m m m m mi iü 11 n§ gf 11 STOOMWASSChERIJ mm RECLAME PLAATSELIJK NIEUWS Overspannen Zondagmiddag half 3 werd er een dame fep het politiebureau gebracht, die erg overspannen bleek. In de omgeving van Nieuw er hoek had zij midden op den weg plaats genomen met de handen zwaaiend, Om een aankomende auto te doen stop pen. Ze moest weg-, ze wilde mee, ver weg, ze kon het hier niet meer uithouden. De heer die in de auto zat, had haar maar In de auto genomen, om haar bij het eerste politiebureau af te geven. Zoo kwam zij daar aan, zeer overstuur. Tenslotte bleek, dat zij mevr. D. was uit Bussum afkomstig en haar huis aldaar was ont vlucht. Door tusscheakomst van de Bussumsche politie werd hawr man gewaarschuwd, die haar even later per auto kwam afhalen. Diefstal Een 11-jarige jongen, G. genaamd, heeft zich in café v. d. F. aan de BiTkt- siraat schuldig gemaakt aan diefstal van een 12-tal doosjes sigaretten. De politie is in de zaak gemoeid. Aanrijding Op de Laanstraat werd het zoontje van iden heer Schothorst aangereden door een auto, bestuurd door een chauffeur van de fa. S. alhier. Hoewel de jongen in het geheel geen letsel bekwam, werd zijn rij wiel totaal vernield. Veragdering Bijenteelt Woensdagavond vergaderde in Hotel j„Zon-neheuvel" aan de Torenstraat de afd Soest van de Ver. tot bevordering van Bij enfeelt. De Voorz., de heer Ten Raa, heet 'de aanwezigen welkom. De waarnemend Secretaris, de heer Harry Roos, leest de hotulen, die ongewijzigd worden goedge. keurd. Uit een verslag van een gehouden bijeenkomst blijkt nog, dat de timmercur- 6us voor het maken van bijenkasten is aangevangen op 20 Oct., onder leiding 'van den heer Jekel uit Amersfoort. De deelname voor een vetkorte cursus in bijen teelt is voldoende en gaat dus door. De aanvang wordt bepaald op de eerste Za terdagavond in Februari a.s. Er zullen 4 theoretische en 2 practische lessen worden (gehouden. Als leeraar zal optreden de heer W. A. van Eknpt alhier. Het lesgeld voor den gebeden cursus bedraagt slechts f 1.25 Men zal trachten hier een bijenfilm te vertoonen. Medewerking hebben reeds toegezegd de Natuur Historische Vereeni- ging alhier en de afd. Bnarn van de Maat schappij voor Tuinbouw. Andere vereenii- EVigen zullen nog worden aangezocht, eze film belooft veel. Een commissie,; bestaande uiit de hceren Ten Raa, Van Elpt en Amez, werd benoemd om een in ander voor fe bereiden. Een aantal boeken over bijenteelt zijn >it het Bijenhuis te Wageningen gearri veerd. Wie wenscht te lezen, wende zich tot den Secretaris, den heer C. van Boven Bosstraat 13. Rood carbolzuur voor de carbollap is ie verkrijgen bij den heer W. A. van Elmpt, Kerkpad Z.Z. no. 1. D1 rondvraag leverde niets op. 'n Bijen- jpraatje besloot deze geanimeerde verga dering. Ontvreemd 1 Ten nadeele van G. W. en A. v. d. L. alhier werd dezer de gen gelijktijdig van elk hunner een rijwiel ontvreemd, dat zij even hadden geplaatst voor een café in de Torenstraat. De politie, die de zaak in onderzoek heeft, heeft de gestolen exem plaren nog niet terug gevonden. Ziet U nu wel, dat een goed rijwiel- slot van het grootste belang is? Gevonden voorwerpen De navolgende gevonden voorwerpen zijn terug te bekomen aan de adressen, achter de voorwerpen vermeld: Een paar sokken, L. Brin-kweg 55. Voet- rust motorrijwiel, Politiebureau. Mondhar monica, Politiebureau. Bont konijn, Mo lenstraat 33. Zilveren kinderarmband, Eem- siraat Portemonnaie met inhoud, Ko winginnelaan 89. Portemonnaie met inhoud. Béetzlaan 1(56. Hollandsche herder, tebevr.' Politiebureau. Heeren handschoen, Poli tiebureau. Zwarte Keeshond, Molenstr. 