PIANO ONDERWIJS Inschrijving van leerlingen. Wat een heerlijk kopje KOFFIE! Natuurlijk Gortosa KOFFIE W. MEKKING E, van Meurs Wist U Joh. v. Schalkwijk Jr. oniuiapsningsconiereniie D. O. van Vliet Dagel. Expeditie op Amsterdam Net meisje. RHEUMATIEKLIJDERS X Christelijke scholen voor L. 0. te jJoest VERKRIJGBAAR BIJ NASSAULAAN 20 - SOESTDIJK THEE, KOFFIE, CACAO, SIGAREN J. H. A. Rupert; Dr. J. P. Schouten; D. van den Broek; Mevr. P. J. Ch. Steenberghe, D. Lub. Ter behartiging van het onder B. genoem de heeft zich een tweede comité gevormd, onder leiding van den Burgemeester, bestaan de uit de heeren O. Muts, W. van Eckf, J. H. Hom, vertegenwoordigers der verschillen- sche werknemers organisaties te dezer plaat se en voorts de heeren W. H. C. Doorman, J. E. Bloemen en H. Bossert. Tezamen vormen deze comité's de afdee- ling Soest van het Nationaal Crisis-comité. Het inzamelen van gelden en giften in natura, wordt gedaan door dames en hee ren, die zich daarvoor bereidwillig hebben aangemeld. De dames en heeren zijn daar toe verdeeld over 22 wijken. Van de ingezamelde gelden moet 10 pCt. aan het Nationaal Crisis-comité te Den Haag worden afgedragen, terwijl 90 pCt. wordt gebruikt voor steun in de gemeente Soest. Zooals reeds eerder in de plaatselijke bla den bekend gemaakt, moeten de aanvragen om steun worden gericht tot den Voorzit ter, Burgemeester Q. Deketh, die na ont vangst daarvan een nauwgezet onderzoek naar de steunvragenden instelt. Het zal den ingezetenen wel duidelijk zijn, dat het in zamelen der gelden en-of goederen een moei lijke en veel omvattende taak is, en dat het Comité den dames en heeren, die zich be reidwillig daartoe hebben aangemeld, niet ge noeg dankbaar kan zijn voor hun hulp om het comité aan middelen tot ondersteuning te helpen. Niet minder moeilijk evenwel is de kwestie van de te verleenen steun zelf en de vraag, ot de aanvrage om steun al dan niet moet worden gerekend als te zijn werkelijk een crisis-geval. Een aanvrage van iemand, die ook al voordat de crisis intrad, wiens zaak bijv. reeds voor dien tijd geen voldoende middelen van bestaan opleverde, komt niet voor steun door het Crisis-comité in aanmerking, al zou deze ook, menschelij- kerwijs gesproken nog zoo zeer steun be hoeven. Dit zoo nauwkeurig mogelijk te on derzoeken is geen gemakkelijke opgave en het is dikwijls voor het comité een zeer on aangename taak om aanvragers te moeten teleurstellen, die, hoewel steun behoevende, toch niet behooren tot hen die door de cri sis in moeilijkheden zijn geraakt. Behalve steun door geld, goederen, enz. bedoelt het crisis-comité ook hen, die daar voor in aanmerking komen, behulpzaam te zijn bij het zoeken naar een werkkring. Een van de moeilijkste vraagstukken, wel ke zich bij de werkloosheid naar voren dringt, is de zorg voor de jonge werkloozeri, die door de tijdsomstandigheden niet in de ge legenheid zijn zich in het vak, dat zij geko zen hadden, verder te bekwamen. De oplos sing van dit vraagstuk is in handen gelegd van het bovengenoemde tweede comité. De beide comité's vergaderen in den regel eens per week om over de verschillende ge vallen van gedachten te wisselen. Het is een veelomvattende arbeid, waarbij ook veel tijd wordt vereischt voor de te voeren cor respondentie en het is goed, dat de ingeze tenen dit alles eens onder de oogen krijgen, wat hopenlijk zal bijdragen om zooveel als in elks vermogen is, geldelijk en op andere wijze het comité te steunen. De tot nu toe gehouden inzamelingen te Soest hebben een bedrag aan geld binnen gebracht van f 1880.25, waarvan reeds f200 aan ondersteuningen werd betaald. Wat betreft het houden van verdere col lecten zij medegedeeld, dat voorloopig al leen gecollecteerd zal worden bij die inge zetenen, die een periodieke bijdrage hebben toegezegd. Ot nogmaals een algemeene col lecte zal worden gehouden, zal afhangen van den duur der crisis en van de ontvangen gelden. Voor den onder B. bedoelden steun zoude het tweede comité beschikken over van Rijks en Gemeentewege beschikbaar gestelde mid delen, indien alhier ter plaatse een van Rijks wege gesubsidieerde steunregeling toepas sing vindt. Dit is echter thans niet het geval, zoodat beide comité's moeten beschikken over de inzamelingen