««RREBfKtf schietgaten, ophaalbrug, ridders, vlag gen, portalen, enzoovoorts. Tracht door min of meer stevig op de pen te drukken, de streep ongelijk in dikte te maken, waardoor torentjes van verschillende hoogte ontstaan, hetgeen het geheel nog schilderachtiger maakt. SK EEN LANGE TITEL. DE BANKOVERVAL. Op het filiaal van een bankonderne ming in een klein plaatsje had een bru tale bankoverval plaats gehad. De ban dieten hadden den dag tevoren geraffi neerde voorbereidingen getroffen om hun plan volkomen te doen slagen. Zij stalen twee auto's, waarvan zij er een op een verborgen plaats in het bosch aan de rand van de stad lieten wachten, terwijl ze met de andere in de nabijheid van de bank reden. Na de gelukte overval vluchtten zij met de eerste auto naar de verborgen tweede en zetten met de laatste hun vlucht voort. De snel gewaarschuwde politie was daardoor bij de vervolging der bankroovers voor een moeilijke taak gesteld, daar niemand de tweede auto had gezien. Toen de politie-auto enkele kilometers verder een vrachtauto aan trof, die een nummer van een andere pro vincie droeg, dan waarin het plaatsje was gelegen, geloofde men de bandieten ge vonden te hebben. De vier personen, die bezig waren den wagen aan den kant te zetten, waren over dit plotseling ver schijnen van de politie zeer geschrokken, want zij hadden inderdaad de auto weg genomen, echter alleen, naar zij volhiel den om een gratis ritje te maken naar de stad. De leider van de politiebrigade vond deze uitvlucht wel wat erg ver ge zocht, dan dat hij er in zou vliegen. Na dat hij echter gevraagd had waarom de auto op den weg was blijven staan, zag hij in, dat hij niet de gezochte roovers voor zich had. Hij verloor daerom geen verderen tijd en zette, nadat hij een van Zijn mannetjes had achtergelaten, die tegen het viertal proces verbaal opmaak te, de achtervolging voort. Na een lange jacht en een ka# vuurgevecht wist hij na een half uur de werkelijke daders te overmeesteren. Door welk, bij het onderzoek van den vrachtwagen gebleken, gebrek was de politie zoo spoedig tot de overtuiging ge komen, dat de vier lieden, die hij eerst bij de vervolging had aangetroffen, niet tot de bankroovers behoorden. DE SNELTLEKENAAR» Zonder, dat u kunt teekenen, kunt u in staat zijn, teekeningen te vervaardi gen, een oud kasteel, met veel torentjes, kanteelen, groote torens, begroeid met slingerplanten en omzoomd door mach tige wallen en grachten....». Trek met inkt aan de onderzijde van uw papier een horizontale, vrij dikke streep en veeg met de hand, voordat de inkt opgedroogd is, vlug in verticale richting over de streep, alsof u die wilde wegwisschen. Maar vooral zuiver loodrecht ten opzichte van de streep. De offici ele titel van Ahmed III, Sultan van Turkije was*. „Gods Afgezant op Aarde, Heer van de hee- ren van deze wereld, Beslisser over s menschen leven. Kon; g der Geloovigen en Ongeloovigen, Koning der Koningen, Keizer van het Oosten en het Westen, Prins en Graaf van de meest ge lukkige constellatie, Majesteitelijke Ceasar, regel van Roem, Toevlucht van al de menschen der Wereld, de Schaduw van God's Rust op Aarde, Koning van Griekenland tn Azië, en Arabië en Perzlë, en Turkije, en Tartarije, en Araria Felix, en Egypte, en Syrië, en Koerdistan, en Georgië, Heer van de Witte en Zwarte Zee en de Oceaan, van Hongarije, Wallachye, Mol davië, Afrika, Algiers, Barbarije, enz. enz. Heerscher over duizenden en duizenden landend Aldus geeft het papier een beeld te zien van bouwwerken, torentjes met kantee len, ,_gothische kathedralen met ranke spitsen, grillige spitse geveltjes en mu ren, door den tijd zwart geworden. Als men met een lapje wrijft, kan men zonder de hand zwart te maken het zelfde resultaat bereiken. Is de inkt eenmaal droog, dan kan men de eigen inspiratie volgen en met enkele pennestreken, allerlei verfraaiingen in de teekening aanbrengen, zooals vensters, Manieren zijn drie vierden des levens. Matthew Arnold. Wie is sterker dan gij? vroeg Brahma en Kracht antwoordde*, Behendigheid. Victor Hugo. 3* SPIRALEN DIE CIRKELS ZIJN. Als men dit plaatje be kijkt, zou men in de stellige meening komen te verkee- ren, dat men hier te doen heeft met een spiraal. Doch als men heel nauwkeurig de afbeelding gadeslaat en des noods nameet, komt men tot de conclusie, dat hier zuiver concentrische cirkels zijn af gebeeld. WAT II NOG NIET WEET. Wist u, dat. de Brltsclie: vlag, de Union Jack eigenlijk een combinatie is van drie andere vlag gen, de vlag van St. George. St. Andrew en St, Patrick? Horizontaal. KRUIS WOORDPUZZLE. I Verticaal. 