26. Rozenkrans, Politiebureau, Handgemeen Twee personen, H. en van E., beide uit deze gemeente en welke personen werk zaam zijn <>p een bouwwerk op de Bec- keniinghstraat, kregen twist, welke zoo hoog liep, dat eerstgenoemde bloedend in het gezicht werd gewond door v. E. De zaak is in handen der politie. Aangehouden Door de politie werd dezer dagen aan, gehouden de vischventer R. uit Baarn, tegen welke persoon voor korten tijd pro cesverbaal werd opgemaakt en toen een valsche naam had opgegeven. Hij werd medegenomen naar het politie bureau alwaar hij gelegenheid kreeg, de door hem gemaakte fout te herstellen. Drie-stuks-actie Parochie Soestdijk Zondag a.s. van 2—6 uur 's middags, zal in het Parochiehuis aan de Vredehofstraat een mooie expositie werden gehouden. Gelijk bekend, is er in die parochie, om e enigszins den nood te lenigen van de talrijke huisgezinnen, welke onder den druk dei' tijden te lijden hebben, een actie begonnen, hierin bestaande, dat ieder, die wil meewerken, de verplichting op zich neemt, minstens 3 stuks kleeren, naar vrije keuze, te maken of te koopen voor de Kerstbedeeling der armen. Gelijk wij hebben vernomen, is deze mooie actie prachtig geslaagd. Talrijke pakketten met heerlijk warm wintergoed zijn aan de pastorie bezorgd geworden. Het ligt nu in de bedoeilng, om van dit Ingezondene een mooie expositie te maken in het Parochiehuis, waartoe de dames leden van de St. Elisabeth-vereeniging zich hebben beschikbaar gesteld. Tevens zal bij die gelegenheid een tentoonstelling worden gehouden van de Kerstgeschen ken, welke door het R.K. Armbestuur aan de schoolkinderen worden geegeven en welke door de dames van de St. Elizabeth- vereeniging zijn vervaardigd en gekocht. Aan deze expositie zullen eenige at tracties worden verbonden, terwijl ter af wisseling thee zal worden geserveerd en muziek zal worden gemaakt. De toegang is kosteloos; vooral worden echter uitgenoodigd degenen, die aan de 3-stuks-actie hebben medegedaan. Overi gens is iedereen welkom. Winterlezing Vanwege de afd. der Chr. Ned- Vrou wenbond en het comité voor Winterle- zingen werd Dinsdagavond in „Religie en Kunst" een voordracht gehouden door Dr. J. v. d. Spek van MaasoordRotter dam, over het onderwerp „Erflijkheid", aan de hand van een serie lichtbeelden. In het kort samengevat zouden wij kun nen zeggen; 't was een prachtavond. De stampvolle zaal (ook de gallerij was voor een groot deel bezet) heeft van begin tot eind, in edemlooze stilte de voordracht kunnen volgen, die mede door die Licht beelden (die ook zeer scherp op het doek kwamen) voor allen duidelijk, leerzaam, onderwijzend en waarschuwend waren. Zoo wel voor ouderen als jongeren werdén vele leerzame en nuttige wenken gegeven, die beteekenis hebben bij de opvoeding en de verantwoordelijkheid, die wij allen hebben bij de vorming van een gezin. ZEd. had hierbij meermalen de gele genheid, ernstig te waarschuwen tegen de verwoestende theorie over het huwelijk van de Wibauts, wijzende op de groote beteekenis van het gezin als onder en bo venbouw voor het leven. Ook werd de aandacht gevestigd, in verband met het onderwerp, op de ver schillende opvattingen over erfschuld en erf smet en het ontstaan der ziel. Spr. raadde ons aan daarover een lezing te doen hou den door Prof. Waterink. Na een korte saamvattiaig van het geheel en een wijzen op de oorzaak in de val van Adam en het herstel in de tweede Adam, die inging in de nieuwe menschheid, besfioot spre ker zijn lezing, waarna Z.Ed. voorging in dankgebed. door Senator WILLIAM E. BORAH. Er is geen vrede in Europa, geeii noe menswaardige ontwapening vooral te land, denkbaar, zoolang de Russische kwestie niet is opgelost. Er zijn in Europa en in de geheele wereld geen gezonde en duur zame economische verhoudingen denkbaar, zoolang dit reusachtige rijk rnet zijn over weldigende en onbereikbare natuurlijke rijkdommen en