i\ ONZE T - x GESCHENKEN* Kuren van hondjes en egels» Door T1NS BREEBAART. Een levend dier ls soms een buitengewóón aardig geschenk, maar toch moet men er voor zichtig mee zijn, want men weet nooit van te voren, hoe het geval zich zal ontwikkelen. Zoo heb ik eens van een neef een Jong hondje cadeau gekregen, waar ik heel blij mee was, want ik heb altijd van dieren gehouden. Mijn neef had bovendien verteld, dat het hondje zindelijk en bij zonder waakzaam was. fielaas bleek hij het beestje niet te kennen. De kleine comediant. Het had heelemaal niet de loffelijke eigen schappen, die men zindelijkheid noemt. Het was wèl slim genoeg, om zijn ongerechtigheden in verborgen hoekjes te deponeeren en als het daar voor beknord werd, kwispelde het vroolijk met zijn staartje en deed alsof het niets met de zaak te maken had. Slaag kon ik hem niet goed ge ven, want hij zag zulke snoode plannen direct aan mijn gezicht en ging dan op zijn rug liggen met uitgestrekte pooten. Als ik hem dan bij zijn nekvel pakte, kromde hij zijn lijf en spartelde zoo, dat ik hem gauw weer moest loslaten. Dan ging hij spelen met de zweep, waar ik hem mee had willen slaan en vroeg met een smeekenden blik in zijn donkere hondenoogen om vergeving. Waakzaamheid! Ik heb nog nooit een hond gezien met zulke sprekende oog en die zoo goed kon tooneelspelen. Het ergste was het nog gesteld met zijn hoogge roemde waakzaamheid. Bij het minste geluid, dat hem niet beviel, begon hij te blaffen en als er gebeld werd of als de telefoon ging, was het niet meer te harden. Wij kregen bovendien moeilijkheden, doordat hij zoo vijandig was te gen vreemden. Hij gromde venijnig tegen onze goede kennissen, die geregeld bij ons aan huls kwamen. Op zekeren dag, beet hij zelfs den post bode in het been; toen heb ik hem weggegeven ,aan mijn broer die buiten woont. Ik krijg een egel. Een goede kennis, die wist dat ik eiken zomer bij dien broer ga logeeren, schreef mij eens een brief of zijn egel in de zomervacantie met mi) mee naar buiten mocht. Hij ging naar het bui tenland en had niemand om voor het dier te zor gen. Het onaangename van de zaak was, dat xiij mij den egel dadelijk liet brengen ook, hoewel ik pas een week later naar mijn broer zou gaan. <k moest het dier dus al dien tijd thuis in de stad verzorgen. Gelukkig kon ik nog juist mijn vriend elefonisch bereiken om hem te vragen, wat het diertje te eten moest hebben. Het bleek, dat de egel regenwormen, naakte slakken en hazelwor- men als bijzondere lekkernijen beschouwde, maar dat hij overigens ook vruchten en allerlei insecten at, b.v. kakkerlakken. Verder vertelde mijn vriend, dat ik weinig last van hem zou hebben, omdat hij veel sliep, en dat het een aardig beestje was, want als men „Pummeltje" riep, kwam hij uit zijn schuilhoek te voorschijn en liet zich op zijn buikje krauwen. Punjmeltje is zoek. Nu, naakte slakken en hazelwormen kon iijc hem alvast niet geven. Wel had de meid ge klaagd over het groote aantal kakkerlakken in de keuken. Ik keek rond naar den egel, maar hij was' vètdviënen. Toen 'ik ging telefoneren, zafr hlj nóg 'Óp hét kófpet én nu was hij weg. De heele familie riep „Pummeltje"!, etf kroop over den grond; wij zochten op de onmogelijkste plaatsen en eindelijk vond ik hem in mijn stu deerkamer. Hij zat er tusschen een paar in var kensleer gebonden boeken en had het zich ge makkelijk gemaakt. Zijn borstels waren volkomen glad en hij keek mij met zijn lichte oogjes in het bruingeel behaarde snuitje heel vriendelijk i Zonderlinge liefhebberij. iw^-.r uci«itx...