im sP Joh. de Heer I Ons WeeRpraatje. Piano's - Orgels Radio j Inano's - M H B 1 Van over de Grenzen. 11 ijl fH iü ÉHP wsk i ÉH 1 Mannen van beteekenis. HET LIED VAN DE WEEK IJS Ijs in de grachten en ijs in de slooten, Ijs in rivieren, ja, zelfs aan het strand, Ijs in kanalen en meren en plassen Ijs in je huis, trots de kachel er brandt Ijs op je drempel en ijs op je ruiten, Overal ijsijs en ijs zonder 'end, Blijf dan es thuis, bij je haard zitten kniezen Als je een ras-echte Hollander bent. Kijk ze weer zwieren en kijk ze weer zwaaien. Kijk ze weer glimmen van trotsch en van kou. Kijk ze weer krabbelen krukken en maaien Flink zooal val jewat hindert dat nou? Kijk ze weer glunderenkijk ze weer lachen, Of er geen crisis, misère meer is Standen en rangen... waar zijn ze gebleven Waait er de wind op het ijs ze te frisch? Nu heeft de voorvaad'rengeest ons te pakken. Nu is de laksheid door 't vriezen ontdooit, Nu staan ze allen weer pal naast elkander, Zijn ze weer Hollanders, meer nog dan ooit. Weg zijn de zorgen en weg de misère Groot zoowel klein, jong en oud, rijk en arm Rijdt zich hier deels voor plezier en ontspanning Deels door gebrek ook aan brandstoffen warm, Wij ontvingen een doos met TAV vuttr- aanmakers. Daar voor de zooveelste maaj onze kachel was uitgegaan, hebben we maar meteen zoo'n TAV blokje gebruikt. We deden als op de gebruiksaanwijzing staat: één brandende lucifer onder het TAV blokje, wat droge turf er op (met houtjes of houtskool gaat natuurlijk ook), daarna wat kolen en waarlijk zonder man- keeren was de kachel „aan". Géén walm, geen petroleum-stank of andere narigheid. Het was ons zulk een verrassing, dat wij meenden alle huismoeders een dienst te bewijzen door haar het gebruik van TAV vuuraanmakers in het bijzonder aan te bevelen. (Men zie ook de in dit Brom mer voorkomende advertentie). Probeer eenmaal TAV vuuraanmakers: ze kosten per doosje van 10 stuks slechts 10 cent, dus maar één cent per stuk. En U zult nooit iets anders meer willien voor de kachelaanmaak dan TAV vuuraanma kers. Nog iets: U behoeft ons geen dank brieven te schrijven, wij hebben immers de taak U van dienst te zijn. Veroordeeld H., gewoond hebbende Klaarwaterweg alhier, welke pgrsoon ter beschikking was gesteld van deïï Off. v. Justitie, wegen? het zander vergunning verkoopen van sterken drank en het in zijn woning ge legenheid geven tot onzedelijke handetón gen, is dazer dagen veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek der pre ventieve hechtenis. Konijnen gestolen Ten nadeele van J. C. aan d-e Van Len- neplaan alhier, zijn Woensdagavond twee groote konijnen ontvreemd. Varkensmarkt 5, A'foorf, Tei. 1309 Koopt bij ei een vertrouwd adres. naar de gunst van het publiek, dat nog zoo graag als kleine kinderen aan hef sprookje wil gelooven en harden verant woordelijken arbeid, ook voor de gemeen schap, voorbij ziet. Kijk weer die blossen op vaalbleeke wangen. Kijk weer die bloedroode, lachende mond. Wèg met pietluttige kwaaltjes en pijntjes Hier op het Ijs zijn we allen gezond. Hier op het ijs zijn we allen als kind'ren, Luchtig van geest en van zorgen bevrijd. Daarom één raad, tot besluit van dit liedje: Neem wat je krijgen kunt, menschen, en rijdt. Neem wat je krijgen kunt, nu er nog ijs is, Neem wat je krijgen kunt, voor het weer dooit, Menschen vooruit, profiteert van de ijspret, Straks is de straat weer met modder „getooid". Neem wat je krijgen kunt, nu er nog ijs Rijdt wat je kunt, maar 'denk ook aan m'n raad: Rijdt niet te lang, als de dooi" is begonnen, Want 't is helaas al te gauw maar te laat. Nog een ongeval op het ijs Woensdag' kwam op de ijsbaan „Soest Vooruit" te vallen Mej. J. S. uit Den Dol der. Dr. Rupert, die van het ongeval in kennis werd gesteld, oordeelde over brenging per ziekenauto naar haar wo ning noodzakelijk. 