DE BIJENKORF flfefitteinaalterfj DE Dankbetuiging, MUMm «Mui* „Msn" over Esperanto. HET KAASHUIS C. van Paddenburg ^BOEDELS te ko®p gevraagd S. Forigogen !§PD0R§TR:1& Attentie. Het is bekend, dat van de „vooraanstaan de mannen op alle gebied een zeker deel heftig voor onze taal is en een ander deel er slechts lauw tegenover staat, Mensch'en, die er bepaald tegen zijn, zijn er vrijwel niet. Doch ook die lauwe mensch'en moe ten worden gewonnen, slechts dan zullen iwij ons doel kunnen bereiken. Immers, die vooraanstaande mensch'en zijn het, die onze beweging een „zet vooruit" kunnen geven in de officiëele kringen. Het spreekt vanzelf, dat veel van dergelijke mensch'en geen tijd hebben om nu nog de taal te gaan Ieeren, maarmen kan ook op vele andere manieren helpen, bijv. kunnen zij, die een groep van mensch'en onder zich hebben, eens de aandacht vestigen op de taal, kunnen zij, die in gemeentebestu ren of dergelijke zitten hun invloed doen 'gelden, etc. Om nu algemeen de opinie van enkele vooraanstaande personen over het Espe ranto meer algemeen bekend te maken (en 'daardoor aanhangers van onze beweging), heeft de heer C. M. Hamaker, Ceintuur baan 7, Hilversum, het plan opgevat a. h. w. een bloemlezing van dergelijke uit spraken in propaganda-vorm te laten ver- Schijnen en die dan rond te sturen aan uitgevers, kamerleden, etc., etc. 'Hieronder laat ik nu enkele passages volgen uit de te publiceeren propaganda brochure. VOLKENBOND. De 2de zitting 1922, 'deed door zijn algemeen secretariaat een onderzoek instellen omtrent Esperanto •als internationale hulptaal". Uit dit onderzoek volgt, datt a. Esperanto geschikt is om de rol te Vervullen van internationale hulptaal, en dat een overvloedig gebruik, zoowel schrif telijk als mondeling, Kaar de eigenschap pen gaf van een levende, buigbare taal, die Teeds uitgroeide en in staat is nog voort durend te worden verrijkt; b. Esperanto onderwezen wordt, 't zij als verplicht of facultatief leervak, in staats scholen, lagere of middelbare, in 17 ver schillende landen, volgens de wet, minis- teriëel besluit of krachtens verordening van het stadsbestuur; c. gehouden proeven bewijzen, dat Es peranto zeer gemakkelijk aangeleerd kan worden, want Europeesche en Amerikaan- sche kinderen Ieeren het in één jaar met twee uren les per week en kinderen uit het verre Oosten in twee jaar, met een telfde aantal lesuren per week, terwijl zij zes jaar moeten studeeren met vier of vijf lesuren per week, om zich' de een of an dere Europeesche taal éigen te maken. Voor volwassenen is de benoodigde tijd korter; 25 tot 40 lesuren zijn voldoende; d. Esperanto de lesrooster niet zou overbelasten en de nationale tot elkaar te brengen en den vrede te be vorderen. PROF. Dr. H. P. HOLLEMAN. Reeds sinds mijn studententijd ben ik een wa ren voorstander van een wereldtaal en speciaal van Esperanto geweest, en ik zie met groote belangstelling den groei, met toenemende snelheid, van deze hulptaal. (Wordt vervolgd.) INGEZONDEN STUKKEN Buiten verantwoordelijkheid "der Redactie Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U het onderstaande in *Uw geeëerd weekblad te willen op nemen. Naar aanleiding van de muiterij op de Zeven Provinciën" verschijnen in de Ar beiderspers berichten, waaruit blijkt, dat H.H. Socialisten en Communisten zich' nog al bezorgd maken over het loit van hun muitende kamaraden. De heeren geven hierdoor blijk niet pp de hoogte te zijn van den toestand in Nederlandsch Oost Itndië. Immers, de inlander is de protégé van de regeering. Een