'AME5 RUBRIEK f 14,4—1 GEBREIDE KLEEDINGSTUKKEN, Een gebreid jongenspakje. Herhaaldelijk bereiken ons vragen over het verkrijgbaar stellen van beschrijvingen voor ge breide of gehaakte kleedingstukken. De langere avonden komen weer en daarmede onze ver- hoogde werklust om iets nuttig? te maken. We hebben gemeend te moeten beginnen met de beschrijving te geven voor een heerlijk warm jongenspakje, bestaande uit broek en pullover, dat aan de hand der gegevens zeer gemakkelijk te maken is. In gedachten zie ik reeds vele moe ders en grootmoeders druk bezig om vóór de koudere dagen komen het pakje klaar te hebben. Maten. Pullovert Lengte vanaf den schouder 37Yi c.M. Wijdte over rug en borst onder de armen: 60 c.M. Lengte mouw van armsgat (onder den arm) tot het handje: 27 c.M. Broekjet Lengte op zijde 30 c.M., wijdte middel 60 c.M. Dikte der wol. Om te bepalen welke dikte van naaiden en wol noodig zijn, wordt een*klem vierkant proef lapje gebreid en daarna gemeten. 13 steken moe ten in de lengte 5 c.M. zijn en 9 toeren 2M c.M. I De pull-over. We beginnen met het breien van de pullover met den rug en zetten 84 st. op met donker groene wol, werken 10 toeren 1 recht 1 averechts- J>P dunne naalden en gaan verder met iets dikkere naalden en de lichte tint groen. Ie toer, 12 averecht, 12 recht, dit herhalen totdat de naald uit is en eindigen met 12 ave recht. 2e toer, averechts. Beide toeren herhalen. 5e toer, 12 recht, 12 averecht, eindigen met 12 recht 1 6e toer, averechts. Beide toeren herhalen. Deze acht toeren vormen een patroon. We herhalen deze toeren 14 maal en zijn dan aan het armsgat gekomen. 3 steken afkanten aan het begin van 1ste en 2de naald, daarna 1 st. minderen aan het eind van elke nieuwe patroon, totdat er 72 steken over zijn. Voortgaan zonder minderen totdat van het armsgat af 4j^ patroon is gebreid (dus 4^ maal 8 naalden) en de hals beginnen. 30 st. in het pa troon breien en op een reservenaald overne men, daarna 12 steken afkanten en weer 30 st. in het patroon brei en, daarna verder brei en en aan de halszijde bij iedere toer 1 st. minderen, totdat er 24 daarna afkanten; op nieuw aanhechten en de andere schouder- fielrf" hetzelfde breien. De voorkant wordt precies hetzelfde ge breid als de rug, alleen werken we van het begin van het arms gat af geen 4J^ doch st. over zijn (6 X)-» 4 patroontjes (4X8 toeren) en breien daarna 30 steken in het patroontje, brengen deze op de reserve naald, kanten 12 st af, breien weer 30 steken, gaan eveneens verder met aan de halszijde van iedere toer 1 st. te minderen totdat 24 st. over zijn en kanten nog niet af, zooals wij bij den rug deden, maar breien op deze 24 st. nog één patroon, dus 8 toeren "erder; daarna afkanten; de andere schouder wordt precies hetzelfde ge breid. We beginnen de manchet te breien met den donker groenen wol, zetten 24 st. op met de f-'aere naalden en breien 9 cM. 1 recht 1 averecht, c :.:na de iets grovere naalden 12 averecht 12 remt enz.: het zelfde patroon, waarmede wij de junper breiden en meerderen aan het eind van i" :re 8ste toer totdat er 60 steken op de naald, z i. caarna zonder meerderen breien totdat we af b-t begin (de opzetsteken) af 25 c.M. ~e hebben, waarna we de bovenkant gaan b m en aan het einde van iedere naald twee en samen breien totdat er 48 steken overge bleven ziin, daarna afkanten. Om de halsronding breien we een smal boord je we beginnen met de voorzijde en nemen met c - ":ne naalden 48 st. of, erken 6 naalden 1 r -t 1 averecht en kanten af. Voor de achter- z'Oe nemen we 34 st. aan de hals op en b- m weer 6 naalden 1 recht 1 averecht; af- kar-lcn. Pet boordje is met donker groene wol gebreid. De broek. 