D. C. van Vliet Reclame aanbieding J. A. VAN ARKEL TEL 2217 SOESTDIJK Tapijten - Gordijnen - Meubelen Dixiaansche Rijmen. Lunchroom «VSOJLdOO" Dagelijksche Expeditie op AMSTERDAM. Een toiletgeheim. Pijnlijke Kloven PUROL Lezen. Joh. v. Schalkwijk Jr. J. C. van Haarlem Filiaal N.V. Stoom-ververij en Chemische wasscherij BEHANGERIJ Gebr. Hoeksema, Utrecht STOFFEERDERIJ WINKELWEEK Eind'iijk dan toch zal het komen: 't Heele jaar geen enkel feest, Of je moet het vuurwerk reek'nen, Dat reclame is geweest. Heel geen Ring-ge-steek of kermis, 't Halve jaar verkiezingsstrijd, En de rest niets dan gejammer Over Beurs en slechte tijd. Alle plaatsen in de omtrek Hadden haar Oranjedag; Soest bleef jammerlijk ten achter: Hier en daar 'n ouwe vlag. Maar nu gaan we straks herleven: Winkelweek staat op 't program; Tegen Sinterklaas z'n feestdag Gaan de hekken van de dam. Alle winkels vol verlichting, Op z'n fraaist geëtaleerd; 's Avonds drukte in de straten En de kooplust wordt vermeêrd. Bij den bakker, koek en taartjes, Bij den slager, ham en worst; Voor de ramen van de slijters, Fijne flesschen voor de dorst. Bij den horloger, 'n klokje, Gero.zilver," zuiver goud; Bij den confisseur en vischboer, Warme schotels en ook koud. Mantels, hoeden, overjassen, Lingerie en wollen stof; Bont van katten en konijnen, Zelfs 'n ouwerwetsche mof. Fietsen, radio en lampen, Pijp, sigaren en tabak, Ijzerwaren en serviezen, Schoenen met en zonder lak. Alles is hier niet te noemen, Maar 'k verzeker U: 't Valt mee, Als je straks eens rond gaat loeren, Met 'n volle portemonnaie. Vanaf 7 Nov. wordt aan het ■■■■■„Cafe Soestdijk" Vradehofstr. 6, verbonden een LUNCHROOM Gezellig zitje - Gelegenheid voor ver gaderingen - Billijke Condities. Aanbevelend, P. GRAVENMAKER. OFFIC1EELE BEKENDMAKINGEN Ter openbare kennis wordt gebracht, dat Wethouder Lodeesen op Woensdag 11 No vember a.s. verhinderd is spreekuur te hou den, wegens de te houden raadsvergadering. Soest, 5 November 1931. Verloting Voetbalvereen. „Soest" Op de volgende loten, is de daarachter genoemde prijs gevallen: No. 720 bloemhanger, 609 busje visch, 749 lekbakje, 514 bus biskwie, 748 lepeldoosje, 722 tabakspijp, 652 lekbakje, 732 stuk zeep, 101 passerdoos, 981 pakje vijgen, 276 stuk zeep, 168 flesch wijn, 958 zeefje, 443 slacht- kip, 986 bloemvaasje, 320 tasch, 427 doosje sigaretten, 309 stuk zeep, 879 stuk zeep, 360 handkoffertje, 182 rijwiel, 409 stuk zeep, 244 lekbakje, 572 fruitschaal, 697 bus speculaas, 620 vaasje, 8 flesch wijn, 90 flesch grenadine siroop, 820 kistje sigaren, 757 bloemvaas, 187 stuk zeep, 925 toiletdoos, 931 eierstel, 382 doosje sigaren',705 lepelvaasje, 327 peper en zoutstel, 408 vaasje, 138 vaasje, 969 zout- strooier, S47 doosje sigaren, 996 toiletspie gel, 683 kistje sigaren, 470 schemerlampje, 632 theedoos, 497 vulpenhouder, 345 tulepn- vaas, 974 knipmes, 516 wandbord, 76 lepel rekje, 888 stuk zeep, 968 lepelvaasje, 638 lekbakje, 304 eierdopje, 960 twee steenen vo gels, 701 pakje vijgen, 279 stuk zeep, 89 bloemvaas, 34 eierdopje, 452 tabakspijp, 796 slavork en lepel, 771 portemonnaie, 911 toi letspiegel, 684 paar pantoffels, 610 koffer tje, 795 vaasje, 397 inktpot, 161 doosje si garen, 672 zeefje, 932 koffertje, 971 doos schrijfpapier, 687 doos fermecelli, 765 kistje sigaren, 554 lekbakje, 857 bloemvaasje, 733 vulpotlood, 156 lekbakje, 906 bonbonschaal tje, 18 flesch wijn, 896 voetbaljersey, 934 fietstasch, 750 sigarettendoosje, 493 aschbak- je, 180 boertje en boerinnetje, 181 stuk zeep, 177 vaasje, 555 zesdeelig nikkel stel, 713 eierdopje, 197 lekbakje, 773 eierdopje, 907 bloemenvaas, 294 doosje sigaren, 219 eier dopje, 241 zoutstrooier, 537 theelichtje, 788 aschbakje, 918 koekdoos, 799 vaasje, 939 vaas je, 255 bloempot, 959 tulpenvaas, 55 doosje sigaretten. De prijzen zijn tegen overlegging van het lot verkrijgbaar bij den Heer S. v. d. Kui len, Hotel „Bosch en Duin", Koudhoorn- weg, alhier. Wegens plaatsgebrek eerst