F. H. EUWE PIANO-ONDERWIJS Uitgave: G, J. Smit, Soestdijk. Burejiu: Van Weedestr, 35, Tel. 2181 Banketbakkerij „Nieuwerhoek" p.f. j JOH. DE HEERf Piano's - Orgels - Radio De Zoete Naam. Dixiaansche Rijmen. Soester Baokvereenigiog ALLE BANKZAKEN SAFE DEPOSIT TELEFOON 2317 1931—1932. E. van Meurs Benzinebelasting. D, F.V0IGT - Burgem. Grothestraat 28 - SOESTDIJK Nieuwjaar Bij Ruwe Gesprongen Handen „CORTOSA" W. MEKK3NG Ode aan een Varken. Slillen de hoest Maken los Joh. v. Schalkwijk Jr. te JAARGANG DONDERDAG 31 DECEMBER I93T DE SOESTER POST Katholiek weekblad voor Soestdijk, Soest en Soesterberg.g Var\V/ccdytraar40 T«.(efeer IQ/O. No. 27 ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Bijkantoren: VISSER'S Boekhandel, SOEST en C. J. VAN DAM, SOESTERBERG Naast „DE SOESTER POST", R.K. Weekblad, worden door ons mede uitgegeven „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en het „SOESTR NIEUWSBLAD", Al gemeen Christelijk Weekblad. EPISTEL EN EVANGELIE. Feestdag van 's Höeren besnijdenis Les uit d£n brief van (Jen H. apostel Paulus aan Titus; II, 1115. Welbeminde! De genade van God onzen Zaligmaker is voor alle menschen verschenen en leert ons, dat wij van de goddeloosheid en de wereldsche begeerlijkheden afstand moeten doen en matig, rechtvaardig en gods dienstig in deze wereld moeten leven, ter wij! wij de zalige hoop en de glorierijke komst verwachten van onzen grooten God en Zaligmaker Jezus Christus, die Zich zei ven voor ons gegeven heeft om ons vrij te koopen van alle ongerechtigheid en om ons voor Zich tot een welbehagelijk volk te rei nigen, ijverig in goede werken. Verkondig dit en vermaan hiertoe in Christus Jezus onzen Heer. Evangelie volgens den H. Lucas; 11, 21. In dien tijd, nadat de acht dagen verloo- pen waren, dat het Kind moest besneden worden, werd Hem de naam gegeven van Jesus, die door den engel genoemd was, eer Hij in den moederschoot ontvangen werd. Zondag tusschen Nieuwjaar en Driekoningen Les uit de Handelingen der apostelen; IV, 8—12. In die dagen sprak Petrus, vervuld van den Heiligen Geest: Oversten en ouderlingen, hoort! indien wij heden geoordeeld worden ter oorzake van de weldaad aan eenen kran- ken.menseh, waardoor deze gezond geworden is, zoo zij aan u allen en aan het geheele volk van Israël bekend: door den naam on- zes Heeren Jesus Christus, den Nazarener, dien gij gekruisigd hebt, dien God van de dooden heeft opgewekt, door dien staat deze hier gezond voor uwe oogen. Hij is de steen, die door u, de bouwlieden, verworpen is, die tot hoeksteen geworden is; en in nie mand anders is de zaligheid. Want er is on der den hemel geer andere aan menschen gegeven naam, waarin wij moeten zalig worden.- Evangelie volgens den H. Lucas; II, 21. In dien tijd, nadat de acht dagen verhopen ai 1 Hothof wiViw .moest, besnede".* den, werd Hem de naam gegeven van Jesus, die door den engel genoemd was, eer Hij in den moederschoot ontvangen werd. Drie-koningen Les uit den profeet Isaias; LX, 16. Sta op, word verlicht, jerusalern! want uw licht is gekomen en de glorie des Heeren is over u opgegaan. Want zie, duisternis be dekt de aarde en nacht de volken; maar over u zal de Heer opgaan, en zijne heerlijkheid zal in u verschijnen. En volken zullen wan delen in uw licht, koningen in den glans, die over u is opgegaan. Hef uwe oogen op im het rond en zie! Deze allen verzamelen zich, komen tot u! van verre snellen uwe zonen aan, van alle kanten verrijzen uwe