ieemeMiieiiM Voor ree J. A. VAN ARKEL TEL 2217- SOESTDIJK Tapijten - Gordijnen - Meubelen CORT0SA D. C. •van Vliet Het Kinderparadijs attentie. G0EDK00PE UERFUJffIHEL W. Verweij Jaarsveld ei II. d. Ham Pi T. REN Banketstaven JSS 2 Gevuld speculaas 2 Klein speculaas amandelen 1 1 2 Dik speculaas Amandekengels Carré Dixiaansche Rijmen, THEE KOFFIE CACAO - SIGAREN Joh. v. Schalkwijk Jr. Dagelijksche Expeditie op AMSTERDAM. Extra aanbieding. De bank als consultatiebureau voor psychopaten. Roode Landstorm? Engelsch. Te koop RUSTIGE GEIGBELEGGIUG. Kraamverpleegster Een eigen huis Te koop Bouwgrond Te koop Leerares Fransch M.G. Engelsch L.0. Rembrandtlaan 17. Te huur Schilders Te kuur n 1 C. J.vande BeeJbdaan Complete/ Filiaal N.V. Stoom-ververij en Chemische wasscherij Gebr. Hoeksema, Uirecht IN HET RIJK VAN MANUS Manus. Morgen, Dixi, kom j' eens kijken, Hoe 't hier nog bij Manus gaat? 't Is de laatste tijd 'n drukte, Waar 'n mensch beduusd van staat. Na de laatste raadsverkiezing Ving de volksverhuizing aan; Elke stad en ieder dorpje Bracht z'n offers op de Maan. Mannen, meer solied dan Banken, Rotsstaand vast en nooit verwacht, Heeft de stem van Koning Kiezer Trouweloos hierheen gebracht. 't Grootste kwantum bracht voorzeker 't Alom wijdvermaarde Soest: d' Een gelaten, d' ander koppig, En een derde, die was woest. 't Was 'n bouwen van-je-welste, Nooit toch heerscht' er woningnood, Als na die verkiezingsdagen: d' Een z'n dood gat Manus brood. Soest heeft hier z'n eigen buurtschap, Dicht bevolkt met wijze liên; Brandnetel handhaaft er d' orde, Uniform-pet, moet je zien. Ieder heeft er z'n verlichting, Water, radio en gas; Straatbelasting? Kan je denken, Tuintjes met en zonder gras. Bioscoop, tooneel en dancing, Blauwe knoop, glad onbekend; Hier kan ieder profiteeren, Zonder één belasting-cent. Maar nu wil men er gaan zwemmen, 't Liefst wel boven óp de Berg; 't Wordt 'n strop voor de kolonie, 'k Vind het wel 'n beetje erg. Maar enfin, ik houd van reinheid En van zwem-sportiviteit; Weet je, wat je nu moest sturen In 't belang der zeed'lijkheid? j' Hebt in Soest zoo'n mooie schutting, Hoog en erg solied gemaakt; Weet je, vlak voor 't huis van Smitje, Die voor 't lezend Soestdom waakt. 't Is 'n uitkomst voor de zwemsters, Om zich veilig te ontkleên; Wie er ook wil spionneeren, Niets te zien, geen arm of been. Dixi. Wees verzekerd, 't komt in orde, d' Eerste zitting van den Raad, Spreek ik Busch en deel hem mede, Waar 't hier eigenlijk om gaat. Hij is d' eerste, die de schutting Lang reeds wenschte naar de Maan, Hij zit in de zwem-commissie, Moog'lijk krijgt hij 't wel gedaan. IETS BIJZONDERS! Neemt eens proef! Verkrijgbaar bij W. MEKKING NASSAULAAN 20 AAN HUIS TE ONTBIEDEN1 PLAATSELIJK NIEUWS Het signaal des doods Vorige week werd in de R.K. Militaire Ver. te Soesterberg vertoond de Anti-com munistische film „Het signaal des doods". Met spanning werd deze film gevolgd, ter wijl ook het bijprogramma zeer wel voldeed. Jammer was 't, dat de zaal niet geheel ge vuld was. Ohr. Besturenbond Dinsdag 27 October a.s., 's avonds 7.30 uur, houdt de Chr. Besturenbond met hare afdeelingen een vergadering in de zaal van den heer Verschoor, Laanstraat. Naast de meer gebruikelijke punten ver meldt de agenda: Verslag van de Districtsver gadering op 26 Sept. j.I. te Utrecht, bestuurs verkiezing, verkiezing van een Voorzitter, me- dedeelingen inzake propaganda-vergadering enz. Alle geestverwanten hebben toegang tot deze vergadering. Ned. Trekkersbond De Nederlandsche Trekkersbond hield zijn congres in de zaal van Religie en Kunst,,, on der voorloopig presidium van Eduard van Zinderen Bakker uit Hilversum1. Nadat de voorl. voorzitter de bijeenkomst had geopend, sprak hij de hoop uit, dat het congres, dal tevens het oprichtingscongres is, zal bijdragen tot meer eenheid in de trek- kerswereld en in hot Ned. Jeugdherbergwerk. Dat na enkele maanden praktijk nu reeds zoo vele personen zijn opgekomen voor dit congres, bewijst z.i. dat er groote belang stelling voor den bond bestaat. Daarna richt te hij zich met een welkomstwoord in de Duitsche taal tot Fraulein Hedwig Eichbau- er, secret.esse van den