heden opgeno men. J. V. „CaiVijn" te Soestdijk Bovengenoemde Vereeniging hoopt d.v. 16 Nov. a-s. in „Religie en Kunst" haar 2- jarig bestaan te herdenken. Allen, die belang stellen in den arbeid der Geref. J. V. worden vriendelijk ver zocht dien avond, vrij te houden. Program ma's zijn kosteloos aan de zaal verkrijgbaar. Aanvang precies half acht. Opening der deuren 7 ma Waarschuwing In den laatsten tijd zijn door de Stichting „Eben Haëzer", directeur J. Zaagman, on der-directeur H. A. van Duèn, in verschil lende gemeenten des lands tehuizen voor ouden van dagen opgericht op pogingen aan gewend om tot oprichting te komen. Op grond van ae uitkomsten van een Ingesteld onderzoek deelen wij U mede,, dat deze Stichting geen vertrouwen verdient. Verschil lende ongewenschte tóestanden zijn aan het licht getreden, terwij] de financieele toestand hoogst ongunstig moet worden geacht. Alle regenten der Stichting hebben hun functie neergelegd, zoodat de Stichting „Eben Haë zer" zonder bevoegde leiding is. De comm. voor politieke zaken. Onbestelbare stukken De navolgende onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn, werden te Soest terugontvangen in de 2e Ijelft van October 1931. Brieven Binnenland: H. Koef, Geldersche Spaarbank, Utrecht. Exc. Minister van financiën, Den Haag. Bestuur Rijks Ver. Bank, Amersfoort. U. van 't Riet, Amersfoort. N.V. Nat. Cred. Ver., 's Gravenhage. Briefkaarten Binnenland: Mej. M. Meurs, Utrecht. Mevr. A. Vorderhake Robbers, A'dafm. Brieven Buitenland: Rudolf Mosse, Halle. Eén briefkaart zonder adres. Opening Lunchrpoïn Blijkens een in dit blad voorkomende ad vertentie, heeft de heer Gravenmaker aan de Vredehofstraai 'het naast zi'jn Café „Soest dijk" gelegen pand tot Lunchroom inge richt. Vooral vo,or de zomermaanden zal dit ongetwijfeld een verbetering blijken te zijn. Verkiezing Kamer van Koophandel Blijkensl een ,in dit blad opgenomen ad vertentie zal 25 Nov. de verkiezing voor Le den der Kamer van Koophandel en Fabrie ken „De Geldersche Vallei" plaats hebben. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar deze advertentie. Vliegongevallen Donderdagmiddag is een vliegtuig van de Luchtvaart-afd. a'hier onderste boven op hef vliegveld neer gekomen, waartjpor het ge heel vernield werd. Een ander vliegtuig, dat gelijktijdig wilde landen, vloog daarbij met één der vleugels tegen een paal der electri- sche geleidingen, welke daardoor geheel af brak. Ook dit vliegtuig werd zwaar bescha digd. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij niet voor. Ongevat Toen Mevr. B. uit Amersfoort, j.1. Maan dag aan den Kampweg te Soesterberg het rijwielpad Amersfoort—Zeist wilde overste ken, werd zij aangereden door een daar juist passeerende auto, bestuurd door den heer K. uit Rhenen. Mevr. B. werd eenige meters meegesleurd, terwijl het rijwiel totaal vernield werd. Met eenige gebroken ribben en schaafwonden is zij per auto naar haar woning vervoerd. Dr. De Boer verleende de eerste hulp. Brandweer Soesterberg A.s. Dinsdagavond zal door de Vrijw. Brandweer te Soesterberg een oefening wor den gehouden. Schaakclub te Soesterberg Tegen Vrijdag 13 November, 's avonds te 8 uur zal door eenige schaakliefhebbers een vergadering worden gehouden in het Chr. Mil. 1 ehuis aan de Banmingstraat, om tot de oprichting van een schaakclub te geraken. Schaakiiefhebbers zijn welkom. Bij verhin dering worden de liefhebbers verzocht een bewijs van instemming dn te zenden. Ontvreemd Door een officier-vliegenier uit onze ge meente werd bij de politie te Utrecht aan gifte gedaan van vermoedelijk en diefstal van zijn motorrijwiel? welke tijdelijk geplaatst was op de Oude Gracht aldaar. Ongeval Mej. De Ruiter, wonende aan de Nieuw- straat kwam Maandag, terwijl zij op de Burgem. Grothestraat over een steen fietste, zoodanig te vallen dat zij op twee plaatsen haar been brak. Dr. Rupert verleende de eerste hulp. NaaaiaiNo ai sihh nvv 02 NVVinVSSVN - DNDDI3W M hq