Europeaan verliest zijn betrekking als hij een inlander, al of niet rechtvaardig, een klap toedient. Doch als een inlander een Europeaan mededeelt; dat hij hem gaat vermoorden, dan mag de Europeaan alleen maar zeggen: „Dat mag je niet deen, dat is slecht". Optre den mag hij eerst als geconstateerd is,| dat hij werkelijk is vermoord en dan is het te laat. De Hollander wordt bij alle mogelijke gelegenheden in zijn gezicht uitgelachen,.' respect ontbreekt ten eenenmale. De Heeren Socialisten en consorten be hoeven geen angst te hebben. De schuld zal wel op de schouders van de officieren gesehoven worden, daar draait het nu al naar toe. Hun zwarte broeders zal niets ernstigs geschieden. Wellicht een paar jaar gevangenisstraf, doch welke inlander maakt zich daar druk over. U4 geachte Redactie, beleefd dank zeg. giend' voor de verleende plaatsruimte, ver blijf ik, Hoogachtend, C.: aandoen, want ae ervaring leert, dat Esperanto juist integendeel de studie dier talen helpt bevorderen en tijd uitwint, als logische inleiding tot de La tijnsche, Grieksche en moderne talen. CONFERENTIE VAN PAEDAGOGEN te Genève, April 1922, van 96 gedelegeer den uit 28 landen. Na diepgaand, zaakkundig onderzoek, werd in een „manifest aan de onderwij zers der wereld", de invoering van Espe ranto aanbevolen als leervak op de scho len van alle Ia den der beschaafde we reld. PROFESSOR A. AULARD, van de Uni versiteit van Parijs. Zoo de Volkenbond in de geesten der volken wortel schieten moet, dan Keeft men eerst een internationale volkstaal noodig, om de gedachten en de gelijke behoeften van alle naties te kunnen uit drukken. Als de volken solidair zullen worden, dan moeten zij eerst elkander verstaan en el kander verstaan kunnen zij slechts, wan neer zij met elkander kunnen praten. Als alle volken elkaar kunnen verstaan en de geleerden van alfe Tanden kunnen samenwerken, dan zal 'de wereldvrede verzekerd zijn. Een eenvoudige gemakke lijke taal is noodig, welke studie bijna geen tijd en geld kost, en die door ieder een, bijna spelenderwijs in eenige maan den, kan worden aangeleerd. De internationale taal Esperanto vol tijd aan deze eischen. Men moet wel met li. tzinnigen spotzucht of met starre af- keerigheid van alles wat nieuw is behept zijn, om deze taai te kunnen bestrijden. PROFESSOR ERNST CASÏMIR hield in 1927 te Haarlem, op het Nederland- sche Esperantisten-congres, een warm pleidooi Voor invoering van Esperanto op de scholen. PROFESSOR W. E. COLLINSON te Liverpool. Esperanto vereenlgt in zich' 'de kracht van de Engelsche, de diepte van de Duit- sche, de nauwkeurigheid van de Fran- sche en de welluidendheid van de Italiaan- sche taal. PROF. Dr. D. VAN EMBDEN. Bro chure: Het goed recht van Esperanto, 1908 en 1925. HENRI M. ENTHOVEN, Dip!. Inge nieur. Esperanto, de wereldhulptaal, fs de grootste en belangrijkste beweging van onzen tijd. Deze gemakkelijk te Ieeren taal, bevattend slechts weinig regels, alle zonder uitzondering, logisch van construc tie door gebruikmaking van de meest ge= niale principes, in vergelijking tot de ont zaglijk, moeilijke, onregelmatige, onlogi sche, gegroeide talen, heeft ten doel de vele volkeren der wereld In broederschap Toekenning onderscheidingsteeken Bij beslissing van den chef van den gemeralen staf is te- rekenen met ingang van 13 Februari a.s. de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen militairen dienst toegekend aan den sergeanf-vlliiegtuiig'ma- ker A. H. Pubben van de luchtv. afd. Een schoolverpleegster Door het bestuur dei' vereeniging Volks onderwijs ds een adres aan den gemeente raad gezonden, waarin het verzoekt het daarheen te leiden, nu het instituut school- arts weder voor onbepaalden tijd is ter ap« dar binnen arzienbaren tijd PLAATSELIJK NIEUWS P. Floor—G. Versteeg xx S. de Zoete—P. R. Smulders 20 Joh. C. de Boer—H. J. V. Koof en 2—0 D. Waal—Jasp, dé Groot x W. Menger—Telderman 2—0 P. 