J=R OIMZË u I EEN PRAATJE OVER NAALD EN DRAAD. 7703 Elk werk heeft ander garen noodig. Maar al te vaak wordt er gezondigd bij het gebruiken van. garen en wordt één zelfde soort zoowel voor machine- als handnaaien en knoopen aanzetten gebruikt, maar dat niet alleen, zelfs bij rijgen doet éénzelfde soort garen dienst. We onderscheiden machine-, hand- en rijggaren ea moeten steeds zorgen hiervan klosjes of van het laatste een bolletje of rolletje in onze naai doos in voorraad te hebben, en wel in diverse no's. De meeste dames gebruiken zelden machine- garen dat fijr.Jr iï. dan no. 60 of 70, terwijl de no's. 80, 90 en 100 toch het best gebruikt kun nen worden bij het maken van voile zomer japonnetjes of kinderkleertjes. No. 100 is het aangewezen garen voor fijn lin nengoed, batist, georgette en babyondergoed. Bij het gebruiken van dit fijne garen moeten de steken zeer klein gemaakt worden, waardoor het werk een veel mooier indruk maakt, dan wanneer de steek op „groot" is gestald, hetgeen veeleer aan goedkoop confectiewerk doet den ken, waarbij heel begrijpelijk in de eerste plaats aan een „spoedige" afwerking gedacht moet worden. Het garen moet gelijkmatig,'glad en van goede kwaliteit zijn, daar een grove ruwe draad als het ware boven het werk uitkomt inplaats van er onmerkbaar in over te gaan en één gebed inet het Weefsel te vormen. Zwaardere-weefsels vragen naar verhouding ook dikker garen. Het beho-JEt niet gezegd te worden, dat dit fijne machinegaren een naald vereischt, die er mede in evenredigheid is wat haar dikte betreft. Fijn garen en een dikke naald kunnen geen goed werk geven, even min als dik garen met een dunne naald; hetgeen als gevolg heeft: buigen en breken der naalden. Voor de no's 36 en 40 wordt een middelmatig dikke naald gebruikt, ter wijl dit garen het meest geschikt is voor het naaien van zwaar cretonne en lakens enz. No's 50, 60 en 70 vragen een dunnen naald, terwijl dit garen gebruikt wordt bij het naaien van huishoud- en ondergoed, enz. Bij de no's. 80, 90 en 100 is een fijne naafd een eerste Vereischte. Vóór alles geldt als regel: garen en machine naald in overeenstemming met elkander en vanaf no. 60 een zeer kleine steek. De regels, die gelden voor machinenaaien, zijn eveneens van toepassing op het naaien met de hand, hoewel dit tegenwoordig niet meer zóó veel voorkomt. Voor net aanzetten van knoopen is handgaren no. 12 wel het meest geschikt, terwijl bij het aan zetten van knoopen bij heerenkleedingstukken of jongenspakken, veelal ijzergaren wordt gebruikt of knoopsgatenzijde. Bij het in elkander rijgen van japonnen ge bruiken men bij voorkeur rijggaren voor wollen stoffen en machinezijde voor fluweel of dunnere weefsels. PRACTISCH ALLERLEI VOOR DE HUISVROUW. Een kaars, die te groot of te klein voor uw fendelaar is, kunt u heel gemakkelijk passend maken. Dompel het ondereinde even in kokend water en zet het dan onmiddellijk in den houder. li kunt gerust meer citroenen koopen, dan voor direct gebruik noodig zijn. In een kom koud water kunt u ze heerlijk versch ea sappig hou den. Maar denk er om, het water eiken dag te Ververschen. MIDDAGJAPON. 7709 Deze japon bestaat uit drie deelen, rok, blouse en lange overblouse en kan zoowel van zwart of gekleurd fluweel als van een of andere wollen stof gemaakt wor den, hoewel flu weel natuurlijk buitengewoon ge kleed staat. De rok is heel eenvoudig wat het model betreft, glad om de heupen sluitend, terwijl de godets of inge zette stukken van af kniehoogte wor den ingebracht en voor de noodige onderwijdte zor gen. Bi) uitzondering is dit nu eens een model, dat geen breed fluweel vraagt; met een breedte van 80 c.M. kunnen wij volstaan De blouse, die hoog is gesloten, heeft een eenvou dige blousemouw met smalle man chet en we zouden alleen mouwen en bovenstuk voor zoover dit te zien zal zijn van crêpe de chine kunnen maken, het verdere gedeelte van satinet, hetgeen veel billijker is, dan een geheele onderblouse, tenzij het de bedoeling is de japon zonder over blouse te dragen. De overblouse zelf heeft zooals de mode dit vraagt een breede schouderlijn, waardoor de h -oplijn slanker lijkt; ook de schuine lijn van het voorpand en de halsuitsnijding dragen er toe bij het geheel ook voor minder slanke dames {ffKchikt te maken. Een leeren ceintuurtje van b.v. wit peau de luède maakt het geheel af. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 50. Prijs 0.58. ZEER ORIGINEEL SCHORTJE* Dit origlneele schortje wordt gemaakt van crème zijden linnen, terwijl de garneering van hetzelfde linnen, doch groen gemaakt is. De lengte van het schortje is 80 c.M. en de breedte 60 c.M., terwijl de uitgeknipte hoeken 20 c.M. tang en 20 c.M. breed zijn. De zakken zijn f6 c.M. lang, terwijl de boven kant 15 c.M. en de onderzijde 13 c.M. is; de bovenkant wordt met een smal zoompje afge werkt en de overige drie kanten met H c.M. inslag naar binnen geslagen en op het schortje gestikt. De geheele omtrek van het schortje wordt met een zeer smal zoompje afgewerkt, daarna de smalle band aan het boven voorstuk gestikt, die 35 a 40 c.M. lang is. De lengte der banden, waarmede het schortje wordt dicht gestrikt, hangt af van de omtrek van het middel. In het midden vóór en boven de zakken worden drie groepjes crocusjes opgewerkt. We knippen hiertoe het patroon uit, leggen dit op de juiste plaats met een stukje carbon of door slagpapier er onder, trekken de omtrek der bloe men en smalle blaadjes na en hebben het patroon nu duidelijk voor ons. Voor de crocusjes kunnen we oranje, gele en paarse dunne coton perlé nemen en deze in den steelsteek werken, terwijl de blaadjes gevormd worden door een platte steek. Ook D.M.C. bor- duurkatoen of mouliné zijn yoor cjit borduur werk zeer, geschikt; het laatste gesplitst te ge bruiken. Ons laatste werk is, langs de geheele omtrek van het schortje met coton perlé aan de smalle zoompjes een randje haken, dat bestaat uit 3 vasten, 3 lossen, 3 vasten enz., de afstand tus- schen de vasten Is even groot als de groepjes zelf. Het geheel maakt een bijzonder aardige indruk en is een zeer origineel verjaarcadeautje voor jonge meisjes. EEN MIDDEL TEGEN MOEHEID. Indien men vaak laat op moet blijven, niet tegenstaande men zeer moe is en dit natuurlijk niet nalaat de sporen hiervan op het gelaat tot uitdrukking te brengen, is het volgende eenvou dige middel gemakkelijk aan te wenden. Men dompelt een doek in heet water, zóó heet als men het verdragen kan zonder de huid te schaden, en bedekt het gelaat hiermede gedurende eenige minuten; dit eenige malen herhalen en daarna den doek in koud water dompelen, het geen men eveneens tweemaal herhaalt De uitwerking hiervan is verbluffend. UITVINDINGEN DOOR VROUWEN. Kort geleden heeft in New-York een groote tentoonstelling plaats gevonden van patenten; meer dan vierhonderd vrouwen hebben hare uit vindingen ingezonde-, waaronder er zelfs één was van een veertien-jarig meisje. Bijna zonder uitzondering waren het min of meer ingenieuse uitvindingen, de vereenvoudiging der huishouding betreffende. Zoo was er o.a. een strijkijzer, dat tevens dienst deed als verwar mingstoestel, waarop men kon koken en fluweel opstoomen. Een ander klein toestelletje kon uiteen worden genomen en diende voor het wasschen van klee- dingstukken. Alle mogelijke uitvindingen waren zóó samengesteld, dat zij aanmerkelijke tijds- en ruimtebesparing gaven, zoowel bij zuigelingenver zorging, keuken- en huishoudelijk werk, alsmede het naaien van kleeren. WAT DE VOORJAARSMODE BRENGT. Verwacht wordt dat in het voorjaar fuchsia- rood de modekleur zal worden, nadat dezen, win ter het veel somberder paars zeer in den smaak viel, althans bij hen, die deze kleur stond, wat lang niet bij iedereen het geval was. Jean Patou ziet als bontgarneering de vos, liefst in twee kleuren te handhaven, die