mm m m s b s 1 8! M 1! m m B M TWEEDE BLAD Een kostbaar bezit pn WE «SÜOOT! Mm over da Drenzen. Bil Griep mm G FEBRUARI 1933 No. 5 BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Tümotheus Jacobus, z. v. A. J. Roest en G. A. Kok, Smits wieg1 7., Bernard Johan Maria, z. v. J. H. van Schaakwijk en C. J. Rademakér, Steen- hofstraat 5. Wichertje, d. v. J. d)e Bree en E. v. Ijken, Molenstr. W.Z. 12. Gijs- berta Jacdba, d. v. R. v. Ag'tervékl en M. J. v. 't Klooster, Biidcstr. 40. Eliza- beth, d. v. J. W Potjer en F. J. Sdiu- riinig, Molenstr. O.Z. 23. ONDERTROUWD: W. Recourt en G. E. M. Wegh. GETROUWD: C. Zwan en W. H. M. Reiman. G. Snoek en C. W. Lankreijer, G. J. Stuiverberg en J. v. Lotten. OVERLEDEN: HenriëttaJohanna Loos, 59 jaar, 3. Grothestraat 37. GEVESTIGD: K. A. Heinhuis, Amersf. sur. 119. J. Nieiiwenihwis m. giez., Braam1- vveg 48. H. v. d. Pol m. gez., Amérsf.str. 128. P. v. Kliimgeren, Tahnalaan lb. J. M. Beukens, Amersf.str. 27. J. H. Baak, Beukenlaan 18a. A. Schoemaker, Amersf. sfir. 128. J. L. C. Ui ter wijk, Veldweg- 14- A. Keur m. \r„ Nieuv/erhoekstr. 2. Ph. J. v. der Pol m. gez., Schouteinkantpi- weg 28. VERTROKKEN: G. de Krutff, van Lin- denlaan 3b maar Doorn, Acacialaan 31. C. E. Hilbnich, van Rademakerstr. 18 naar Bnïnssum, Leeuwstr. 4. L. v. Veen m. kiinid, van Banniingstr. 52 naar Gouda, Gr. v. Blooiisfr. 85. A. Siderius, van SophAa- laan 1 naar Utimgeradeel, Oldeboorn. Wed. C. j. Kemp, van Steenhofstr, 53 naar Vreeswijk, Lekstraat 16. J. G. v. d. Schuit, van O. Utr. weg 2b naar A'dam, Ma- kasserstr. 84II. E. v. d. VMst, van Rade makerstr. 10a naar A'dam, Postesjweg 106. A. S. M. Butzelaar, van Gr. Melm- weg 31 naar Blarieum, B. de Jongweg 5. P. de Graat, van Bosstr. 16 naar den Haag, Haagweg 240. W. H. Mu Reiman, van Bosstr. 61 naar Wormerveer, Markt- str. 77. H. E. Gadella, van AmersLstr,. 119 naar Utrecht, A. v. Ostadelaan. S. A. Hempeniius, van Emmalaan 3 naar Am sterdam, v. Eeghenlaan 2a. A. P. Blok, van Talmalaan 10 naar Adam, Kamper- str. 17. P. J. Monté m. vr-, van F. Hnijck- laan 20 raar Zeist, le Hooigeweg 25. VERHUISD: G. Dukker, van Den Bliii^k- laan 34 naar Wieksl.weg W.Z. 37d. Wed. J. E. R. Amderson, van Laanstr. 54 naar Hartweg 34. W. C. Mol, van Kerkpad Z.Z. 23 naar Soesterb.str. 49. J. G. Quint,,, van Rademakerstr. 25a naar Postweg 82. H. W. A. Ie Clercq, van Amersf.str. 122 naar 21. J. de Waal, van HeuVehveg 5 naar Heideweg 52. G. H. Venvoerd, van te Weteringpad 5 naar Beetzlaan 69. P- C. Duckers, van Kerkstraat 18 naar Vre dehofstraat 2. Wed. G. Schanzl'eh, van Emmalaan 1 naar JuLanastr. 28. A. van Hattum, van Kerkpad Z.Z. 26 naar N.Z. 48. E. M. A. Remmert, idem. L. M. Noltet-Borgts, idem. J. H. Wassing, van Dorresteinweg 14 naar Nieuwste. 32a. E. Hofstee, adem. A. Dijkstra, van Van Wee- destraat 34 naar Kon.laan 138. H. v. d. Broek, van Hartweg 38 naar Kon.laan83. J. G. F. v. der Ahé, van Klaarwaterweg 47 naar Beckeringhstr. 13a. Wed. T. Bos, van Steenhofstraat 43 naar F. Huijckl. 19. C. Verhagen, idem. J. Eerenstein, van Braamweg 54 naar Ossendrmveg 7. '(Jeti verwacht, 'dat er eens betere dagen voor zullen komen, gegeven de omtsau- digheld, dat van het groofe terrein 3,5 maal Nederland nog slechts 1,6 pCt. in cultuur is gebracht en dat er goud en petroleum in den bodem aanwezig is. Verder, bij den ingang van 't Panama kanaal, Curagao het belangrijke eiland, 't welk, door den overval der Venezolaan- sche insurgenten en de daarmee gepaard gaande, smadelijke ontvoering der toenma lige autoriteiten, minder aangename her inneringen bij ons wekt; Bonaire, Arnba en de overige eilanden, die, hoewel van minder beteekenis, toch vooral ook uit natuurhistorisch oogpunt, zonder twijfel onze belangstelling verdienen. is een doos ot fube „Zij"-Crême. Zij be schermt Uw gelaat even afdoende tegen guur herfstweer of felle winterkou als een warme bontmantel of behagelijke pels hei Uw lichaam doet. 945, 946, 951, 985. De prijzen kunnen tegen afgifte van het lot worden afgehaald bij het bestuurs lid Mevrouw Burger, Beukenlaan 35, Hoen derhof Betty. De eerste prijs bestaat uit iets geheel ter keuze van den houder van lot No. 509, ter waarde van f25.