KOOPT IN SOEST. Al fiamesnte Politieh. V Uitgave: G, j. SMIT, Socstdijk. Sure?u: Van Weedestr, 35,Tel, 2181 Centrale Winkeliers-Vereeniging. Siiilen de hoest Maken los Ds. Peterseri. i JOH. DE HEER: Piano's - Orgels - Radio Het Facisme. 0. F.V0IGT - Bnrgem. Grothestraat 28 - SOESTDIJK ïta. Kareisen - Rademaker ii vaar degenen, die u dien en die li «neigen. Evangelisatie Soest-Zuid. Ziek *iB Guur weer/ Soester Baokvereersigin ALLE BAMKZAKEM SAFE DEPOSIT TELEFOON 2317 11« JAARGANG VRIJDAG 29 JANUARI 1932 No. 4 soEmniMWD Algemeen Christelijk weekblad voor Soestdljk, Soest en Soesterberg. ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Bijkantoren: VISSER'S Boekhandel, SOEST en C. J. VAN DAM, SOESTERBERG Naast het „SOESTER NIEUWSBLAD", Algemeen Christelijk Weekblad, worden door ons mede uitgegeven „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „DE SOESTER POST", R.K. Weekblad. Middelen tot handhaving der publieke eer baarheid. II. Het tegengaan van oneerbare woorden, ge baren, vertooningen e.d. in het publiek. Het vertoonen van voor de eerbaarheid aanstootelijke afbeeldingen, voorwerpen of geschriften werd reeds op ruimen schaal door den Rijkswetgever strafbaar gesteld. Toch be hoeft de gemeentelijke wetgever ten aanzien van pornografische geschriften en dergelijke niet lijdelijk toe te zien. Hij kan de wettelijke bepalingen ook te dezer zake aanvullen. Zoo adviseerde de Rotterdamsche Raads commissie voor de strafverordening in haar rapport van 1 Juni 1926 aan den Raad om in navolging van Den Haag een bepaling in de politieverordening op te nemen, waarbij verboden wordt „op of aan plaatsen voor openbaar verkeer bestemd ot in voor het publiek toegankelijke localiteiten, winkels daaronder begrepen, geschriften, afbeeldin gen ot voorwerpen, aanstootelijk voor de eerbaarheid, hetzij te verkoopen ot te ver- spreiden, hetzij ten verkoop ot verspreiding voorhanden te hebben, hetzij ten toon te stellen, aan te bieden, aan te slaan ot als ver krijgbaar aan te kondigen". Deze aanvulling is vooral voor belangrijke verkeerscentra van belang. Het zwemmen, baden en kampeeren. Ook hieromtrent kan de gemeentelijke over heid bepalingen ot Voorschriften geven voor het zwemmen of baden in het publiek ot in voor het publiek toegankelijke plaatsen; voor al ook voor het kampeeren waar dit kampee ren tot misbruiken aanleiding geeft. Het is zeer te bejammeren, dat onze ge meente Soest nog niet eens een openbare bad- of zwémgelegenheid heeft. Dansen' in het openbaar. In het bijzonder mag de aandacht wel wor. den gevestigd op het zedelijk gevaar der openbare danspartijen in ckfé's en dergelijke. Een vijftal bestuursleden van een federatie van jeugdorganisaties te Haarlem, waartoe behooren de Vrijzinnig-Democratische Jonge- i LTi(OÏ gaiViS'a i'iC, uvit MciSjCö- gilde, de Kennemer padvinders, de Roomsch Katholieke commissie voor Jongeren-organi satie in Nederland en de Arbeiders-Jeugdcen- trale, vogels van diverse pluimage, dienden een verzoekschrift in aan den burgemeester om maatregelen te nemen tegen het gevaar der openbare dansgelegenheden. In het meerendeel dier gelegenheden toch vindt men niet dengene, die een enkele maal na verrichten arbeid verpoozing zoekt in den dans, of den vreemdeling, maar daar komen geregeld vaste bezoekers samen, daar vindt men die samenrotting van ongunstige jon geren, die niet alleen voor zich zeiven, niet alleen voor de gemeenschap, maar ook voor de andere bezoekers en bezoeksters der dans