KOOPT IN SOEST Koopt bij VENEMA AR. fiemeeme polilieH. KERST en NIEUWJAARS S^V^V?, Uitgave: G. J. SMIT, Soestdijk. Bureau: Van Weedestr. 35,Tel. 2181 Centrale Winkeliers-Vereeniging Uw Heerenmode-artikelen F. C. KUJJPERSTRAAT 10, TEL. 2169 bij G. J. TER HAAR Het Fascisme. [JOH. DE HEER 5 Piano's - Orgels - Radio D.F.VOIGT - Burgem. Grothestraat 28 - SOESTDIJK Een kostbaar bezit Wat een heerlijk kopje KOFFIE! Natuurlijk CORTOSA-KOFFIE W. MEKKING Soester Bankvereenigin ALLE BANKZAKEN SAFE 0EP0SIT TELEFOON 237 TOe JAARGANG VRIJDAG 18 DECEMBER 1931 No. 50 KMJHAREMAKEK uBsaNKET BAKKER n®f leverancier. VanWeedïjtraat'4® Telef»»r\ 7M70 SOESrm T1IEUW5B1A1) Algemeen Christelijk weekblad voor Soestdljk, Soest en Soesterberg. ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: van 15 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Bijkantoren: VISSER'S Boekhandel, SOEST en C. J. VAN DAM, SOESTERBERG Naast het „SOESTER NIEUWSBLAD», Algemeen Christelijk Weekblad, worden door ons mede uitgegeven „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „DE SOESTER POST", R.K. Weekblad. Zondagsrust De A. R. Partij belijdt, dat de Overheid regeert bij de gratie Gods en hieraan hare regeeringsmacht ontleenende, 't recht heeft den eed te vragen en ter vrijlating van den dag des Heeren en alzoo mede in het volks belang zelve zooveel doenlijk in al haar ver takkingen op dien dag behoort te rusten en in haar arbeidswetgeving als in haar oonces- siën geheelcn of gedeeltelijken stilstand van zaken voor dien dag te bedingen. Hieruit blijkt dus 1ste dat de goddelijke roeping van de Overheid naar A. R. opvat ting ook insluit een taak inzake den Zondag en ten 2e, dat die taak slechts een beperki karakter draagt en o.a. wat betreft de hei liging niet dwingend kan optreden. Gen. 2 :3 zegt. En God heeft den zevenden dag gezegend en dien geheiligd, omdat hij op denzelven gerust heeft van al zijn werk. Exodus 20 S en 9. Gedenkt den sabbath- dag, dat gij dien heiligt. Zes dagen zult gij arbeiden en al uw werk doen. Aan dit gebod ontleent de Overheid haar bevoegdheid om de rust op dien dag door hare wetten te bedingen. Over het algemeen zijn de partijen hel wel eens over de noodzakelijkheid van de zondagsrust. Van liberale zijde spreekt men uit, dat een arbeider op den zevenden dag behoort rust te hebben om weer op zijn verhaal te komen, 'om zijn krachten te her stellen en hem weer bekwaam te maken voor heV werk dat hem wacht. Aan de eere Gods wordt hierbij niet gedacht; van den eisch van Gods wet is geen sprake. Men wil een rustdag, zooals warm geloopen machines rust noodig hebben, terwijl de sociaal-democraat en de communist daarbij nog voegen, dat de werkman ten minste één dag in de week, behalve den vrijen Zaterdagmiddag moet hebben, om eens uit te gaan en om pret te pleizier te maken. Door deze opvatting van liberalen en soci- ïal-democraten wordt de heiliging van den dag des Heeren niet bepaald bevorderd. Zij maken er een pret dag va,n, waardoor aan politie en justitie heel wat werk wordt ge geven. De ;A. R. partij staat Zondagsheiliging voor. In de eerste plaats opdat de Overheid zich onderwerpe aan de geboden Gods en in de tweede plaats opdat door de instelling van een of facie eien rustdag ook de belangen der menschen, die zes dagen achtereen werken en daarmede de belangen van den arbeid, van nering en bedrjjf worden behartigd. In deze behoort de Overheid niet positief, maar negatief op te treden. Niet te EvangeE- seeren