't Feit, dat bedoelde dame een hart kwaal had en zich wellicht te veel heeft ingespannen, schijnt aan het ongeval niet vreemd te zijn. Gevonden voorwerpen Onderstaande gevonden voorwerpen zijn terug te bekomen aan de adressen ach ter de voorwerpen vermeld. Bruine glacé handschoen, Nieuwstr. 21. Rijwielbelastingmerk, Station Soest. Lede ren motorhandschoen, Politiebureau. Auto slinger, Gemeente-garage. Vulpen, Birkt- straat 35a. Belastingmerk, Nieuweweg 100. Handbeschermer, Nieuweweg 90. Armband je van dameshorloge, Dorresteinweg _35w. Bruine heerennanJschoen, Politiebureau. Bus met 10 L. benzine, Heuvel weg 15. Mantelceintuur, Molenstraat 16. Auto-crick, Polilisbureau. Dameshandschoen, Vinken weg 32. Belastingmerk in etui, Nieuwe weg 91. Grijze bivakmuts, Politiebureau. PLAATSELIJK NIEUWS Katholieke Kring Soest-Soestdijk Den leden van dezen kring wacht a.s., Vrijdagavond, 3 Februari, te 8 uur in het Parochiehuis te Soestdijk wederom een interessante avond. De heer Visser te Voorburg, zal die" a/ond een voordracht houden met lichtbeelden, getiteld: „Tus- schen zwarte menschen en wilde dieren". Het 12.5-jarig bestaan van de Vereeniging van Bijenhouders Aanstaande Zaterdagavond zal de afd. Soest van de vereen.'ging tot bevordering van Bijenteelt haar 12,5-jarig bestaan fees telijk herdenken. Jaarvergadering Gcret. Jonge!. Vereen. Spreuken 23-2óa Bovengenoemde vereen, hield haar jaar vergadering in de Wilhelmina kerk, op Maandag 23 Januari j.I., des avonds om 7.30 uur. Voor een vrij goed bezet kerkgebouw opende de voorzitter deze vergadering door te laten zingen Psalm 318, las voor Psalm 115 en ging voor in gebed. Hij hield daarna een kort openingswoord en werkte daarna het programma af. Dit pro gramma was zeer varieerend en werd vlot uitgevoerd. Aan de afgevaardigden werd gelegenheid gegeven hun goede wenschen te uiten. In de pauze werden de aanwezigen ge tracteerd én aan het slot sprak de eere voorzitter Ds. Alkema een zeer ernstig slotwoord, waarin hij de jongelingen, die nog geen lid waren, opwekte om toch lid te worden van de vereeniging, omdat wij moeilijke tijden tegemoet gaan en dan de jongelingen, die midden in den strijd ko men te staan, zich hebben te vereenigen. Het was een goede avond. Een groot gemak voor huismoeders De krant heeft een opvoedende taak. De krant brengt het aangename en het inuifcïge: ze houdt U o-p de hoogte van alks, wat er in de wereld gebeurt aarr bijzondere feiten, nieuwsberichten en uit vindingen. Voor vandaag wallen wij U eens op iets nieuws wijzen, dat in elke huishou- diiinig spocdiig niet meer gemist zal kunnen worden. Een artikel, heel bescheiden van aard, maar toch van zulk een nut, dat huismoeders ons voor den gegeven raad dankbaar zullen zijn. We beginnen met een vraag. Heeft U al eens getobd met het aan maken van Uw kachel? Dat is voortaan afgeloopen. Zie hier wat ons overkwam. Het sprookje is nog niet uit den w(e- reld, we bedoelen het sprookje, dat plot seling binnenvalt bjj een gelijkmatig be staan, het sprookje, dat zon en ongedacht uitzichten toovert, waar eens de somber heid van het leven zonder vooruitzichten grijnsde. Het sprookje van den tegenwoor- d>igen tijd kent gen, schoonee prinsen en diito prinsessen meer, die een armen slok- kerd een buidel met rinkelende gouden schijven brengen, die zijn armoedig be staand je plotseling- verandert in een weel- deleven. Tegenwoordig, nu het de we reld slecht gaat en de armoede een al gemeen verschijnsel dreigt te worden, krijgt het geld, dat plotseling uit de lucht komt vallen, weer een wondere