GEORGE WASHINGTON De Vrijheidsheld van Amerika Hij was de wegbereider voor de Vereenig de Staten. 1732 - - 1932 George Washington, de vader van den vrij heidsoorlog der Vereenigde Staten van Noord- Amerika, werd den 22sten Februari 1732 ge- i boren in de Engelsche kolonie Virginië kis zoon van een planter. Het koloÏÏlale regiem was toen reeds vrij machtig en zoowel Enge land als Frankrijk bezaten uitgestrekte pro vincies. Spanje zetelde destijds in het Zuiden, doch daar dit land met den vrijheidsoorlog van het Noorden weinig of niets te maken 'heeft gehad, speelt het in deze geschiedenis jeorge Washington in Generaalsuniform. een rol van weinig beteekenis. Wanneer twee tnachtige staten, zooals destijds Engeland en Frankrijk, in een vreemd land buren zijn, is vriendschap vrijwel uitgesloten. Immers een land, dat zijn expansiedrang door kolonisatie tracht te bevredigen, heeft altijd het verlangen om dit bezit te vergrooten en wanneer twee staten dit verlangen koesteren is op den duur een botsing onvermijdelijk. Aldus geschiedde ook in dit geval. De Franschen hadden het plan opgevat om het Ohiodal, dat nog vrij gebied was, binnen te trekken. Engeland was geenszins met dit plan ingenomen en het werd de eerste taak van belang voor George Wash ington om in opdracht van den gouverneur van Virginië de Franschen te verzoeken, hun voor nemen niet ten uitvoer te brengen. Hun ver zoek was gegrond op een verdrag, dat zij be weerden eens met de bevolking van deze streek te hebben afgesloten, een verdrag, dat als een soort garantie dienst moest doen voor de rust en vrede, waarop de Indianen hoogen prijs stelden. De Franschen daarentegen beriepen zich op het recht van den eersten en beweer den o.a., dat zich aan de Zuidelijke oevers van het Michiganmeer en aan de oevers van de Illinois reeds lang Fransche nederzettingen bevonden, voordat de Engelschen er een voet hadden gezet. Voorts beriepen zij zich op on derlinge verdragen, die bijvoorbeeld de erken ning inhielden van eikaars bezittingen in Amerika. Engeland hield zich echter vast aan bet hierboven genoemde argument en wilde niet toegeven. Frankrijk wilde evenmin zwich ten en een oorlog was onvermijdelijk. Een oor log, die naiuurlijk ook buiten Amerika werd gevoerd; bijna geheel Europa werd er in gewik keld en het gevolg van dezen oorlog is ge weest, dat Frankrijk het grootste gedeelte van zijn koloniën op het westelijk halfrond heeft ingeboet. De vredesvoorwaarden waren voor de Franschen zeer vernederend en hadden slechts het bekende resultaat tot gevolg: het wachten op een gelegenheid tot wraak. Deze gelegenheid kwam spoediger dan men ver wacht had; de Amerikaansche revolutie werd door de Franschen krachtig gesteund en het is met zekerheid te zeggen, dat het eerste schot, dat aan de oevers van de Ohio weer klonk, het signaal werd voor de troebelen, die het einde van de Engelsche koloniale overheer- sching beteekenden Op den voorgrond. Wij hebben bij deze inleiding Washington even uit het oog verloren. Gaan wij in het kort na, hoe hij zich voor zijn land nuttig heeft ge maakt. Nadat de eerste opdracht, bevattende het verzoek aan de Franschen om hun plannen ten opzichte van het Ohiodal op te geven, op een weigering van die zijde gestrand was, gelastte de gouverneur hem in 1753 om aan het hoofd van een gewapende afdeeling kolonisten het doordringen van de Franschen in het Ohiodal tegen te gaan, In den beginne had hij succes, doch in 1754 werd hij gedwongen, zich aan de Franschen over te geven. Weer vrij ge komen, nam hij in 1755 deel aan den tocht van den Engelschen generaal Braddock tegen het fort Duquesne, dat zich in handen van de Franschen bevond. Hierbij gelukte het Washing ton, zich te redden, toen de troepen van Brad dock in een hinderlaag vielen en grootendeels werden vernietigd. Hij keerde naar zijn vader land terug en hield zich voorloopig van den militairen loopbaan afzijdig. Daar hij echter