Weg Als Altijd Leidt WALES-ANTH RACI ET PIANO-ONDERWIJS Koninginnelaao 22 Burgerwoning J. van de Wijngaart „CÖRTOS A"" SIGAREN NASSAULAAN 20 W. MEKKING E. van Meurs Door üe Ulira horic golf. D. C. van Vliet Dagel. Expeditie op Amsterdam NAAR meisje itieuuie woning ie huur Te huur naar een nieuwe zaak. Ook de stand doet tegenwoordig veel toe aan het welslagen. Voorheen niet. De winke lier kende zijn klanten, was als het ware de vertrouwensman van de familie. Veel ging voorheen op jaarrekening. Ver beeldt U een zaak, die direct disponeerde. Dat was een teeken van wantrouwen tegen over den cliënt of van zeer zwakke finan- ciëele draagkracht van den winkelier. Wat is dat alles nu in de laatste 14 jaar veranderd, als gevolg van de snelle en sterke evolutie. Tegenwoordig koopt men waar dat het gemakkelijkst kan. Vooral voor de bepaalde merkartikelen is het immers van geen be lang waar men koopt. Ook het adverteeren heeft vordering ge bracht. Adverteeren acht spreker absoluut noodig. Wie niet en niet goed adverteert raakt ten achter. Ook het groot-winkelbedrijf: direct van fa brikant naar consument heeft wijziging ge bracht. Maar trots alle verandering, is het op crediet leveren nog niet de wereld uit. Het crediet geeft ook een band tusschen winkelier en cliënt, ze staan niet zoo koud tegenover elkaar. Dan gaat spreker het op crediet geven na. Men heeft personen, die vrijwel direct be talen, wanneer een kwitantie geboden wordt. Ook zijn er, die altijd in 't krijt staan, maai toch betalen als bet moet. Weer anderen staan ook altijd in 't krijgt, zijn niet oneerlijk, maar steken zich te veel in schulden naar hun inkomen. Zij leven te hoog. Met zulken loopt men vast. En dan ten slotte de categorie, die uit principe nooit betalen, die er altijd op uit zijn op te lichten, 't Zijn de geraffineerden, die in 't klein beginnen, goed op tijd betalen maar dan een groote bestelling doen, maar voor altijd vergeten te betalen. De winkelier, die in zulk een geval de eerste strop neemt, is er het beste aan toe. Dikwijls gebeurt het, dat de winkelier nog doorlevert in de hoop, dat het nog teTecht zal komen. Men wil niet graag een klant verliezen. Mis. Met voorbeelden worden sommige geval len gedemonstreerd. De winkelier dient behalve naast vakkennis ook veel menschenkennis te hebben. Zee .komt de heer N. tot de zwarte lijst. Het blijkt uit zijn betoog, dat spreker daar eigenlijk huiverig voor is. Het geheim komt vaak in 't gedrang. Gaat het altijd eerlijk, d.w.z. verdient iemand, die daarop geplaatst wordt het altijd; grensgevallen. Spreker zou meer voelen voor een klach tensysteem op kaarten, aangelegd door het bestuur van de Centrale Winkeliers Vereen, en dan tevens samenwerking zoeken met Baarn en A'foort. Volgens deze kaarten kan een inlichtingsdienst ontstaan. Omtrent het: „Koopt in Soest" zegt de heer N., dat ook de winkelier zelve dat niet moet vergeten. Ook hij dient bij zijn collega's in te koopen. Ook geeft spr. nog in overweging een fonds te vormen voor de stroppen. Dus elkaar helpen, ook voor proceskosten. Door samen werking is nog veel te bereiken. Na dit betoog van ruim een uur w'as er een korte pauze en was er gelegenheid vra gen te stellen. Van deze gelegenheid maak ten de heeren Euwe, Verkouteren, Post, De Haan, Van de Witte en Veltman gebruik. De inleider beantwoordde de vragen, waar op de voorzitter de heer Nachtegaal dank bracht voor zijn lezing. Op een andere vergadering zal besproken worden of er hier een zwarte lijst zal worden aangelegd. R.K. Kiesvereeniging Bovengenoemde vereeniging houdt een ver gadering op Maandag 4 April a.s., 's avonds 8 uur in de St. Jozeph Jongel. Vereenignig. De volgende punten zullen worden behan deld: Opening. Notulen. Ingekomen stukken. Behandeling van een voorstel tot wijziging van het kiesreglement 1927. Besprekingen omtrent de verwerping van de Pachtwet in de Eerste Kamer. Rondvraag en sluiting. Aanbesteding Dinsdag werd hier ten Raadhuize aanbe steed door het Bestuur van het Waterschap Soesterveen, het onderhouden van de water gangen de Nieuwe Veensloot, de Oude Veen- sloot en het Oude Grachtje voor het jaar '32. Ingeschreven wordt als volgt: R. van den Heuvel, perceel I f73.perc. II f139.