Weltjugend Wander- dienst. Hij sprak de hoop uit, dat de nu reeds gelegde vriendschapsbanden met het buitenland krachtig de vredesgedachte zal bevorderen Ook uit België, uit Zwitserland en Engeland waren sympathiebetuigingen bin nengekomen. Na deze opening zongen allen staande het „Wij zijn nog jong". Door den heer H. Kaars werden vervolgens enkele lie deren gezongen bij de luit en door Jan de Voogd enkele gedichten voorgedragen. Vervolgens besprak de voorzitter de 'taak van den N.T.B. De Bond heeft als zijn werkterrein in de eerste plaats de meer dan 12000 jeugdherbergbezoekers en verder al die jeugd, die door het jeugdherbergwerk nog niet zijn bereikt. De bond wil het laten trek ken langs de jeugdherbergen bevorderen en daardoor de groote gedachte van de jeugd herberg verbreiden. Hierdoor zal hij de ge meenschapsgedachten bevorderen en door nieuw contact niet het buitenland de vredes gedachte practisch verbreiden. Na de pauze sprak mej. H. Eichbauer in de Duitsche taal over het werk aldaar. Zij sprak er haar vreugde over uit, zich onder Hollandsche vrienden te gevoelen. Na de ontwikkelingsgeschiedenis van den Weltju- gend Wanderdienst, besprak zij de mogelijk heid van internationale samenwerking. Verder werd de avond gevuld met decla matie en zang. Statuten en huishoudelijk reglement wer den behandeld en vastgesteld. Vervolgens werd het plan de campagne voor de wintermaanden besproken en de propaganda in 't algemeen, waarvoor o.m. de tournee van Staglich. Ook werd besproken de propaganda en het moreele standpunt om trent de acantieeisch. Het punt insignes werd aangehouden en besproken de instelling van een cursus voor leiders. De verhouding'tot de andere organisaties passeerde de revue, waar na tot candidaat-Ieden voor het hoofdbe stuur naar voren worden gebracht: G. de Kreuk, Leo de Wolff, Frits Spaan, Leo Schip- hout en L. Kaan. Brand Zondagmiddag loeide de sirene nadat een brandje was uitgebroken op den Schouten kampweg. Ditmaal betrof het een geval van brand in een haver mijt. Behulpzame buren waren het brandje spoe dig meester, zoodat de brandweer niet han delend behoefde op te treden. Een kind van 6 jaar had al spelende het brandje gesticht. Jeugddienst Emmakerk De 1ste Jeugddienst van dezen winter zal gehouden worden in de Emmakerk Zondag 23 October, 's avonds om 7 uur. Ds. J. I. van Schaick zal dezen dienst leiden. Brandweer Soesterberg A.s. Dinsdag 27 October, 's avonds 8 uur, zal door den Vrijwilligen Brandweer te Soes terberg een ledenvergadering gehouden wor den in Hotel ten Halve". Onbestelbare stukken De navolgende onbestelbare stukken, waar van de afzenders onbekend zijn, werden te rugontvangen te Soest in de le helft van October: Brieven Binnenland: Fam. Goeyenbeer, Naaldwijk. Mej. Meijer, Baarn. Twee briefkaarten zonder adres. Kerstcoilecte De jaarlijksche kerstcollecte voor de N. H. Zondagsscholen, welke jaarlijks wordt gehou den, zal ook dezer dagen werderom plaats hebben. Men zie hiervoor de advertentie in dit blad. Anti-Communistische Filmavond Wij vestigen de aandacht op de onlangs door onze redactie aanbevolen filmavond, wel ke zal worden gegeven door den heer Nie- veen in de Chr. ULO-school, Spoorstraat, op Dinsdag 27 Oct. des avonds kwart voor acht. Zie de advertentie in dit nummer. Aajirijding Maandagmorgen had op de Burgem. Gro- thestraat een aanrijding plaats tusschen een auto bestuurd door zekere J. H. uit Rotter dam en een andere auto bestuurd door G B. uit Baarn. Doordat de eerste auto bestuurd door B. plotseling moest stoppen voor een naar links uitwijkende wielrijder, botste de andere wa gen op eerstgenoemde, waardoor eenige ma- terieele schade ontstond. De schade werd onderling geregeld. Op den wagen Woensdagavond werd door de politie aan het einde der Koninginnelaan een zwerver aangetroffen, welke in dusdanigen staat van dronkenschap verkeerde, dat hij op een wa gen naar het politiebureau moest worden overgebracht. Aan loopen viel niet te denken. Een volle flesch spiritus moest nog in be slag genomen worden. Gevonden voorwerpen Portemonnaie met geld, streng lila wol, pet, padvhvdersriem, paar nieuwe heerenslobkou sen, paar zwarte