'Reeringh—R. v. d. Nieuwenhof 2—0 M. Bakker— A. Waterman x;—x Voorloopige uitslag 10—0 R.K.U.D.V. speelde met wit. H. Bakker liet wit dam halen, doch verzuimde de juiste voortzetting te kie zen, hetwelk den Soestenaar een slechw ten stand bezorgde. Bij het afbreken dier partij stond de Groot veel' beter, doch is remise niet uitgesloten. De partij tusschen H. Bakker en P. C. v. d. H.arg werd eveneens afgebroj-i kien, doch staat verloren voor den Utrecht speler. Het gelukte den jeugdigen Chr. Bak ker in het middenspel een schijf te win nen, waardoor hij tevens dam kon halen. Het eindspel behandelde hij correct en won hij derhalve de partij. De partij Fldor—Versteeg, welke opk afgebroken werd, staat in remise-stelling. De Zoete behaalde door een afruil' dam en gaf zijn tegenstander geen kans om: remise te forceeren. Tegen H. J. van Kooten behaalde J. de Boer in het middenspel schijfwinst,! waardoor hij zijn partij tot een overwin ning bestempelde. D. Waal geraakte in een zeer ongunsti- gen stand, daar hij zich liet verleiden; tot een insluiting. De* Groot koos echter niet de sterkste voortzetting en bij het afbreken der partij bleek ook hier een remise-stelling aanwezig te zijn. Telderman werd verschalkt dooi* een lokzet van zijn tegenstander, waardoor Henger 1 schijf voor kwam.- Het eind spel behandelde laatstgenoemde naar be- hooren, zoodat ook deze partij voor de Utrechtenaren verloren ging. De partij Reeringh—v. d. Nieuwenhof kenmerkte zich door regelmatig spek In het eindspel maakte de Stichtenaar een blunder waardoor deze partij voor Soest 2 punten bezorgde. In tegenstelling met de vorige was de partij aan het laatste bord zeer onregel matig. Deze werd in remise-stand afge broken, „De Reuzenzwaai" De revue „De Reuzenzwaai", welke ojplangs door leden Van de Gymhastiiek- vereeniging „A.G.A.V.S." te Soesterberg met zoo veel succes werd opgevoed, zal op Djïnsdag 21 Febr. a.s, 's avonds tie 8 uur wederom opgeveerd worden in Ho tel' „Huis ten Halve". V Overplaatsing Bij beslks^g'Van Minister van De- f-eusóe^ls de adjudanJ^jn dero f ficier-admri *">istrateur W. Truftrfra^^rehTluchtvaart- voor de scholen in de gemeente Soest een schoolverpleegster wordt aangesteld. Deze kan zoo noodig in overleg met den ge meentearts de kinderen dei' verschillende scholen op bepaalde of onbepaalde tijden onderzoeken, zooaTs dat in verschillende andere gemeenten met zooveel succes plaats vindt, waar de schoolverpleegster als assistente van den bestaanden school arts, zeer goed, zeer veel en zeer produc tief werk tot stand brengt en vooral door hare maatregelen voorkomt, dat ouders hun kinderen onrein houden en onrein ter schoof zenden, zooals dat in dien te- genwoordigen tijd nog maar al te vaak gebeurt, waardoor de nette kinderen dik wijls de dupe van hun ongewasschen, slordige, ongekamde langharige kameraad jes worden, wat vaak onaangename ge volgen met zich brengt. Die Schöpfung Dinsdagmifddag had in Hotel „Huis ten Halve" te Soesterberg de opvoering plaats van „Die Schöpfung", oratorium van Jos. Haldal, door het Soesterbergsch ge mengd 'koor, onder leiding van den heer Theo de Vries te Bilthoven. Als solisten