Ijoh.de heer; Mijnhardt's tabletten genezen U K.H. Haremaker Paaschtaarien mei slag room- oo ooogat eieren Halve oiiigai sieren ui ra. slagroom eo fflaraguio Schoonheidsleer Uitgave: G. J. SMIT, Soestdijk, Barean: Vao Weedestr. 35, Tel. 2181 Banketbakkerij „Nieuwerhoek" Hoogst fijne Paasch-delicatessen A.R. Gemeente-politiek. Sproeten komen vroeg in Herziening Lager onderuiijsuiei. Piano's - Orgels - Radio Gestorven- Fa. Kareisen - Rademaker Nog eens de zaak „St. Jan". J. LENSSEN Banketbakker - Hofleverancier Voorde aanstaandefeestdagen buitengewoon gesorteerd. Rond het Paaschfeest. J. VONK Het adres voor extra fijn Paaschbrood en Tulband II* JAAKOANO VRIJDAG 25 MAART 1932 No. 12 S0FmrflHJW5BWD Algemeen Christelijk weekblad voor Soestdljk, Soest en Soesterberg. ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: van 15 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Bijkantoren: VISSER'S Boekhandel, SOEST en C. J. VAN DAM, SOESTERBERG ■mwmi Vele malen bekroond dmm Alsmede Nougat-eieren met slagroom 12 cent en Slagroom watels lO oent per stuk TELEFOON 2232. Aanbevelend, F. H. EUWE Het instituut Schoolarts. De geneeskundige verzorging dier school jeugd van overheidswege raakt ten nauwste de in derij laatsten tijd weer naar voren dringende vraag n,aar de wens-.ielijkheid van het aanstellen van schoolartsen. Reeds in tal van gemeenten 'is het toezicht op de gezond heid van de schooljeugd, hetzij aan beroeps schoolartsen, hetzij aan gemeente- of particu liere artsen opgedragen. En nog grooter is het aantal gemeenten, waar de schoolartsen- quaestie een zaak van levendige gedachten- wisseling is (o.a. hier te Soest). Volgens het rij ks vers lag rvan den tsaat van het onderwijs over 1924—25, waren er 201 gemeenten in ons land, waan op 31 December 1924 een bijzonder toezicht op den gezond heidsdienst der schooljeugd werd gehouden, hetzij door daartoe benoemde beroepartsen, hetzij door gemeentelijke of particuliere artsen met speciale* opdracht, welk aantal intusschen belangrijk grooter is geworden. We willen daarom tenslotte nagaan in hoe verre een schoolartsendienst ook onzerzijds te aanvaarden is. We stellen dan voorop*, dat het schoolartseninstituut niet moet ge rekend worden tot de overheidszorg inzake het onderwijs. Het hygiënisch schooltoezicht maakt deel uit van de overheidstaak ter bevor dering van de volksgezondheid- Want de taak van den schoolarts strekt zich in de eerste plaats uit ten bate van het Lichamelijk wel zijn van het schoolkind, n.1. om behandeling der gezondheid door schoolbezoek te voot- komen. Zoo oordeelde ook de Tweede Kamer, toen ze bij de behandeling van de Lager Onderwijswet 1920, in strijd met den wensch van de Regeering, als haar meening uitsprak, dat het medisch-hygiënisch schooltoezicht (en daarmede was speciaal het schoolartsen toe zicht bedoeld) moet staan onder het staats toezicht op de- Volksgezondheid- De aldus luidende motie van den heer Scheurer werd aangenomen met 37 tegen 33 stemmen. Hand. Tweede Kamer 1919'20 pag. 2265. Door nu het Schoolartsentoezieht te bren gen onder de overheidszorg voor de j'eks- gezondheid wordt verdediging) ook van and- revolutionair standpunt mogelijk. Immers tot de rechtstaak van d,e Overheid, tot hare zorg voor de instandhouding van een geordende samenleving, behoort de verplichting om maatregelen te nemen ter bescherming van het leven era de gezondheid van hare onderda nen, voorzoover dit in onderling verkeer noo- ddg blijkt. Aangezien nu de schooljeugd èn wat haar leeftijd èn. wat het schoolmilieu betreft,, aan bijzondere gevaren voor haar gezondheid blootstaat is er vooral ten aanzien van de groote stadsscholen, waar de