mrnm—i Dl L DE ÜOITER CO S Wij blijven hameren op hetzelfde aanbeeld f 210 per H.L. PIANO ONDERWIJS K H HARtMAktR u Banket bakker Uitgave: G. j. SMIT, Soestdijk. Bureau: Van Weedesfr. 35,Tel, 2181 Banketbakkerij „Nieuwerhoek^ Deensche koffiebroodjes 6 cent per stuk De werkverschaffing De openbare orde. Spelen met vuur. Soester Bankvereeniging ALLE BANKZAKEN 1 SAFE DEPOSIT TELEFOON 2317 Gemeenteraadsvergadering. D.F.V0IGT - Burgem. Grothestraat 28 - SOESTDIJK DE EERSTE G00ISCHE HULPBANK E, van Meurs 16» JAARGANG VRIJDAG 6 NOVEMBER 193! No. 44 fl»f leverancier. VanV/eedejtraat-4® Tclfefoer 187B Algemeen Christelijk weekblad voor Soestdljk, Soest en Soesterberg. ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: van 15 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Bijkantoren: VISSER'S Boekhandel, SOEST en C. J. VAN DAM, SOESTERBERG ADVERTENTIES opgegeven voor het „Soester Nieuwsblad" worden zonder prijsverhoo- ging opgenomen in „DE SOESTER COURANT" Algemeen Weekblad en „DE SOES- TER POST", Katholiek Weekblad. Vele malen bekroond. een heerlijke aanvulling bij Uw ontbijt enz. Koopt in Soest. Aanbevelend, F. H. EUWE - TEL. 223.? Maandag 2 November is de werkverschaf fing weer begonnen en in de raadsvergade ring van 31 October werden objecten daar voor aangewezen en het reglement vastge steld. Het was ons om meer dan één reden een genot, te zien, dat het reglement en de steunregeling van een vorig jaar nagenoeg ongewijzigd was gehandhaafd, behoudens een paar kleine wijzigingen, waarvan enkele o.i. verbeteringen zijn, anderen minder gewenscht genoemd kunnen worden. In het algemeen mogen wij constateeren, dan de toestand voor werklooze arbeiders in Soest niet ongunstig geregeld is, in verhou ding tot veel andere plaatsen. Velen kunnen bij een dergelijke regeling vrij onbezorgd den winter tegengaan, wat niet zeggen wil, dat in alle mogelijke gevallen kan worden voorzien. Wij twijfelen niet of de commissie zal evenals vorige jaren, trachten naar een milde en billijke toepassing in enkele gevallen, waar een gezin soms de dupe is van reglementaire bepalingen, wat minder moeilijk is dan te waken tegen misbruik maken van de gunstige regelingen. Wij hebben echter, zoowel ten opzichte van het eene als het andere, wel vertrouwen in de commissie. „Soest-Zuid" is een vereeniging Oio streeft naar veel verbetering Komt, Soesters, toont toenade ring Bezoekt eens een vergadering! v. E. De openbare orde en veiligheid vormen een groot en gewichtig goed in den Staat dat slechts ten koste van zware offers ver kregen werd en waarvan ieder burgervoor- il .de zwakkere, bet vruchtgenot dagelijks geniet. Zonder een Overheid, die, desnoods door kracht en geweld, de publieke orde en de veiligheid in het openbare leven hand haaft, is de samenleving overgeleverd aan het „recht" van den sterkste: het wreedste dat er bestaat. Aan de openbare orde hangt de richtige uitvoering van bedrijf en beroep, de mogelijkheid van verkoop en vervoer, de veiligheid van den persoon en van het on derling verkeer. Neem dit alles weer weg, door verstoring van de openbare orde en de chaos is al spoedig het gevolg: eerst in de stad met haar opeengehoopte bevolking en weldra ook op het platteland, dat door de hongerbenden wordt afgestroopt. In zijn be roemde Kamerredevoeringen ten tijde van de staking der tractiearbeiders in 1903 heeft Mi nister Kuyper uiteen gezet, hoe „misdadig' zulk een „woeling" was, die plotseling den toevoer van voedsel naar de steden stop zet ten wilde, daarmede duizenden zieken in de ziekenhuizen en duizenden kleine kinderen door onthouding van de noodzakelijkste le vensmiddelen eenvoudig wreedelijk