VAN DEN BERG&Co. ALLE BANKZAKEN SAFE-DEPOSIT Uitgave: G. J. SMIT. Soestdijk. Bureau: Vao Weedestr. 35, Tel. 2181 Banketbakkerij „Nieuwerhoek" s JOH DEHEER Piano's - Orgels - Radio A.R. Gemeente-politiek. uies Jezus een uitnemend mensen. Fa. Kareisen Rademaker Opgestaan. F V0IGT Buroem. Grothestraat 28 - SOESTDIJK Soesterberg KI eerma kerij A.R. Kiesvereenjgino Jei en oranje" 11e JAARGANG VRIJDAG 1 APRIL 1932 No. 13 SOESTER, T1IHMM) Algemeen Christelijk weekblad voor Soestdijk, Soest en Soesterberg. ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: van 15 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Bijkantoren: VISSER'S Boekhandel, SOEST en C. J. VAN DAM, SOESTERBERG Naast het „SOESTER NIEUWSBLAD", Algemeen Christelijk Weekblad, worden door ons mede uitgegeven „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „DE SOESTER POST", R.K, Weekblad. ■■hh Veie malen bekroond mhbbhi Inipaats van nougat eieren hebben wij thans wederom Nougatschelpen met slagroom. Slagroomwafels en Nou gatines, allen 10 ct. p. stuk. Diverse gebakjes 7 ct.; ook met slagroom. TELEFOON 22*2. Aanbevelend, F- H. EUWE Varkenstmukt 5, A'toort, Tel. 1309 Alleen bet re merken. Geen medische ot hygiënische be handeling der kinderen van over heidswege. De taak der schoolartsen dient beperkt te blijven tot h-t houden van toezicht en het geven van advies aan de Overheid zelve en aan de ouders en onderwijzers in het belang van de gezondheid der kinderen. De ouders en niet de schoolartsen behaoren te beslissen of en door wien hun ziek kind zal worden behandeld en voorts het hoofd der school en n>: 't de schoolarts moet binnen de grenzen zijner bevoegdheid beslissen omtrent de maatregelen, welke ter beveiliging van de gezondheid der leerlingen behoor en te worden aangenomen. Worden de adviezen der schoolartsen niet opgevolgd, dan kan er aanleiding zijn bijv bij het onverzorgd laten der kinderen door de ouders tot ontzetting of ontheffing uit de ouderlijke macht, of bij de verwaarloozing van de belangen van de school, tot ontslag van het schoolhoofd. Het in behandeling ne men van de schoolkinderen van Overheidswe ge hetzij door schoolartsen, hetzij door andere Overheidsorganen (zooals bijv. te Amsterdam waar de gezondheidsdienst de verzorging ter hand neemt van allerlei kinderen, die uil hoofde van onreinheid of besmettelijke aan doeningen uit de klas verwijderd worden) is dan ook in beginsel onjuist. Dit systeem waarvan ook de z.g. schoolbladen een onder deel vormen,, maakt dat de ouders gaan steunen op de Overheid. Verwaarloozen zij hun opvoedingspücht, dan weten zij immers, dat de Overheid; hun fouten wel zal verhel pen. Op deze wijze wordt het verantwoor delijkheidsbesef ondermijnd, de beteekenis van het gezin verzwakt en de kinderen overgela ten aan de zorg van ambtenaren, wat in schijn barmhartig, doch in werkelijkheid juist onbarmhartig is, aangezien de ouderlijke zorg er gaandeweg door wordt uitgeschakeld- Alvorens een besluit te nemen tot het in stellen van een schoolartsendienst of het toe treden tot een rnitercommtmafen dienst (zoo- als er reeds in verschillende provincies in wording zijn), dient de Raad o.i. de votgende etschen te stellen: lste. dat in de regeling en in de instructie uitdrukkelijk worde bepaald, dat de school arts tenzij in gevallen van strikte noodzake lijkheid en dan nog slechts bij wijze van eerste hulp, niet bevoegd is zelf de kinderen in medische of hygiënische behandeling te nemen; 2de. dat eveneens worde' bepaald, dat