— perc. III f163.—In massa f375. C. Vlug,, I 125.—; II f35.— III f48.—; mas sa f 108.—O. 't Lami I f80.— II f140.— III f80.massa f290. Stolwijk, I f75.—; II f133.—; III f70.—; massa t278.— C. Sukkel I f57.—; II f162.— III f126.—; massa f334. R. Groenstein I f45.II f95.111 f75; massa f198. De gunning is aangehouden. Waarschuwing' Het Centraal Archief en Inlichtingen-bu reau inzake Maatsch. Hulpbetoon voor Ne derland te Amsterdam, waarschuwt opnieuw tegen het Arbeidsleger der Heilsbrigaden, waarvan de commandant, genaamd G. Eich- horn, wederom circulairesi rondzendt om geldelijke steun aan zijn. inrichting» dte thans gevestigd is Zorgvlïietstraat 286 (voorheen de Riemerstraat 274) en welke inrifchting niet de minste steun verdient. Gevonden voorwerpen Omtrent de navolgende gevonden voorwer pen, zijn inlichtingen te bekomen bij de politie te Soest: Voetbal, Bankbiljet van f20—, dameshandschoen met bond, zak met dahlia-planten, 2 paraplui's, paar beenkap» pen, rjjwielbelastingmerk en Vulpenhouder. Ook zijn inlichtingen te bekomen omtrent een boute Zwjaajni en een postduif, ge merkt 2083838- Schennis der eerbaarheid J.l. Dinsdag werd bij de politie aangifte gedaan van een zedendelict, hetwelk plaats had gegrepen op de Bosstraat alhiier. Een direct door de politiie ingesteld on derzoek had tot resultaat, dat nog dien avond kon worden aangehouden zekere H. W. alhier. Hoewel "W. ontkende bedoeld feit te hebben gepleegd, is hij door verschillende getuigen als de bedrijver herkend. Procesverbaal is tegen! hem opgemaakt.; De Paaschdrukte Dank zij het goede weer, is Soesterberg tijdens de Paaschdagen druk bezocht. Van heinde en verre stroomden de menschen toe; de tram had het extra druk, terwijl' de auto's -ini wielrijders, diie Soesterberg doorkruisten, niet te tellen waTen. Van de pleiziervluchten, georganiseerd door de K- L M. werd eveneens druk gebruik gemaakt. Ongeever 300 personen hebben een Vlucht gemaakt. Vn'jw. Brandweer Soesterberg A.s. p^nsdag, 's avonds 8 uuÉ, zal door de Vrijwillige Brandweer te Soesterberg ir 't Hotel „Huis ten Halve", een ledenverga dering gehouden worden. De agenda ver meldt o.m.: Bestuursverkiezing. A. D. O. In herinnering wordt gebracht, dat op de feestavond van de Algemeene Soester Turn en Athletickclub A-D.O. op 6 April 1932* des avonds 7.45 uur, in Hotel „Eemland" te Soestdijk, geen toegang is vooj kinderen beneden de 12 jaar, voor zoover zij niet medewerken. Voor dezen wordt n.1. een feestmiddag georganiseerd, waarvan de na dere bijzonderheden spoedig zullen volgen. De ouders worden natuurlijk 's avonds wel verwacht. Bevestiging nieuwe lidmaten Zondag a.s., 3 April, hoopt Ds. v. Voort huizen in de Nederd. Herv. Kerk te Lage Vuursche te bevestigen de catechesanten van die Herv,. Cneref. Evangelisatie alhier. De dienst vangt aan te half tien. Aanranding en mishandeling Zaterdagavond laat ontmoette een agent van politie een dnjetal personen, waarvan een op een rijwiel werd vervoerd. Bij aanhouding werd den agent medege deeld, dat de persoon, die op het rijwiel werd vervoerd, W- V. genaamd, op de Torenlaan te Baarn was aangerand en daar na door de aanranders in een sloot was ge worpen. Nadat W. V. was overgebracht naar het politiebureau tï Soest, bleek, dat hij door nat was en bovendien -een tweetal sneden in zijn hals har. opgeloopen. Dr. Rupert werd gewaarschuwd, die den man een uerste verband legde. Toen W. V. weer wat op verhaal was gekomen, ver klaarde hij, dat hij vanaf Baarn in de rich ting