PUISOL TWEEDE BLAD Griep, influenza. A1n074u r//^^Moudt Uw Mensch en machine. ÏT JANUARI 1933 No. 4 Omstreeks de eeuwwisseling, toen de machine haar intocht in de bedrijven deed, kon men van werknemerszijde heftige ver wijten hooien aan het adres van de werk gevers, die deze machines in hun fabrie ken plaatsten en daarbij dikwijls personeel moesten ontslaan. De machine nam de plaats van den mensch in. Spoedig daar op bleek, dat de machine juist werkgele genheid schiep en toen de mechaniseering overal haar beslag had gekregen, bestond er overal gebrek aan arbeiders. Wat zich tusschen 1900 en 1915 afspeelde in Euro pa, ziet men zich thans herhalen in Sov jet Rusland, waar een ware honger van fabrieksarbeiders heerscht en de fabrieken, die langzamerhand gemoderniseerd wor den, handen te kort komen. Maar het in dustrialisatieproces, dat in Rusland nog in een ontwikkelingsstadium verkeert, is in West-Europa en in Amerika reeds af- geloopen. De industrie is er zoo geper- fectionneerd, dat een werkstuk, waarover men in 1915 nog in 100 uur deed, thans slechts 1, zegge één uur arbeid verlangt, dank zij de ingenieuse machines, welker werklust en capaciteit schier geen grenzen kent. Niemand zat het willen ot kunnen ont kennen, dat de machines er zijn voor den mensch, om het den mensch gemakkelijk te maken, om het bestaan te veraangena men. De machine bracht een ware revolutie te weeg in de productie-methoden, een revolutie, die over het algemeen als van zelfsprekend geaccepteerd werd. Maar de ontwikkelingsgang van het mechanisee- rlngsproces hield geen gelijke tred met de werkverdeeling onder de arbeiders, die de machines moesten bedienen en het ge volg ervan is, de crisis, waar we op het oogenblik middenin zitten. Ruw geschat telt de wereld op het oogenblik dertig mil- lioen werkloozen. Van deze dertig mil- lioen zullen er, ook weer volgens een ruwe schatting, waarschijnlijk tien millioen niet meer in het productieproces kunnen worden opgenomen, omdat de moderne machines bij een gelijke en zelfs nog ver hoogde productie het zonder hen afkun nen. Zoo staan de zaken ervoor, ontdaan van de ingewikkelde sociale en economi sche beschouwingen, die een helder inzicht in de ware toedracht belemmeren. Scherp treedt hier aan het licht de tegenstelling: mensch en machine. En het schijnt waar heid te worden, wat in het begin van deze eeuw gezegd werd, dat de machine den mensch het brood uit den mond stoot. De machine heeft het psychisch vermogen 1 van den mensch voor een groot gedeelte buiten werking gesteld. Op welk gebied men ook zijn blikken werpt, overal heeft de machine haar intrede gedaan en een groot gedeelte van het menschelijk ar beidsvermogen uitgeschakeld. Maar van de menschen, die de machines bedienen, wordt hun volle energie verlangd, deze wordt niet, zooals logisch zou zijn geweest, over meerderen verdeeld. Thans is het zoo ge steld, dat een ggedeelte der menschen voor een ander gedeelte, dat noodgedwon gen niets mag doen, moet werken. Immers, de werkloozen moeten ook leven, 'n Oplos sing voor het geweldige probleem van een redelijke werkverdeeling stuit nog op zoo talrijke bezwaren, dat we er de eerste jaren nog niet op zullen kunnen rekenen, on danks het meer dan dringende van deze aargelegenheid. Nog kibbelt men in Ge- nève over een 40-urige werkweek, maar het staat al vast, dat men zonder tot over eenstemming te zijn gekomen, straks weer uit elkaar zal gaan. Aan de