geneeskundig onderzoek, waarbij ontklee ding noodig is, slechts mag worden inge steld na voorafgaande waarschuwing der ouders met uitnoodiging om daarbij tegen woordig te zijn en nimmer tegen den uit drukkelijk en wensch der ouders, tenzij na ontzetting of ontheffing uit de ouderlijke macht; 3de. dat de bijzondere scholen op gelijke wijze als de overheidsscholen gebruik kun nen maken van, het geneeskundig school toezicht, voorzoover de besturen dit toezicht voor hunne scholen gewenscht achten- Dit laatste punt is noodig; immers stelt een schoolbestuur zelf een schoolarts aan, of doen eenige schoolbesturen dit gezamenlijk, dan is de gemeente, zelfs ten aanzien van het Lager Onderwijs, niet tot de vergoeding van de daaraan verbonden kosten verpLicht, aan- machtige wonder van zijne opstanding, niet dat Hij zooals in zijn leven een mensch uit den dood in het leven wederbracht, maar dat Hij den dood zelt heeft verslonden tot over winning, zoodat wij kunnen jubelen: Dood waar is uw prikkel, hel waar is uw over winning? En dan komt de levende Jezus bij zijne discipelen en toont hen zijne doorboorde handen en voeten en toont hen, dat Hij waarlijk is opgestaan. Dan zegt Hij tot hen: Mij is alle macht gegeven in hemel en op aarde. Gaat dan heen, onderwijst al de volkeren, dezelve doo- pende in den naam des Vaders en des zöons en des Heiligen Geestes; leerende hen on derhouden alles wat ik U geboden heb. En zie ik ben met ulieden al de dagen tot de voleinding der wereld. Amen. Komt, heffen w' onzen lofzang aan, De Heer is waarlijk opgestaan; Ons past gejuich in plaats van klagen, De Levensvorst heeft door zijn kracht De dood den doodsteek toegebracht: De laatste vijand ligt verslagen. Hij, die voor ons zijn leven gaf, Voor ons de kluisters brak van 't graf, Hij heeft voor ons den strijd volstreden: Nu zijn wij met Hem opgestaan, Nu vangt het nieuwe leven aan, Dat w' eeuwig in zijn dienst besteden. gezien deze kosten vallen buiten die van art. 55 der Lager Onderwijswet en dus niet door de gemeente behoeven te worden ver goed. In dat geval zouden dus de belang hebbende ouders dubbele lasten (eerst als belastingbetalers en vervolgens door verhoogd schoolgeld of contributie aan de schoolver- eeniging) voor het geneeskundig toezicht hebben te betalen. Wat was de eerste taak van den Heere Je zus? Om de, strijd aan ti binden met den Satan, die met zijn machtigen Geest heel de Schepping beïnvloedde en wel in het bij zonder de kroon der schepping, de mensch. Immers is Hij gekomen om den Sterke te binden en hem' zijne vaten te ontrooven. Of naar de moederbelofte is Hij het vrouwen, zaad, dat hei slangenzaad den kop zou ver morzelen. Zeer ontroerend schoon lezen wij dat ook Jezus gedoopt werd) door Johannes de Dooper en daardoor bezegelde, dat Hij et de menschen en wel met de zondaren EEN was geworden. Deze daad werd door God zijn hemelschen Vader goedgekeurd, want de hemel werd geopend en de Heilige Geest daalde op hem neder in lichamelijke gedaante gelijk een, duif en een stem geschied de uit den hemel zeggende: Gij zdjt mijn geliefde Zoon, in u heb Ik mijn welbehagen- Jezus had toen de mannelijke leeftijd om trent 30 jaar, welke leeftijd de priesters moes ten hebben, eer zij hun ambt ten volle moch ten bedienen. Jesus is nu aangegord met kracht uit den hooge en gereed voor den strijd en nu werd Hij door den Geest geleid in de woestijn, het eenzame strijdperk en wel om verzocht te worden van den Satan. Hier zien wij dat Satan op zijn terrein is en zelf