ll. PETROLEUM N.V. O.B.I. VAN DEN BERG&Co. CÖRTGSA SIGAREN ALLE BANKZAKEN SAFE-DEPOSIT Banketbakkerij „Nieuwerhoek" Hoogst fijn Amandel- en Botergebak Vele malen bekroond Met ingang van 1 Dec. j.l. hebben wij den detail-straatverkoop in banden gesteld van J. Herman Oocter. IJ i). i. 8«iiiiniepoiHiëH. 20 pro -«rit korting PALTHE Depot W. P.J.VENE^A Werkeloosheid. öilgave: G. J, SMIT, Soestdijk. Bureau: Van Weedestr, 35,Tel. 218'. i JOH. DE HEERs Piano's - Orgels - Radio üe Komst uan Jezus curisius gods zoon ifoorspeii in nel Qutie ïesiament. Het loonpijl in Nederland. W. MEfCKIRG D.F.V0IGT - Burgem. Grothestraat 28 - SOESTDIJK Soester Bankvereenigifi ALLE BANKZAKEN SAFE DEP0SIT TELEFOON 237 Dixiaaiische Rijmen. 10e JAARGANG VRIJDAG 11 DECEMBER 1031 No. 49 SOEm THBJWSB1AD Algemeen Christelijk weekblad voor Soestdijk, Soest en Soesterberg. ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Uitgebreide sort. bonbons, chocolade en dessertwerken. Gereduceerde prijzen TELEFOON 2232. Koopt in Soest. AANBEVELEND, F. H. EIIWE Het misbruiken van Gods naam Er is in de laatste tijd veel te doen ge weest over de vraag, of de gemeentelijke Overheid het recht heeft om een blad als de Tribune, waar opzettelijk godslasterlijke taal in geopenbaard wordt, uit de openbare leeszalen te weren. Uit hetgeen gezegd is in de voorgaande artikelen blijkt niet alleen het recht, maar ook de placht van de Overheid Ln het alge meen om als dienaresse Gods voor de eere Gods op te kornen en alle openbare Gods lastering in woord of geschrift tegen te gaan. In het jaar 1924 verscheen bij den uit gever Kok te Kampen een advies van een commissie van Antir. Kiesver. aan het Cen traal Comité, bestaande uit de heeren Mr. J. P. Chardon, Dr. J. Ridderbos, Mr V. H. Rutgers, G. A. Schwartz en Mr. J. We- deven. De voornaamste conclusies van dit rapport luiden als volgt: 1. De openlijke Godslastering, voorzoover zij het karakter draagt van een hoonen of smaden van God, behoort in de Nederland- sche Strafwet strafbaar te worden gesteld, om'dat een dergelijke ontheiliging van Gods Naam een zoo krasse inbreuk is op de goe de zeden, die ten opzichte der gedraging jegens den hoogsten Souverein onder een Christelijke natie behooren te gelden, dat de Overheid als zijnde voor haar deel en op hare wijze handhaafster van Gods wet, haar ruiet straffeloos mag gedoogen. 3. Zoolang eene Rijkswet (tegen Gods lastering en) tegen het vloeken niet be-' staat, kan de plaatselijke overheid (de open lijke, hoonende Godslastering en) het open lijke vloeken strafbaar stellen; ze behoort dit te doen (wat de Godslastering betreft overal waar daartoe aanleiding bestaat en) wat het vloeken betreft in die gemeenten, waar men op goede gronden kan verwach ten, dat een dergelijk verbod genoegzaam steun zal vinden in de volksconciëntie. 4. Het behoort tot de roeping der Over heid, op die terreinen, waar zij bijzonder zeggenschap heeft en haar dientengevolge andere maodelen tot wering van Godslas tering en vloeken ten dienste staan dan al- gemeene strafbepalingen, van deze midde len een gepast gebruik te maken. Dat de Godslastering in Gods woord straf baar is gesteld wordt duidelijk naar voren gebracht in Leviticus 2410 t.e.m- 14. En daar ging de zoon eener Israëlitische vrouw uit, die, in het midden der kinderen Israëls, de zoon van een Egyptischen man was; en de zoon dezer Israëlitische en een Israëlitisch man