bevolking voor een gedeelte uit de benedenste lagen der bevolking is samengesteld veel voor te zeggen om ook door bijzondere maatrege len, als overheidscontrole op den bouw en inrichting van de schoollokalen en een speci aal toezicht op de leerlingen, de onderwij zers en het gebruik der school, deze over heidscontrole te verscherpen. Doch tevens wordt door de schoolhygiëne bij den openbaren gezondheidsdienst in te deelen een principiëele maatstaf geboden voor af bakening van de taak van den schoolarts. De overheidstaak met betrekking tot de volksgezondheid is van beperkte strekking. Primair zijn de verplichtingen van individu en, hoofden van gezinnen, kantoren, werk plaatsen en fabrieken enz- om zorg te dra gen voor eigen gezondheid en voor de ge zondheid van hun ondergeschikten of dege nen die aan hun zorg zijn toevertrouwd. De overheidstaak is» slechts secundair, d.w.z. de Overheid houdt toezicht en neemt slechts maatregelen voorzoover gevaar dreigt voor de omgeving, tengevolge van nalatigheid of onvermogen van degenen op wie de zorg voor eigen of araderer gezondheid rust. Dit geldt nu ook van de zorg voor de school jeugd. De ouders hebben de taak om maat regelen te nemen, voor de verzorging of het herstel van een leerling, teneinde hem in staat te stellen het onderwijs te volgen. Zoonoodig worden zij door de onderwijzers gewaar schuwd. De Overheid houdt toezicht neemt maatregelen, dat het schoolgaan den kinderen geen nadeel berokkent. Waar school bezoek indirect verplichtend is, is dit toe zicht temeer noodzakelijk. In principe bestaat o.i. tegen het instituut der schoolartsen geen bezwaar. Wij sluiten daarom' het oog niet voor een gevaar van revolutionaire zijde, n.1. om de overheidsbemoeiing aan te grijpen als een motief om stap voor stap de zorg voor de kinderen aan de ouders te ontnemen over te brengen op de Overheid. Men ziei dit in den drang naar Overheidsonderwijs (liefst zonder schoolgeldheffing) en in een streven om te komen tot rechtstreeksche ver strekking van voedsel' en kleeding door de Overheid aan de schoolgaande jeugd en een komen tot rechtstreeksche hygiënische en medische verzorging van de schooljeugd Daarom dient de taak der schoolartsen be perkt te blijven tot het houden van toezicht en het verstrekken van advies aan de Over heid en aan de ouders en onderwijzers in het belang van de gezondheid der kinderen het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle drogisten. Pot 90 cent, Tube 50 cent. Zeep 60 ct. Gave, zachte, fraaie handen bij dagelijksch werk zijn alleen mogelijk, wanneer U zich tot gewoonte maakt Uw handen van tijd tot tijd met een weinig Piirol in te wrijven. II. Het ligt niet in onze bedoeling al de voorgestelde wijzigingen van de L.O.-wet te behandelen. Slechts op de voornaamste pun- ten z-ij hier de aandacht gevestigd. De inrichting van het lager onderwijs wordt in bet algemeen als juist aanvaard- De Staats commissie was van oordeel en Minister Perpstra die zelf tot in 1929 in deze commis sie zitting had gaat hiermede accoord dat de inrichting van de wet in het algemeen juist is, maar dal de toepassing van het in de wet aanvaarde stelsel op sommige punten verbetering behoeft- Een daarvan heeft betrekking op de pro cedures waarvan in sommige gevallen vereen, voudiging is voorgesteld. Hierbij trekt in 't bijzonder de aandacht de regeling van 't recht van beroep tegen een beslissing van dep gemeenteraad als bedoeld in Art 75 der wet, inzake het verleenen van medewerking tot stichting van een school of lot verandering van inrichting- De Commissie oordeelde, dat de bestaan de regeling noodeloos omslachtig is- Volgens de geldende wet kan zoowel het