kousen, heerenhoed, por temonnaie Inlichtingen bij de politie te Soest. Verduistering Op aangifte van zekere v. d. V. alhier, werd procesverbaal tegen C. R. uit Amster dam opgemaakt, terzake verduistering van lijfgoederen. Mede aanwezig' waren de Zeereerw. heer pastoor Mocking en een lid der R.K. Raads fractie. De paters van „St. Jan", ofschoon daartoe uitgenoodigd, waren niet op de vergade ring verschenen, om den schijn, in deze ge heel van het Missiehuis onafhankelijke spon tane protestbijeenkomst de hand te hebben, te vermijden. Mevrouw Steenbergbe-Engeringh, bekende figuur iin de R.K. Vrouwenbeweging had zich laten verontschuldigen. De heer Wegman sprak zijn verontwaardi ging uit over hetgeen over het drama in het missiehuis „St. Jan" gesclireven is door de .Soesterberger". Na in het kort de ware geschiedenis no^ eens te hebben aangetoond wees hij op de verschillende onware uitlatingen in meerge noemd blad hierover geuit. Zoo wordt Dr. Aghtna de gestichtsdokter genoemd. Dit is onwaar. Niet dr. Aghina, maar Dr. Datenburg is de gestichtsdokter. Deze was, toen het drama plaats greep ech ter niet thuis. Verder wordt geïnsinueerd: „Blijkbaar heeft men direct geweten waar men het ventje zoeken moest". Ook dit is gelogen. Toen op de slaapkamer bleek dat de jongen zoek was, heeft de surveillant dit aan den prefect gemeld, daarbij het vermoeden uit sprekend, dat hij wel op de ziekenzaal zou zijn. De prefect heeft hierop geantwoord „Dat kan niet, want daar ben ik zooeven nog geweest. Eerst toen heeft men aan de W.C.'s gedacht. Nog verschillende lasterlij ke uitlatingen door de „Soesterberger" ge poneerd, werden als volkomen onwaar te- ruggewezen. Wij voelen er weinig voor, door alles te vermelden n,og dieper op deze vuig heid In te gaan, wij zijn journalisten en geen vuilnisboeren. Op een ding zij échter nog gewezen. De redactie der „Soesterber ger" geeft o.m. ook nog les in katholieke moraal door te beweren, dat een zelfmoor denaar niet op gewijd en grond begraven mag worden. Men mag echter dan alleen een zelfmoor denaar niet op gewijd en aard begraven als het „bezonnen overleg" gebleken is. In het bewuste geval is dat absoluut niet. De heer Wegman daagde to;t slot de re dacteuren van de „Soesterberger" eventu eel aanwezig uit zich nader uit te spreken over de zinsneden: „Blijkens mededeeling van een daartoe bevoegde enz." en wat zich dn dergelijke inrichtingen afspeelt". Niemand ging echter op deze uitdaging in; ofschoon daartoe daar den heer Wegman den vorigen dag telephonisch uitgenoodigd, was geen der leden der redactie ter verweer aanwezig. Men had het veiliger gevonden lekker thuis te blijven. Dan loopt men immers geen risico's Motie aangenomen. De volgende motL* werd hierop -door den voorzitter voorgesteld en onder daverende bijvalsbetuigingen aangenomen. „De katholieken van Soesterberg, in mas savergadering bijeen, in tegenwoordigheid van den Zeereerw. heer Mocking; protesteeren met klem1 tegen het infame artikel „Het drama te Soesterberg", voor komende in „De Soesterberger" van 17 Oc tober j.1. spreken hun diepe verachting uit over de lage wijze, waarop de eer en goede naam van de Paters en Broeders van het Missie huis „St. Jan" in dit artikel verdacht wor den gemaakt; wijzen met verachting deze satanische ver- dachtmakerij af; spreken hun eerbied en hoogachting uit voor de Priesters en Broeders van het Mis siehuis „St. Jan"; verklaren, dat zij met alle middelen de eer en goede naam van het Missiehuis zullen verdedigen tegen eerlooze lasteraars, die de kennelijke bedoelingen hebben de publieke opinie, ook die der katholieken, tegen het missiehuis op te zetten en die zulks doen op een wijze, die hen buiten het bereik van den strafrechter laat; besluiten deze protestmotie te publiceeren in de katholieke pers". Een comité van actie gevormd. De Zeereerw. heer Mocking heeft op deze bijeenkomst nog gewezen op de groote deug den der priesters en broeders van „St. Jan", waarmede hij vele malen in contact komt en sprak evenals den voorzitter zijn groote verontwaardiging uit over de lasterlijke aan- tijgingen, tegen hen gepubliceerd. Staande de vergadering vormde zich een comité van actie, zich ten doel stellend, de Paters van het Missiehuis tegen eventueele nieuwe aanvallen te beschermen. Vertegenwoordiging van Electrolux en Volta STOFZUIGERS Steenholstr. 