V. HET ZELF MAKEN VAN KLEEREN. EEN NIEUWE UITGEBREIDE HANDLEIDING. Kosteloos voor Lezeressen. Toen wij in het begin van dit laar zooveel vragen te beantwoorden kregen van lezeressen, die gaarne zelf haar kleeren wilden maken, heb ben wij een zéér beknopte handleiding samen gesteld, waarin de antwoorden op deze vragen zooveel mogelijk verwerkt werden. De praktijk heeft ons echter geleerd, dat dit niet voldoende was. Wel bleven nu de meest voorkomende vragen uit, doch tal van andere problemen deden zich geregeld voor, die toch ook beantwoord moesten worden. Daar dezelfde vragen ons steeds weer berei ken, hebben wij de meest voorkomende in een aantal duidelijke artikeltjes verwerkt en in een meer uitgebreide van vele illustraties voorziene handleiding opgenomen. Hierin worden o.m. be sproken: het maken en afwerken van de rok, het knippen en rijgen, het vergrooten van pa tronen, hoe de gezette vrouw zich moet kleeden, het keeren van de stof enz., terwijl wij boven dien nog een vijftigtal afbeeldingen geven van nieuwe modellen (wintermode). Deze uitvoerige handleiding is voor onze le zeressen tegen inzending van porto op aanvraag geheel kosteloos verkrijgbaar bij de moderedac trice van dit blad en wordt van ai heden ook met onze patronen medegezonden. DE MODEREDACTRICE. VOOR ST. NÏCÖLAAS, ONZE BREIPATRONENv HEERENPULLOVER VOOR SLANKE FIGUREN. Om zelf te maken. Niet alleen het zelf naaien, maar ook het breien van kleedingstukken geeft de huisvrou wen een groote voldoening. Hoe vaak hebben w~ geen kwartiertjes, dat we wachten en niets kunnen doen, b.v. aan ontbijt- of koffietafels, als de kleinen wat treuzelen met boterhammen eten en toch zoo graag hebben dat moeder bij hen blijft zitten tot zij klaar zijn. Hebt gij al eens nagedacht hoe vele uren al die kwartier tjes tezamen vormen en wat er al niet in al die uren bij el kaar gedaan kan worden? Het gaat er mede, als met de lappen dekens van onze groot- en over grootmoeders. Zorg- ^uldicis-erden, die kleine snippertjes verzameld, met recht vogels van di verse pluimage, zoo wel wat stof als kleur betreft en in verloren uurtjes aaneengenaaid tot dekens, kus- sens en kleedjes, waar zij in haar tijd recht trotsch op waren. Al geven wij onzen tijd niet meer aan dit soort handwerk, dan is er toch nog veel, wat wij in verloren oogenblikken niet alleen, maar ook in de gezellige lange winteravonden ter hand kunnen nemen en waarvan door man en kinderen dankbaar gebruik gemaakt zal worden, j Wij meenden dan ook niet beter te kunnen, i doen dan beschrijvingen voor onze lezeressen beschikbaar te stellen, voorloopig van een j heeren-pullover (B 2)waarvan de prijs is Vastgesteld op dertig cent per stuk. Wij hébben slechts een zeer beperkt aan- jbl tegen dezen uiterst lagen prijs beschikbaar. Maten: Lengte van schouder tot onderkant: 57 c,M I Wijdte: 90 c.M. Dikte wol: 3 steken in de breedte is 7}/i C.M.; 5 toeren is eveneens 2J-4 c.M. Materiaal: dikke wol. Het patroon kunt U bij onze moderedactrice „Voor slechts 30 ct. aanvragen. VERTROUWEN EN VRIEND SCHAP TUSSCHEN OUDERS EN KINDEREN. Het mooiste, dat ons als ouders bij de op-1 Voeding onzer kinderen geboden wordt, is de mogelijkheid om hun beste vrienden te zijn. Indien het ons gehikt reeds van jongsaf hun vertrouwen te winnen, dan zal de invloed, die' wij op hen kunnen uitoefenen veel grooter zijn en hun veel meer ten goede komen, dan wan neer de kinderen het gevoel hebben, dat zij ons slechts hebben te gehoorzamen, omdat wij de ouders, dus de meerderen zijn. De sfeer in het gezin kan hierdoor slechts, beter worden, omdat de kinderen dan geen minder aangename dingen behoeven te verzwijgen, maar weten, dat zij zich bij vader of moeder kunnen