gelegenheden ernstige gevaren scheppen. Kweekplaats van misdaad en prostitutie is het meerendeel der openbare dancings tot een sociaal gevaar geworden. Niet alleen door de finantiëele eischen, die het geregeld bezoeken van deze inrich tingen stelt, maar bovenal door de sfeer die er heerscht. In de meeste groote gemeenten is het dans- vermaak in het publiek gelijk trouwens ook de andere publieke vermakelijkheden zonder speciale vergunning van den burge meester verboden. Verleent hij vergunning dan is het met inachtneming van vele be perkende bepalingen. MIJN H ARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Doozen 20 en 30 ct. Bij Apoth. en DroglitM Ds. F- O- Petersen, legerpredjkant, is 65 jaar en moeL oen militairen dienst met pen sioen verlaten. Hij zal nus van zijn arbeid moeten scheiden. Of hij 't graag wu? Ik weet het niet. Wei weet ik, dat in dat moeten scheidien iets pijnlijks ligt. Doch ook iets aantrekke lijks! Iets pijnlijks, ornaat er buiten den wil van den persoon om wordt gehandeld. Dat doen de jaren. Men kan zich nog jong voelen en sterk, hecht en krachtig, 't helpt niets, de jaren beslissen. Bij Ds. Petersen is nog in 't geheel geen „er tegen op zien" te bespeuren. Zijn stem kan nog stormen, zijn blik is beslist, zijn handdruk is hartelijk, zijn pree- ken zijn pittig, kortom, van verval is geen sprake. Toch zit in dat moeten scheiden ook iets aantrekkelijks. Een anaer zegt: „Gij hebl genoeg gedaan". Wanneer men zelf daar over moet beslissen, is dit altijd moeilijk. De strijd van genoeg gedaan of niet genoeg, blijven of verdwijnen, is hem bespaard. 'I Is zoo veel prettiger dan een ander daarover beslist dan iemand zelf. Dat is het mooie van deze regeling. Voor sommige menschen is zoo'n rege ling beslist noodzakelijk. Er zijn oude men schen, die niet willen loslaten hun werk, dat dikwijls moet „noodig overgaan" in handen van jongeren. Daarvoor was deze regeling hier gelukkig niet noodig. Ook zijn er menschen en dan denk 'ik bijzonder aan de werkers op eigen erf, die hun arbeid niet kunnen loslaten, omdat ze op die leeftijia nog moeten werken voor hun brood. Gelukkig gaat Ds. Petersen met pensioen en ik heb gegronde redenen om te vermoeden dat dit iets meer is dan dat dia- huisouders! Maar ik kan mij toch voorstellen, dat Ds. P., al is het dat hij misschien het pijn lijke niet voelt en het aantrekkelijke ziet door 'n vergrootglas, gaarne, zeer gaarne weet of z-'n werk wordt gewaardeerd. Waardieeriing voor onzen arbeid kan levens behoefte zijn. Bij den een is deze behoefte sterker dan bij den ander, ik hoop, dat ze bij Ds. P. heel sterk is. En dan heb* ik iets voor hem. Eerst dit, dat ik bid dat hij van God! moge „grooien loon" ontvangen. Daarna mag ik hem onze waardeering zeggen. Niet voor of om den arbeid dien hij doen moest, maar voor den arbeid die hij vrij willig deed. Dat is zijn arbeid in onze Tehuizen. Hij was 's avond, saltijd present. 'k Heb hem maar 'n enkele avond gemist. Hij was 'n getrouw Tehuisbezoeker en heeft een diploma verdiend. Hij werkte niet naar zichzelf, maar naar de Te huisouders toe. Dat is 2ijn groote verdienste. Van niet minder waarde is, dat hij in het Tehuis geen majoor was en ook niet „de dominé". Hij was een kameraad met meer dere kennis en meer ondervinding, die gaar ne hielp en leiding gaf. 