PRACTISCHE HULP BIJ VER^ON^ DINGEN* 1. Wonden mogen niet aangeraakt, "uitgedrukt 'of uitgewasschen worden, doch steeds moet een steriel, droog snelverband gelegd worden, dat men bij den apotheker kan bekomen en waarop de gebruiksaanwijzing gedrukt staat. Heeft men geen steriel verband in huis, dan I houde men zelfs diepe wonden open, totdat de arts aanwezig is, doch legge geen verband aan met watten, linnen of wat men ook heeft. Bij kleine wondjes gebruikt men een pleister- li verband, waarover een vingertje geschoven wordt. Bij het aanleggen van het verband moet men het gekwetste deel rechtstandig in de hoogte houden, vooral bij ernstige bloedingen. 2. Brandblaren mogen niet worden doorge prikt. Kleine brandwonden worden droog ver bonden, beter nog, deze eerst met een Bismuth- Brandbinde te bedekken en daarna met een zwachtelt je. Grootere wonden moeten door den huisarts behandeld worden. 3. Slagaderbloedingen herkent men aan de in bogen uit de wonde spuitende stralen bloed. Tot stelping moet de slagader worden afge bonden, door de boven de wonde gelegen heup, knie of ellebooggewrichten zoo veel mogelijk te buigen en in deze houding een doek of verband stevig om te binden. Is dit niet mogelijk, dan trachte men het bloe den tegen te gaan door een verband stevig op de wonde plek te drukken; helpt ook dit laatste niet, dan de bovendij of bovenarm afbinden met gutta percha. Heeft men dit niet bij de hand, dan neemt men eenvoudig bretels, die ook elastisch zijn. Onverwijld moet de arts hier zijn hulp ver- leenen. GARNEERING DER JAPONNEN. Gestreepte wollen kantstof, crêpe de chine en kunstzijde zijn de meest gezochte garneeringen voor effen japonnen. Menig oud toiletje kan hier door geheel en al opgefleurd worden. Garneering van fantasie- en metalen knoopen kan een bijzonder aardig cachet aan een te een voudig geheel geven. Op zwarte' japonnen ziet men vaak helroode knoopen dragen, die de grootte van een rijksdaalder hebben. De garneering is over het algemeen niet sym metrisch. Hier ziet men aan één zijde der blouse een groote reverskraag aangebracht, die zich voortzet langs den rug en den tegenovergestelden kant der halsuitsnijding in een eenvoudige smalle shawlkraag. Plooiengroepen worden eveneens slechts aan één zijde der voorbaan gewerkt. Het overgooier-model blijft zeer in trek, hier onder worden veelal gestreepte blouses gedragen, waarvan de ondermouwen van de stof der japon rijn. Korte jasjes rijn voor de niet te koude dag«n buitengewoon -gemakkelijk exr-staan vooral der&lanke f^^urtjes bijzonder aardig. Men ziet ze irt.bont, o.a. astra kan en persianer, maar evenzeer in de imitaties hiervan dragen. Een aardige combinatie zagen wij bij een duvetine jasje met een smalle bontgarneering langs de hoog gesloten rechte kraag. De uiteinden, die door elkander gehaald werden, hingen een flink eind over de voorpanden en waren evenals de mouwen met een smal bontrandje afgezet. fcORR cMt'* JUISTE VERWARMING* Het is noodig, dat ons lichaam steeds een zelfde temperatuur heeft, die niet boven 37° C, mag komen. Zooals vanzelf spreekt, moeten wij het organisme helpen, op buitengewoon koude zoowel als op bijzonder warme dagen, op tem peratuur te blijven. In de meeste gezinnen heeft de verwarming in den winter door kachels en haard plaats en als normale kamertemperatuur mogen wij aan nemen 62° tot hoogstens 65° F. In vertrekken met groote vensters en buitenmuren koelt de lucht daar ter plaatse aanmerkelijk af en deze koude lucht daalt naar de vloeren af, waardoor men veelal in den winter koude voeten en een warm hoofd heeft, hetgeen zeer onaangenaam kan zijn. Onverwarmde slaapkamers zijn over het alge meen niet aan te bevelen en is men om een of andere reden niet in de