dochters. Dan zult gij het zien en overvloed hebben; uw hart zal verbaasd zijn en zich verruimen, als de menigte der zeeën zich tot u keert, de kracht der volken tot u komt. Een stroom van kameelen zal u bedekken Dromedarissen uit Madian en Ephra! Uit Sa ba zullen zij allen komen, goud en wierook aanbrengen en den Heer lofzingen. S Varkensmarkt 5, A'foort, Tel. 1309 De garantie van ons huls is voor U een absolute waarborg. Evangelie volgens den H. Matheus; II, 1—12 Toen Jesus in Bethlehem van Juda gebo ren was, in de dagen van koning Herodes. zie, kwamen er Wijzen uit het Oosten te Jeruzalem en zeiden: Waar is de Koning der Joden, die geboren is? want wij hebben zijne ster in het Oosten gezien en wij zijn gekomen om Hem te aanbidden. Toen nu koning Herodes dit hoorde, werd hij ont steld en geheel Jerusalem met hem. En hij vergaderde al dc opperpriesters en de schrift geleerden van het volk eb deed bij hen on derzoek, waar de Christus moest geboren worden. Zij nu zeiden tot hem: In Bethlehem van juda. Want aldus is er door den profeet geschreven: En gij, Bethlehem, land van Juda! zijt geenszins de geringste onder Juda's hoofdsteden; want uit u zal voorttreden de Vorst die mijn volk Israël regeeren zal. Toen ontbood Herodes de Wijzen in het geheim en vernam nauwkeurig van hen den tijd, waarop de ster hun verschenen was; en hij zond hen naar Bethlehem en zeide-. Gaat en doet nauwkeurig onderzoek naar het Kind; en wanneer gij het gevonden hebt, bood schapt het mij dan, opdat ook ik kome en het aanbidden. Nadat zij nu den koning hadden gehoord, gingen zij heen. En zie, de ster, die zij in het Oosten gezien hadden, ging voor hen uit, totdat zij kwam en staan bleef boven de plaats, waar het Kind was. Als zij nu de ster zagen, verheugden zij zich met eene zeer groote vreugde. En zij gingen het huis binnen en vonden het Kind met Maria, zijne Moeder; en zij wierpen zich neer en aan baden het. En zij openden hunne schatten en offerden Hem geschenken- goud, wierook en mirre. En in den slaap gewaarschuwd, om niet meer naar Herodes te gaan, keerden zij langs een anderen weg naar hun land terug. Jezus! Geheel de Kersttijd staat in het glorievolle teeken van dezen Naam. Van waar komt hij, deze driewerf geze gende Naam? Uit den Hemel. De Vader gaf hem aan zijn mensch-geworden Zoon. Een Engel zond Hij naar de allerreinste Maagd, om Haar met het goddelijk moederschap ook den Naam van haar goddelijk Kind mede te deelen. „Ge zult eenen Zoon baren en zijnen naam Jezus noemen" Jezus is de naam, den God-Mensch door den Vader toegekend. En waarom? Omdat geen naam zoo beffend juist weer geeft de zending zan den Messias, die op aarde kwam en mensch werd, om de men schen te verlossen, te bevrijden. Jezus beteekent immers Verlosser. Het hooren en uitspreken van dezen Naam brengt ons te binnen, wat het ongeschapen Woord des Vaders in zijne oneindige liefde deed en leed, om ons te bevrijden uit Satan' slavernij. God heeft ons den H.emel beloofd, doch in er. door Jezus. In Jezus Naam biedt Hij ons de middelen, om in 't bezit van den Hemel te geraken. Zoo lezen we in de Handelingen der Apostelen: „Bekeert u en late ieder uwer zich doopen in den naam van Jezus Christus, tot ver geving uwer zonden". „Alvvie in Hem (Jezus) gelooft, erlangl door zijnen naain vergeving van zonden". „Is iemand onder u ziek", schrijft de Apos tel Jacobus, „hij ontoiede de priesters der Kerk, opdat dezen voor hem bidden en hem met olie