werd medewerking verleend door Mevr. De Kolf en de heeren W. Stiicecks en Jac. Ph. Caro. De muzikale begeleiding werd verzorgd door de nieuwe Amsterdam sche Orkest- vereendging. Het geheel is een avond geworden van groot kunstgenot. Zoowel de zang der solisten als van de vereeniging was su bliem; bijzonder goed voldeden ons de alten. Soms echter vroegen we ons af^ of de accoustiek dei' zaal voor zulk gege ven wel gehet; -esc bikt was. Voor dat gene, wat de Leer De Vries met zijn koor ons te genieten gaf, maken wij gaar ne ons complement. Ook de solisten, zoo wel als de oikestvereeniging hebben de verwachtingen verre overtroffen. Kennende de moeilijkheden verbonden aan de opvoering van een dergelijk werk voo-r een omgeving als Soesterberg, was het geheel een buitengewone prestatie. Dammen J.l. Dinsdag had de return-match plaats tusschen Soest I en R.K.U.D.V. I uit Utrecht. De vorige ontmoeting had een gelijk spel tot resultaat. Het getukte Soest ditmaal den wedstrijd te winnen, daar partijen in haar voordeel eindigden, terwijl uit de afgebroken par tijen waarschijnlijk 5 winstpunten worden behaald. De vermoedelijke uitslag zal 15-5 in het voordeel van Soest zijn. De uitslag luidt als volgt: -| 1 Soest I R.K.U.D.V. 1 H. Bakker Jr.—C. J. de Groot xX H. BakkerP. C. v. d. Harg xx Ch. Bakker—A. J. Kurver 2—0 Oest, Tlfii nieuwen zaak. De belangstel- Hing liet niet te wehschén ovetv De zaak ziet er goed tilt eh aan Al eischen Is Voldaan, om het Interieuir toit een aangenaam geheel te maken, terwijl met de zoo zeer gewensehte hygiëne in' alle opzichten rekening is gehouden. Wij wenschen den heer Van Woerkom; die in de Soester Slagerswereld geen om-, bekende is, veel succes. j „Bosch en Duin" In andere handen Zooats reeds eenigen tijd gekend, Isi het Hotel-Pension „Bosch en Diun,> van eigenaar verwisseld. j Dezer dagen heeft de overdracht plaats gehad en zijn wij goed ingelicht, dan is de nieuwe eigenaar, de heer W.agten- üonk, niet voornemens voor de activiteit van den heer v. d. Kuilen onder te doen. De heer van de Kuilen besluit zijn aan wezigheid aldaar met een intieme af- scheids-feestavond, terwijl de heer Wag- fendoiik op zijn wijze een openings-feest- avond Zal organiseeren. ,i Hiervoor zie men de advertentie in dit ftiummer. De 'heer Wagtendonk roepen wij gaarne een welkom en een groot succes toe in onze gemeente. Mij. tot Nut vatt 't Algemeen Voor de afd. Soest trad Woensdagavond op, idr. W. G. N. v. d. Steen ui ij Haarlem' met het onderwerp „Onze West", toe gelicht door lichtbeelden. De bijeenkomst, welke zeer druk bezocht was, o.a. door den burgemeester, werd' door de presidente geopend, waarop spr. het woord verkrijgt. Allereerst deelt hij mede, dat Suriname waard is om nader bezien te worden. Het is een heerlijk land met zeer gunstig klimaat; de schatten er van zitten in den grond. Steeds vraagt echter Suriname hulp uit hét Moederland, maar die hulp zou niet noodig zijn als de bevolking in Jt al gemeen niet zoo lui was. De Nederland;- sche Regeering geeft jaarlijks op de 8 millicen begrooting 3 mffli-oen gulden, 't Gebied is 5 maal zoo groot als Nederland en precies zoo groot als Java. Java telt 40 millioen zielen, Suriname 150.000. Er wonen Indianen, Britsch Indiërs, Javanen, Croaten, blanken en Boschnegers. De han del is in handen van Portugeesch'-Brazili- aansche Jodien. 