34 steken opzetten op de grovere naalden met licht groene wol, daarna 5 toeren 1 averecht 1 recht breien. 6e toer 1 averecht 1 recht wol naar voren (omslag) twee steken samen breien I averecht 1 recht 1 averecht 1 recht herhalen vanaf en eindigen met 1 averecht 1 recht, daar na nog 6 toeren 1 averecht 1 recht. Nu is de boord af en hebben wij in het mid den (door de omslag en de 2 st. samen te breien) een toer gaatjes gekregen, waar later het elastiek door gaat om de broek te laten aansluiten. We fcre-.n verder het patroontje. Ie toer 12 averecht 12 recht herhalen en ein dig o met 12 averecht. 2e toer. Averecht. V s» We breien nu de achterkant. 3e toer. 12 averecht, werk omkeeren. 4e toer. De naald averecht uitbreien. 5e toer. 12 recht 12 averecht omkeeren 6e toer pverecht. 7e toer. 12 recht 1averecht 12 recht omkeeren 8e toer averecht. 9e toer. 12 averecht 12 recht 12 averecht 12 cccht, omkeeren 10e toer averecht. IL-oJtVMjJ» 11e toer. 12 averecht 12 recht 12 averecht 12 recht 12 averecht omkeeren, 12e toer. Averecht. 13e toer. 12 recht 12 aver. 12 recht 12 aver. 12 recht 12 aver. werk omkeeren. 14e toer. Averecht. We breien nu verder, maar meerderen 1 st aan het begin van iedere 8ste toer totdat we 90 st. hebben en breien daarna door totdat wij vanaf de boord 12 patroontjes hebben (96 toe ren), daarna gaan we verder met het patrooi: doch minderen aan het eind van iedere naald 1 steek totdat we 76 st. overhouden, daarna ne-" men we de donkere wol en breien met de fijne naalden zóó, dat wij den rechten kant van het werk vóór ons hebben 1 recht 1 averecht (6 toe ren) en kanten af. We beginnen nu met de tweede heeft te breien, maar beginnen na het boord met 1 toer van het patroon, volgende toer 12 averecht, werk omkeeren ca averecht overbreien. We breien ver der als voor het andere pijpje en werken iedere toer 12 steken meer, kèeren om en breien averecht over, ma^r zorgen, dat het patroon gelijk wordt met de andere °-lft en inplaats van aan het begin van iedere naald, minderen wij nu aan het einde daarvan. Ie elkander naaien. We verbinden de schouders met elkander vanaf het armsgat tot 2 cM. breedte. De mou wen worden met een overhandsche steek in het armsgat genaaid, daarna worden mouw en zij naden aan elkander verbonden; maar vóór het in elkander zetten hebben wij het breiwerk op de verkeerde kant opgestreken. Op de schou ders der rugzijde worden twee rijen stokjes ge haakt, die als onderslag dienst doen, aan die der voorzijde wordt 1 rij stokjes gehaakt en bij de tweede rij maken wij aan beide schouders 3 kleine knoopsgaten, we haken 1 stokje, 3 ket- tingst., slaan 2 kett. st. over, een stokje in de derde kett. st., dit laatste herhalen wij 3 X en maken zoo noodig verder stokjes. Op de ach terzijde brengen we op elk onderslagje 3 knoop jes aan, zoodat de pull-over gemakkelijk uit en aan gedaan kan worden door de knoopjes los te maken. De vopr- en achternaad van het broekje wor den dichtgenaaid en een. elastiek door de gaatjes gehaald. HERFSTMANTEL. j Vaak vraagt het koudere jaargetijde een war mer kleedingstük, dan onze dunne, ongevoerde zomermantel. Voor onzen wintermantel met hoog opstaande kraag voelen we niet veel, temeer daar wij hier door min of meer verwennen en er met de wer kelijk koude winterdagen niet meer het noodige profijt van hebben. Bovenstaand model is ook buitengewoon 'ge schikt voor werkende vrouwen, die dag in dag uit door weer en wind moeten gaan en hiervoor graag een practische jas hebben, vooral als op dc zijkanten dan een paar flinke zakken gezet worden. Homespun of tweed lijken ons o.m. zeer ge schikte weefsels voor zulk een