en de menschen naar de kerk te drij ven, maar wel zorg te dragen, dat de gods dienstoefeningen ongestoord haar gang kun nen gaan, dat de Zondag een dag van ruste is en niet van publieke pretmakerij, van ge joel en rustverstoring op de straten. De Overheid onthoud e zich op dien dag ook van haar eigen arbeid. Zij geve dus aan haar ambtenaren en aan allen, die in haar naam gezag uitoefenen zoo veel mogelijk rust. Voor sommige ambtenaren zooals de politie, is ddt niet mogelijk. Evenmin is dit mogelijk voor personeel verbonden aan gas bedrijf, electriciteitsbedrijf en dergelijke, wel ke ook des Zondags moeten doorgaan, maar wat het vervoerwezen betreft is zij gehouden zooveel doenlijk beperkingen in te voeren, ter bevordering van de Zondagsrust. Ten 9lotte noemen wij de verplichte win kelsluiting, liefst gepaard met een verbo^ om op Zondag te venten en aan huis te be zorgen. De plaatselijke Overheid dienst het oog te slaan op de belangen van het personeel van winkels, restaurants, café's enz., waardoor ook deze hun Zondagsrust hebben en gelegen heid verkrijgen hun godsdienstige verplichtin gen waar te nemen. Bijzondere bepalingen voor wat betreft de winkelsluiting diene er te zijn voor de Israëlieten, wier winkels ge durende den Joodschen Sabbath gesloten zijn. KAARTEN KONINGINNELAAN 27 SOESTDIJK Inlijsten van Platen, Etsen, enz. Desgewenscht gereed in 6 uur. De moeder van Benito Mussolini was on derwijzeres en een trouw aanhangster der Roomsche kerk, die hem de eerste beginselen van het onderwijs heeft bijgebracht. S Varkensmarkt 5, A'foort, Tel. 1309 8 Vakkundige reparaties men op de hoogte fe blijven met den toe stand in gigen land achter het front en met name met de positie der regeering in zijn vaderland. Door de innerlijke bewegingen der barmhartigheid onzes Gods met welke ons bezocht heeft de opgang uit de hoogte. LUCAS 1 78. Van jongsaf heeft Benito de Socialistische vergaderingen in zijns vaders smidse bijge woond en werd zijn hart meer aangetrokken naar de revolutionaire theorie van zijn va der, dan naar de godsdienst van zijne moeder. Alzoo van jongsaf opgevoed in de leer van het socialisme en de „Internationale gedach te", kan het niet anders of hij werd een trouw aanhanger dezer nieuwe maatschappij leer. Op 18-jarigen leeftijd werd hij onderwijzer, doch hij oefent slechts korten tijd dit beroep uit. Zijn felle natuur kan zien intusschen niet met het gematigde milieu vereenigen, waarom hij het land uitgaat. Vanaf dit oogenhlik beginnen zijn omzwer vingen en ook zijn ontberingen, omdat de in hein woelende geest, die worstelt om de daad, nergens gelegenheid vindt zich te uiten en die te realiseeren. Overal wordt hij uitgestooten en verbannen, honger en dorst, armoede en eilende gaan over hem heen; en ondertusschen vindt hij nog gelegenheid om zijn vurig dorstende geest met allerlei rijpe en onrijpe kennis te vermeerderen. Eerst wordt hij uit Zwitserland gezet, daarna uit Oostenrijk verbannen en dat alles om zijn sterke socialistische gevoelens, die hij niet verdoezelen kan. Zoo groeit intusschen in hem de liefde tot èri het verlangen naar zijn vaderland en ont wikkelt zich in hem de machtige drang, om door eigen daden zijn vaderland groot en gelukkig te maken. Vooral van Kvee menschen heeft hij de beginselen als ingedronken en van dit meng sel van deze twee wordt zijn ziel tot in de diepste vezelen doortrokken. Het waren Ma- chiavelli en Nietzsche. Van Macbiavelli, die omstreeks 1500 te