uitspreken, terwijl zij de ouders eveneens deel genoot zullen maken van datgene, wat hen verblijdt. Het spreekt echter vanzelf, dat wij ondartes- Öeze vertrouwelijkheid de kinderen geen onbe perkte vrijheid moeten geven en hen niet maar zooveel mogelijk moeten laten'doen, wat zij wil len. Niets minder dan dat, want gehoorzaamheid is in een goed geordend gezin evenzeer noodig als vertrouwelijkheid. Het is eobter voor de ouders, zoowel als voor de kinderen zooveel aangenamer, wanneer dit gehoorzamen een uitvloeisel is van vertrou wend begrijpen, dan wanneer het kind zich bij een of ander neerlegt, omdat «Wij" het bevelen, zonder meer. Wij zijn er van overtuigd, dat de methode, om het vertrouwen en de vriendschap der kinderen 'te winnen, verreweg te verkiezen is boven het ffia V autoritaire gevoel van ouders tegenover het kind. Ook in latere jaren, wanneer het kind vol wassen en een jonge man of jonge vrouw ge worden is, zullen zij met de voor hen vaak moei lijke levensproblemen met een rustig hart naar vader en moeder gaan, die hen zoo gaarne hel pen om de oplossing ervan te vinden. Onderling vertrouwen moet reeds in de Kin derjaren ontstaan zijn en langzaam groeien, opdat onze kinderen op lateren leeftijd niet vreemd tegenover ons staan, doch ons evenzeer, zoo niet meer noodig hebben, dan in hun jeugd. G. C. MEIJER-SCHWENCKE. SCHOONMAKEN VAN RIETEN MEUBELS. Rieten meubels1 kun nen 'uitstekend met zeep sop worden schoonge maakt; men gebruikt hierbij een niet te harde borstel en een kwastje om tusschen de openin gen te komen, waarna zij met schoon water worden afgespoeld en nogmaals behandeld worden met een nagel- schuiertje, dat in water met citroensap is ge dompeld. Het riet behoudt door deze behande ling zijn oorspronkelijke lichte kleur. Het dro gen geschiedt het best in de buitenlucht, doch vooral op schaduwrijke plekken. Wil inen het hinderlijke kraken nè de schoon maakbeurt voorkomen, dan houdt men de meu bels de eerste weken uit de nabijheid van kachels, althans zéker, zoolang men niet overtuigd is, dat zij door en door droog zijn. - - -'NERVEUZE KINDEREN. Meermalen doet zich het verschijnsel voor bij kinderen, die nog slechts kort naar school gaan, dat zij als uiting van nervositeit met het gezicht trekken, of zelfs op de nagels gaan bijten. Het is van groot belang, deze kinderen met veel geduld en liefde tegemoet te komen en ben niet telkens op een minder vriendelijke manier voor deze kleine onhebbelijkheden te berispen. In de eerste plaats, is het noodrg, dat er goed op de gezondheid van dergelijke kinderen wordt gelet. Zij moeten zooveel mogelijk buiten zijn, vroeg naar bed gaan en goed gevoed worden, geregeld melk, geen of slechts zeer weinig vleescb gébruiken, doch veel fruit, groente en sla en zoo noodig (indien men bemerkt, dat dit niet af doende werkt) als aanvulling, doch Slechts tijde lijk, een preparaat, dat versterkend werkt. Wij weten bij ervaring, dat bovengenoemde nerveuze uitingen slechts tijdelijk zijn en hoe min der er van gezegd wordt, des te spoediger gaan Zij voorbij. Rust* frissche lucht en goede voeding zijn de voornaamste factoren, die hiertoe medewerken. T.INE BREEBAART, BANG VOOR HET BAD1 Het komt heel veel voor, dat kinderen bang zijn om in het groote bad te baden. Dit is in den regel niet, omdat zij er tegenop zien om in het water te plassen, integendeel, zij vinden dat heerlijk. Hun angst is een gevolg van het feit, dat het bad glad is en zij meermalen op het punt stemden uit te glijden en te vallen. Wij komen hieraan tegemoet door op den bodem een doek te leggen, waardoor uitglijden voorkomen wordt. EENVOUDIG JONGENSPAKJE voor 24 jaar. '(296) Deze kiel met bijpassend broekje is