de wape nen kiest van den strijd. Hij probeert liet door de verzoeking het gevaarlijkste wapen. Hij bespringt Jezusi op de zwakke Zijde nam- als hem na 40 dagen vasten hongert. Hoort hoe de duivel meester is op zijn ter rein. Hij leidt Jezus op een hoogen berg. En dan; hij leidde Hem naar Jeruzalem en stelde Hem op de tinne des tempels- Zegt de Satan niet: Ik zal u al deze macht en heerlijkheid dezer koninkrijken geven; want zij is mij overgegeven en ik geef haar wien vastgestelde Verordening tot wijziging der Bouwverordening voor de gemeente Soest, vastgesteld den 2 November 1927, zooals deze is gewijzigd bij besluit van den Raad dd. 2 februari 1931, le af deeling no. 1774. Soest, 24 Maart 1932. Zoo werd de gerechtigheid Gods vervuld- Gods wet volkomen uitgevoerd en Gods eere hersteld. Derde taak van Jezus was om nu ook zijne gemeente die Hij met zijn bloed gekocht heeft te verlossen uit de handen van dien Satan. Wij komen nu weer terug op wat Paulti-s zegt: Ik zie een andere wef in mijne leden, welke mij GEVANGEN neemt onder de wet der zonde, die in mijne leden is. Wij zijn. dus gevangenen en zuchten in een gevangenis. Wij kunnen de deuren niet ope nen en de ijzeren wet der zonde niet ver breken. Maar lees nu wat in Efeze 4 8 Pau- lus zegt. Als Hij opgevaren is in de hoogte, heeft Hij DE GEVANGENIS gevangen ge nomen en heeft den menschen gaven gegeven. Die gevangenis met al zijn verschrikkingen van duivel, zonde, dood en verdoemenis. En vrijgemaakt zijnde worden/ we bedeeld met de rijke goederen Gods, de gaven des Hei ligen Geestes, waarvan Pinksterfeest ons zulk een heerlijk voorbeeld geeft. Blijft ten slot te nog de laatste taak van Jezus, n.l. zijne wederkomst ten oordeel over de verharde ongeloovige wereld. Ook de geloovigen mo gen mede oordeelen Openb- 24:4: En ik zag tronen en zij zaten daarop; en het oor deel werd hun gegeven. Dirt als antwoord op Openb. 6 10. En zij riepen met groote stemme, (nam. de zielen dergenen, die ge dood waren om het Woord Gods en om het getuigenis dat zij hadden) zeggende Hoe lang, o heilige en waarachtige Heerscher, (kenmerkend tegenover het, ongeoorloofd heerschen van den. Satan) oordeelt en wreekt gij ons bloed niet van degenen die op de aarde wonen? En aan een iegelijk werden lange witte kleederen, gegeven en hun werd gezegd, dat zij nog een kleinen tijd rusten zouden, totdat ook hunne mede-dienstknech ten en hunne broeders zouden vervuld zijn, die gedood zouden, worden gelijk als zij.. En als dan die rechtvaardige wraak is ge komen en Jezus het oordeel heeft voltrok ken, dan zal de Tabernakel Gods bij de menschen zijn cn Hdj zal bij hen wonen en zij 2iillen zijn volk zijn en God zelf zal hen cn hun God zijn. En God zal alle tranen van hunne oogen afwisschen; en de dood zal niet meer zijn, noch rouw, noch ge- krijt, noch moeite zal meer zijn; want de eerste dingen (van kruis en lijden) zijn voor bijgegaan- Rechtvaardig volk, verheft, uw blijde klanken, Verheugd in God, naar waarde nooit te danken Zingt vroolijk, roemt Zijn deugden 't allen tijd Gij die oprecht van hart en wandel zijt- 't Rechtvaardig volk zal welig groeien; Daar twist en wrok verdwijnt, Zal alles door den vrede bloeien, Totdat geen maan meer schijnt, Van zee tot zee zal Hij regeeren, Zoo ver men, volk'ren kent; Men zal Hein' van 'd Eufraat vereeren Tot aan des aardrijks end. Oorresteinweg 3 5 ch 5 8 d r s bed rijf? Auio Lak- en Stuuit-iririchtieig AUTOSPIEGELS. Hij is hier niet; want hij is opge staan, gelijk hij gezegd