Florence leefde en wiens staatkunde, die eigenaardig „Machiavellisme" genaamd wordt, op deze stelling rust, dat een vorst, die zijn macht wil handhaven en vergrooten, zich niet om zedelijkheid of godsdienst moet be kommeren, maar alleen door schranderheid, slimheid en standvastigheid zijn heerschappij in de hem onderworpen staat moet bevesti gen, waarbij hij ook een groot vereerder bleek te zijn van de oud-Romeinsche Staat en Staatsvorm, welke hij zich tot ideaal stelde. Van Nietzsche, de bekende philosoof, leerde hij de „Philosophie van het geweld" en die, zooals Mussolini zelf zegt, in zijn levens- en wereldbeschouwing, buiten elk Christendom om, een „Übermensch" opbouwt, die ten slotte zich verheft en verheffen moet boven alles en allen, een krachtmensch, die in staat is, tot hetgeen hij wij. Voeg daarbij het onderricht, dat hij vooral in Zwitserland ontvangen heeft voor en tij dens zijn verkeer met de daar toen vertoe vende rasechte syndicalisten, die uit Rusland uitgeweken waren; en er behoeft niet aan getwijfeld te worden of gij zult u wel een beeld kunnen vormen van de gedachten die leefden in het brein van den jongen idealist Mussolini Zooals gezegd, groeide intusschen bij hem de begeerte na.tr zijn vaderland en werd voor hem als 't ware tot een obcessie de grootheid van het land, waarin hij geboren en opgegroeid was. Het eendge doelwit werd voor hem dan ook tenslotte, de grootheid van Italië, zoo mogelijk langs den weg van het socialisme, zij- het ook internationaal. Toen nu in 1914 de oorlog uitbrak, kwam voor Mussolini het groote kritieke moment en wel speciaal in zijn maatschappij-opvat- tingen en de wijze waarop verwezenlijking van zijn ideaal mogelijk was. Aanvankelijk had Italië zich neutraal ver klaard en meende hij ook, dat dit het eenig juiste standpunt was, dat zijn land in dezen kon innemen. In October van hetzelfde jaar echter komt bij hem de groote ommekeer en gaat hij over tot de politiek van interventie (bemidde- deEng). Zooals vroeger, kon hij ook thans zijn op vattingen niet verzwijgen en maakte hij zijn gedachten ook nu weer door de pers aan iedereen bekend. Op hartstochtelijke wijze en zooals alleen hij dit kon en kan schreef hij in de dagbla den, dat dit lijdelijk standpunt moest worden, losgelaten en dat Italië actief aan den oorlog moest deelnemen en wel aan de zijde der geallieerden. Daarmede heeft hij intusschen den weg van, het syndicalistisch socialisme verlaten en den, weg van het nationalisme ingeslagen, wat ertoe leidde, dat hij onmiddellijk uit de socia listische partij werd gezet. Zijn positie heeft hem overigens niet weer houden, dat hij ook den oorlog persoonlijk, als gewoon soldaat, en wel in Zijn grootste verschrikkingen heeft medegemaakt en alle ontberingen geleden heeft, die over de strij denden gekomen zjjn, wat voor hem ove rigens geen beletsel is geweest om volko- De belangrijkste gebeurtenis vóór de komst van den Heiland en Verlosser der wereld was wel de geboorte van Johannes den Dooper. Zijn vader Zacharias was stom als straf voor zijn ongeloovigheid tot op het oogen- blik van de geboorte van dezen heraut van den Koning der koningen. Op dat oogenblik maakte God zijn tong los en profeteerde hij, zeggende: Geloofd zij de Heere, de God Israëls; want Hij heeft bezocht en verlossing teweeggebracht zijnen volke, en heeft eenen hoorn der zaligheid ons opgericht in het huis Davids zijns knechts; gelijk Hij gesproken heeft door den mond zijner heilige