Soest over de Toren laan was gere den en was gevolgd door een tweetal per sonen, waarvan een hem tegenover de boer derij van H. M. de Koningin ,,De Eult" een 2.tal sneden met een mes had toegebracht, terwijl de ander e hem onmiddellijk daar na, toen hij nog op het rijwiel zat, in de sloot had geduwd Gelukkig kwamen spoedig daarna een tweetal personen daarlangs rijden, die het hulpgeroep van V. bemerkten ep hem hielpen en naar Soest vervoerden. V. kwam terug van zijn verloofde, die te Baarn woont. De politie _te Baarn is van dit feit i.n kennis gestelcr en stelt een onderzoek in naar de daders. Wijkverpleging Huis ter Heide en Omstreken Uit het financieel verslag der Wijkverple ging Huis ter Heide en Omstreken stippen wij aan, dat aan jubileumgaven (in verband met het 25-jarig bestaan der vereenigi|ng) een bedrag van f394.50 is ingekomen, ver tegenwoordigende 66 giften, waarvan f 185 van leden. Bovendien is door H. M. (de Koningin Moeder een jubileumgift van f50 toegezegd- In de kascommissie werden op hieuw benoemd de heeren Baars en Janssen, als plaatsvervangende leden v. d. Bout en Dippel. Veiling In het koffiehuis „de Gouden Ploeg" al hier is Dinsdag door notaris A. O. Dam mers publiek verkochts 1. De villa, genaamd „Corrie Jacobus" met garage, tuin, enz-, staande aan de Ferd. Huycklaan alhier, groot' 5 A. 95 c.A. Ingezet op f4900 en niet verhoogd- 2- Een stroqkj grdnidj naast perceel 1, root 80 c.A. Ingezet op f250 en niet ver hoogd- Na combinatie niet verhoogd. Perc. 1 toegewezen aan C. van Ee alhier voor f,4900; perc. 2 aan v. d. Berg q.q. voor f 250. 1 Brandstichting Zaterdagmiddag te ongeveer 12 uur, werd bij de politie au de brandweer kennis ge geven, dat bij de bewoonster van het per ceel Beetzlaan 10b, alhier brand was uit gebroken. Bij aankomst van, de politie bleek, dat de brand reeds mede door de hulp van buren, was gebluscht. Maar tevens kwam aan het licht, dat hier van opzettelijke brand stichting sprake was, wijl een sterke petro leumlucht merkbaar was. Bij verder onderzoek bleek, dat de gang en trap met petroleum: waren .overgoten en dit het werk was van een huisgenoot van mej. F., genaamd V. Men vermoedt, dat V. niet geheel normaal is. Hij is althans naar de Valeriuskliniek te Amsterdam overgebracht ter observatie. Aanrijding Dinsdagmiddag te één uur kwam een Bel gische auto uit de richting Amsterdam over de Van Weedestraat alhier. Een vrouw, die rechts van de weg reed), stak plotseling, zonder een aanwijzing te geven,, naar de overkant van den weg. De bestuurder van de Belgische auto* die de plotselinge rich- tingsverandering van de vrouw zag* rem de met alle macht en week zooveel mogelijk naar "links om een aanrijding te voorkomen, wat evenwel niet mocht baten, zoodat de vrouw tegen den grond werd geworpen en deerlijk werd gewond. Dokter de Vos, die juist achter de Be_0. sche auto reed, verleende geneeskundige hulp en kon tevens verklaren, dat den be stuurder van de auto niet de minste schuld treft. Motorongeluk Dinsdagmorgen 6 uur reed een militair; per motorrijwiel naar zijn garnizoensplaats Amersfoort. Bjj de splitsing Bürkstraat- Soest erbergschesrraat, reed hij per vergissing de Soesterbergschestraat op, maar zag dit en trachtte met een scherpe bocht de Birk- straat te bereiken. Wijl hij met een flinke snelheid reed, lukte dit niet èn kwam1 de motor tegen een boom terecht met het ge volg, dat de bestuurder en de duorijder, eveneens een militair, kwamen te vallen. De duorijder kwam" er nogal goed af, maar de bestuurder bleef liggen. Dokter Stroo- band, die juist daar woont, kon direct ge neeskundige hulp verkenen. Waar de pa tiënt klaagde over inwendige pijnen, achtte de dokter overbrenging naar het militaire hospitaal noodzakelijk. STOOKT U REEDS ONZE PRIMA Diverse Soorten. Voordeelig in gebruik Kerkpad 17 A N.Z. Telefoon 2133 HufsvfijttentoonsteIHng