controverso machine-mensch wordt op het oogenblik nog geen, ot te wei ig aandacht geschonken. En toch lijkt het ons de eenige manier, het crisis-pro- bl~em uit den technischen gezichtshoek te bekaken. Steeds duidelijker wordt het aan hen, die willen zien, dat, zoo men niet spoedig tot een oplossing komt, de we reld een algeheele ineenstorting nabij is. De auteur Oswald Spengler, die in zijn boek „Untergangg des Abenlandes" vele jaren geleden reeds den ondergang van de huidige Europeesche beschaving profe teerde en die men eens uitlachte, schijnt gelijk te zullen krijgen. Want helaas het ziet er niet naar uit, dat de mensch tijdig tot bezinning komt. De machine, die eens werd uitgevonden om de gemeenschap te dienen, dreigt haar ondergang te zullen bewerkstelligen, omdat men het over de bed:e-ing ervan niet eens kan worden. PLAATSELIJK NIEUWS Anti-Rev. KiesvereenHing J a v.rgid ring van de Ant-Rev. Ki s- vereen. Nederland en Oranje", op Dins dag 24 Jan. j.I. in het gymn. lokaal Chr. Ulos.hocl, Sp o st aat. De voo.zLer cpende deze vergadering, las voor Psalm 96 en ging voor in gebed. Na het voorlezen van de notulen sprak Lij een kort openingewoord, wijzende op de a.s. verkiezingen en den zeer ernstigen to sland, waarin land en volk verkeeren. Enkele leden gaven kennis van ver hindering. Voor het bijwonen van de rede van Z.E. Dr. H. Colijn op 9 Febr. a.s., in de grooie zaal van het gebouw Tivoli te Utrecht bleek, veel belangstelling. Er gaven zich 86 personen op om er heen te gaan. De foorzitter deelde mede, dat het zeer wel mogelijk ïs, ft at Dr. Colijti op zijn tweede roiidte nog te Soest zou komen spreken. Daarna werden de jaarverslagen van se cretaris en penningmeester voorgelezen. Het bleek, dat 5 ledenvergaderingen en 3 bestuursvergaderingen waren gehouden. Wat de finantiën betreft, deelde de pen ningmeester mede, dat in 1932 f 136.75 was ontvangen aan contributie en f7.34 in kas was. Uitgegeven was f 121.64.5, zoo dat nog in kas was f22.44.5, terwijl er nog een 9chuld was aan het perscomité van f37.50. De commissie voor de propa ganda werd benoemd door de heeren J. Vonk, F. v. Lente en J. v. d. Waf. Enkele aanwezigen gaven zich op als lid. Voorts had stemming plaat9 voor de twee aftredende leden van het bestuur. De hee ren Dorrestein en Frederiks werden met groote meerderheid opnieuw benoemd. Het woord "was nu aan den heer Vonk voor zijn referaat over het verkiezingsma nifest. Achtereenvolgens behandelde hij de negen punten van het mganifest en knoopte er eigen beschouwingen aan vast Bij de rondvraag behandelde de heer Endendijk het standpunt van de A.R. raadsleden ten opzichte van het zwembad. Deze toelichting was voor sommige be zwaarden bevredigend. Daarna sloot de voorzitter deze verga dering en ging Ds. Wouters voor in dank aan God. heeft om spoedig te herstellen, zijn een paar Mijnhardt's Poeders. Per stuk 8 ct. doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Oprichting eener R.K. bewaarschool Naar wij vernemen, bestaan er te Soes- terberg plannen om binnenkort alhier tot oprichting eeher R.K. bewaarschool oveir te gaan. Benzine-opslag zonder vergunning De politie te Soesterberg constateerde, dat een inwoner een hoeveelheid benzine had opgeslagen in een niet brandvrije plaats. Bovendien had hij geen vergun ning van B. en W. om benzine te mo gen opslaan. Ongeval op het ijs Het mooie zachte winterweer, heeft j.1. Zondag velen gelokt naar de Ijsbaan van „Soest