^n w:j, dat mijn vriend hem op een merkwaardige manier tam gemaakt had. Als hij aan zijn schrijftafel zat, moest het egeltje daar ook zitten tusschen de boeken; het bleek, dat hij altijd in varkensleer gebonden boeken uitzocht en weer een paar dagen later bemerkten •wij, dat hij aan de hoekjes ervan knabbelde. Van die liefhebberij heb ik in geen enkel hand boek over Erinaceae iets gelezen. Toen we het eenmaal wisten, maakte de meid een platte kist -Mislaag bladeren en mos voor hem klaar xi «^.4--ioet in liggen. Zij bil! mt hij had haar bu akkerlakken gere'I- ets afbreuk worden a zijn speeksel nam evenals het nach- 1 Nachtelijke tochten! .acnts ging hij n.1. op jacht en dan schar relde hij overal rond. Ik was dan ook heel blij, toen ik hem in een mand kon zetten om hem mee naar buiten te nemen. In den trein kroop hij er nog eenmaal uit, waar een oude dame vreese- lijk van schrok, maar verder ging alles van een leien dakje. Buiten was hij in zijn element en hebben wij nog veel plezier van hem gehad, want hij kwam altijd, als hij geroepen werd. Hij speelde pok met de honden, hoewel die een beetje bang waren voor zijn stekels. De logeer partij van den egel is dus nog betrekkelijk goed afgeloopen, maar toch zou ik niemand aanraden, zijn vrienden met een dergelijk geschenk te „ver blijden". IiET GEBRUIK VAN ZOUT» Zout mag in zeer vele gevallen een prachtig hulpmiddel zijn om vlekken te verwijderen, maar kan ook wel eens leelijke plekken geven, indien •r mede op zilveren of nikkelen peper- en zout vaatjes gemorst wordt en de korreltjes niet bij liet opbergen worden verwijderd. Zilveren en andere metalen lepeltjes, die in het zoutvaatje blijven staan, slaan aan en verkleuren zelfs. Wasschen in zeepsop helpt niet, evenmin is poetsen afdoende. Wat hiertegen te doen is? Een heel eenvoudig middeltje werkt probaat; i zorge slechts een klein fleschje olijfolie bij de hand te hebben en met de olie worden de aan getaste plekken der metalen voorwerpen goed dik ingewreven, daarna een paar dagen weg gezet. Na dien tijd wordt de olie met een flanellen doekje verwijderd en kunnen de voorwerpen worden gepoetst. Nu wij hierboven hebben aangegetoond, hoe zout vlekken kan veroorzaken, willen wij toch ook nog even op het groote nut van genoemd mineraal wijzen. Indien men vochtige kelderkasten heeft, plaat se men in de vier hoeken een pot met zout; dit zal de vochtige lucht tot zich trekken en wanneer de inhoud der potten erg nat wordt, droge men het in de oven of op de kachel, om het daarna weer te gebruiken. Een practisch en goedkoop hulpmiddel om vocht te onttrekken aan min of meer vochtige vertrekken of pro visiekasten! HANDIG KÈÜKENTRECHTERTJE. Het is zoo gemakkelijk, niet waar, Indien wij in onze keuken allerlei kleine hulpmiddelen, waar door wij tijd sparen bij de hand hebben. Zoo hebben wij zoo vaak een of ander te vullen met een kleine opening, zonder hulpmiddel kunnen wij onze peper- en zoutstrooiers b.v. heel moeilijk bijvullen. Bijgaand trechtertje, dat van dun carton gemaakt wordt, kan ons hierbij goede diensten bewijzen. We knippen een stuk van het dunne carton in den vorm, die het voorbeeld aangeeft, met een lengte van 19 cM. en een breedte van 16 cM., knippen de ronde hoekjes weg en geven een trechtervorm aan het carton, waarna we de zijden met goede kleefstof dicht plakken. Het geheel kan daarna met gekleurd papier beplakt worden aan de buitenzijde althans. Een klein ringetje wordt van papier geknipt en tegen de achterzijde geplakt, hierdoor wordt een dun koordje gehaald, waaraan het opgehangen wordt. JURKJE VOOR MEISJES. van 25 Jaar, 7105 Flanellen of vyella jurkje voor kleine meisjes, dat naar verkiezing ook met "*en lang mouwtje gemaakx kan worden, dat aan de pols eenige ma len wordt ingehaald, zoo dat een klein strookje op de hand valt. Langs de hals wordt de ruimte 5 6 maal onder elkander ingehaald I en verdeeld, zoodat een kleine ronde pas gevormd wordt. Patronen verkrijg baar voor 0.58. 