't Liefst deed hij debattaeren. Daarin was hij „meester". Geen tegenstander was hem ie klein te nietig. Ieder gaf hij 't volle pond. Hij omzeilde de kwesties niet, maar güng er op in. Diep er op in. Zijn kijk op de karakters was zelden mis. Ik heb wel eens gedacht dat hij zich ver gistte, 'k ben ook wel eens tusschen beide gekomen om zijn slachtofffer te beschermen, later zag ük in,, dat 't niet noodig was ge weest. Zeer gewaardeerd werden ook zijn licht- be e Iden -a vonden. boms vier avónoén per week drie uren achter elkaar spreken bij de platen. Vrijwil lig! Gratis!.Waar zijn de dominé's die dal doen? En weet u waarin ik hem nu altijd 't meest heb bewonderd? In 't in en uitpakken van zijn groote kist tot lantaarn. Daarin openbaarde hij „adeldom van ka rakter". U hebt toch wel gehoord van Michiel de Ruyler, dat die z'n eigen hut schoonhield? Nu, zooiets deed Ds. Petersen ook. „Is de lantaarn er aL?" „Ja dominé, die staat voor in de gang". „Gaat u mee, dan zullen we 'm even ha len?" „Wacht u maar, u behoeft niet te sjou wen, 'k zal wel even een paar jongens roe pen hij is nogal zwaar!" ÓNeen, neen! Neen, neen! Dat is niet noo dig. 'k Kan zelf wel, 'k kan zelf wel. Laat ze blijven, laat ze maar blijven". 't Was een zware kist, maar Ds. P. droeg hem zoo gemakkelijk als 'n jonge kerel dal doet. En nu die kist. Ja, dat was nu zijni afgod- Alles paste precies, en, niemand mocht eraan komen, 'k Zal zelf wel doen. Bij 't uitpakken dan, lag in een minimum van tijd alles overhoop. Wat kwam er al niet uit die kisit. 'i Leek wel 'n tooverdoos- 'n Papiertje met dit, 'n papiertje, met dat, 'n doosje hiervoor, 'n doosje daarvoor, draad, stekken, lampen voor 180 en voor 220 volt, reservelampen en alles met heel veel papier, binnen enkele minuten waren alle tafels en 'n hoop stoelen bezet met artikelen, benoo digd totja zelffs de kachel nam hij in beslag om de lens te warmen. En niemand mocht helpen, alleen bij de stokken tot doek, touwen en haringen, mocht hij worden bij gestaan. Sergeant zou Ds. Petersen nooit geworden zijn, want hij kon niet commandeeren. De helper tot stokken met touwen en haringen moest zelt maar zien dat hij 't klaarde, alleen als hij klaar dacht te zijn, dan kwamen de groote spiedende oogen inspecteeren. „Kijk, dat doe 'k zoo!" Ds. P. deed- Reeds vele malen heb ik hem ten toon beeld gesteld van jonge menschen met streepen, die ^ltijd voor alles en nog wat 'n mannetje meenen noodig te hebben. Was 'alles klaar, dan begon hij en sprak hij de "beelden van zeven tot half elf, met 'n kleine tusschenpoos voor pauze. Maar niet te lang maken". Na afloop werd dan alles weer afgeta keld en ingepakt. „Precies zóó, ziet u?" Adressen geschreven, opgeplakt en dan sjouw de hij kist en stokken weer mee naar voren in den gang. „Zie zoo", zei hij dan, „da's weer klaar, nu gaan we.erst maarn poosje slaapnn. Mor genochtend half acht met trein mee, eerst skeernm, eetn doe 'k maar in trein, nou wel'tmstnm hoor!" Eenmaal hebben we hem tuk gehad. Hij had dors' en vroeg 'n fleschje cham pagnepils. Op 't buffet stond een pasgeopend kistje sigaren. De pils werd vooraf (stikum) flink geschud en precies sp-oot dat spul (hij opende 't fleschje zelf) op die sigaren. „Wat nou-, wat nou ,„Ja, die sigaren kunnen we niet meer ver koopen, dominé'k zal ze maar uitdee- len". Varkensmarkt 5, A'foort, Tel. 1309 Alleen betere mes-ken S asauaHSKft aaiaaasKSHHBHaaRZ nam sast „Maar de ondersten zijn toch nog goed?" „Neen, alles is nat... rooken jonges?" 