zalven in dep Naam des Heeren". „Alwat gc den Vader vragen moogt in mijnen naam", getiugt Jezus zelf. „Hij zal het u geven". Dat de goede werken hunne bovennatuur lijke waarde optvangen door den Naam van onzen Heer, getuigt Jezus zelf, als Hij spreekt: „Alwie een van zulke kinderen in mijnen naam opneemt, neemt Mij op". De naam Jezus -is ook onze kracht en troost in de beproevingen en wederwaar-1 ---A1- J-. De Apostelen gingen blijde van den Hoo- gen Raad weg, „omdat ze waardig bevonden waren voor den Naam versmading te lijden". De H- Stephanus, Jezus' eerste Bloedge tuige bezweek met den naam Jezus op de lippen: „Heere Jezus, ontvang mijnen geest En mdllioenen martelaren vonden in den naam Jezus kracht en moed, om met hun bloed hunne trouw te bezegelen aan Jezus den Heer. Hoe waar en schoon is dan ook het woord van den H. Petrus: „Door den naam van Jezus Christus van Nazareth staat deze man gezond voor u. Geen andere naam onder den hemel is het, die aan de menschen ge geven is, waarin wij moeten zalig worden". „Alwie den naam des Heeren aanroept, zal gered worden". Hoe groot en verheven, heilig en wonder baar, doch ook hoe liefelijk en zoet is de naam Jezus! Geen wonder, dat de Apostel Paulus schrijft „dat de Naam Jezus verheven is bo ven alle namen, dat in dien Naam de knieën zich moeten buigen van allen, die in den he mel, op aarde of onder de aarde zijn". Hoe ds het mogelijk, dat zelfs Christenen dien driewerf heiligen Naam zopder den ge- ringsten eerbied uitspreken, ja hunne stem mengen in 't koor der rampzaligen, in wier harte Jezus zoete Naam slechts wroeging, wrok en wrevel wekt zich uitend in Gods lasteringen Bieden wij Jezus eerherstel! Ook op ons allen rust de grootste taak, welke Jezus den bekeerden Paulus aanwijst: „Hij moet mijn naam dragen voor koningen en volken", al moeten wij dan ook, als Pau lus, „veel lijden om wille van Jezus' naam. Heeft Jezus zelf het zijne volgelingen niet voorspeld: „Gij zult gehaat zijn om mijnen naam"? Verheugen- wij ons, als de Apostelen, wanneer we waardig bevonden worden ver smading te lijden om Jezus' naam! Wij moeten den naam Jezus niet slechts eeren maar ook liefhebben. Laten wij met dezen Naam den dag beginnen en eindigen. Laten we dezen Naam plaatsen boven onze werken. NIEUWJAARSWENSCH Thomasvaer. En Pieternel, sta jij reeds klaar, Met wenschen voor het nieuwe jaar; Want weet, Soest zit te wachten En naar je wensch te smachten? Pieternel. Nou Thomasvaer, waar Soest naar smacht, Is liefde, wars van ijdle macht, Is vreugd en hoop in 't leven, Waar allen staag naar streven. Th. Dat liefde heersche in 't gezin, Vol ouder- en vol kindermin, Door liefde eens verbonden, Standvastig, ongeschonden. Dat liefde heersche in de Raad, Van onze kleine Soester staat; Dat daar steeds alle leden, Elkaar verstaan in vrede. Dat liefde alle Soesters bindt, Als broeders, zusters, maag en vrind; Geen tweedracht moog ze scheiden ln voorspoed of in lijden. Zoo gaan zij 't nieuwe jaar weer in, En 't wordt 'n hoopvol, blij begin; Het kommervolle zorg ter zij Een blij gelaat bij 't nieuw getij. Voorheen Sukkel Go. De overgang van het oude ip het nieuwe jaar brengt voor ieder een terugblik en een blik vooruit. Ervaring en vooruitzicht be paalt de stemming, waarmede men dit doet en waar iedere afgesloten tijdkring vreugde en droefheid bracht, zijn de gevoelens, die bij een jaarwisseling overheerschen, ge mengd. Ook de leeftijd spreekt hierbij een belangrijk