heeft. MATTH 28 6, lste gedeelte En laat na den sabbath, als het begon te lichten tegen den eersten dag der week, kwam Maria Magdalena en de andere Maria om het graf te bezien. Zij gingen als bedroefde discipelinnen naar hun dooden Heiland, want onze geliefde doo- den liggen immers in het graf. Zij hadden zoo gehoopt en nu was alles voorbij. Nu nog een laatste gang naar het graf met de spe cerijen om het dierbare lichaam te zalven en dan in stille berusting heen te gaan, een duistere toekomst tegen. Hoe geheel anders zal hun ontmoeting bij het graf zijn. En zie er geschiedde een groote aardbe ving; want een engel des Heeren, nederda lende uit den hemel, kwam toe en wentelde den steen af van de deur en zat op den- zelven, en zijne gedaante was gelijk een blik sem en zijne kleeding wit gelijk sneeuw en uit vrees zijn de wachters zeer verschrikt ge worden en werden als dooden. Die wach ters bewaakten den dooden Jezus, maar de opgestane Jezus kwam uit en de wachters werden als dooden. Wonderlijke verandering. Jezus had eenmaal gezegd: Ik heb macht het leven af te leggen en 'heb macht om het wederom aan te nemen. De doode Jezus is de levensvorst en was den dood ingegaan om hem zijn prooi te ontrooven. Hij heeft de sleutels der helle en des doods en wanneer Hij opent sluit niemand meer en wanneer Hij sluit opent niemand meer. Dit is het INGEZONDEN STUKKEN /Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Men verzoekt ons plaatsing voor het vol gende PROCLAMATIE Door de autoriteiten (namen onleesbaar) daartoe niet gemachtigd zijnde, maak ik ech ter, krachtens mijne bevoegdheid als burger cn inwoner der Gemeente Soest bekend dat ter bepaalde tijd de hoofdweg door doest zal verhard worden, aan beide zijden voorzien van een rijwielpad en een voetpad voor voetgangers, die, dezen mooien weg en schoon wandelpad, zullen willen bewandelen; dat dit eveneens zal geschieden aan den grooten weg naar Soesterberg; dat de secundaire wegen in Soest (Soest dijk, Nieuwerhoek, Nieuweweg, Soesterberg) in orde zullen worden gebracht, zoodat zij rtofvrij door auto's, motorfietsen en wande laars, kunnen worden gebruikt; dat overal waar rustpunten noodig wor den geacht, steenen banken zullen worden geplaatst; dat het uitbreidingsplan door ons is goed gebeurd en tot uitvoering za'1 worden ge bracht; dat hiermede, in verband met goedvinden van het spoorwegbestuur, eene aansluiting lot stand zal worden gebracht met het hoofd station te Baarn, waardoor eene directe ver binding met Amsterdam tot stand komt; dat er eene haven zal worden gegraven aan de Eem met nadere spoorverbinding, op dat Soest directe aansluiting krijgt met het nieuwe IJsselmeer; dat voor goed gesitueerden op nadere con clitiën, bereids gronden beschikbaar zullen worden gesteld d.m.v. makelaars en bouwers dat alle bouwaanvragen door solide bou wers en makelaars ingediend, dadelijk in be handeling zullen worden genomen ook op erfpacht; dat ook aanvragen voor bouwcredieten (in den crisistijd) en de hypotheken, zullen wor den onderzocht en doorgezonden; dat het bouwen der badinrichting spoedig <jn een ontwerp zwembasin daarna in behan deling zal worden genomen; dat voor vreemdeling verkeer een locaal beschikbaar wordt gesteld; dat aan het Raadhuis een goedloopende klok zal worden aangebracht aan den hoofd weg, te zien van 't station en postkantoor; dat alle burgers en inwoners van Soest, Soestdijk, Soesterberg worden opgeroepen en aangespoord ieder naar zijn vermogen, mede te werken tot spoedige