in naam nog altijd aan het hoofd van de troepen stond, ontwierp hij plannen voor de verbetering van het leger, hetgeen kort daarna wel degelijk noodig bleek, daar Indianen het de grensposten geducht lastig maakten. Eerst bij het uitbreken van den z.g. zevenjarigen zeeoorlog tusschen Frankrijk en Engeland nam Washington weer daadwer kelijk aan den krijg deel. Hij maakte o.a. den tocht van gene raal Forbes mede, welke eindig de met de inneming van fort Duquesne in 1758. In de volgen de jaren geraakte Washington, die lid was geworden van de volksvertegenwoordiging van Virginië, op den achtergrond en eerst tijdens de moeilijkheden met de Engelsche regeering trad hij weer naar voren. De nationale geest ontwaakt In dien tijd was het de ge woonte, dat de planters in Vir ginië alle benoodigdheden in het moederland bestelden, zoowel huishoudelijke artikelen als landbouwwerktuigen. Alhoewel niet van bijzonder belang, voel den de planters deze gewoonte op den duur toch als een soort dwang, waarvan men zich moei lijk los kon maken. De stoot tot de ontevredenheid werd gegeven door het invoeren van een belasting op den invoer van thee, papier, glas en verfstoffen. Deze maatregel van de Engel sche regeering verwekte groote ontstemming. In enkele streken, o.a. in Massachusetts en in an dere koloniën, werden reeds besluiten genomen om dezen maatregel niet te aanvaarden. Men ging zelfs zoo ver, een verbond te sluiten, waarvan ieder lid de opdracht had om de Engelsche manufacturen, die ingevoerd waren, noch te gebruiken, noch te köopen, tenzij in het drin gendste geval. De geest van ontevredenheid verspreidde zich snel door de provincies en in April 1769, kort voor de opening van de volksvertegenwoordiging in Virginië, ontving overste Washington verschillende brieven van fabrikanten en industriëele ondernemingen, waarin op verzet tegen de maatregelen van Engeland werd aangedrongen, Washington, vredelievend van aard, trachtte de gemoederen te sussen en beloofde een verzoek bij de En gelsche regeering in te dienen, dat een ver zachting der maatregelen beoogde. Dit verzoek haalde niets uit; integendeel werden nieuwe maatregelen uitgevaardigd, die ten nadeele van de bevolking der koloniën waren. Dit tvas olie op het vuur en had zelfs tot gevolg, dat de boycot van alle Engelsche goederen werd ge- eischt. Twee congressen van de afgevaardigden der provincies vonden plaats en tijdens het tweede congres, waarvan Washington de ziel genoemd kan worden, werd deze tot opper bevelhebber van het Amerikaansche leger be noemd. Daar de Engelsche regeering reeds een verzoek van het eerste congres met een min achtend stilzwijgen had beantwoord, had het tweede congres geen andere keus dan gewa pend verzet. Moeilijkheden met Engeland waren niet meer te voorkomen en zoo brandde de strijd los, die het einde beteekende van het Engelsche régime in Midden-Amerika. In het begin streden de Amerikanen van Washington niet voordeelig. O.a. moest Washington in 1776 New-York verlaten en ontruimen en werd hij het volgende jaar bij Brandywine verslagen. Langzamerhand slaagde hij er in, het Ameri kaansche leger, waarin eerst een chaotische wanorde heerschte, te disciplineeren, zoodat in 1778 de Amerikanen hun eerste succes boekten. Toen na de overwinning van Saratoga het Amerikaansche leger versterkt werd door de Fransche troepen, was het pleit spoedig beslist. In 1781 slaagde Washington er in, de Engel schen bij Yorktown tot capituleeren te brengen, waarop in 1782 de Engelsche regeering Amerika onafhankelijk verklaarde. Na het tot stand komen der constitutie in 1787, waaraan Wash ington ijverig had deelgenomen, werd hij in 1789 gekozen tot president. Onder zijn bewind werd het bestuur geregeld en het bouwen van een hoofdstad, die naar hem genoemd werd, voorbereid. Toen hij voor den tweeden keer tot president werd gekozen (1793), dreef hij een onzijdigheidsverklaring voor de Unie tijdens