herfstmantel; in ieder geval een fantasiestof, die een veel spor tiever geheel geeft. Een warme shawl, gebreid of gehaakt ïn bij passende tinten komt .het geheel... en dus ook de draagster zeer ten goede. Het patroon voor den herfstmantel ïs ïn alle maten verkrijgbaar. Prijs ƒ0.58. - ,Mii. EEN VRAGENHOEKJE. In verband met de zeer vele vragen die tot ons gericht worden naar aanleiding van deze rubriek, hebben wij gemeend in den geest van onze lezeressen te handelen door een vragen- hoekje open te stellen. De Redactrice van deze rubriek zal gaarne tot haar gerichte vragen over kinderverzorging, opvoeding e.a. vraagstukken de vrouw en haar gezin betreffende beantwoorden en op deze wijze een band met hare lezeréssen trachten te vormen. Zijn er onder U, 'die vragen tot haar richten, die zij meent, dat beter persoonlijk beantwoord kunnen worden, dan zal zij dit doen, mits een postzegel voor antwoord wordt ingesloten. Meer algemeene vragen worden met aanduiding van voorletters of aangegeven schuilnaam in deze rubriek beantwoord. Hopende aan het verlangen van velen te zul len voldoen,, worden tot haar gerichte vragen gaarne verwacht. De brieven moeten geadresseerd worden aan de Redactrice van de Vrouwen rubriek van dit blad, Muzenstraat 5B, 's-Gra- venhage. In den linkerbovenhoek te vermelden „Vragcnhoekje", :<hw 1 SCHOONMAKEN VAN JAPONNEN, Japonnen, clie er minder frisch uitzien, worden met de lengtedraden mede met een in water en amoniak gedrenkte bor stel flink afgeschuierd, daarna wrijft men er over met een spons met schoon water en hangt het kleedingstük buiten om te drogen. ZEER PRACTISCHE OVERALL, Steeds weer wor^ den ons patronen gevraagd voor practische schor ten; het lijkt ons, dat dit model bijr zonder in den smaak zal vallen, daar het de gehee- ie japon bedekt. Het spreekt van zelf, dat alle waschstoffen in aanmerking komen, maar toch lijkt ons satinet bijzonder geschikt. We kun nen dit op een don kere ondergrond met zoo'n oneindi ge variatie van patroontjes en kleuren koopen, het een al mooier dan het andere. Bij zonder groote mo tieven zouden wij bij voorkeur echter niet aanraden. Het patroon heb ben we nageknipt, we gaan dus da delijk aan het werk en beginnen de schouders en zijnaden met Engelsehe naden te naaien. Nu blijft ons alleen over het afwerken van den om trek. Het midden achter wordt over ëen lengte van 25 c.M. van de hals af met smalle stof- reepjes tegengenaaid, waarin de knoopsgaten ge maakt en de knoopen aangebracht worden. Verder wordt de geheele omtrek met een smal effen biesje in de hoöfdtint van het satinet af gebiesd. We kunnen deze biesjes, die kleurecht zijn op rolletjes koopen: willen we zelf biesjes knippen, dan nemen wij deze dr 2 c.M. breed (in slagen van Yi c.M. -fr 1 c.M. der bies) maar zorgen er voor, ze vooral in schuine rich ting te knippen. We stikken de bies eerst op de verkeerde kant, slaan hem om, strijken hem uit, rijgen hem op de goed? kant over, daarna opstikken. Ten slotte' blijft na het opzetten van de zak nog over het bevestigen van de stofreepen, die als sluiting achter dienst doen, a$n de zij naden en onze schort .is klaar. Patronen verkrijgbaar in de maten 4252. Prijs ƒ0.58. ONZE KNIPPATRONEN. Patronen van dè op deze pagina afgebeelde modellen worden toegezonden na overschrijving van 0.58 op girorekening 191919 t.n.v. den „Knippatronendienst" te 's-Gravenhage. Aanvragen kunnen ook per postwissel of per brief onder bijsluiting van het bedrag in post zegels worden gezonden aan de Moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5 B, te 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het gewenschte model moet met Uw naam en