Vooruit". Het was op de baan dan ook zeer druk, hetgeen tot gevolg had, dat velen, na een baantje te hebben gereden, zich even op hielden op het punt van uitgang. Dit had tot gevolg, dat Mej. v. Asch, wonende aan het Kerkpad, djie met een flink tempo kwam aanrijden,' m botsing kwam met eenige aldaar staande personen. Genoemde juffrouw, welke op het ijs bleef liggen, werd door in de nabijheid toevende personen, w.o. eenige leden van E.H.B.O. op een ladder vervoerd naar de ijsvrije grond nabij de consumptietent, waarna zij in de ziekenauto naar de wo ning van haar broer werd vervoerd. Nader vernemen we, dat een en ander goed ia afgeloopen en het ongeval geen nadeelige gevolgen heeft gehad. Knapenvereeniging „Daniël" In „Religie en Kunst" vond de 14e jaar vergadering der Geref. Knapenver. „Dani ël" van Soestdijk plaats, welk feit feestelijk werd herdacht. Na het zingen van Psalm 119:53 en gebed, sprak de e ere-voor zit ter, de heer C. N. v. d. Flier het welkomstwoord, waarin spr. den praeses en de bestuurs leden dankte voor afies wat zij voor de vereeniging dedan. Vervolgens las de se cretaris een zeer typisch jaarverslag voor, waaruit bkek, dat de vereen.iging 30 leden telt. het kassaldo f40.60 bedraagt en de bibliotheek goed is voorzien. Ingekomen was een felicitatie van de beide Geref. predikanten, ds. Alkema en Wouters. Ver volgens wei\l de avond doorgebracht met voordrachten, samenspraken en inleidingen door de jongens. Na de pauze werd de vereeniging gefe liciteerd door een lid van de Geref. Ker- keraad, door de vereeniging „Jonathan", door „De jonge Samuël" u:t Baarn en door de Jeugdcentrale^ waïke alle de beste wen- schen voor de vereeniging bedoelden. Aan het slot werd met dankgebed gesloten. Tusschen de voordrachten werd het Wil helmus gezongen. Het was een recht gezellige avond. Bekeuringen Te Soesterberg werden een aantal auto bestuurder^ bekeura wegens het hebben van een te hooge lading, wegens het rij den zonder rij- en nummerbewijs, wegens gemis aan een belastingbewijs. Herv. Jeugdhuis Op Dinsdag 31 Jan., 's avonds om 8 uur, zal een gezellige avond gehouden worden in het Herv. Jeugdhuis, Vrede hofstraat. Toegang 20 ct. per persoon. Ka'hol'eke Kring Voor den Katholieken Kring trad in het Parcvch.'egebouw als srpeker op de alom bakende pastoor Toon van Maurik, die zeer velen reeds menigmaal door de radio zullen belui.-terd hebben. Alvorens de spreker He* woord verkreeg, riep de praeses mr. F. C. Terlmgen, allen 't wel kom toe. Daarop verkreeg de spr. het woord, die als handelsreiziger in het zoo gewilde artikel humor, naiuuriijk dit on derwerp aansneed. Spr. stelde de vraag: wat is humor? Ofschoon hij ook zou kun nen vragen: wat is het niet, want feitelijk ;s het niet te definiëaren. Daarom heeft spr. er de Vr es en te Winkel op nage slagen. Om de definitie hieruit werd ge- gileud. Dc beste leerstof U daarom het voodbeelU en dan stelt spr. voorop, dat lachen en ernstig zijn onmogelijke be grippen zijn. Een katholiek gelaat moet staan in het teeken der blijheid, daar dit laatste van zuiver katholieken bloede is. De beste voorbeelden van humor vindt men in Munsterland en in Twente. Daarop geeft spT. verschillende spreek woorden en spreekwijzen ten beste uit Twente, waar men een lange vrouw of man betitelt als een halve ladder in huis. Ook wordt zeer veel geschimpt op schoon moeders spr. heeft daar nooit aan mee gedaan, wel heeft hij nog zijn 84-j"arige