profeten, die van het begin der wereld geweest zijn, namelijk eene verlossing van onze vijanden, en van de hapd van al degenen, die ons haten; opdat Hij barmhartigheid deed aan onze vaderen en gedachtig ware aan zijn heilig verbond, en aan den eed, dien Hij Abraham onzen vader gezworen heeft, om ons te geven, dat wij verlost zijnde uit de hand onzer vijanden, hem dienen zouden zonder vrees, in hei ligheid en gerechtigheid voor hem, al de dagen onzes levens. En gij, kindeken, zult een profeet des Allerhoogsten genaamd wor den; want gij zult voor het aangezicht des Heeren voor heengaan om zijne wegen te bereiden; om zijn volk kennis der zaligheid te geven, in vergeving hunner zonden, (door de innerlijke bewegingen der barmhartigheid onzes Gods, met welke ons bezocht heeft de opgang uit de hoogte), om te verschijnen dengenen, die gezeten zijn in duisternis en schaduw des doods; om onze voeten te rich ten op den weg des vredes. Jesaja profeteer de reeds eeuweii terug van de komst van dien grooten Verlosser en van zijn heraut met de woorden: Troost, troost mijn volk, zal ulieder God zeggen. Spreekt naar het hart van Jeruzalem, en roept haar toe dat haar strijd vervuld is, dat hare ongerechtig heid verzoend is, dat zij van de hand des Heeren dubbel ontvangen heeft voor al hare zonden. Eene stem des roependen in de woestijn: (Bereidt den weg des Heeren, maakt recht in de wildernis een baan voor onzen God). Er heerschte in die dagen een oud en onwrikbaar geloot in het geheele Oosten, dat uit Judea een groot koning zou komen. Wat was er van het machtige rijk van de konin gen David en Salomo overgebleven De troon van Herodes, den zoon van Antipater, een Idumeër stond op de bouwvallen van de door de Maccabeesche vorsten gestichte dy nastie. Het land was schatplichtig aan het machtige Rome. Een vreemde heerschappij over het volk van God, maar dat van zijn God steeds verder was afgeweken om roem loos onder te gaan, wanneer niet een won der zou gebeuren. Welnu het wonder is ge beurd. Het machtigste wonder van heel de wereldgeschiedenis, maar dat niet door eenig mensch. Zoo ontroerend schoon staat er: door de innerlijke bewegingen der barmhar tigheid onzes Gods met welke ons bezocht heeft de Opgang uit de hoogte. Het is een ster uit Jacob opgaande. Zie de dagen komen, spreekt de Heere, dat ik David een rechtvaardige spruit zal verwekken; die zal, koning zijnde, regeeren en voorspoedig zijn, en recht en gerechtig heid doen op aarde. Het volk, dat in duisternis wandelt, zal een groot licht zien. Degenen, die wonen in het land van de schaduw des doods, over dezelven zal een licht verschijnen, om te openen de blinde oogen, om de gebondenen uit te voeren uit de gevangenis. Nog veel meer profetiën voorspellen de komst van dien Koning en ziet de donkere wolken scheuren vaneen. De heraut roept met luider stem: (Ik ben de stem des roependen in de woes tijn: Maakt den weg des Heeren recht), ge lijk Jesaja de profeet gesproken heeft en dan gaat de zonne der gerechtigheid op met gouden stralenkrans en Johannes, die Hem ziet, spreekt het uit: Zie het Lam Gods, dat de zonde der wereld wegneemt. In Efrata verschijnt De Zon der eeuwigheid, Die in den duist'ren nacht, Het heerlijkst licht verspreidt. Hoe ruischt langs 's Hemels trans D. harp der Serafijnen! Het Evangeliewoord Doet zorg en smart verdwijnen. Het klinkt uit Eng'Ien mond, Wat 's menschen heil verkondt: Vrede, vrede, vrede Brengt u d' Immanuel; Roemt 's Heeren wijs