—. Evenwel wordt geen geld afgegeven. Men moet er iets voor kiezen. Desgewenscht een vet varken, 10 kippen en een haan of wat dan ook. 't is gewbnscht de prijzen spoe dig *t te haien. De tweede prijs ia een theemeubel. De derde prijs is een pendulestel. De vierde prijs is een stoeltje. De vijfde prijs is een eiken tafeltje, waren Uw rekeningen van dokter, apothe ker, ziekenhuis, operatie, enz. in 1932? Hoeveei zult U in 1933 hieraan betalen? U kunt zich toch beter tegen deze kosten verzekeren, dan ineens voor groote uit gaven te staan. Vraag eens gratis prospectus of inlich tingen aan- EERSTE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDS - ZIEKENFONDS" De grootste en meest coulante instelling op het gebied van ziekte-verzekering. Vertegenwoordiger G. KOEK, PRAAM GRACHT 13, SOESTDIJK. PLAATSELIJK NIEUWS Concert Naar wij vernemen hoopt de Christelijke Gemengde Zangvereen. „Crescendo", als ook het kinderkoor, op 9 Februari a.s., een concert te geven in de Gereformeerde kerk aan de Julianastraat. Extra autobussen zullen de zangliefheb bers gaarne vervoeren. Zie voor verdere bijzonderheden de advertentie in dit blad. Het Nut Woensdag 8 Februari komt de heer Dr. W. G. N. van der Sleen een tezing hou den met lichtbeelden voor het Dept. Soest der Mij. tot Nut van 't Algemeen. Dat belooft een zeer interessante avond te worden. Vormt de naam van den gevier- den spreker daarvoor reesd een waarborg, zijn onderwerp „Onze West", wekt de verwachting, dat we iets zeer belangwek kends te genieten zullen krijgen. Daar onze koloniën in Amerika op ver re na niet zoo bekend zijn als „Onze Oost", loont het stellig de moeite om, ge leid door een zoo betrouwbaren gids als Dr. van der Sleen, daarheen eens een uitstapje te doen. We zullen dan bezoeken Suriname, nog altijd het zorgenkind onzer Regeering; maar waarvan toch met reden mag wor- Schoonrijden Zaterdagmiddag werden op de ijsbaan van „Soest Vooruit" wedstrijden gehou den in het schoonrijden voor dames en paren. De uitslag dezer wedstrijden Is als volgt.K Voor dames: le Prijs: Mej. Herwaarden, Baarn. 2e Prijs: Mevr. Voskuilen, Soest. 3e Prijs: Mej. C. v. d. Berg, Soest. Voor paren: le Prijs: De heer en mevr. v. d. Brink, Amersfoort. 2e Prijs: Mej. D. v. d. Veen en de heer Uit ten Boogaard, Baarn. 3e Prijs: Mevr. Alblas en de heer Van Veeren, Soest. De wedstrijden werden opgeluisterd door Jasz-muziek, hetgeen het verblijf op het ijs niet weinig veraangenaamde. RJK. Werkloozen, Parochie Soestdijk Sinds eenige weken wordt in het Pa rochiehuis St. Ludgardus te Soestdijk één maal per week de groote zaal disponibel gesteld voor degenen onder de R.K. werk lieden, die door de werkloosheid zijn ge troffen, om een bijeenkomst te organi- seeren voor onderlinge ontwikkeling en ontspanning. Onder leiding van bet Be stuur der R.K. Werkliedenvereen. „St. Jo zef" zijn tot nu toe eenige speelavonden in ejkaar gezet, waarbij dan voor de ge lukkigsten een prijs, bestaande uit levens middelen of brandstoffen, wordt disponi bel gesteld. Deze prijzen worden door verschillende winkeliers gratis voor dit doel afgestaan. Het plan bestaat om naast deze ontspanningsavonden ook eenige avonden voor ontwikkeling te organisee- ren. Reeds wordt door het Bestuur moei te gedaan bij Burgem. en Wethouders