twisten in het leger. Toen lasterde de zoon der Israëlitische vrouw uit drukkelijk den NAAM en vloekte; daarom brachten zij hem tot Mozes. En de Heere sprak tot Mozes, zeggende: Breng den vloe ker uit tot buiten het leger en allen die het gehoord hebben, zullen hunne handen op zijn hoofd leggen; daarna zal hem de geheele vergadering steenigen. Het Hebreeuwsche woord wat hier met lasteren overgezet is, beteekent eigenlijk door steken, doorboren, doorwonden), omdat hij God met zijn snoode tong1 als doorstoken had. Sommigen beweren dat door een z.g. vloekverbod de geestelijke vrijheid zou wor den aangerand. De heer A. W- F. Idenburg merkt' hier over in de Eerste Kamer (Handelingen/1923 24 p. 558) bij een debat met Prof.. SLote- maker de Bruine: „Ik wil alleen in dit ver band zeggen, dat ik geheel deel in zijn ge voelen, dat de vrije uitgang van Atheisme,, Deisme en Pantheisme niet moet worden belet, dat ook ik waardeer de vrijheid van denken niet alleen, maar ook de vrijheid van uiting van godsdienstige en wijsgeerige denkbeelden, die wij Ln Nederland hebben en dat ik aan dat hooge goed niet op eeni- gerlei wijze zou willen tornen. Doch uit tegen zijn zin getuige moet zijn. Niemand, zegt de heer ledenburg, wordt in zijn geweten verplicht om in het openbaar God te lasteren of te hoonen. Daarom kan ook mem and zich tegen een gemeentelijk vloekverbod verzetten met een beroep op do gewetensvrijheid. In verschillende gemeenten zijn reeds straf bepalingen vastgesteld tegen het openbaar vloeken of bezigen van godslasterlijke taal. op alle stoomp ijzen van 7 December tot 6 Februari FC. Kuijperstraat '0, Telef. 2169 Bijkantoren: VISSER'S Boekhandel, SOEST en C. J. VAN DAM, SOESTERBERG Naast het „SOESTER NIEUWSBLAD», Algemeen Christelijk Weekblad, worden door ons mede uitgegeven „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „DE SOESTER POST", R.K. Weekblad. Varkensmarkt 5, A'foort, Tel. 1309 J Vakkundige reparaties S ken. We hebben er we! terdege mee te ma ken en ons er mee te bemoeien en ieder die kan is geroepen het zijne te doen om de werkloosheid zooveel mogelijk tegen te hou den. Geen rnensch ontkomt aan dien eisch. Natuurlijk hebben de publieke lichamen hier een roeping, ligt er een taak voor arm bestuur en diaconie, maar in de allereerste plaats hebben wij allen persoonlijk, hoofd voor hoofd, hier de dure roeping in te grij pen en naar vermogen het werkloosheids vraagstuk te bestrijden. Particulier cn maatschappelijk hebben we in de eerste plaats de werkloosheid tot zoo klein mogelijke proportiën terug te brengen. w erkioosheiü is een ramp. Te willen werken en voor zijn bestaan te moeten werken, maar geen werk te kunnen krijgen, is een bezoeking, die zeer hard is. Zedelijk en materiaal deprimeert dit ban ge lot den werklooze. Men denke het zich maar eens in wat het zijn moet, gezond te zijn van lijf en leden, met werklust be zield en d^g aan dag tevergeefs uit te zien naar den man, die arbeidskracht vraagt. Het is ongeveer gelijk aan den landbou wer, die wel rijke vrucht van zijn akker halen mag, maar die er tevergeefs mee aan de markt komt, er is geen vraag en zijn producten, al zijn ze nog zoo gaaf, zijn voor den mestiioop bestemd Zoo ongeveer is de positie van den werk looze, waar nog bij komt, dat deze allicht nog minder materieel tegenweer heeft en (Jirect afhankeiijk wordt van hetgeen de ge meenschap aan hem ten koste wil leggen. Voor