden betaald; f7. was eigenlijk voldoende, doch de andere f2.moesten worden beschouwd als een Heuvelweg 16 IVÏiddelwijksir. o- - Tel. £065 verkapte straatbeiasting. Niettegenstaande deze mededeeling is de heer Kleijn voor f25.- m de straatbeiasting aangeslagen. De beer BUSCH wenscht tot terugbeta ling over te gaan, wanneer die mededeeling is gedaan. Spr. brengt hierbij hulde voor de goede verdeeling der waterleiding gelden. De VOORZITTER wijst er op, dat alle personen f 9.— per vierk- Meter hebben be taald. Aan alle personen zou dan terugbe taling moeten geschieden, Dc heer ENDENDIJK bespreekt de wen- schelijkheid tot onderzoek. Voor zoover hem bekend moesl een hooger bedrag berekend worden, omdat voor de tegenover liggende gronden niet op aansliuting gerekend kon worden. De heer BUSCH wenscht dit punt te ver wijzen naar B_. en W. voor prae-advies, waartoe wordt besloten. 9. Vaststelling van een besluit tot het verleenen van medewerking voor het aan schaffen van eenige leermiddelen, benoodigd wegens de invoering van het vak Handels kennis op de onder het bestuur der Stich ting Engendaalschool staande U.L.O.-school. Besluit vastgesteld. lü. Crcdiet-aanvrage van B- en W. voor het aanbrengen eener vloerbedekking in het gymnastieklokaal der Openbare school in de Kerkebuurt. De heer GROOTEWAL zegt in de financi- eele commissie naar een betere bedekking te hebben gevraagd. Spr. is thans tot de overtui ging gekomen, dat dc hier voorgestelde vloer bedekking goed is en de prijs eveneens. Spr. vraagt zich echter af of die vloerbedekking wel noodig is. De VOORZITTER wijst er op, dat het verzoek is ingekomen van het hoofd der schcool. De groote naden veroorzaken veel stof. De heer t>USCH heelt een. en ander on derzocht. Het hout is erg hard en splinteri. De naden zijn niet weg te werken. De heer DE BrUiJin kan zijn goeoikeuring aan net voorstel hechten, wanneer een open bare insclu'ijving hiervoor praats heeft onder uiisiuitend Uemeeritenaren. De heer BUSuH: Heel goed, als er echter maar geen slagers onder zitten, want dan woidi de gemeente te veel uitgebeend. Vporsiei wordt hierna guedgekeurd. 11. Vouxstet van B- e,n W. tot wijziging van her raadsbesluit tot het verleenen eener bjijdrage in de kosten van onderhoud der Eern, zulks naar aanleiding van een tweetal opmerkingen van Ged. Staten. De VuORZlT 1 ER wijst er bij dit punt op; dat het niet mogelijk is voorwaarden aan het besluit te verduiden. De Waterschap pen zuiLen zelf bezwaren moeten indienen- De heer ENDENDIJK meent, d,at de ge meente een -eereschuld heeft en thans moet medewerken. De heer ÜE BRUIJN zegt, dat de Water schappen door het uitbaggeren der Eem op veel zwaardere lasten komen. Drt acht spr. onbillijk en wil aan de gestelde voorwaarden vasthouden. De heer LODEESEN wijst er op, d<at het onderhoud der kaden voor rekening is der waterschappen. Dit acht spr. echter ook on billijk. Artikelen van het jaar 1600 zijn nu niet rneèr na le leven. Op grond van de wet van 10 Nov. 190U moeten de waterschappen hun bezwaren bij I'rov. Staten indienen. De kans op succes is volgens spr. groot. Bij Brand- en Snij wonden, Pijnlijke Kloven, Ruwe handen en Schrale huid. De heer VAN KLOOSTER wijst er op, dai de onkosten voorheen niet hooger waren dan t80.a f .100.Dit jaar zal het meer dan tl000.kosten. Voor eenige weken heeft .nog een ingenieur de toestand opgeno men. Die heen gezegd: De betaling door de water schappen is onbillijk, maar 't is wet. Aan die onbillijkheid wenscht spr. niet mede te werken. De heer BUSCH stelt voor op het besluit terug te komen, wanneer de voorwaaiden niet kunnen worden -aanvaard. Ook de heer BLEEKER voelt er niets voor de gelden te voteereji. Het voorstel tot wijziging van het raads-, besluit wordt hierna verworpen met de stem yan den heer Endendijk tegen. 12. Crediet-aanvrage van B. en W. voor het doen vervaardigen van plandrukken ten oehoeve van het Uitbreidingsplan en van de diensten Openbare Werken en Bouw- en Woningtoezicht. Goedgekeurd. 13. Behandeling van een tweetal adres sen van plaatselijke comités voor de oprich ting van een zweminrichting met prae-advies van B. en W- Waar het oude comité uit de burgerij niet oereid is met de nieuwe comm. samen te werken om tot een bevredigende oplossing te geraken, stellen B. en W. voor een comm. Voor dit doel samen te stellen uit den raad en daarin te benoemen Mej. Funke en de hoeren Bleeker, v. d. Breemer, Busch, En dendijk, GasilLe en Hornsveld. Tevens stel len zij voor een crediet te verleenen ad. fOOO.—ten behoeve van de kosten uit het onderzoek voortvloeiende. De heer NOODER kan zich met de ge raagde fó00.— wel vereenigen, doch wijst er op, dat er in Soesterberg 2000 menschen wonen, die geen gelegenheid tot baden en zwemmen hebben. Spr. wenscht de comm. uit te breiden met één raadslid uit Soester berg. De heer GROOTEWAL kan met dit voor stel accoord gaan, als uit de verleening dezer f600.-- maar niet voortvloeit een plan, dat f 30.000 a f 40.000 zal kosten. Spr. zou gaar ne eerst de kosten bezien. De heer BUSCH meent, dat zoo mogelijk ook Soesterberg van deze inrichting moet kunnen prófiteeren. Hij stelt zich voor, dat een eventueel plan niet meer dan f15.000 zal mogen kosten. De heer ENDENDIJK acht het zeer ge vaarlijk een bedrag als stichtingskosten te noemen. Spr. verwacht, dat de comm. met *de plannen de zuinigheid zal betrachten. Dc hèer GASILLE vraagt of de Badin richting van de Luchtv. afd. ook niet voor burgers kan worden opengesteld. De VOORZITTER zegt hiernaar te zullen informeeren. De heer OASILLE vindt >t tévens vreemd, 'dat in de nu samen te stellen commissie 4 personen zitting heben uit de nieuwe com missie uit de burgerij, terwijl uit de oude comm. niemand vertegenwoordigd is. Spr. is er voor, dat eeniq-e personen verwisseld

Soester Courant | 1931 | | pagina 5