JBBq3fi.Di.i3A H3BV3IS - 0V0V3 - 3IJJ0A - 33HI liainVAAX SI Inwijding orgel Emmakerk Gisteravond had in de Emmakerk de inwijding van het orgel plaats. Het orgel werd bespeeld door den organist van de Groote Kerk te Amersfoort. De Spester Kring Zaterdag had de officieele opening plaats v,an het nieuwe sociëteitsgebouw van De Soester Kring op Nieuvverhoek. De Voorzitter, de heer GasilLc, gaf in zijn openingswoord een overzicht van den Kring gedurende het 12-jarig bestaan, waarbij spr. wees op de regelmatige verbetering in de huisvesting. Steeds was er verbetering te be speuren, totdat heden een uitnemende gele genheid kon worden betrokken. Door uit bouw as een flinke biljardzaal verkregen, ter wijl het 'inwendige aangenaam aandoet. Spreker bracht dank aan allen, die aan de totstandkoming van het geheel hebben medegewerkt. Hierna had de aanbieding der eerewijn plaats, waarna den leden een wild- diner werd bereid. Des avonds had de jaar- lijkscbe wild-avond plaats, Waarbij wild, de prijzen voor de diverse sjielen vormden. Waarschuwing Opnieuw zij het publiek ernstig gewaar schuwd tegen de zich noemende „Werkver schaffing aan blinden en andere invaliden in Nederland" van A. G. J. Brouwer, Govert Flinckstraat 265, Amsterdam, die bons voor blinden werk tracht te .v'erkoopen, postkwi- tanties laat aanbieden of .giften vraagt, ter wijl. de zgn. werkverschaffing niet den min- sten steun verdient. Gevonden voorwerpen Huissleutel, streng koralen, rozenkrans, jon gensmuts, 2 zakmessen, sleuteltje, kerkboek je, kindèrmutsje, knot wol, Jekker en zak lantaarn, eenige geldstukken, japon, klap- stoel, portemonnaie met geld. Aangekropen een hond (Dobberman). Inlichtingen bij de politie te Soest. Vernieling Door v. d. B. alhier werd bij de politie kennis gegeven, dat in zijn perceel aan de Julianastraat hoek Nassaulaan een spiegelruit was stuk geschoten, De politie heeft de zaak in onderzoek. Als lid bedankt In aansluiting aan het in 'dit blad opgeno men bericht betreffende de verkiezing van leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, kan worden me degedeeld, dat de heer G. J. Smiit, uitgever van de gecombineerde Soester bladen, we gens drukke werkzaamheden als lid van ge noemde kamer heeft bedankt. Winkelweek te Soest Op initiatief der R.K- Middenstandsvereen. alhier, zal in de week van 30 Nov.—5 Dec. ,s. een winkelweek worden gehouden, waar- <*am iedere winkeliertje Soest en Soestdijk kan deelnemen. Het comité hiervan heeft een zeer aantrekkelijk programma opgemaakt, waaraan ook voor 't Soester koopend upbliek aardige verrassingen zijn verbonden. Wij wekken dan ook gaarne iederen winkelier tot deelname op en verwijzen naar de in dit blad voorkomende advertentie. Centrale Winkeliers-Vereen. Vorige week kwam de Centrale Winkeliers- ver eeniging in algemeene vergadering bijeen in hotel „De Gouden Ploeg". De zaal was gevuld met belangstellende winkeliers. De hoofdschotel voor dien avond was, een voor stel van het bestuur om met St. Nicókas een groot kinderfeest te organiseeren. De heer Visman leidde het voorstel in en lichtte verschillende punten toe. Na een gezellige gedachtewisseling werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen en werd te vens een commissie benoemd, die het voor stel verder zal uitwerken. Aan het slot van deze zeer geanimeerde vergadering werd besloten, dat alle leden der C.W.V. gedurende de maanden Nov. en Dec. hun eca'.agelichten tot minstens negen uur n.m. zullen laten branden. Te half twaalf sloot de voorzitter deze goed geslaagde ver gadering. Baldadigheid Door onbekende persoden is in den nacht van Zondag op Maandag met steenen ge worpen tegen het perceel van den heer H. wonende hoek Koninginnelaan en Eikenhorst- eg. 