1Spaansch edelman. 5. Uiting van ontevredenheid. 9. Bedrag der belasting. 10. Zeker scheepstouw. 11. Vlaktemaat (meervoud). 13. Hoon, 15, Verzorger der planten. 17. Ruiker. 18. Vloerbekleeding, 19. H ijzegt: een, twee, drie, vier, vijf, dus hij 20. Electrische geleiding. 21. Meisjesnaam. 23, Insect. 24, Wintervoertuig. 26. Ouderwetsch meubel. 28. Wat in kamers ligt. 29. Kring om zon of maan. 30. Havenstad in Algiers. 31. Iets verwijderen. 32. Voelen (vervoeging). 33. Landbewerken (vervoeging. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 10. 12. 14. 15. Verstand. Gedeelte van Zuid-Afrika. Wat men doet. Nauw. Klimmen (vervoeging). Onzin. Vertegenwoordiger. Wijze. v Bekend figuur uit de werken van Multatuli, Branden zonder vlam. Generaal tijdens Napoleon en ko ning van Napels. Waar men niet aan mag komen, (Religieus gebruik bij Zuidzee- eilandbewoners Wandelweg met boomen. Gemeentegrond. Edelsteen. Niet gezet. Verdrag. Meivisch. Precies volksuitc'ru! r :r p Familielid. MODERNE MIDDAGJAPON. (7500). Zwart fluweelen ja pon met wit-zijden bo venstuk, een geheel, dat in samenwerking met de nieuw-modische mouw zeer modern en apart Is te noemen. Tallooze variaties zijn bij dit model mo gelijk o.a. een stoffen ondergedeelte en zijden crêpe of velours-chiffon bovenstuk; denkt u dit eens in diep warme tin ten rood, dan heeft men zeer zeker niet alleen een mooi, maar ook een flatteerend ensemble. We kunnen de pa tronen van dit model ook op economische wijze benutten, n.1. door een bestaande japon naar dit voorbeeld te veranderen. Alleen moet men er bij het knippen aan denken» dat het gedrapeerde bo venstuk, zóó geknipt moet worden, dat de halslijn langs den schuinen kant komt. Om de pof van de mouw goed te doen val len komt er een aansluitende voeringmouw on der, waarop de ruimte van de pof verdeeld wordt; de hooge manchet wordt eveneens tegen- jevoerd. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 50. Vijs 0.58. PRACTISCHE WENKEN. Jalouzieën optrekken. Wanneer men jalouzieën met verstelbare 1 tten heeft, stelle men deze vóór het optrekken of- neerlaten altijd eerst horizontaal. Daardoor z;;n zij niet alleen gemakkelijker te hanteeren, doch de jalouzieën blijven ook langer goed en men heeft geen kans dat een der latten een anderen stand inneemt dan de andere en daardoor stag natie veroorzaakt. Om het snel breken der trek- tcuwen te voorkomen, kan men deze dikwijls inwrijven met wat vet of was. VOOR ONZE LEZERESSEN! Patronen worden toegezonden na storting van liet bedrag op postrekening 62626 van den Mode- dienst den Haag. ol na inzending per postwissel of in postzegels aan de Moderedactrice, Roelofs straat 109, den Haay. Gewenschte maat en num mer vermelden. (7500). EEN OUD-CHRISTELIJKE KERK TERUGGEVONDEN. Gebouwd op de plaats waar Jezus de brooden en visschen vermenigvuldigde. Door Dr. H. Westerman. Het wonder van de brooden en de visschen. nemen, dat de bevolking reeds omstreeks het jaar 300 deze plaats vergeten zou zijn. En toen was het, dat Constantijn de Groote, die zich tot het Christendom had bekeerd, pelgrims uitzond door geheel Palestina om nauwkeurig de plaatsen te zoeken en aan te geven, waar de Zalig maker was geweest en Zijn wonderen had verricht. De kans dat er in hun werk een onjuistheid insloop, is bij een zoo gerechtmakend wonder als dat der broo den en visschen uiterst gering. Op de plaats waar volgens de pel