woordje mee Voor de jeugd brengt de wisseling des jaars veelal een hoopvol vooruitzien, een openluikend verschiet, omglansd van blijde verwachting; voor de ouderen meer een wee moedvol afscheid nemen van wat voorbijging en niet wederkeert. Herinnering en verwach ting spelen huil vaak boeiend, soms beangsti gend spel en het getuigd van weinig ernst en een leven aan de oppervlakte, als een jaar wisseling onbewogen laat. 1931 behoort, in het algemeen gesproken, wel tot de minst gunstige jaren. Zonder hoo- ge verwachtingen begroet, bracht het veel verandering in ongunstigen zin in den toe stand van menschheid en wereldleven. Ook het einde van dit jaar ziet de heerschende onzekerheid in hooge mate bestendigd de m slaM Qe vraagstukken vermeerderd, het vredes-adeaal b w onbereikt en de ernstige arbeid tot bereiking i.nuarj jg™ van deze gewenschten toestand nog vruch- j aüverireding ysB gemeId wetsartikel, het- 2PS' I zij door geen aangifte te doen, hetzij door Toeven blijft de dag aan dag gewenschte j den voorfaa(1 behBou,dens eeniig'e spel{ te herstelling van het economisch leven en de 1 ,<nit -„.a—ij. „G u^-4i,oas aan t'e geven, wordt gestraft met een werkloosheid van tienduizenden, tot arbeid I 6, geldboete van ten hoogste vijfmaal het bnzon- tevergeefs uitgestoken handen bestendigd.3 ui-t. u 4. 1 0 der invoerrecht van de niet aangegeven ot Nieuwerhoekstraat 2 f6.-, f4.50, f3.- per maand. Mocht in ons hart een vonkje overslaan van het liefdevuur dat het hart van den H. Bernardus deed gloeien, toen hij schreef; „Als ge me schrijft en ik lees er den naam Jezus -niet in, heeft uw schrijven voor mij geen waarde; als gij met mij spreekt of redetwist zijn al uw woorden voor mij maar zonder belang, als ik er den naam Jezus niet door heen hoor klinken. Jezus is een honig ln mijn mond, eene melodie in mijn oor, een jubel ln mijn hart. Is iemand onder u be droefd, dan kome Jezus in zijn hart en van daar in zijn mond. En zie, voor 't licht van dien naam vliedt de nevel en heldert de heinel op. Is iemand in zonde gevallen en rent hij zelfs wanhopig tot den strik des doods, hij zal, bij 't aarfroepen van dien naam des heils, herademen en leven". Hoe liefderijk is toch de Heer, die ons zijn Naam schonk als onderpand van zijn liefde en van alle heil! Daarom eeren en beminnen wij dien Naam. daarom dragen wij Hem vrij en frank en fier door de wereld ter eere van Hem, die hem en met Hem Zich zeiven en al' het Zijne gegeven heeft. Geloofd zij Jezus Christus! {Het staatsblad van 19 December 1931 no. 5 7 bevat de wet tot tijdelijke heffing van etn bijzonder vuvoerrecht op benzine, ten bdrage van f6.— per 100 K-G-, welke wet iret ingang van 1 Januari 1932 in werking treedt. Van alle benzine welke met ingang van 1 Januari 1932 in het vrije verkeer in een opslagplaats, gebouw, bewaarplaats, erf of terrein voorhanden is, alsmede van de hoe veelheden benzine, die met ingang van dien cl ig in vervoer zijn naar een opslagplaats in b't' vrije verkeer, wordt het bijzonder invoer- rlcht nagevorderd. Daartoe zuilen ingevolge art. 16 dier wet d' gebruikers of hoofdgebruikers van een •/slagplaats waarin benzine in een grootere hoeveelheid dan 20Q K.G- aanwezig is, met 'ihegrip van de hoeveelheden benzine wel- k|i met ingang van 1 Januari 1932 naar die opslagplaats in vervoer zijn, hiervan op den tveeden Januari 1932 schriftelijk aangifte roeten doen bij den Ontvanger der Accijnzen ij/er hun woonplaats. tindien door