fi- nantieelen steun hiervoor van de overheid te ontvangen. De bijeenkomsten werden tot nu toe uitstekend bezócht; gewoonlijk waren er een kleine vijftig werkloozen tegenwoor dig. Aan het Bestuur van „St Jozef" in deze parochie komt zeer zeker een woord van lof toe voor hun ijverig werken voor dit schoone doel. Jeudkerkavond In het Ned. Herv. Jeugdhuis werd Dins dagavond een samenkomst gehouden, wel ke zeer goed bezocht was. De waarn. voorzitter, de heer J. O. v. d. Plas, opende de samenkomst door te laten zingen uit den Sionsbundel lied 58. waarna hij irt gebed voorging. Daarop las hij enkele verzen van wijlen P. A. de Genestet. Vervolgens wees spr. op de moeilijkheden, die het nieuwe jaar zou brengen voor de commissie, als dit per ceel zal verlaten worden. Men is reeds druk in de weer een andere gelegenheid te zoeken. Met weemoed werd herdacht het ver scheiden van Margot Baas, terwijl spr. verder hoopt, dat de oud-zendeling W. v. Hasselt spoedig hersteld zal zijn. Spr. roept zijn dochter en schoonzoon het wel kom toe en hoopt, dat zij beiden menig maal de jeugdkerk-vergaderingen zullen bijwonen. De heer Mulder las daarop voor de levensgeschiedenis van den overleden zen deling Rasmus Smith, wélke 16 jaar on der zeer moeilijke omstandigheden de Hernhutte Zending had gediend in Suri name. Eén en ander werd verduidelijkt door voorwerpen, platen en kaarten. Hierna las de heer v. d. Plas „Tinus bij de voorouders", waarom gegierd is. Mevr. Brands las voor „De gelukkige Prins", door Oskar Weil, waarna de heer Mulder weergaf „De Haan" door S. Falcklandt waarom eveneens gebruld is. Na het znsger tan Jfcd iprtA Ds. J. I. van Schaick het gebed tali, ha vooraf door Z.Eerw. te zijn medegedeeld, dat in Maart het Prot. Jeugdtooneei haar uit voering zai geven. 't Was een echt gezellige avond. Verloting Plufmvee-vereeniging Deze verloting werd Donderdagavond Ir. Hotei „Eemland" gehouden, onder toe zicht van de politie. De prijzen zijn gevallen op de volgende nummers 20, 25, 30, 38, 42, 52, 114, 117, 122, 125, 127, 138, 158, 196, 205, 209, 217, 218, 232, 269, 285, 290, 312, 328, 395, 427, 429, 437, 449, 451, 452, 467, 481, 482, 492, 496, 509, 535, 542, 565, 590, 605 627, 643, 656, 661, 682, 712, 731. 739, 744, 765, 770, 804, 854, 896, 917, Twee kabinetecrises. In Frank rijk met den ebruikelijken uit slag, in Duitschland met onge woon resultaat. Hitter Rijkskan selier. Plotseling is er weer leven in de poli tieke brouwerij gekomen, na een periode van rust, die er nu geen blijkt geweest te zijn, want men heeft dezen tijd benut tot het vormen van nieuwe fronten, het ondergraven van bestaande stellingen. Het einde van de vorige week bracht ons twee kabinetscrises, één in Frankrijk en één in Duitschland. Van Frankrijk zijn wij het gewend het voortdurend wisselen van mi nister-president en in Duitschland begin nen we het zoo'n beetje gewend te raken. In Frankrijk dan is het kabinet Boncour na eene zeer bewogen nachtzitting ten val gebracht. Om half zes in den morgen ge beurde hef met 390 tegen 193 stemmen. De voornaamste oorzaak, dat dit kabinet gestruikeld is, is te vinden in de verhoo ging van de directe belastingen met 5 pCt, waar de Kamer niet aan wilde. Of schoon zelfs oud-minister Herriot het standpunt van de regeering verdedigde, heeft deze de Kamer niet weten te over tuigen. Boncour heeft na een wel zéér korte ambtsperiode het veld moeten rui men. President Lebrun heeft den afgetreden minister van oorlog, Daladier, met de vorming van een nieuwe regeering belast, met welke werkzaamheden hij intusschen is gereed gekomen. Voor Daladier be stonden slechts twee mogelijkheden; één regeering te vormen: bf een cartel, waarin de socialisten vertegenwoordigd zouden