Bij Ruwe Handen PUROL. Doos 30 ct. Gecombineerde Soester Bladen» Joh. de Heer! Fa.Kareisen-Rademaker D. O. van Vliet Daeel. Expeditie op Amsterdam. Koopt Uw Dranken in de Wijnhandel van W. BISON Oamesnteraadsverslag. Piano's - Orgels - Radio Vitaminrijke LEVERTRAAN moge{ijrwaï0ttriideS^Ttïd"v^ Drogisterij D. F. VOiGT 2 DECEMBER 1932 TWEEDE BLAD No. 48 OFFICIËELE BEKENDMAKINGEN Burgemeester en Wethouders van Soest brengen onder de aandacht van belang hebbenden, dat ingevolge art 4 lid 2 en 3 der Winkelsluitingswet in de tijdvakken van 25 November tot en met 5 December alsmede van 18 tot en met 24 December de winkels des avonds tot 10 uur in plaats van tot 8 uur voor het publiek geopend mogen blijven. Soest, 22 November 1932. —o B. en W. der gemeente Soest brengen bij dezen ter openbare kennis, dat die be groetingen a. der plaatselijke inkomsten en uit gaven voor het dienstjaar 1933; b. der uitkomsten van het gemeentelijk grondbedrijf voor het dienstjaar 1933; c. der uitkomsten van het gemeentelijk wegenfonds voor het dienstjaar 1933; en d. der uitkomsten van het gemeentelijk gasbedrijf voor het dienstjaar 1933 op heden door hen aan den Raad der ge meente zijn aangeboden en vanaf heden voor een ieder ter secretarie der gemeén- te ter lezing zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Soest, 26 November 1932. SOESTERBERGSCHESTR. 8. TEL. 2347 Woensdagmiddag vergaderde de raad onzer gemeente onder leiding van den heer Burgemeester. De heer Mineur was afwezig. De navolgende agenda kwam in behan deling: 1. Mededeelingen van de navolgende ingekomen stukken. 1. Een 5-tal goedgekeurde besruiten tot wijziging der gemeente-begrooting, een goedgekeurd besluit tot wijziging der wegenfondsbegrooting. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Procesverbaaf van opname van kas en boeken van den gemeente-ontvanger dd. 18 November 1932. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Rekening over 1930-31 van de Modei Politie Vakschool te Hilversum, Voor kennisgeving aangenomen. 4. Idem over 1931 der vereeniging „Vrij willige Brandweer" te Soesterberg. Voor kennisgeving aangenomen. 5. Idem over 1931 der Harmonie „Pa- tiëntia Vindt Omnia". Voor kennisgeving aangenomen. 6. Een verzoek om subsidie van de R.K. Sportvereeniging „Be Quick". Zal bij de begroeting worden behandeld. 7. Overzicht van het gasbedrijf over de maand October 1932. Voor kennisgeving aangenomen. 8. Een adres van M. Hornsveld, ver zoekende ontheffing van het bepaalde in art 1 der verordening als bedoeld bij art 4 sub 2 der Hinderwet, onder mede deeling, dat deze zaak reeds in on derzoek is. Ia handen gesteld van B. en W. voor praeadvies. 9. Een adres van H. van Roijen, ver zoekende aanwijzing van een andere Stortplaats voor asch en vuilnis. Eveneens jïi handen van B. en W, voor praeadvies. 10. Een adres van het DageL 'Bestuur Öer Centrale Winkeliers-vereen, te Soest, verzoekende afschaffing van den ver koop van gasartikelen door de gemeente. Voor kennisgeving aangenomen. tl. Een adres van het Bestuur der ver eeniging voor Chr. L. en U.L.O. te Soes terberg, verzoekende de benoodigde gel den beschikbaar te stellen voor eenige verandering van inrichting aan de school te "Soesterberg. Gesteld irn handen van B. en W. voor praeadvies. 12. Bezwaren tegen het ontwerp-uitbrei dingsplan. Niet minder dan 572 bezwaarschriften terden ingezonden. 13. Verzoek van A. de Nies om even als verleden jaar een kerstgave beschik baar te stellen voor de personen, die faarvoor maar even in aanmerking ko men; voornamelijk voor de ondersteun den door het Burgerlijk Armbestuur en de geplaatsten bij de werkverschaffing. 