bekoring voor hen, die het niet bezitten. En in tij den, dat het slecht gaat, krijgen de lote rij en het kansspet in het algmeen weer aantrekkingskracht niet om der wille van de sensatie, maar om de kansen, die er aan verbonden zijn. En het is daarom niet toevallig, dat bijv. een sweepstake juist thans zulk een opgang maakt. Maar toch blijkt uit dit verschijnsel, dat we iets van het geoolf aan buidels goud uitdeelende prinsen hebben verloren, want om den grooten prijs te winnen, telt men zonder morren zijn zilveren guldens neer, die men soms nauwelijks kan missen. „Je kunt im mers niet weten". Naar buiten toe toonen zij, die een gokje wagen zich onverschillig, maar diép verborgen in een hoekje leeft toch de stille verwachting, dat het groote vermo gen straks door Fortuna geschonken zal worden. En als ze dan voorbijgaat zonder je zelfs een blik waardig te keuren, dan ontwaakt er toch een tikje teleurstelling, dat alweer tegenover de buitenwereld ver borgen wordt gehouden. Maar als ze je niet voorbij gaai, als ze den gouden buidejl aan je voeten neerzet, ja dan Dan word je met één slag beroemd, dan verschijnt je portret met een uitvoerige levensbeschrijving itn de kranten, dan word je overstroomd met aanbiedingen, dan ben je goed genoeg om uit te steken boven de anderen. Zes gulden wagen om beroemd te worden't Is te geef. Er zijn echter pJfclere wegen, die naar den Olympus lijden-. Je stapt als een onopgemev" mensch do.or de stra ten. niemana, die je aanwezigheid be merkt. Je krijgt het plotseling in je hoofd om den spoorweg op te stappen, on danks het bordje; „Het betreden van den spoorbaan is streng verboden". Je VOOR ONZE SCHAKERS PROBLEEM No. 1263 van Dr. M. NIEMEIJER (Wassenaar) Eerste prijs; 9e Tournooi; 11 Problema (Dec. 1932). Zwart: 8 abcd e fgh Wit: 9 Wit begint en geeft mat in drie zetten. Wit: K d8, T b7, T f5, P f4, P c8, L a6, pion a3, c3, f3. Zwart: K c5, T c6, L g8, P e5, P g6, pion b3, c6, d7. VOOR ONZE DAMMERS PROBLEEM NF. 1254 van D. VAN WELTEREN Zwart: 13 loopt langs de rails tot je aan de spoor brug komt met de hooge heftorens, een wonder van techniek, dat een paar ingeni eurs na jaren van inspannenden arbeid, heb ben gewrocht. Hun namen ken je niet eens. Is ook niet ncodig. De torens staan er en steken 65 meter hoog in de lucht Aan hun voet is het Maaswater. Je klimt naar boven en ziet beneden het rimpe lige water, waardoot de schepen varen. Je bent een goed zwemmer en duiker en je hebt het in je hoofd gezet te probeeren van een hoog punt af te duiken. Je bent uog te jong oan aan gevaar te denken. Qver de wet van de zwaartekracht heb je wel eens vaag hooren qnampelen, dat vliegeniers bij het vallen btfn- adem werd afgesneden. Daarom is het misschien goed een zakdoek voor den mond te binden. Nu nog even een saffiaan ije aangestoken. Huh, diic Piet en Jan, die dachten, dat ik het niet zou durven. Nu mijn jas open koud werden, want het water zal ook wej niet warm zijn. Sta ik goed? O ja, twee salto's! Daar gaat ie dan! Van 65 meter hoogte springt een jong- mensch in het water, met de voorgenomen salto's. Een sleepboot pikt hem op. De eerste, die op den beganen grond be lang iin hem stelt, is de polfitie. Proces verbaal. Ook Mussol'ni heeft in het be gin van zijn loopbaan kennis met de ge vangenis gemaakt. Even la Ier verspreidt zich het gerucht van de „daad" door de stad. Kiaritcnmenschen willen er meer van weten en zoeken den jongen in zijn wo ning op. Kdommenlange interviews mef poitretlen in allerlei standen. Dagenlang In de wereld van de politiek ziet het er nog steeds niet erg hoopvol uit. Of schoon we de laatste dagen weinig feite lijkheden te hooren kregen, zijn er des te meer ondergrondsche