moeder, een groote schat voor een pries ter, daar zij de eenigsfe Is die hem de waarheid zegt. Spr. heeft ook veel blauw tjes geloopen voor een ander, daarom raadt hij de jonge dames aan als „hij" komt, niet dadelijk „ja" te zeggen. De beste humor leert men op de straat, waar de volksziel zich afspiegelt. Aan het slot gaf spr. enkele schetsjes In Sa Hands dia lect. Het was een avond van gezonde hu mor waarom nu en dan gegierd werd; de- lachsalvo's waren niet van de lucht, het applaus was meer dan verdiend. Pastoor Smit was den geheelen avond present. Mr. Terlimgen sloot de samenkomst met een kort woord. Aanhouding Door de politie te Rotterdam werd al daar dezer dagen aangehouden een zekere Tj. F., gedomicilieerd te Oudebildtzijl (Fr.), die ervan verdacht wordt zich schul dig te hebben gemaakt aan verschillende kerkdiefstallen, alsmede aan diefstal met braak, gepleegd in het Vereenigingsge bouw voor R.K. Militairen alhier. In verband hiermee werd genoemde F. reeds lang gezocht door de politie van Soest (Soestetberg). De bijenfiim De bijenfilm wordt niet heden, maar hoogst waarschijnlijk a.s. Vrijdag over een week, dus 3 Febr. vertoond. Hardrij'derij op de schaats Dinsdagmiddag werd op de baan van de ijsclub „Soest Vooruit" een hardrij derij gehouden vcor mannen. De baan was in uitstekenden toestand. Jammer, dat een snijdende Oostenwind velen van een bezoek aan de ijsbaan te rughield. Er werd uitstekend gereden!- 't Aantal deelnemers bedroeg 27. Ie prijs f25: A. Dijkstra/ Soest. 2e prijs f 15W. C. Logger, Soesterberg. 3e prijs f 10T. Poepjes, Hilversum. 4e prijs f5: W. Schlebaum, Soest. Als gevolg van deze uitstekend geslaag de hardrijderij schreef het bestuur van „Soest Vooruit" direct weer een wed strijd uit en wel een ringrijderij voor pa ren, pp Donderdagmhid ag 26 dezer (gis teren). Als prijzen waren gesteld bedragen van f 10.f6.*4.en f2. Deze wedstrijd is wegens de koude ech ter niet doorgegaan. Onder een auto Eeniige jongens waren Maandagmiddag in de Torenstraat aari het glijden vóór de winkels van de heeren Middelman, Quel- le. enz. Een van de ventjes gleed zoover door, dat hij van het trottoir kwam te val len op den weg, juist toen er een auto van V. passeerde. Deze reed het kereltje over het been% waardoor dit lichaamsdeel brak. Jubileum V.V. „Soest" Maandagmiddag van 46 uur hield ge noemde club receptie in de keurig ver sierde zaal van Hotel „Bosch en Duin". Onder de vele aanwezigen bemerkten we wethouder Lcdeesen, vertegenwoordiger v. h. Dag. bestuur, notaris A. O. Dammers, voorzatter „P.V.O.": de raadsleden Busch, v. d. Breemer, Hornsveld, en De Nies: Dr. P. Donker, arts; bestuursleden van V.V. „Esvac" etn „Be Quck"; der Korfbal- club „De Stormers"; de commandant dei „V.B.W." e.a. B'oemstukken werden aan gedragen door de V.V. „Soestdijk", „Es vac", „De Stormers", „Be Qulck", de gerant van „Bosch en Duin", van den praeses van Esvac en verder een lauwer tak van den trainer van „Soest". Wethouder Lodeesen voerde namens de gemeente het woord en verheugde zich in de toename der lichamelijke oefening, daar de jeugd uit haaf slaap werd gewekt en zich leert inspannen voor het spel en straks voor haar taak. Notaris Dammers spreekt de beste wensehen uit voor de groei en de bloei van „Soest" en dat de goede verstandhouding tusschen haar en „P.V.O." zal bestendigd blijven. De voorzitter van Esvac feliciteert haar zus ter met het 2e jubileum en hoopt, dat zjj zich