bestel, En zingt het Hallel mede! schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs er voor het uitgebreid lager onderwijs in de gemeente Soest. II. De door den raad op 25 Augustus 1931 vastgestelde verordening op de invordering van schoolgeld voor het gewoon lager on derwijs en voor het uitgebreid lager onder wijs in de gemeente Soest. Soest, 11 December 1931. is een doos of tube „Zij"-Crême. Zij be schermt Uw gelaat even afdoende tegen guur herfstweer of felle winterkou als een warme bontmantel of behagelijke pels het Uw lichaam doet. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Wilhelmus Comelis, z. v. W Majoor en A. A. de Bruin, Postdwarsweg 2. Johannes, z. v. J. v. Barneveld en P. J, Visee, Beetzlaan 51. ONDERTROUWD: S. C. v- Leeuwen en B. W. F. Thörner. GETROUWD: H. v. Kooij en W. J. van Leeuwen. OVERLEDEN: Cormejas Bosch, 64 jaar o.igehuvvd, Ossendamweg 6. Adelaide Hen- rielte Mathieu, 71 jaar, ongehuwd, Rem- brandtlaan 7. Arie Adrianus Anthonie van Bommel, 71 jaar, geh. met H. W. Kranen donk, Noorderweg 17. Maria Klein, 1 jaar. Kor te weg 13. GEVESTIGD: Wed. C. de Heer, Wifhel- manalaan 8. J. Velthuis m. g., Nieuweweg 46a. O. Kwakkel, Van Lenneplaan 65. Wed. L. J. H. Alofs m. d., Klaarwaterweg 46- H. v. d. Vaart. Vosseveldlaan 23- B. v. Scherpen, zeel. De Beaufortlaan 20. J. H. BMjleven, V/ieksl.weg O.Z. 103. N. Kos, Rademakersfr! 25b. Wed- D. Folkerts, Nieuweweg 36. G. G. Kalff, Julianastraat 51. H. M. v. d. Made geb. Klein, Kon.laan 13. P. J. de Groot m- gez., Van Weedestraat 5. Th. Terpstra, Hart- weg 32. E- Schumacher, Ver]. Postweg 5a. H. C. J. Vendrik, Amersf.str. 1. VERTROKKEN: C. W. M- v. Limburg Brouwer, van Steen hofstraat 14 naar Utrecht, Choorstraat 23bis. Wed. J. A. Nieuwland m. d-, van Ver]. Postweg 90 naar Amsterdam Surinamestraat 91. Q. de Rond m- vr., van Nieuwstraat 36 naar Amsterdam, Schimmel- straat 1. H. Kok m. gez., van Molenstraal W.Z. 13 naar Amersfoort, O. Soesterweg. O. Jonkers m. g., van Birkstraat 12 naar «4.L3r»ensdiijk, Rniffeisenlaan 13. J. F- W. Koerts m. vr., van Den Blieklaan 35 naar Driebergen, Engweg 101. W. J. Staijen, van Heuveiweg 16 naar Vaassen, Apeldoornsche- eg 16. P. J- Reevers, van Nieuwerhoek- straat 7 naar Bergen op Zoom, O. Stat.w- 14a. J. de Haan m. g., van F. Huiijcklaan 22 naar Amersfoort, Van Campenstraat 20. Wed. A. Muis, van Heuveiweg 4 naar Hoevelaken, A 66. J. A- v. Balen m. vr., van Soesterbstr, 103 naar Den Bosch, Muntenwal 1. K- S- Butzelaar, van B. Grothestraat 21 naar Am sterdam, J. Steenstraat 1193. C- E. J. Hart- hoorn, van Kerkpad N.Z. 14 naar Arnhem. Diaconessenhuis. R. M. Daudt, van Birkstr. 45 naar A'dam, Trompenburgerstraat 59. VERHUISD: P. J. v. d. Griend, van Kamp weg 30 naar Radenrakerstr. 18. J. J. Brugge- man, van Kostverlorenweg 7 naar 1. C. E- Dijkman, van O. Pelsweg 10 naar Stations straat 9. M. P- de Oroot, van Torenstraat 2a naar Kerkstraat lOd. D. Altenberg, van Em- maliaain 8 naar 4&. A. de Beer, van Beckeringh- straat 21 naar Julianastraat 34. A. de Vries, van Schoutenkainpweg 19 naar Kerkdwars- straat 8a. T. J. Haars, van Amersf.str. 1 naar Radetri akerstraat 8a. J. W. Ooor, van 'An- driessestraat 15 naar Diijkhuisstraat 24. M. de Zoete, van Ossendamweg 51 naar Kerk straat 35. H. P. J. Beuke, van Nieuweweg 58 naar Molenstraat W.Z. 39. OFFICIEELE BEKENDMAKINGEN Burgemeester en Wethouders van Soest brengen hierbij ter openbare kennis, dat op heden zijn afgekondigd: I. De door den raad op 25 Augustus 1931 vastgestelde en bij Koninklijk Besluit-van 31 October 1931 no. 23 tot 1 April 1933 goedgekeurde verordening op de heffing van ÏERKRIJSBAAR BIJ NASSAULAAN 20 SOESTDIJK THEE - KOFFIE - CACAO SIGAREN PLAATSELIJK NIEUWS Gemeenteraadsvergadering De Raad onzer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag 23 December 1931, des namiddags 2 uur. ter behandeling van de volgende agenda: 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Vaststelling van een besluit tot be- grootimgswijziging voor 1931. 