ten doode doemendEn dat betrof nog niet eens een directe aanranding van de openbare orde en veiligheid, hoewel deze er het onvermijdelijk gevolg van zou zijn geweest, had het den toenmaligen Minister niet mogen gelukken binnen zes dagen tijds heel deze „misdadige woeling" te bedwingen. In oude tijden is met behulp van de meest straffe middelen die openbare orde geves tigd en pas als het zoover is, kan een volk tot zekere welvaart geraken. Ten tijde van Karei den Grooten stroopten de rooverbenden het platteland af, en was geen boer in staat, zijn land behoorlijk te bebouwen. Zoodra hij zijn vruchten geteeld had, liep hij gevaar, dat hem alles werd afgehaald door de een of andere stroopersbende en moest hij de verdediging van zijn eigendom vaak met zijn leven boeten. Toen trad Karei de Groote op en liet deze stroopers ophangen aan de hoo rnen. Hun lijken moesten blijven hangen, tot zij bij stukken en brokken afvielen, om zoo doende de andere stroopersbenden te waar schuwen voor het lot, dat hun wachtte, bij aldien zij het opnieuw waagden de macht van den geduchten Christenkeizer te weerstreven. Zoo schiep hij ordeen de nageslachten hebben het hem tot gerechtigheid aangere kend, zoodra zij zagen, hoe nu de veiligheid toenam en ieder bedrijf en handwerk kon uitoefenen. Op gelijke wijze moest door de strafte hand der Overheid de rivier- en zee handel beschermd worden tegen de roofrid ders en de kaperij en de volken, die bij bittere ervaring wisten wat de publieke on veiligheid en wanorde beteekende, hebben er God voor gedankt, dat er Overheden en ma gistraten waren gesteld, die de publieke orde en de veiligheid handhaafden. Wij, die zulke tijden niét meer gekend hebben, geraken zoo licht gewend aan de zegeningen der openbare orde en veiligheid. Onder de schutse van die Overheid met haar zwaard, vinden wij het niet eens erg, dat er over verstoring dier openbare orde gesproken wordt en weer loosheidsstelling dier Overheid openlijk wordt aangeprezen. Bewaakt door 't zwaard der Overheid, beroemen onze „ontwapenaars" zich er op, dat ze zich' „ongewapend" naar bun antii-m.ilitaristische vergaderingen durven te begeven enzien zichzelven voor een soort „helden" aan. Terwijl de Overheid waakt voor haar veiligheid van persoon en Sgendom, laten wij. zonder meer toe, dat •entimentéele dames.romanschrijfsters aan haar fantasie vrij spel geven, het haar be schuttend zwaard vergeten niet alleen maar ook hartgrondig vervloeken, dwepend met een wereld, die schoon zou zijn indien alle menschen zoo wijs waren en daarbij zoo tee- üer dachten als zij Zoolang maar die „schutse" daar blijft staan, gesteund door nuchterder zin der meerderheid, hindert het niet zoo héél veel, daar toch de wreede werkelijkheid haar ijde- le droomerijen niet kan komen verstoren. Maar wee ons! zoo werkelijk het volk en de Regeering onder haar invloed verzeild raken! Dan... stort het leven weldra inéén, omdat het menschdom niet beantwoordt aan het beeld, dat men zich droomde. Dit is het, wat ons opnieuw in het ge moed 'moet worden gegrift: verstoring van de openbare orde is een afschuwelijke mis daad; een moordaanslag-in-'t-groot; een be dreiging; die de duizenden menschenlevens in gevaar stelt; een vreeselijk vergrijp tegen Oods orde; een poging tot massa-doodslag en afschuwelijke rechtsverkrachting, die, hoe eer hoe beter, moet worden onderdrukt. Amersfoortsche Post. Deze openbare orde nu is in onzen tijd in gevaar. Komt met den dag in grooter perikel. Zal dezen winter in Midden-Europa op -de scherpste proef worden gesteld. Geestelijke, zedelijke, economische en po- politieke ontredderinghet werkt er alles toe mee die