bij de Luchtvaart-afd- Bevvust van het feit, dat in het geisoleer- de bedrijf bij de Luchtvaartafdeeling naar allerlei middelen moest worden omgezien, om het den militairen eenigszins aangenaam te maken is er gedurende de wintermaanden naast wekelijksche bioscoopavonden, groote bedrijvigheid aan den dag gelegd voor het beoefenen van den huisvlijt. Door de cantine-commiissiei werden gra- t.ks de noodige ingrediënten ter beschikking besteld en werden de beoefenaars tot deze sport bijzonder aangemoedigd, door den commandant der 2e compagnie den kapitein Bisschoff, daarbij ijverig bgijestaan door den adjudant-onderofficier Instructeur van Keekem. Als bekroning van dezen winterarbei(d werd besloten, gedurende een tweetal da gen het vervaardigde in de cantine ter be- .Ichtigiing te stellen en een wedstrijd te organiseeren. Woensdagmiddag werden de zeer vinding rijk ontworpen voorwerpen tot ieders' ver wondering opgesteld en- met eenige aan- kleeding ontstond een mooi geheel in de sfeer van teekenen, smeden en houtsnijwerk- Het luchtvaart-idee met 3 motoren en di verse typen van toestellen ijverden om de eerste plaats en het kostte de terzake be noemde commissie groote moeite de prij zen naar billijkheid toe te kennen. De commandant van de Luchtvaavt-afdee- ling, Luitenant-Kolonel A- van Santen met zijn adjudant, kapitein van den Abeelen, be zochten Woensdagmiddag deze tentoonstel ling en toonden zich zeer voldaan over de vorderingen die de beoefenaars op allerlei gebied aan den dag wisten te leggen. Over ste van Santen complimenteerde den Adju dant van Keekem met de behaalde resultaten en prees de mannen voor het groote geduld bij het vervaardigen van diverse voorwerpen aan den dag gelegd. Verschillende prijzen werden voor dezen wedstrijd beschikbaar gesteld. Met vol doening kan de commissie op dezen goed geslaagden wedstrijd terugzien. Slagboom, Willem Stalenhoef, Frederik van Tricht, Douwie Wassenaar, Marthijs Wes- terveld, Teunis v. d. Woord, Willem van Apeldoorn en Jan Schalkx. Deze beide laatste leerlingen zijn deizien cursus in klasse; een begonnen en door bijzondere vlijt en aanleg direct bevorderd tot die 3e klasse. Van die le naar de 2e klasse zijn bevor derd 13 Leerlingen n.1.: Klaas van Slooten, Dirk Hoolwerf, Wim van Diermen, Willem Tolboom, Herman Kal- deway, Wvm Steitner, Goos Huurdeman, Lambert Rademaker, Jan van Velzen, Hen drik van Streek,y Willem Roest, Dirk ter Gouw en Fredenik Limburg. Voorwaardelijk één n.1.: Dirk v. d. Broek. Niet bevorderd 6 leerlingen. De werkstukken die waren tentoongesteld, wanen vrijwel alle keurig afgewerkt. Radio-fii'm van de N.C.R.V. Donderdag 24 Maart j.l. werd deze film vertoond in de Julianakerk te Soestdijk voor een goed bezet kerkgebouw. Ds. J. v. d Spek opende regen 8 uur deze vergadering. Hij heette allen welkom, sprak zijn dank uit aan den kerkeraad van de geref. kerk voor door een Soester gemengd dribbel-kwartet onder leiding van den heer J. E. Bloemen. Men ziet het: elk wat wils. De namen van de heeren Clinge Doorenbos en Blok gatandeeren een genotvollen avond. En waar het doel der uitvoering hulp te verlee- nen aan onze nooddruftige plaatsgenooteni zeker ieders instemming heeft, twijfelen we niet, of er zal op den avond van 8 April in „Religi* en Kuinst" geen plaats onbezet zijn. VERKRIJGBAAR ALLEEN (Let op het goede nummer) N l auwer hoek stt a at 2 f6.-, f 4.S0, f3.