14. Verzoek van het bestuur der R.K. Werklieden-vereen, 'om evenals verledeii jaar aan de gehuwde werkloozen en bstwinners tn kerstgave te verstrekken. Bij goedkeuring door den minister zal jan Kerstgave worden verstrekt van f2.50. 15. Een adres van P. W. Duin Jr., ver zoekende spoedig een beslissing te ne men inzake het aanbrengen van een af doende verbetering aan den Braam weg. Voor onderzoek gestekl in handen van L en W. 16. Een tweetal (te laat ingekomen) bezwaarschriften tegen het ontwerp urt- breidiingsplaw. Worden alsnog toegelaten. 17. Schrijven van Mevr. Mr. J. Wes- sefe Boer en 48 anderen, houdende me- dedeeÜng, dat door hen een requesf is ingediend bij B. en W. inzake het snelle rijden met motorrijtuigen en fietsen op den Rijksstraatweg. Komt na onderzoek in behandeling. 2. Vaststelling van begrotingswijzigin gen voor dienst 1932. Goedgekeurd. 3. Voorstel van B. en W. tot verhoo ging van het crediet der commissie zwem inrichting. Voor de voorbereidende werkzaamheden werd aan de commissie een crediet ad f 600.toegestaan. Bedoelde commissie vraagt thans een verhoogd crediet van f200.—. Zander bespreking goedgekeurd. 4. Voorstel van B. en W. tot opname en uitleening van gelden voor den dienst 1933. De opname der geiden is noodig voor ge dane kapitaalsuitgaven, waarvoor nog geen leening is gesloten. De uitleening betreft de schuld, die de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten en de woningbouwverenigin gen en -stichtingen in rekening bij de ge meente kunnen hebben. Eveneens goedgekeurd. 5. Credietaanvrage van B. en W. voor aankoop enz. van gasfornuizen en heetwa- terdoorstroomapparaten. Het gevraagd 'crediet bedraagt f9000.-. Goedgekeurd. De heer Busch is tegen dit voorstel. 6. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een auto voor het gasbedrijf. Het voor dit doel gevraagde crediet be draagt f550. Goedgekeurd. Tegen de heer Busch. 7. Voorstel van B. en W. tot beschik baarstelling van gelden voor den bouw eener nieuwe Engendaalschool. B. en W. wijzen er op, dat met betrek king tot de aanvrage der Stichting Engen daalschool tot het beschikbaar stellen van gelden voor den bouw van een nieuwe school de beslissing van den Minister van Onderwijs is ingeroepen, omdat B. en W. zich niet konden vereenigen met deneisch om voor bedoelde school behalve de vijf gewone leslokalen ook een gymnastieklo kaal, tevens dienstdoende als slöjdlokaal te doen aanbouwen, waarmee een bedrag van circa f9000.zou zijn gemoeid. Bij beschikking van den Minister is het door de gemeente ingestelde beroep even wel niet ontvankelijk verklaard. Besprekingen tusschen B. en W. en be doelde stichting om in deze tijden niet van het recht tot schoolgebouw gebruik te maken, hebben geen succes gehad. Ook kon geen goedé oplossing worden verkre gen- bij overname der Nijverheidsschool door de gemeente en aanbouw van eenige lokalen aan deze school. Aangezien de gemeente aan de verplichting tot verstrek king der gelden voor den bouw eener nieuwe schooi niet zal kunnen ontkomen en deze aangelegenheid voor de gemeen te nog de minst kostbare zal zijn, stellen B. en W. voor de benoodigde gelden be schikbaar te stellen. De heer NOODER acht de aanvrage ge rechtvaardigd en zal voor het voorstel stemmen. De heer ENDENDIJK zégt, dat de ver eeniging het recht aan haar zijde heeft. Toch lijkt spr. het meest tactische nog geen beslissing te nemen en nog eens te spreken met het bestuur, vooral met het oog op de tijden. Ook wil het spr, voorkomen, dat de besprekingen niet