den individu is werkloosheid een zware bezoeking en we mogen niet licht over het harde lot van deze menschen heenstap pen, maar we zijn verplicht ons hun toe stand goed in te denken en zooveel mogelijk er in mee te leven. Maar ook voor de gemeenschap is de werk loosheid een zware bezoeking. Werkloosheid komt uit op economische factoren van- ongunstigen aard. Wanneer er meer aanbod van werkkrachten dan vraag is, wijst dit op een wanverhouding in het economische leven. Werkloosheid wordt dan een parasiet op de gemeenschap, die het levensbloed aftapt. En daar werkloosheid zelf al wijst op economische inzinkingen en boven dien de samenleving nog gehouden is om in-producüieve kapitalen uit te trekken vooi het allernoodzakelijkste levensonderhoud der werkLoozen, wordt hier dus van een ver zwakt lichaam dubbele kracht gevergd en zoo dreigt cle maatschappij in een vicieuzen cir kel terecht te komen, die de economische krachten verteert. Dat <is de materieele zijde van het vraag stuk. Maai- men onderschatte niet de moreele schade, diie de werkloosheid aan individu en gemeenschap aanricht. De werKlooze moet sterke geestelijke re servekracht hebben om niet zedelijk onder te gaan in het lot, dat hem getroffen heeft. Allicht komt een gevoel van minderwaardig heid over hem, het zelfvertrouwen gaat ver loren, hij wordt onverschillig, ligt braak voor allerlei verkeerde invloeden, geeft de ge meenschap de schuld van de ellende en ein- God onze God is heilig, rechtvaardig en goed Heilig dat wil zeggen, dat Hij geen zonde heeft en geen zonde kan zien. Recht vaardig wil zeggen, dat Hij de zonde moet straffen. Goed of barmhartig wil zeggen,d-at Hij een afgesnedene zaak doet op aarde, dat Hij een weg heeft uitgedacht in zijn God- deiijken Raad van verlossing, van uitredding van herstelling naar het oorspronkelijk beeld van God. Dit komt reeds uit dadelijk na den val, als God spreekt tot Adam en Eva: Ik zal vijandschap zetten tusschen u en deze vrouw en tusschen uw zaad en haar zaad: datzelve zal u clen kop vermorzelen en gij zult het de verzenen vermorzelen. Hier komt God met zijaie beloften aan het gevallen menschenpaar, dat het paradijs moest ver laten en moest leven op een gevloekte aar de, die distelen en doornen zou voortbren gen. De mensch die zich ook na den val nog aan zijm God vasthield, greep ook die be loften Gods aan. In die beloften lag weer een toekomst, een troost van Ontzaggelijke waarde. De mensch kon het hoofd weer oprichten en in Gods kracht de strijd aan vaarden, tegen den Satan, tegen de wereld die in het booze ligt, tegen zonde eni onge rechtigheid. De oude aartsvader Jacob stérft, en pro feteert aan zijne zonen. Als Juda komt zegt hij: Juda, gij zijt het, u zullen uw broeders loven; uwe hand zal zijn op den nek uwer vijanden; voor u zullen zich uws vaders zonen nederbuiigen. De scepter zal van Juda niet wijken, noch de wetgever van tusschen zijn voeten, tot dat SILO komt en denzelven zullen de vol ken gehoorzaam zijn. SILO wil zeggen rust- aanbrenger en heerscher. Dan spreekt die oude aartsvader het uit: Op uwe zaligheid wacht ik Heere. Hij is gerust op de belofte Gods. Hij heeft ze van verre gezien en ge loofd en omhelsd. Jesaja 53 spreekt van een rijsje uit den afgehouwen tronk van Isai en Micha 4 zegt: Maar in het laatste der dagen zal het geschieden dat de berg van het huis des Heeren, zal vastgesteld zijn op den top der bergen