welke hier ter plaatse wor den gehouden. Wellicht zoude het Nationaal Crisis-comité hierin de behulpzame hand kun nen bieden. Van de opbrengst van de plaat selijke inzamelingen zal dus in de eerste plaats afhangen de mate van hulpverleening zoowel 'in geval A- als in B. van de circu laire van het Nationaal Crisis-comité. Wij vertrouwen dan ook, dat aan het co mité nog vele en belangrijke giften mogen geschonken worden. Tenslotte nog eenige mededeelingen om trent Soesterberg. Zooals bekend, hebben Mevr. Steenberghe en de heer Lub zich be reid verklaard, de werkzaamheden van het Comité voor Soesterberg op zich te nemen. Aldaar wordt de zaak ook flink aangepakt, want zoo juist is bericht o'ntvangen, dat een groot aantal vereenigingen zich voorgesteld hebben in combinatie met elkaar, drie ont spanningsavonden te geven, respectievelijk in de maanden Maart, April en Mei. Boven dien zijn twee bedragen van f 10.toege zegd n.1. door de te Soesterberg bestaande Vereeniging „Avia" en de Chr. gemengde Zangvereen. „Soli Deo Gloria". De collecte voor het Crisis-comité te Soes terberg is gehouden op 1 en 2 Februari. Kalenders Men verzocht ons mede te deelen, dat nog een 30-tal kalenders van de Bijbelversprei ding aanwezig zijn om gratis rond te deelen. Aanvragen hiervoor gelieve men te doen bij den heer H. Stork, Stationsweg 10, Soest. Rijwiel ontvreemd Woensdagavond werd aangifte gedaan door zekere v. d. B. te Amersfoort, dat zijn rij wiel, hetwelk hij even onbeheerd had laten staan, ontvreemd was. Gevonden voorwerper Handmof handschoen, ledige beurs, rozen krans, wollen handschoen, bruine zak met kleeding, schoolt tui met inhoud. Aangeloopen een langharige Duitsche jacht hond. Inlichtingen bij de politie te Soest. Herv. Jeugdhuis. Vrijdag 5 Febr., 's avonds om 7.30 uur, zal er een gezellige avond gehouden wor den in het Herv. Jeugdhuis. Toegang hebben Jeugdkerkleden die één genoodigde mede kunnen brengen. „Ons Genoegen", Soesterberg Zondag j.l. gaf de R.K. Tooneelvereeniging „Ons Genoegen" voor een flink bezette zaai een tooneeluitvoering in de concertzaal van Hotel „Het Zwaantje" te Soesterberg. Opgevoerd werd het blijspel in drie be drijven „De Gesmolten Veldwachter". Deze uitvoering is een waar succes geworden voor de nog jonge vereeniging. De rollen werden allen zeer goed vertolkt en vooral in het derde bedrijf waren de lachsalvo's niet van de lucht. Het decor was een eigen ontwerp en uitvoering van den regisseur, den Heer Beullakker, bij wie de regie ook in goede handen bleek te zijn. Voor een aangename muzikale afwisseling zorgde het Jasz-orkest /Oremus'. Deze uitvoering van „Ons Ge noegen" was werkelijk tot aller genoegen. Des middags werd een mabinée gegeven, dat door ruim 150 kinderen werd bijgewoond. Sportpark te Soesterberg Op 1 Februari heeft zach te Soesterberg eeu comité gevormd bestaande uit verschil lende ingezet men, teneinde te komen tot het erkrijgen van een sportpark te Soesterberg. Waar te Soesterberg over het algemeen zeer veel gedaan wordt aan voetbal en athle- tiek, doet zich de behoefte aan een goed ge- outileerd sportpark zeer gevoelen. Naar wij vernemen hebben verschillende bestuursleden van de Gymnastiek- en Athle- .iekvereeniging, Voe.bal- cn Athletiekvercen. en Soesterberg's Bloei, zitting genomen in deze commissie. Deze commissie zal zich tevens verdienstelijk maken met de voorloo- pige verbetering van het tegenwoordige voet- baherrein, opdat ook reeds thans, zoolang die wcnsch van een eigen sportpark nog niet in vervuiling is gegaan, het beschikbare terrein zoo bruikbaar mogelijk zal worden gemaakt. Wij vertrouwen wel spoedig meer van deze commissie te zullen hooren. N iotiwerhoekstr aat 2 f6.', f4.50, 13.