bij de voorjaarsmantelpakken aJs geheel, gedragen wordt. De „Watteau" plooien, die den grooten kun stenaar Watteau zoo onsterfelijk maakten, zullen herleven bij de komende mode. De shawls zijn Wug en smal en worden in een lossen strik japonnen of ondermantels gedragen. Geplisseerde en gestreepte shawls zijn en blijven zeer en vogue. De voorjaarshoeden doen reeds nu haar bi trede; de modellen zijn en blijven coquet en worden nog steeds zóó op het hoofd gezet, dat het kapsel aan één zijde grootendeels te zien is. Kleine viltmodelkn met alléén een garneering met smalle reepjes glimmend stroo zijn zeer nieuw. HUIS- OF KANTOORJAPON. 7749 Practisch zoowel wat model als uitvoering be treft is bijgaand japon netje, dat van fantasie- stof gemaakt kan wor den, terwijl men ook een heel vlot geheel krijgt door een effen rok met afstekend bo venstuk te maken. Het geheel bestaat uit jumper, blouse en twee- baans, licht klokkend rokje. De jumper heeft gladde, aansluitende mou wen en een hoocMcraag- je, met klein en fluweelen strik- Dit japonpetje is zóó eenvoudig, dat zelfs een eenigszins handig jong meisje het zelve kan ma ken en op deze wijze voor weinig geld een aardig kleedend geheel heeft. Patronen verkrijgbaar in de maten 4246. Prijs 0.58. VERLENGEN VAN ROKKEN. Een japon of rok, die te kort is, kan ons veel hoofdbrekens geven; soms is de oorzaak hierin te vinden, dat de japon van een vorig jaar is en aangezien er nog niets aan mankeert, nog gedragen moet worden, maar ook komt het tel kens weer voor, dat we hoofdschuddend naar de rokken van onze opgroeiende meisjes zien. Op de een of andere manier moet er een middel op gevonden worden, deze te verlengen, opdat zij afgedragen kunnen worden. In de eerste plaats kunnen we dit b.v. bij zijden japonnen doen, door de zoom los te tor nen en de onderkant met een warm ijzer op te strijken. Een reep zijde wordt geknipt van on geveer 8 c.M. breedte en zoolang als de wijdte der rok plus naden; ook satinet is hiervoor zeer geschikt. We nemen de rechte kant van den rok voor ons en leggen de rechte kant van de reep stof gelijk met de onderkant der zoom, rijgen deze op 24 c.M. breedte en stikken de naad met de machine over, daarna wordt de reep omgekeerd en platgestreken, een inslag gemaakt van 24 c.M. en met onzichtbare stèekjes opgezoomd op de rok en nogmaals geperst. Bij zwaardere stoffen als tweed enz., wordt de zoom eveneens los getornd en de rok daarna met een heet ijzer en een vochtigen doek uitge streken. Smal boorband wordt op 24 C-M. langs de onderkant der rok gestikt, daarna plat ge streken en opgezoomd met kleine steekjes, die aan de rechte kant niet te zien mogen zijn. Bij weefsels, die niet rafelen kan men volstaan met een omslag van een kleine centimeter en deze op den binnenkant van den rok te bevestigen met een flanelsteekje. Het kan ook voorkomen, dat in de rok geen zoom zit en deze dus niet op deze wijze ver lengd moet worden. We doen in zoo'n geval het beste door bijpassend materiaal te koopen, b.v. een gewerkte crêpe de chine japon verlengen we door er een effen stuk aan te zetten in de hoofdtint. Bij effen stoffen past een gedekte ruit of een fluweelen reep, terwijl ook contrasteerende effen kleuren het vaak zeer goed doen. Het Is dan echter wel aan te bevelen om deze stoffen ook als garneering op het lijfje aan te brengen, b.v. In den vorm van een kraagje of manchetten. Een derde mogelijkheid om een japon of jurk langer te maken, is het aanbrengen van een bovenpas, waartW>r het geheel aanmerkelijk zakken kan en de Jfestaande mouwen, indien zij tenminste niet dun of gesleten zijn, gebruikt worden. Heel aardig staat hel; om we toch aan het vermaken zijn, om op een gladde mouw een klei ne pof op den bovenmouw maken; de bestaande mouw en een pof van de garneerstof worden tezamen in het armsgat gezet, doch in de onder kant der pof komt een zoom, waardoor een elastiek geschoven wordt, dat de ruimte ver deelt. Het pofje kan dan naar verkiezing hoog op geschoven of neergehaald worden, hetgeen dik wijls een heel aardig iets aan een japon geeft. DE ARBEIDSTIJD DER HUIS VROUW. Hoewel de arbeidstijd voor een huisvrouw wel iswaar slechts bij benadering kan worden opge geven, heeft de Internationale Bond voor Huis houdkunde getracht hiervan toch een vergelijkend overzicht te geven. De kortste arbeidstijd heeft de Amerikaansche vrouw, n.1. 