volledig adres cp giro- of postwisselstrookje worden vermeld. Bij elk patroon wordt een beknopte handleiding vooi het gebruik mede gezonden, MIDDAGJAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. De hier afgebeelde japon kleedt zeer af en is bijzonder geschikt voor gezette figuren door de in schuine richting loopende lijnen. We zouden bij dit model de ceintuur niet precies op taille hoogte willen nemen, maar b.v. 5 c.M. lager, hetgeen heel goed kan, daar deze zoowel hoog als laag worden gedragen bij de komende mo dellen, Meer gezette figuren moeten een lagere lijn hebben. Het model kan van wollen crêpe, zoowel als van fluweel gemaakt worden. Bij zwart is wit het fijnst, terwijl bij bruin, blauw af groen zacht rose heel mooi is; bij donker rood kan b.v. een vest van "kant gemaakt worden. De mouw is modern en loopt naar onderen toe wijder uit, daarbij een punt vormend, terwijl de manchet eveneens aan één zijde is opgeknipt. Het cein tuurtje gaat door een knoopsgat, zoodat het puntig geknipte voorpand niet onderbroken wordt. Juist deze drie onder elkaar vallende punten geven zoo'n gekleed geheel. De garneering bestaat uit drie fantasie- of strassknoopen. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 52 voor 0.58. KUSSENS. Kussens dragen er bijzonder veel toe bij om de gezelligheid vqn een interieur te verhoogen. Van kleine overgeschoten lapjes fluweel en zijde, maar evenzeer van cretonne kan men alleraardigste kussens maken, indien men slechts over een weinig faiïtasie en een paar vlugge handen be schikt. We zien kussens in allerlei vorm. rond, ovaal, vierkant of welke vorm we ook maar wenschen. Het eerste kussen is van effen zijde met een ge- appliqueerd bloemenmotief. We hebben b.v. ge bloemde zijde, knippen hier eenige mooie bloemen uit en festonneeren ze met kleine steekjes op de effen fond. Het tweede kussen bestaat uit een overtrek, waarvoor twee cirkels met een diameter van 50 c.M. geknipt worden; deze ronde lappen van b.v. satinet worden verbonden met een inge haalde reep, waartoe we een lap nemen die 10 a 12 c.M. breed is en 3 X de omtrek van een cirkel lang is; deze wordt ingehaald en de ruim te over de cirkelomtrek aan de bovenzijde ver deeld, eerst geregen, daarna gestikt, waarna de overtrek over het kussen komt en de onderste cirkel op de rechte ingehaalde kant wordt ge zoomd. In het midden van zoo'n kussen kan een aar dig gehaakt of gebreid kleedje genaaid worden. Bij zwart satinet doet b.v. een zilvergrijs mid denstuk het heel goed, bij bruin een gouden tint. Het laatste kussen ïs vierkant en heeft twee gewerkte zijden of brocaathoeken, die afge werkt warden met een smal tre^tawd, DUURBETAALDE SCHOONHEID, NET IS NIET ALLES GOUD.^J door J. DE BOER-VAN STRIEN. In onzen tijd, waarin het sterrendom hoogtij Viert, lijkt het menig meiske met een knap ge zicht het toppunt van benijdenswaardigheid om het één dag zoo ver te brengen, dat een jury van ernstige heeren haar tot schoonheidskoningin van een stad of een staat verklaart. Zij verkeeren in de naïeve meening, dat voor deze schoonheids koninginnetjes daarna een wereld openligt, waar in men zich slechts behoeft te amuseeren in durej kleeren, te rijden in magnifieke wagens, om teh slotte in de huwelijksboot te stappen met eèh sprookjesprins, of wat wellicht nóg mooier is, een aanbod te krijgen om als „leading lady" .pp te treden in een of andere Hollywoodsche film. De werkelijkheid echter is heel wat minder romantisch. Menige schoonheidskoningin van ééa jaar heeft dat al tot haar schade en schande moeten ondervinden. Er is al eens een statistiekje aangelegd van hetgeen er op den duur geworden is van deze jonge