- per maand. Collecte Crisis-comité De collecte van het crisis-comité, welke door eenige dames en heeren dezer dagen te Soesterberg werd gehouden, heeft opge bracht f231.91. Soester Eierveiling J.l. Woensdag had in „De Gouden Ploeg" de eerste Eierveiling plaats, waarvoor nogal belangstelling bleek. Aangevoerd werden 17000 eieren, welke verkocht werden voor prijzen van f2.90 tot f4.75 per 100 stuks. In den vervolge zal de veiling des middags te 2 uur plaats hebben. Geknipt Toen in den nacht van Woensdag op Don derdag een in dienst zijnde agent van politie een vierwielig motorrijtuig staande hield, bleek bij de controle van rij- en nummerbe- wijs, wegenkaart enz., dat het eerstbedoelde exemplaar zeer waarschijnlijk was vervalscht. In bedoeld bewijs, hetwelk stond op naam van zekere V. B. te Harderwijk, waren de jaartallen, betreffende de afgifte en geldig heidsduur veranderd. Genoemd persoon zal zich te verantwoor den hebben wegens valschheid in geschrift. Schaken Voor de competitie der S.G.S.B. speelden in Hotel „Gooiland" te Hilversum de clubs Soest I—Bussum IV. Soest behaalde een mooie overwinning cn is hiermede tevens kampioen in de afdeeling IV B. Soest-Bussum. 1. D. Reneman—F. Vellinga 1—0. 2. H. de Graat—G. Hartstra 1—0. 3. J. Timmer Sr.—H. Sitters 1/2—1/2. 4. J. Timmer Jr.—H. Kea 1—0. 5. J. A. Wickel—B. Faber 1—0. 6. J. de RegtW. de Jong 1—0. 7. J. Gorter—P. v. d. Hiel 1—0. 8. M. A. de ManL. de Groot 01. 9. W. A. Heimans—K. F. Guirrep 0—1 10. J. W. Blom—J. J. Trouw 1 /21 ]2. Totale uitslag 7—3. Dammen De wedstrijd Soest IAmersfoort I, wel ke j.l. Dinsdag gespeeld zou worden, is uit gesteld. A.s. Donderdag speelt Soest I te gen O.'K-K- I te Baarn. De vorige match heeft Soest I verloren. Baarn heeft thans de leiding' in haar afdeeeling, zoodat Soest een zwaren wedstrijd tegemoet gaat. Ned. Nat. Hist. Vereeniging Door de afd. Soest van genoemde vereeni ging, werd een propaganda-vergadering ge houden in „Religie en Kunst", waarin ook sprak de heer Sipkes van Overveen, lid van het hoofdbestuur, zulks ter vervanging van den heer Dr. Joh. v. Burkom, welke ver hinderd was. Spr. zette doel en streven der vereeniging uiteen. Het doel is liefde te wekken voor de natuur aoor middel van vergaderingen en tentoonstellingen. De liefde voor de natuur is ieder schepsel ingegeven, maar deze liefde moet meer wor den aangewakkerd. Dat deze liefde groot is mag ongetwijfeld blyiken uit het feit, dat des Zaterdags dui zenden Amsterdam ontvluchten naar hel Gooi, om de natuur te zoeken. De N.N.H.V, is er om dit allees de helpende hand de bieden. De vereeniging treedt ook op als na- tuufbeschermster, waarom zij zich heeft aan gesloten bij de Mij. tot behoud van natuur monumenten. De vereeniging wil ook de overheid wijzen op de eigen mooie natuur, zulks ook mei het oog op de vreemdelingen. Een serie lantaarnplaatjes van een jeugd- leiderskamp werd hierna vertoond. De tweede spr. was de heer Strijbos, de bekende natuurfotograaf. Spr. wijst er op, hoe in tegenstelling met de Tiedendaagschc tijden, de vroegere bewoners als het ware met de natuur waren samengegroeid. Dit tekort aanvullen, is de taak der N.N.H.V. Spr. vertoont hierbij een prachtige serie opnamen van de belangrijkste stukken, wel ke door de Ver. tot behoud van natuurmo numenten werden aangekocht als de Naarder dat wij ook oude Stofzuigers inruilen? Vraagt demonstratie' Reparatie-Inrichting. Steenhofstr. 55 - Tel. 22f)9 meer, de Vennen, de Rhedensche vlakte, -een deel der Veluwe, het gebied te Loon op Zand, Texel, het Zaansche Gat, de Soester Duinen en verschillende andere mooie plekjes. Spr. deed dit op de hem eigen humoris tische wijze, waardoor de avond tevens^eer leerzaam werd. De Voorzitter, de heer Rinke Tolman, bracht aan beide heeren een welverdiende dank voor dezen avond. Protestvergadering Wetsontwerp-Terpstra Het Soester Comité van actie tegen het ontwerp-Terpstra had een vergadering be legd in „Religie en Kunst"/ waarvan de gpoo te zaal tamelijk bezet was. Toen de heer M. M. v. Wely het openingswoord uitsprak en na dank te hebben gebracht aan hen, die aan de totstandkoming dezer vergadering hadden meegewerkt, gaf het woord aan den heer R. v. Gaasbeek, hoofdbestuurslid fvan „Volksonderwijs". X Spreker begon uiteen te zetten dat tot 1920 te veel gelet is op de richting van' de school en te weinig op de kwaliteit van^het onderwijs, dat als gevolg van de omstandig heid, dat de school steeds gebruikt werd als middel in den politieken strijd. De wet^van i920 bracht echter vele principieele dingen tot oplossing, terwijl zij tal van perspectieven opende: kleine klassen, betere onderwij|ers- opleiding, betere salarieering. De groote vrij heid, die toen echter de bijzondere school kreeg, was spoedig merkbaar: in ons