schoolbe stuur als de ingezetenen in beroep gaan bij Ged. Staten en eventueel bij de Kroon. De ervaring heeft echter geleerd, dat her haaldelijk door .ingezetenen van dit recht gebruik is gemaakt om in beroep te gaan .egen de inwilliging van een aanvrage, welke aan alle wettelijke easchen voldeed, waardoor op Onredelijke wijze schoolstichting maan denlang werd opgehouden. Bovendien is gebleken dat met de beslis sing van Ged- Staten slechts zelden genoe gen werd genomen en dat meesial getracht werd de zaak tot in hoogste instantie uit te vechten. Het is in verband hiermede, dat wordt voorgesteld het beroepsrecht der ingezete nen te latera vervallen en in de plaats daar- van het recht van beroep toe te kennen aan den Commissaris der Koningin. Verder wordt voorgesteld om met uitschakeling van Ged. Staten het beroep rechtstreeks op de kroon te doen plaats hebben. De minderheid der Staatscommissie heeft hiertegen ernstig bezwaar gemaakt. Daar de oprichting van bijzondere scholen vaak een strijdpunt onder de gemeentenaren uitmaakt, waarop politieke en godsdienstige overtuigingen van invioedf zijn acht zdj het van het hoogste gewicht en in het belang van de rechtszekerheid, dat ieder ingezetene het recht van beroep behoudt. Daarbij komt naar zij meent, dat de Com missaris op de wijze als voorgesteld, gemak kelijk wordt gemengd in politieke geschil len in een bepaalde gemeente. Bij al dan. niet in beroep gaan bij rde Kroon, steeds staat hij h- i. bij de niet bevre digende partij aan- de verdenking van partij digheid bloot. Het komt haar voor, dat het college van Ged. Staten, dat zij het door getrapte verkiezingen den wil der bevol king tot uitdrukking moet brengen het aan gewezen lichaam moet worden genoemd, waarop de burger zich inoet kunnen beroe pen. De Minister is het met deze opvatting niet eens. Hij wijst ec op, dat de behandeling van een beroepszaak voor den Raad van State, meerc-naeels een doublure is van de behande ling door Ged. Staten, terwijl voorts de practijk bewezen heeft, dat aan een recht van beroep van ingezetenen geen behoebe bestaat- Het gaat er hier toch alleen om 't besluit van aen Gemeenteraad te toetsen aan de wettelijke voorschriften; dit toetsingsrecht is in betere hannen bij den Commissaris van de Koningin, wiens positie een waarborg is, dat hij het preventief van flpolitieke en gods dienstige overtuiging", dan bij ingezetenen, die thans tra vele gevallen in beroep gaan tegen besluiten, welke aan alle wettelijke verfiischten voldoen. Naar sommiger meening hebben we hier te doen met een bevoorrechting van het bij zonder onderwijs. Die opvatting is echter niet juist. Het gevolg van de voorgestelde .wijziging kan zijn vereenvoudiging van de procedure en meerdere rechtszekerheid. Wat het laatste betreft is er door Prof. Rutgers in „A.R. Staatskunde" de aandacht op gevestigd, dat het voorkomt, dat een ge meenteraad besluit zijne medewerking te verleenen tot stichting van eene school, of lot verandering van inrichting, terwijl met terdaad volgens de wet, op zoodanige mede werking geen aanspraak bestond- Ais dan later bij de begrooLingswijziging de fout door Ged- Staten wordt ontdekt is de termijn van beroep verstreken en 's Raads beslissing onaantastbaar. Daarom kan een preventief toezicht, hier in bestaande dat de Commissaris der Konin gin van de ingediende verzoeken en van de beslissing van den Raad daarop kennis krijgt en bevoegd is beroep tegen die beslissing in te steden, een goede werking hebben. Van bevoorrechting vam een der partijen kan hier geen sprake zijn» Nuttelooze vertraging wordt voorkomen. En een juiste toepassing van de wet be vorderd- Varkensmarkt 5, A'foort, Tel. 1309 S Alleen betere merken. En Jezus, wederom met een groote stem roepende, gaf den geest. Matth. 