gelegenheid, het vertrek te verwarmen, dan moet men niet met geopende ramen slapen. De temperatuur buiten is dan on geveer gelijk aan die der kamer, zoodat geen luchtverversching plaats vindt. De vrees voor te droge warmte is vrijwel on gegrond, daar de lucht op het oogenblik van inademen reeds vochtig wordt. In ieder geval moet men vochtige hitte vermijden; deze toch kan slechts nadeelig werken, daar zij overver hitting van 'het organisme veroorzaakt. Zeer aan te bevelen is het, om in vertrekken waar men woont of werkt een schaal met water en azijn te plaatsen. Dit bijna onmerkbare „par fum" heeft een buitengewoon kalmeerenden in vloed. op het zenuwgestel. ONZE KNIPPATRONEN* Patronen worden toegezonden na overschrij ving van 0,58 op postrekening 191919 t. n. v. den „Knippatronendienst" te 's-Gravenhage. Aan vragen kunnen ook per postwissel geschieden. Patronen, die per brief besteld worden onder bijsluiting van postzegels kosten 0,68 en dienen geadresseerd te worden aan de mode-redactrice van dit blad, Muzenstraat 5B, 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het gewenschte patroon met uw naam en volledig adres duide lijk in blokletters vermelden. Bij elk patroon wordt onze nieuwe modekrant voor het gebruik medegezonden. DECEMBER-GESCHENKEN-TIJD!. Voor vlijtige meisjeshanden. Ditmaal zullen we eens zorgen, dat de Kerstdagen niet ongemerkt voorbij gaan voor moeder, vader en voor groote zus, die getrouwd is... Al vroeg gaan we aan den slag om eens iets aardigs en tegelijk nuttigs te maken, iets waaraan men jarenlang wat heeft! Kijk maar eens naar het plaatje, wat een aardige dingen wij alzoo kunnen gaan maken... een onderleggertje, een kalenderblok, een zakdoekomslag, eier- warmertjes, een waschzak, een hand- werkportefeuille.Vader zal beslist graag een leuke kalender op zijn bureau hebben en getrouwde zus, die altijd zoo veel kennissen op bezoek krijgt, is dol op een dozijn alleraardigste eierwarmer- tjes! Moeder kan je van alles geven en misschien wil je voor de poppentafel van je vriendinnetje ook nog wel een aardig onderleggertje maken. Om te beginnen dan nummer 1, On derlegger voor een theepot of een scho tel. Met een passer trekken wij een cirkel op een stuk carton en knippen die uit. De bovenzijde bedekken wij met een heel dun laagje watten, waarna wij het ge heel met leuke, gebloemde stof overtrek ken en met een kleine ruche omzoomen. De kalender voor vader is al heel eenvoudig. Carton vormt weer de ach tergrond. Kies een aardig patroontje er voor. Een Schotsche ruit is b.v. al heel leuk. Nr. 3 is een aardigen omslag voor linten, kragen, zakdoekjes, en zoo voorts. Het aardigste eraan is, dat het siermo- tiefje niet geborduurd is, maar bestaat uit handig vastgestikte lintjes en stukjes zij. Kleurige, gehaakte en ge breide eierwarmertjes geven zoo'n vroolijk gezicht op tafel en... de eieren blijven er heer lijk warm onder! Nr. 5 is een practische wasch-omslag. Op reis en in de linnenkast, altijd is zoo'n omslag bijzonder ge makkelijk. Het bestaat uit twee bladen v.~" carton, die met een lichtgekleurde, dunne stof zijn overtrokken en waaraan wij twee elastieke banden hebben genaaid, die de wasch °P Z1ïn P^ats houden! Nr. 6 - zal moeder veel plezier doen. Vooral een stevige stof kie zen, anders prikken de naal den er te spoedig gaten in! Je zult eens zien, hoe heerlijk moeder het vindt, dat haar breinaalden, stopnaalden en haakpennen niet meer weg raken, maar hun vaste plaatsje hebben!... Nu voorloopig kunnen jullie weer voort! Begin er maar gauw aan, want het is Kerstmis, voordat je het weet! Wat zal groote zus in haar schik zijn met de eierwarmer tjes! En vader met z'n ka lenderblok 1933!... Veel succes, ermee! HUIS- OF KANTOOR