't .Kistje was zoo leeg. „Ja, dan zal 'k maar betalen". Dominé, dank voor uw vrijwillige daden. Wij waardeeren die. God zegene u V. De econoinisch-juridische organisatie, zoo als het Fascisme zich deze gedacht heeft, wordt zoo consequent mogelijk doorgevoerd. Het is niet doenlijk al de maatregelen mede te deelen, die reeds genomen zijn om dit doel te bereiken. Slechts enkele mogen wij mededeelen, waaruit intusschen onoinstootelijk zal blijken, dat bij al die regelen het eenig leidend be ginsel is en blijft: de Staat en de bevorde ring van de welvaart der maatschappij. Allereerst is de Strafwetgeving aan de noo- dige wijzigingen onderworpen. De Dood straf is ingevoerd en toepasselijk op aan slagen tegen t!en Koning, den Regent, de Koningin en den Minister-President. Voorts op misdrijven „tegen het opwekken van burgerstrijd, alsook tegen de onafhankelijk heid en eenheid van het land". Zware straf fen zijn beareigd op vernieling met ont plofbare stoffen, aanslagen tegen treinen, schouwburgen, schepen, fabrieken, electrische centrales, gasfabrieken, enzoovoorts. Ook aan slagen op de eerbaarheid, ontvoering van vrouwen en meisjes, vrouwenhandel, biga mie, overbrenging van venerische ziekten, eai- zoo voorts. Allemaal maatregelen tot bescherming van den Staat en van het ras. Het bestuur van het land is volkomen gewijzigd. Zeker, er zijn nog wel verschillende ministeries, doch vrij wel de meeste heeft Mussolini direct onder zich, terwijl het plaatselijk bestuur is opge dragen aan een, met groote bevoegdheden bekleede podesta, die staat onder provinciale besturen, die weer staan onder den Minister- President, zoodat alle draden van het be stuur ten slotte in één hand samenkomen, Niet het minst belangrijk is ook het feit, dat de regeering en wetgeving feitelijk thans al leen geschieden door Koninklijke Besluiten, die niet door het Parlement behoeven te worden goedgekeurd. Strenge concentratie van het bestuur, die door haar onafhankelijkheid van eenig andei lichaam, aan het .Staatshoofd een. absolute macht heeft verleend. Wat nu de organisatie van het sociaal-economisch leven betreft, zoo ontmoeten wij tweeërlei maatregelen, die ten doel hebben dit leven grondig te regelen en op te bouwen. Ie. De Wet op de Vakver eenigingen. Deze bedoelt om alle krachten, die in en om het economisch leven werk zaam zijn, bijeen te brengen en wel naar den aard van het beroep, dat door ieder wordt uitgeoefend. Het volk is dan ook in drie groote deelen gesplitst en wel: Werkgevers, Werknemers en Vertegenwoordigers der Vrije Beroepen. Deze zijn weer onderverdeeld in 13 groote Confederaties, te weten, Werkgevers, van In dustrie, van Landbouw, van Handel, van Zee- en Luchttransport, van Landtransport en van Bouwbedrijven. Dan: Werknemers van de zelfde takken van dienst als hierboven aan gegeven bij de Werkgevers. Tenslotte vrije beroepen: Nationale Confederaties der Vrije Beroepen. Deze allen zijn wederom onderverdeeld naar de verschillende soorten van werkzaam heden, bijvoorbeeld: bij „Industrie" chemi- sche-zijde-katoen, enzoovoorts, welke dan weer aparte beroepsgroepen vormen. Deze beroepsgroepen bestaan uit Vakvereenigingen (Sindicati) welke eigenlijk de cellen, de ker nen vormen van den Fascistischen Staat. Aan het hoofd van al dig sindicati, federa ties en associaties, staat een Ministerie van Corporaties, waarvan, het laat zich reeds raden, Mussolini de Minister is. De 9inddcati kunnen worden erkend, wan neer zij 1/10 van het aantal werkgevers en werknemers van het gebied, dat zij bestrij ken, omvatten. Daardoor krijgt het syndi caat rechtspersoonlijkheid, wordt een publiek rechtelijk