55 - Tel. 2299 Reparatie-Inrichting. voorheen De Rond Beitelk.: Amsterdam, Singel 307, Tel. 34522. Soest: Nieuwstraat 36 en Visser's Boekhan del, Telefoon 2272 en Engeland, >en toen nu de bom in Enge land barstte, vluchtte het kapitaal wanhopig weer terug om even later zich te realiseeren dat het hier te lande ook wel eens niet veilig kon zijn. Als laatste redmiddel bleef nu over het zuivere goud in baren en; broo- den en cadetjes, waarmede men als het er werkelijk op aan komt ook al niet veel,' kan uitrichten, doch zoover denkt men nu niet na. Men is moe van het denken. Men was gevlucht van aandeelen in buitenlandsche obligaties, van buitenlandsche in inheemsche, zelfs weer een ooge-nbhk in aandeelen en daarna La goud en na deze twee-jarige sauve qui peut wil men eens even op zijn staaf goud pauseeren. Deze vlucht werd daarbij geleid en begeleid door heete redactioneele artikelen van allerlei finacieele bladen, blaad jes en bl&Ten of blagen, welke al evenmin geschikt waren om het hoofd te verkoelen. In dezen verhitten en opgejaagden toestand nu komt het publiek de banken binnenge stoven, jammert en klaagt en gaat weer heen; zelf onvoldaan en het personeel der wanhoop nabij achterlatend. Effectenafdeelingen verdienen ter nauwer- nood een droog stuk brood en kunnen reeds geruimen tijd niet meer de nationale boter en kaasindustrie steunen. Eji dit alles door het begrip wantrouwen, dat van leiders van conoerrjs lijders maakt, van banken wankelende tabouretten van sla pers slapeloozen van fabrieken crematoria en van havens scheepskerkhoven. Nu. ech ter .industrie en scheepvaart voormeldde dood- sche stilte bewaart, heeft het publiek haar monopolie, de luidruchtigheid overgenomen en stapt en sist en kookt en fluiH en gilt en- blaast -en puft. Men beproeft de bank al9 consultatiebureau voor a.s. zwakzinnigen, doch maakt het tot een inrichting hiervoor als het nog langen tijd zoo door gaat. De moraal hiervan moge,zijn: Houdt het hoofd koel. Maakt de toestand niet erger door Uw bezit voor een appel en een' ei weg te gooien. Toestanden als thans zult U wel eens m-eer medegemaakt hebben, zij het ook met andere toestanden en omstandigheden, Besprekingen van markten of fondsen als mede het uiten van verwachtingen heeft in deze dag-en weinig nut. SLECHTS 1 WEEK POPPENWAGENS op gummibanden, van f6.voor f3.75 POPPENWAGENS de fijnste kleuren, van 112.50 voor f7.95 AUTOPEDS OP LUCHTBANDEN f7.50 Het Speelgoedhuls met ieders keus. LEEUWENSTRAAT No. 26 - HILVERSUM TELEFOON 2175 Fitmmiddag Zondag had de aangekondigde Filmmid dag plaats voor de kinderen van de leden der R.K. Werkliedenvereeniging. De zaal was geheel gevuld. De voorzitter der Werkl. vereen, opende deze bijeenkomst en bracht in zijn openingswoord reeds dank aan den heer Nieveen van Dijkum voor het geven van deze filmvertooning. T)e kin-deren hebben dan ook werkelijk ge noten van de leuke filmpjes. Het was be slist voor hen een leuke middag. In het dankwoord van den voorzitter aan den, heer Nieveen, sprak hij den wensch uit, dat deze nog vele malen de kinderen daarmede blij mocht maken. Bij de sluiting riepen de kin deren hem een tot weerziens toe. Protestvergadering ln verband met eenige zinsneden, voorko mende in het in „De Soester" van Zaterdag 17 October opgenomen artikel „Het Drama te Soesterberg", had Zondagmiddag in de Mil. Vereeniging te Soesterberg een protest- vergadering plaats. Het bericht van deze vergadering bereikte ons te laat om aanwezig te zijn voor een verslag in ons blad, waarom wij hieronder datgene opnemen, wat „Het Centrum" over deze vergadering schreef: Het protest der Katholieken van Soesterberg. Toen om ongeveer halt vijf in den middag- de heer A. E. Wegman, die deze protest- vergadering presideerde, de bijeenkomst open de, w^s de ruime zaal tot in de uiterste hoe ken gevuld. Er bestaan een groot aantal spreekwoor den, welke ten dost hebben den moedeloo- ze moed in te spreken zooals: „na regen.." en „achter de zon