- par maand. Autobotsing Op den Rijksstraatweg onder Soesterberg heeft een ernstig auto-ongeluk plaats igehad. Een luxe auto met 6 personen uit Gronin gen reed, doordat deze auto geen vd§rrang verleende, in vrij snelle vaart tegen een an dere auto op. Mej. Boekholt uit Helm (bij Groningen) werd met een zware verwonding en een ernstige hersenschudding in het zie kenhuis „Lichtenberg" binnen gedragen. Dr. Nieuwenhuijzen verleende haar de eerste hulp. Haar toestand is zeer ernstig. Van de andere passagiers bekwamen 2 minder ernstige won den door het breken van 'de ruiten. De an deren kwamen met den schrik vrij. De 2 auto's werden zwaar beschadigd naar Amers foort gesleept. Dö Nijverheidsschool In de ambachtsteekenschool aan de Mo lenstraat werd Dinsdagavond! een tentoon stelling geopend vai\ de werkstukken van de leerlingen dier avondschool. Nadat Notaris Dammers, bij afwezigheid van den voorzitter, de heer Veenstra, een en ander over den cursus 1931—1932 had medegedeeld, n.1. dat deze was begonnen met 70 leerlingen en eindigde met 67, zoo dat het verloop goed mag worden ge noemd),i iwierd den, heer Veenendaal dank ebracht voor hetgeen* hij gedurende 30 jaar als leeraar aan die school had gepres teerd- Wegens het bereiken van den 65-jari- gen leeftijd treedt hij' als leeraar af. Vanaf de oprichting in 1902 was de heer Veenendaal aan die school Verbonden. Be- h„va, *-«««.- gommen als kleine school in een lokaliteit Pn V(^'J AJ K,o °m, V°° te make" van het Stt- Joisephgesticht, is de school' langzaam gegroeid en is men nogal eens verwisseld van lokaliteit. Zoo heeft inen ge werkt in de Rembrandtzaal, in de Openbare school en nu een aantal jaren in deze mooie nijverheidsschool, waar alles zoo uitstekend in orde is. Want niet alleen met de lokali teit, maar ook' met de leermiddelen moest men zich voorheen behelpen. Nu is alles zooveel beter ingericht. Spreker hoopt ten slotte, dat de heer Veenendaal nog vele ja ren belangstellend idd van deze school mag blijven. De heer Veenendaal dankt voor de vrien delijke woorden en hoopt dat de school in voortdurende bloei mag toenemen. Daarna word|en door den directeur der school de heer Bruins, de diploma's uitge reikt. Het einddiploma van den vijf-jarigen cur sus wordt uitgereikt aan zeven leerlingen; n.L: Gosen van Doorn, Cornelis Strumpel,, A. van dleru Broek* Corn. Schut, Folkert Lenten, W- A. Hilhorst en M. Majoor. Aan een tweetal leerlingen kon het diplo ma niet worden) uitgereikt, terwijl een leer ling verleden jaar het diploma reeds ver wierf en dit jaar nog eens extra de lessen medemaakte. Van de 4e tot de 5e klasse werden be vorderd: 2 leerlingen, 1 voorwaardelijk en 3 niet. Bevorderd werden K- Schouten met prijs en Simons. terwijl Bruinsma voorwaardelijk werd bevorderd. Van de 3e naar de 4e klasse werden 9 teerlingen bevoraerd en 2 voorwaardelijk^ n.L: KL de Haan, J. Rootselaar en T- Slag boom, alle drie met prijs, J. Kwak, C. Geerestain,, E. Karelse* H. van Kooy en P. J. C. Dijkman. Voorwaardelijk A. Grift en J. van Egdom. Van de 2e naar de 3e klasse werden alle 18 leerlingen bevorderd, n.L: Jacob de Besten* Corn. de Bruin, Joh. d|e Bruyn, Lucas Buitenhuis, Janus van den Brink, Jan Eigelsheim, Jan Kamerbeek, Corn. Koot-, Gees Koot, Jan Keesmaat, Antoti liet afstaan van hun kerkgebouw, voorts aan het comité dat door zijn propaganda, dezen avond mogeiijk heeft gemaakt, o-a. de heer Visser. De Radio is een kostelijke uitvinding. Het is een goede gave van Gods genade om zijn Naam daardoor te verheerlijken. Ook de Satan heeft op de Radio beslag gelegd om deze te besteden in zijn dienst. Zie b.v. eens naar het arme Rusland, waar alle gaven en krachten van God ontvangen, werken tegen God in. Ik denk aan de heerlijke mu ziekuitvoeringen van onze N.C.R.V., aan het telkens terugkomende kinderuurtje en niet te vergeten het ziekenhalfuurtje- Wat d/it is voor de zieken wier Üjden verzacht wordt door die heerlijke troostvolle woorden. Ik denk ook aan degenen die aan hun huis gebonaen zijn en die 's Zondags de preek kunnen aanzetten en de psalmen en gezangen kunnen medezingen. Natuurlijk is deze preek- dienst niet bestemd voor degenen, die de kerk verzuimen om gemakkelijk bij een si gaar cn een kopje koffie eens te gaan luis teren naar de preek. Dezen behooren op te gaan inet de kerkgangers- Hij