en hij zal verheven zijn boven de heuvelen en de volken zullen tot hem toevloeien en vele "heidenen zullen heengaan en zeggen: Komt en laat ons op gaan tot den berg des Heeren en tenI hiuze van den God Jacobs, opdat Hij ons leere van zijne wegen en wij Ln zijne paden, wan delen want uit ZION zal de wet uitgaanj en des Heeren Woord uit Jeruzalem. Terwijl den Micha 5 begint met: En gij Bethlehem Efrata, zijt gij klein om te wezen onder de duizenden van Juda? Uit u zal MIJ voortko men, die een heerscher zal zijn in Israël en wiens uitgangen zijn vanouds, van de dagen der eeuwigheid. In het jaar des welbehagens onzes Gods zijn die beloften tot werkelijkheid gekomen. Jezus Christus Gods Zoon, is in het vleesch gekomen om zondaren zalig te maken. Heerlijk klonk het lied der Eng'len In het veld van Efrata; Eere zij God in den hooge, Looft den Heer Halleluja. Jezus kwam op aarde neder, Als een kindje klein en teer; Maar "hoe arm Hij toen mocht wezen, Hij was aller hoofd en Heer. ln een kribbe lag Hij neder, Weldra werd een kruis zijn troon; Ja, om zondaars te verlossen, Droeg Hij spot en smaad en hoon. Leer ons bij Uw kribbe buigen,, Leer ons knielen bij Uw kruis; Leer ons in Uw Naam geloven, Neem ons eens in 't Vaderhuis. 0delijk wortelt de gedachte in hem, dat wie deze waardeering voor de geestelijke vrij- de schuld "heeft, de gevolgen ook maar te heid volgt nog niet, dat wij moeten afwij- dragen heeft. zen den eisch om het vloeken en ijdel ge bruiken van Gods Naam in het openbaar of 'in den openbaren dienst strafbaar te stel len. Zulk een vloekverbod richt zich niet tegen de vrije uiting van religieuse of phi- losophische voorstellingen en gedachten, doch tegen uitlatingen van zuiver hoonend karak ter. Vloeken en Godslastering heeft met geestelijke vrijheid niets te maken. Evenmin als de vrijheid wordt aangetast, doordat de Rijiksstrafwet de burgers beschermt tegen schending van hun eer en goeden naam'door smaad of laster, evenmin geschiedt zulks, wanneer "het publiek beschermd wordt tegen Godslasterlijke taal of vloeken die in het openbaar of in openbaren dienst worden geuit en waarvan men bijgevolg vaak Dit geestelijk proces is zeer logisch ver klaarbaar. En waar het niet zoo is, bewijst dat een sterke geestelijke reserve, die aan wezig is en den werklooze op de been houdt. Maar hoeveel menschen hebben tegenwoor dig nog zooveel karaktervastheid? Karakter- schaarste is de kanker van onzen tijd en ook de werklooze blijkt daar niet immuum voor. Tengevolge van dit geestelijk proces wordt de samenleving aangetast en gaan ontbinden de factoren werken, die de geestelijke kracht van het volk verteren en de samenleving rijp maken voor revolutionaire woelingen. We moeten dat niet onderschatten i voor zoover het ons niet rechtstreeks treft, ons er niet met 'n schouderophalen van af ma- Engeland Nederland Duitschland Polen Oostenrijk Italië Spanje 100 84 74 66 50 45 43 Dit staatje is leerzaam in verschillend op zicht. In de eerste plaats blijkt er uit, dat Duitschland, Polen, Oostenrijk, Italië en Span je" een zeer laag peil hebben. Het zijn juist de landen, waar inflatie werd toegepast. In flatie is dus niet alleen een ramp voor den bezitter van kapitaal. Zij is blijkens de cij- fejs egn even groote ramp voor de arbeiders. In de tweede plaats valt het op, dat alleen Denemarken, Zweden en Engeland in loon peil boven Nederland uitsteken. Evenwel is men daar thans ook tot inflatie overgegaan. Het reëeie loon zal daarvoor ook aanzienlijk worden verlaagd. Het gevolg is: Nederland komt geheel alleen bovenaan te staan. CORRESPONDENTIE v. W. te Soest- Uw stukje kwam in ons bézit. We zullen dit beschouwen als een goe de wenk aan ons en danken U voor uw op merking. Wij onderschrijven uw bezwaren volkomen en zullen in het vervolg hiermede rekening houden. De Redactie. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Adriaan Gijsbert, zoon van J. G. Wijnands en C. v. Doorn, Birkstraat 3!a. Gijsbertus, zoon van G. v. Munster en h. B. Uythoven, Soesterbergschestraaat 26- Dirkje, d. van E. Kamphorst en D. v. d- Hoef, ^kkerweg 10. Anna Eliisabeth, d. v- J. Kraayenhagen en J. M. Oostenrijk, Steen- hofstraat 1. Louise Johanna, dochter van J A. Beyer en E. Th. v. Haag, Beetzlaan 20. ONDERTROUWD: H. v. Kooy en W- J. v- Leeuwen. H. J. Stroband en H. I. Schoen maker OVERLEDEN: Neeltje van den Broek, 68 jaar, weid. J. Woudenberg, Nieuweweg 23. Pieter den Duin, 83 jaar, wedjnr. van A„ Ka merling, Julianastraat 18. GEXESTIGD: Wed. C. de Heer, Juliana- slraat 8. T. S. Else met gezin, Kampweg 31). P. Glaeser, Kampweg 44- G. Spijker. Birkstraat 73. A. P. Baasdorp, Steenhofstraat 13. Chr. C. Wolhoff en M. W. C. Wolhoff, S'eenhofstraat 73. H. Niezen m. g., Amersf. r. 91a. H. Th. Dufrenne m. vr., W, Pyr- nüivan. 46. H. F. v. Haarlem, Van Len- neplaan 5. VERTROKKENH. v. Dijk, van Isseltsche- weg 3 naar Eernnes, Wakkerendijk 76. F. Altena m. g., van Den BLieklaan 46 naar Maartensdijk, Dorpsweg 41. VERHUISD: W- H. Flick, van F. C. Kuy- persvraat 1 naar Nieuweweg 99. D. Mole naar, van F. C. Kuyperstraat 1 naar Driftje 6. M. E- v. Raalten, van B. Grothestraat 24a, naar Heuvelweg 11. W. F- Jasper, van Koningin nelaan 22 naar Steen hofstraat 44. L. A. H.Hendrickx, van Amersf.str. 70a naar 6a. T. Post, van Bosstraat 11 naar Kerk- dwarsstraat 14. C. G- v. d. Vaast, van Bos straat 115 naar Soesterb.str. 5. J. F. Hat- tink, van Kon.laan 135 naar W. Toplaan 5. H. Kolkman, van Molenstraat W.Z. 64 naar Van Maarenstraat 19. H. v- d. Broek m. gez., van Hartweg 4e naar 38. J- J. G. G- A. Damming-Huyer, van Klaarwaierweg 17 naar Steenhofstraat 42. J. A. Slager m. gez., van Nieuweweg 93 naai' 92. M. Oppenheimer, van Nieuwstraat 6a naar Koninginnelaan 11 L. E- P- Joukes, van Koninginnelaan 80 naar Nieuwstraat 6a. Ons werd gevraagd naar het loonpeil in Nederland. De opmerking was gemaakt, dat Nederland een bedroevend figuur maakte. We zijn zoo gelukkig al dadelijk die aan klacht te kunnen weerspreken met de feiten. In liet maandblad van het Centraal Bu reau voor de Statistiek komen vaak leerzame cijfers voor. Ook betreffende het loonpeil. Daarbij wordt als grondslag aangenomen niet het nominale loon, maar het reëeie loon, d.w.z. de hoeveelheid levensmiddelen, die men voor het loon kan koopen. De vergelijkende cijfers van het maand schrift van 31 Augustus 1.1. zien er aldus ui't: Denemarken 115 Zweden 109 verkrijgbaar Allee Cl Nassaulaan Mo. k.0 (Let op het goede nummer.) MF* Ook aan huls te ontbieden. FOTOHANDEL Gediplomeerd Drogist Opticien ONTWIKKELEN VOOR AMATEURS JULIANAPLEIN 5 - TELEFOON 2163 SOEST navolgende nummers van hare oranjekleu rige winkelbons recht geven op den daar voor vermelden prijs. De prijzen kunnen tot en met Woensdag 16 Dec. 1931 worden afgehaald, tegen af gifte der desbetreffenden bon bij den heer