instituut, met een nionopolie-posi tie, vertegenwoordigt alle in het bedrijf werk zame personen van dezelfde categorie, ook al zijn zij niet bij de bewuste associatie aan gesloten. Zeer zeker is men vrij, om zich bij' een, niet erkend syndicaat aan te sluiten, doch zulks biedt weinig aanlokkelijks, omdat een niet erkende vakvereeniging geen rechten, doch Slechts plichten heeft. Alle syndicaten staan onder scherpe controle van den Minister van Corporaties en deze kan ieder syndicaat, als hij dit noodig acht, zonder meer ontbinden. Naast en buiten deze vakvereenigingen, worden daaruit werkgevers en werknemers door den Koning (maar in werkelijkheid door den Minister) gekozen vertegenwoordigers, gemeentelijke, provinciale en landelijke (Cor- porazioni) Corporaties gevormd, die eenvou- dig „administratieve organen van den Staat" zijn en geen ander doel hebben, dan te waken voor het belang van den Staat en wel door Arbeidsgeschillen bij te leggen, de productie of (zooals dit zeer deftig genoemd wordt) voor de Co.ordmatie en organisatie van de productie te waken, arbeidsbeurzen op te richten en te controleeren en het leerling schap in een bepSald bedrijf te regelen. Zij kunnen, wat vooral van belang is, om trent dit punt, bindende disposities nemen. N'iet zonder gewkht is ook, dat deze cor- porazioni collectieve contracten mogen en ki nnen afsluiten en zoo noodig, bestaande vt randeren, die dan bindend zijn geworden. Boven deze corporazioni staan nu de Ho ven van Beroep, die in dezen als Arbitrage- rechtbanken dienst doen, die gevormd wor den doordien uit de gewone Hoven van Be te ep Secties worden aangewezen, die met d- ze rechtspraak belast ziju en die een onher roepelijke beslissing geven, waaraan de par- ti'en zich onvoorwaardelijk hebben te onder- u érpen. .Deze organisatie van den arbeid, zooals h -erboven in zeer groote trekken geschetst is is gegrond op het andere merkwaardige product van wetgeving op het zoogenaamd 'arta dei I.abore", het Wetboek van den A'beld, waarin neergelegd zijn de juridische a zoogenaamde ethische grondslagen van d zen georganiseerden arbeid. FOTOHANDEL Gediplomeerd Drogist Opticien ONTWIKKELEN VOOR AMATEURS Dorresteinweg 3 Schild ars bedrijf i- uto Lak- en Spuit inrichting AUTOSPIEGELS. Matth. 5 :44b. De liefde tot God en den naaste is het diepe beginsel deT wet in het Koninkrijk dpr Hemelen. Daar 'is ten aanzien van den nfiasie een werkende, een vermanende, een vertroostende, een helpende liefde, maar 't 't hoogst klimt zij, wanneer zij een biddende liefde wordt. Vervult gij nu waarlijk den eisch der wet? Gdj bidt voor de eer van Cjods Naam en de verbreiding zijns rijks,, d tt is wèl. Gij bidt ook voor u zelf en draagt d' belangen van uw lichaam en ziel gedurig alm den Allerhoogste op. Gij bidt zelfs voor de blinde heidenen, van wie gij er mis schien nooit één gezien hebt. Maar bidt gij n,'.i ook voor degenen, die u geweld doen en u vervolgen,? Zou het genoeg zijn uwe v, jamden niet te haten en niet te vervloeken, hun niet met gelijke munt te betalen en u het op hen te wreken, wanneer God ze in ti.ve hand geeft? Dit is alles slechts nega- tcf. Jezus stelt u den eisch, dat gij voor mve vijanden bidt. Legt hun naam op uw !-i-'.cIende handen en brengt dien naar den troon der genade. Breidt de vleugelen uwer biddende liefde over hen uit, indien gij een kind des Vaders wilt zijn. Die eisch is u onder het bitterste lijden voor zijn vijanden misschien te zwaar? De genade maakt er ti toe bekwaam, de genade van Hem, die bad: Vader vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen! 