7/05 KINDERVERZORGING. Indien een moeder, die haar baby zelve voedt, aan constipatie lijdt, zal dit ook van invloed zijn op het kindje en zal zij hare voeding dus danig moeten regelen of wijzigen, dat zij hiervan genezen wordt. De voeding der moeder is van grooten invloed op de samenstelling' der melk en op de spijs vertering der kleine, en zij zal gedurende den tijd, dat zij het kind voedt niet ongestraft alles kunnen eten en drinken, wat zij wil, vooral geen zware en moeilijk te vertered spijzen, geen on mogelijke massa's melk of pap. 's Morgens op de nuchtere maag een glas water alsook vóór het naar bed gaan Is zeer aan te bevelen. Verder veel groenten, vooral groene, appels en sinaasappels, citroensap met water, aardappelen, met mate mager vleesch en magere jus, weinig meelspijzen, honig, pruimen, vijgen. Medicinale parafine kan worden Ingenomen zonder dat de kleine hiervan last ondervindt, evenals vloeibare eascara b.v. 3 maal per dag 5 drüppels in een glas water, dat geleidelijk terug gebracht wordt tot twee en daarna één maal per dag. Beweging binnenshuis is niet voldoende, het is noodig om lederen dag een flinke wandeling maken, trouwens de kleine peuter zelve zal ook dagelijks in de buitenlucht moeten komen. H45— MEISJESMUTSEN. 1014 jaar» (7076) Beide mutsen kunnen heel gemakkelijk gemaakt worden, b.v. van witte of roode wollen of andere stof. Heel aardig is het eerste model van effen zwart fluweel. Het ruime model wordt aan de onderzijde ingehaald en aan een smalle reep gestikt, 'die aan de binnenzijde overgezoomd wordt; een kleine strik van gekleurd fluweel i met in het midden een gespje dienen als gar neering. Mgts. po. twee Is he'él gekleed, b.v. van af wisselende1 baantjes stof en fluweel of geplèt plucheü Indien we zelf een meisjesmantel maken en we> hebben stof reserve over, dan kan een bijpassende1 muts hierbij bijzonder aardig staan. Qok effen'baantjes met 'ëëh afstekende pompon geven een passend geheel. THEEMUTS EN EIERWARMER. Een aardige combinatie. We kunnen de theemuts en eierwarmer, natuur lijk in de kleur breien, die we zelf wenschen, doch om een voorbeeld te geven, hebben wij zelf tinten aangegeven. Nadat de muts gebreid is wordt een ander gedeelte van satinet gemaakt en opgevuld met kapok of watten, hierover komt de gebreide muts. De hoofdkleur is groen, terwijl we tevens kleine bóUetjes wol noodig hebben in een don kerder tihh groen, rood, geel, roze, zwart, bruin en mauve,1 éen paar alluminium naalden en haafc- haald, waarvan de dikte afhangt van het al dan biet stijf haken of breien; vermoedelijk brei naalden no. en haaknaald 3. De hoogte van de theemuts zal ongeveer 19 cM. bedragen en de wijdte 24 a 25 cM.; men kan echter deze zelf naaf verkiezing wijzigen Dc thcemuts. Met de groote kluwen wol', dus de zachte tint groen worden twee lapjes in rechte en averechte toeren gebreid, die de gewenschte afmeting heb ben; de eerste toer recht, na de opzetsteken zal recht verdrhaid gebreid moeten worden. De twee deelen 'worden op elkander gelegd, zóó dat de goede kant buiten komt en de zij- en boven kanten met vaste steken aan elkander gehaakt met de donkere tint groeri in vaste, steken; daarna