uitvoering van bo venstaande mededeeling. Gedaan te Soest op den 1STEN APRIL '32. Geteekend (namen onleesbaar). ik wil. Inderdaad had de Satan de macht dezer wereld zichzelf toegeëigend; met list etibedrog ten eigen bate aangewend. Joh. 12 31. Nu is het oordeel dezer wereld; nu zal de overste dezer wereld buitengeworpen wor den. Zoo ook Efeze 6:12: Want wij hebben den strijd niet tegen vleesch en bloed (zwak ke menschen als wij) maar tegen de over heden, tegen de machten, tegen de geweld hebbers der wereld, der duisternis dezer eeuw, tegen de geestelijke boosheden in de lucht. Hieruit blijkt zeker wel de ontzaggelijke macht van den- Satan in de schepping. Maar Satan heeft niets aan Jezus- Jezus vol van den heiligen Geest wijst den Satan af. Ga weg Satan, want daar staat geschreven: Den Heere uwen God, zult gij aanbidden en hem alleen dienen. Toenf liet de Satan var. hem af; en zie, de engelen zijn toegekomen en dienden hem. In dit alles toonde Jesus zich de sterkere van den Satan. Hij week terug voor Jezus, hoewel hij op eigen terrein was. Satan wist, dat hij met Jezus te doen had als de zoon van God, maar moest notens volens wel den strijd met Hem aanbinden. Dan komt het conflict met de leidslieden van de Joden en Farizeër9, die in de macht van den booze stonden. Waarom kwam dat conflict? Om dat Jezus sprak als Machthebbende. Wan neer ik in uw huis kom en ik spreek daar als of ik die machthebbende, de eigenaar ben, dan komt er tusschen mij en u vast een con flict. Alleen dit is het verschil, dat de schep ping Jezus' eigendom is en de Satan dit eigendom met Hst en bedrog heeft geroofd- Jezus eischtte zijn, rechtmatig eigendom weer terug op den roover en geweldhebber. Tweede taak van Jezus was om de ge schonden gerechtigheid van de majesteit Gods te herstellen. Dit bestond in het bren gen van het eenige algenoegzame offer. Gij hebt geen lust gehad aan slachtoffer en spijsoffer; Gij hebt mij de ooren doorboord; brandoffer en zondoffer hebt Gij niet geëischt. Toen zeide ik: Zie, ik kom; in de rol des boeks is van mij geschreven. Ik heb lust o miijn God oml uw welbehagen te doen en uwe wet is in het midden mijns ingewands. Evangelisatie „Zaaltje Verschosr" Er is gezaaid, door woord en lied, En willen wij maar leeren, Dan valt er niet veel bij den weg, Wordt meer de oogst des Heeren. Want 't keert tot mij nooit ledig weer, Zoo heeft hij ook gesproken, En ziet, dat woord zoo rijk en trouw Heeft Hij nog nooit verbroken. Ook was 't goed om daar te zijn, Geen wanklank werde vernomen. We voelden iets van 't schoone woord. Uw Koninkrijk zal komen. Steunt allen dan dit mooie werk, Door sympathie of daden; Dat maakt ook hun blijmoedig, sterk Die reeds hun krachten gaven. Mevr. M mor\ nnnAA TELEFOON No. 2400 FOTOHANDEL GIRO No. 179966 Gediplomeerd Drogist - Opticien OAlTWt KELEN VOOR AMATEURS JULIANAPLEIN 5 - TELEFOON 2S63 SOEST 'rrs^aawsF. r^^sfp^^ïL^'ASKBawïiieii m. gez., van, Verl. Postweg 77 naar Zeist, Pleineslaan 25. H. Schippers m. vr.„ van Wil'helminalaan 29 naar Rheden, Velp, Je ruzalem I- Gez. Schippers, van Wilhelmi- ria!aan,29 naar Arnhem, Utrechtschestr. 186 M. C. de Boer, van Julianastr. 8 naar Ban- doeng, (N.O.I.) D. Romijn met vrouw, van Koionieweg 6a naar Apeldoorn, Westerenker- weg 34. VERHUISD: B- G- v. d. Vaart, van Soes- terb-str-. 162 naar Plasweg 14. J. G- Mantjes, van Middelwiijkstr. 26a naar Klaarwaterw- 21. C. Drost, van Nieuweweg 36a naar ScbouteniKampw. 2. S. A. Hempeniusi, van Noorderwsg 13 naar Emmalaan 3- A. D. J. v- Riemsdijk, van Taimal. 