27 50. Dit is het slot van het ontzaglijke drama op den heuvel "Golgotha buiten de heilige stad Jerusalem. Jezus, de mensch Jezus, ver laten, verworpen, verloochend, verraden, be spot en van God met den vloek beladen, zoodat zelfs de zon zijn licht inhield, Jezus met een groote stem roepende, gaf den geest. Ook aan dit niet te peilen lijden van den man van smarten kwam een einde, maar niet eerder dan nadat Hij het uitgeroepen had: ,,Het is volbracht". Door de zonde was de vloek gekomen als een donkere dreigende wolk op de gansche schepping, was er scheiding gekomen tus- schen den Schepper, God, de bronader des levens en af het geschapene. Het is den mensch gezet eenmaal te sterven en daarna het oordeel. Vervloekt is een iegelijk die niet blijft in af hetgeen geschreven is in het boek der wet, om dat te doen. Het getuigt alles van vloek en scheiding. Symbool hier van was de afscheiding van het Heilige der Heiligen, waar de ark des verbonds stond met de wetstafelen en waar God woonde in de donkerheid, met het Heilige, door het geborduurde kleed of gordijn dat voorhang sel genoemd werd. Eenmaal 's jaars trad de hooge priester hier binnen, maar met het bloed der verzoening in zijne hand, om niet te sterven, en om verzoening te doen voor zich zelf en voor al het volk. Dat voorhang sel was door menschenhand gemaakt en be dekte het goddelijk donker voor elk men- schelijk oog. Maar ziet toen het dierbare bloed van Jezus had gevloeid, toen zijn li chaam verbroken werd, en Hij den geest gaf, toen scheurde het voorhangsel des tem pels in tweeën, van boven tot beneden en de aarde beefde en de steenrotsen scheur den. Weet ge wat dat zeggen wil? Jezus had door zijne volmaakte offerande die vloek over de schepping van één gescheurd en de gemeenschap hersteld tusschen een heilig en rechtvaardig God en een zondige en vloek waardige menschenwereld. Toen de menschelijke natuur van Jezus, die zijn goddelijke natuur bedekte, verbroken werd, trad die goddelijke natuur weer ma jestueus en heerlijk naar voren. Paulus zegt ervan in Hebr. 1019 en 20. Dewijl wij broeders dan vrijmoedigheid hebben om in te gaan in het heiligdom door het bloed van Jezus op een verschen en levenden weg, welken Hij ons ingewijd heeft door het voorhangsel, dat is door zijn vleesch. Paulus zegt hier, dat de symboliek ophoudt nu de werkelijkheid is gekomen. Nu woont God niet meer in de donkerheid achter de gor dijnen, maar is nu nabij eiken zondaar, die schreiend tot Hem vlucht. Jezus' verbreking is alzoo onze vernieu wing. Jezus' dood ons leven. Zoo hebben wij dan vrijmoedigheid om toe te gaan tot de troon der genade om ge holpen te worden ter bekwamer tijd. Door Jezus' sterven gaf Hij den mensch macht, 't Vleesch steeds te dooden door Zijns Geestes kracht: Door Zijn verrijzenis kan de mensch weer, Zonde bestrijdend bestaan tot Gods eer. Laat ons dus steeds met vrijmoedigheid gaan, Hij Iaat geen zondaar ooit troosteloos staan; Zie slechts op Jezus, Die 't af heeft volbracht, Zie slechts op Hem, want gelooven geeft kracht. Dorresteinweg 3 Schildersbedrijf Auto Lak- en Souit-inrlchting AUTOSPIEGELS. De verdachtmakingen van „De Soester" lot de nuchtere feiten teruggebracht. Op de vragen van'den heer Wijnkoop naar aanleiding van het droevig gebeuren op 20 September 1931 in het Missiehuis „St. Jan" te Soesterberg, heeft minister Donner o-m. het volgende geantwoord: Dat de jongen, toen hij gevonden werd, nog im leven was, is uit niets gebleken- Naar de mededeeling van, de gestichtsleiding heb ben een paar, geestelijken aanstonds getracht de levensgeesten