den oorlog tusschen Frankrijk en Engeland door. In 1795 bracht hij het handelsverdrag met Engeland tot stand, in 1797 weigerde hij, voor den derden keer herkozen te worden, Het afscheid van Washington. Het tijdstip was aangebroken, waarop Washington, die zich voor zijn land op zoo vele manieren verdienstelijk had gemaakt, af scheid ging nemen van het volk, dat hem als het ware op handen droeg. Uit de proclamatie, die hij tot het volk der Vereenigde Staten richtte, bij wijze van afscheid, bleek met welke grootsche ideeën Washington bezield is ge weest. De tijden van strijd, van patriottisme in den strijdbaren zin des woords waren voor bij, nieuwe stonden voor deur: de tijden van bloei en ontwikkeling, die wel de liefde voor de vrijheid tot basis moesten hebben, doch die tot stand moesten komen door een vrede lievende samenwerking van alle staten onder ling. Geen kleinzielige onderlinge kwesties mochten .dit groote ideaal in den weg staan. Het Noorden moest de handen ineensluiten met het Zuiden, het Oosten met het Westen. Een groot rijk van oceaan tot oceaan, dat was het grootsche ideaal van den pionier der Amerikaansche vrijheid. Hij heeft de verwezenlijking van zijn ideaal zelf niet mogen beleven. Twee jaar later, den Hen December 1799, stierf hij op zijn land goed te Mount Vernon. Dien dag was het Amerikaansche volk in rouw gehuld, WASHINGTON ALS BURGER. De grootste eenvoud kenmerkte hem. Behalve een groot staatsman en veldheer was George Washington een eenvoudig burger, wars van alle grootdoenerij, waartoe anderen zich in zijn plaats zoo gauw zouden hebben laten verleiden. Tegenover zijn vrienden bleef hij altijd dezelfde; iedereen bleef welkom in zijn huis. Als bewijs hiervoor een grappig voorval. Een oude strijdmakker van George Washington* die van Kentucky naar Philadelphia was ge komen, om den president te zien, had zich la ten vertellen, dat „Washington uit hoofde van zijn beroep een aristocraat was geworden", die den ouden soldaat zeker wel te gering zou vin den om hem nog in zijn woning welkom te hee- ten. Doch de oude soldaat liet zich niet inti- mideeren, hij ging rustig bij den president zijn opwachting maken en kwam terug om zijn vrienden te vertellen, hoe de president en zijn vrouw, na hem reeds voor het venster te heb ben herkend, zich hadden gehaast om hem met open armen te ontvangen „En", voegde hij er glimlachend aan toe, „ik heb het nooit beter gehad dan dien dag. „Bied Hoss" is nog de zelfde van vroeger". Een vriend van Washington vertelde eens de volgende niet onvermakelijke anecdote. Een bekend acteur maakte een tocht per koets in de buurt van Mount Vernon en reed een oud vrouwtje en ouden man achterop, die met moeite een zwaren wagen voortduwden. Hij stapte onmiddellijk uit en bood aan om een handje te helpen; dadelijk werd hij geassisteerd door een eenvoudig gekleed man, die van zijn paard was gesprongen om denzelfden dienst aan te bieden. Eerst nadat de vreemde man weer was weggereden, vertelde zijn koetsier, dat zij Washington hadden ontmoet, „George Washington?" vroeg de acteur stom George Washington in de eerste dagen van zijn presidentschap. verbaasd. „Die eenvoudige man? Ach, maar dat is toch onmogelijk....?" Dit was waarschijnlijk de eerste keer in het leven van den acteur, dat hij een natuurlijke verbazing aan den dag legde", voegde een vriend van Washington, een spotvogel, eraan toe. DE „WASHINGTON KATHEDRAAL" Nadert haar voltooiing. Te Washington, de hoofdstad der Vereenigde Staten, zijn de werkzaamheden aan de „Washington Kathedraal" thans zoover gevor derd, dat het gebouw gebruikt kan worden voor een godsdienstoefening op den 200en ge boortedag van George Washington, Officiëel heet het gebouw „Kathedraal van de H.H, Petrus en Paulus"; het is ontworpen in den Gothischen stijl der 14e eeuw en ligt op den St. Albanberg, 120 M. hooger dan de eigenlijke stad, zoodat de hoofdtoren, wanneer deze gereed is, nog 