wanhoopsstemming te kweeken, waarin de verstoorders der openbare orde hun kans schijnen te zullen krijgen. Fasis- ten en Communisten grijpen om strijd naar het roer, gerugsteund door Moskou of schel dend op Moskou. De Socialisten vallen in Duitschland en Engeland uiteen in een revi sionistische en een revolutionaire groep, die nochtans de onderlinge vriendschap aanhou den en derhalve elk oogenblik weer bij el kander kunnen stappen. Hier te lande zitten allerlei groepen gereed, om van de situatie in het buitenland eventueel gebruik te ma ken, teneinde een sociale omwenteling in de steden te bewerken. De revoluties zijn bijna steeds in Room- sche landen begonnen, waar 't ongeloof zijn gruwelijke reacties begon. Maar ook de vrij denkerij in de Protestantsche landen beploegt dagelijks nieuwe versche voren voor het zaad der omwenteling dat elders reeds welig be gon op te schieten. De Paus liet in zijn laat ste encycliek een waarschuwing hooren, die toont wat er broeit en waarvoor men vreest in de landen, met welke de „Hei'jige Stoel" de nauwste gemeenschap onderhoudt. Rus land voert den economischen oorlog mét het zweet zijner staatsslaven en ontreddert met de markt ook het leven in de Christelijke maatschappijde vrijhandelaars door dik en door dun, bevorderen dit streven. Oenève, op wier arbeid velen hun hoop vestigden, erkent slechts de rechten van den mensch, vraagt naar het recht Gods niet. Het stelde bitter teleur,,Zoo d,e Heere de sfad niet bewaakt, tevergeefs waakt de wachter". Wat zal uit dit alles voortkomen? God alleen weet het. Ons gebed tot Hem worde vermenigvul- digd. Maar ook: laten wij nuchter en wakende zijn. Nauw het oog houden op de ontwikke ling der dingen. Ons tot alles gereed hou den, om, het koste wat het koste, de Over heid te steunen in haar handhaving van de openbare orde. Ons niet laten verschrikken, verrassen, overrompelen De Fransche revolutie is hier niet geslaagd door het geweld der Patriotten, maar door de vadsigheid en slaperigheid en twistgierig heid der groote meerderheid van Oranjege- zinden, die zich lieten meeslepen door Ieege leuzen des ongeloofs en hun Goddelijke roe ping vergaten. (Zie Groen's Handboek!) Het berouw kwam te laat. Fivelengo. A'foortsche Post. 3e. Is het niet onze schuld, dat de tegen standers over onzen twist juichen. Zie sub le. 4e. Zijn er door het bestuur der A.R. kies- vereen. en haar leiders in de gemeente-poli tiek grove fouten gemaakt, die de publieke opinie en met name die van de tegenstanders, niet vriendelijk stemde. 5e. Waar wij en het bestuur der A.R. Ries- vereen. volgens haar eigen verklaring „eens geestes" zijn, en het ons allen om het ge meentebelang te doen is, zoowel in poljtiek als maatschappelijk, in stoffelijk als in ethisch opzicht, moest het bestuur het toch eigenlijk van harte toejuichen, dat, waar de Heer En dendijk geen personen grata is van de linker-j zijde, zij allen, zoowel links als rechts, zich kunnen vereenigen rondom den Heer Lo- deesen. En ten slotte nog een paar draaimomenten. le. Wat was toch wel de „principiëele"oor zaak, die hen dwong, zich van ons los te maken? Zoo vraagt het bestuur der R. in het S. N. van 23 Oct. en 10 regels verder schrijft het: „maar wij zijn in wezen één, krachtens de door beide beleden beginselen". Alzoo, de vraag wijst op een principieel verschil en het wederwoord sluit zulks uil 2e. Een geschil? Wij zien heel geen ver. schil, zeg( het bestuur en het geschil waar Lodeesen van praat, is ook geen geschil, al thans geen voldoende geschil. 3e. Dat Lodeesen op no. 3 en niet op no. 2 werd geplaatst, kan, noch mag ooit als een geldige reden beschouwd worden, waar om wij een principiëele organisatie verlieten. Alzoo: geen geschil en geen geldige reden. 