63 uren, een gevolg van de gevor derde rationaliseering der huishouding. In Tsjecho-Slowakije werkt zij 105100, in Frankrijk 115, in Spanje 75118, in Italië 86100, in Polen 7991 uren per week. De Duitsche en Zwitsersche vrouwen hebben den langsten arbeidstijd, resp. 112118 uren of 16 a 17 uur per dag. Ofschoon ook in Europa een streven is waar te nemen om tot'rationaliseering van het werken in de huishouding te komen, ontbreekt bij velen ten eenenmale het geld om de hiervoor onmis bare technische hulp in den vorm van electrische apparaten aan te schaffen. ~*r- ONZE KNIPPATRONEN. Patronen worden toegezonden na overschrij ving van 0.58 op postrekening 191919 tn.v. den „Knippatronendienst" te 's-Gravenhage. Aan vragen kunnen ook per postwissel geschieden. Patronen, die per brief besteld worden onder bijsluiting van postzegels, kosten ƒ0.68 en dienen geadresseerd te worden aar, de moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5B, 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het gewenschte patroon met uw naam en volledig adres duidelijk in blokletters vermelden. Bij elk patroon wordt een modekrant met een uitvoerige handleiding voor het gebruik mede- gezonden. HK- WENKEN. Kook nooit vruchten in aluminium pannen, maar gebruik voor het koken van melk altijd aluminium gereedschap. Dan hebt u geen last van aanbranden. Groenten kan men het best in ijzeren pannen koken, vruchten in geëmailleerde of ouderwetsche steenen pannen. Om .vuil zeildoek van tafels en kastplanken grondig te reinigen, wrijve men het af met een mengsel van zuivere terpentijn en warme melk. Meng dit niet in de buurt van fornuis of gasstell SCHOOLJUPK voor meisjes van 1016 jaar 7751 Eenvoudig en practisch is bijgaande meisjes jurk, die zoowel de kleineren als groo teren heel goed zal kleeden. Het geheel be- staat uit rokje met stolpplooi in het raidden van voor- en achterbaan en eeD lange jumperblouse, die hoog aan de hals sluit met een smal kraagje en klein split, terwijl de mouw met een smalle manchet is afgewerkt. Het jurkje kan gemaakt worden van een of andere fan- tasiestof. maar wel licht kunnen we een paar voordeelige coupons koopen, b.v. een ruit voor de rok en bijpassende stof voor het boven deel, terwijl kraag en manchetten dan eveneens van de ruit worden gemaakt. Een effen donker blauw of bruin rokje met fluweelen jumperblouse met witte kraag doet ook heel goed. Prijs f0.58. KEUKEN LUCHTJt. Hét is bijzonder onaangenaam om, wannee; men een buis binnenkomt, verrast te worden door allerlei meer of minder aangename keuken luchtjes, die vaak zelfs het geheele huis door dringen. La de eerste plaats kan er niet genoeg op gelet worden, dat de keukendeur gesloten blijft en men bij het koken zoo mogelijk een raam of deur op er heeft Verder moet men, wanneer melk, bouillon of andere gerechten overkoken, dadelijk zout over de bemorste kachel of het gasstel strooien. Wan neer er vet op de kachelplaat komt, verwijdert men cfit met een flinke prop courantenpapier; wacht men hiermede, dan krijgt men een buiten gewoon doordringende lucht door het huls. Verder kan men een klein schaaltje met azijn op de kachel zetten, dit trekt vele kookluchtjes tot zich. KNIPPEN VAN EEN KRAAGJE. Hoe vaak gebeurt het niet, dat wij een huis japonnetje hebben en dat gaarne op willen knappen, door er een nieuw garnituur op te naaien. In den regel zijn deze garnituren, be staande uit kraagje en manchetten nogal