wordt de geheele onderkant met donkergroene wol omgehaakt. Nu beginnen wij met de garneering van bloe men en blaadjes, die op de muts gehecht worden, zooals de teekening aangeeft. De blaadjes, 7 kettingsteken omkeeren, 1 steek overslaan, ter vervanging van de eerste vaste 6 vasten, hierdoor krijgen we een nerf van het blad; we Herhalen 7 kettingst., 1 steek overslaan, 6 vasten, dan een vaste in de 6e vaste van <3e le nerf, dit herhalen we nog éénmaal, zoodat we drie nerven hebben, die op de teekening zijn aangegeven. Op de eerste nerf worden op elk der 6 vasten weer vasten gehaakt en 2 vasten in de laatste steek, 3 vasten, 7 stokjes, 3 vasten, tot aan het einde van de rij, die door de twee eerste nerven is gevormd. 2 vasten in de punt, 3 vasten, 7 stokjes, 3 vasten, langs de andere zijde van de derde nerf, 2 vasten in de punt van de derde nerf; daarna met halve vasten naar het middelpunt der bladen haken en 7 kettingst., 1 overslaan en 6 vasten in de volgende lussen maken; hierdoor wordt het steeltje gevormd. De 4e der 7 stokjes komt juist in het midden tusschen 2 bladen. Op deze wijze worden 4 blaadjes gehaakt. Voor de bloemen maken we een hart van zwarte wol, beginnen met 5 kettingsteken, maken met een halve vaste een ring. In den ring komen 16 stokjes, maar voor het eerste haken we 3 kettingsteken, sluiten met een halve vaste. Zwarte draad afbreken en een van de gekleurde aanknoopen. 2e rondte. 3 kettingst., 1 stokje, 1 dubbel stokje (wol 2 X over de haak slaan), 1 stokje op (deze 3 st. komen boven de drie kettingst. der vorige rondte), 3 kettingst., halve vaste in dezelfde steek van het laatste stokje; op deze wijze worden 5 blaadjes gevormd. Af hechten. We maken nu 7 bloemetjes in verschil lende kleuren (4 voor de muts), alle met zwart of bruin hartje. Steek. 15 kettingsteken, omkeeren, 14 vasten, afhechten. Afwerken. In hét midden der bovenkant wor den twee blaadjes met een afhangend steeltje bevestigd (aan beide zijden één blad), en wel zoo, dat het middelste gedeelte van het blaadje wat uitsteekt. Beide punten worden aan elkander vastgehecht. De vier bloemen en twee bladen worden op het breiwerk gehecht. Dc Eierwarmer. Een recht lapje wordt gebreid, dat 10 bij 10 cM. in het vierkant is; bij de laatste toer worden telkens 2 st. samen gebreid, daarna wordt een draad afgebroken en door een stopnaald gehaald om eenige malen door de steken te halen; daarna wordt het lapje dichtgenaaid en de onderkant met donker groene wol omgehaald. Aan de bo venkant worden 3 bloemetjes van verschillende kleur opgewerkt zóó, dat de bloemetjes Iets uit steken; onder elk bloemetje komt een rechf steeltje. wordeo om en ora gedraaid «a over de steeltjes kooH zilverpapier. Indien we aardige klein? doosjes bewaren^ zijn deze zeer geschikt om de corsages, die zich zeer goed leenen voor verjaarcadeautjes, In te pakken. HtH EENVOlïDlóÊ HUIS- OE MORGENJAPON met lange blousemouw. (7743) Gewerkt flanel maar tevens effen stof lee nen zich tot het ma ken van deze huis japon. Het lijfje sluit mid den voor met knoopen en heeft een hoog ge sloten boord, terwijl blousemouwen in rag- lan-model zijn aange- 1racht en het boven stuk van den rug in den vorm van een recht pas aangeknipt is aan de mouwen. Een glad heupstuk omsluit de heupen, dat aan de achterbaan van den rok recht is en midden vóór een vrij diepe punt vormt. De rok bestaat uit twee, niet klokkende banen en heeft aan de /óór-, zoowel als aan de achterzijde een naar binnen vallende plooi. Een ceintuur met gesp maakt het geheel af. Patronen verkrijg