4e. De H.H. Endendijk en De Bruijn na men ons politiek gemeente-program over, la ter ook (in een minuut of tien) de A.R. kiesvereeniging. Maarze namen het over, „in beginsel". Wij voelden voor die overname „in begin sel" niets, want dan staat alles op losse schroeven. Wat doet het bestuur der kiesvereen. nu? Het zegt en schermt er mee, dat zij ons pro gram overnamen en dus, dat daardoor ons zelfstandig optreden overbodig en ongeoor loofd was. Tegenspreken onzerzijds, mag niet, helpt ook niet, het bestuur zegt, dat het zoo is en daarmee „Uit"! 5e. De Heer Lodeesen is door linksche groepen als wethouder gekozen. Dat is on gehoord. Dat mag niet. Dat kan nooit goed gaan. Het bestuur der R.K. kiesvereen. wil toch samenwerken? Ot soms niet? 't Is niet dui delijk, want het vraagt: „Wat nu?' weg ter bereiking van het doel allen zaf be vredigen en ten zegen zal zijn. Het Cor^iité. —o— Voorheen Sukkel Co. De raad onzer gemeente is j.i. Zaterdag morgen eenige uren in spoedeischende ver gadering bijeengeroepen geweest, hoofdza kelijk ter vaststelling van het reglement voor de werkverschaffing en ter bespreking van het door B. en W. gevraagde crediet, groot f35000.— voor verbetering der gemeentebos- schen, welk werk, verdeeld over 3 jaren in werkverschaffing zal worden uitgevoerd. De heer Grootewai was afwezig. Na de opening komt de agenda in be handeling. 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering d.d. 5 October 1931. Zonder bespreking goedgekeurd. 2. Vaststelling van een besluit tot wijziging der gemeente-begreoting 1931. Eveneens goedgekeurd. 3. Behandeling van een crediet-aanvrag? van B. en W. voor uitvoering van werken in werkverschaffing, n.1. verbetering van clc bosschen der gemeente, een en ander over eenkomstig het terzake uitgebrachte advies van het Staatsboschbeheer. Het Staatsboschbeheer heeft rapport uit gebracht over de werkzaamheden, welke naar zijn oordeel in de gemeentebosschen alhier moeten worden uitgevoerd. Volgens het uit gebrachte rapport van den technisch amb tenaar, belast met de leiding van Openbar? Werken, waarmede B. en W. accoord gaan, zullen de aan de uitvoering van bedoeld rapport verbonden kosten f35000.bedra- gen. Aangezien de door het Staatsbosqhbe- t Is heel niet noodig. dat er een„Chc/.heer iri overweging gegeven werkzaamhe- georg. arbeider in den Raad komt, maar dat ~i..~ FOTOHANDEL Gediplomeerd Drogist - Opticien ONTWIKKELEN VOOR AMATEURS VAARTWEG 41 HILVERSUM VERSCHAFT CREDIETEN OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN GEOPEND ALLE WERKDAGEN VAN 10—1 UUR EN MAANDAG-, WOENSDAG- EN ZATERDAG AVOND VAN 7—8 UUR INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) RECHT DOOR ZEE Ook wij willen met dit stukje wel het debat beëindigen. Maar we stellen nog even vast: le. Dat het telkens weer het bestuur der A.R. kiesvereen. was, dat tegenover ons het publieke debat opende en ons als het ware prikkelde en uitdaagde ons te verweeren. 2e. Dat wij het bestuur der A.R. kiesver. niet erkennen als rechter over ons, al stelt het ons nog zooveel rechte of gekronkelde vragen. de Heer De Bruijn gekozen wordt, is nood zakelijk. Later stelde de Heer De Bruijn zijn zetel onderhands aan Lodeesen ter beschik king, toen was de urgentie dus blijkbaar in eens aan den anderen kant. 7e. Moeten de Chr. georg. arb. zelf hun speciale belangen in den Raad bepleiten Arbeiders hebben geen speciale belangen, die moeten alleen maar naar het principe zien en wat er te behandelen is, dat zullen de H.H. Endendijk en De Bruijn wel voor hen doen. Al die uitspraken kan de lezer