grims dit wonder was verricht, liet Con stantijn de Groote een kerk bouwen. Deze wordt beschreven door een non. Etheria Silvia, die in 380 de kerk be zocht op een uitgebreiden pelgrimsreis door Palestina. Zij was van hooge af komst; vermoedelijk was zij een zuster van Rufinus, den minister van Keizer Theodosius. Vast staat, dat de Romein- sche autoriteiten haar met alles behulp zaam waren en dat zij, waar daar aan leiding toe bestond, steeds reisde met een lijfwacht van Romeinsche soldaten. In haar uitvoerige reisbeschrijving kan men lezen, dat de kerk stond aan den hoofd weg tusschen Tiberias en Kapernaum en dat er een steen ter breedte van onge veer een meter onder het altaar lag. Op dezen steen moet Jezus gestaan hebben bij het zegenen en verdeelen van de brooden en de visschen. Nu hebben inderdaad de archeologen van het Duitsche Katholiek Palestijnsch Genootschap de overblijfselen gevonden van een oude Christelijke kerk, een ba siliek, die dezelfde moet zijn als de door Etheria Silvia beschrevene. Ook de steen onder het altaar werd teruggevonden aan de hand van haar beschrijving. Daar achter bevond zich een mozaïek in mooie kleine roode en zwarte steentjes, dat een De Zaligmaker was reeds een be kende figuur geworden, die overal, waar Hij ging, door een groote menigte werd gevolgd, toen zich voordeed, wat be schreven wordt in Markus 6 31 en de volgende verzen; En Hij zeide tot hen: Komt gijlieden in een woeste plaats hier alleen, en rust een weinig; want er waren velen, die kwam en die gingen, en zij hadden zelfs geen gelegenheid om te eten. Wij lezen dan. hoe Jezus met Zijn discipelen het Meer van Gennesareth overstak en hoe de menigte langs den oever om het meer heenliep en luisterde naar Zijn prediking, waarna Jezus het wonder van de brooden en de visschen i verrichtte. Ook in Mattheus 14 vinden wij dit be schreven, Het wonder van de brooden en de visschen heeft ongetwijfeld op alle aanwezigen diepen indruk gemaakt. Het zal niet zoo spoedig vergeten zijn en de talrijke ooggetuigen zullen hun leven lang in staat zijn geweest om nauwkeurig de plek aan te vijzen, waar het werd verricht. Juist het groot aantal getuigen maakt in dit geval de overlevering be trouwbaar. Het is dan ook niet aan te Een fragment van de vloermozaïekén. mand met brood en twee visschen voor stelde. Op grond van een en ander kan men met zekerheid aannemen, dat dit de door Etheria Silvia beschreven kerk is. In haar tijd sloegen de pelgrims stuk jes van den steen af om ze te gebruiken als amuletten; hiervan vertoont de steen nog duidelijk de sporen. Het is waarschijnlijk, dat de kerk aan het Meer van Gennesareth omstreeks het jaar 600 is verwoest. De overblijfse len, welke niet veel meer omvatten dan de vloer van ongeveer 18 bij 30 M„ zijn al die eeuwen lang bewaard gebleven onder een laag aarde, steenen en puin, welke meer dan een meter dik was ge worden. Zij is thans door de archeolo gen omgeven mét een steenen muur om verdere beschadiging te voorkomen. De vloer is 5 M. boven den zeespiegel ge legen. De fijne mozaïeken zijn zeer goed bewaard gebleven, niet in de laatste plaats omdat zij door zeer bekwame arbeiders zijn gemaakt. Vooral de vo gels, die in de Westelijke helft van den vloer telkens weer voorkomen, zijn prach tig afgewerkt. De oorspronkelijke kleu ren, licht- en donkerrood, geel en zwart, kan men nog duidelijk onderscheiden. Onder de afbeeldingen van planten en bloemen vallen overal de mooie lotussen op, terwijl een ander gedeelte van den vloer een bloeiende wijnstok voorstelt, welke dadelijk doet denken aan de gelij kenis van den wijnstok en de ranken. LEVENS ERNST. De beste wijsheid is een vast besluit, i Napoleon I. Een dwaas blijft dromend bij zijn wenschen staan; i Geef hem slechts wil en wijsheid breekt hem baan! Crabbe. Tegelijk met den mensch wordt zijn taak geboren. Lowell. Is het LI ernst? Laat het oogenblik niet gaan! Wat ge kunt doen, al droomt ge 't ook, grijpt 't aan!

Soester Courant | 1933 | | pagina 8