1 Procent van 'd'e bevolking betaalt Inkomsten bbelasting, de andere 99 procent niets, 80 pCt. wordt op Staats kosten begraven, 75 pCt. van de kinderen kennen wel hun moeder maai' niet hun vader. j Voorheen werd het werk op de planta ges verricht door slaven, thans door contract koelies. De boschnegers zijn weg- geloopen slaven, die hét de regeering nog al eens moeilijk hebben gemaakt. Armoe- ée~heef sclw er aiet; er Ts"etengëndegT'Hêt afdeeirng Sn zijn rang overgeplaatst bij het 22e regiment infanterie, met de bestem ming om te worden toegevoegd aan den sndeelangs-districts-com'mandant te Rotter dam. Postduivenvereen. „De Zwaluw" Bovengenoemde vereeniging houdt op Maandag 13 Febr. in Hotel „De Gouden Ploeg" een feestavond.' voor leden, dona teurs en belangstellenden, met medewer king van de Mondharmoniea-vereeniging „Bravo". Leden van Voetbal-Ver. zullen muziek en voordrachten geven. Gezien het programma, belooft het een gezellige avond te worden; een inzet voor de in dit jaar te ho-uden T.B.C.- en Jubiilëitm'- vfachfen, welké vluchten gehouden wor den ter gelegenheid van het 12,5-jarig bestaan der vereeniging. De T.B.C.-vlucht zal' uitsluitend voor T.B.C.-patiënten uit Soest worden gèhouden. Reeds is een commissie benoemd oimf deze vluchten voor te bereiden, daar hier aan veel werk is verbonden. Wij hopen, dat „De Zwaluw" succes zal oogsten en dar een flink bedrag voor de T.B.C. zal kunnen worden afgedra- d£n. De toegang tot den feestavond) is vrij. Jubileum Naar wij vernemen zal het op a.s. Dins dag (14 Februari) 25 jaar geleden zijn,' dat de heer W. Tolboom tot stuise in de R.K. kerk, Steen hofstraat, word benoemd' en tot heden onafgebroken als zoodanig werkzaam was. 1 Aan belangstelling zal het den heer Tol boom dien dag zeker niet ontbreken. Achter de wolken schijnt de zon Door het Bestuur van de Vereeniging tot Bevordering der belangen van t.b.c.- patiënten in Nederland zal, op Woensdag 22 Februari in het Stationskoffiehuis te Soest bovengenoemde film worden afge draaid, waarbij het woord zal worden ge voerd door den WelEd. ZeerGel. Heer Dr. H. J. Stroband en I. Lessing, voor zitter van het Hoofdbestuur- Wij raden een ieder aan, deze belang rijke en schitterende film te gaan zien. teneinde op de hoogte te kunnen worden gesteld van het ontzaggelijke leed, dat door de tuberculose reeds werd aangericht. Deze film laat zien, dat de ziekte bij vroegtijdige behandeling kan worden ge nezen en de patiënt weer in de maatschap pij terug kan worden gebracht. Om teleur stelling te voorkomen, verzoeken wij ieder zich tijdig van een plaatsbewijs te voorzien hetwelk geheel gratis beschikbaar, wordt gesteld. Nieuwe zaak Dezer dagen opende de heer van Woer kom aan de Hartweg hoek Koninginne- taan naast de zaak van djen heer Van Doof andere firma's afgekeurd en daarna jaren als onbruikbaar sti! te staan, naait onze naaimachine weer schitterend, na te zijn her. steld door den monteur van het Pfaff Naaimachinehuis, Stations, weg 22, Baarn. J. HARTOG VERL. DALWEG 21 BAARN volk spreekt goed Hollatidsch, maar er bestaat geen samenwerking. Wel is de leerplicht ook een soort slavenplich't. Het land is rijk aan zuiver paalhout, dat door de worm] niet wordt aangetast. Ook) wordt veel goud in den bodem gevonden. Een en ander werd verduidelijk door mooie lichtbeelden en scherpe filmopna men. Bij velen zal de begeerte zijn opge komen om één en ander met eigen oog te gaan bezien. Circa 11 uur dankte de president den spr. voor zijn aangename voordracht. Burg, Grothestr. 