JAPON* (7713) Geruite of effen stof leenen ^zich beide voor dit eenvoudige japonnetje met vierbaansrokje. De halsuitsnijding is aan de voorzijde recht, ter wijl niet alleen het kraagje, maar ook een klein deel van het bovenstuk van afstekende stof is ge maakt, die vóór met twee puntjes bij de knoopgar- neering en achter rond geknipt is. Hiervoor leent zich bij effen stof heel goed de moderne gladde garneering van geplette pluche in wit, gekleurd of zwart. Het rokje is glad en sluit tot op kniehoogte aan; vandaar af hebben vóór- en achterbaan aan beide zijden groepen waaierplaaien, die de noodige onderwijdte geven. Prijs 0.58. HUISHOUDSCHORT* --f7718) Op veelvuldig verzoek plaatsen wij nogmaals een eenvoudig schort, dat zoowel van satinet en cretonne als van een gewoon geruit of gestreept katoenen weefsel gemaakt kan worden. Het pa troon bestaat uit vóór- en zijstukken, zakken en reepje voor de sluiting. De vóór- en zijkanten worden met Engelsche naden aan elkander verbonden en de ronde reep, die aan het voorstuk geknipt is, wordt midden ach ter op dezelfde wijze aan elkander gezet; de bui tenomtrek en halsuitsnijding worden met schuine biezen op de rechte kant tegengenaaid, die naar de verkeerde kant worden omgeslagen, en op 1 c.M. breedte worden gestikt; ook kan de buiten kant met een afstekende kleur worden omgebiesd, hetgeen echter een precies werkje is; de onder kant wordt gezooomd. Aan de zijbaantjes worden aan de rugzijde kleine vierkante stukjes opgestikt, waarop de knoopen gezet worden; het losse reepje wordt dub bel genomen; hierin worden aan beide kanten knoopsgaten gemaakt voor de sluiting der beide zijstukken. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 52. Prijs ƒ0.58. TOETJES VOOR DE FEESTDAGEN. OR1GINEELE PLUMPUDDING Wat we noodig hebben* 225 gr. rozijnen; 225 gr. krenten; 225 gr. kalfs- niervet; 225 gram oud brood (zonder korst); 350 gram lichte basterd suiker; 4 eieren2 dl. melk; 1 halve geraspte nootmuskaat; 50 gram amandelen; 1 theelepel zout. De bereiding* Het oude brood raspen we of we breken er kleine kruimels van; het vet ontdoen we van de velletjes en hakken we zeer fijn; de aman delen worden gebroeid, van het huidje ontdaan en in stukjes gehakt. Alle droge ingrediënten, als rozijnen, krenten, gehakt vet, brood, basterd, noot en zout worden met de handen door en door met elkander ver mengd; daarna worden eieren en melk geklopt en bij de overige ingrediënten gevoegd. De warme puddingvorm wordt flink met boter besmeerd, evenals de binnenkant van het deksel en hierin wordt het mengsel overgebracht, dat gedurende 6 8 uren au bain marie moet koken. We moeten er zorg voor dragen, dat het water tot even onder den rand blijft reiken en niet van de kook afgaat; de bijvulling moet geschieden met kokend water. Heeft men geen puddingvorm met deksel, dan wordt een kom ingevet en bedekt met beboterd boterhammen-papier en afgesloten met een met bloem bestrooide, vochtig gemaakte doek. Men moet zorgen, dat de doek stevig om de kom be vestigd wordt en het water even onder den rand blijft. De pudding moet na het koken afkoelen en op een koele plaats bewaard worden, natuurlijk goed afgedekt. Maakt men deze pudding b.v. al een week van tevoren klaar, dan zal de smaak hierdoor aanmerkelijk winnen. Op Kerstdag wordt de pudding nog 2 uur nagekookt op de bovenomschreven wijze, opdat hij door en door warm wordt, daarna moet de vorm een oogenblik in den oven, om de pudding iets op te drogen, voordat zij wordt gestort op een goed verwarmde schaal. De pudding garneeren we met een paar takjes hulst en indien we hem brandende binnen willen brengen, gieten we over boven- en zijkanten rhum, die we aansteken. Wijn- of citroensaus smaken het best bij deze pudding. KERSTPUDDING. 