alsmede „als de noodenz. Misschien weet U er nog een paar. Met de/e geestverheffende spreu ken wordt den laatsten tijd druk geschermd bij gebrek aan feiten, welke dan veronder stelt worden zich te zullen kristaliseeren uit bovengenoemde algemeenheden. De belegger alsmede de speculant (waar is in deze dagen het verschil tusschen bei den en bestaan ze nog wel3^_ vertrouwen met een ietwat bedrukt gemoed, dat de reis van Laval naar New York de redding zal brengen, nu de nood veronderstelt wordt het hoogst te zijn. En wat men graag heeft dat gelooft men graag. Doch er bestaat nog een ander type mensch, welke ook graag gelooft, wat hij graag ziet gebeuren en deze mensch nu wil als resultaat van den reis naar New York voorspellen „als h-et kalf verdronken is dat is de daissier. welke zich merkbaar on gerust begint te gevoelen den laatsten tijd. Door deze beide menschen-typen nu wordt de bank in deze donkere dagen bestookt. Ordiers voor aan- of verkoop zijn langzamer hand- een begrip geworden. Men vraagt nu nog maar advies om tenslotte geheel onvol daan of besluiteloos weder huiswaarts te keeren. En dit behoeft dan ook eigenlijk niet te verwonderen, want na de crisis in Octo ber 1929. had het publiek zich vertrouwd gemaakt met obligaties van elk denkbaar ren tetype en rendement. Maar toen in 1930 de eerste teek enen van verval zich begon nen voor te doen bij de hoogrentende papie ren, trok het publiek zich van over de gren zen terug en belegde zijn geld in het eigen land, gedwongen tevreden met 4 pet. als belooning. 1931 begon echter reeds op een overhaaste vlucht te gelijken, met gevolg, dat de rente in de buurt van 3 en 3,5 pet', terecht kwam, waarbij het publiek een blind vertrouwen toonde im de hechtheid van ons muntwezen en van de gemeenschap. Doch men had ook veel geld uitgezet in Amerika PLUIMVEE, LANDBOUW, ENZ. Grondkennis steekt om te beginnen een steek bovengrond weg met loodrechten kant. Van dien kant steken we een dunne reep af en die dunne reep is onze steek, die we op een kruiwagen gooien en waarbij ook de andere op dezelf de manier verkregen steken bijkomen. Die repen moeten even dik zijn. Dus op een tiental plaatsen in het land wordt een steek verzameld en hieruit worden eenige K.G genomen en dit is het monster. Ook de ondergrond speelt bij den ver bouw een groote rol. We verzenden daar om ook een monster ondergrond. Nu we weten wat een monster is, gaat het ook wel een monster ondergrond te nemen. Deze twee verzendt men 'dus. Het wordt be schouwd als één monster voor het onder zoek en geeft dus geen prijsverhooging. Ko men er in ons land afwijkende stukken voor. dan is het gewenscht hiervan een apart monster op te zenden. Ook dit geeft geen prijsverhooging. Na het onderzoek weet men welke plan- tenvoedingsstoffen in groote of kleine hoe veelheden voorkomen, maar men weet nog iets meer, namelijk hoe zuur de grond is en welke hoeveelheden kalk noodig zijn om den grond in goeden toestand te brengen. Want juist de meerdere mate van zuurheid en kalkgebrek doen vefe bemestingen niet tot hun waarde komen, terwijl verschillende planten al heel gauw Tast krijgen van kalkge brek. Er zijn er ook, die het niet zoo nauw nemen met kalk of met zuur, maar dit zijn juist meesttijds de onkruiden. Het is noo dig, dat er een zeker evenwicht komt tus schen de zuurheid van den grond en de aan wezige kalk. Zien en opmerken. Door te letten op de ontwikkeling vai? het zien kan een paedagoog idiote en imbe- cile kinderen onderscheiden van normale. De abnormale kent men hieraan, dat zij wei- zien., maar niet opmerken en niet levendig reag-eer-en op de aanschouwing van nieuwe dingen. Ernstig. Er zijn predikanten, die op den kansel zoo ernstig kunnen zijn, dat het amusant wordt, zegt Ki-erkegaar-d M-en moet, zegt hij kortaf ernstig zijn van 's Maandagsmorgens omi tien uur. De vulgariteit van de heele week contrasteert schrijnend, soms tragi-eomiseh. met d-en geweldigen ernst van den Zondag. Revolutietijd. Hoe meer wij den revolutietijd naderen, hoe grooter zedenbederf. Vorsten en volken sche nen door het volkomen worden der onge rechtigheid. rijp voor de oo-rdeelen Gods. ONS VROUWENHOEKJE ONZE