J. Onwezen, Steenhofstraat 30, naast het ge bouw der St. Jozef Jongelingenvereeniging alhier. Niet afgehaalde prijzen vervallen na dien datum aan het comité. Prijs No. 1. Ameublement "14327 2 Thcekast naar keuze 22258 3 Theekast 17855 4 Electrische lantaarn 19528 5 Strijkijzer 25301 6 Sigarendoos Kunstvoorwerp 20562 7 Schemerlamp 22092 8 Een paar Damespantoffels 16413 9 Zilveren potloodhouder 14658 10 Klokje 17850 11 Klokje 22444 12 Koekoekklokje 31793 13 Wekker 12985 14 Likeurbuffetje 22076 15 Kamerplant 14400 16 Kamerplant 11898 17 Sigarettendoos 10874 18 Kistje Sigaren 12839 19 Tabakspijp 10836 20 Kistje Sigaren 12S36 21 Kistje Sigaren 25724 22 Kistje Sigaren 18577 23 Kistje Sigaren 6385 24 Toiletdoos 16189 25 Sigarenaansteker 20566 26 Horloge 27961 27 Bus poeder chocolade 17434 28 Een vaas naar keuze 8338 29 Een vaas naar keuze 35084 30 Een doos zeep 187 31 Een vaas naar keuze 20567 32 Een vaas naar keuze 18578 33 Een doos zeep 31483 34 Een vaas naar keuze 5535 35 Een vaas naar keuze 22073 36 Een doos zeep 9341 37 Een vaas naar keuze 31325 38 Een vaas naar keuze 1036 39 Een paar manchetknoopen 6484 40 Een vaas naar keuze 28295 41 Een paar manchetknoopen 28643 42 Een vaas 32407 43 Een paar manchetknoopen 12812 Minderjarig meisje aangehouden Door de poiitie te Soesterberg is aange houden een minderjarig meisje G. C. R. uit Baarn, dat ruim 14 dagen geleden de ouderlijke woning had verlaten en sedert dien tijd zwervende was geweest. Zij is ter beschikking van den burgemeester van Baarn gesteld. INGEZONDEN STUKKEN Geachte Heer Redacteur. Beleefd verzoek ik U onderstaande in Uw veel gelezen bladen op te nemen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Aan H.H. Winkeliers te Soest. Mijne heeren. De door U ook in de bladen gevoerde actie „Koopt in Soest'' is mij zeer sympa thiek. Veel te veel wordt tot nu toe in andere plaatsen gekocht. Om deze stelregel echter im zijn geheel door te voeren, doe ik een beroep op U, om U voor wat Uw verkoop en betreft, ook tot Soest te bepa len en dat grondgebied, dat men Soesterberg noemt, over te laten voor de winkeliers, die daar gevestigd zijn. Heusch, in het aan tal winkeliers is Soesterberg ook niet slecht bedeeld. Gaarne maak ik daarom van deze gelegen heid gebruik, de inwoners van Soesterberg te verzoeken, eveneens te koopen in de plaats dei' inwoning. Aan hen zeggen wij daarom „Koopt ;Ln Soesterberg". Ook daar is men in staat U zeer voordeelig te bedienen. H. TAMMER, Rademakerstraat 16, Soesterberg. PLAATSELIJK NIEUWS Soester Winkelweek 1931 Het comité der Winkelweek deelt mede, dat, ingevolge de trekking van 8 Dec., de IVoorheen Sukkel Co. Onbestelbare stukken Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, var. welke ;de afzenders onbekend zijin, werden terugontvangen in de 2e helft der maand November 1931. Brieven Binnenland Mej. J. Ha vim-ga, Bussum. Briefkaarten Binnenland Fam. v. d- Broek, Den Haag. Brieven Buitenland J. C. Nakken, New-York. G. Roeten, Tourna. Mieke Pin, Duitschland. Aanrijding Zondagavond ongeveer half zeven reed een auto, bestuurd door den heer H. K- de Vr. uit Amersfoort, op de Vredehof straat in de richting Baarn. De heer P. Hornsveld, die zich per rijwiel ook op dien weg bevond, werd door de automobilist niet opgemerkt, met het gevolg, dat Hornsveld werd aange reden en wel zoodanig, dat hij zich onder geneeskundige behanaeüng moest stellen. Dr. Rupert Hel' Hornsveld