vlot zijn verloopen. In de stichting van een school ziet spr. een financieëlie strop voor de schoolvereeniging en in de toekomst eveneens een strop voor de ge meente. Mocht men beslist een school wenschen, dan zal spr. vóór stemmen. De heer DE NIES kan zich gedeeltelijk met den heer Endendijk vereenigen. Toch wil spr. het belang der school zien. JHet bestaan der school is volgens spr. verze kerd. Binnenkort zal voor de Openbare U.L.O. meer ruimte benoodigd zijn. Wan neer de Engendaalschool dan een nieuw gebouw krijgt, kan de Openbare U.L.O. in de Nijverheidschooi worden onderge bracht. De heer BUSCH betreurt het met den heer Endendijk, dat de onderhandelingen zoo stroef zijn verloopen en zou het mede betreuren, dat in dezen tijd een nieuwe school zou moeien worden gebouwd. Waar tegenstemmen slechts een kwestie van uitstel zou zijn, verzoekt spr. aan B. en W. het voorstel terug te nemen, om ge> fegenheid te hebben nog eens met hot be. stuur te spreken. Spr. meent te weten., dat het bouwen van een nieuwe school "geen directe eisch is. De hoer DE BRUIJN wenscht ook de besprekingen nog eens aan te knoopen Spr. meent te weten, dat men nog wel een jaar in de school wenscht te blijven, zonder dat onkosten worden gemaakt. Een noodgebouw is ook niet noodig. Ook Mej. FUNKE wenscht nog een bespreking, fn 1931 was het aantal leer lingen in dalende lijn; m 1932 weer iets stijgende. Als we de toestand van nu nog In jaar bestendigen, kunnen we zien, ot de stij ging blijvende is. De heer GASILLE wijst er op, dat de fitnanoiëete comm. tegen het voorstel is. Het aantal leerlingen der Lagere en U.L.O, moeten we afzonder1ijk bezien. De school ès niet vooruitgaande?. Het aantal leerton- Varkensmarkt 5, A'foort, TeL 1309 Koopt bij een vertrouwd adres. Koopt bij een vertrouwd adres. gen is nog zoo groot ais in 1924. Spr. za] het toejuichen als alsnog een weg kan worden gevonden. De VOORZITTER zegt, dat alles is be zien en met het bestuur besproken. Door het laatste afdoende schrijven van het be stuur kunnen B. en W. geen ander voor stel doen. Het bouwen van een nieuwe school is voor de gemeente nog het voor- deeligst. De heer BUSCH dringt nogmaals aan op bes-preking en wil wijzen op de verant woordelijkheid om in deze tijden een school te bouwen. De VOORZ. zegt hierop steeds te heb ben gewezen. Verdere onderhandelingen zullen niets baten. De heer ENDENDIJK dringt nogmaals aan op een bespreking, vooral als de heet De Brujjn meent, dat een oplossing mo gelijk is. De heer DE BRUIJN kan niet alles zeggen, doch is er van overtuigd, daj succes bereikt kan worden. B. en W. nemen hierna het voorstel terug om nogmaals besprekingen te voeren. 8. Behandeling van het voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verorde ning, als bedoeld bij art. 38 lid 4 der Lager Onderwijswet 1920. Dit punt betreft het verleenen van ont slag aan een onderwijzeres bij huwelijk. De door den Bond van Ned. Onderwij zers genoemde bezwaren hebben B. en W. niet van inzicht doen veranderen. Ook stellen B, en W. thans voor aan onder wijzers op 65-jarigen leeftijd ontslag te ver- leenen. Mej. FUNKE is tegen ontslag van een onderwijzeres bij huwelijk. Menige echt. genoot is im dezen tijd niet in staat om zijn gezin te onderhouden. Oeef daarom dan de echtegnoote daartoe de gelegen heid. De heer NOODER wijst op de sterke verdediging van den Bond van Ned. On derwijzers. Uit een moreei oogpunt is spr. tegen het voorstel. De heer OROOTEWAL wil niet één bepaalde categorie uitsluiten. De VOORZ.: Dat heeft hier niet plaats. Oekozen de Heeren v. 3. L'eck, Wattman, Vcenstra, Weijts en v. Batenburg.. 