'k Wil nimmer iemands nadeel zoeken, Schoon hij mijn nadeel zoekt; Mijn vijand wil ik nooit vervloeken, Ofschoon hij mij vervloekt. Zachtmoedig wil ik hem bejeegnen; AI dreigt hij, 'k dreig hem niet, En scheldt hij mij, ik wil hem zeegnen, Omdat mijn Heer 't gebiedt. Nu de verbouwde Wilhelmina Kerk we der in gebruik is genomen, kan het evan gelisatiewerk, dat helaas zoolang moest wor den stop gezet, weder worden voortgezet. We hopen, dat al de jongens en meisjes weer og het appèl zullen verschijnen om den achterstand weer in te halen. Zie wat de uren der cursussen betreft de advertentie op pagina 3. De Commissie Soest-Zuid. PLUIMVEE, TUINBOUW ENZ. BROEDEIEREN EN BROEDEN ONDER DE HEN Hoewel er gelukkig een einde is gekomen aan de ouderwetsche opvattingen over broe den, worden er nog steeds zeer vele fouten begaan en gaan er jaarlijks noodeloos dui zenden eieren verloren, door ze als broed eieren te bezigen, zonder dat men zich van te' voren heeft overtuigd, of ze hiervoor wel geschikt zijn. De verschillende afwijkingen, welke een ei als broedei ongeschikt maken, zullen wij aan het einde van dit artikel be handelen. Al die duizenden goedkoope broed'- eieren, welke niet afkomstig zijn van een eerste klas gecontroleerde foktoom, kunnen geen aanspraak malt en op den naam „broed ei". Ondanks hun schijnbaar goedkoope» prijs, zijn dit de duurste broeideieren. Betaal gerust een paar stuivers per ei meer, want dit wordt ruimschoots vergoed door de toekomstige hoogere productie. Boven dien smaakt men dan ook de voldoening, dat men werkelijk prima materiaal heeft, dal den toets der critiek kan doorstaan. Nu zou Ük niet graag willen beweren, dat uit een broedei van een eerste klas foktoom altijd een prima hen of haan voortkomt. Daarvoor is noodig, dat ook"' de verdere verzorging van kuiken tot hen deskundig geschiedt en dit laat nog wel eens een en ander te wen- schen over. Om evenwel goede afstammelin gen te verkrijgen, hebben we te zorgen voor uitstekend fokinateriaal, daar ander onze po gingen reeds van te voren tot een negatief resultaat zijn gedoemd. Leg daarom die goedkoope aanbiedingen, welke straks weer van alle kanten loskomen, gerust terzijde. Er komt heel wat voor kijken om goede fok- toman samen te stellen. Voordat de eerste broedeieren kunnen worden afgeleverd, zijn er heel wat zorgen en moeiten aan besteed en kosten gemaakt. Al deze moeiten, zor gen en kosten moeten door den prijs worden vergoed. Een fokker is nu eenmaal geen fi lantroop. Merkwaardig bij vele goedkoope aan. biedingen is wel, dat de leverancier van deze broedeieren in enkele gevallen zooveel broed eieren van zijn zoogenaamde foktoom afle vert, dat deze kippen minstens 5 a 6 eieren per dag moeien leggen, om de verkochte voorraad te produceereji. Dit is op zijn minst genomen al zeer verdacht. Ik heb aan de kletslafel bij een borrel wel eens buitengewone legprestaties moeten aanhoo- nen, doch 5 a 6 per dag zijn me tot op heden nog bespaard. Wel is er van een dood gewone, geminachte kip, welke per toeval ons eens met een ei verraste, een halve eier- machinie gemaakt, doch het is nog niet ge lukt om van een kip een schildpad te ma ken, welke er eenige honderden in een paai dagen legt. Ook het geschikte aanbod van een vrien delijken buurman, welke voor eenige jaren eens een toompje raskippen heeft gekocht, zouden we liever niet accepteeren^ Willen we er weinig voor uitgeven', dan verdient dit natuurlijk de voorkeur, boven het nemen van een aantal eieren uit een willekeurig eier- rnandje. Neem in elk geval van twee kwa den de beste. Zet dan evenwel gelijktijdig alle verwachtingen op zij, om voor teleurstel lingen te worden behoed, in het gunstige ge val zal er een stelletje donzige kuikentjes worden geboren, welke beter geschikt zijn om de kinderen te vermaken, als om er nog goede kippen van te maken. Bij het broeden onder de hen berekent men maximum een 15 eieren per kip. De moexiliijkheid is echter om op het juiste moment aan een broedsche kip te komen. Het stomme dier wordt maar niet op com mando broeds. Bij de lichte rassen is de broedschheid bijna geheel weggefokt, zoo-dat wij in de meeste gevallen gedwongen zijn, onze toevlucht te nemen tot de zwaardere rassen. In den regel zullen wij de broed nei gingen moeten aanwakkeren, om in den aan vang van het bioedseizoen over voldoende broedsche kippen te kunnen beschikken. Daartoe worden eenige kippen van het twee. de legjaar afgezonderd in een warm hok en gevoerd met uitsluitend graan, waarin veel ma-is en wat hennep. Tegen den tijd, dat wij broedsche kippen noodig hebben, plaatsen we in het hok eenige nesten met kunsteieren en vertoonen ze voldoende broedneiigingen, dan kunnen 's avonds de eieren onder de kip worden gebracht. Alvorens diit plaats heeft, wordt de broedsteer eerst duchtig onderhan den genomen tegen ongedierte. De eieren worden eerst geschouwd. Hoe verscher de eieren zijn, hoe beter. Broed eieren kunnen wel eenigen tijd op een koele, donkere, niet te vochtige plaats, liggend als in het nest, worden bewaard, doch het ver dient aanbeveling geen oudere eieren te ge bruiken dan drie weken oud. Dagelijks moe ten ze woraen gekeerd om de kiem los te houden en het doorzakken van de dooier te voorkomen. De eieren worden aan een der zijden gemerkt met een streepje en aan de andere zijde met >en kruisje. Door geregeld dagelijks deze teekens voorzichtig naar bo ven te draaien is men verzekerd, dat deze keering heeft plaats gehad. Bij het schouwen van de eieren, dat liet beste door een schouwlamp kan geschieden, worden onregelmatig gevormde eieren ter zijde gelegd. Ook de kleine en de groote eieren worden naar de keuken verwezen. Eieren, welke een lichte dooier vertoonen voor de schouwlamp of barstjes, of waarvan de schaal zich gevlekt voordoet, welke de luchtkamer niet aan het stompe eind hebben of er een wandelende luchtkamer op nahou den, die zich door het geheele ei verplaatst, als we het ei omdraaien, gaan onherroepelijk hun bestemming als voedings- en genotmid del vervullen. Proefondervindelijk is bewe zen, dat hieruit geen kuikens zijn te broeden. HOLLANDSCH FABRIKAAT Thans wil men gaan probeeren, Het Soester volk te leeren; Niet buitenslands te loopen, Om voor zijn geld te koopen. Refrein Wees trouw aan 't Hollandsch fabrikaat, In keuken en op straat. Wil Brusselsch lof vermijden, Leg Fransche kool ter zijde; Geniet van Kamper uien En Zuider-Zeesche buien. Refrein Wees trouw aan 't Hollandsch fabrikaat, In keuken en op straat Eet knollen, bieten, rapen En bout van Holland's schapen; Eet Brielsche, Gele, Blauwe En kiest inheemsche vrouwen. Refrein Wees trouw aan 't Hollandsch fabrikaat, ln keuken en op straat. Geen buitenlandsche schoenen, Geen Duitsche meisjes zoenen; Weg met de Manderijnen Ot Grieksche Samos-wijnen. Refrein Wees trouw aan 't Hollandsch fabrikaat, In keuken en op