'Nadat een kleine rust was ingetreden, begon het bombardement opnieuw en wer den een 2-tal ruiten ingeworpen. De zaak is in onderzoek. Ongeval Toen mej. E. L. Dinsdagavond ter hoogte van de firma Albert Heijn de Van Weede- straat wilde oversteken, werd zij aangereden door een uit de richting Amersfoort komende auto, bestuurd door J. F. G. uit Hilversum. Mej. L. werd hierbij tegen den grond ge worpen, waarbij zij een vrij ernstige hoofd wonde opliep. Door de zorgen van een lid van E.H.B.O, die de eerste hulp verleende, werd zij per auto naar Dr. De Vos vervoerd, voor verdere hulp. Verkeer gestremd Zaterdag werd aan de politie bericht, dat op de Banningstraat bij den ingang naar de Paltz een vrachtauto dwars over den weg fctond. Bij onderzoek bleek dit te zijn een vrachtauto van v. d. B. alhier, welke bela den was met zand en door een gebroken as niet verder kon. De bestuurder, blijk baar geen raad wetende, was maar vertrok ken Daar het verkeer door dit geval ern stig belemmerd werd, moest het vehikel door personeel van Openbare Werken met vereen de krachten van den weg worden verwijderd en in de heide geplaatst. "Tjjj Moedercursus j Uitgaande van de Wijkverpleging en het „Groene Kruis" te Soesterberg, zal aldaar bij genoegzame deelname een moedercursus wor den gehouden en aanvangd 1 Januari a.s. Voor bijzonderheden zie men de adver tentie in dit blad. Auto-ongeval Vrijdag werden op de Steenhofstraat een tweetal kinderen aangereden door een auto bestuurd door Dr. B. P. uit Pruisen. 'Het betrof hier één kind van Van Klooster en één van De Beer, die zonder op te letten, de straat wilden oversteken. Beide kinderen werden Licht gewond. De bestuurder, wel ke hier geen schuld treft, bracht de beide kinderen naar hun woning. Ernstig auto-ongeval Woensdag tegen den avond had op den Amersf. straatweg te Soesterberg nabij het Missiehuis St. Jan, een ernstig ongeval plaats. Bij het uitwijken van een auto voor een andere tegemoet komende auto, week de eerste te ver uit, waardoor een botsing met een der boomen onvermijdelijk was. Beide personen werden hierbij ernstig gewond, ter wijl de dame bovendien een ernstige sche delfractuur bekwam. Na voorloopig verbonden te zijn, werden beide personen naar het ziekenhuis vervoerd. De auto was totaal vernield. 'de spoorbaan vanaf het Kerkpad naar den Lange Brinkweg; c. tot omlegging van de Heter de Hoogh- laan; met crediet-aanvragen. 10. Voorstel van B. en W. om' in begin sel te besluiten tot verbetering van de Soes- terbergschestraat van de Eikenlaan tot den .spoorwegovergang te Soestduinen. 11. Voorste! van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit d.d. 29 Juli 1931, le afd. no. 503 tot aanleg van rijwielpaden aan weerszijden der Koninginnelaan. 12. Behandeling van aanvtagen om ont heffing van art. 15 der Bouwverordening. 13. Behandeling van eenige aanvragen om huur en koop van gemeentegrond. 14. Voorstel van B. en W. tot aankoop vaneen pomp met ketel voor het ledigen van beerputten. 15. Voorstel van B. en W. om geen Ont heffing te veriecnen, van de verbodsbepa ling der verordening ex-artikel 4 der Hin derwet benoodigd voor een door de N.V. O.B.I.Mij. voorgenomen uitbreiding van haar benzinebewaarplaats aan den Veldweg. 16. Benoeming van een vakonderwijzeres aan de openbare U.L.O.-school. 17. Vaststelling ingevolge art. '208 der gemeentewet van een verordening aanwij zende de nog geldende strafverordeningen in deze gemeente. 18. Vaststelling van het 1ste suppl. ko hier Straatbelasting dienst 1931. voorheen De Rond Bestelk.: Amsterdam, Singel 307, Tel. 34522. Soest: Nleuwstraat 36 en Visser's Boekhan del, Telefoon 2272 EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG ZONDAG. Schoonheid duurt kort en men went er aan, goedheid kan ons gansche leven du ren en daaraan waarde geven. MAANDAG. Als ge kiaagt over kleine huiselijke las ten, die ge wel zoudt willen ontvluchten, beproef dan eens of het niet aangaat die lasten in lusten te doen verkeeren, door ze met liefde te volbrengen. DINSDAG. Niets maakt vroolijker en gelukkiger dan arbeidzaamheid. Het spel der kinderen is, in tegenstelling met het onze, gewoonlijk de uiting van ernstige