per ziekenauto naar huis vervoeren, waar bleek dat hij verschil lende kwetsuren had opgekropen. Het rij wiel is totaal vernield. De bestuurder van de auto was bereid de schade te vergoeden. KOOPT IN SOEST Koopt in Soest je etenswaren, Sigaretten en sigaren; Pijpen, rook- en pruimtabak, Wijdvermaarde Soester lak. Koopt er knollen, appels, peren, Ondergoed en bovenkleeren; Op zijn tijd een nieuwe fiets, Melk en boter, haast voor niets. Hazelnoten en tabletten, Hoeden, mutsen, winterpetten; Ringen, wekkers of 'n klok, Mantels en 'n hoepelrok. Boeken, postpapier en kaarten, Boterletters, koek en taarten; Balkenbrij en leverworst, Limonades voor de dorst. Porcelein en aardewerken, Doosjes pillen, om te sterken; Hoestpastilles en odeur, Elke prijs en fijn van geur. Boonen, erwten, specerijen, Poppenwagens, tollen, leien, Stoelen, tafels, theeservies, Uniform, met gouden bies. Pull overs en wollen wanten, Mousseline, fijne kanten, Ratiné of winterjas, Kookfornuizen, liefst op gas. Erwten-, boonen-, hoendersoepen, Crème kransjes, om te snoepen; Houd je van 'n mag're disch: Paling, brasem, ansjovis. Lampenkappen, ijzerwaren, Zijden en katoenen garen; Meubels, schoenen en 'n ford, Astrakan en huishoudschort. Geur'ge koffie, thee en wijnen, Hazen, eenden, duinkonijnen; Eigenheimers, Brusselsch lof, En de elegantste stof. Koopt in Soest, m'n waarde vrinden, 't Best adres is steeds te vinden; In de krant van G. J. Smit, Waar je in te lezen zit Ruwe Huid PüROL Ruwe Handen j Doos 30 cent Ruwe Lippen j Bij Apoth. en Drogist De eerste vergadering Benige weken geleden heeft de heer Rinke Tolman een oproep geplaatst in dit blad, betreffende de oprichting van een afdeeling Soest van de Nederlandsche Natuurhistori sche vereen,iging. Thans kan worden mede gedeeld, dat de eerste vergadering heden avond zal worden gehouden ten huize van den heer W. H. B Stoof, Nieuweweg 111. Deze oprichtingsvergadering zal tevens wor den bijgewoond door den heer Dr. Joh. H. van Burkom, algemeen voorzitter van de Ned. Nat. Hist. Ver. in den Haag. Nieuwe zaak Zaterdagmiddag had de opening plaats van de dezer dagen gereed gekomen auto garage van den heer Van Kooy aan de Birk straat, waartoe zich een 50-tal dames hadden vereeniigd in een houten gebouwtje achter de garage. De heer Veenstra sprak den heer Van Kooy en zijn bruid toe, hem feliciteerende met de groote verbetering. De naam Van Kooy heeft in de Hollandsche automobiel wereld, aldus spr., een goeden naam. Spr. hoopt, dat ook de hier gevestigde heer Van Kooy zich dien naam steeds meer waar dig zal toonen. Spr. offreerde den heer Van Kooy na mens zijn bruid een mooie garageklok, ter wijl aan het personeel namens den heer Van Kooy eveneens aardige geschenken werden geboden. De bruid knipte hierna het oranjelint door, waardoor toegang tot de nieuwe garage werd verkregen. De garage, waarin een 6- tal auto's, werd hierna bezichtigd en de eenewijn rondgediend. De nieuwe zaak van den heer Van Kooy, is op waardige wijze geopend. De architect van dezen nieuwbouw was de heer Beekman; uitvoerder de heer Jorna. Veroordeeld Wegens het doen van vaische aangifte ter verkrijging van steun van het Burgerlijk Arm- bestiuiur, werd een broodventer alhier de zer dagen door den Politierechter veroordeeld tot een voorwaardelijke straf van 3 maanden en een geldboete van f 60.— met een proeftijd van drie jaar.

Soester Courant | 1931 | | pagina 5