sprak van een jongen, die hij op ca techisatie had en die niet naar de kerk wilde gaan, tot hij ernstig ziek werd en nu ver langde hij zoo naar de kerk, maar kon niet. Hij sprak van een vrouwtje dat huilde, om dat ze niet naar de kerk kon gaan- Wat zijn er al niet velen tot de kennis der waarheid gekomen door te luisteren naar de woorden of de liederen, die hen toespreken door de Radio. Werdeu de mede-gevangenen vain Paulus en Silas niet getroffen door de lie deren die zij' zongen in den nacht? De Chr. Radio is een krachtig middel in Gods hand om het Evangelie van Jezus Christus te verbreiden, opdat de aarde vol worde van de kennisse Gods gelijk de wateren den bo dem der zee bedekken. Hij wenschte ons allen een goede avond waarna de lichten uit gingen en de film begon te draaien. De film heet „De klokken luiden" en we hoorden het machtig geluid van een klok die luidde en zagen ook den man, die met alle macht aan het touw trok. Dan zagen we de kerk van Griftdaal, een groot dorp in het centrum' van ons land, gelegen en de kerkgangers, ook eeni heel oud vrouwtje; vrouw Hesselius en' boer Harscamp. Ook maakten we kennis met den propagandisti Brouwer, die de spil was op dit gebied,; waar alles om draaide. We kunnen niet alles vertellen, maar het was ontroerend schoon en een waardige propaganda voor onze N. C.R.V. Het vrouwtje kreeg na drie jaar verstoken te zijn van de kerkdienst een Radio in bruuklfeep in haar huis en kon nu weer meezingen en luisteren naar Gods Woord. Ook boer Harscamp die het naatje van de kous wilde weten en nog al taai was, liet zich toch overhalen. Hij hoorde het weerbericht, dat storm en onweer in aantocht was en vlug naar het veld gaande beval hij zijn personeel om voort te maken en vóór de bui kwam, was de wagen met het rijpe koren in de schuur.. Een vriend van dr- v. Veen bracht hem een bezoek en bestelde ook Radio. Dan Radio op school en daarna een propaganda tocht in twee auto's van den heer Brouwer met zijn volgelingen om alles eens te bezien. We maakten kennis met de expeditie, met Bennekom, bij den voorzitter, dan naar Ede, Huize „Vooglen- zang", vervolgens naar Wageningen, waar de heer Keuning, onze secretaris-penni|ng- meesfer zetelt en maakten achtereenvolgens kennis met al) de bestuursleden, waaronder we opmerkten o.a. Joh. de Heer, Ds. Peter- sen, Mr. Van der Deure. Na afloop sprax de heer Visser en bracht dank aan allen die hadden medegewerkt om deze avond te doen slagen, waarna Ds. Al- kema een kort woord sprak van groote waardeering voor hetgeen wij gezien en ge hoord hadden en raadde aldegenen, die nog geen lid waren aan, om lid te worden en1 op clie Wijze onze N.C.R.V. te steunen in hun heerlijk werk. Nadat nog gezongen werd gezang 180, de avondzang, sloot Z-W.E W met dank aan God. Heidebrand J.l. Zaterdagavond werd de Vrjjw. Brand weer te Soesterberg gealarmeerd voor een heidebrand, langs de spoorlijn nabij Den Do ld er. Door het optreden van anderen, behoefde de brandweer niet handelend op te treden. Uitvoering ten bate van het Crisis-comité Vrijdag 8 April eJc. zal in „Religie en Kunst" een uitvoering worden gegeven ten bate van 't plaatselijk crisis-comité- De heer Climge Doorenbo9, voor de le zers zeker geen onbekende, zal eenige zij ner levensliedjes ten gehoore brengen en daarbij begeleid door Mevrouw Clinge Doo- rembos-de Blécourt. Verder heeft de heer Blok, violist ta Amersfoort, eveneens in Soest welbekend, zijn medewerking toege zegd- Zijn vioolspel zal worden begeleid door Mevrouw Blok-Galjaard. Eindelijk zal er nog gezongen worden .HOUBAER Co. AMERSFOORT Indien ons de Maartsche zomerdagen nog niet gemeld hadden, dat de blijde zomertijd weer komende is, dan zou de wetgever er Voorheen DE ROND. Bestelk.: Amsterdam, Singel 307, Tel. 34522. Soest: Nleuwstraat 36 en Visser's Boekhan del, Telefoon 2272. ons toch wel aan herinnerd