menschenmateriaai blijft strijden om te ontkomen aan zijn onder geschikte positie, en dit zal het geval blijver^ zoolang het als een uitgestootene onder de naties wordt behandeld. Ongetwijfeld zijn er ernstige problemen vsjtoodeD aan onze verhoudingen met Sovjet-Rusland, doch deze kunnen beter worden behandeld, wanneer er normale verhoudingen bestaan tusschen Rusland en ce andere regeeringen. Onder den bestaan der. toestand kunnen wij niet met Rusland omgaan op een wijze, die, hetzij ons, het- >:ij de Russen bevredigt. Laat ons niet vergeten, dat de tegenwoordige Russische Regeering nu reeds dertien jaar bestaat en dat haar gezag over het Land volkomen !a. Zij heeft 'dit gezag gehandhaafd onder zeer o'*"cw>T?e en moeilijke omstandig heden, onder tegenk i.ing uit binnen- en buitenland. Met dat al zal niemand zich meer verheugen dan ik, als de Russische Regeering in menig opzicht veranderd wordt. Die verandering zai ongetwijfeld komen, maar vermoedelijk niet zoo sneb Doch ik ben ervan overtuigd, dat de tegenwoordi ge regeering, rnet ai haar fouten in tien jaar meer voor het Russische volk heeft gedaan dan de vroegere Tsaristische re geering in twee eeuwen. Wat er voor ons op aankomt, is, dat Rusland het grootste potentiëele, in ont wikkeling zijnde afzetgebied voor Ameri- kaansche producten vormt. Als wij een verstandige politiek volgen, is die markt voor ons een zekerheid. En de toestanden in ons land, de groote werkloosheid, moes ten ons ertoe aanmoedigen om buitenland- sche afzetgebieden te zoeken waar ze ook te vinden zijn. Onze tegenwoordige poli tiek ten opzichte van Rusland brengt bo vendien niet met zich mee dat wij hen, die daar op eigen gelegenheid heengaan, ook maar iets in den weg leggen. De groote concerns drijven trouwens toch han del met Rusland, misschien niet onder ideale maar blijkbaar toch wei onder voor- deelige omstandigheden. Het bezwaar te gen de bestaande verhouding is dus, dat daaronder slechts zij te lijden hébben, die niet voldoende geld achter zich hebben. Zonder consuls, zonder gezant, zonder ver tegenwoordigers van onze regeering is het practisch onmogelijk om in Rusland za ken te doen, als men niet zelf zijn nieuwe onderneming kan financieren en zijn eigen bescherming kan koopen. De erkenning van|JRusland is van groot belang voor den Amèrikaanscben arbeider en de Amerikaansche industrie. Ik zeg niet. dat wij alle slagboomen moeten Men ver dwijnen en ons volk, producent en arbei der, moeten blootstellen aan den econo- mischen aanvar, die uit Rusland kan ko men, doch ik zeg wèl, dat een systemati sche bevredigende en duurzame regeling niet mogelijk is, zoolang niet de normale verhouding tot stand is gebracht, die er behoort te bestaan tusschen regeeringen van landen, weelke met elkaar handel 'drij ven. Weerlegging van argumenten. Ongetwijfeld wordt er in Rusland door veroordeelden dwangarbeid verricht en ook door anderen waarmee ik bedoek dat tegenstanders van deze regeering gedwon gen worden om voor haar te werken doch de hoeveelheid werk, welke op die wijze wordt verricht, is klein in verhouding tot het geheel. Een ander argument is, dat wij geen handel mekten drijven met Rus land, omdat het geregeerd wordt door een wreeden dictator en slechts een klein aan tal niets ontziende personen de macht in handen hebben. Doch wanneer is Rusland ooit anders daii dictatoriaal geregeerd. Verder wordt er gezegd, dat Rusland an ti-godsdienstig is. Ongetwijfeld is dat waar voor de leiders, doch in den tijd, toen Ras- poetin in godsdienstige zoo we r als regee- ringszaken de macht aan zich' kon trek ken, kan er toch' ook niet veei ware gods dienst in Rusland zijn geweest. Toch on derhielden wij in dien tijd, ondanks alles, diplomatieke betrekkingen met