zijn of de concentratie, d.w.z. een cabinet gebaseerd op alle partijen der Kamer, mét uitzondering van det groep Marin en de socialisten, Waar de laatste geweigerd hebben in de regeering een plaats te nemen, bleef den samensteller niet veel keus meer «ver. Het regeeringsvoorstel, waarvoor Bon cour de vertrouwenskwestie stelde, zal omgewerkt worden tot een modus, die de partijen kan bevredigen. En dan komt er over eenige maanden ot weken weer een kabinetscrisis. Mén krijgt den indruk, dat in Frankrijk de zaken ook best Zon der kabinet zouden marcheeren, daar in hoofdzaak, zooals trouwens ook in veel andere landen, de ware regeerders achter de schermen blijven, de ware regeerders, die niet dank zij, maar ondanks hef par lement de macht uitoefenen. En zoo komt het ook, dat de koers van de verschillen de regeeringen, ondanks herhaaldelijke wisselingen van minister-presidenten toch steeds dezelfde blijft. In Duitschland stonden de zaken sinds tientallen jaren anders. Daar gunde men zich de luxe niet aanhoudend van kabi net te wisselen. Het was trouwens ook niet noodig. Met de bekende zin voor orde en regelmaat, organisatie en dicipline had men daar een regeerings-apparaat ge kregen, dat op de eerste plaats een werk college was en zich niet te veel bekom merde om politieke stokpaardjes. Helaas, toen de economische crisis zich verscherpte en Duitschland gebukt ging onder een groote werkloosheid, toen extremistische bewegingen zich van het politieke terrein gingen meester maken, werd van dit goede principe afgeweken. Er werd zwaar aan politiek gedaan en anders dan in Frank rijk, dat door de kabinetswisselingen steeds weinig of niets te lijden heeft, ging het in Duitschland bergafwaartsch. Wij kregen herhaaldelijke Rijksdagontbindingen, nieu we kabinetten, die na eenige weken of maanden er tenslotte het bijltje bij neer moesten leggen. Ook Von Schléicher heeft ten lange leste het veld moeten ruimen, ofschoon men tot de laatste dagen van zijn in func tie blijven nog geloofde, dat hij muurvast in het zadel zat. Maar het ondergrondsche geïntrigeer en gesjacher heeft succes ge- ftad en het blijkt nu, dat Hitier, aan wiens capaciteiten tot nu toe door een groot ge deelte van het Duitsche volk getwijfeld werd, tot Rijkskanselier is gebombardeerd.. Maandagochtend bereikte ons het bericht, dat Von Hindenburg hem als zoodanig had benoemd. Von Papen, met wien hij de laatste weken voortdurend heeft ge confereerd, is op de tweede plaats gezet. Hij is plaatsvervangend Rijkskanselier en j Rijkscommissaris van Pruisen geworden. Göring, ook een nationaal soicalist, is mi- j nister van luchtvaart, Von Neurath, mi- nister van binnenlandsche zaken en Hu- I genberg, de Duitsch Nationaal, minister I van binnenlandsche zaken en voedselvoor- ziening. Het is er dus eindelijk van gekomen, Idat Hitier en zijn mannen op de hoogste 'verantwoordelijke posten van het Duitsche Rijk zijn terecht gekomen, maar we 'ge looven, dat het den ouden Hindenburg heel wat moeite zal hebben gekost om zich tót een dergelijk besluit, hij immers benoemt den Rijkskanselier, te leenen. Er zal een groot gejuich zijn in het nationaal socialistische kamp, maar dit gejuich zal straks gevolgd moeten worden door da den, daden in de opbouwende zin. Zal Hitier of zijn helpers achter de schermen hiertoe in staat zijn. Het is een publiek geheim, dat Hitier wei een zekere fasci- neerende invloed uitoefenen, èoch dat hij nog steeds bewijzen moet te beschik ken over het noodzakelijke intellect. Om een land te besturen heeft meii iets anders te doen dan redevoeringen af te steken, en met mooie uniformen te paradeeren. Thans heeft Hitier, de reeds zoo lang begeerde gelegenheid om te toonen, dat hij en zijn