hebben. In ons land begint dit jaar de officiëele zomertijd pas 22 Mei, ruim een maand later dan in de nabuurstaten, om den 2den October weer officieel te verdwijnen. Men zou geneigd zijn te vragen waarom niet gelijktijdig met België en(of) Engeland? Doch „men" zal wei een ernstige reden hebben voor het „waarom". Nu we het toch over den zomertijd heb ben, kunnen we niet nalaten de wensch te uiten, dat ook in onze kunst en muziekkrin- gen zonneschijn en zomerwarmte moge aan breken, want tot heden is het een akelige kilte in die ondernemingen. De Arnhemsche orkestvereeniging ligt bijna op sterven; het Ned. Tooneel vecht met den moed der wan hoop voor zijn bestaan, en ook het Utrechtsch Stedelijk Orkest, weet de eindjes niet meer aan elkaar te knoopen. Twee bijna overmach tige vijanden belagen deze ondernemingen. In de eerste plaats de slechte tijd, die duizen den voorheen welgestelden dwingt zich te bezuinigen op al datgene, dat niet strikt noodzakelijk is en daarnaast staat de zich steeds meer perfectionneerende radio, die tal loos velen op uiterst gemakkelijk en goed- koope wijze prima muziek en tooneelkunst biedt. Behoudens het altijd blijvende gedeelte, kunnen velen zich thans thuis verschaffen waarvoor ze vroeger soms een reis naar een groote stad moesten maken. We leven waarlijk in een grootschen tijd, hoewel de meesten onzer het bij lange na niet beseffen. De pers bracht dezer dagen, zonder veel omhaal het bericht, dat er een geregelde luchtdienst was ingesteld tusschen Duitschland en Zuid-Amerika, en de vorige week is de eerst vlucht reeds begonnen, met het gevolg, dat men in 68 uur van Frie- drichshaven naar Pernambuco is gevlogen. Het gevolg van deze daad, waarvoor heel wat meer belangstelling had kunnen zijn dan voor een Holland-België wedstrijd, beteekent dat men in een week heen en teruig van Duitschland naar Zuid-Amerika kan komen, en ook nog een dag er zijn om zaken te doen. Ja, we vinden het al heel gewoon, dat men in een week van Amsterdam naar onze Oost kan vliegen en in toestellen voorzién van een groote dosis comfort en gemak. In de Oostersche kwestie schijnt thans wel eenige teekening te komen. Men zit nog wat te wringen aan de vredesbepalingen, die door de twee kemphanen moeten worden getee- kend, doch de vuisten van Amerika, Enge land en Rusland, alsmede van de gejdschie- ters zullen wel niet ingetrokken worden, al vorens de werkelijke overeenstemming er is. Toch schijnt het of het politieke wereldli chaam niet zonder groeistuipjes kan. Het cri- selt nu weer tusschen Engeland en Ierland, en 't schijnt er op te wijzen, dat Ierland thans de Engelsche buldog eens dwars wil zitten. We kunnen hooge waarde hechten aan eischen voor rechtvaardigheid en recht, gelijk Ierland nu heet te stellen, en toch afzijdig staan je gens hetgene Ierland nu bezielt. Allereerst lijkt ons het weigeren van de eed van trouw aan 't Engelsche koningshuis, zeer onlogisch. Het is voor geen 'twijfel vatbaar, dat Ierland geen zelfstandige natie is, doch een essentiëel deel van 't Britsche Imperium. Het weigeren van de eed van trouw lijkt ons dan ook in strijd met de goede trouw, die 't fundament is van elke overeenkomst. Ten tweede lijkt ons het weigeren van pacTitbetaling ook on rechtmatig. Het moge juist zijn, dat een halve eeuw geleden de Engelsche adel veel grond •heeft onteigend of genaast, toch is 't hoogst onwaarschijnlijk dat de huidige eigenaars ooT< onrechtmatig in 't bezit van die gronden zijn gekomen, en tevens is 't hoogst onwaarschijn lijk, dat de huidige pachters tot de gedupeer den van een halve eeuw geleden behooren. In ons land schijnt de salaris-pers weer in werking gesteld te zullen worden. Volgens 't voorstel Weiter zal op de volgende begroo ting plm. 120 millioen gulden bezuinigd moe ten worden, en als eerste object dat daarvoor in aanmerking komt, kijkt men