Rusland. En wij wenschen Rusland overigens ook niet toe, dat de tijden van Raspoetin te- rugkeeren. Tenslotte dienen wij nog het argmuent te bespreken, dat Rusland zijn schulden niet heeft betaald en allen eigendom ver beurd heeft verklaard. Doch' de laatste acht jaar is het bereid geweest om zijn schulden te betalen, en om met de Ver- eenigde Staten op voet van gelijkheid te onderhandelen over een schadevergoeding voor de verbeurd verklaarde goederen, mits de Vereenigde Staten ook schadevergoe ding willen betalen voor hun inval op Russisch gebied. Men aarzelt voorts om met Ruslan'd fn relajj^te treden, aangezien dit land zich' niet houdt' aan contracten en overeenkomsten. Doch drie a vier honderd firma's doen zaken met Rusland en blij ven dit doen het duidelijkste bewijs, dat Rusland zich aan contracten houdt. De drie groote, onverwoestbare instinc ten van den mensch' doen hem hechten aan zijn godsdienst, zijn gezin en zijn be zit. Hij wil iets hebben om in te gelooven, iets om lief te hebben en iets dat hem toe behoort. Tegen die drie instincten zijn de tegenwoordige heerschers van Rusland niet het Russische volk gekant. Wij zijn er voor en willen ze met alle midde len tot stand 'houden en versterken. Zij ageeren er tegen en zouden ze volkomen uit het menschelijk leven willen verwij deren, als zij dat konden. Het is een conflict, waarbij geen compromis moge lijk is. Doch zijn wij bevreesd voor concurren tie? Vreezen wij, dat het kapitalistische stelsel zai instorten, als het in aanraking komt met het communisme? Naar mijn meening zai, naarmate het contact nauwer is, bet communisme des te zekerder gewij zigd worden en verdwijnen. Twijfelen wij aan het verstand en den aard van ons eigen volk? Vreezen wij dat het gezin, waarop onze geheele maatschappij is opgebouwd zai verdwijnen na vergelijking met de wreede dwaasheid, die men er in Rusland va nwil maken? Is ons geloof zoo zwak, dat wij hen niet in de oogen durven te zien, die ervan overtuigd zijn, dat God niet bestaat? Ook tijdens de Fransche re volutie heeft men den godsdienst een tijd lang afgeschaft, eigendommen verbeurd verklaard en de verheven grondslagen eener geordende menschelijke samenleving verworpen. Doch het Fransche volk daarvan teruggekomen en het Russische volk zai hetzelfde doen. De meeste Russen zijn van nature zeer godsdienstig, gehoor zaam jegens het gezag en huiselijk van aard. Naar mijn meening is onze houding een treurig bewijs van gebrek aan vertrouwen in ons volk, onze instellingen en onze lei ders. Alle communistische propaganda is niet in staat om het Amerikaansche volk van ziju grondslagen los te slaan; er zou ternauwernood een half procent van de bevolking door worden beïnvloed. Onze grootste waarborg van veiligheid is het Amerikaansche volkskarakter. Ontevredenheid in Amerika. Er heersch't in Amerika weliswaar on tevredenheid en dientengevolge zucht naar verandering, doch dat is geen gevolg van Russische literatuur of communistische pro paganda, van wat Rusland doet, maar van wat wij zelf doen hier in ons eigen land. Wij doen niet genoeg om de achterbuurten te laten verdwijnen, de veiligheid van leven en bezit te waarborgen, de werkloozen te helpen en de corruptie uit den weg te ruimen. Wij Hebben een Systeem geduld, dat eerlijke handelaars dwingt om misda digers te huren voor de bescherming, wel ke0 de regeering hun niet opgeeft. Zulke dingen maken ons volk ontevreden en geen Russische gebeurtenissen of Russi sche voorstellen. De toestanden in ons eigen land trekken onze aandacht en wek ken onze bezorgdheid. Het kapitalisme moest zijn eigen fouten herzien. Als dat niet gebeurt, dan zijn de gevolgen niet te voorzien. Als dat wèl ge beurt, zullen het communisme en alle an dere vijandelijke