5 dl. melk; 5 dl. room; 150 gram witte suiker; 22 gram of 11 bladen witte gelatine; 1 dl. ma rasquin; 100 gram geconfijte, roode kersjes; enkele stukjes succade. We brengen de melk aan de kook en roeren de suiker er doorheen, alsmede de gelatine, die 10 min. in koud water geweekt en daarna goed uitgeknepen is, en laten het geheel bekoelen, waarna de marasquin en een deel van de kersjes er bij gevoegd worden. Om te voorkomen dat de gelatine zakt, moet van tijd tot tijd in de pudding geroerd worden. Begint hij drillerig te worden, dan mengen we de goed stijf geklopte room er doorheen en zetten de pudding weg tot den volgenden dag. Het liefst gebruiken we met het oog op de garneering geen puddingvorm maar een ronde, vrij pldtte schaal of kom. Als garneering geven we enkele stukjes succade de vorm van blaadjes en maken van den buiten rand een krans van blaadjes en halve roode kersjes, waarvan we ook in het midden een kleine garneering aanbrengen. Miniatuur-kaarsjes op kleine houdertjes in de pudding gestoken, liefst roode, geven een aller aardigst effect, vooral in gezinnen met kinderen. MEISJESJURK. (7726) Meisjesjurk met raglan mouwen, waarvan de ruimte verdeeld wordt tusschen een smalle dub bele manchet; het lijfje is een weinig ruim aan het zeer weinig klokkende rokje gezet en wordt met een smal ceintuurtje afgewerkt. De garneering aaoyde voorzijde van het lijfje is zeer orgineel; dezebïistaat uit twee pattes, waarvan de een uit de linker-, de ander uit de rechternaad van de raglan komt; de sluiting der pattes op de jurk heeft met knoopen en knoopsgaten plaats. De onderzijde van beide pattes wordt gegar neerd door drie of vier onder elkander vallende rijen in de steel- of kettingsteek; ook een smal randje in kruissteken is hier op zijn plaats. De combinatie der kleuren moet leven geven aan het overigens eenvoudig jurkje, waarvan patronen beschikbaar zijn voor meisjes van 812 jaar. Prijs 0.58. HUISJURKJE VOOR KLEINE MEISJES. (7730). Vyella, flanel of wollen stof leenen zich tot het maken van dit zeer eenvoudige meisjesjurkje, waarvan de eenige garneering bestaat uit een op gestikt bovenstukje, dat aan de rugzijde rond is en daar tevens de sluiting heeft; terwijl de voor zijde met een ovaal aangeknipt deel op het jurk je gestikt wordt; als afwerking drie parelmoeren knoopjes; eenvoudige lange mouw met kleine man chet; opgestikte zakjes op het jurkje, dat vóór en achter glad is, doch de noodige ruimte verkrijgt door plooien opzij. Patronen 35 jaar. .Prijs 0.58. ONTLUIKEND GROEN, OOK IN DEN WINTER IN ONZE KAMERS! Jijna iedere vrouw heeft ook 's winters gaarne bloeiende planten in haar huis. Zelfs groene takjes van heesters, in een vaasje gezet, brengen ons in herinnering, dat de thans slapende natuur hare rust benut om zich straks weer in volle pracht te ontplooien. Voor niets of bijna niets hunnen wij deze takjes bekomen en dit doen we gaarne, want jammer genoeg zijn bloemen in den winter duur. Gaat men eind November of in de eerste weken van December naar buiten, dan trachte men daar enkele mooie takken van een hazelaar af te snij den; ook takken van beuken of vruchtboomen leenen zich uitstekend voor ons doel. De takken worden zorgvuldig schoongemaakt, aan de onderzijde van een zoo groot mogelijk schuin snijvlak voorzien en in een vaas lauw water geplaatst. Het schuin afsnijden van den steel is noodig, om de takjes zooveel mogelijk water te doen opzuigen. Op deze wijze laat men de takken eenige we ken in een kamer, waar gestookt wordt, staan, vernieuwt van tijd tot tijd het snijvlak en geeft ze om den anderen dag versch lauw water, terwij! men ze, om uitdrogen te voorkomen, dan tevens met de bloemenspuit natmaakt. Zeer spoedig zal men