1 naar Harttnanl. 8. M- C. v. d. Meijden, van Taimal. 1 naar Toremstr. 3b. S. Eizinga m. gez., van Soes- t-edb.str. 184 naar Ferd. Huvckl 22. B- v. Keulen, van Kerkowarsstr. 8 naar Olijkew. 15 Wed. N. Grift, van Schoutenkamipweg 22 naar 20a- TUINBOUW, PLUIMVEE, ENZ. Broedmachine en kunstmoeder. J. A.vanOoal Postweg 8 Militaire- en Burger BURGERLIJKE STAND Dinsdagavond 5 April,, 8 uur, hoopt bo venstaande vereeniging een. ledenvergadering te houden in het Gyninast-lokaal van de Chr. U-L.O-school aan de» Spoorstraat. In die vergadering hoopt de heer J. A. Stonk een onderwerp i|n te leiden onder den titel1:. ^De strijdwijze der S-D.A.P." Deze vergadering is voor deze winter de laatste. Van harte hopen wij, dat deze laat ste vergadering door -een druk bezoek, de klacht over te weinig belangstelling fin deze winter, zal worden, vergeten. De ernstige arbeid door den inleider aan zijn werk be steed, heeft recht op belangstelling. Laten de leden, ook daarmede rekening) houden en ons1 verrassen met een behoorlij ke opkomst. Er is gelegenheid voor, met den inleider van gedachte te wisselen. OFFICIEELE BEKENDMAKINGEN Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat heden door hen is afge kondigd en ter inzage is nedergelegd de in de raadsvergadering van 11 November 1931 GEBOREN: Gerardus Wilhelmus, z. v. W. G. v. Room en en M. v. Logtestijn, Gr. Melmweg 2- Dirk Martinus, z. v. J. F. Meier en H. v. d. Broek, Nieuwstraat 12. Petertje, d- v. M. Bakker en H. Hardeman, Beetzlaau 79. Johanqa Gerarda, d. v- A. Westerveld en H. v. Koiutrik, Eigendomweg 4. Chris tin a Louisa, d- v. G. G. v- d. Berg en H, Ch, Slendebroek, Verl. Tempell. 2. Johannes Ma- rinus, z. v. J. M. v. Rossum en D. A, Voogd, Kerkpad Z.Z. 46. ONDERTROUWD: D- M. v. Karsbergen en T. Meerding. J. D. Gundelach en N. v. Bruminelen. G. Westerveld en G. v. Agier- veld. A. v. d. Vaart en G- v. d, Schaaf, Th, Regler en A. Ch. L. J Barz'lav- S. de Jong en D. Wassenaar. A. J. Beyer en G. Werk hoven. GETROUWD: Care' Warmol's en Eveline W. van Heuven. OVERLEDEN: Cornelis Johannes Kuijer, 9 mnd., Kerkpad Z.Z. 57. Nicolaas Grift, 81 jaar, geh. inec H. Roest, Scboutenkampw. 22. Hotske Njjdam, 27 jaar, SoesterB.str. 125. Bernardus Gevhardus van- Blokland, 5 jaar, Wieksi.vveg O.Z. 39. Gijsbertus Verwoerd, 6 mnd-, Lange Brinkweg 43. GEVESTIGD: P. Maroschek, Laanstr. 78 5- Scbeltinga, Wilheimina;. 8. H. Kaats, Laan straat 176- J. J. Poort m. vr., Molenstr. O.Z, 6- J. C. Ja moei m. vr., Kon.laan 164, D, H. Hiensch, Middelwijkslraat 37. H. Schweer, Middelwijikstr. 37. C. J. A- v. Dijk niet vr, Galiek. Pelsweg 3. H. v. Schalk m- gez.,, Schrikslaan 61- G. J. v. Velsen, Korenweg 9- W. F. Berg, Burg. Grothestr. 25. A, A, de Carpentier, Beukenlaan 20a. L. Ham'm, Soesterb..sÈr. 51. I. J. Streekstra, Kerkstr.i 10e. J. Hoekstra, Kon.laan 37. A- M. du Mee, F- C. Kuyperstraat 13. N. F. Streekstra m. gez.,, Kerkstraat. 10e. S. L. Monas, Van. Weedestraat 61. J. A. C. Teeuwen m- vr., Vosseveldlaan 7. VERTROKKEN: M. B. Waaldijk, van R. Grothestraat 13 naar Amsterdam, Jeinre-. 2- J- L. Nieuwenstcin, m. vr., van Batcnhu;?- [aan 3 naar Ede, Tolhuislaan 10. J. BIii m- gez., van Parkiaan S naar Hui,zen (N.ii.) Naarderstraatweg 302- G. Koene, van Park- laan 2B naar Rotterdam, Buitënhofstr- 278. Wed. F. H. Kolkmeijer, van P. Potterlaan 20 naar Amsterdam, O.Z. Voorburgwal 193. J- C. Knoppers m. vr., van Vinkenweg 27 naar Zuilen, W. Heiniichstr. 