45, Tel 2040 Koloniale- en Grutterswaren. Comestibles en fijne Vleeschwaren. Scherp concurreerende prijzen. Aanrijding Woensdagavond te half acht reden 2 dames op de fiets in de richting Amers foort. Van achteren kwam een auto, waar achter een andere op sleeptouw. Toen de eerste auto gepasseerd was, meenden de meisjes, dat ze wat naar links konden uitwijken, waardoor Mej. J. v. B., wo nende te Stoutenburg door de auto op sleeptouw werd aangereden. Zij viel en bezeerde haar been dusdanig, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Dr. S. was 9poedig ter plaatse en verbond de bloedende wonde aam het been. Zij kon tater in den avond de reis per autobus voortzetten. - Gevonden voorwerpen De mavolgende gevonden voorwerpen zijn terug te boe kom en aan de adressen,; achter de voorwerpen vermeld: D. Herdershond (geel-bruin), Ferd, Huijcklaan 14. Groene portemonnaïe m. inhoud, Oude Grachtje 19. Dtamesporte- monnaie met eenige postzegels, Steenhof straat 27. Een paar dameshandschoenen (bruin), Politiebureau. Zwarte gehaakte muts met rand, Politiebureau. R.K. Kerk boekje, Politiebureau. Zwarte kip, Soester- bergschestraat 35. Nummerplaat L 16282, Kolonieweg lb. Een duif, Kerkstr. 16. Zilveren heerenhorloge, Eigendomweg 105. Zwart-bonte hond, Beetzlaan 59. Glacé dameshandschoen, Schoolstraat 22. Schroe vendraaier, Korenweg 4. Handbeschermer. Hartweg 2Öa. Witte kindet handschoen, Ringweg 12. Zak met waschgoed» Birk- straat 19. EEN FLINKE JONGEN biedt zich' aan, ruim 14 jaar, voor, opleiding als fietsen-reparateur. Adres Beetzlaan 29, Soest. TE HUUR GEVRAAGD modern Landhuisje. Huurpr. plm, f35.per maand. Br. fr. no. 104 bureau van dit blad. NETTE COMMENSAAL gevraagd tegen 15 Februari. Br» no. 100 bur. van dit blad. Gevraagd tegen 1 Maart een NET MEISJE, voor dag en nacht, (huiselijk ver keer). Br. fr. onder no. \01 bu reau van dit blad. DEGELIJK KOSTHUIS aangeboden voor een net per soon. Br. fr. onder Ietter C 49 bureau van dit blad. TOEZICHT BIJ STUDIE en volledige hulp aan leerlinge* van de le klassen H.B.S., Lyceum enz., door onderwijzer. Conditie 125.— per maand. Br. fr. lett A 26 bur. van dit blad. Verkooplokaah SPOORSTR. 18. SOESTDIJK GEMEUB. ZIT-SLAAPKAMER gezocht door Heer. Br. te nol 103 bur. van dit blad. Pijnloos verwijderen van eelt en likdoorns. ANNA PAULOWNALAAN 28. Spreekuur Vrijdags van 2—5 uuf en volg. afspr. óf bezoek aan huis. JE ADRES voor levering van alln soorten mandenwerk en reparatie. Prima kwaliteit. Lage prijzen. Spaansch'e rieten stokken om fio* len en schoorsteenen door te ste« keft); 4 I 5 M. lang. Onbreekbaar, AANBEVELEND, C. VAN KLAREN BOSSTRAAT 67 SOESJ1 SOESTDIJK '-VOBMEEOraT-AHRES KARPETTEN LINOLEUMS MATRASSEN MEUBELEN Slaan Uw muren voohtig door? Vraagt bif Jantje van Alles inlichtingen, die heeft het lek gevonden I NIEUWSIR. 18 SOEST Soesterbergschestr. 6 - Tel. 2305 „Nieuwerhoek", Soestdijk. T. 2185 Specialiteiten in Wollen Dames-, Heeren- en Kinderkousen. Sokken, Ondergoederen, Pull overs, Ves ten, Jurkjes, Truien, Bébé-artike- len, enz. enz. Ajour-, Plisseer- en Kousenrepa-* ratte-inrichting. Ajouren 15 ct. per Meter. Plissee- ren 12.5 ct. per Meter. Smal Fes ton 25 ct. per Meter. In één dag klaar. HET WONDER der techniek lam ceeren wij vanaf 'heden door Uw Kousen onzichtbaar te repareeren, n.i. terugbreien van gevallen lad ders. Voor één gevallen ladder, elke lengte 20 ct., voor elke vol gende ladder 7 ct., inclusief slui ten van het gat en nieuw vormers der kous. Ook ladders in tricot goederen worden onzichtbaar her steld. Zegt het voort Deze reparatiën zijn onberispelijk Als U een lapje stof heeft ma ken wij voor U een corsage; Heden ontvangen de nieuwste Modebladen.

Soester Courant | 1933 | | pagina 2