ge- heele land verrezen tal van scholen, welke vergaande splitsing wel noodt de bedoeling van de wet 1920 kan zijn geweest. Te onder zoeken of aan de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs der wet 1920 een min der dure toepassing kon worden gegeven, was het werk van de commissie Rutgers, die na 3,5 jaar werken haar taak: „Bezuinigenzon der de levensbelangen van de school te scha den" slecht heeft volbracht. Dat het onderwijs zoo duur is, komt door de groote splitsing. Deze tegengaan heft dus de duurte op. De commissie Rutgers had dus b.v. als middel kunnen aangeven, da' leerlingen, die reeds op een bepaalde bijzon dere school zijn, niet mogen meetellen, -wan neer men leerlingen tracht te vinden voor een tweede school van dezelfde richting. De oom missie Rutgers heeft echter in een' ge^ heel andere richting gezocht en minister Terpstra heeft dat geheele rapport-Rutgers nagenoeg onveranderd als wetsontwerp over genomen. Het geheele ontwerp heeft een uitgesproken reactionnair karakter. Ie. De 9-jarige Mulo-school (6 jaar L.O. plus 3 jaar Mulo), die het karakter van een standenschool had, wordt door het nieuwe ontwerp weer mogelijk gemaakt. 2e. De medezeggingschap van de onder- wijzers in zaken, die het onderwijs aan hun school betrefffen, wordt niet in de wet vastgelegd. Spreker noemde deze punten, niet ais de voomaams'e kenmerken van de nreuw^ wet maar omhet, reactionnair karakter wet te laten uitkomen. Het wetsontwerp meer in détails bespre kende noemde spreker als eerste kenmerk, dat het nu we? heel gemakkelijk wordt een openbare school op te heffen. Was het tot nu toe nog vereischt, dat er in elke gemeen- te een voldoen aantal openbare scholen: was. nu moeten de gemeenten overgaan tot com binatie. wanneer de scholen te weinig leer lingen hebben en zijn dus de leerlingen dier scholen gedwongen vaak groote afstanden af te leggen. Fen tweede kenmerk is, dat de in 1920 in het vooruitzicht gestelde mooie onderwijzers opleiding met toegepast zal worden. Voor de opvoeders van het kind zijn schijnbaar geen goed geve? mde leerkrachten noodlg. Vervolgens keurde spr. het af. dat rR handtekeningen vereischt voor het oprich ten van een bijzondere school en die althans nog eenige waarborg geven, dat de op te richten schooi bevolkt zal worden, niet meer noodig zullen zijn. Alleen de waarborgsom zal verhoogd worden. Als vierde kenmerk noemde spr. de ver anderde reerlingenschaal. Gold tot nu toe de schaal 1 leerkracht 1—32 1.1., 2 leerkrach ten 33—72 1.1. enz-, thans wordt 45 het getal leerlingen, dat één leerkracht zal hebben te onderwijzen. Bij zoo'n aantal is onderwijs dat rekening houdt met Se persoonlijke eischen van hel kind, onmogelijk. De voorgestelde 45 1.1 schaal bedreigt het geheele L.O., dat voor 80 procent der Nederlandsche jeugd het eeni ge onderwijs is. Door de nieuwe wet hoopt men 5,5 mil- Üoen te besparen. Wanneer we echter be denken, dat de 45 1.1. schaal vele leerkrach ten op wachtgeld zal doen komen, dan is het zeer de vraag, of die som inderdaad bezuinigd zal worden. „Volksonderwijs" heeft naar middelen ge zocht, die wel bezuiniging geven maar hel onderwijs niet schaden en gelooft die te vin. den in de voorstellen: le. leerlingen die een bijzondere school bezoeken tellen voor een nieuw op te.rich ten school niet mee. 2e. kleine U.L.O.-scholen kunen geconcen treerd worden. 3e. het oprichten van kleine scholen moet niet zoo gemakkelijk worden. Dit, meent „Volksonderwijs", zijn midde len, die het onderwijs verheffen. De voorzitter van het comité dankte spre ker voor zijn mooie rede en las den aanwe zigen de hier volgende motie voor die met algemeene stemmen werd aangenomen: MOTIE: De vergadering, belegd door het Plaatse lijk Comité van Aktie tegen het Wetsontwerp Terpstra, gehouden te Soest op 29 Januari 1932, gehoord de besprekingen, overwegende dat het wetsontwerp inbreuk maakt op de pacificatie, ten nadeele van het openbaar on derwijs, dat het, in flagranten strijd met de opdracht aan de Staatskommdssie-Rutgers, bezuinigin gen voorstelt, die de vitale belangen, zoowel van liet bijzonder als het openbaar onderwijs dit met name door een uit onderwijs- en opvoedkundig oogpunt niet genoeg te ver- oordeelea opvoeren van het aantal