za! aansluiten bij den Bond van Sportvereenigingen in Soest, waardoor de kameraadschap wordt bes end gd. De hear De Nies, gemeenteraadslid, wijst er op, dat door de sport verbroedering komt tusschen de volken en bewijst dit met voorbeelden. Spr. spreekt over zijn erva ring bij de Marine. De trainer der club wekt de leden op niet bij de pakken te gaan neerzitten, nu het naar den vleesche gaat, maar geloofd, dat de club haar oude roem zal handhaven De heer v. d. Breemer. gemeenteraadsld, felici'eert de club en dankt „De Zwaluw" voor de losla- fcug der duiven bij den wedstrijd. De heer Speerstra zag graag, dat a'ie clubs hier één werden. De voorzitter der R.K. V.V. „B- Quick" feliciteert de plaatselijke afd. en is voor samenwerking, de korf balclub „De Stormers", feliciteert haar als sportvereeniging. De voorzitter der feest-commissie, de heer F. W. H. Busch", beantwoordt de spre kers en hoopt, dat het egoïsme zal plaats maken voor het altruïsme. Gedurende de receptie werd thee en wijn met versna peringen geserveerd, dat service was bij uitstek in orde. Het strijkje onder leiding van den heer Camille van Steensel uit Utrecht luisterde het geheel op. „Soest" heeft keurig gerecipieerd. Als om ruim S uur de keurig versierde zaal van Hotel „Bosch en Duin" geheel met genoodigden en leden der vereeniging is gevuld, opent de heer Busch namens het bestuur van de V.V. „Soest" deze eerste feestelijke bijeenkomst met een har telijk woord van welkom voor alle aan wezigen, er aan herinnerende, dat die eerste dag der feestelijkheden, n.1. de veteranen- wedstrijd en het oplaten der duiven, uit stekend is geslaagd. Tevens gewaagt spr. van de hedenmiddag gehouden receptie en de vriendelijke woorden, die door ver schillende vertegenwoordigers van andere vereeniigingen zijn gesproken. Felicitatie's waren o.a. binnengekomen van de Soester Bond van Lichamelijke Opvoeding, V.V. „E.A.C." (Utrecht), V.V. „Elinkwijk" uit (Utrecht). V.V. „Utrecht" (Utrecht). „De Soester Turnclub(Soest), „A.D.O." (Soest), „A.G.A.V.S." (Soesterberg), „P. V.C." (Utrecht), V.V. „Woerden" te Woer den" te Woerden, den heer Meurs en nog enkele particulieren. Bloemstukken waren aangeboden door de Postduivenvereen. „De Zwaluw", van den consul van den KN.V.B., V.V. „.Es vac" „Soestdijk" „Be Quick", Korfbah vereen.iging „De Stormers" en van den heer Wagtendonk. gérant van „Bosch en Duin". Puroll Harde, ruwe of gesprongen banden worden in één nacht, gaaf en zacht mei "f Beste voor de handen. Doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Spreker wekten tenslotte alle aanwezigen op, deel te nemen aan de te houden tom bola, waarvoor door verscheidene winke liers uit deze gemeente prachtige prijzen waren beschikbaar gesteld; verder wensch- te hij allen een pleizierige avond. Na een krachtig applaus op deze duide lijk u'tgesproken openingsrede, kwam het duo Smink uit Rotterdam aan 't woord. Dit duo heeft de aanwezigen den geheelen ^vóndo gezellig bezig gehouden en de lach salvo's waren niet van de lucht. In de pauze yond de trekking van de tombola plaats, waarvan de lootjes grif van de hand gingen. Het muzikale gedeelte dezer feestavond werd verzorgd door de „Johnny Band", diie er uitstekend in slaagde de feeststem ming er in te brengen. Het was reeds na middernacht, toen het einde kwam van dezen eersten feestavond,1 welke als zeer geslaagd mag worden be schouwd. Een eeresaluut voor feestcommissie en bestuur der V.V. Soest is hier zeker op zijn plaats. St. Vincentius-vereenigingen Uit de jaarverslagen der St. Vincentius. vereeniigingen Soest en Soestdijk vermel d-en we het volgende: Uit h-et verslag Soest: Het aantal werkende leden is gestegen van 17 op 19. Het bireau is samengesteld als volgt' A. C. B. Ttrautwe.n, president; J. L. A!