op te wekken; inmiddels werd om den geneesheer te Amersfoort, die als plaatsvervanger van; den in het buitenland vertoevenden huisdokter van het gestich fungeerde, gezonden; dat de hulp van den naastbijzijnden militairen dokter niet ingeroepen werd, is alleen een. gevolg geweest van de omstandigheid, dat de aanwezigheid van dien dokter in het gesticht niet bekend was. Aan de ouders van den jongen is bij de eerste mededeeling van den dood door den dokter en. een der paters van het gesticht de oorzaak; onvermeld gelaten. Dit geschied om da ouders te sparen. Of zelfmoora om verschillende, ook me dische redenen onwaarschijnlijk moet wor den geacht, kan de minister niet beoordee len. Van deskundige zijde is die onwaar- sc!'::nl':;k,"?:d ri?* ?or"?n 15. September van vacantie bij zijn ouders was teruggekeerd, was niet bevorderd tot een hoogere klasse. Of tusschen deze om standigheid en het gebeurde verband ge zocht moet w.orden, is uiteraard niet meer te zeggen. In het voorjaar was hij ziek ge weest; niet onmogelijkris dus ook, dat daar van nog eeraige nawerking bestond. Dat, gelijk in casit, van een geval van zelfmoord geen aangifte bij de politie wordt gedaan, komt in de praktijk herhaaldelijk voor. Naar oe mededeeling van de gestichts leiding is het verzuim om de politie aan stonds ter zake kennis te geven, te verklaren uit onbekendheid met het, vanwege art- 5 der Begrafeniswet, wenschelijke van het aan stonds doer. van zoodanige kennisgeving of aangifte. Hoewel van toegebracht geweld bij het onderzoeK niets was gebleken, is het voor schrift omtrent de schriftelijke toestemming (tot begraven) niet uitgeschakeld. Deze is door den officier van justitie, nadat nog een verhoor van de ouders had plaats gehad, v.-rleend, wijl geen aanwijzing bestond, die ook maar eenig vermoeden van misdrijf kon wettigen. De officier van justitie is in het onder havige geval eerst na verhoor der ouders tot het doen afgeven der toestemming tot begraving overgegaan. Dit daargelaten, valt het niet in te zien, waarom aan de verkla ringen van den plaatsvervangenden R-K- huis dokter minder vertrouwen zoude moeten wor den geschonken dan aan die van een arts van een araaer geloof. in de maand October van het vorige jaar heeft naar aanleiding van een artikel in een nieuwsblad en dc in verband daarmede loo- pênde geruchten het parket te Utrecht ter plaatse bereids een nader onderzoek inge steld en daarbijc ook den bovenvermelden geneesheer, een als bekwaam chirurg en be trouwbaar mensch bekend staand medicus, gehoord. Ook dit nader onderzoek heeft geen enkele aanwijzing opgeleverd, dat hier van misdrijf sprake was. Onder die omstandig heden werd gemeend, dat tot ingrijpende maatregelen van opgraving van het lijk en se.ctie daarop, welke maatregel daarenboven den ouders groot leed zoude berokkenen; niet mocht worcien overgegaan. De minister heeft bij het door hem inge steld onderzode geen reden gevonden van deze conclusie af te wijken. Van een „sterke plaatselijke opinie", (als in vraag 8 vermeld (als zouden zich n;I. onder de leiding van het gesticht sexueel-abnormalen bevinden. Redactie), is hem niet kunnen blijken, daargelaten, dat men voor de bepaling (n de waarde een zoodanige opinie, indien iïaweztg, wel eerst de bronnen zou moeien kennen, waaruit zij is en wordt gevoed. Ove rigens heeft de minister zich nog uitdruk kelijk verzekerd, dat bij de ouders, die dan ook elk verder ingaan op de zaak als voor hen pijnlijk gevoelen, geenerlei argwaan in zake het gebeuren bestaat. De minister meent, dat de opheldering, die in het vorenstaande wordt gegeven^ voor ieder, die zich onbevooroordeeld tegenover de zaak stelt, voldoende kan worden geacht. 