85. Th. Lith Zoo vaak hoort en leesi men tegenwoordig van broedmachines en kunstmoeders, da: deze woorden voor niemand vreemd meer zijn. Maar de eigenlijke beteekenis is voor velen niet duidelijk en legio is het aantal vragen en nog meer opmerkingen, waaruil blijkt, dat de quintc-issens van de zaak maai door weinigen ten volle begrepen wordi- Daarom dit stukje, wat niet bedoeld is als voorlichting voer degeneen, die dagelijks met machine en kunstmoeder omgaan, maar meer als een uiitleg voor belangsielicnde le zers, die, hoewel niet werkend met een van genoemde kunstmiddelen, toch graag er iets meer van weten zouden. Reeds in ouae tijden probeerde men eieren kunstmatig uit te broeden zonder ook maai in het minst gebruik te maken van dierlijke warmte. Een ei heeft, om uit te komen, warmte noodig- En wel een warmte, die nauwkeurig overeen siemt met de warmte van het moederdiei*. Wij kunnen met eenigs- zins afwijkende warmte graden niets dan zteleurstelling oogsten. Een kip bijv. broedi op haar eieren nagenoeg 21 dagen. De ma chine doet er evenlang over. En wanneer er een belangrijk verschil in tijd optreedt, is de uitslag niet twijfelachtig, namelijk hoogst on voldoende met een limiet nul. De tegenwoor dige machines wijken natuurlijk sterk af van de vroegere, maar allen zijn toch zoo ge bouwd, dat de aangevoerde warmte rondom de eieren een bepaalde temperatuur aan brengt. Men kent heete luchtmachines en wannwatermachlnes, er zijn er verhit dooi gas, petroleum, kachels en ook electriciteit, Geen dezer warmtebronnen is echter in staal een corislante warmte aan te voeren. Daarom zijn de broedmachines allen voorzien van een regulateur, die de warmte afvoert ofwel de warmtebron t-mpert, of in sommige ge vallen den te geringen aanvoer vergmo;. Zoo'n regulateur bestaat in vele gevallen uit een ethercapsule,, die bij ruim 39,5 graad Celsius krachtig gaaf uitzetten en een hef boompje in beweging brengi. dat een klcnii oplicht- Dit klepje geeft de warme Lucht in de machine gelegenheid le ontwijken, w aar- dnor de temperatuur weer daalt, ofwel geef. de lamp warm te gelegenheid zonder ui di machine invloed te kunnen uitoefenen on middêiliik re ontwijken. Bij eiectrische verwarmde machines is een voudig een thermometer aan te brengen die bij een bepaalde temperatuur den stroon; ubschakeh en na afkoeling weer in/ef- Een tweede bij de broedmachines is dt regeling van de vochtigheid. Dit is een os tiig iets- Sommigen zorgen er steeds vou1 dat de ruimte, waarin de broedmachine staat, voldoende vochtig is en sprenkelen dit doel water op den vloer. Anderen henlui in de machine een bakje water staan, aai in de machine vochtigheid moet aanbrengen Weer anderen trachten dit doel te bereiken door vochtig zand of vo-chvige lappen. Bovendien speelt de vemilatie een groote rol, ook bij de vochtigheid. Deze is bij elke machine anders, terwijl het dagelijks luchten en keeren der eieren afkoelend en tevens ventileerend werkt, vooral in het ei. Zoo eenvoudig is zoo'n machine dus niet. Entoch zijn de uitkomsten vaak nog bedroevend en nooit doorloopend zoo als onder de kloek. Wij hebben hier alles nog niet in onze hand en laten wij eerlijk zijn we weten er eigenlijk niet veel van. Want als we wisten, waar hem de schoen wrong, zou er spoedig een nieuwe pasvorm uitge vonden zijn. Geheel anders is het met een kunstmoeder Dit is de plaatsvervangster van de kloek. Ze ONZE RIJMKRONIEK AAN MIJN BESTEN VRIEND 't Ga je goed, m'n ouwe jongen, Op je verd're levensbaan, Want er is een tijd van komen, En er is 'n tijd van gaan. Meer dan zestien lange jaren, Heb je trouw je plicht vervuld, Door de modder en den regen Met een „ijzeren" geduld. Stuur en step, geroeste remmen, Vork met afgeschilferd lak, Piepend zaal, gebarsten banden, In je romp een reuze knak. Ach hoe menig prettig dagje Zijn wij aan den „rol" geweest, Jij, mijn driemaal opgelapte, Suf getrapt, doorroeste beest. Weet je nog dien Zondagmiddag, In dat zonnig polderland? Ik vloog op m'n kop in 't water, Jij bleef draaien op den kant. 