3. Voorstel van B. en W- tot voorloopige vaststelling van de rekening van het Grond bedrijf over 1926. 4. Vaststelling van een besluit regelende dien aftrek voor het genot van ambtswoningen der politie yo .r 1932. 5. Voorstel van B. en W- tot stichting van een wachtlokaal aan de halte "Eikenlaan van den autobusdienst, met credi et-aanvrage. 6. Voorstel van B. en W- tot benoeming eener commissie ,voor het uitbrengen van advies inzake de materie Schoolartsendienst. 7. Benoeming van leden der commissie tot wering van schoolverzuim wegens pe riodieke aftreding. 8. Benoeming van twee leden van het Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke af treding. 9. Voorstel van B. en W- om de benoe- FOTOHANDEL Gediplomeerd Drogist - Opticien ONTWIKKELEN VOOR AMATEURS Voorheen Sukkel Co. ining van den heer H. Bossert tot tijdelijk Secretaris van het Burgerlijk Armbestuur te doen voortduren voor den tijd van één jaar. 10. Benoeming van een lid der commissie van taxatie der gronden van het grondbe drijf, wegens het niet aannemen zijner benoe rniing door G. Sukkel. 11. Adres van het Nederlandsch Instituut van Architecten, verzoekende rekening te wil len houden met het bestaan van het Instituut en die maatregelen te willen treffen, welke noodig zijn het onderling contact met de gemeente te vestigen en te behouden. 12. Vaststelling van een besluit tot het verleenen van medewerking inzake aanleg wa terleiding en verharding der speelplaats bij de School met den Bijbel te Hees. 13. Voorstel van B. en W- tot vaststelling van een ontvverp-besluit betreffende het on derhands of in het openbaar verkoopen van verschillende aan de gemeente toebehoorende goederen, voor zooveel noodig deze in het jaar 1932 mochten beschikbaar komen. 14. Voorstel van B. en W- tot intrekking van het raadsbesluit van 31 October 1931, 3e afdeeiing no. 2242, inzake aan werkgevers te verleenen bijslag op of tegemoetkoming in uit te betalen loonen. 15. Behandeling van het adres van Qebr. de Lange, verzoekende hun alsnog een bouw vergunning te verleenen in verband met een gedanen grondafstand aan de Koninginne- laan. 16. Behandeling van een verzoek van H. Huisman e.a., om toepassing van art. 13 der Lager Onderwijswet. 17. Behandeling van een verzoek van het Kerkbestuur der Parochie van de Onbevlekte Ontvangenis der H. Maagd Maria te Soestdijk, verzoekende toekenning eener subsidie ten behoeve der bewaarschool aan de Mariastraat. 18. Behandeling van aanvragen om ont heffing van art. 15 der Bouwverordening. 19. Vaststelling van besluiten: a. tot verhuur van de semi-permanente woningen. b. tot vrerhuur van het perceel Steen hof straat 6. C. tot ruiling en schenking van aanvragen om koop van grond. 20. Voorstel van B. en W- tot opzegging vain hei erfpachtsrecht aan cenige personen. 21. Vaststelling van de lijst van retributies voor gebruik van heide- en zandgronden. 22. Vaststelling van het 3e suppL kohier Hondenbelasting 1931. 