m ik wilde steun van toner m mmmwm DEHEHnTEHIIim. Hit m ner M\mw. ten dohii ip ui BS Ut IJ ÜP 11 11 Hf S S 11 Ü1 Hl ii 9. B H Mijn strijd tegen het paria-stelsel mm üf m Hf m door MAHATMA GANDHI. Er is sprake van, dat Gaudhi opnieuw een hongerstaking zal beginnen, wanneer de bepalin gen der overeenkomst tusschen -r de kaste-Hindoes en de paria's is gesloten om aan zijn eerste hongerstaking een einde te ma ken, niet ten volle worden uit gevoerd. Waar in Europa de diepere beweegredenen van Gan dhi weinig bekend zijn, is on derstaand artikel, waarin hij zelf zijn standpunt uiteenzet, van groot belang. Het is noodzakelijk, dat ons voortdu rend het onrecht in gedachten blijft, dat wij op de geduldige hoofden der paria's hebben opgehoopt. In den omgang worden zij behandeld als melaatsch'en. Economisch zijn zij er slechter aan toe dan slaven. En -hoewel zij trouw blijven aan ons geloof, weigert men hun den toegang tot die plaatsen, welke wij niettemin nog gods huizen durven noemen. Men verbiedt hun om op dezelfde wijze als de kasto-Hindoes gebruik te maken van de openbare wegen. Üe openbare scholen, de hospitalen, de artesische putten en de parken. In som mige gevallen wordt hun nadering bin nen een bepaalden afstand reeds als een misdaad tegen de samenleving beschouwd in andere, meer zeldzame gevallen wordt zelfs hun aanblik als een beleediging be schouwd. In de steden en dorpen moeten zij in de ellendigste wijken blijven wonen en zijn zij uitgesloten van elke openbare hulpverleening. De Hindoesche geneeshee- ren en advocaten van kaste weigeren hun alle diensten en de Brahmanen verrichten geen enkele godsdienstige handeling voor hen. Het is een wonder, dat zij ondanks dat, het Hindoeïsme trouw zijn gebleven Zij zijn te zeer vertrapt, dat zij nog de iracht zouden hebben om zich te verzet ten tegen hun onderdrukkers. De menigten zijn op mijn hand. Sinds menschenhetigenis heeft niemand zoo dikwijls als ik in alle richtingen Indië doorkruist, zooveel dorpen bezocht en met zooveel millioenen van mijn ïandgenoo- ten contact gezocht. Zij kennen allen mijn leven. Zij weten allen, dat ik geen schei- slechts naast zich dulden, doch zelfs in zich opnemen kan. Ik vind voor het paria stelsel geen enkele rechtvaardiging in de Baghavat Ghita. Integendeel, door het be roep, dat de Baghavat Ghita doet op mijn verstand en nog meer op mijn hart, in een taai, waarvan een onuitstaanbare a$n trekkingskracht uitgaat, dwingt zij mij om te gelooven, dat alle leven één is, omdat het van God uitgaat en in Hem terugkeert. Voor de vrijmaking van 60 mil- lioen mcnschen. De strijd tegen het paria-stelsel is on getwijfeld de grootste godsdienstige her vormingsbeweging van dezen tijd, niet al leen in Indië, maar in de geheele wereld. Het gaat om de vrijmaking van bijna 60 millioen menschen uit een toestand van slavernij. Door Gods genade zijn er in Indië honderdduizenden, die zichzelf ge maakt hebben tot reine instrumenten voor de uitvoering van dit werk. Wij staan zelf veel te dicht bij liet tooneel van deze tra gedie om ten volle te kunnen beseffen, hoezeer het kankergezwel van het paria- stelsel reeds uitgegroeid is tot buiten zijn normale terrein en hoe het de grondsla gen van het geh'eele volk heeft aangetast. Wanneer men dit kwaad bij den wortel aanvat, zull^i wij spoedig alle verschil len tusschen de kasten vergeten zijn. Ja, wij zullen gaan gelooven dat, zoo goed als alle Hindoes één en ondeelbaar zijn, zoo ook Hindoes, Mohamedanen, Sikhs, Parsen, Joden en Christenen niet anders zijn dan takken van eenzelfden boom. Er kunnen vele geloofsbelijdenissen zijn, doch er is slechts één godsdienst. Dat is mijn leer. Ik hoop, dat de strijd tegen Het pa- ria-stelsei ons in die leer zal onderwijzen. (Door een Amerikaanschen corresp.) Er ligt alweer een crisisjaar achter ons misschien een jaar van verstrekkende his- dingen wensch tusschen aanraakbaren enj-torische beteekenis, x unaanraakbaren of tusschen de eene kaste 'dene Russische propagandisten mee..