'k Heb jou nou voor zeven gulden Bij zoo'n fietsbaas ingeruild. En warempel, ouwe sukkel, 'k Heb er bijna bij gehuild. Want dat nieuwe mal-mirakel Ziet er veel te pronkerig uit, Met z'n biesje langs de buizen En z'n glimmend nikk'Ien snuit. Ouderdom komt met gebreken, Kreeg je nou maar staatspensioen, Want je hebt zoo hard gewerkt, Harder dan veel menschen doen. heeft nergens anders voor te zorgen, dan dat de kuikentjes voldoende warmte vinden. Zoo'n kunstmoeder moet ook regelbaar zijn en tegenwoordig zijn. de meeste zelf-regulee. rend, ook al weer met zoo'n capsule. Men heeft bakkunstmocders, waarin de dieren opgesloten zitten, maar ook open kunstmoeders (kachel kitnstmoeders bijv.) waar de diereen de warmte kunnen zoeken maar ook kunnen ontwijken. De nieuwere tijden hebben onsi ook kunstmoeders met centrale verwarming gebracht. In tegenstel ling met de machines kunnen we het kunst- nioedervraagstuk, wat de zekerheid bij het opfokken betreft, voor het grootste deei op gelost beschouwen. Duizenden kuikens heb ben niet anders meer gekend, dan machine en kunstmoeder. En ze zijn er toch niet minder om. Waarom er zooveel machinaal gebroed wohdt? Wel, omdat het met kloeken veel te lastig is. Die zijn maar niet broedsch als wij het willen en broeden ook lang niet altijd zooals wij het willen. En nooit op zoo- veei eieren als wij willen. De broedmachine is een noodzakelijk kwaad. Wij kunnen met kloeken niet voorzien aan de groote behoef te aan vroeggeboren kuikens- En wat de kunstmoeder aangaat, wij willen deze niet meer missen, ook! al hadden we kloeken genoeg, want al is tot nog toe de kip de beste broedmachine, als moeder is de kunts- moeder beter dan de beste kloek. PLAATSELIJK NIEUWS Lezing voor de Centrale Winkeliers Vereen. Vrige week Woensdagavond vergaderede Centrale Winkeliers Vereeniging in Hotel Eemland. Hoewel de vereeniging een 160 leden telt, waren slechts een 40-tal opgekomen. De voorzitter riep het welkom toe aan de aanwezigen, in 't bijzonder aan den spreker van den avond, den Heer Nachtegaal alhier, aan de afgevaardigden van de R.K. Midden- standsvereen. en aan de pers. De Heer Nachtegaal daarop het woord verkrijgende, wilde dezen avond een en an der mededeelen over crediet en afnemers. Het behandelen van dit onderwerp, aldus den spreker, heeft eigenaardige moeilijkhe den, zooals eigenlijk iedere zaak ook zijn eigenaardigheden heeft. De bedoeling is dan ook het onderwerp in algemeene trekken te behandelen. Het drijven van een winkelzaak was voor een 50 jaar zoo geheel anders dan thans. Al gemeen had men zijn bepaalde winkelier, zoo dat het toen heel moeilijk was een zaak te beginnen, 't Was moeilijk klanten te krijgen. Tegenwoordig is het zoo geheel anders. Men plaatst een advertentie, er komt een stukje in de plaatselijke pers van een cor respondent die alles keurig vond en men besiuit met de beste wenschen voor het wei slagen. Vaak is de eerste tijd de beste tijd. Nieuwsgierigheid drijft de menschen vaak

Soester Courant | 1932 | | pagina 1