inslag na 1 Januari 1932 van :eds vóór 1 Januari 1932 afgezonden hoe- ielheden benzine een hoeveelheid van méér m 200 K-G. wordt bereikt, zal die aangif te telkens den eerstvolgende werkdag na eten dag van inslag moeten geschieden. Indien iemand in dezelfde gemeente meer in een opslagplaats heeft, worden deze voor toepassing der wet als één opslagplaats teschouwd, met uitzondering van benzine pompen met ondergrond sche tanks, welke elk u s een afzonderlijke opslagplaats worden be schouwd. j De beheerder van een benzinepomp moet, 1 dien een ander de eigenaar is van de in de rpmpinrichting aanwezige benzine, toch schrif telijk aangifte ooen bij genoemden ontvan- tp~, welke aangifte moet behelzen den stand \an het aan de onder zijn beheer staande I wnp bevestigde telwerk bij den aanvang n den eersten Januari 1932. Het is zéér ge- tnschi, dat in deze aangifte tevens wordt gegeven aan wie ae benzine in eigendom ^behoort. ijj die eigenaar is van benzine, die door den ine.Ieveramcier in zijn tankinstallatie is zegeld, moet in zijn aangifte van den irraad tevens hiervan melding maken opgave van den naam van den '(Jyerancier, alsmede van het bijkan van ciieu leverancier, tot welks rayon behoort. De hoeveelheid kan in liters oi ifiograminen worden aangegeven. Bij aangif- in liters zal het aangegeven volume benzine acht worden zonder temperatuur correctie, rrsw»tenjk gewicïfe ie hebben van 0.72, mzij de aangever in zijn aangifte verzoekt lm opname van de temperatuur en het wer- |elijk soortelijk gewicht. De beheerders der benzinepompen zullen li 't algemeen peilstokken voorhanden moe- en hebben en tabellen die bij de tank behoo- een en ander om een doelmatige ambte- [jlke controle op de door hen aangegeven |oorraad te kunnen uitoefenen. Hij, die om een noodzakelijke reden de ajangifte van den voorraad niet op 2 Januari 1]932 kan inleveren, moet bij tijdig gedaan schriftelijk verzoek uitstel vragen aan den Inspecteur der accijnzen te Baarn. De aan gifte van den stand van het telwerk bij den aanvang van den lsten Januari 1932, moet in ieder geval op den 2en Januari 1932 bij den Ontvanger der accijnzen ter plaatse geschieden. Voor de aangifte van den voorraad of van den stand van het telwerk, is geen model voorgeschreven, zoodat rnet een behoorlijk oitderteekende aangifte genoegen wordt ge nomen, mits zij de gegevens bevat, die de wet eischt, Deze gegevens zijn; a, de naam en woonplaats van den aan vrager; b. nauwkeurige aanduiding van de plaats of plaatsen waar de benzine zich bevindt; c, de hoeveelheid benzine, die op iedere plaats aanwezig is; d. den juisten stand van de telwerken van van 1 té n nbi I jta \ioo 1 1- tevergeefs Onbevredigd blijft het verlangen naar rus tige ontplooiing van het maatschappelijk le ven en tegenover de oplossing der problemen blijken voortdurend de aangeprezen midde len machteloos. Zoo blijven onbevredigdheid en onrust over heerschen. En ook van dezen toestand geldt: uitge stelde hoop krenkt het hart. Ook in den toestand van het leven van ons volk blijft, bij veel dat dankbaar moet worden gewaardeerd, veel over wat de be zorgdheid voedt en het verlangen naar an deren conditie van zaken levendig houdt. Voor de nog in bedrijf en beroep werk- zamen vormen de steeds meer kwijnende en verdwijnende arbeid gevende zaken een voort durende dreiging, voor de niet geplaatsten een steeds meer angstig inwachten van den] hartstochtelijk begeerden arbeid en voor de jeugd, die