partij in staat zijn Duitschland er weer boven op te helpen, hét leger der werkloozen te verminderen, kortom het geheele economische leven weer op gang te helpen. Intusschen zal bet buitenland, Italië waarschijnlijk uitgezonderd, met niet al te veel enthousiasme kennis nemen van het feit, dat Hitier thans de regeeringstouw- tjes in handen heeft, want voor de bui- tenlandsche politiek belooft het weinig goeds. Ook In het binnenland belooft het roerig te zullen worden als Hitier ge volg geeft aan zijn reeds geuit voornemen de communistische patij te ontbinden. Wij achten een oritb- communistische partij gevaarlijker d^ een legale organi satie, vooral ook omda het wel eens kon gebeuren, dat Rusland met een dergelijk besluit geen genoegen zou nemen, af zou de Sovjetrepubliek waarschijnlijk miet een rechtstreeksch diplomatieke stap In die richting doen. Met eenige spanning wachten we de gebeurtenissen en vooral de daden van Hitier af. «tón eett gunstige gelegenTieia fileaen om zich te ontwikkelen en van daar uit den stam te infecteeren en den boom langzaam te laten doodgaan. De sappen van den boom bewegen zich' n.1. slechts door da levende takken en takjes, die een werk zaam aandeel nemen aan het stofwisse- lingsproces van den boom. Aan een doo. de stomp stroomt hét sap voorbij; hij wordt niet gevoed en gaat rotten, waar door allerlei parasieten er een schuilplaats tn kunnen vinden, terwijl op den duur het rottingsproces 'A-jh e<vk wMrrJct tot de gezonde deelen van den boom. Om rilt alles te voorkomen, moeten ook de ran. den van de wond met een scherp mes worden bijgewerkt. Om inscheuren van 'de bast bij het afbreken van den tak t voor komen, zaagt men eerst aan de onderzijde een Inkeeping. Ze;r dikke en zwr e tak ken worden in gedeelten verwijder en Influenza, Rheumatische pijnen, gevatte Koude, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichts- pijn en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardi's Poeder U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 cl. Doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist VOOR ONZE SCHAKERS PROBLEEM No. 12711. EINDSPELSTUDIE van Dr. J. SEHWERS. Zwart. vm N»«.' e//m a b c d e wit. f g Wit speelt en wint. 1. T c3 K a4. 2. T c8 D a5, (D c8; dan P b6 en wint de Dame; op D h4 volgt 3. T c4 D c4. 4. P b6). 3. T a8 en wint. Hoe zwart ook speelt, na 2. T c8, steeds gaat geforceerd de Dame verloren. VOOR ONZE DAMMERS PROBLEEM No. 12711a. Zwart. Wit. Wit: 12, 16, 17, 18, 22, 32, 37, 40, 42, 44, 48, 50. Zwart: 1, 6, 9, 13, 19, 23, 29, 33, 34, 39. Wit speelt en wint. TUINBOUW, PLUIMVEE, ENZ. Vragen, deze rubriek betreffen de kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. teHen- nepe, Diergaardesingei 96A, te Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten. De vruchtboom in den winter. Hoewei het natuurlijk het beste Is, vzan- neer een boom geregeld gesnoeid en ver zorgd wordt, kan men ook aan een ouden boom, waar langen tijd niets aan gedaan is, nog heel wat verbeteren. Wel moet er dan gewoonlijk energiek worden opgetre- j den. Het gaat niet om de toppen van de takjes, maar om het doordringen van licht en lucht in den kroon. Te dicht op elkaar staande takken, of takken, die elkaar krui- sen en aanraken, moeten verwijderd wor- den. Voor het verwijderen van takken moet een zaag gebruikt worden; verder moeten zij dicht bij hun punt van oorsprong wor- j den afgezaagd, aangezien overblijvende stompjes voor allerlei schadelijke zwam- Hoewei alle snoeien uit den aard der. zaak beschadiging van de schers tenge volge heeft, die ten opzichte van den boom dezelfde beschermende werking uitoefent als de huid ten opzichte van het men- schelijk organisme, behoeft men zich hierover niet