vinden in de S. N. van de laatste maanden, of, ze worden ons toegevoegd op vergaderingen. En nu begraaft het bestuur den strijdbijl. Het is verstandig. Maar het had dat oorlogs tuig niet voor den dag moeten halen tegen over ons, die volgens hun eigen verklaring: „eens geestes zijn". Maar genoeg. Nog een heel 'kleine klei nigheid. Het bestuur der A.R. kiesvereen. zegt: „Wij stellen ons blad beschikbaar voor de comm. voor politieke zaken der Chr. georg. axb. Wij dachten, dat daarover de perscommissie beslistte, maar het schijnt, dat thans de kies vereen. de meerderheid der aandeelen heeft en over alles beslist. Het doet tenminste alsof. Voor de Christ. georg. Arb., Onderschrift. Ter vermijding zelfs van den schijn, alsof wij het laatste woord zouden willen hebben, geven wij aan bovenstaande nog een plaats. Wij denken er echter niet aan, om zelfs een poging te wagen, alles te weerleggen, wat daar is neer geschreven. Ieder, die kennis genomen heeft van deze dingen, moet zien, hoe het onderling ver band geheel uit elkaar is gerukt. Wij laten de beoordeeling over wat wij schreven en hoe het hier wordt voorgesteld gaarne over aan het publiek. Ten slotte verklaren wij over deze kwestie voorloopig niet meer te zullen schrijven, tot dat er een betere verhouding is teruggekeerd. Wij wachten onzen tijd af. Tot zoolang. Het Bestuur der A.R. Kiesvereen. WINTERLEZINGEN In aansluiting op ons vorig stukje over winterlezingen, kunnen wij nu mededqelen, dat de belangstelling van dien aard was, dat wij dezen winter 4 lezingen zullen hebben, waarvan 2 zullen komen voor rekening van den Ned. Chr. Vrouwenbond en 2 voor re kening van het Comité vopr Winterlezingen, terwijl allen genieten kunnen van de 4 spre kers; de leden van den Chr. Vrouwenbond op bewijs van hun lidmaatschap, de overigen op de door hen aangekochte kaart, die hun bijtijds wordt toegezonden en de verdere be langstellenden, die öf een dagkaart voor één lezing, öt een persoonskaart öt gezinskaart aan den ingang der zaal zich aanschaffen, voor de 4 lezingen. Nu de Rembrandtzaal niet meer beschik baar is, zullen deze lezingen gehouden wor den in de zaal van Hotel „Eemland", ingang Brinkweg, een zaal zeer geschikt voor dat doel. Datum en uur zullen nader gepubliceerd worden voor elke lezing. Het Comité is dankbaar voor <Je algemee- ne medewerking en hoopt, dat de ingeslagen üén voor liét béhoud van het gemeentelijk boschbezit noodzakelijk moeten worden ge acht en bedoelde werkzaamheden tevens een bij uitstek gunstig object voor de werkver schaffing vormen, stellen^B. en W. voor, ten behoeve van de uitvoering van het rapport van het Staatsboschbeheer het benoodigde crediet ad f 35000.toe te staan. B. ern W- stellen daarbij voor het werk geleidelijk in drie jaren met behulp van werkloozen te doen uitvoeren en de kosten te doen ver antwoorden voor de eene helft op den ka- pitaaldient van het Grondbedrijf en voor de andere helft op den gewonen dienst der gemeente en wel op den post werkverschaf fing. Mocht tol uitvoering van bedoelde werk zaamheden worden besloten, dan zal naar raming de boekwaarde van de desbetreffende complexen mei nog geen 0.4 cent per M2. behoeven te worden verhoogd. Verkoopen geen naam-anthraciet, doch prima Belgische Anthraciet III, afm. 20-30 m.m., a Beneden iedere concurrentie. Hiermee oogsten wij reuzen-succes. Nleuwstraat 14 - Telefoon 2103 dit voorstel zal veel grond onverkoopbaar worden. De heer BUSCH wijst er op, dat dit jaar reeds f 17000.— in werkverrschaffing is uit gegeven en acht het bezwaarlijk dezo post nog eens flink te verhoogen. Het voorstel Busch wordt hierrna aange. nomen met de stemmen van de heeren Ga- silte, De Bruijn, v. d. Bremer en Lodeesen tegen. 