straat. Drink Holland's Ouwe Klare, Dat is toch steeds je ware; Koop nimmer cocosnoten, Ot Oostenrijksche loten. Refrein Wees trouw aan 't Hollandsch fabrikaat, In keuken en op straat. Geen Turksche cigaretten, Geen Engelsche etiketten Geen poeder of odeuren, Die naar de vreemde geuren. Refrein Wees trouw aan 't Hollandsch fabrikaat, In keuken en op straat. Bij stoken, kleeden, spijzen, Wil 't eigen land steeds prijzen; Eet Funke's rogge-korsten En Haagsche leverworsten. Refrein Wees trouw aan 't Hollandsch fabrikaat, In keuken en op straat. Stoot echte Soester kn'ollen, Eet Friesche oliebollen; Probeer de Baarnsche moppen, Verkades' koek en poppen. Refrein Wees trouw aan 't Hollandsch fabrikaat, In keuken en op straat. Eet Bossche peperkoeken, Draag jaeger onderbroeken; Koop hier je nieuwe fietsen, En wil in 't Hollandsch spietsen. Refrein Wees trouw aan 't Hollandsch fabrikaat, In keuken en op straat. door gevatte koude, zwaar gevoel in hoofd en ledematen, Influenza, Griep, Rheumatische pijnen, alsook vastzittende Hoest: in ai deze gevallen zullen ftfcijnhardi's Poeders. U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Voor Uw handen PUROL ELKE PLEK/t Doos30-60,Tube ÖQct. Bij Apotfien Drogisten PLAATSELIJK NIEUWS Apollo De mannen-zangvereeniging „Apollo", di recteur de Heer Van Maurik, is voornemens op 4 Febr. a.s. in „Religie en Kunst" een concert te geven, met medewerking van den solist Albert Bode (bas-bariton), en Apollo's Jeugdkoor. Er zullen o.a. composities ten gehoore wor den gebracht van onze helaas te vroeg ont slapen plaatsgenoote, de componiste Mevr. Anna Lambrechts-Vos, die persoonlijk hare liederen op dezen avond had willen voordra gen, ware niet de dood tusschen beide ge treden, door haar van ons weg te nemen. Begunstigers, donateurs en belangstellen den houdt dezen avond vrij. Vult de zaal tot de laatste stoel en eert daarmede onze in binnen- en buitenland bekende en gewaar deerde kunstenaresse Anna Lambrechts-Vos.' Voor nadere mededeelingen verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Inschrijving' lm het openbaar werd van gemeente wege inschrijving gehouden voor het ver voer van verschillende materialen in de ge meente gedurende '32. Voor de verschillende artikelen in diverse groepen onder gebracht werd prijsopgave verstrekt door de H.H. A. v. d. Zouwen, H. v. Asch, A. Hoekstra en G. Geijtenbeek. Wegens te Iaat binnenkc» men was 1 biljet ongeldig. Aangehouden Door de politie alhier is aangehouden een Inwoner dezer gemeente, B., genaamd, als verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelingen met kinderen. Bedoeld persoon is ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Eveneens werd aangehouden v. 't V. ter zake openbare schennis der eerbaarheid, ge pleegd in deze gemeente. Deze persoon, die zonder vaste woon- of verblijfplaats is, is eveneens ter beschikking van de justitie gesteld. Competitie Dammen Dinsdag 2 Febr. a.s- ontvangt Soest de damvereen-iging A.D.V. I uit Amersfoort. Belangstellenden hebben weder vrije toe gang tot het clublokaal in Hotel Ockhuizen alhier. De wedstrijd O.G. ISoest I, 20 Jan. j.l. te Utrecht gespeeld, moest Soest met flinke cijfers verliezen. Momenteel is de stand 8-6 in het voordeel van O.G., doch de drie par tijen, welke nog beslist moeten worden, gaan vermoedelijk voor Soest verloren. Voor de 6 punten zorgden de Heeren: P Floor, J. de Boer, D- Waal en Ch. Bakker. 1 Voorheen Sukkel Co.

Soester Courant | 1932 | | pagina 1