*». Dat zijn bedenkelijke symptomen. Maar wat is de oorzaak van de ziekte? Misschien wel de opvatting, dat Amerika een op zich zelf staand land is, zoo geïsoleerd van de rest der wereld, dat het zich' om de daar heerschende toestanden niet behoeft te be kommeren. Is dat zoo, dan is er hoop, want deze opvatting heeft voorgoed afge daan. Daarmee is natuurlijk niet alle stre ven naar autarchie verdwenen, doch' wei ziet men in, dat de tariefmuren, die Ame rika ywjfcde wereldhandel afscheidden, het land jfroote schade hebben toegebracht. Het is jammer, dat er een tegengestelde tendenz ontstaat door de verontwaardi ging over het niet-betalen der schulden, vooral van Frankrijk. Vooral het feit, dat hun eigen president hiertoe bijgedragen heeft, kunnen de Amerikanen niet ver kroppen. „Ondankbaar", zegt men in Washington, „onverstandig" luidt het oor deel der handelswereld. De economische en politieke gevolegn zijn op het oogen blik nog niet te overzien. AI zou Frankrijk alsnog betalen, de veranderde houding der Amerikanen blijft bestaan en is misschien één der belangrijkste dingen, die 1932 heeft gebracht. Welke gevolgen dit alles voor de we reldpolitiek heeft, ziillen wij eerst kunnen zien, wanneer over twee maanden het nieu we landsbestuur in Washington zetelt. Het heeft een moeilijke taak voor zich, want het volk eiscHt nu den één of anderen energieken, ingrijpenden maatregel, iets sensationeels zoo men wil, doch zonder dat zal het vertrouwen in de financiëele en politieke leiders niet hersteld kunnen worden. En zal de nieuwe Regeering de tariefmuren verlagen? vraagt het buiten land. Het ware te wenschen, doch het schijnt, dat men het in een andere rich ting gaat zoeken, dat bijv. 'de gouden standaard zou worden opgeheven (een dure maatregel voor een land met een actieve betalingsbalans) of een ander experiment op het gebied der muntpolitiek te ver wachten is. Het zijn wei ernstige kwesties, waarin de nieuwe Regeering haar standpunt moet bepalen en spoedig bepalen. Zij zal een roi spelen in de wereldgeschiedenis: ten goede of ten kwade, dat zaf dë tijd moeten leeren. Het is de eerste democratische Re geering sinds Wilson en zijn partij zwicht te voor een republikeinsche overwinning. Zullen de idealen van Wilson thans ver wezenlijkt worden? Zal 1933 althans het begin brengen van die welvaart en vrede in Europa, waarvan zonder Amerika's me dewerking geen sprake kan zijn? en de andere. 7ii hebben,dikwijls gehoord, gaarheid van de tegenwoordige toestanden itnrrpn" h>+ nrrrin- «iafi< overige crisisjaren want meer dan de heeft het de onhoud- dat ik in heftige bewoordingen het paria- vraagstuk heb veroordeeld als een schande voor het Hindoeïsme. Op enkele uitzon deringen na werd er op al deze honderden vergaderingen van volksmenigten in aüe deelen van Indië geen woord van protest vernomen tegen mijn betoog. De menigte heeft herhaaldelijk moties aangenomen, waarin de gelofte werd gedaan om de paria-kwestie uit haar midden te doen ver dwijnen; in ontelbare gevallen heeft zij God als getuige van haar beloften aange roepen. Het is tot deze millioenen, dat ik met mijn vasten heb willen spreken en het is hun spontane irfde, die in een tijd van vijt dagen een inwendige ommekeer tot stand heeft gebracht, welke tot uitdruk king is gebracht in dit pact, en ik zal op nieuw ter wille van hen gaan vasten, wan neer zij niet alle bepalingen van het pact vervullen. Dit is geen actie tegen de Re geering, want in dit opzicht is zij de door haar aangegane verplichtingen nageko men; het voornaamste werk moet verricht worden-door de millioenen Indiërs der z.g. kasten, die thans de plicht hebben om hun onderdrukte broeders en zusters in hun tempels, hun huizen en hun schofen te ontvangen. Ik ben de gijzelaar van