dames, vanaf het moment dat haar roem verbleeken moest bij dien van een nieuwe ster en dat is toch het lot van allen! en de uitkomsten van deze statistiek waren groo- tendeels diep treurig te noemen. Bijna altijd bleek dat de ex-ster niet meer kon wennen aan een „gewoon" bestaan, ontdaan van het klatergoud, waarmee ze gedurende haar jubeljaar was om geven. Zelfmoord is in mepig geval het gevolg geweest, terwijl andere meisjes in armoede en vervolgens aan lager wal geraakten. Slechts zel den werden zij weer „gewone" vrouwen. Maar ook wanneer de gevolgen nog niet zóó treurig zijn, moet men niet gelooven dat de weg eener schoonheidskoningin uitsluitend over rozen gaat. Daar hebt ge Renée Jouve, het huidige schoonheidskoninginnetje van Parijs. Ze werd dezer dagen door een ondernemend interviewer aangetroffen in een elegant wrtrek van het Lon- densche Savoy-Hótel, waar ze een wijle zat uit te puffen van een stroom van belangstelling, die ze even te voren had gehad. Ze was gefotogra feerd, ondervraagd, bekekenen gedurende dat alles had ze haar lief glimlachje moeten be waren. Tegen dien éénen man heeft ze toen eens even haar hart gelucht. „Het is eenvoudig verschrikkelijk" zei Renée onomwonden „om altijd mooi en onberispelijk en glimlachend te moeten zijn, dag én nacht! Als ik in Londen ben, zooals nu, zit ik heele dagen op een tentoonstelling om mijn haar, volgens de nieuwste methode gegolfd, te laten bewonderen. Op het oogenblik heb ik vurig het land aan dat haar van mij, ik heb er schoon genoeg van „En in Parijs", vervolgde ze zuchtend, „moet ik den heelen dag mooie kleeren dragen en naar allerlei oorden des vermaaks gaan om ze te too- nen. lederen avond moet ik, in nóg mooiere klee ren, dansen. Ik word er zoo moe van om zoo mooi te zijn...,..." Arme Renée! En dan nog te weten, dat ze iederen dag volle twee uur noodig heeft, voor ze zich aan de bewonderende wereld kan ver- toonen! Eerst moet ze, zoo gauw ze uit bed is, de make-up afwasschen, die ze den vopiafcn "avond op haar gezicht heeft aangebracht en als ze dan de gelaatshuid heeft ingesmeerd met een of andere crème, dient ze aandacht te wijden aan: haar wenkbrauwen, haar wimpers, haar lippen, haar haar, haar tanden en haar nagelsAlles bij elkaar heeft ze zichzelf een twintigtal behande lingen en behandelingetjes gegeven in den tijd; die ligt tusschen het moment dat ze uit haar bed stapte en dat ze in een morgentpiletje gereed is om uit te gaan. Niet onwaarschijnlijk verlangt Renée Jouve in de oogenblikken dat ze éérlijk is tegenover zich- zelve, hartelijk terug naar den tijd toen ze nog niet zoo bewonderd maar wél haar eigen meester was! SCHOONMAKEN VAN BAD EN VASTE WASCHTAFELS. Indien men na het nemen van een bad of het gebruiken der vaste waschtafel, deze heeft schoongemaakt, verdient het aanbeveling ze na te wrijven met een doek met parafine. Indien men hieraan de hand houdt, zal men geen aanslag van bad of waschtafel meer hebben; het wa ter èn het bezinksel worden dan gelijktij dig verwijderd. EEN HANDIGE VINGERHOED, Twee in één, Hoe dikwijls mopperen wij niet als we den draad niet in de naald kunnen krijgen en het lijkt of de draad met geen mogelijkheid door de nauwe opening is te werken. Hoe dikwijls worden er geen vergeefsche minuten doorge bracht met het insteken, vooral als het begint te schemeren of onze oogen niet al te sterk meer zijn of als het wollen draden betreft. Thans heeft men in Engeland een vingerhoed gefabriceerd, die een practische inricht.ng bezit voor het gemakkelijk doorsteken van den naald. De afbeelding vertelt zelf hoe het draaddoorste- ken in zijn werk gaat.

Soester Courant | 1932 | | pagina 6