werkzaamheid, maar in luchtiger vormen. WOENSDAG. De herinneringen aan het ouderlijke huis, zijn als 't geruisch eener kabbelende beek in de woestijn des levens. DONDERDAG. Indien ik een berg opbouw", zeide een wijsgeer, „en ophoud vóór de laatste mand vol .aarde op den top is aangebracht, dan is mijn werk mislukt". VRIJDAG. Ieder mensch drukt op zichezlevn het stempel zijner waarde en wij zijn groot of klein, zooals wij dat zelf willen. ZATERDAG. Volhardt tot het einde. Men behoeft niet te zien, dat U crème ge bruikt. Want, in tegenstelling met alle andere crèmes, die min ot meer op de huid blijven liggen, wordt „Zij"-crême er geheel in opge nomen. Men ziet dus niet, dat U het gebruikt, terwijl de huid er toch zacht en soepel van wordt en fraai van teint. gerust hart de gevolgen afwachten. Deze gevolgen hebben we in onze mo derne eeuw echter te danken aande zoo in de puntjes verzorgde berichtgeving in de pers op elk gebied en dusaan het .lezen". Een ander niet minder belangrijk gevolg van het lezen kan onze algemeene ontwik keling op zedelijk en geestelijk zoowel als op stoffelijk en dus finantiëel gebied zijn. Zonder de mogelijkheid van het lezen zou den alle schatten van rijke, opbouwende ge dachten van de grootste denkers aller tijden slechts binnen het bereik van enkelen zijn gekomen, hetgeen nu algemeen bezit van de massa is geworden. AI onze vergevor derde studiebronnen zouden voor ons zoo goed als verloren zijn en slechts door over levering tot ons hebben kunnen komen. Ja alle wijsheid zou als het ware telkens op nieuw gedacht moeten worden, daar het practisch niet mogelijk zou zijn alles in „scholen" te behandelen, zooals in de oud- heitf de wijsgeeren deden. Kortom het zou er met onze beschaving treurig uitgezien hebben. Veel ruwheid, wreedheid, ongeoor loofde rechtspraak en andere barbaarsche toestanden zijn door de uitvinding van Lau- rens Janszoon Coster verdwenen, want hij schiep de mogelijkheid dergelijke misdadige toestanden openlijk aan de kaak te stellen. Ieder onzer is in staat nog ontelbare voor deden van ontzaglijk belang op te noemen, die wij aan i hem te danken hebben. Onze geheele wetenschap, elke tak daarvan dankt voor het grootste deel zijn vergevorderde bloei aan de gelegenheid om alle gevonden waarheden, ontdekkingen, uitvinden enz. te vereeuwigen, waardoor anderen weer daar op kunnen doorbouwen en zoo maar steeds verder. Ja wij kunnen gerust zeggen, dat, indien het lezen niet mogelijk was, dus als de boek drukkunst niet was uitgevonden, onze tech niek en wetenschap evenals onze bescha ving thans nog niet veel verder zou zijn dan zij in den tijd van Koster was. (1423). Als we dit levendig beseffen, dan zullen we ook alle uitwassen haten en verachten, die door middel van de pers in de wereld ko men. Alle sensatie.lectuur zullen wij verre van ons houden, waarbij we niet eens be hoeven te spreken van demoraliseerende en onzedelijke illustraties, gravures en drukwer ken, als zijnde een onteering en verregaan de verontreiniging van een zoo verheven uitvinding. Vanzelf sprekend zullen wij dan ook slechts dat willen lezen, wat werkelijk goed en rein is, waardig aan het mooiste geschenk van God aan de menschheid. Lezen is overdenken. Lezen is het in de ziel opnemen van gedachten van anderen; laten wij dus slechts aan de goeden en" hoog staande denkbeelden en idealen onze aandacht schenken en ons aldus dit geschenk waardig betoonen. verzacht en geneest men met Gemeenteraadsvergadering De Raad onzer gemeente is wederom openbare vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag 11 November 1931, des namid. dags 7.30 uur, ter behandeling van d.e na volgende agenda: 1. Mededeeling, van ingekomen stukken.. 2. Stemmjng over het voorstel van de le den Mej. Fuikke en den heer Bleeker tot aanvulling van artikel 2 van het reglement voor de Werkverschaffing en Steunverle ning: 3. Vaststelling van besluiten tot begroo- txngswijziging. 