RIJMKRONIEK SNELHEIDSMANIE 'k Heb voor'ge week nog zitten suffen Beneveld was mijn dichtersbrein, Totdat -een drukwerk, een brochure Geschreven -door een oud-kaptein Mij wakker schudde en vertelde: Die snelhei-dsraces -in de lucht Is menschenwerk maar geest van satan 't Heeft oorlogsdoel terecht berucht. De snelheid van de vliegmachine Daarmee verdelgt men leger en vloot Bewezen is 't, in lutt'le uren Brengt men al wat leeft ter dood. Ziedaar 't product van menschenhersens Van fijn vernuft, beschavingspeil, Het technisch knappe mensch'lijk kunnen. Het brengt verderf inplaats van heil, Daarom, riep ik voorheen gekscherend: „Denk om 't retour reis Aarde-Maan", Nu roep 'k in ernst: „vlieg maar daarhenen En kom er nimmer meer vandaan". De vliegkunst kan mij wel behagen Maar 'd oorlogsvlieger, razend snel, Die mag de naam van mensch niet dragen Want, hij rnaakt van onz' aard een hel. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG De tijd, dan men precies kon zeggen, hoe en waarmee en met welke hoeveelheden men zijn grond mesten moest om de beste re sultaten te zien, is al eenige jaren voorbij. Het is, zooals een professor te Wageningen op een pluimveedag ongeveer zei: Als ik voor vele jaren een voederwij ze voor kippen had moeten opgeven, had ik dit precies gekund, maar nu, na zoo vele jaren van studie en ondervinding op voe dergebied, weet ik het niet". Zoo is het. De wetenschap van h'eden is de dwaling der toekomst. Hoe meer men leert, hoe meer men in gaat zien, dat onze kennis zoo uiterst gering is. De bemestingsleer heeft dit bewezen. Grondoenderzoek, grondkennis is noodig om doelmatig onzen grond te kunnen gebrui ken. Wat op de eene grond werkt, behoeft dit lang niet altijd op een andere grond te doen. Wij moeten onzen grond beter lee- ren kennen. En dat is niet anders mogelijk dan door grondonderzoek. Grondonderzoek kan op vele wijzen ge schieden. Door drogen vinden we de hoe veelheid water. Door gloeien komen we te weten hoeveel humus de grond bevat. Door zeven sorteert men de gronden in grint en keien, zand en door afslibben klei. Ook het gehalte aan koolzure kalk is te bepalen. Maar na al die onderzoekingen weten we nog maar o zoo weinig van den grond. Schei kundig onderzoek is noodig en dit is niet zoo eenvoudig. Dat moet geschieden in een laboratorium. Het Bodemkundig Instituut van het Rijksproefstation te Groningen zorgt hierom tegen geringe vergoeding hiervoor. We behoeven dus niets anders te doen, dan een monster grond op te zenden. Monster, (expres met een dikke letter), omdat een schep grond zoo maar uit den tuin gestoken, geen monster is. Een monster moet zijn een hoeveelheid grond, die in samenstelling over eenkomt met het land, waar we meer van weten willen. Om zoo'n monster goed te nemen is niet veel meer noodig dan een schop of spa en een groote portie securiteit. Per hectare moeten we ongeveer een tiental monsters nemen en deze door elkaar werken. Hieruit neemt men een paar K.G. en verzendt deze in blikken sigarenkistje bev. Om succes te hebben met het onderzoek moeten we wel weten waarvoor we het laten doen. Wat we zelf van den grond weten, wordt er dus bijgeschreven, bijv.: hoog- of laaggelegen, gauw korstig of niet, hoe het bemest is geweest, wat er op ge bouwd is en wat er het volgende jaar op verbouwd zal worden. Want hoe meer er bij geschreven wordt, hoe zekerder het onder zoek ons zal helpen. Zoo'n tiental steken dus per H.A. door elkaar gemengd leveren ons het monster. Maar zoó'n steek nemen is niet zoo een voudig. Als het heel eenvoudig was, zou een spa alleen al voldoende zijn, maar ik schreef ook nog: een groote portie securiteit. Men ZONDAG. De strengste raadgevers voor lieden, die zorgen hebben, zijn degenen, die zelf nooit zorgen gekend hebben. MAANDAG. De niets om handen hebbende mensch houdt zich slechts bezig met den tijd te dooden, zonder te bemerken, dat het de tijd is, die óns doodt. DINSDAG. Wil en zoek- het .recht, maar., tracht, het nooit te verkrijgen met oneerlijké middelen. Wat slecht is blijft slecht, al tracht men het goede er door te bereiken. WOENSDAG. Dwing uzelf ongelijk te bekennen, wan neer en waar het ook