geruchten, die er op wijzen, dat er tusschen de diplomaten, die helaas nog over 'het wel* en wee der wereld hebben te beslissen, flink geïntri geerd wordt, minstens even ernstig als in de dagen, die aan het noodlottig schot te Serajewo voorafgingen. Het gebied der intriges is echter enorm uitgebreid en omspant thans de geheele wereld. Men houdt geheime besprekingen, roowei in Tokio als in Washington, in Londen zoo wel als in Moskou, in Rome zoowel als in Berlijn, om slechts een paar van de voornaamste centra te noemen. Waar men zijn oogen ook heenricht, overal is wrij ving, en ook overal zien wij de bewape ningen zoo hoog opvoeren als slechts de geldmiddelen het veroorloven. En men weet het, voor oorlogsdoeleinden blijkt er altijd geld in overvloed te zijn. De bewa peningsindustrie maakt goede zaken en kent geen werkloosheid. Hier wordt niet met menschelijkheid rekening gehouden. De eemg doorslag gevende factor is: Geld verdienen. Het komt er zelfs niet op aan door wie het verdiend wordt. Vriend en vijand kunnen bij dezelfde firma terecht, als ze maar betalen. En daar de bewape ningsindustrieën geleid worden door hoo ge heeren, die weten door te dringen in de kabinetten van de regeeringen, spreekt het vanzelf, dat van die zijde wef de oor logsgedachte gevoed wordt, waarbij het altijd heet, dat de boosdoener, die het op goed en bloed van de bevolking munt heeft, aan de andere zijde van de grens huist. Men hoort het immers weer uit het verre Oosten. Japan weet zijn bevolking te suggereeren, dat China het op het be staan van de Japansche industrie gemunt heeft, dat de Chineezen voor het grootste gedeelte uit georganiseerde benden mis dadigers bestaan, die zelfs hun eigen land genooten niet ontzien. Men kent het lied. Het is in alle toonaarden door de pers agentschappen verspreid en ai mogen wij een weinig sceptisch gestemd zijn over de inhoud ervan, het grootste gedeelte van het Japansche volk slikt het als zoete koek. We behoeven echter niet eens zoo ver van huis te gaan. Hetzelfde lied, op een andere wijs, zingt men bij onze Oostelijke buren ten aanzien van den ouden erfvijand Frankrijk. Nog steeds is't niet Hitier, die alleen de lakens mag uitdeelen. Maar toch is sinds de vorige week zijn ster weer wat gerezen en heeft hij de weer in ruimer mate toevloeiende populariteit om den af- geloopen Zondag in Berlijn een groote be tooging te houden. De aanleiding tot deze betooging was de herdenking van één der nationaal socialistische martelaren, Horst- Wessel, die het vorige jaar door een sluip moord om het leven is gebracht. Als uit gangspunt van deze betooging, die het kerkhof ten doel had, had men de Bue- lowplatz uitgekozen, het plein, waarop het communistische Karl Liebknecht-huis is ge bouwd en dat gelegen is in een voor het meerendeel door communisten bewoonde wijk. Van hoogerhand werd voor relletjes en ernstige botsingen gevreesd, vooral ook omdat de communistischepers niet had nagelaten deze betooging een ernstige pro vocatie te noemen. Doch de politie was in groote getale opgekomen en in de och tenduren had het er zelfs den schijn van, dat er meer agenten dan nationaal socia listen aanwezig waren. Botsingen zijn ech ter uitgebleven, als men een paar kleine relletjes na de betooging niet meetelt. De felle koude zal er waarschijnlijk het hare toe hebben bijgedragen, dat het niet tot ernstige botsingen is gekomen. Hitier heeft op het kerkhof een korte rede ge houden, een andere hooggeplaatste nazi hield een parade af, rouwkransen werden aangedragen en nationaal socialistische lie deren op communistische strijdwijzen ge zongen. Het aantal deelnemers werd door neutrale toeschouwers op tienduizend ge schat. De