4. Vaststelling van het reglement voor de Werkverschaffing en Steunverleening in de gemeente Soest.. De heer ENDENDIJK wil het tijdv.ak, dat men 1 1 ]2 jaai in de gemeente woonachtig moet zijn, om in de werkverschaffing te worden opgenomen, evenals vorig jaarr op 2 j,aar bepalen. Ook wenscht hij aan onge- huwden zooveel toeslag te geven op de kasuitkéeringen, dat het gezamenlijk bedrag niet hooger wordt dan f 10. De heer BLEEKER wil het tijdvak van 2 jaar verminderen tot 1 jaar, anders zou men konsekwenl moeten zijn en de personen, die uit de gemeente vertrekken, ook nog 2 jaar in de werkverschaffing opnemen. Spr. zegt, d,at ook zijn voorstel, inzake d' uitkeeringen, in da comm. werd verrworpen; hij handhaaft echter zijn standpunt en stelt daarom voor de gezinsinkomens met f 5. te verhoogen en te brengen op resp. f30.—, f35.- en f40.en de eerste f5.van het bedrag, wat door andere personen dan het gezinshoofd in een gezin wordt ingebracht, niet mede te tellen bij de bepaling van het gezinsinkomen. De heer BUSCH noemt het niet parlemen tair, om in een raadsvergadering aan het publiek een beeld te geven van de commissie vergaderingen en daarbij zelfs de personen te noemen, die voor of tegen een zeker voor stel zijn. Spr. noemt dit goedkoope propa ganda. Spr. is voor het tijdvak van 1 1 ]2 jaar. Tevens wijst spr. er op, dat slechts 300 Gemeenten een steunregeling hebben en Soest neemt daarvan een der eerste plaatsen in. Zoowel aan den heer Endendijk als den heer Bleeker verzoekt spr. zijn voorstel in te trekken. De heer LODEESEN handhaaft de termijn van 11/2 jaar en zegt geen bezwaar te heb ben tegen hec bedrag van f5.wanneer dit een bedrag is, dat als loon door een. der kin deren in het gezin wordt ingebracht. De lieer NOPDER zegt, dut de schuld van de huidige malaise te zoeken is bij de jhoo- ger liggende klasse. Deze klasse is oorzaak van 't wanbeheer en aan deze klasse wenscht spr. te laten weten, dat het thans genoeg is. Verandering kan slechts komen door hoogere loonen en meer voordeel voor de arbeiders. De heer GAS1LLE acht het niet juist, commissie-vergaderingen in bespreking te brengen. Tevens wijst spr. er op. dat de twee voorstellen van den heer Bleeker prac- ti&ch een verhooging beteekenen van flO. Met het oog op de gemeente-financiën van heden is spr. daar tegen. Weth. LODEESEN zegt aanvankelijk te hebben gemeend, dat het in de bedoeling van den heer Bleeker lag, één der voorstellen aangenomen te krijgen; aan beide voorstellen kan spr. zijn goedkeuring niet hechten. De heer BLEEKER trekt hierna zijn voor- stél tot verhooging van het gezinsinkomen is. Het voorstel van den heer Endendijk (2 jaar wachttijd) wordt hierna verworpen mei de stemmen v,an de heeren Endendijk, Dc Bruijn, Hornsveld en v. d. Bremer voor. Bij de stemming over het voorstel van den heer Bleeker, om de eerste f5.der even- tueele loonen van kinderen bij het totale gezinsinkomen niet mede te rekenen, sta ken de stemmen. Voor dit voorstel stemden Mej. Funkc en de heeren Hornsveld, van Dam, Mineur, Bleeker, Lodeesen en Nooder. In de vergadering van a.s. Maandag zal dus wederom worden gestemd. De heer NOODER heeft deze zaak nog niet bezien, doch stelt vertrouwen in den heer Bleeker. Spr. zal voor stemmen. De heer BUSCH acht de opmerking van den heer Endendijk juist. Spr. stelt voor, ook de heer Endendijk in de oomm. op te nemen. De heer ENDENDIJK verzoekt dan den heer De Bruijn te benoemen. Spr. wil dan ook zijn bezwaren voorloopig laten rrusten. Het voorstel tot verleening van toeslag op de loonen wordt hierna aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. om ingevolge art. 36, lid 4 der gewijzigde Woningwet te bepalen, dat dc vaststelling van het uitbrei dingsplan dezer gemeente wordt voorbereid. De VOORZITTER wijst er op, dat na aanneming van dit voorstel het uitbreidings plan binnen 1 jaar- klaar moet zijn. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Ook wordt nog goedgekeurd een bouw man vrage voor 3 woningen onder één dak aan den Korte Melmweg, onder voorwaarde, dat grond voor verbreeding van den weg wordt afgestaan. 6. Vaststelling van een verordening, be treffende Tref beioep bedoeld in de artike len 7 en 9 der Woningwet. Zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. De openbare vergadering is hiermede ten einde. De raad bleef nog bijeen om den heer Van Nes gelegenheid te geven, zijn ontwerp uitbreidingsplan te toonen. N ieuwerhoekstr aat 2 f6.-, f4.50, f3.- por maand. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Rijk, z. v. C. van Soest en M. G. Cosijne Nieuwstraat 51. Nicolaas Jo- hannes, z. v. A. Gros en R. v. Dorresteyn, Beukenlaan 2. Jan, z. v. H. A. Veenendaal en A C. Kr,aayenhagen, Korte Brinkweg 8. Even L'ertus z. v. E. B. v,an Lankereni en Q. F. Horst, Verl. Postweg 53. Hendrikus, z- v. W. v. Vulpen en A. Hofland, Ossendam- weg 18. Josephine Alida Anna, d v. lh- Th. Reiman en D. H. C. v. M/iJ, Nieuwe weg I5c- ONDERTROUWD: C. de Bruin en A. Meyering. B. Bakker en D. H. Donker. GETROUWD: H. Elschot en J. Meyer. OVERLEDEN: Johanna Helena Dorrestijn,, geh. met G. Ruyer, 59 jaar, Oude Utrecht- scheweg 8. Oeertr.uida Kuyer, 77 jaar, wed. F. Stalenhoef, Vredehofstraat 2. Gijsbert Veldhuizen, 90 jaar, wedr. N. Schimmel, Dorresteinweg 115. Gijsbert Daniël Johan Staamer, 83 jaar, Steen hofstraat 46. GEVESTIGD: Wed. H. R. K- de Langen. Steenhofstraat 5. C. Vonk met gez., Andries- 9estraat 15. J. A. v. Daal met vrouw, Post weg 8. P. M. Castelijn, Rademakerstraat 25A- J. AL Huyckman, Kolonieweg 5. Q. Degen- kamp, Kerkpad N.Z. 35. G. A. ter Horst. Noorderweg 21. J. H. Schepel, Stationsweg H. H. B. Bakker, Rademakerstraat 25. O. J. Fransen. Soesierb.str. 28. J. Botter- blom, Zwartewcg 3. Wed. S. de Mosch, Vos- seveldlaan 23. Wed. A. Broedelet, Vosseveld- laan 23. Wed. A. v- d. Kuij met gezin, Nieu- weweg 68. L. M. de Gooijer met vr., Van Weedestraar 61. C. v. Dorp, Julianastr. 26- Jhr. P. Beresteijn met vr-, Heideweg 76. C. v. Dijk, Wieksloot O.Z. 21. VERTROKKEN: H. O. Ub'bink, van Heu- velweg 4 naar Rotterdam, Prins Heudrikr kade 157a W.Z. A. J. v- Hienen, van. Kerk pad N.Z. 45 naar IJsselstein, Eiteren 161a. J. Th. Westeneng, van Talmalaan 25 naar Met 10-4 stemmen wordt hierna nog aan-1 Amersfoort, Utrweg 266. A. M. v. Gee- genomen om aan de ongehuwden 20 pCt. len met gezin, van Sinnemapléin 8 naar De heer BUSCH wil alle kosten op de desbetreffende gronden, dus het grondbe drijf laten drukken. Wanneer we onkosten bestrijden uit den gewonen dienst, dus de belastingen zal het Rijk wel een zeker be drag terug betalen, doch spr. verwacht, dat dit op de gehcele post niet meer zijn zal dan f 2000.—. De heer DE BRUIJN kan zich hiermee vereenigen, doch zou voorloopig vooï 1 jaar een proef willen nemen. De heer NOODER meent, dat het werk geheel volgens het advies van de Heidemaat schappij moet worden uitgevoerd. De heer QASILLE steunt het voorstel van B. en W. Spr. wil die f 200Ó-— niet versma den. De heer BLEEKER steunt het voorstel van den heer Busch. De neer ENDENDIJK acht het voorstel Busch zeer goed mogelijk; de gronden verbe teren er door. Buiten de f35000.