23. Behandeling van belastingreclames. Verzoekschrift aan den Raad Aan den Raad der gemeente Soest is het volgende verzoekschrift verzonden, namens de R.K. Werkliedenvereeniging in deze ge meente. Ondergeteekenden resp. voorzitter en secre taris van de R.K. Werkliedenvereniging „St. Joseph" te Soest, optredende voor en na mens genoemde organisatie, hebben de eer ter Uwer kennis te brengen: Dat door het toenemen der werkloosheid, ook in onze gemeente, de verarming in tal van gezinnen steeds grooter wordt, omdat de verschillende gezinsleden geen arbeid meer kunnen bekomen; dat aan deze gedwongen lediggang van tal van jonge menschen groote materieele nadoe len zijn verbonden, maar wat erger is, ook de zedelijke grondslagen van het gezin wor den bedreigd. Redenen, waarom ondergeteekenden zich tot Uwen Raad wenden om de gemeentelijke bemoeiing inzake werkverschaffing ook uit te strekken tot mede-kostwinners en vervol gens om aan de gehuwden werkeloozen en kostwinners een kerstuitdeeling te verstrekken om der. nood in de arbeidersgezinnen eenigs- ziins te verlichten. 't Welk doende, enz. (Volgt onderteekening.) Bekroond De heer M. Scheffer te Soesterberg werd op de groote tentoonstelling „Ornithophia" te Utrecht bekroond met de navolgende prij zen: La Bresse haan, jong zwart, le en Eere- prijs. La Bresse hen, jong zwart, le en Eere-prijs. La Bresse hen, oud zwart, le prijs. Welsumer haan 2e prijs. Wit Marandaise haan jong, le en Eere-prijs. Wit Marandaise hen, jong le en Eere-prijs. Laatstgenoemd ras, maakt momenteel enor. me opgang in Frankrijk, als gevolg van de groote donkerbruine eieren. Zoekt de fout Onder bovenstaand motto organiseert de Centrale Winkeliers vereeniging te Soest een fouten.wedstrijd. Door eiken deelnemenden winkelier wordt in een zijner etalage's een fout gemaakt en ligt het in de bedoeling dal het publiek de fouten zoekt en op een daar voor bij de winkeliers gratis verkrijgbaar bil jet omschrijft, welke fouten hij heeft ontdekt. Druk- of schrijffouten tellen niet mede. Voor dezen wedstrijd zijn talrijke prijzen beschik baar gesteld o.a. een Dames- of Heerenrijwiel, EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG ZONDAG. De hoogste kunst is zóó te werken, zóó te spreken, dat de kunst op den achtergrond blijft. t MAANDAG. Pak aan, ga er op uit, zie, wat del besten onder de anderen doen. De reden, dat velen zich de mooiste gelegenheid zien ontglippen is, dat het hun ontbreekt aan waarnemings vermogen en aan de lust om zach in te spannen. DINSDAG. De zintuiglijke waarneming is het funda ment van alle kennis. WOENSDAG. Eerlijkheid duurt het langst; maar hij, die om deze reden eerlijk is, is niet eerlijk. DONDERDAG. Het auditorium is dikwijls de beste leer meester. Van onze hoorders kunnen wij veel leeren, vooral als zij het niet met on9 eens zijn. VRIJDAG. De grens van de kracht der stem wrordt aangegeven door de welluidendheid. ZATERDAG. Alle kennis is herinnering. Kennis is een gebouw, opgetrokken uit de verschillende geesceiijke bouwsteenen in een juiste orde gerangschikt volgens een verstandig plan. een gouden en een zilveren Dames- of Heie- renhorloge en meerdere fraaie prijzen. De wedstrijd vangt aan a.s. Maandag 21 December om 2 uur en eindigt Zaterdag 2 Januari 1932, des avonds 10 uur. De lijsten tot deelname worden door de winkeliers gratis verstrekt aan personen boven den 14-jarigen leeftijd. Wij twijfelen niet of deze interessante wed strijd zal zich in een groote publieke belang