4. Voorstel van B. en W. tot verleening van een voorschot als bedoeld in artikel 101 lid der l.o.-wet 1920 ten behoeve der u,.Lo.- scbool der Stichting Engendaalschool. 5. Vaststelling van besluiten tot het ver- leenen van de wettelijke medewerking voor a. het aanbrengen van een rioleering voor afvoer van het hemelwater van de speelplaats der R.K- U.L.O.-school. b. het aanbrengen van een nieuwe aan- voerbuis ten behoeve van de watervoorzie ning van de R.K. Jongensschool. 6. Benoeming van leden der Commissie van taxatie der gronden, ingevolge de ver ordening regelende de voorwaarden voor de leveringwan gas over détt"gewonen meter en over den muntgasmeter door het gemeente lijk gasbedrijf. 8. Voorstel van B. en W. tot aanvulling van de Bouwverordening betreffende gesloten bebouwing aan eenige wegen. 9. Voorstellen van B. en W.: a. tot verniewiing van de Rembrandtlaan, b. tot het n\aken van een rioleering langs Lezen. Wie kent feitelijk de hooge waaf- de van het lezen? Velen denken, dat lezen identiek is aan hun dagelijksch dagblad-menu ot aan een of anderen ontspanningsroman. Zeker, dit heeft in bepaalde omstandighe den ook zijn nut. We beseffen soms maar al te weinig van hoeveel belang en noodzake lijkheid het voor ons is volledig op de hoogte te blijven met de belangrijke feiten van den In de eerste plaats denken we hierbij aan de politiek. Duizenden en nog eens duizen den, vooral vrouwen, beweren: „Politiek? Daar houd ik me niet mee op, ik kan m'n tijd wel beter besteden". Zij vergeten daar bij, dat zij zelf de maaksters van den tegen- woordigen toestand in hun land en daardoor ook weer indirect van dien in het buitenland zijn. Bij de verkiezingen brengen velen een stem uit op een persoon, waarvan zij in dien tijd even een paar vluchtige informaties hebben ingewonnen en waarvan zij dan al len heil verwachten. Blijft dit echter achter wege, dan heerscht er ontevredenheid en wordt de schuld op den gekozen persoon geworpen en op de regeering in het al gemeen. Wie treft echter schuld? Niet de regeer ders, want die kunnen het niet helpen, dat zij niet berekend zijn voor hun taak of voor het teit, dat zij hun functie soms eens on waardig uitoefenen. Neen, de werkelijke schuld ligt bij ons zelf. Wij hebben die menschen gekozen, wij hebben het dus zelf te verantwoorden als zijnde de directe oor zaak van bepaalde mistoestanden. Indien wij met wat meer degelijkheid en plichtsbesef waren te werk gegaan, geregeld ons op de hoogte hadden gesteld van de methodes waarop de voorgestelde candidaten eventueel reeds in vroegere soortgelijke functies hun werkzaamheden hebben verricht, dan zou den wij zonder een zweem van twijfel ónze stem kunnen uitbrengen, wetende aldus de meeste kans op bevrediging te vinden, we tende den rechten man op de rechte plaats te krijgen. Nu zal de een of den ander beweren: „al les góed en wei, maar als de heeren een maal gekozen zijn, hangt het niet meer van ons af of zij aan de gestelde verwachtingen zullen beantwoorden". Dat bezwaar geldt alleen bij de keuze van personen om trent wier karakter men niet rotsvast over tuigd was endan was 't reeds verkeerd hen te kiezen, hoe groot hun capaciteiten ook mogen zijn. Het is immers een feit, dat capaciteiten alléén niet in staat zijn om een hoogstaand en edel karakter te vormen en dus nobele en vruchtdragende werken tot stand te brengen, die van blijvenden aard zijn. Neen, daarvoor is op de eerste plaats karakter-vastheid, een hoog beginsel en een grootsch ideaal noodig. Personen, die dat in zich vereenigen, mogen wij zeker wel in staat achten ook de voor hun taak benoo digde „capaciteiten" te zullen kunnen verwer ven. Als wij dus van het eerste overtuigd zijn, ïaten wij hen dan gerust kiezen. D&, rest komt dan vanzelf wel terecht. Als wij dus onzen plicht doen door ons ter dege en tijdig (door geregelde belang stelling in de gebeurtenissen van ons open baar leven) op de hoogte te stellen van de beginselen en het leven der candidaten. waarin op de eerste plaats naasten-liefde moet voorkomen, dan kunnen we met een Vertegenwoordiging van Electrolux en Volta STOFZUIGERS Steenhofstr. 