leerlingen per leerkracht ten zeerste benadeelen, dat het geen bepalingen inhoudt, die' in overeenstemming met genoemde opdracht, aan de financieële gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwij'9 een minder 'kostbare toe passing geven; integendeel, dat het wetsont werp oorzaak zal zijn van een zeer ten nadeele van Rijks- als Gemeentelijke Financiën voort- gezette stichting van bijzondere scholen en schooltjes, dat het uit de Wet wegneemt een' als nood zakelijk voorgenomen verbeterde onderwij zers-opleiding en daarin bepalingen opneemt, die aan de beteekenis van de onderwijzers als opvoedkundige leerkracht ten zeerste af breuk doen, van oordeel, dat aan de financieële gelijk stelling een minder kostbare toepassing kan worden gegeven, waarbij bovendien de belan gen van het onderwijs zullen worden ge diend, door o.a.: a. bij de aanvrage tot oprichting van een bijzondere school niet meer mee te tellen de kinderen, die reeds een bijzondere school bezoeken, b. geen medewerking te verleenen tot op richting van bijzondere scholen met minder dan drie leerkrachten, c. de concentratie van LI.L.O. scholen te bevorderen, verklaart zich 'homogeen met de door het „Comité van Aktie tegen het Wetsontwerp Terpstra" ingestelde aktie, vertrouwt, dat het deze aktie onverzwakt zal voortzetten, teneinde de Volksvertegen woordiging te overtuigen van de oorzaak van het aanbrengen van de door het Comité voorgestane verbeteringen en besluit deze motie ter kennis te brengen van de Tweede Kamer der Staten.Oeneraal en de pers. De vergadering werd bijgewoond door cir ca 100 personen. Uitvoering Christ. Gem. Zangvereeniging „Crescendo" Een volle zaal, prettige stemming en daar bij het willen van het koor: ziedaar de drie factoren die tot het welslagen van „Cres cendo's" uitvoering het hunne bijdroegen. Precies op tijd laat de directeur beginnen en na de gebruikelijke opening met gebed en samenzang, bracht het koor drie num mers ten gehoore: „Bondslied", „Beati Mar tin" en „Meiklokken", waarvan „Beati Mar tin" wel het beste was; doch ook „Meiklok ken" valt nog steeds in den smaak van het ayditorium, hetwelk zij bewees door een dankbaar applaus. Het Bondslied had echter beter gezongen kunnen worden. Hierna bracht Mej. Kwant (Utrecht), drie nummers ten gehoore, waarvan „Das Leben ist ein Traum" (Joseph Haydn) het best tot zijn recht kwam, mede, doordat de zan geres in de middennoten op haar sterkst is. Geroesemoes kuchjes stoelen ge schuifel en 't kinderkoor zit op hun plaats, doch niet voor lang, want op een wenk van hun „baas" (die het troepje goed in bedwang heeft) staan ze op en wordt di rect aangevangen met 't zingen. „De Wind" werd vooral goed vertolkt en men door leefde de kracht van den storm in ai haar keurigheid; een woord van lof voor den directeur is hier zeker op zijn plaats: èn voor juiste klemtoon èn voor zuivere uitspraak. Als slot voor de pauze een duet (Mej. Kwant-de heeer Walof, A'dam), wat echter door weifelend zingen niet het beste was wat er van gemaakt kon worden. Mej. Kwant was stemvaster en de heer Walof goed in de uitspraak. Het gehoor beloonde de zangers door opplaus. Hierna volgt een pauze van ongeveer 10 iinu+en. c De tweede helft werd aangevangen met het kinderkoor, gevolgd door een meisjesaf- deeling, die vooral „Vlucht Lieve Zangers" genotvol zongen en als 't ware met de vo gels aan het spreken waren. (De stemmen- schakeering kon iets beter). Hierna werd aangevangen met 't slot nummer: Cantate „Jubilate Deo", bewerkt voor koor, soli en begeleiding. AI dadelijk gat de pianist, de heer G. H. de Kruiff, uit Utrecht aan koor en solisten het noodige vertrouwen, want rustig en mooi was zijn spel. Over het geheel werd de Cantate goed gezongen, doch er waren toch zwakke mo menten, als: verkeerd invallen van koor, zwak zingen van tenor-solist en moeilijk heden bij het zingen van hooge noten door Mej. Kwant (deze laatste kreeg echter in 't geheel geen steun van den tenor, die blijk baar een partij met weinig hooge noten te zingen had; dit zelfde euvel moesten we Vooral in de duet-gedeelten constateeren. Mej. Kwant heeft echter een krachtig geluid, zong momenten heel gevoelig doch uitspraak kan beter; de heer Walof legt zich' te veel toe op goede uitsrpaak, waardoor goede vertol king en hooge noten schade leden). 