al te ongerust te maken. Wij laten ook niet elk schrammetje medisch behandelen; evenmin is er bijzondere zorg noodig voor kleine snijvlakken. De boom sluit ze gemakkelijk af met beschermende weefsels. Bij wonden van meer dan 2 c.M. doorsnede en ook bij het verwijde ren van dunnere takken van oudere boo- men dient men echter boomwas te ge bruiken en bij zeer groote wonden steen- koolteer. Hierbij dient echter in h'et oog te worden gehouden, dat de teer niet al leen voor verrotting en infectie bewaart, maar ook de daarmee doordrenkte weef sels doodt. Zoolang er dus kans bestaat op een natuurlijke genezen van de wond, wachten wij met teren, want daarmee ma ken wij de genezing onmogelijk. Na het snoeien kunnen de overblijven de takken zich op bevredigende wijze ont wikkelen en dik genoeg worden om rij kelijk vrucht te dragen, is de boom te hoog geworden, dan kan men den kroon inkorten, opdat de lagere takken zich' krachtiger kunnen ontwikkelen. De kwa liteit der vruchten is bij op de juiste wijze behandelde boomen zeer goed. Groeien er onder de vruchtboomen eventueel nog andere gewassen, dan profiteeret» de?# eveneens van het uitdunnen der kronen. Nuttige kevers in champignon- aanplantingen. Hoe men ze van de schadelijke kan onderschelden. Champignons worden bedreigd door al lerlei zwammen en schadelijke dieren; hierdoor kan zelfs de geheele aanplanting ten gronde worden gericht, wanneer niet spoedig de juiste tegenmaatregelen wor den getroffen. Vooral onder de vele in secten zijn er vele, die bepaald gevaarlijk voor de champignons kunnen worden; ook vele mijtsoorten zijn buitengewoon scha delijk. Bij dit alles dienen wij echter in het oog te houden, dat er onder de in secten welke zich in de champignon-aan plantingen plegen te ontwikkelen, ook nut tige soorten voorkomen, die ontzien moe ten worden, omdat zij ons helpen in den strijd tegen de schadelijke. Vooral hebben wij hier het oog op de philonthus sor- didus, een kever van de familie der sta- phyliniden, die gekenmerkt wordt dooi; korte dekvleugels en een daardoor on bedekt blijvend, lang achterlijf, waarvan de afzonderlijke segmentringen duidelijk van elkaar zijn te onderscheiden. Dr. F. Passecker te Weenen heeft de philontus sordidus zoowel op champig nonbedden als in gevangenschap waarge nomen en deelt er het volgende over mee. De kever is 5 tot 6.5 m.M. lang met een langgerekt, glanzend zwart achterlijf; de dekvleugels zijn behaard en vertoonen een groenen weerschijn; soms zijn zij ook bruingeel met een bronskleurigen weer schijn. De pooten zijn zwartbruin tot roodbruin. Onder de dekvleugels bevin den zich samengevouwen de dunne vlieg- vleugels. Op de champignonbedden zoe ken deze kevers bij voorkeur elkaar oo, terwijl zij voorliefde vertoonen voor de vochtigste en warmste gedeelten. Zij schij nen zeer algemeen voor te komen in cham pignon-aanplantingen, doch zijn tot dus verre weinig opgemerkt. Deze kever is vooral voor ons van nut, omdat hij een groote veelvraat is en mee- doogenloos huishoudt onder de levende insecten en andere kleine dieren. Het was reeds lang bekend, dat deze en aanver wante kevers gaarne vliegen eten en nog liever de larven daarvan. In ^vangenschap is gebleken, dat zij ook nrjten en maden eten en zelfs vrij groote vliegen aanval len, terwijl men ze kan voederen met rauw vleesch. Voor plantaardig voedsel voelen zij weinig, zoodat men niet be hoeft te vr.eezen voor afknagen der cham pignons. Deze kever en andere soorten der staphyliniden zijn door den Ween- schen professor Scheerpeltz vereenigd in «een tabel, die o.a. gepubliceerd is in het periodiek „Obst und Gemüsebau" en in beperkt aantal aan belangstellenden wordt toegezonden.

Soester Courant | 1933 | | pagina 5