9 Door onze vakkennis leveren wij uitsluitend prima kwaliteit. Prijzen vanaf 2 ct. t.m. 50 ct. SIG AR 3NM AGAZIJN v. Weedestr. 36a - Tel. 2017 BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Carolina Cornelia,, d. v. L. de Ruijgt en A. C- v. d. Klei}, Eigendomw. 5 Barend, z. v. N. v. Dijk en C. W. de Kruijff, Noorderweg 81. Johanna, d. v. R. v. d. Heuvel cn S- Grift, Oude Grachtje 3. Ro- lina Klazina, d« v. J. G. Matitjes en K. Posthumus, Klaarwaterweg 21- Egbertus Pe trus, z- v- H. Kok en E- Zieltjes, Veenzoom 6- Theodora Agatha Hendrika, d. v. H. C. Jansen en A. M- J. Koster, BanraLngstr. 11. ONDERTROUWD: C. Warmolts en E. W. v. Heuven. GETROUWD: J. Wallet en H. J. Licht. G. H. v. d. Broek en J. Helmus. OVERLEDEN: Maria Elisabeth1 Francisca Voogel, 72 jaar St. Josephgesticht. Elisabeth Ernestine Kempf, 82 jaar, wed- W. Middel- veld Viersen, Heideweg' 44. Qertruda Cor nelia Elisabeth van. Schalkwijk, 4 weken, Mo lenstraat W.Z. 16. Antonetta Landman, 36 jaar, geh. m. W. A. Veldhuizen, Sophialaan 11. Aart Lourens Veenendaal, 71 jaar, wedr. C B- Heineman, Steenhofstraat 29. GEVESTIGD: L- L. H. H. Bellaard m. gez-, Amersf.str. 118a. J. Nijhof, Kromme- weg 1. C. A. v- Logtenstein, Zwarteweg 1. S. J. W. Burgers, Steenhofstraat 50. C. F. v. Lemel, W. Pvrmontlaan 54. S. Klasser Steenhofstraat 67. F. K. Voigt m- vr. KI. Engendaalw. 5. A. H. W. Beuzekamp m. vr. Piasweg 22. W. Legel m. vr., KI. En gendaalw. 4. E. A. Vlietman, Laanstr. 15. D. W. R. Blom m. gez., Parklaan 10. J, Ries, Batenburglaan 15. W. H. Jansen m. vr Soesterb.str. 111. G. B. J. Smit, Torenstr, 20, VERTROKKEN: Th. G. Heinst, van Lin- denlaan 16 naar Hilversum, Wernerlaan 27. L. O. Vlaanderen, van Soesterb.str. 6 naar Momfoort, Mannenhuisstr. 132. A. Wouden berg, van Molenstr. W.Z. 38 naar Baarn, Tulpstraat 15. J. Braam, van Vosseveldl. 36 naar Mudden, Kruitpad 5. M. C. Maaswinkel, van Kerkstraat 10b'naar Overschie, Oudedijk- schiekade 85. C. W. Roggeveen, van Burg. Grot bestraat 32 naar A'dam, Kalverstr. Ho tel Suisse. J. Noort, van Kolonieweg 5 naar Katwijk, Valkenb.w. C. Andrea, van Kolo nieweg 5 naar Haarlem, Gr. Houtstr. 163. C. K. H. Rambaldo di Collalto, van A. Pau- lownal. 32 naar Naarden, Turfpoortstr. 32. H. G. M. Holtus, van L. Bergstr. 21 naar A'dam, Beethovenstraat 49b. J. v. de Goede. ".th B?S"Ara:t K7 rr.a- Ut-ccV, 13 Naast het „SOESTER NIEUWSBLAD", Algemeen Christelijk Weekblad, worden door ons mede uitgegeven „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „DE SOESTER POST", R.K. Weekblad. PLAATSELIJK NIEUWS Militaire oefeningen In de omgeving van Soesterberg, zullen van 12 Juli tot en m'et 2 Augustus oefeningen worden gehouden voor de dienstplichtijgen der lichting 1932, le ploeg, alsmede voor het vrijwillig dienend' personeel van het 2de Bataljon. Wit-Gele Kruis, afd. Soest Op de j.l. Vrijdag gehouden jaarvergade ring van genoemde vereen., waren aanwezig het bestuur, behalve de voorz-, de heer Van 't Klooster, die wegens ongesteldheid af wezig was, de geestelijke en medische advi seur en een groot aantal leden. Bij de opening; aoet de waarn. voorz. mededeeling van de ongesteldheid van den voorz. memoreert 't vertrek en de verdien sten van den eersten geestel. adviseur, den Z.Ew. Heer Mölder en installeert met eenige waardeerende woorden den nieuwbenoemden geest, adv., den ZEw. Heer Pastoor Voss, van wien de vereemgimg ook veel goeds mag verwachten. Na de lezing der notulen, die geen aanmer kingen ontlokken, volgt het jaarverslag van den secretaris, waaruit bleek, dat het ledental was gestegen van 318 tot 526. De wijkverple ging strekte zich, uit over 132 patiënten, met 4091 vcrpleegdagen. Aan 140 personen, wer den pl.m. 300 artikelen uitgeleend. De kraam- verpiegimg vcrieenae hulp in 22 gevallen, bij enkele dezer werd gratis assistentie verleend- Voor de nieuwe taak der vereen, n.1. „De hulp in de huishouding", werden 2 helpsters aangenomen, Het verslag van den penning meester sloot mei een totaal in uitgaven van pl.m. f2000.