groote meerderheid der Berlijn- sche bevolking heeft zich echter niet door de nazi's laten provoceeren en de door dezen zeker gewenschte onregelmatighe- s wordt er over geschreven. Zou het een jc en> waarbij zoo gemakkelijk de schuld record zijn een wereldrecord? Wat zou°P de tegenstanders kon geschoven wor- je graag willen worden? Vliegenier. Eenige den, zijn achterwege gebleven. Wit: 13 Wit speelt en wint. Wit: 28, 30, 32, 34, 35, 36, 38, 40, 41, 42, 43, 45, 48. Zwart: 1, 3, 6, 10, 12, 13, 18, 19, 21, 23, 24, 25, 27. uien later weet half Nedenand het, dat meer van hem wil we .en. En de gewci'- da-ge dienares, de pers, discht alle bijzon- i dorheden uitvoerig op. De roem is ge- I boren. Niemand denkt aan de ingenieurs, J die het wonder der techniek schiepen, dat de waaghals in staat stelde zijn sprong j te doen. D.e zijn niet in enkele minuten beroemdMaar zij hebben ook niets gemeen met het sprookje, met de zak gouden schijven, die als een wonder komt neerdalen. Van hen verwachtte men het wonder als iets vanzelfsprekends en eigen lijk vond men hun schepping niets met het wonder gemeen hebben. Maar een wonder is het, in eeOndoor dachte opwelling voor niets en niemand je leven te wagen of een bal tusschen twee latten door te schoppen, of zes da gen en nachten op een fiets te zitten of grimassen tQ kunnen maken en een liedje zingen en dit wonder leidt naar roem, Hoe staat het i tusschen in de Duitsche regeeringsregionen Heeft het onder-J grondsch gewroet tegen Von Scfileichpr: reeds succes gehad? Von Schleicher heeftj het geïntrigeer rond zijn persoon rustig z'n gang laten gaan en de verschillende' „kabinetsformateurs zonder opdracht" in knusse onderonsjes nieuwe regeeringen doen samenstellen. De Rijksdag, die eerst' 24 Januari zou bijeenkomen, komt nu den laatsten dag van de maand bijeen om te' beslissen of Von Schleicher verder zal re-1 geeren of nieuwe verkiezingen zullen wor den uitgeschreven of een nieuwe regeering zal gevormd worden. Von Schleicher toont zich nog niet het minst zenuwachtig en zijn houding doet vermoeden, dat hij de heeren afgevaardigden straks iets anders dan wat holle leuzen zal kunnen aanbie den, zooals de 'op baantjes beluste leiders. Zal op 31 Januari eindelijk het gezonde verstand zegevieren De jeugdige maarschalk Tsjang Hsoe Ling door EDGAR LAWRENCE, kapitein van het Amerikaansche leger. De Oostersche fantasie heeft duizend en-een legenden geweven om den persoon van Tsjang Hsoe Liang. Als men Peiping bezoekt, krijgt men drie dingen te zien: de tempel, die de Hemelsche wordt ge noemd, met zijn reusachtigen witmarmeren altaar, de verboden stad, waar de huilige draken leven in een labyrinth, dat even geheimzinnig en tegelijk verrassend een voudig is als de Cantonsche schuifdoos jes en de groote Chineesche muur, die reeds in de oudheid tot de wereldwonderen werd gerekend. Doch als men meer is dan een willekeurige toerist en om de een of andere reden in aanmerking komt voor een bijzondere onderscheiding, dan komt er ook een bezoek aan Tsjang Hsoe Liang op het programma. Anders moet men evenals de bewoners der stad zich ermee vergenoegen, om 's avonds te kijken naar een drie-motorig vliegtuig, dat boven de stad cirkelt. De jeugdige maarschalk vliegt en heeft twee zulke vliegtuigen in zijn bezit, waarvan er steeds één ten allen tijde gereed moet zijn om onmiddellijk te vertrekken voor een lange afstandsvlucht. Hij heeft voor zijn vliegtuigen twee Ameri kaansche piloten, die nooit drinken of zélfs maar aan feest deelnemen, maar daarvoor ook met goud betaald worden. Al wandelend door de Hatamenstraat (door de Engelschen Morrisson Street ge noemd) zag ik eens een compagnie komen uit de wijk Hatiem