stroomingen machteloos blijken. Er moet een oplossing gevonden worden voor de 5 a 10 millioen werkloo zen in ons land. Daarmee heeft het com munisme niets te maken; het is een gevolg van de mechanisatie der moderne industrie, die radicaal nieuwe toestanden met zich heeft meegebracht. In die groote omme keer bleek het kapitalisme niet aan alle eischen te beantwoorden. Ook daarmee heeft het communisme als zoodanig niets te maken. De massa-productie, waarop wij zoo trotsch zijn, blijft goederen opkoopen voor hen, wier koopkracht dagelijks af neemt. Dat is iets, waar het communisme niets mee te maken heeft. Met aanvallen op het communisme kan de oplossing dan ook niet gevonden worden. Ik maak me volstrekt niet ongerust over het communis me, maar wel over de onopgeloste proble men van het kapitalisme en ik ben bijna even ongerust over het feit, dat de tijd, welke besteed moest worden met het zoe ken naar een oplossing, gebruikt wordt voor het aanvallen van een vreemde mo gendheid. Dat is geen tijd om rookscher men te vormen. Ik ben dus niet vóór de erkenning van Sovjet-Rusland, omdat ik de communis tische theorieën-aanhang of de wijze, waar op dat land wordt bestuurd, maar omdat ik hun propaganda voor een volk als het Amerikaansche niet vrees. Rusland ligt nu eenmaal op onzen aardbol en beslaat een zesde van haar oppervlakte, waarop 150 millioen menschen wonen. Zulk een land kan men niet regeeren en als men ermee relatie treedt, kan dat beter op een gebruikelijke dan op een ongebruikelijke wijze geschieden. conservatieve landje, Nederland! ,öGoede wijn behoeft geen krans" heette het vroeger, tot groot ongenoegen van de advertentie-acquisiteurs; dat is thans grondig veranderd. Zelfs goede wijn, en 'juist goede wijnbehoeeft een krans en liefst twee! De wanorde, die door den oorlog in de huishouding van de landen is ontstaan, is onmiddellijk uitgebuit door tal van laten wij het behoorlijk zeg gen té slimme zakenlieden om hun duistere zaakjes af te wikkelen. Het ge volg was natuurlijk wantrouwen bij tal van geduppeerden, bij hun slachtoffers. En wantrouwen is spoedig opgewekt/ terwijl het zich snel verbreidt. De gang van zaken, der laatste jaren heeft het ver trouwen, dat de handelslieden in elkaar stelden, z\va*r geschokt; banken, waarop iedereen rostvast vertrouwde, zaken, waarvan niemand zou vermoeden, dat zij achteruitgaande waren, sneuvelden de een na den ander op het veld der economi sche crisisen sleepten groote aan* tallen slachtofefrs met zich in het ongeluk^ Zoo ontstond er wantrouwen... en diij wantrouwen is de oorzaak van het feit, dat ook „goede wijn" tegenwoordig zeer zeker een „krans" noodig heeft. En zoo'tt krans is voornamelijk te verkrijgen door, handig en oordeelkundig recalme te voe* ren. Een goede, aan het karakter der zakenf aangepaste reclame kan wonderen doen, VOOR ONZE SCHAKERS PROBLEEM No. 11630a2 van F. OIEOOLD. Zwart: 4 abcd e fgh Wit: 3 De diagramstand in cijfers luidt als voigt: Zwart K h8 en 3 pionnen op d4, e4 en til. Wit: K f7, D el en 1 pion op g5. Wit begint en geeft in twee zetten schaakmaat. VOOR ONZE DAMMERS PROBLEEM No. 11630b2 van J. DE BREE Zwart 6 sch'. en 1 dam Wit: 8 De diagramstand in cijfers luidt als volgt: Zwart: 3, 8, 9, IS, 19, 26, dam op 16. Wit: 20, 27, 29, 31, 32, 34, 38, 44. Wit begint en wint. Er bestaan zoo tal van werken over het onderwerp „reclame", dat dit artikel moet aanvangen met de verklaring, dat hier geenszins de bedoeling voorligt, eeni ge handleiding of aanwijzing in de wijze van reeclame voeren te geven. Dat is trou wens ook heel moeilijk werk, omdat wij hierbij nooit zullen kunnen generaliseer ren. Wie daarvan meer wil weten, kan, wanneer een cursus c' een groot werk over dit onderwerp hem niet aanstaatj beter