—. Het nadeelig saldo van f 136.- werd naar het nieuwe jaar overgebracht. De controle-commissie bestaande uit de heeren v. d. Bremer Sr., Van Noesel en Weijts ver klaarden alle bescheiden van den penning meester keurig in orde bevonden te hebben, waarop met dank décharge van den penning meester volgt. Het aftr. bestuurslid, de heer v. Klooster, wordt bij enkele candidaatstelling herkozen. Bij de rondvraag informeert de heer Sips naar de oorzaken en het onverhoopt voortdu ren van de verschijning van een nadeelig saldo- De penningmeester, de heer Mehring, antwoordt, dat posten als: oprichtingskosten a f 160.nooit meer weerkeer en en aanschaf- ffing van magazijn-artikelen a f500.niet licht bns budget zoo zullen bezwaren. Dat wil echter niét zeggen, dat stijving van de kas niet zeer gewenscht is- Hoe flinker kas, hoe beter de vereen, haar zorgen op de hem toe vertrouwde terreinen kan behartigen. Den heer Groll wordt naar aanleiding van diens vraag geantwoord, dat andersdenkenden ook lid kunnen worden en het ook r eeds zijn, maar Ikrachtens het reglement het stemrecht mis sen. De heer Butselaar verklaart evenals vroe ger bereid te zijn tot aanwervinig van nieuwe teden. Het bestuur zal hem en eventueele andere propagandisten gaarne dé' gewenschte gegevens verstrekken. Op 'n vraag van den heer Schalkwijk, om inlichtingen aangaande tegemoetkoming bij ziekenhuisverpl. en operatie worden door Dr- Rupert en den, heer Mehring; inlichtingen ver strekt en den vrager een exemplaar van statu ten en reglement der voor dit doel opge richte prov. ver. ter hand gesteld. De heer Stellwagen informeert of deze organisatie geen al te bezwarende bej terkin gen stelt, die toetreding voor ouden vam dagen bezwaar lijk maakt. De heeren v- Hall en Werkhoven deponee. ren 'n klacht, aangaande de convocatie, die het bestuur belooft 'n volgenden keer te zul len ondervangen. De Z.Eerw. Heer Pastioor spreekt daarna eenige sympathieke woord en, betreffende zijn nieuwe taak, waaraan hij belooft al zijn krach ten te zullen geven. De heer Mehring spreekt in eenige gevoel volle woorden z'n dank u»t voor den grooten verdienstelijken arbeid der eerw. zusters Feli- cita en Theodomia en onderstreept nog eens hetgeen daarover in het jaarverslag ver meld is, spoort alle leden aan sterk te ijveren voor de belangen der jongt: vereen., die alleen door algemeene toetreding de heilzame vruch ten van haar zegenrijke laak aan de vielen, die daaraan behoef ie hebfcien, kan uiideelen- Hierop sluit de waarn. voorzitter met dank aan de aanwezigen, deze v ergadering. Oprichting-verg; adering Dinsdagavond had in hel. Parochiehuis een oplichtingsvergadering pla;ats van een afd- Soest—Baarn van den Nee 1. R.K. Slagersge- zellenbond „St. Joris". Na de opening van den Voorz- der R.K- Werkliedenvereen. van Soestwerd het woord gevoerd door den heer Va n Rijswijk, Secr- van den Bond, welke in eei keurige uiteen zetting, het doet en nut van organiseeren uit eenzette- Na een kleine v ragenbeantwoor- ding, gaven een 12-tal ledieni zich op, terwijl nog enkele toetreding toezegden. Een voorloopig bestuur werd gekozen ui; de heeren Van Woudenberg, Baarn; Beiter, Baarn en Wilemans^ Soest, Soesterb.straat 12, secretaris. Eindles Landbou wwintercursus Onder zeer vee! bel angsteliing, o-m. van de zijde van den burgemeester, den