— zal over het tijdvak van 3 jaar zeker voor andere doel einden nog meer geld noodig zijn. De VOORZ., zegt tegen dit voorstel geen bezwaar te hebben. Men moet echter begrij pen, dat zeer veel grond niet in het Grond bedrijf is opgenomen. Door toepassing van toeslag te verieenen op de kasuitkeeringen. De VOORZITTER stelt nu aan de orde het voorstel Busch, inzake het verieenen van toeslag aan bouwondernemers, boeren, tuin ders enz. tot bevordering der werkgelegen heid. B. en W. hebben hieromtrent prae-advies uitgebracht en aaviseeren "tot aanneming. De hec NOODER kan de gevolgen van dit voorstel nog niet overzien en zijn stem nog niet voor dit voorstel geven De heer ENDENDIJK is eveneens tegen zooveel spoed. Deze zaak kan wet wachten tot de vergadering van 9 November De lieer BLEEKER acht deze opmerking juist. We zullen ons echter moeten haasten om met 1 Dec. klaar te zijn, zulks met het oog op de beslissing van Oed. Staten, de jioodige publicatie aan deze zaak ver bonden en de <e nemen beslissingen. De heer BUSCH dringt op spoed aan en wil volgaarne vertrouwen stellen in de door den Voorz. genoemde commissie. De heer VAN KLOOSTER zegt reeds eenige jaren geleden dit voorstel te hebben gedaan. Toen wilden de organisaties niet. Nu Amsterdam de regeling reeds heeft in gevoerd. nu komen de organisaties met het voorstel. De VOORZITTER dringt op spoed aan. De beer ENDENDIJK is zich de urgentie ook bewust, doch meent, dat publiciteit niet meer noodig zal zijn. De plannen zullen wel spoedig bekend zijn. Ook wijst spr. er op, dat bij de eerder ingediende'voorstellen, de heer Busch de heftigste tegenstander was. Tevens mist spr. in de voorgestelde commis sie een lid van dc A.R De heer BUSCH zegt, dat hij indertijd tegen de voorstellen was, omdat de heer In- singer er vruchten van zou plukken. De heer HORNSVELD meent, dat publi citeit wel noodig zal zijn. Spr. ziet de toeloop nog niet zoo groot. Utrecht. Kalverstraat 7. C. F. van 't Hoen derdal, van Amersf.str. 7 naar Zeist, Pla- tolaan 16. M. v. d-Wiel, van Postweg 6 naar Zevenhuyzen, Eendrachtsd. - 6. W. C. J. Gooiker, van Laanstraat 15 naar Arnhem, Graaf Ottoplein l. N. J. v- d. Horst met gez., van Verl. Postweg' 70 naar Utrecht, Gansstr. 24b:s. C. Kaizer met gez., van Nieuweweg 31a naar Utrecht, Albatrosstraat 39. B. C. Inhulsen, van Wilhelminastraat 17 naar Apel doorn, Tutein Noltheniusstraat 2. Wed. E. Asbeek-Brusse, van Amersf.str. 7QB naar Zeist, P. A. weg 56. J- A. C. Rullmann met gezin, van Van Lennepiaan 41 naar N. O.. I. N. A Tuinstra-Swets, van Birkstraat 2a naar Hilversum, Ten Katelaan 1. A. v. d- Pol, van Birkstraat 61a naar Amersfoort, Hooge- weg bij ouders. W. ter Maten, van Woonwa genkamp naar Rijsenburg-Driebergen, Sport- laan S. O. A. F. E- Halsma met vr., van An- driessesiraat 5 naar Amsterdam, Kostverlo- renstr. 21. A. Baas, van Vondellaan 18 naar Woriner, Knollendam, Dorpstraat 12. VERHUISD: M. v. Zuilen, van Kerkstraat 35 naar Birkstraat 10. W. de Visser met gez., van Heideweg 12 naar 24. P. J. Cle ments, met vrouw, van Heideweg 24 naar 14. O. Linze! met gez., van K- Brinkweg 2 naar Kerkpad W.Z'. 18. S- F. Besselsen met gez., van Kon.laan 2 naar Julianastr. 36- H. Oonissen. van Heuvelweg 16 naar Kerkpad Z.Z. 54. M. H. Verwoerd, van Korenweg 6 naar Ossendarnweg 51. J. Vuurmans, van Emntalaan 3 naar Torenstraat 8. J. Maas- sen met geziin. van Kon.laan 96 naar 111. G. J. Albers. van W. Pyrmontlaan 63 naar Birkstraat 61a. H. E. M- Stöcker, van Rade- akerstraat 8 naar Postweg 6. W. Priem mei gezin, van Parklaan 12c naar Niieuweweg 68. J. Bakken es met gezin, van Kampweg 72 naar 34. W. H. Wijnkanvp met gezin, van Kampweg 34 naar Amersf.str. 118. J. Kaa- tee met gez., van Kerkpad N.Z. 41 naar Van Weedestraat 9B.

Soester Courant | 1931 | | pagina 6