het ware geloof. Wanneer deze voorwaarden, de voor- na^rasten van het pact, niet vervuld wor den, zou ik dan nog God en de menschen in het aangezicht durven zien Heb ik niet mijzelf als gijzelaar aangeboden voor het eerbiedigen van het pact door de Indiërs van kaste? Als ik opnieuw ging vasten, zou dat geen „chantage" zijn tegenover hen, die tegen de hervorming gekant zijn, doch een middel om hen, die mijn kamera den zijn geweest en een gelofte hebben uitgesproken zijn het paria-stelsel, tot ae tiviteit aan te zetten. Naar mijn meening is het vasten een middei, zoo oud als de wereld, om zich zelf en anderen geestelijk te reinigen en zal het als zoodanig blijven bestaan, zoo lang de menschen aan God gelooven. Het is een gebod van een ziel, tot den Al machtige, dat op komt uit het diepst van zijn gekwelde hart. Ik zal mijn vasten dan ook niet hervatten zonder een dergelijk in nerlijk bevel en alleen wanneer het pact verbroken dreigt te worden door een mis dadige veronachtzaming van de Indiërs van kaste, welke niet anders zou zijn dan een verraad jegens het Hindoeïsmedat ik niet wensch te overleven. ïk heb brieven ontvangen, van Hindoes, die „trouw aan de traditie" zijn en voor wie bet instituut der paria's een essentieel onderdeel van het Hindoeïsme vormt. Ik ben er zelf ook trotsch op, een Hindoe te zijn. Ik beschouw deze godsdienst als zoo groot, dat hij de leerstellingen van alle profeten uit de vier windstreken niet BU1TENLANDSCH WEEKOVERZICHT (aangetoond en deze ook tot het bewust zijn van het Amerikaanschè volk doen doordringen. Degenen, die een verbetering in het vooruitzicht stelden, zijn tot zwijgen gebracht en de presidentsver kiezingen waren een veroordeeling door het volk, niet zoozeer van de misgrepen der Regeering als van de bestaande toe standen. Het wilde nu eens iets anders dan afgezaagde leuzen, iets anders dan politiek en economisch lapwerk. Wat, dat komt er niet op aan, want slechter dan het is, kan het toch niet meer worden. Zoo is het in het kort gezegd in het afge- Ioopen jaar de mentaliteit van het Ameri- kaansche volk geworden, en hierdoor zul len in het komende jaar beslissingen wor den afgedwongen en geforceerd. Als wij nog eens op het afgeloopen jaar terug zien, blijkt de ontwrichting in het handelsleven te zijn toegenomen. Wel zijn de laatste maanden de aantallen fail lissementen en sluitingen van banken niet meer zoo ontstellend hoog geweest als vroeger zoo dikwijls het geval was, wel zijn in de economische grafieken de lijnen hier en daar aan het stijgen, doch dat behoeft nog geen begin van verbetering Met de gebruikelijke wenschen, die in vergelijking hief:andere jaren misschien iets voorzichtiger gesteld zijn, werd het nieuwe jaar begonnen. Ook zijn we niet verschoond gebleven van de noodige voor- sppeliïngen en hebben talloozen getracht zich een beeld te vormen aan de hand van bet gebeurde, wat 1933 voor perspectieven opent. Hier en daar valt wel wat optimdsmie te bespeuren en speciaal op economisch terrein schijnt het ergste te zijn geleden, hetgeen al weer niet wil zeggen, dat we nu met reuzenschreden den berg van voorspoed kunnen bestijgen. Helaas kan niet hetzelfde worden gezegd van de po litieke vooruitzichten, hoe gaarne we ook andere en opwekkender klanken zouden willen doen hoeren, de feiten gebieden ons te signaleeren, dat de oorlogswolken zich af dreigender over de wereld samenpak ken. Wijken we In de plaats op het nog steeds aan de orde zijnde Chineesch-Japanscb conflict, het duizendarrnige monster, dat zijn klauwen over de geheele wereld heeft uitgestrekt en dat op het oogenblik in een schijnslaap is gedompeld. Een der cor respondenten van de Londensche „News C bron-iele" een wei-ingelicht man, vooi- gëvonden. Het doet vati deze bijeenkom-1 sten is het vormen van een blok, dat Rus land,. Duitechland, de Donaulanden, Italië en Perzië zou omvatten. Tusschen