heel een voudig en vlug te ma ken. en kan heel gemak kelijk b.v. uit een japon, die niet meer gedragen wordt, gemaakt worden. Indien men stof moet koopen, is geribd flu weel zeer geschikt. Het vierkante halsje sluit hoog aan, terwijl op den linkerschouder de sluiting wordt aan gebracht, b.v. met knoo- pen en lusjes; het kieltje is verder recht, naar on der toe even klokkend en heeft om het middei een leeren riem. Het broekje is glad en kan het best aan een recht lijfje genaaid worden. Patronen voor jongens van 24 jaar. DE SHAWL* Uit Parijs vernamen wij, dat de in het afge- loopen seizoen zoo veel gedragen shawl, die. dan ook inderdaad zoo'n vroolijke toon aan het geheel kon geven, ook dezen winter weer mo dern zal blijven. Voor 's morgens en 's middags zal' de zelfge breide shawl in bij den mantel passende tinten dienst doen, vooral nu de mantelkragen niet meer zóó hoog zijn als voorheen, en men de shawl öf'boven den mantel draagt op de schou der over elkander geslagen met één eind op den rug öf onder den mantel. EENVOUDIGE HUISJAPON (met lange mouwen). (305) Deze eenvoudige japon, zoowel voor dé wer kende als voor de huisvrouw geschikt, maken; we van geribd fluweel, effen of gewerkt. Het model eigent zich bijzonder voor dit weef sel, omdat de rok slechts weinig klokt en dus zeer geschikt is voor het niet breede fluweel. Een groot voordeel is verder nog, dat geribd fluweel voor betrekkelijk zeer billijke prijzen te verkrijgen is en de japon ons niet duur uitkomt: De patronen bestaan uit: lijfje, heupstuk. rok en gladde mouw. De garneering van het lijfje, zooals de afbeelding te zien geeft, bestaat uit een vest en revers van lichte zijde met garnee ring van kleine knoopjes, die ook bij de mouw naad zijn aangebracht. Evengoed kunnen weghel voorpand van fluweel aanknippen cn hiervan ook de revers maken; de ktróopgarneering blijft dan bestaan. De naden van heupstuk en rok zijn even van -de*'kant af doorgestikt, evenals die van Jtdté, revers en vest;wij doen dit met die zooveel mogelijk in dezelfde tint is bijgezocht. Patronen zijn verkrijgbaar tot en met maat'52. HUISHOtïDSCHORT (met lange mouwen), 589 Dit huishoudschort is zeker wel een van de meest practische modellen, daar beide voorkan ten" als bovenkant dienst kunnen doem is dus de linkeroverslag wat vuil geworden, dan be hoeft het schort nog niet gewasschen te worden, maar komt de rechteroverslag boven.. Het kan met een korte of lange mouw gedragen worden: de laatste lijkt ons het meest practisch en wordt bij het patroon gevoegd. Zelf kan men, indien een korte mouw gewenscht wordt, bet patroon verkorten. De achterzijde bestaat uit een rug- en twee zijpanden, terwijl de voorzijde uit twee voor stukken met zijpanden bestaat. Inplaats van satinet kan men bedrukt wasch- baar flanel nemen en een practische morgenjapon maken van het patroon. De coupe is heel mooi en sluit een weinig aan, waardoor het figuur zeer tot zijn recht komt. Patronen verkrijgbaar in de maten 42 tot en met 52. ONZE KNIPPATRONEN. Patronen van de op deze pagina afgebeelde modellen worden toegezonden na overschrijving van ƒ0.58 op girorekening 191919 ÜW. den „Knippatronendienst" te 's-Graverfbage. Aanvragen kunnen ook per postwissel of per brief onder bijsluiting van het bedrag in post zegels worden gezonden aan de Moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5 B, te 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het gewensehfce model moet met Uw naam en volledig adres op giro- of postwisselstrookje worden vermeld. Bij elk patroon wordt onze nieuwe uitvoerige hand leiding voor 'het gebruik mede gezonden,; STIJL IN HUIS. Sommige menschen denken, dat zij, om een stijlvol ingericht huis