baar tot en met maat 52. Prijs 0.58. ZEER APARTE CORSAGE. Hetgeen wij noodig hebben om deze cor sage te maken is een nantal paarlen, zilver draad, groene blaad jes. en een stukje zil verpapier. We beginnen ora van het zilverdraad, stukjes van verschil lende grootte af te knippen 30. Aan één stukje draad wor den afwisselend, 3, 4, 5 of 6 pareltjes ge regen, daarna worden zij naar het midden van het zilverdraad gescho ven en worden de beide einden om elkander heen gedraald, zoodat een buigzaam, doch stevig steeltje is verkregen. De paarlen worden nu alle op deze wijze aangeregen en door de verschil lende lengte der steeltjes en hoeveelheid der paarlen* die steeds verschillend is, krijgt men een ahrdlg geheel, dat aan een bosje bijéén gebonden wordt, en waarachter de groene blaadjes gelegd worden; de zilveren draadjes ONZE KNIPPATRONEN. .Patronen worden toegezonden na overschrij ving van ƒ0,58 op postrekening 191919 t. n, v. den „ïthjppatronendienst" te 's-Gravenhage. Aan vragen kunnen ook per postwissel geschieden. Patronen, die per brief besteld worden onder bijsluiting van postzegels kosten ƒ0,68 en dienen geadresseerd te worden aan de mode-redactrice van dit blad. Musenstraat 5B, 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het gewenschte patroon met uw naasa en volledig adres duide lijk In blokletters vermelden. Bij elk patroon wordt onze nieuwe modekrant voor het gebruik medegezonden. GELEGENHEIDS JURK JE voor meisjes van 47 jaar» (7757) Dit jurkje kunnen we zonder of met een klein pofmouwtje maken, van wit of zacht gekleurde dunne soepele stof, alsmede van fluweel, De voor- en achterzijde van het jurkje hebben belde drie baantjes, smal aan de bovenzijde en naar onderen toe wijder ultloopende. Aan de hals is een rond geknipte bovenpas, waaraan over de bovenarm valt, Patronen verkrijgbaar voor ƒ0.58. BLOUSE EN1 ROK voor meisjes van 1216 jaar» (7750) Blouse en rok, zooals deze afbeelding ons te zien geeft, vormen een aardig geheel, b.y. een effen of fantasierokje met een vyella blouse in bijpassende tint kleeden heel aardig. Indien we hieraan de voorkeur geven, dan leent dit model zich ook heel goed om er een japonnetje aan één stuk van te maken. Het patroon der blouse wordt dan op taille hoogte afgeknipt, ingehaald en aan het rokje gezet. De blouse met hoogopstaand kraagje heeft middenvóór een split, terwijl als sluiting een lint of dun koord gebruikt wordt. De raglan mouwen worden met een smal boordje aan de onderzijde afgewerkt; het rokje, dat uit twee baantjes be staat is achter een weinig klokkend en heeft midden voor een diepe plooi. Maken wij de blouse van effen stof, dan is een garneering van kruissteek in gekleurde zijde op kraag en manchetten heel aardig, evenals enkele eenvoudige motieven op den bovenarm. Strijkpatronen hiervoor zijn in handwerkwinkels te verkrijgen. Knippatronen 0.58. PRACTISCH SCHORT. (7093) Dit ongemeene schort- model, dat over het hoofd aangeschoten wordt, be dekt de japon grooten- deels en kan van alle waschbare stoffen ge maakt worden. Het bestaat uit voor stuk, rug, twee achter stukken en zakken en het in elkander zetten is zeer eenvoudig. De rug wordt met de belde kleine baantjes met een Engelsche naad ver bonden, daarna volgen zij- en schoudernaden en worden de zakken opge stikt. Het geheel wordt met een biesje van bij passende effen stof, die schuin geknipt moet wor den, afgewerkt, waarna de beide achterbaantjes met knoop of banden met elkander verbonden wor den. Patronen in alle maten. Prijs ƒ0.58. X- I

Soester Courant | 1933 | | pagina 8