Duitsch- land en Rusland zou een luchtovereen- komst tot stand zijn gekomen, zoodat beide luchtvloten werkelijk als één macht kunnen beschouwd worden. Uit Leipziig zouden elke maand twintig vliegtuigen aan Rusland worden gestuurd. Een plan van samenwerking tusschen de Rijksweer en 't Russisch leger zou insgelijks worden voorzien. We willen aan deze, niet eens zoo buitengewoon opzienbare berichten, slechts dit eene toevoegen en we1!, dat de publicatie in Praag, de hoofdstad van Tsecho-Slowakije plaats vond, dat alge meen beschouwd wordt als een der toe komstige vijanden van Rusland. Begeven we ons thans naar Genève. Daar is de redacteur-buitenland van hef „Journal de Genève",, William Martin, als zoodanig afgetreden, wegens aanvaarding door hem van het hoogleeraarschap in de geschiedenis aan de hoogesehool te Zürich. Dit vertrek van een békend Vol kenhonds-journalist heeft meer dan g'ewo- ne beteekenis. Martin was een ijverig pro pagandist van de Volkenbondsidee en te gelijkertijd een volkomen onafhankelijk journalist. Bijoogmerken waren hem vreemd Bit heengaan van 'n enthousiast ij veraar voor den vrede krijgt een be denkelijke kleur, als men verneemt, dat 'het Fransche wapencomcers Schneider Creuzot de meerderheid van het aandeelien- kapitaal van het blad in handen heeft we ten te krijgen. Dit heeft natuurlijk een bedoeling en in deze is zeker niet den vrede te propageeren. De Fransche wapen fabrikanten zullen straks, bij de hervatting van de beraadslagingen ter ontwapenings conferentie, door middel van dit blad in vloed wallen uitoefenen, om deze confe rentie uiteindelijk te doen mislukken. Véél is hier helaas niet voor noodig, want voor het grootste gedeelte is de geheele ont- wapeniingsconferenue reeds mislukt. Maar het heengaan van een figuur als William Martin wordt hierdoor begrijpe lijk en we krijgen weer eens een kijkje op de ondergrondsche machinaties van de bewapeningsindustrie, van de internatio nale wapenfabrikanten, die multi-milliion- nairs, die, zooals prof. dr. C. G. v. Riel het uitdrukt, boven vaderlandsliefde en verantwoordelijkheidsgevoel staan, men schen, wier rijkdom en invloed onbere kenbaar zijn en berusten op- de reeds vol voerde of op de komende vernietiging van duizenden en honderdduizenden hunner m m ed emenschen Is het daarom zoo verwonderlijk, dat de ontwapeniingsdrang van het volk steeds stuit op een onverzettelijke w,i!, ook van politici, die steeds tamboureeren op bewapening, bewapening en -jjgg eens bewapening? Zoo is het sombere perspectief, dat 1933 ons geeft en dat alleen zij, die er be lang bij hebben, ons anders willen doen zien. te zijn. Wij hebben ook vroeger zulke -- T schommelingen meegemaakt, meS kan het spett Wn afagfearen tijd «n fcpansch deflatieproces niet tot in het oneindige voortzetten. Het aantal werkloozen is nog weer gestegen en wordt op minstens 12 milüoen geschat. De particuliere liefdadig heid is aan het einde van haar middelen gekomen en hoewel de economische ellen de ook in politiek opzicht de ernstigste gevolgen met zich sleept, is er van over heidszorg voor de armen nog geen sprake. Wat doen de vele werk- en dakloozen? Zoolang het zacht "er was, sliepen zij in parken en static Doch 's winters is het hier bitter koud, veel kouder dan in Europa op dezelfde breedte. En dan trekken zij bij duizenden „weg", waar heen, daar denken zij niet over na. Door het geheele land heeft op groote schaal een volksverhuizing plaats van mannen, vrouwen en geheele gezinnen. Het U.S, Children-bureau schat het aantal doelloos rondzwervende gezinnen op 250000 en dat der jonge mannen en meisjes op meer dan 200.000. Ze zijn een groot gevaar voor de samenleving geworden. Ze eischen voedsel en onderdak, en als ze weggetrok ken zijn, komen er weer anderen. Doch het grootste gevaar ligt op politiek gebied. Ze ontmoeten elkaar onderweg, hokken bij el kaar, spreken