weer naar de ambtenaren. Voor zooverre bedoeld rapport spreekt, blijkt er niet uit of de honoraria van Tweede en Eerste Kamerleden ook een beurt krijgen. Psychologisch bezien zou dat toch' waarlijk geen luxe zijn. Onze roode burgerschaar heeft een hoogst onprettige Paschen gehad. Wat gevreesd werd is geschied. De groote scheur in de gelede ren der S.D.A.P. is gekomen en de linker vleugel is gesticht. Men moge zich van S.D. A.P.sche zijde blij maken, ofwel troosten, met het betrekkelijk geringe aantal, n.f. 1599 tegen 460, doch voor ons staat vast, dat velen uit eenheidsnood der zaak nog vóór gestemd hebben, hoewel ze liever met uiterst links mee zouden gaan. Nu dat echter een feit is, verwachten we een werkelijk groote stroom naar de linksche gelederen, en daarnaast een felle strijd in de vakbeweging. Man kan daar waarlijk zijn pkizier best op, en heeft thans genoeg te doen om vrede in eigen huis te bewerkstelligen. De tijdsomstandigheden demonstreerden zich deze week ook zeer duidelijk op de jongste tabaksveilingen. Tabakken toch, die verleden jaar nog resp. f3.55, f3.37 en f2.26 opbrachten, konden het dezen keer niet ver der brengen dan f 1.22, f 1.45 of 92 ct. Het lijkt er evenwel op, dat ook in deze over productie een groote rol speelt. Juist dezer dagen toch kon men in de buitenlandsche pers lezen, dat groothandelaren in Konstan- tinopel tien duizenden Centenaars Egypti sche tabak lieten vernietigen om de rest eeni- ger mate op prijs te houden. Indien ooit dan toont de huidige wereldcrisis wel, dat het distributie-apparaat een grondige wijzi ging zal moeten ondergaan. Naast de geweldige voedsel overschotten, waar men geen weg mee weet, komt nu al weer een noodkreet uit Bosnië en Herzo- gewina, waar honderden den hongerdood te gemoet gaan. Vreeselijke tegenstelling toch. Wat vrij onmiddellijk gevreesd werd, blijkt thans juist te zijn. Het 'wereldconcern Kreu- ger en Toll gaat den zelfden weg op als weleer het groote Stinnes-concern, het zakt ineen, daarbij duizenden ruïneerend. VOOR: KOPER- EN IJZERWAREN TUIN-ARTIKELEN GEREEDSCHAPPEN EN HUISHOUDELIJKE benoodigdheden. KERKBERICHTEN Zondag 3 April 1932. SOEST NED. HERV. KERK Oude kerk. Voorm. 10 uur Ds. E. Groeneveld. 's Avonds 6 uur geen dienst. Emma-kerk Voorm. 10 uur Ds. Van Schaick. Nam. 6 uur Ds. Groeneveld. HERV. (ÜER.) EVANG. Christelijke U.L.O.-schooI, Spoorstraat Voorm. 10 uur Ds. B. Batelaan, van Bar- neveld. 's Avonds 6 uur Ds. G. van Montfrans, van Barneveld. GEREFORMEERDE KERK Juliana-kerk Voorm. 10 uur Ds. L. Tiesinga, van Har- kema op Einde. Nam. 5.30 uur Ds. S. Wouters. Wilhelmina-kerk Voorm. 10 uur Ds. S. Wouters. Nam. 5.30 uur Ds. L. Tiesinga, van Har- kema op Einde. CHR. GEREFORMEERDE KERK Julianastraat Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Godsdienst oefening. Donderdag 7 April, 's avonds 7.30 uur, Ds. A. Zwiep, van Zeist. VER. VAN VR1JZ. GODSD1ENSTIGÈN Gebouw „Religie en Kunst", Rembrandtlaan Voorm. 10.30 uur Ds. F. Kleijn, van Sche- veningen. SOESTERBERG Nam. 23 uur Zondagsschool. Nam. 6 uur onbekend. HUIS TER HEIDE NED. HERV. KERK Voorm. 10 uur Ds. B. Tuinstra. Nam. 6 uur Ds. B. Tuinstra. Mevr. Raedt, Nassaulaan no. 18, vraagt een voor de ochtenduren. Aanmelden na 6 uur. Te koop een nette burgerwoning, zoo goed als nieuw, met voor- en achtertuin, bev.2 karhers, keu ken en hall, met ruime zolder en slaapkamer, op goeden stand. Prijs f3000.Te bevragen J. G. Flapper, Soestdijk. met groote tuin, tegen half April, gelegen Schoutenkampweg; ook te koop. Tevens groot kippenhok voor halve prijs. Te bevr. Schou tenkampweg 28. Kuikens. Eerste klas kuikens. Laagste prij zen, f 14.per 100 stuks. Af Broederij. E. v. d. Pol, Centr. Broederij, Hooge weg 219, Amers foort. 1 Mei ot later, voor klein gezin, vrij huisje, t30.p. maand. Lin- denlaan 6. Te bevragen 6A.

Soester Courant | 1932 | | pagina 2