33 M. zal uitsteken boven het bekende Washington-monument, de indrukwek kende marmeren obelisk, die 170 M. hoog is, terwijl de zijden aan de basis 16.8 M. meten. De kathedraal wordt in kruisvorm gebouwd en zal in totaal ruim 7 millioen dollar kosten. In het grafgewelf onder de kerk liggen tal van bekende Amerikanen, o.a, Woodrow Wilson. WASHINGTON ALS BOEKEN LIEFHEBBER. Hij had een welvoorziene bibliotheek. Washington was het type van den echten boekenliefhebber en daar hij zeer gefortuneerd was, kon hij in zijn bibliotheek ook de beste uitgaven van zijn lievelingsschrijvers bijeen brengen. Hij had zijn eigen boekbinder te De overgave van het Engelsche leger hij Yorktown naar een schilderij van Trumbull. Philadelphia en liet hem vele boekwerken in binden in kalfsleer en voorzien van symbolische voorstellingen op den rug. Het liefst las hij Addison en Goldsmith, doch hij bestudeerde ook Shakespeare, Swift, Smollett, Sterne en Fielding. Zijn voorliefde voor Cervantes heeft hij met talrijke groote mannen gemeen; hij bezat zelfs een dubbel stel van Dr. Smollett's vertaling van „Don Quichote", welke in 1786 te Londen verschenen is in 4 deelen. Natuur lijk had Washington ook groote belangstelling voor de literatuur Yan zijn eigen tijd, de aan meesterwerken zoo rijke achttiende eeuw; in zijn bibliotheek vond men de werken van Chesterfield en Pope, de brieven van Voltaire en Gibbon's „Decline and Fall of the Roman Empire." Hij bezat ook de groote dictionnaire van Dr. Johnson, die in 1786 te Londen is verschenen in twee dikke deelen. Behalve voor literatuur interesseerde Wash ington zich ook sterk voor de geschiedenis van den staat Virginië, waarin hij bijna zijn ge- heele leven heeft doorgebracht, en voor land-, bouwkundige onderwerpen. Onder de werken^ die bewaard zijn gebleven uit zijn bibliotheek, worden dan ook steeds genoemd Beverley's ,History of Virginia" en „New principles of gardening" door Betty Langley, het werk, dat Washington tot leiddraad diende bij den aan leg der tuinen op zijn landgoed Mount Vernon. Beide werken dragen, evenals tal van andere uit zijn bibliotheek, de handteekening „George Washington" en het jaartal, waarin zij gekocht zijn, in groote letters op het titelblad. DE EERSTE PRESIDENT BENOEMING. Ging met groote feestelijkheden gepaard. De eerste daad in het openbaar na de be noeming van Washington tot president van 4e V.S. van Noord-Amerika was het afleggen van den eed. Het Congres had besloten, hieraan groote feestelijkheden te verbinden en op den dag, dat de plechtigheid zou geschieden, lever den de straten van New-York een grootschen aanblik op, Duizenden menschen waren in den omtrek van de „Federal Hall", waar het con gres was7 vergaderd, samengestroomd om den vader van den vrijheidsoorlog hulde te betui gen. Nadat in alle kerken een plechtige gods dienstoefening was gehouden, werd George Washington op den 30sten April 1789 om 12 uur 's middags door de afgevaardigden van het congres en andere hoogwaardigheidsbe- kleeders van zijn huis afgehaald en in rijtuigen ging de stoet naar de „Federal Hall". De stoet was als volgt samengesteld: voorop de troepen, daarachter de afgevaardigden en magistraten, dan Washington alleen in een koets gezeten, gevolgd door de gezanten van de verschillende buitenlandsche mogendheden, de staatsambte naren en drommen van burgers. Toen de stoet de „Hall" had bereikt, begaf Washington zich onmiddellijk naar het balcon, waar hem voor het oog van een ontzaggelijke menigte door den kanselier Livingston de eed werd afge nomen, Na deze plechtigheid daverde de lucht van gejuich; waarschijnlijk is dit het mooiste oogenblik geweest uit het leven van Washing ton, Te voet begaf hij zich naar de St. Pauls- kerk, waar de Bisschop gebeden uitsprak en hiermede was de officiëele plechtigheid ten einde, Doch eerst toen begonnen de feesten, die dagenlang voortduurden.

Soester Courant | 1932 | | pagina 8