12. Benoeming van een commissie van toezicht op het agentschap der Arbeids bemiddeling, zulks ter uitvoering van de in werking getreden Arbeidsbemiddelings- wet 1930. B. en W. geven hiervoor de navolgen de voordracht: Voorzitter: 1. K. Lodeesen. 2. J. S. v. Duren; 3. W. F. H. Busch. Leden werkgevers: 1. W. P. Hilhorst 2. K. Lam. 3. A. Mulder, 4. C. Sevenhuij- sen. 5. C. Spijker. 6. W. v. d. Velden. Leden werknemers: Christ Besturen bond: 1. A. G. den Besten. 2. G. Muts. Moderne Besturenbond: 1. W. v. Eek. 2. L. Kriek. R.K. Werkl.-vereen.: L P. Ma joor, 2. W. J. v. Breukelen. De heer GROOTEWAL informeert waar om de voordracht der arbeiders wei alphe- betisch is opgemaakt en die voor een voorzitter niet, of moet ik, aldus spr., van achteren naar voren lezen. De heer BUSCH heeft reeds lang opge merkt, dat men hem wil passeeren met verschillende comm. Spr. vindt dit op zich zelf niet erg, doch zou dan wenschen, dat men er on°n!;ïk voor uitkwam ztett over 3e desbetreffende terreinen reeds wegen voor rekening der koopers zijn aan gelegd en voorts door koopers zoodanige handelingen hebben plaats gehad alsof hun de eigendom der terreinen verzekerd was, komt het B. en W. gewenscht voor, dat de feitelijke toestand wordt oestendigd. Er is naar de meening van B. en W. voor de gemeente geen aanleiding den eigen dom van de meerdere overgedragen per- ceelen te betwisten, hetgeen met aanmer kelijke kosten gepaard zoude gaan. B en W. stellen daarom voor in het raadsbo> sluit van 26 Maart 1920 een wijziging njto te brengen. De heer GASILLE zegt, da- tno; dft voorstel een oude onverkwikkelijke zaak ter tafel komt, welke bij de gemeenteraads verkiezingen en de verkiezing voor de wet houders zoo sterk naar voren is gekomen. Bij de afwikkeling dezer zaak wil spr. deze zaak nog eens ophalen. In 1919 werd bedoelde grond te koop gevraagd door "'"tien. Later bleek, dat de koop bedoeld was voor familieleden van den toenma- ligen directeur van publieke werken, welke persoon voor zijn familieleden voordee- lige voorwaarden wist te bedingen. De toewijzing der gronden, welke door den toenmalige directeur van publieke werken Als de winter komt geeft dan Uw kinderen en gemeente-architect heeft plaats gehad, Onze prijzen zijn aanmerkelijk verlaagd. Ontvangen Kruschen Saltz met proefpak. FOTO OPTIEK BURG. GROTHESTRAAT 28. TEL. 2400 De heer DE NIES zegt, dat dit meer voorkomt en verwijt den heer Busch, dat hij er voor geijverd heeft, spr. buiten de comm. voor openbare werken te houden. De heer BUSCH: Dat ging niet tegen u. Ik heb er alleen voor geijverd den heer De Bruijn, die reeds 4 jaar in de comm. zat, voor deze comm. te behouden. De heer Busch wordt hierna met 11 stemmen als voorzitter gekozen. Als leden-werkgevers werden gekozen de heeren A. Mulder en K. Lam; als le den-werknemers de heeren L. Kriek en P. Majoor. 13. Voorstel van B. en W. tot be noeming van: a. twee leden van het Burgerlijk Arm bestuur, wegens periodieke aftreding. b. H. Bossert tot tijdelijk secretaris-pen- ninm. van het Burgerlijk Armbestuur. De voordacht van B. en W. voor sub a Alle ambtenaressen worden in <Jiit geval luidt: Vacature Legemaat: 1. A. Lege- ontslagen. i maat. 2. J. Noorlander. Vacature Enden- dijk1. P. A. Endendijk. 2. G. Landman. r>A TsJOODFR vn 11 traarr Dorrestéhiweg 3 Schildersbedrijf Auto Lak- en Spuit-inrichting AUTOSPIEGELS. De heer ENDENDIJK noemt de argu menten van cfen Bond v. Ned. Onderw- zeer gezocht Een vrouw, die in het hu welijk gaat, treedt in een andere positie. Ook met bet oog" op cumulatie is het niet te verdedigen, vooral niet in deze tijden, nu zooveel mannelijke personen zonder werk rond loopen. De verordening wordt hierna goedge keurd. 