stelling verheguen en wenschen de Centrale Winkeliers vereeniging hiermede veel succes toe. Wij wekken dan ook onze inwoners op om hun inkoopen zooveel mogelijk in Soest te doen. Koopt in Soest. Collecte Nazorg T. B. C. Patiënten In den strijd tegen de tuberculose wordt in ïle laaiste eeuw zoowel van medische als andere zijde, onverzwakt gewerkt, ten einde deze ziekte te bestrijden. Sinds 1882 toen de tubercelbacoil door dokter Robert Koch was ontdekt, kwam er meer licht in dat pro bleem. Doch helaas is men er nog niet in geslaagd de sluipmoordenaar uit ons lichaam te weren. Ons landje telt circa 78000 t.b-c. lijders en jaarlijks dalen nog bijna 7000 ten grave. Heel wat jonge krachten worden in het beste deel van hun leven weggerukt, die wellicht bij tijdige ontdekking en behandeling behouden hadden knunen blijven. Plaats- en eldgebrek zijn dikwijls oorzaak, dat velen na een lange Lijdensweg bezwijken. Hoewel door onze regeering en ook door middel van het particulier initiatief groote bijdragen wor den gevoteerd, blijken al deze bedragen te zanten niet toereikend, om al het leed te le nigen. Mag geldgebrek doodsoorzaak zijn? Onze naastenliefde verbiedt het toch immers. Vandaar allereerst de plicht van onze re geering, benevens van het geheele volk, deze zaak op grootere schaal te steunen. De afd. Soest van de Vereeniging tot be vordering der belangen van T.B.C.-patiënten in Nederland, die in 1921 is opgericht, met het doel de belangen van al deze menschen te behartigen, zonder onderscheiding van godsdienst en politieke richting, doet daar om een beroep op Uw offervaardigheid. Door het Gemeentebestuur is toestemming ver leend tot het houden van een collecte op 26 December a.s. en wij hopen, dat ieder naar draagkracht zal steunen. Centrale Winkeliers vereeniging Door genoemd comité werden Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag, 's mid dags en 's avonds, in 4 zalen en wel in „De Viersprong", hotel „Eemland", hotel „De Gouden Ploeg" en hotel „Bosch en Duin", hei aangekondigde St. Nicolaasfeest gevierd, 's Middags werden de kinderen ontvangen van 610 jaar, 's avonds van 1014 jaar. Door de „Koopt in Soest"-actie, kon thans aan 2100 kinderen een prettig feest worden bereid. De eerste en beste gelegenheid, wel- ke gegeven werd in „De Viersprong", heb ben wij aangegrepen om zoo'n feestmiddag bij te wonen. Maandagmiddag waren in de groote zaal 250 peuters bijeen, wachtend op hetgeen ko men zou. De H.H. Sitter en Verheijden ver zorgden met piano en viool het muzikale gedeelte, waarbij de St. Nicolaas-versjes uit oile borst werden gezongen. Ter afwisseling trad de heer De Vrcede uit Utrecht op, met goocheltoeren en meer aardig spel, dat zeer in de smaak viel. Circa 3 uur arriveerde de Sint met 2 zwarte Pieten, door wien vooraf In een drie tal auto's, met groen-wit vlaggetjes met het bestuur een rondrit was gemaakt door het dorp. De Sint werd ontvangen met zijn lijflied, voor het zingen waarvan hij bui gend dankte. Toen hierna de St. Nicolaas- /ersjes eikander opvolgden, deelde Sint rijke lijk van zijn gaven, bestaande uit speculaas en borstplaat. Een zeer aardig reclame-ge dicht, vervaardigd door den heer Liichen, waarvan het refrein was „Koopt in Soest"' werd uit volle borst gezongen. Zoo verliep de zeer prettige middag. Bij het naar huisgaan, kreeg elk een zakje snoep en een stuk speelgoed. Uit de opzet en uitvoering bleek, dat de Zaak flink was aangepakt.

Soester Courant | 1931 | | pagina 5