over hun ellende, over een verandering van het stelsel, waaronder zij hongerlijden, terwijl er overal ter wereld een teveel aan levensmiddelen is, over com munisme en revolutie. Hongerige, wanho pige menschen vormen daarvoor een ge- schikten voedingsbodem. En ze blijven niet zonder beïnvloeding van buitenaf. De hon- germarsch naar Washington heeft velen de oogen geopend. Er trokken verschei. offensief in China, ten doel hebbende de vier Noordelijke provincies van dat land bij Mandsjourije te voegen, dat tot Kei zerrijk zal worden gepromoveerd. Tienf in en Peking zulten bezet worden. Dit nieuwe Keizerrijk zal tot een Japansch georënteerden bufferstaat worden gemaakt en wel voor dat de Russisch bmnenland- sche toestand geconsolideerd is en de Ver- eenigde Staten de economische crisis te boven zijn. Japan is met zenuwachtige haast zijn 1'eger aan het mechaniseeren en perfectionuieeren, het leger in Mand- sjoerije wordt voortdurend uitgebreid. Dit is "in beknopte woorden, wat Japan doet. En nu Rusland. Dit zit ook geenszins stu'I en heeft het slagen van het vijf-jaren plan, dat in den nacht van 31 December op '1 Januari eindigde en slechts voor 2/3 is volbracht, gedeeltelijk moeten op offeren aan de uitbreiding van leger en vloot, om steaks als het noodig mocht zijn, zich te kunnen meten met zijn te genstanders. Niet alleen met deze uitbreidingen tracht Rusland zich te beschermen, ook door het stuiten van officieeTe. maar meer nog van geheime verdragen tracht het zich te verzekeren van den steun van bond- genooten. In het Praagsche blad „Narod- ni Lrstv" verscheen dezer dagen een ar tikel van een Russische uitgewekene, die daarin beweerde, dat er onlangs te Ber lijn een conferentie van militaire deskun digen werd gehouden, waaraan bendvens vertegenwoordigers va n de Russische vl'iegdiensten, ook Oostenrijkers, Hongaren en Italianen deelnamen. Ook in Mei zou een dergelijke samenkomst hebben plaats- VOOR ONZE SCHAKERS PROBLEEM No. 12330a2 van B. J. M. MARKX, Hoorn (Oploswedstrijd d.d. Dec. 1932.) K e4, Zwart: op h2. Wit: K hl, D g'2, T fl, P b2, L f4, L bl, pion c3, j L h3, pion T f5, P g7, VOOR ONZE DAMMERS PROBLEEM No. 12330b2 van „JEU DE DAMES" w Zwart: 2, 3, 4, 5, 8, 21, 26, 31, 33, 35 en 39. Wit: 11, 14, 15, 18, 23, 24, 34, 37, 41, 44 en 46. Wit speelt en wint. TUINBOUW, PLUIMVEE, ENZ. De maand Januari in tuin en stal. Het voorjaar in het vooruitzicht In Januari weten wij niet alleen met ons verstand, dat de kortste dag achter den rttg fs. doch wij bemerken het ook dagelijks in de natuur' en al is het dan nog winter, toch gaan onze gedachten onder dire omstandigheden uit naar het voorjaar. Aan het bewerken van den grond kan nog niet gedacht worden, doch nu is er juist volop tijd voor het niet minder belangrijkste weirk aan de schrijftafel. Nu worden de plannen gemaakt, welke later worden uitgevoerd. Een van de voornaamste hulpmiddelen bij dit werk Is een plattegrond, waarop de verschillende bedden staan aangegeven met de gewassen die er het afgeloopen jaar hebben gestaan. De eischen van den wis- selbotuw in aanmerking nemende, bere kent men de benoodigde hoeveelheden der verschillende zaadsoorten. Restanten uit vroegere jaren worden eerst op hun kiern- kracht onderzocht, want dikwijls is deze zoo sterk afgenomen, dat het uitzaaien wiet meer rendeert. Het tijdverlies, dat een mislukking met zich meebrengt, om van de andere nadeden niet te spreken, voorkomen wij door op een soepbord met vochtige aarde 100 of desnoods 50 zaadjes van het restant te leggen en er een tweede bord overheen te zetten. Dagelijks wordt het aantal opgekomen plantjes geteld en genoteerd; is op deze wijze bepaald, in hoeverre de restanten nog bruikbaar zijn, dan kan men het ontbrekende gaan be stellen. In de buitenlucht valt er echter ook wel wat te doen, n.1. datgene wat in Decem ber nog niet afgedaan is. Wanneer de grond niet