't Geheel stond onder de bekwame leiding van den directeur, den heer J. v. d. Roo- vaart, uit Utrecht, die het koor zeker op 't gebied van zang in de hoogte brengt, doch het is raadzaam dit niet in een te snel tempo op te voeren; met dat al: „Crescendo" ge feliciteerd met hun jonge en bekwame diri gent en wanneer koor en solisten samen blijven werken, minstens op dit peil blijven, zooniet nog stijgen. De pianist nog een extra pluimpje voor zijn goede spel en roepen hem een „Tot weerziens" toe. Ook het financiëele gedeelte was een suc ces en dit is zeker niet van ondergeschikt belang. Alles bij elkaar genomen een heel goede uitvoering en „Crescendo" kan er van ver zekerd zijn, dat bij een volgende uitvoering ook de enkele leege plaatsjes bezet zullen worden. Ds. Alkema uitte zijn dank (ook namens de aanwezigen) en ook de voorzitter van „Crescendo" (de heer Van Diermen) sprak eenige hartelijke woorden, waarna de uitvoe ring op Christelijke wijze werd gesloten. Voor den oorlog was de openbare mee ning, in verschillende landen, ook in Neder land, niet, althans niet voldoende doordron gen van het gevaar, gelegen in de zgn. ver zekeringspremie, die de opgedreven bewape ningen te land en ter zee heetten te bieden. Men zag algemeen de economische, finan ciëele en sociale bezwaren, die deze bewa peningen opleverden: men erkende volko men, dat zij automatisch tot verhooging van de militaire en maritieme uitgaven der landen wederzijds moesten leiden, maar het vóór alles groote staatkundige en moreele gevaar,' dat de bewapeningen vertegenwoordigden, zag men niet. Wij weten thans, in het bij zonder na de ervaringen van de twaalf dagen van diplomatieke onderhandelingen, die aan den grooten oorlog voorat gingen, beter. Niet slechts dwingen de bewapeningen ook die landen, die eigenlijk aan den wedstrijd Voorheen DE ROND. Bestelk.: Amsterdam, Singel 307, Tel. 34522. Soest: Nieuwstraat 36 en Visser's Boekhan del, Telefoon 2272. niet mede wenschen te doen, tot vergroo ting van hun strijdkrachten, maar zijschep pen bovenal een sfeer van wantrouwen, die elk oogenblik tot uitbarsting kan leiden. Meer dan ooit hebben de volkeren behoefte aan vertrouwen over en weer, en slechts dat vertrouwen kan de veiligheid brengen, die men begrijpelijkerwijze verlangt en verwacht, voordat men tot algemeene internationale ont wapening vvenscht over te gaan. De Volkenbond beoogt eenerzijds de vrede lievende beslechting van de geschillen, d,ie tusschem zijn leden, maar ook tusschen leden en ndeuleden van den Bond ontstaan. Het geen anderzijds vanzelf medebrengt, dat de Volkenbond pogingen aanwendt om te ko men tot een zoodanige vermindering van bewapeningen, dat men deze gevoegelijk ont wapening Kan gaan noemen, art. 8 van het Grond verdrag is aan deze taak van den Vol kenbond gewijd en verlangt, dat de Raad een plan opmaakt, waarin rekening wordt gehouden aan den ecnen kant met de natio nale' veiligheid der leden, aan den anderen kant met de mogelijkheid van het nakomen hunner internationale verplichtingen. De Vol kenbond heeft deze taak ter hand genomen reeds spoedig na zijn ontstaan en dat hij daar in niet eerder en niet vollediger is geslaagd, kan aan den Bond als zoodanig niet worden verweten. Trouwens, men houae in het dog, dat de Volkenbond geen wil heeft, onafhan kelijk van die van zijn leden; dat hij geen besluiten kan nemen, wanneer de leden niet wenschen mede te werken. Maar ook den leden van de samengesteldheid van het be wapeningsvraagstuk is in de practijk wel dui delijk gebleken. Het eenige verwijt, dat men den leden van den Volkenbond wel kan ma- ken, is dat zij niet voldoende ermede rekening hebben gehouden, dat art. 8 van het Grond- verdrag, betrekking hebbende oj> de eventu eele ontwapening van alle volken, een niet te ontkennen verband houdt met een reeks van bepalingen, voorkomende in de Vredes verdragen van Versailles c. s., waarin aan Duitschland en de andere overwonnen lan den zeer strenge verplichtingen zijn opge legd wat betreft omvang en uitrusting van leger en vloot. De aanhef van het betreffend hoofdstuk der- verschillende Vredesverdragen legt een nauw en niet te ontkennen verband