zij. DONDERDAG. Haat valt moeilijk te verbergen, liefde be zwaarlijk, maar onverschilligheid en verveling onmogelijk. VRIJDAG. Zoodra wij erkend hebben, dat wij allen één zijn met elkander, kunnen wij niemand meer kwaad doen. ZATERDAG. Houdt vast aan de gedachte, dat ge één zijt met den eeuwige. Ditmaal zal ik U iets vertellen over het vermaken van hoeden. Het gebeurt zoo dikwijls, dat we oude hoeden hebb-en, die we niet meer kunnen- dragen en dan meenen te moeten besluiten deze maar weg te -doen. Dit moet U ech ter niet doen, want er is altijd nog wel iets aardigs van te maken. Vooral van de hoed jes,. die verleden jaar heel veel- werden ge dragen, de z.g. helmhoedjes. Deze hoedjes zijn in het algemeen zeer goed te vermaken. Wanneer bijv. zoo'n hoedje tot diep in de nek loopt, dan is dat al heel gemakkelijk in de hoogte te slaan en als er van voren een opgeslagen rand aan zit, dan begint U met de hoed uit elkander te tornen. Als U dit gedaan hebt, vult U de bol stevig- op met papier, zoodat U, na er -een natte doek opgelegd te hebben, alle vouwen uit kunt strijken. Wanneer dit gebeurd is, kunt U 'm aan één kant opslaan of U maakt 'm zoo, dat die rand eenigszins golvend wordt. Naar eigen verkiezing kunt U er dan een veer of een lint langs leggen. Als U daarmee klaar bent zult U zien hoe U van zoo'n oud modelletje een nog wat aardig modern dopje hebt verkregen Maar nu voor het geval er aan de oude hoed geen rand zit, dan is h-et misschien wel mogelijk de hoed te draaien, zoodat wat eerst van achteren was, nu van voren komt. Men kan dan de langste kant om slaan en op deze manier krijgt U ook! weer een aardig modelletje. Dit zijn nu eenige voorbeelden voor da meshoeden. Maar nu iets anders, waar U waarschijnlijk even vreemd van op zult zien. N.l. van een oude vilten heerenhoed is ook een heel aardig hoedje te maken. U begint dan eerst de voering, het leertje, enz. er uit te halen, waarna U dan de rand er af knipt. Als dit is gebeurd, gaat U de hoed keeren en rekt U 'm van onder iets uit/ zoodat ie wijder wordt. Als het -noodig is maakt U 'm eerst wat schoon en dan buigt U het randje iets om. Dit moet U echter alleen van achteren en opzij doen, zoodat het randje langzaam afloopt. Van voren is ie dan niet opgeslagen. Nu kunt U weder om na eigen idee er een veertje of lint langs leggen. Ook nu heeft men weer een aardig hoedje verkregen. KERKBERICHTEN De Amersf. Post scrijft: Wij weten, h,oc al wat rood of rood getint is, zich fel kant tegen den B.V.L. Elk jaar bij de behandeling van de be grooting worden de fiolen van hun tegen in over het instituut van den B.V.L. uitge goten. Nu is onze B.V.L. niets anders dan een veiligheidswacht, waarover de Regeering in tij-den van nood de beschikking heeft. Onze B.V-L. -doel niets op eigen houtje; hij staat in dienst van het Vaderland. Daarom dient dan ook -ieder, die het wel meent met „land en luyden" aan dit vredes- Lnstituut zdjn warme steun en hartelijke sym pathie te schenken. Wat ziet men echter in deze dagen ge beuren in het roode kamp? Men heeft er een complete roode weer macht in het leven geroepen. Een roodie Landstorm alzoo. „Het Volk" heeft wel tegengesputterd en spreekt zijn misnoegen over het gebeurde uit, maar niettemin is de roode Landstorm een feit geworoen. En deze Lanostorm stelt zich ten doel: het beschermen en bewaken van vergade ringen., demonstraties, eigendommen enz. der moderne arbeidersbeweging tegen aanvallen van kwaadwilligen. De oefeningen zijn reeds begonnen. Wat is nu deze roode Landstorm? Niets anders dan een particulier socialis tisch legertje. Niet ten bate van het geheele volk maar alleen tot het beschermen van de arbeiders beweging. Het is nog maar kort geleden, dat Al fa ar da fel te keer ging tegen de mlilitie der fascisten. Men zou eens wat zien, aldus de heer Albarda, wanneer in socialistische kringen besloten werd, een korps op te richten, daf oefeningen houdt in den wapenhandel en zich voorbereidt op gewapend-en strijd. Welnu, dat roode corps is thans present., „Het Volk" zelf vertelt het. Wat zullen we -doen? Zorgen, dat onze B.V.L. paraat blijft. De roode Landstorm verstoort den vrede. Onze B.V.L. waakt voor den vrede. Dat is het verschil. A'f. Post. SOEST Zondag'25 October 1931. - NED. HERV. KERK Voorm. 