bevroren is, kan er gespit en bemest worden. De mesthoop wordt om* gewerkt en vermengd met slijk uit de slooten, die nu worden schoongemaakt. Oude mesthoopen worden over het land verdeeld. Waar paardenmest gemakkelijk te krijgen is, kan men met het aanleg gen van groentebedden beginnen; de kas sen moeten in elk geval worden nagezien. Men kan reeds beginnen met sla, wortel tjes en augurken in kassen en met bef kweeken van zaailingen binnenshuis. Zaad soorten. die goed tegen de koude bestand zijn en langzaam ontkiemen, zooals wor telen. schorseneeren en peterselie, kunnen zelfs in de open lucht worden uitgezaad. De groenten, die in den kelder bewaard worden, reinigen wij, terwijl ze zoo noo dig ook worden bevochtigd. Ook in den boomgaard wordt slechts het reeds in December verrichte werk) voortgezet, zooals het reinigen der boo- men, het losmaken van den grond rond om de wartels en het verdelgen van onge dierte. Met het snoeien moet men zich nu haasten, want in januari kornt er reeds meer beweging in de sappen en wij zouden dan de voedingsstoffen verloren laten gaan,, welke naar de knoppen op de overtollige takken worden gevoerd. Als men boomen wil veredelen en goede soorten bezit, welke ook geschikt zijn gebleken voor, hun standplaats, kan men nu takjes af snijden voor het veredelen en deze op een beschutte plek bewaren. Bij de kippen wachten wij nu op dé wintereienen, doch die zullen slechts in de gewenschte hoeveelheid voorkomen, wan neer die dieren goed worden verzorgd. Beginners letten bij de keuze van een ras gewoonlijk zeer sterk op de eierproductié in den winter en beleven desondanks te leurstellingen aangezien ze niset zorgen voor een beschutte, warme stal en goed voer, wat van nog grooter belang is. Ze moeten het gestrooide graan kunnen oppikken uit een laag aarde of schoon kaf; 's middags krijgen ze warme pap en eenige malen per dag lauw drinkwater. De eierpoductie van elke kip wordt afzonderlijk genoteerd, ook al heeft men slechts weinig dieren. Ah leen zoo kan men de slechte legsters tijdig onderkennen. Tevens gaan wij nu maah regelen nemen voor de eerste kuikens,' Het bevriezen der kammen wordt voor komen door inwrijven met vaseline, fa- noline, of ongezouten vet. De duiven hebben nu dikwijls jongen^ tenminste wanneer men ze toestaat om 's winters te broeden. De diertjes kunnen! geslacht worden, als ze een maand oud zijn. Overdag wordt de duiventil open gelaten, doch 's nachts gesloten tegen roofdieren. De duiven moeten tweemaal per dag gevoederd worden, 's morgens! en >s namiddags, terwijl er steeds kalk, zout, leem en warmgehouden drinkwater voor hen klaar moet staan. Mooie rasdui- yen blijven bij koud weer in de til, hef is voldoende ze eens per dag1 te voederen, baj voorkeur tusschen één en twee uur 'a middags. Als het koud is, voedert men de duiven in hoofdzaak maïs. De geiten, die alleen bij mooi weel 's middags korten tijd in de buitenlbchl kunnen zijn. hebben groote behoefte aan een goede verzorging. Ze moeten dage lijks geroskamd worden, warm en droog! liggen en drie- of viermaal per dag lauw Water krijgen. Htm voedsel bestaat, be halve uit de bekende rauwe bestanddeelen,, uit gaargestoomde aardappelschillen, ver mengd met zemelen. Men kan ze ook gedroogde kiaverpiianten en stroo van peul gewassen geven. Bevroren voedsel is zeefl gevaarlijk voor de geiten; van het groene voer krijgen ze telkens slechts zoovee^ als er onmiddellijk opgegeten wordt. De zelfde regel geldt ook voor schapen, var kens en konijnen. Wanneer de hokken der konijnen bui tenshuis zijn geplaatst, beschermt men ze tegen de koude door stroo, waarvan ook een flinke laag iii het hok wordt gelegd, 's Morgens en Js avonds krijgen de ko< mijnen warme pap, benevens goed hooi Met het fokken wachte men tot het eind* •der maand en als de hokken niet vorst' vrij zijn, tot Februari.

Soester Courant | 1933 | | pagina 6