na studie en ontwikkeling aan 's levens disch plaats vraagt, een hen afwij zend gebaar. Hierbij komt de worsteling van levensbeschouwing en richting. En dat deze strijd steeds feller en niets ontziende zal ge voerd worden, de voorteekenen wijzen er op. Echter met de naklank van het pas ge vierde feest van Christus' geboorte in ons, herleeft in ons weer de hoop op de ontwikke ling van het wereldgebeuren, op de zoo zeer begeerde wereldvrede en verbroedering, op een beter begrijpen en meer vertrouwen, op tneer arbeid en meer levensgeluk. Het „Vrede op aarde" is geen poëtische ontboezeming maar volle realiteit. Moge die vrede in zijn vele nuanceeringen in 1932 tot ons komen! te weinig aangegeven benzine. Het niet doen van de bovenbedoelde aan gifte van dei. stand van het telwerk of het doen van eene onjuiste aangifte, wordt ge straft met een geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. FOTOHANDEL Gediplomeerd Drogist - Opticien ONTWIKKELEN VOOR AMATEURS De Nieuwjaarsdag staat voor de deur Met nieuwe, frissche plannen, We streven langzaam weer naar 't licht, De aandacht koen gespannen. We staan weer klaar voor nieuwen strijd, Met nieuwe concurrenten, En rekenen zoo dn 't globaal Op ietwat rneer procenten. We stipp'leii zelf de toekomst uit, Die w' ons het liefste wenschen, Eerst dit, dan dat en eind'lijk... ha! Ach ja, zoo zijn de menschen. We tollen in den cirkel „IK" Steeds rond of ik vergis me, We zijn aan ingang van het jaar, Niet vrij van egoïsme. We denken 't eerst aan ons gezin, Dan aan de naa9te omgeving, Een tijdje aan niets en dan terloops Eens aan de samenleving. We hopen, dat het nieuwe jaar Maar heel veel goeds mag schenken, En dat het ons meer speciaal Nog extra mag bedenken. De vrienden en begunstigers Staan keurig op een rijtje En als je iemand soms vergeet, Wel ja, beslist, dat spijt je. Het is gewoonte, is 't niet waar? En 't helpt soms nog een beetje Zoo'11 kaartje is z'n kosten waard, Pee-ef of em-ha-geetje.. We drinken ergens 's middags thee: „Mevrouw, veel heil en zegen, En 't beste met uw huisgezin, Hoe vindt u nu zoo'n regen". ,Neen, sneeuw, dat is ook alles niet, Ja, vorst dat is veel gezonder, Verkouden, zegt u? Ieder jaar, Da's met zulk weer geen wonder". Neen, daar is één die allen vindt, Die spreekt tot aller harten, Die maling heeft aan stand en rang En d' eeuwen weet te tarten, t Is de sterke herinnering^ Aan nooit vergeten smarten, En onuitsprekelijke vreugd, Die komt in ieders harte. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG ZONDAG. De hoogste belooning, die wij in dit leven kunnen erlangen, bestaat in het verrichten van daden, die ons voldoening schenken. MAANDAG. Een goed zakenman is niet alleen op de hoogte van zijn tijd; hij is z'n tijd vooruit. DINSDAG. De luiheid loopt zoo langzaam, dat de ar moede haar inhaalt. WOENSDAG. De man, die altijd aan anderen de schuld wijt van- zijn mislukken, mist een der voornaam ste eigenschappen tot slagen. DONDERDAG. Volharding is nog belangrijker dan initiatief. VRIJDAG. Men begint met vergiffenis te verwerven en eindigt met zich gerechtvaardigd te achten. ZATERDAG. Er is altijd een groote vraag naar verstand; kweek dit artikel aan. NltJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten. THEE - KOFFIE CACAO - SIGAREN IETS BIJZONDERS! Neemt eens proef! VERKRIJGBAAR BIJ NASSAULAAN 20 SOESTDIJK Aan huis te ontbieden. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Geen bloesemgeur, noch lentepracht, Door dichters al te graag bezongen, Noch smetloos sneeuwkleed's witte vacht Gespreid als 's aardrijks winterdracht Hebben mij tot dat lied gedrongen. Geen maneschijn, noch zonnelicht, Noch gulden Ioovertooi der parken, Niets van dit al; 'k heb dit mijn dicht! Gewijd, prozaïsch, aan een varken Ha! zie hem dik en vet daar gaan Dat pronkjuweel uit Soester dreven! Hoe zelfgenoegzaam ziet-ie j' aan, Hij heeft dan ook een prachtoestaan, Maakt zich geen zorgen in het leven! Hij eet en drinkt zijn buikje bol, Staat clan amechtig wat te gapen, En is-ie tot z'in nek toe vol, Dam rekt-ie zich eens, en gaat slapen. Zijn nek wordt, dikgeplooid vam 't spek, Getorscht door een paar forsche schouders; Toch heeft zijn aanschijn een gebrek, Die scheeve oogjes staan zoo gek! Dat 's vast een erf'nis van zijn ouders. Het beest is in zijn soort een reus, En zie zijn pooten prachtig blank zijn! Dat komt van 't niets doen; maar zijn neus'. Zou.ie een tikkie aan den drank zijn? Hij heeft een ruim en rustig hok, Daar kan-ie lekker rentenieren, Met op z'n tijd een geurige brok, Een voedzaam maal, een lekk're slok Kan hij daar kalm en welig tieren. Hfj propt zich vol tot aa" zijn keel, Hij kmort maaren hij krijgt te eten; Hij heeft het beter dan zooveel Die voor véél minder moeten zwééten. Hij is 'in bevoorrecht schepsel, vast. Hij heeft toch maar „gezwijnd" dn 't leven! Hoe zorgzaam wordt-ie opgepast, Van geldzorg heeft-ie nimmer last, Al wat-ie wenscht, laat-ie zich geven. Ook aan den fiscus heeft.ie lak, Hij laat «een ander maar betalen, En vegeteert op zijn gemak! Probeer maar 's wat bij hèm te halen! Maar toch, al heeft-Je 't nóg zoo goed, Al krijgt-ie alles, naar begeeren, Toch zie 'k steeds dat-ie met z'n snoet Dolgraag in drek en vuilnis wroet, Alsof de dat niet kan ontberen! Al iis zijn weitje ook zóó schoon Dat men 'r naar vuil zou zoeken moeten,, Toch zie ik hem maar heel gewoon, Waar hij maar kan, in modder wroeteit Hij heeft een, leven als een heer, Toch kan-ie 't wroeten maar niet laten, Hij steekt zijn neus nieuwsgierig weer, Knorrend van vreugde, keer op keer, ln alle hoeken, alle gaten Waar hij zich iets „bijzonders" denkt, Voor hem klaarblijkelijk een feestje! Toch is 't begrijp'lijk; want dat brengt Het soort zoo mee; 't is 'd aard van 't beestje l Toch wroet jij maar niet ongestoord, Versta je, beest! in alle hoeken, Zoolang jij, zij 't door vuil bekoord, Blijft bij je hokje, waar je hóórt, Laat ieder jou maar rustig zoeken. Maar zoek j' eens anders' erf op, Waar je volstrekt niets hebt te maken, Dan voel je gauw dat 'n ferme schop Je achterdeelen weet te raken Al ben jij ook nóg zoo verstompt, Je 'hebt j' aar. 't jnenschdom aan te passen* Zoolang- jij niet aan anderen komt, Hoe je ook knort of bijt of gromt, Lacht men maar wat om jou grimassen! Maar loer j' op anders' goed, om daar Je nare wroetlust op te koelen, Dan staat de knuppel voor je klaar, 't Zwijn dat niet hooren wil, zal voelen! Trok 'k met dit rijm, 'k heb «it méér gedaan Soms 'n varken pijnlijk aan zijn ooren Als 't schoentje 'm past, hij trekk' het aan, Al ware hij ook... als mensch geboren! I J- J- Molen Kortenhoef. Bernard A. van Beek. MIJN HARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Doozen 20 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten Vertegenwoordiging van Electrolux en Volta STOFZUIGERS Steenhofstr. 55 - Tel. 2299 Reparatie-Inrichting.

Soester Courant | 1931 | | pagina 1