ten Zuiden der stad. Het was de garde van Tsjang Hsoe Liang die tot dusver nooit in actie behoefde te komen. Stuk voor stuk 'zijn het forsche mannen van het Mandsjoe-type; ze dragen khaki-uniformen van goede snit en zien er uit de verte door hun rythmisch mar- cheeren en hun keurig uiterlijk als Engel- sche recruten uit. Een groote attractie. Als men een feest in een hotel bijwoont dat door den maarschalk gegeven wordt, krijgt men hemzelf niet te zien. Toch vor men deze feesten, waarvoor men als blan ke vrij gemakkelijk een uitnoodiging krijgt* een groote attractie. De groote, schitte rend verlichte zalen, het Russische orkest, de moderne muziek, de overvloed van ververschingen en de onderdanige bedie ning van de jongens in blauwe livrei blij ven aantrekkelijk, al heeft men zoo'n feest al eens meegemaakt. Minder aangenaam is de tabaksrook, die in dichte wolken in de zalen hangt. Doch dat hoort er blijk baar bij. Fluisterend wordt er gewezen op een troepje gasten, die de eereplaatsen bezetten. „De vrienden van den maar schalk". Zijn broeder en andere leden van den generalen staf zijn er ook bij, evenals zijn vrouwen. „Dit is de eerste vrouw en dat de tweede", wijst men elkaar aan. Haar japonnen zijn een combinatie van Parijsche en Shanghaische modes. De zij den stoffen, die men hier ziet dragen, be- hooren tot de allerschoonste der wereld. Een persoonlijk onde houd» Als men een onderhoud met Tsjang Hsoe Liang persoonlijk heeft gekregen, weet fnen nog niet ot men op datzelfde oogenblik, in den loop van denzelfden dag of eerst een week later bij hem toegelaten wordt. Zoover heb ik het intusschen niet gebracht; wel heb ik kennis gemaakt met zijn secretaris, eveneens aan Amerikaan. Hij vertelde mij, dat Tsjang Hsoe Liang een zeer onafhankelijke persoonlijkheid is in niet alleen van de moderne Europee- sche cultuur een studie heeft gemaakt, maar ook van de antieke cultuur der Grie ken en Romeinen. Hij is niet forsch ge bouwd doch aangenaam van uiterlijk. Hij ziet er in het geheel niet uit als een mili tair. Hij spreekt zelf géén Engelsch, doch" kan het zeer goed verstaan. Onder de bevolking van Peiping doen omtrent den geheimzinnigen maarschalk de meest tegenstrijdige verhalen de ronde. De één vertelt, dat hij aan opium ver slaafd is en achter de schermen een onge regeld leven leidt, de ander dat hij zich' juist het opiumschuiven heeft afgewend en dat hij overigens buitengewoon sober leeft. De één vertelt, dat de maarschalk leeft in de voortdurende vrees, vermoord te worden en dat hij nu een jaar geleden ziek is geworden door vergiftigde vruch ten, de ander dat hij toen typhus heeft gehad (er heerschte toen overigens een typhus-epidemie). Tegen Japan. Op het oogenblik verwacht en eischt men van Ts;ang Hsoe Liang, dat hij zal optreden tegen de Japanners, die steeds verder doordringen in de provincie Jehol. Maar de Japanners beweren juist, dat de moeilijkheden, welke hun troepen en Jehol ondervinden, aan hem geweten moeten worden. Zeker is, dat het leger van Tsjang Hsoe Liang niet te onderschatten is. Het bestaat uit 200.000 man, die hij uit de Mandsjoerijsche débacle heeff ge red en bevindt zich op het oogenblik in de provincie Hopeh in rechtstreeksche ver binding met Peiping. Op dit leger kan Tsjang Hsoe Liang volkomen vertrouwen. Zijn officieren verklaren echter openlijk, dat, als hij hun verlaat, zij zich aan plun dering zullen overgeven. Dat wenscht na tuurlijk niemand, want op het oogenblik is het rondom Peking juist buitengewoon veilig door de aanwezigheid van dit leger. Doch ulles hangt nu at van de vraag, wat de jeugdige maarschalk in de Mandsjoerij- sche kwestie zal doen.

Soester Courant | 1933 | | pagina 2