een abonnement 'nemen op een der bladen voor den handel of maandbladen voor den zakenman, die Nederland rijk is. Een typisch voorbeeld echter van den laatsten tijd, heeft weer eens aangetoond, wat reclame vermag. Niet alleen in het land van de onbegrensde mogelijkheden, in Amerika, maar ook zelfs in ons kleine, a STOOMEN -VERVEN Dat laatste bewees in den laatsten tijd een Groningsche fabrikant, die ertoe over ging in grooten getale schoolpetten te f abri ce eren, zooals die in Duitschland en in sommige gedeelten van België en En geland in gebruik zijn. Een straks door gevoerde advertentie.campagne door ge heel Nederland deed wonderen. Heel Ne derland werd doordrenkt van het school- petten.ideaal. Eu in minder dan geen tijd werd de schoolpet het onderwerp van een hevigen concurrentie-strijd tusschen ver-, scheidene pettenfabrieken. „,Co#ege-cap" noemt de eerste fabrikant zijn maaksel,, j^scholai-cap" een ander... ,„Bij ons al leen het eenige juiste, onvervalschte fa brikaat; hoedt U voor namaak" zegt num mer een. „Onze schoolpet staat zwierig en modern" weet een ander te vermelden. Reclame' Reclame! Zet A een ad verten* tie van 50 regels, B zet er een van hon derd. Reclame! reclame! En dat moet gezegd worden de reclame heeft succes! Overal ziet men de schoolpetten thans dragen. Of deze school- petten-rage nu te veroordeelen, dan wel goed te keuren is, is een kwestie, die' heel moeilijk na te gaan is. Aan den een-en kant zou men zeggenhet is niet origi neel. Duitschland kent reeds sinds jaar en dag de beroemde schoolpet, België vertoonde hier en daar, voornamelijk bij interne scholen, reeds de schoolbaret en Engeland, met de bekende cricket-school- petjes deed in dat opzicht niet onder voor de Germanen. Misschien, dat wij door de vele buitenlandsche kinderen, die tijdens demobili a'ieen daarna ons land bezoch ten, teneinde hun geschokte gezondheid te herstellen, van smaak veranderd zijn, maar vroeger verzette zich een ieder hardnekkig tegen een schoolpet. Leerlingen van gymnasia, die hoewel daar feitelijk1 geen enkele reden voor is, tengevolge van het feit, aat zij onderricht kregen in de oude talen, op de H.B.S.ers eenigszins neerkeken, H.B.S—ers. die dezelfde gevoe lens ten opzichte van Mulo-scholieren aan den dag legden, ambachtscholieren, kost- scholieren, alles is dan herkenbaar aan het 'te dragen hoofddeksel. Aan den anderen kant is er weer veel voor leen pet te zeg gen. Als men bijv. in Duitschland ziet, hoe hard de jongens werken, teneinde niet gedwongen te zijn, weer een jaar lang dezelfde kleur pet te moeten dragen en gebrandmerkt te worden als een achter blijver. Hoe hard zij werken, teneinde het volgend jaar een blauwe, of een roode pet te mogen dragen en hoe zij reeds van te voren nagaan, welke klasseteekenen zij rondom de muts zullen mogen dragen. Misschien ware het Duitsche systeem be ter, dan hetgeen de Groningsche fabrikant hier heeft ingevoerd. In Duitschland heb ben niet de verschillende scholen afwij kende kleuren, maar de scholen hebben universeele kleuren voor de parallelklas sen; alleen de kleuren verschillen naar gelang de klassen een hooger of lager nummer dragen. Zilveren of gouden sou- taches geven het nummer van de paral lelklasse aan. Het is wel wonderlijk, dat een land als in Nederland, waar alle militaire vormen en uitwassen, van wat men militair zou kruimen noemen, geschuwd wordt, thans ineens bekeerd is tot een zuivere uniform pet, een uitdrukking van uniformiteit. In ieder geval is er één conclusie uit te trekken De reclame van den Groniiing- schen fabrikant cn naderhand van de atide* re petten fabrikanten, is zeer intensief, oor deelkundig endoeltreffend geweest. Dat zal niemand kunnen ontkennen.

Soester Courant | 1932 | | pagina 2