tusschen de aldus opgelegde ontwaepning dei" overwonnen landen en de vrijwillige ont wapening der overige landen, aan welk ver band vooral in den laatsten tijd meer aan dacht is geschonken. De Volkenbond heeft aanvankelijk gepro beerd langs den weg van de Waai'borgtrac- taten, waaraan de naam van Lord Robert Cecil onverbrekelijk is yerbonden, het vraag stuk van vermindering der bewapening op zichzelf verzet, maar er zijn wel Staten, die zoodanige vermindering weerstreven met het oog op eigen nationale veiligheid. Door de Waarborg-irataten-Cecil zou deze veiligheid in elk geval verzekerd zijn, maar naarmate deze verdragen den waarborg voorop en ge: leidelijk de ontwapening geheel achteraan Stekten, verloren zij de sympathie van v.elen. Het Protocol van Genève, in 1924 totstand gekomen, heeft daarop getracht in de ge bleken leemte te voorzien, doch toen dit niet voldoende ratificaties vond, was ook de daarmede samenhangende Ontwapeningscon ferentie van de baan. Toen einde 1925 de tractaten van Locarno werden gesloten, achtte men algemeen de verstandhouding der groote landen zoodanig, dat aan de voorbereiding der Ontwapeningsconferentie kon worden ge dacht. De Commissie, welke kwam te staan onder Voorzitterschap van den Nederland- schen gedelegeerde, Jhr. Dr. J. Loudon, werd ingesteld; zij werkte van 1926 tot einde 1930 en zij is er, zij het niet zonder moeite, in geslaagd om een ontwerp tot stand te bren gen, dat grondslag zal zijn voor de dezer da gen te houden Conferentie. Met tweeërlei moeilijkheid had de Com missie.Loudon van den aanvang af te kam pen. Het standpunt, door de deskundigen op militair en maritiem gebied ingenomen, bleek verder uiteen te loopen dan men aan vankelijk gedacht had; de veiligheid vroeg, zij het dan ook langs den weg van rechts middelen, verdere versteviging, voordat aan vermindering van bewapening kon worden gedacht. Als gevolg van de eerste moeilijk heid is een ontwerp-verdrag totstandgeko men, dat artikelen bevat, welker inhoud een groot deel der deelnemende landen geen be vrediging schenkt en waarop dus, zoowel in beginsel als in uitwerking, ter Conferentie zal worden teruggekomen. Teneinde de vei ligheid te versterken, werd naast de Commis- 9ie-LoHdon een evenwijdige Commissie- Be- nesj ingesteld, die erin slaagde de Algemeene Akte van Arbitrage tot stand te brengen, ont werpen voor te bereiden terzake van maatre gelen ter voorkoming van oorlogen, financi- eelen bijstand aan den aangevallen Staat en dergltegelijkertijd, dat de Raad zelf de noodige middelen uitwerkte teneinde eigen gezag te versterken. Het voornaamste resultaat van den arbeid der Commdssie-Loudon mag gelegen worden geacht in het feit, dat er een ontwerp is. Vroeger, ter Vredesconferenties te 's-Graven- hage, ja ook bij de beraadslagingen te Pa rijs in 1919, werd het samenstellen van een zoodanig ontwerp een onmogelijkheid ge acht. Nu moet men zich van dit ontwerp geen te groote voorstelling maken, want het is voor een ontwerp van dezen aard een bijna abnormaal verschijnsel! een ontwerp zonder cijfers; het is meer schema dan ont werp. De conferentie zelve zal de cijfers hebben in te vullen en het is begrijpelijk, dat de Commdssie-Loudon dit aan de Conferentie heeft overgelaten, aangezien op tal van be langrijke principieele punten een meerderheid en een vrij talrijke minderheid tegenover el kander stonden. Het ontwerp acht slechts be perking van de zgn. vredeseffectieven moge lijk, schakelt de geoefende reserves, die toch dadelijk na de mobilasatie in den strijd wor den geworpen, uit; het is zeer de vraag ol de Conferentie zich met dit standpunt zal kunnen en willen vereenigen. Het ontwerp acht vermindering van materiaal zoowel voor lucht- als landmacht onmogelijk en beperkt zich voor deze vermindering tot den indti- recten weg der budgetaire cijfers; het is te hopen, dat de Conferentie verder zal willen gaan. Nederlandsche voorstellen, die in deze richting gingen, zijn door de meerderheid der Commissie-Loudon verworpen, hetgeen intus- schen nog geenszins zeggen wil, dat de Con ferentie die vertegenwoordigers van alle leden van den Volkenbond en van het grootste deel der nie Lieden telt, een gelijk standpunt zal innemen. Men vergete ook niet, dat, wat