55 - Tel 2290 Reparatie-Inrichting. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Kiescollege Zonder eenige berekening, maar 't al over latende aan Hem, in wiens hand alle din gen zijn, gaan wij D.V. Maandag 9 Nov.: (10.30—2.30) en (78) ter stembus in de oude Herv. Kerk om onze stem uit te bren gen op: K. den Hartog, P. A. J. Holst, A. Spelt, W. v. d. Velden, H. v, d, Werken, Laten we doen, wat onze hand vindt om! te doen. Hanteer dit wapen (hetwelk men ons zoo gaarne had ontrukt) ouder biddend op zien. Allen, die een Geref. prediking begee- ren en allen, die minder of meer beseffen, het groote onrecht, den Herv. Geref. (on danks alle tegenspraak) aangedaan, geven wij in ernstige overweging, in dezen, aan onze zijde te staan. Het bestuur afd. Geref. Bond. Het bestuur Herv. (Geref.) Evang. PLUIMVEE, LANDBOUW, ENZ. Avondveriiohtfng in kippenhokken. Het is al eenige jaren mode, de winter dagen voor de kippen te verlengen. De da gen w.aren 's winters te kort om voldoende voer te nuttigen en zoodoende ook 's win ters een flinke eierproductie te hebben. Dit wa9 de reden. En velen hebben zich beijverd, om die winterdagen te verlengen, niet voor de kip, m,aar voor hun eigen portemonnaie. Daar is niets op tegen. Als het maar goecf ge beurt. En velen zagen succes. Wat natuurlijk toegeschreven werd aan de verlichting. En wat lang niet altijd door de verlichting kwam. Waar de betere hokken ook wel een gunsti- gen invioed op zullen hebben uitgeoefend. Tot nog toe wist niemand, hoeveel men met die verlichting kon verdienen. Wel wist men, dat het ons in de eerste plaats meer tijd kostte, in de tweede plaats meer voer em in de derde plaats een of ander verlichtingsma teriaal. En of dat allemaal door de meerdere eieren zou worden vergoed was wel te den ken, maar niet zoo maar te bewijzen. Tot Kort geleden verscheen in diverse bladen een publicatie van het Rijksproeffokstation te Beekbergen, waar door den Heer Ir. Tuk ker, Rijkspluimveeteelt-consulent, proeven wa ren genomen met een verlichting der kippen hokken, Hieruit valt voor ons veéf 'te lee- ren. Tevens krijgen we een kijk op de groot- te' van de meerdere winst. We zullen hier onder het verslag bespreken en het voor naamste voor onze lezers er uit haren: Men begon de proef met Reds, geboren in Maart en April. De dieren werden ge .splitst in twee groepen, 47 hennen en 4 ha nen Tn het hok wat vefScht zou worden en 47 hennen en 4 hanen dn het hok waar geen verlichting in zou plaats vinden. Die hennen waren zoo verdeeld over de hokken, dat, waar in de eene afdeeldug een hen werd ge bracht, in de andere afdeeling steeds een volle zuster van gelijken leeftijd vyerd ge plaatst. Ha'if November gingen de hennen naar de proefhokken. Toen pas begon de avondver- lichtding. Verschillende dieren hadden voor die tijd al een flink aantal eieren gelegd, terwijl de vroeggeborenen reed9 aan den rui waren. In de verlichte afdeeling ging het licht aan als hel buiten begon te schemeren, terwijl kwart voor acht het schemerlicht aan ging tot acht uur. De voeding oestond voor beide groepen uit een goed mengsel meèrvoer (ochtend- voer) dat droog weixi ve/strekt en den ge- heelen dag ter beschikking der dieren stond. Het graan bestond uit al\visselend tarwe, ïiaver, gerst, gebroken mafs. De „verlichte" dieren ontvingen net korrefvoer pas 's avonds om fiaff acfit, -de „donkere" dieren even voordat fiet donker werd. De verlichting is voortgezet tot half Maart. Uecfurenden den winter fegden de verrich te kippen meer eieren dan de dorikerre, in de maand tn April, Mei en Juni wonnen de donkere kippen het. Maar de verlichte kip pen legden in totaal meer 1089 eieren- Dat was niet miis, hè. Dat was per kip- meer aan eieren een bedrag van f 1.61 - Hiervan moet natuurlijk iets af. En wel eersf de