te* hebben, veel geld moeten besteden. Toch is niets minder waar dan dat- Stijleenheid in aankleeding behoeft nog niet te zeggen, dat men een ameublement moet bezitten, door een of andere beroemde binnenhuisarchitect ontworpen. Men kan soms van de meest uiteen- loopende meubelen- toch een artistiek geheel vormen. Wat zegt u van dit zonnig en opgewekt zitje bij het raam? Ziet u wel hoe aardig het staat, het bloemenmotiefje op kussen en gordijnen beide aan te brengen. Het geeft een gevoel van behage- lijke. rust, van eenheid, die toch weer niet een tonig wordt. Wat we u hier brengen is slechts een ideetje en een huisvrouw, die van een gezel lig huis houdt, zal zelf iets dergelijks weten uit te denken. Want elk huis heeft zijn bijzondere eigenaardigheden en daardoor de meest uiteen- loopende mogelijkheden. STRIJKEN VAN SHANTUNG, Shantung kledingstukken moeten er na het strijken geheel en al glad, zonder kreukels of kringen uitzien. De reden, dat shantung er na het strijken zoo heel vaak minder mooi uitziet is, dat het niet door en door droog gestreken is. De zijde bevat een natuurlijke olie, die- niet tot zijn volte werking kan komen, indien het weefsel nog spo ren van vochtigheid vertoont, wanneer het met het warme strijkijzer in aanraking komt. Een lichte, vlugge aanraking met het goed. warme ijzer zal de shantung glanzend en glad maken.. Zijn er geborduurde gedeelten in de kleeding stukken, dan worden deze eerst op de verkeerde kant gestreken, om het patroon, op te halen.. FLUWEELEN MANTELTJE MET HOED. <251) Bijzonder gekleed is dit geheel, indien het ge maakt wordt van zwart fluweel; tweed of een diagonaal stof leenen zich hier echter eveneens zeer goed toe, hoewel we bij fluweel alleen d^ lange slip aan de hoed houden, van andere stof is dit te zwaar. Het manteltje is zeer eenvoudig te maken, daar het model vrijwel recht is en raglan mou wen heeft met een kleine opslag. Aan het linker en rechter voorpand moet een flink beleg aange knipt of anders aan de binnenzijde tegen ge naaid worden, daar hierdoor de revers ge vormd worden. Het pa troon van de kraag is geheel recht en wordt dubbel genomen, een der lange kanten wordt langs de halsopening gestikt en aan de bin nenzijde overgezoomd. De sluiting is niet knoopen en knoopsgaten, ter wijl een ceintuur met gesp om het middel gedragen wordt. De zakken worden opgestikt. Stevig sati net doet dienst als voering, desgewenscht met gedeeltelijke flanellen tusschenvoering. Het aardige hoedje bestaat uit een aantal baantjes, die aan de onderzijde de maat van liet hoofd hebben en naar de bol toe puntig uirfoo- pen; het wordt gevoerd met satinet of zijde. Boven op de bol zijn een paar lusjes en vandaar af hangt de lange slip, die men al of niet aan kan brengen. Dé patronen zijn geschikt vóór meisjes van 5 tot 10 jaar. Prijs ƒ0.58. WAT DE WINTERMODE BRENGT. Bont. Bont laat zich tot heden toe rriet verdringen; integendeel, men ziet het steeds meer dragen en op alle mogelijke wijze verwerken, als garnee ring van mouwen aan de onderkant zoowel als op ellebooghoogte, ja zelfs langs de zakken. Ook op hoeden ziet men bont aangebracht, terwijl het eveneens dienst doet om de verbreede schouder lijn te accentueeren. Bonten capes, shawls, fa wat al niet, men kan het niet zóó bedenken o£ bontgarneering is mo gelijk. Zeer- in- den smaak vallen evenals vorige ja ren Persianer en Breitschwanz; ook hermelijn ziet men dragen* doch. daar dit een kostbare bontsoort: blijft;: is het alleen geschikt voor luxe kleeding. Zeer zeker staat een hermelijnen kraag op een avondmantel buitengewoon voornaam, evenals het kleine hermelijnen mofje, dat men er bij draagt, doch deze kostbare bontsoort is slechts bestemd