de bepalingen van de vermindering der mari tieme bewapeningen betreft, de Conferentie rekening zal hebben te houden met de uit komsten van het Vlootverdrag van Londen en met de nog altijd bestaande mogelijkheid dat dit verdrag, door overeenstemming tus schen Frankrijk en Italië, in een verdrag van de ij f groote zeemogendheden zal worden omgezet. Men zal goed doen de verwachtingen om trent de resultaten dezer Conferentie niet te hoog aan te slaan, maar anderzijds het warè karakter, dat zij heeft, niet uit het oog te verliezen. Immers, de Conferentie, die zich Ontwapenings.conferentie noemt, zal geen besprekingen voeren over ontwapening, die in de tegenwoordige omstandigheden van uitsluitend academischen aard zouden zijn. Het is een Conferentie, waardoor men hoopt te geraken tot een beperking, d.w.z. een stilstand der bewapeningen, maar boven al tot een werkelijke vermindering der be wapeningen, hetzij door de cijfers van ef fectieven en materiaal, hetzij door de cijfers der begrootingen tot lagere terug te brengen. De Union der Volkenbond-vereenigingen, waarbij voor Nederland de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" is aangesloten en die men meermalen de avant garde van den Vol kenbond heeft genoemd, spreekt to taalvermindering van 25 pCt. ógf-'""feewape- ningskosten. Het is te hopen, dat men deze zal kunnen bereiken; het .is te hopenx dat men, wellicht tengevolge van economische ontspanning, verder zal kunnen gaan. Dat staat wel vast, dat de nood hoog gestegen is, en dat het woord der deskundigen meer zal gelden teneinde de juiste redactie der bepalingen te vinden dan teneinde hef princi- piëel standpunt te bepalen over wat al dan niet toelaatbaar is. De beste wenschen van geheel het Ne derlandsche volk vergezellen zeer zeker de Ontwapenings.conferentie en hare beraadsla gingen. Aller aandacht trekt zich naar Ge nève samen, omdat men overtuigd is, dat deze Ontwapenings.conferentie behoort tot de belangrijkste der vele internationale sa menkomsten, die wij in den loop der laatste jaren hebben aanschouwd; beseft, dat haaj welslagen vanzelt tot een oplossing van het zoo moeilijk vraagstuk van herstel- en oor logsschulden zal leiden; gevoelt anderzijds, dat eene mislukking dezer Conferentie zwaar, wellicht onhoudbaar zwaar op de wereld en op Europa in het bijzonder zou drukken. KERKBERICHTEN Zondag 7 Februari 1932. NED. HERV. KERK Oude kerk. Voorm. 10 uur Ds, Torenbeek. Nam. 6 uur Ds. Van Schaick. Emma-kerk Voorm. 10 uur Ds. Van Schaick. Nam. 6 uur Ds. Groeneveld. HERV. (GER.) EVANG. Christelijke U.L.O.-schooI, Spoorstraat Voorm. 10 uur Ds. Q. van Montfrans, van Barneveld. 's Avonds 6 uur Ds. J. W. van Lokhorst, van Hilversum. Woensdag 10 Febr., 's avonds 7 uur voor de Herv. (Ger.) Jong. Vereen. Ds. J. J. Tim mer, van Ermelo. (Openb. 17). GEREFORMEERDE KERK Juliana-kerk Voorm.. 10 uur Ds. Wouters. Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema.*^* Wilhelmina-kerk Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5.30 uur Ds. Wouters. CHR. GEREFORMEERDE KERK Julianastraat Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Godsdienst oefening. Woensdag 10 Februari, 's avonds 7.30 uur, Ds. P. Zwier, van Alphen a.d. Rijn. VER. VAN VRIJZ. GODSDIEN^TJGEN Gebouw „Religie en Kunst", Rembrandtlaan Voorm. 10.30 uur Ds. D. A. Vors ter, van Arnhem. I tOG SOESTERBERG Nam. 2—3 uur Zondagsschool. Nam. 6 uur Ds. B. Tuinstra. HUIS TER HEIDE NED. HERV. KERK Voorm. 10 uur Ds. B. Tuinstra. 's Avonds 6 uur geen dienst. Dinsdagavond 8.15 uur Bijbellézing. b.z.a., als hulp in de huishouding. Br. no. 475 bur. van dit blad. Onverschillig hoe lang ge aan deze kwaal lijdt, ik bezorg U gra tis aan huis een monster-pakje met gebruiksaanwijzing, opdat ge de gunstige werking zult onder vinden. Vertegenwoordiger L. Ma- réchal, Birktstraat 17, Soest Gelegenheid tot het doen inschrijven van leerlingen voor den nieu wen cursus 1932 op MAANDAG 8 FEBRUARI, des avonds van 7—8.30 uur aan de school 'Spoorstraat 11, hoofd C. N. v. d. Flier; School Driehoeksweg, hoofd P. A. J. Holst; School Schoolstraat (Hees), hoofd W. Frederiks. Alléén kinderen, welke op 1 October 1.1. 5 jaar waren, kunnen worden geplaatst. HET BESTUUR. V

Soester Courant | 1932 | | pagina 2