9. Behandeling van een adres van het bestuur der afd. BaarnSoest van den Bond van Ned. Onderwijzers, verzoekende vanaf 1 Oct 1932 aan de onderwijzers van openbare en bijzondere lagere scholen op grona van hun aanwijzing tot plaatsver vanger van het hoofd der schoof een be looning toe te kennen. Waar de wet tot het doen van deze uitgaven niet verplicht, stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken. De heer ENDENDIJK stelt voor wel vergoeding te verleenen, indien de waar neming langer dan 1 maand duurt In dien geest wordt beslist mits de wet het toelaat. 10. Behandeling van een verzoek van J. J. Kemperman, inzake toepassing van art. 13 der Lager Onderwijswet 1920. Aangezien de financiëele omstandighe den van verzoeker gunstig zijn te noe men, stellen B. en W. voor in de reiskos ten (Soesterberg-Zeist) een bijdrage te verleenen van fl.per jaar. De heer VAN DAM wil een vergoeding geven van 60 k 70 pCt. der kosten. Kort geleden is aan een ander te Soesterberg, welke eenzelfde salaris heeft en 2 kinderen, een vergoeding toegestaan, van 50 pCt. De heer Kemperman heeft 8 kinderen. Besloten wordt dit punt nog even aan te houden. 11. Benoeming van leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs* we gens peridieke aftreding. De voordracht van B. en W. luidt: Vacature I: 1. W. v. d. Leek (aftr.); 2. W. NagtegaaL Vacature Ih 1- H, Th, Wattman* 2. C. Tammer. Vacature III: 1. O. H. Veenstra (aftr.); 2. M. M. van Wely. Vacature IV: L W. Th. Weijts; 2. M. M. Sips. Vacature V: l F. O, w, (aftr.); 2. J. v, d. Flier. De heer NOODER zou gaarne een per soon uit de arbeidersklasse gekozen zien en noemt daarvoor den heer Mud. De heer BUSCH verzoekt den heer Nooder dit voorstel in te trekken. Binnen korten tijd zaï het Burgelijk Armbestuur in Maatsch. Hulpbetoon worden omgezet en ook spr. is dan voor een aanvulling als hier bedoeld. Mej. FUNKE wenscht dan ook een vrouwelijk persoon te benoemen. Als weth. LODEESEN toezegt binnen 3 maanden met 'n voorstel tot omzetting in Maatsch. Hulpbetoon te komen, wor den de aftredende leden herkozen. 14. Vaststelling eener verordening op het georganiseerd overleg inzake ambte naarszaken en aanwijzing van twee leden voor de commissie van overleg als verte genwoordigers van den Raad. Voor de benoeming van bedoelde 2 le den geven B. en W. de volgende voor dracht: 1. A. Endendijk (plaatsvervanger H. van Klooster). 2. G. J. Grootewal (plaatsvervanger A. de Nies). De verordening wordt goedgekeurd ter wijl de in de voordracht opgenomen per sonen worden gekozen. 15. Vaststelling van een besluit tot in trekking van het Raadsbesluit d.d. 28 Sept 1932 inzake het treffen van een dading met W. A. Hilhorst. Dit voorstel wordt gedaan, omdatlaatst- genoemde bedoelde dading niet wenscht te aanvaarden. Zonder bespreking goedgekeurd. 16. Vaststelling van: a. een besluit tot verhuur van grond. b. een besluit tot verhuur van een wo ning aan M. Ravenhorst en behandeling van een verzoek van D. Schaatsbergen om kwijtschelding van een verschuldigde pacht som. c. besluiten tot het in schenking aan vaarden van strooken grond. De besluiten onder c genoemd betref fen afstand van grond aan den Verlengde Postweg door J. de Goede en door M. Hornsveld aan de Van Weedestraai Alle besluiten goedgekeurd. 17. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van het raadsbesluit van 26 Maart 1920, inzake verkoop van grond aan G. Nollen te Scheveningen. Bij raadsbesluit van 26 Maart 1920, goedgekeurd bij besluit van Gedep. Staten van 3 Mei 1920, is besloten aan G. Nol len, te Scheveningen, te verkoopen een gedeelte, ter grootte van ongeveer 25 hect aren van een perceel heide. Bij de ter zake van dezen verkoop opgemaakte no- tariëele akte zijn meer terreinen overge dragen dan die, waartoe de raad bij bo vengenoemd besluit had besloten. Aange kocht voor 7. ct. per M. De wegen wer den in een mindere constructie aange- legd, gronden .voor plantsoenen, pleinen en wegen waren in den koop begrepen en later buiten den koop gehouden enz. De VOORZITTER zegt, dat dit niet geheel juist is. De uitvoering der wegen berust op een later raadsbesluit, terwijl de gronden voor wegen, plantsoenen enz. er direct zijn uitgehouden. Zie de teeke- fling maar. Het toenmalige gemeentebe stuur treft hier de schuld. Met dit alles hebben wij thans echter niets te maken. Het gaat thans om verandering van hét. raadsbesluit. De heer GASILLE noemt de toenmalige dir. van publ. werken, de gem. architect en de notaris de schuldigen. Spr. kan zich' niet indenken, dat een notaris zich voor zulke handelingen leent De heer VAN KLOOSTER zegt, dat de heer Gasille spreekt van knoeierijen* waarin spr. zou betrokken zijn. Spr. pro testeert daartegen ten zeerste en tart den heer Gasille aan te tooinen, dat spreker ge durende den tijd, dat hij hem als raads lid kent, daartoe ook maar de minste aan* leiding heeft gegeven. De heer CiAStt t,!F: Ik heb getai namen genoemd. De heer VAN KLOOSTER: U noemt geen namen, doch ieder Soester weet, wie met den toenmaligen directeur van publie ke werken wordt bedoeld. Gedurende al dien tijd van agitatie is geschreven over het schandelijke, dat de gronden voor 7 ct. per M. waren gekocht. Door de gemeente werd indertijd voot dien grond 10 ct. gevraagd. Toen de koo pers mijn meening vroegen, heb ik ge zegd, dat al zou ik het geld er voor heb ben liggen, ik er nog geen portie in zoet willen "hebben. Ook op dit oogenblik zou ik nog geen gedeelte voor den kostprijs willen overnemen. Waar de gemeente in dertijd gaarne wilde verkoopen, is toen de prijs op 7 ct. gebracht. Spr. roept hef raadslid v. d. Bremer, die toen lid der schattingscommissie was, tot getuige. Spr. zegt, dat hij lang heeft gezwegen.! doch wenscht er thans op te wijzen, dat wanneer de toenmalige Burgemeester en Secretaris hun werk goed hadden gedaan* er nooit iets over te doen zou zijn ge weest. Voor dit verzuim wordt spr. steeds! verantwoordelijk gesteld, hetgeen hij steeds ver van zich af zal wijzen. Het raadsbesluit wordt hierna gewijzigd. Hierna komt punt 10 weer ter tafeL Besloten wordt den heer Kemperman een vergoeding toe te wijzen van 30 procent der werkelijke kosten. 18. Voorstel van B. en W. tot weder om-verleening van erfpacht aan eenige personen. Goedgekeurd. Voorheen DE ROND Bestelk.: A'dam, Singel 307, Tel. 34522 Soest: Nieuwstraat 36 en Visser's Boek handel, TeM™u 19. Voorstei van B. en W. "st- stelling van een ontwerp-beslmi ef fende het onderhands of in hét openbaar verkoopen van verschillende aan de ge meente toebehoorende roerende goederen, voorzooveel noodig deze in het jaar 1933 mochten beschikbaar komen. Eveneens goedgekeurd. 20. Voorstel van B. en W. tot toe kenning van een brandstoffentoeslag aan tewerkgestelden bij de van rijkswege ge subsidieerde werken en de toekenning van dezen toeslag ook uit te breiden tot andere groepen van tewerkgestelden en steuntrek- kenden. Bedoelde toeslag zal bedragen f 1.per week. (Zie vervolg raadsverslag le Blad.)

Soester Courant | 1932 | | pagina 5