- ders, vice-president' W. P. Hilhorst, se cretaris; P. v. d. Breemer Czn., penning meester. De ontvangsten bedroegen o.a.: Collecte op de vergaderingen bij aan wezige leden f39.95; opbrengst inzame ling f116.50; andere giften f94.34; col- lec e in de kerk f735 50. Van de ui'gave noemen we; Ondersteu ning in na ara f598.49; id. in geld f 124.45; id. in kleeding, ligging f 161.24; Alma nakken en bu lekns f28.90; bijdragen f 25.-: lec uur f90.20; Liefdewerk „Oud Papier" f52.—. Aan behoeftige kinderen werden 735 maaltijden verstrekt. Uit het verslag Soestdijk: In het afgeloopen jaar werden 4 nieuwe leden geïnstal eerd. Het aantal bezochte gezinnen bleef dit jaar 12. In het afgeloopen jaar kwam de pa rochiële „Si. Vineentius"-bibr.otheek tot stand, waardoor de verspre ding van goe de lectuur met kracht ter hand genomen wordt. Van de inkomsten noemen we: CoMecte's in dc vergaderingen f 134.47; collecte iin de kerk f23413; van donateurs en weldoeners f 134.13; bijdrage van R.K. Armbes'uur f21.90; busje bij afwezige leden 116.50. Uitgaven: Ondersteuning in natura: f 242.12; kkedi-ng en schoei"cl f5 brand stoffen f 27.00hulp in huishouding f92.60; Liefdewerk „Oud Pap-ier" f 13.—. Ba.ig saldo Januari 1933 f 148.41. Soest als autoval "n nr In de laatste raadsvergadering Is ge klaagd over het snelle rijden door au .©- mobiilisten in deze gemeente. Soest ligt voor 'hét autombbielverkeer zeer ongunstig in dien zin, dat door Soest in zijn voilé lengte van 5 H K.M. loopt de groote verkeersweg Amsterdam Amersfoort Zwolle—Twente—Arnhem, enz. Het groo te verkeer is daarom door So-est belang rijk en omdat de lengte van den weg door Soest zoo groot is, ts het begrijpe. lijk, dat de automobilisten nu niet bepaald den geheelen weg door Soest met een snelheid van 25 tot 30 K.M. rijden. En toch eischt de verordening zulks. In den raad is er op aangedrongen, mede naar aanleiding van een re qt rest, dat was ingekomen van bewoners van perceelen, gelegen aan den rijksweg, dat de politie sferk zou letten op de overtre ders van de maximum snelheid. En de laatste week is dh ook werkeflijk intensief door onze politie ter hand genomen, met het resultaat, dat reeds een 25-processen- verbaal zijn opgemaakt. Soest is nu ge worden een werkelijke autoval, met al de onaangenaamheden daaraan verbonden, zoowel voor de bestuurders der wagens, als voor de politie. Want dat een werke lijk racer er in loopt, dat is goed, maai* iemand die met een snelheid van een 50 K.M. rijdt, kan toch niet onder de wilde rijders worden genoemd. Ook zij komen op de bon. Onze politie waakt gaarne voor de veiligheid van het verkeer, maar wil toch dc billijkheid betrachten. En waren het nu allen bewoners van Soest, die deze overtreding begingen, zeer zeker was het kwaad in 14 dagen., zeg een maand, uitgeroeid. Maar we in beter. Het meerendeel dier geverbal;-- den zijn bewoners van andere gemeenten, die af en toe maar eens doorkomen. Nu en wellicht over een half of heel jaar weer eens. En dan maakt een val wel tijdelijk vele slecht* offers, maar met geen blijvend resultaat In den raad werd gezegd, dat in Hoeve laken het ge ln automobilist zou wagen de maximum-snelheid te overtreden, 'n Ideale gemeente als he* waar is. Maar wij hoor den dat dit alles fantasie is. Het is daar niet anders dan hier. Wellicht beperkt m en zich daar in de korte kom even, maar men bedenke nogmaals, dat Soest een kom heeft van' 5 5 6 -K.M. De automobilist, die dit leest we te in elk geval, dat hij in Soest voorzichtig zij. Eierveiling Hoogste prijs f4.80, Middenprijs f3.70— f4.20. Laagste prijs f3.50. Eendei.renf3.75H Aanvoer 12052 stuks. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei te Amersfoort Op Vrijdag 20 Januari kwam de Kamer van Koophandel voor de Geldersche Val lei in zitting bijeen, onder paesidium van den heer J. H. v. Lonkhuijzen. De voorzitter sprak zooals gebruikelijk aan het begin van het nieuwe ^lUings-' jaar zijn nieuwjaarsrede uit. Spr. wijst op de door den oorlog en den daarop ge volgden economischen volkerenstrijd ver anderde situatie der wereldproductie, waar door de crisis zoo ingewikkeld is gewor den. Misschien kan alleen totaal vaslloo- pen uitkomst brengen. In de weerstand van het Kamer-district tegen den crisis invloed zag spr. op verschillende punten inzinkingen. Spr. releveerde o.a. de stij ging der werkloosheid in sommige gemeen ten. Alleen Veenendaal kende in 1932 nog zekere welvaart. Nadat spr. nog in enkele algemeene trekken het werk der Kamer had gememoreerd, verklaarde hij het nieu we zittingsjaar geopend. Daarna werd overgegaan tot de verkie zing van een algemeen voorzitter. De heer J. H. v. Lonkhuijzen werd met algemeene stemmen herkozen. Vervolgens wedden herkozen tot voorzitter afd. Grootbedrijf, de heer J. van Schuppen; voor da afd. Kleinbedrijf, de Heer B. Kramer en als vice-voorzitter voor de afd. Kleinbedrijf, de heer G. H. Ruiters. In de vacature van vice-voorzitter voor de afd. Grootbe drijf werd benoemd de heer C. den Oud^n, De verschillende vaste commissies voor '33 werden vastgesteld. Er werd besloten voor- loopig van het houden van een tentoon- stelling van producten der Geld. Vallet (Progelva) af te zien, en dit jaar weder om een districtsdag te houden, thans te Veenendaal. Aan de Vereen. Schuttevaer en Ned. Inst. v. Efficiency werd een sub sidie toegezegd. Aan de gem. besturen in het district zal gevraagd worden om als regel geen openbare werken in eigen beheer te nemen, doch aan te besteden. Het advies over de ontwerpen ijk-wet, weeldeverteringsbelastingwet en wet op de vrachtverdeling in de binnenvaart werden ter afdoening in handen gesteld van spe ciale commissies. Het adres van de B. B. N. over de voornemens der Regeering om voor vrachtautodiensten concessies in te voeren, werd in handen gesteld van de Verkeerscommissie. Een klacht over verzekeringsagenturen van gem. personeel zal door het bestuur nader worden onderzocht. De omzetting van het postkantoor te Amerongen in een hulppostkantoor zal behandeld worden door de Postcommissie. De Kamer verklaarde zich in principe bereid tot het afgeven van legitimatie-be wijzen aan handefsreizigers in verband met rechtstreeksche intern, bevrachting van koffers met monsters en stalen. Met de organisaties in 't gewest zaï' overleg ge pleegd worden over de geopperde wen- schelijkheid van de aanstelling van een efficiency-consu'ent voor het district. Hierna werden verschillende ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen en ging de Kamer over in Comité-Generaai.

Soester Courant | 1933 | | pagina 5