om door een enkeling gedragen te worden. Bonten moffen, verschillend van vorm en grootte, doen weer bescheiden pogingen om in de gunst der dames te komen...... of het zal gelukken? Bij het groote avondtoilet zeker wel, daar zij van tulle, bloemen en fluweel gemaakt en. gra- cieus gehanteerd door de draagster een bijzonder geestig iets aan het geheel kunnen geven. Heel veel ziet men twee geheel verschillende bontsoorten voor een mantel verwerkt, meestal wordt de kraag dan van sabel gemaakt. Korte bontmantels op keurige tailléurrokjes Zijn zeer modern gebleven, Fluweel. Men verwerkt fluweel zoowel voor/ avond- ea middagjaponnen als voor de meer bescheiden, blouses, ook voor de korte en langere mantel tjes. Zelfs hoeden van dit weefsel gemaakt vor men een overheerschend gedeelte van de groote najaarscollectie. Niet alleen toques voor de oudere dames ziet men in de groote magazijnen geëtaleerd* doch de kleme kapjes en baretvon- men zullen menig jeugdig meisjeskopje sieren. Geruchten gaan hier. en daar op, dat de flat teuze Rembrandtbaret eveneens op het mode- program zal komen. Men vindt alle mogelijke variaties in fluweel, glad geribd, transparant en niet te vergeten, het mooie velours chiffon,, dat zoo'n dankbaar ma*- teriaal is om' te verwerken. FRAAIE MIDDAGJAPON. (307). Afghalaine, craquelé, wollen crêpe de chinev Hammerschlag of een der vele andere crêpe weefsels leenen zich al le buitengewoon goed tot het verwerken van deze japon; Het vest kunnen we maken van gestreepte wollen kant stof, van een wolten weefsel met kleine ru ches of van Hammer schlag of andere stof fen, die zich voor gar neeringen leenen. Bij zonder aardig- is een ef fen wit vest, dat op bepaalde afstanden doorgeregen wordt in een streeppatroon met diverse tinten dunne wollen en zijden draden, Het lijfje heeft een vest met aan beide zij den ruime volants, die een voortzetting van de kraag zijn. De mouw is glad en heeft op elle booghoogte een kleine volant en aan de ondermouw een knoopgarnee- ring, terwijl de rok een. recht heupstuk heeft en een onderstuk met opzij van de vóór- en achter- j baan enkele plooiengroepen* Patronen verkrijgbaar tot en met maat 52. I WASCH-WENKEN. WASSCHEN VAN KUNSTZIJDE. Kunstzijde kan uitstekend gewasschen worden,*j indien men de volgende wenken in acht neemt* 1. Gebruik warm, doch geen heet water, en druk het goed zachtjes met de handen in het sop, doch wrijf het in geen geval. 2. Spoel de kleedingstukken in water, dat de zelfde temperatuur heeft als het zeepsop. 3. Na het spoelen wordt het goed ongeveer een uur in een handdoek opgerold en verder buiten gedroogd, zoodat het geheel en al droog' gestreken kan worden- met een warm, doch m**- heet ijzer. WOL. Wollen onderkleeding blijft slechte soepel en- zacht bij een zorgvuldige behandeling. Men zet het goed eerst even in water, waar de koude van af is, knijpt het trit en brengt liet- onmid dellijk over in lauwwarm, sop, dus zonder het eerst nat te laten liggen. Een vereischte is, dat een goede kwaliteit zeep gebruikt worslk terwijl te vet sop het ineenschrompelen (vervilten) en krimpen van het weefsel veroorzaakt, evenals het niet geheel en al uitspoelen van de zeep na het wasschen. Rakn spoelen en goed uitschudden vóór het ophangen is noodig; drogen zoo mo gelijk in de buitenlucht. Bij kleine wollen kleedingstukken wordt aan het laatste spoelwater wel eens een weinig brand spiritus toegevoegd, waarmede men zeer goede resultaten bereikt. Vooral voor gebreide kindertmifjes, enz., die goed in den vorm moeten blijven, is. dit laatste zeer aan te bevelen; bij het wasschen van groote stukken zon het op den duur wat te kostbaar zijn. Ven» 44

Soester Courant | 1932 | | pagina 6