voorzit ter v. d. A.B.T.B., deir directeur der coöpe ratie, den heer C. K- v. Daalen, Rijksland- bouwconsulent, ir. Bottema, ass. Rijkslarad- bouwconculent, den 1 jeer K v. Laar, hoofd der school te Woud enberg en den heer J. E- v. d. Pot, taindb' ouwleei aar, Amersfoort^ de beide laatste ieéanen der L- W. C. 3e jaar, had Woensdagavond in de R.K- Jongens school de eindles plaats- Toen de curissten waren binnengeleid riep de heer J. E. v. d. Pol allen het welko>m toe, in 't bijzonder den burgemeester wiens tegenwoordigheid op deze eindles zeer (ioor de boeren zal worden geapprecieèrd. D".;.rcp ving hij" aan ritei Je c7-cr(bnrc 'cs VAN WEEDESTRAAT 40 - TELEF. 2070 MOSCOVISCHE TULBANDEN BOTER CAKES CHOCOLADE CAKES VRUCHTEN CAKES JULIANA CAKES Vraagt voor de feestdagen naar het nieuwe koekje BLOEMBOLLETJES 2e Paaschdag den geheefen dag geopend. Als 't weer naar Paschen gaat, Loopt kooplust langs de straat, En zij gluurt de winkels in, Of 't er al 'is naar d'r zin. Zij zoekt de mooiste schoenen Met neusjes om te zoenen; Zij zoekt delicatessen, Likeur en inmaakflesschen; Zij speurt naar boorden, sokken, Horloges, ringen, klokken; Naar tulband en tabletten, Of hoeden, strikken, petten; Reclame allerhande En pasta voor je tanden; Gekleurde baby jurkjes En flesschen met augurkjes; Blaasharn op versche broodjes, Of lekk're paling-mootjes; Zij zoekt er, al wat heerlijk is, Want Paschen wenkt weer blij en frisch. Raadt nu eens, Soester vrinden, Waar 't al wel is te vinden: Zoekt ijvrig in de krant van Smit, Daar staat het „zwart op wit". De Paaschklok slaat aan 't bei'ren En fel gekleurde ei'ren, Met chocolade kippen; De lieve Paasch-konijntjes, Zij noöden o,ns zoo fijntjes: Komt binnen en wilt vieren, Vol vreugd en voi plezieren, Deez' nieuwe blijde morgen, En zet één dag de zorgen Voor levenslust ter zijde: Dies viert het Paaschfeest blijde. BROOD- EN BANKETBAKKERIJ v. Weedestraat 43 - Telefoon 2071 Groote sorteering Koekjes, Gebakjes, en diverse PAASFH ARTIKELEN. "WE TWEEDE PAASCHDAG GEOPEND. «■■na*n«aaaiBBBaB6iaaaiBaa>a over Vruiüeeit, Veeteelt, aanleg weide en meststoffen. Uit de gegeven antwoorden der cursisten bleek, dat het onderwijs met vrucht was gevolgu. N.idat vervolgens de heer K- v. Laar vragen had gesteld, betrekking ebbende op veevoeder en boekhouden, werd door den he;r C. K- v. Daalen aan de navol gende cursisten het di'ploma met een felici tatie uitgereikt: P. Wantenaar Czn., P. Sta lenhoef,' J. v. d. Breemer, G. v. Rossenberg, A. v. Logtensteiu, P. Kok, A. v. d- Kloos ter en P. Wantenaar Wzn. Spr. deelde daar op mede, dat hij menigmaal den cursus had bezocht, soms met genoegen en ook wel eens niet. De cursisten moesten vooral niefl denken dat zij nu door het diploma er waren* het doel moet zijn steeds meer studie, aan sluiten bij den J. B. B., die zeer goed werk presteert en vooraf lezen van vakblad en boeken over het landbouwbedrijf. Spr. dankt de leeraren van den cursus, die al hun tijd en moeite daarvoor hebben ge geven, de A.B.T.B. voor den gegeven sietxn en wenscht den cursisten op hun verderen Levensweg veel succes- "De voorzitter van den A.B.T.B. dank'< de commissie en de leeraren voor alles, wat zij voor de cursisten hebben gedaan. De heer v. d. Pol neemt daar op afscheid van dj cursisten tot aan de a.s. excursies en beveelt hun ernstige studie aan. Hij dankt den heer v. Daalen, den A.B.T.B. en de coöperatie voor den steun en hoopt dat het gegeven onderwijs vruchten zal afwer pen. Nadat de cursist A. van Logtenstein) namens zijn mede-cursisten; den leeraren had dank gebracht, bood hij hun een sigaartje aan. hiermede was d? emd'es geëld'gd.

Soester Courant | 1932 | | pagina 1