10 uur Ds. Van Schaick. Bediening van den H. Doop. Nam. 6 uur Ds. Groeneveld. Emma-kerk Voorm. 10 uur Ds. E. Groeneveld. Bediening van den H. Doop. 's Avonds 7 uur Ds. Van Schaick. Jeugd dienst. HERV. (GER.) EVANG. Christelijke U.L.O.-schooI, Spoorstraat Voorm. 10 uur Ds. B. Batelaan, van Bar- neveld. 's Avonds 6 uur Ds. R. Bartlema, Zeist. GEREFORMEERDE KERK Julianastraat Voorm. 10 uur Ds. R. E. van Arkel, van Utrecht. Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. Hulpkerk, Kerkdwarsstraat—Ferd. Huijcklaan Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5.30 uur Ds. B. van Arkel, van Utrecht. CHR. GEREFORMEERDE KERK Julianastraat Voorm .10 uur en nam. 6 uur Godsdienst oefening. Donderdag 29 October, 's avonds 7.30 uur Ds. L. Kleisen, van Apeldoorn. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Gebouw „Religie en Kunst", Rembrandtlaan Voorm. 10.30 uur Ds. N. Padt, van Zand- voort. SOESTERBERG Zondagsschool van 23 uur. Nam. 6 uur Ds. Gerth van Wijk, Soestdijk. HUIS TER HEIDE NED. HERV. KERK Voorm. 10 uur Ds. B. Tuinstra. H. Avondmaal. Nam. 6 uur Ds. B. Tuinstra. Dankzegging. Heden nam de Heere tot zich onzen lieven Broeder en "huisgenoot DANIËL SALEMINK, in den leeftijd van 29 jaar. Zijn heengaan was vrede. Soest, 19 Oct. 1931. Beukenlaan 20d, Soest. De begrafenis zal plaats hebben Vrijdag 12 uur, op de Ned. Herv. begraafplaats. Vertrek sterfhuis half 12. Ondergeteekende betuigt bij deze aan de Familie PLOOIJ, Beuken laan 20d, Soest, haren oprechten dank, voor de liefderijke behan deling en verpleging, haar gelief den broeder bewezen. Mej. C. SALEMINK. Nog plaats bij beginnend conver satie-clubje. Prettige methode. Billijke condities. R. Klop.de Zoe te, Leerares M.O., Parklaan no. 5, Soest. zeer geschikt voor de a.s. koude, gemolt. Borstrok en Pantalon, en vele andere warme ondergoede ren. Adres: „Het Handelshuis", Soesterb.str. 51. Tel. 2200. wordt o\(er de geheele wereld met succes toegepast, is bestand tegen vocht en hitte en voordee- Iig in 't gebruik. Verkrijgb. in de KONINGINNELAAN 44 le Hypotheek gevraagd a f 11.000 tegen 4,5 a 5 pCt., op dubbel pand te Soestdijk. Liefst van par ticulier, zonder tusschenpersonen. Br. no. 312 bureau van dit blad. heeft Jan. en Februari nog vrij. Aanvragen p.a. de Vlugt, Heu. velweg 1, Soestdijk. is de stille wensch van ve'e men- schen. Op gem. voorwaarden is dit te bereiken. Vraagt gratis in lichtingen no. 296; bur. v. d. blad. 2-pers. ledikant met springbak. Middelwijkstraat te koop. Ook broedmachjne.kunst- moeder. Eigendomweg 80, Soest. een Van Berkel Snelweger en een Invalide-wagen, beiden in prima staat. Te bevr. Nieuwstraat 18. mooi burger woonhuis, bev. 4 ka mers, keuk., st. schuur, voor- en gr. achtertuin, f5.50 p. w., gel. Klaarwaterweg. Te bevr. bij den eigenaar op no. 23. Adresverandering. voorheen NIEUWfeWEG no. 120, hebben thans hua adressen op Ferd. HuHcklaan 4a en Diiehodksweg 12 zit. en slaapkamer, gemeubileerd of ongemeubileerd, met of zonder pension, op netten stand. Br. no. 314 bureau van dit blad. Mevrouw Harthoorn, Kerkpad 14 N.Z., vraagt een met i van reau aange tegen huis 1 no. 31 weger goed Te Prima merk. ponds Kerksi gestik' groot en gt lagere delshn bergsc Mole: Direct tot 'S den 1( terberj; gevraa den g- 16 jaa s'alon.i merk chine ren. P afd. schestr prachti groote Hande! 51. Te geven wij Vrijdag 23 October en Zatei kooper van minstens fl.50 aan Vleeschv VARKEN CADEAU te l De prijzen zijn contant aan den v RUNDVLEESCH Per pond 40 cent 40 cent 60 cent 75 cent 90 cent Lappen, vanat Poulet en gehakt Rib en rosbief Biefstuk Haas KALFSVLEESCH Per pond Fricandeau 70 cent Lappen en karbonaden 60 cent Oesters 90 cent Poulet en gehakt 60 cent Karbon Magerf Doorre Fricanc Rolladi Rookvl- Ham Plockvv Procurt Kookwi 2.5 PoAd Rookworst voor fl.— Koninginnelaan 74 f een heerlijk koekje Zoolang de voorraad strekt vanaf Zaterd velours kalender 'tadeau bij aankoop van 1 BELEEFD AANBEVE BANKETBAKHI SOESTERBERGSCHESTR. 28 SOEST Q^hcuxqcpy. Yafe&and gnootiac

Soester Courant | 1931 | | pagina 2