zien, dat er leven in de takken komt; de knoppen worden grooter, sprin gen open en men ziet de groene blaadjes te voor schijn komen, soms zelfs heeft men met Kerstmis op deze wijze bloeiende takjes. Bloeiende kamerplanten moet men in verwarm de kamers zeer voorzichtig behandelen; niet alleen zorgen, dat zij geregeld water krijgen op kamer temperatuur, maar ook de bladeren controleeren, daar men hierop door de droge lucht vaak blad luizen krijgt. Is het reeds zoover gekomen, dan moet men de bladeren eerst wasschen en daarna besproeien met een oplossing van 2Yz L. water, 65 gr. zeep en Yz L. tabakswater. Het zuur worden van de aarde in de potten kan men voorkomen, door bij het verplanten onderin den nieuwen pot stukjes houtskool te Wormen kunnen groote schade aanrichten, in dien zij in de potten aanwezig zijn. Men legt een handvol kastanjes om de plant en overgiet deze met koud aardappelwater. Ten slotte nog een raad voor den Kerstboom? deze houdt men langer frisch, indien hij, voordat hij in den standaard of het kruis bevestigd wordt, een dag in een emmer water wordt gezet, zoodat hij zooveel mogelijk vocht in zich kan opnemen. HUISJAPONNETJE. (7706)". Het zou moeilijk gaan om bij het huiswerk steeds een 710 b goede japon aan te trekken, ook al wordt daar een schort overheen gedragen. Onze goede japon zou des ondanks spoedig met vlek ken zitten. Een huisjapon netje is daarom onontbeer lijk. Dit japonnetje is heel eenvoudig te maken en practisch om in de mor genuren gedragen te wor den. De korte mouwen, doen wat kil aan. en worden vervangen door een lange blouse-mouw. Gewerkt flanel, dat waschbaar is met effen kraag en ceintuur is het meest geschikt; ook wol len mousseline, dat in aar dige dessinste verkrijgen is, kan voor dit model ver werkt worden. Patronen tot en met maat 46. Prijs 0.58. DE VERZORGING VAN DE HUID. Roode neus, wintervoeten, roode handen, ge sprongen huid, hieraan denkt zoowat iedere vrouw, als zij de woorden winter en koude hoort noemen. De winter, die sneeuw en ijs geeft met de daaraan verbonden sportieve genoegens, is voor velen heerlijk, maar al die kleine bijkomstigheden, waarvan wij er eenige noemden, werpen er vaa^ een schaduw op. Gelukkig zijn deze kleine euvelen echter te genezen. In de eerste plaats: de roode neus. Nerveuse vrouwen, die graag met geopend venster slapen en veel bij koud weer op straat moeten vertoe ven, hebben hiervan den meesten last. Opsnuiven van warm boorwater en den binnenkant van den neus inwrijven met Menthol- vaseline zal het roodworden voorkomen. Groote temperatuurswisselingen moeten voorkomen wor den. Heeft men door tijdig masseeren met kamfer- spiritus niet kunnen voorkomen dat men winter voeten kreeg, dan gebruike men de bekende zalf .hiervoor, die bij apotheker en goede drogisten te verkrijgen is. Verder neme men tweemaal per week een voetbad, dat zoo warm mogelijk ge nomen moet worden, waarbij een aftreksel van eikenbladeren gevoegd wordt. Tegen koude voeten helpt een heet voetbad vóór het naar bed gaan, waarna warme, -wollen nachtsokken aangetrokken worden. Zoolang mo gelijk vermijde men het gebruik van een kruik. Roode handen genezen het best door deze steeds in warm water te wasschen met een scheut je eau de cologne of alcohol. Na het wasschen inwrijven met een mengsel van gelijke deelen glycerine en rozenwater; ook moet men altijd de handen flink afdrogen en goede warme hand schoenen dragen, die volstrekt niet te nauw mo gen zitten. Gesprongen lippen wrijve men in met een stukje cacaoboter. Gesprongen handen moeten eveneens met warm water worden gewasschen en daarna ingewreven met een mengsel van 5 gram Perubalsem, 10 gram glycerine en 50 gram amandelmelk. VeM 49

Soester Courant | 1932 | | pagina 6