prijzig en meermalen is de japon het niet waard, dat we er veel geld voor uitgeven. Bijgaande afbeel ding geeft te zien, hoe we zelf van een vierkant lapje stof of zijde zoo'n kraagje kunnen maken. We nemen eerst een stuk papier, geven er de vorm aan en passen het op de japon. Op het papier wordt eerst een cirkel aange bracht als buitenomtrek, daarna een min of meer ovale halsopening met inknip in het midden, waarna een schuine of afgeronde uitsnijding aan de voorzijde wordt gemaakt. Voor de mouwopslagen worden rechte reepen op de wijdte der mouw geknipt, van dubbele stof, die aan de binnenzijde worden ingeregen. HU- EEN GEZONDE MOND. Zorgt voor een goede gezondheid De Engelschen staan er voor bekend, dat zg veel aandacht aan hygiëne besteden. De gezond heidscommissie van de Engelsche drukkersorga nisatie liet op de werkplaatsen een vlugschrift verspreiden met een aantal nuttige aanwijzingen voor een goede mondverzorging. Ontstoken tanden. Ontstoken en beschadigde tanden hebben een zeer sterken, nadeeligen invloed op de gezond heid. Ziekten van meer of minder ernstigen aard kunnen er bet gevolg, van zijn. De schadelijke invloed op het' gestel doet zich het meest gelden tusschen den 12- en 20-jarigen leeftijd, ofschoon men meestal eerst veel later de gevolgen bemerkt. In het eerste begin van ons leven vormen de tanden en kiezen zich. Goed voedsel, frissche lucht en lichaamsoefening hebben een zekeren invloed op de gebitsvorming. Alles wat noodig is om een gezond lichaam te vormen, helpt mee om een gezond gebit te doen ontstaan. Ontsteking vindt zijn oorsprong in een slech te formatie van het gebit, of door een verkeer den toestand in den mond, die de aanwezigheid van gevaarlijke bacteriën veroorzaakt. Als men niets doet om het tandbederf tegen te gaan. verplaatst het zich van tand tot tand, tot het geheele gebit is aangetast en het kwaad niet meer te stuiten valt. Deze ontsteking, die door dringt tot op de tandzenuwen, maakt het tand been bros en teer en veroorzaakt moeilijkheden bij het kauwen van voedsel. Indigestie en een algemeen gevoel van onwel zijn worden het ge volg. De tandzenuwen worden geïnfecteerd door bacteriën, die door het bloed worden opgenomen en aldus het geheele lichaam vergiftigen. Het voorkomen van tandbederf. Houdt de tanden schoon, door ze eiken morgen en (niet te vergeten) eiken avond zorgvuldig met een tandborstel te reinigen. De borstel moei schoon zijn. anders doet het borstelen u meer kwaad dan goed. Vermijdt, vooral in de avonduren, het eten van te veel zoete spijzen of versnaperingen. Onthoudt dat het kauwen van hard voedsel (appelen, broodkorsten, rauwe wortelen) een van de middelen is om het gebit gezond te houden. Als het tandbederf reeds Ls ingetreden dient dit direct door een tandarts behandeld te worden. Pyorrhoe. Dit is een ziekte, waarvan men de eerste ken- teekenen bemerkt door het bloeden van het tand- vleesch en een onaangenamen smaak in den mond. De juiste oorzaak is nog onbekend, maar pyorrhoe kan absoluut tegengegaan en zelfs blij vend genezen worden, wanneer men zich zonder verwijl onder behandeling van een bevoegd tand arts stelt. Laat uw gebit controleeren. Op de lagere scholen wordt meestal voor ge- bits-contröle gezorgd. In de meeste landen kent men deze school-tandverzorging. Wanneer de school-tandarts een vulling of een trekking voor schrijft, geef dan direct gehoor aan zijn advies. In tal van gemeenten bestaan instellingen, waar men tegen zeer lage prijzen deskundige behandeling kan verkrijgen. Niemand behoeft tegen de kosten op te zien. In de universiteits steden kan men geheel kosteloos behandeld worden. Geef uw kinderen dus goed voedsel en laat hun gebit regelmatig nazien. En verwaarloos ook uw eigen gebit niet; als de tandarts het tweemaal per jaar inspecteert en u het goed schoon houdt, kan uw mond niets ernstigs overkomen. VM 33-3

Soester Courant | 1933 | | pagina 4