verlichting. Deze kwam per kip op 18 cent. En ten tweede het meerdere voer. Een verlichte kip heeft volgens nauwkeurige berekening meer verbruikt voor 15 cent in totaal. Dus per verlichte kip een zoet winstje meer van f 1.61 min 18 cent min 15 cent is f 1.28. Het is wenschelijk de verlichting niet pa? in November, zooals in deze proef, maar in October al te beginnen, 's Avonds even met een lantaarn gaan voeren is niet hetzelfde als wat bij deze proef is gedaan. Verlichting in den morgen zal wel op hetzelfde neerkomen. Dan is geen schemerlicht noodig. Woordelijk komt de consulent tot de vol gende conclusies: I. De verlichting heeft de productie gun stig beïnvloed. II. Het voeaselverbruik was bij verlichte dieren grooter dan bij met-verlichte dieren. III. Ofschoon met de verlichting laat was begonnen, werd, afschrijving en onderhoud van de lichtinstallatie buiten beschowuing ge laten, per hen een financieel voordeel van f 1.28 verkregen. IV. Naar de conditie der dieren te oor- deelen, bTeek de verlichting geen nadeeligen invloed op de constitutie der dieren te heb ben. Op een andere keer eeris over de practi- sche toepassing der verlichting voor de kip pen!/oud er si SPORTKRONIEK R-K. SPORTVER. „DE PLOEG" Zoo,als we verleden week gemeld hebben, gaat ons lste elftal Zondag naar Hilversum, om te spelen tegen E.M.M. 3- Hier zullen, 2 gelijkwaardige ploegen elkander bekampen. Wat daarvan de uitslag zal zijn, valt moeilijk te voorspellen. We zouden het wel willen houden, dat „De Ploeg" de punten naar Soest bracht, maarlaat hun eerst eens Wachten één .punt naar hier te brengen. Deze \ved-strjjd wordt gespeeld om 12 uur. Om 2 uur speelt Ete Ploeg II op eigen terrein tegen Limvio III uit Amersfoort. Daar deze vereeniging slecht voor kort is ingedeeld, valt hierover niet vee! te vermelden. Nu echter De Ploeg II haar eerste j>un- ten binnen heeft, zai zij wel trachten, dH aantal te vergrooten. Blijven beide punten hier? De junioren welke een vrije Zondag had den voor de competitie, spelen thans een wedstrijd in Hnversum tegen de Junioren van Oiympia. Een oefening dus. Daarom zullen thans de spelers aan de beurt komen, welke tot nog toe niet hebben medegespeelt. Deze wedstrijd vangt aan om 12 uur. Het lste elftal en de Junioren vertrekken om 11 uur vanaf het gemeentehuis.. Allen op tijd present. Veel succes, aan alle elftallen. KERKBERICHTEN SOEST PAROCHIE VAN DE H.H. PETRUS EN PAULUS. Pastoor W. M. Voss. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur en 9 uur en te 10.30 uur Hoogmis. 6 Uur Lof. Van Maandag tot en met Zaterdag de H.H. Missen te 7 uur en 8.15 uur. Biechthooren Donderdagmiddag van 34 uur en Zaterdagmiddag te 3.30, 4, 5, 6, 7, 8 en 9 uur. SOESTDIJK PAROCHIE O.L.V. ONB. ONTV. Pastoor: H. S. Mölder. ZONDAG. Vroegmis half 8. Hoogmis 10 uur. De H. Communie wordt uitgereikt om kwart over 7, na de Vroegmis en om kwart voor 9. 's Avonds 7 uur Lof met Rozenhoedje. DINSDAGAVOND om 7 uur Lof ter eere wan den H. Antonius. ZATERDAG, 's Avonds 7 uur Lof t«r eere van de H. Maagd Maria. Door de week de H.H. Missen om 8 uur. Biechthooren: Dagelijks voor en na de H. Mis, Vrijdagmiddag voor de kinderen der Mariaschool en Zaterdagmiddag om 4, 5 en 6 uur en na 't Lof tot 9 uur. SOESTERBERG PAROCHIE VAN DEN H. CAROLUS Pastoor H. Mocking ZONDAG: 7.30 uur Vroegmis; 10.30 uur Hoogmis. Voor en na de H. Mis van 7.30 uur wordt de H. Communie uitgereikt. In de week de H. Missen om 8.15 uur. ZATERDAG. Biechthooren om 3, 4, 5, 6 en 7 uur. Prima versche Roomboter, per pond f0.67, bij 2 p. tO.65 p. p. 3 Ponds blik Speculaas 10.89 gratis blik. Potten Jam, in alle smaken f0.25 Blikken gem. Biskwie f0.85 .2 Ponds blik Amandel Speculaas f0.75 3 Potten Augurken a 1 liter f0.75 Groote Blikken Sardines in Tomatensaus f0.25 Beleefd aanbevelend, v. WEEDESTR. 45 TEL. 2159 SOESTDIJK. Half pond prachtige Ham f0.50 Extra versche Rookworst, Firma STEGEMAN, per pond f0.60

Soester Courant | 1931 | | pagina 3