IV m moeten in dezen tijd ook op de kleintjes passen. Waarom zouden wij dan niet eens na- aaan of wij nog ergens «en oude japon thuis nebben liggen, die wij toch niet meer dragen. Met heel weinig moeite kunnen w ij voor ons dochtertje van tus schen de tien en veertien een practische overgooier maken, waaronder een eenvoudig hoog aangesloten blouse met strik onder de liggende kraag ge dragen kan worden. -m- EEN PATRONENPRAATJB» Over brieven, die wfj ontvangen. Het doet ona genoegen, dat wij dé laatste inaandeu zooveel blijken van waardeering van onze lezeressen mochten ontvangen» Dat vinden wij des te prettiger, omdat de vele honderden brieven, die ons werden toegezonden, ons de overtuiging geven, dat er langzamerhand een hechte band tusschen onze lezeressen en de mo deredactrice is ontstaan. Talloos zijn de proble men, die ons wekelijks worden voorgelegd fen steeds weer doet het ons genoegen, wanneer wij hooren, dat wij de lezeressen met de beantwoor ding van dienst zijn geweest, Ook de modeplaatjes, die wij geven, worden voor het grootste gedeelte op verzoek geplaatst. Begrijpelijkerwijs kunnen wij niet aan alle aan vragen hiertoe voldoen, daar wij wekelijks, in verband met de beschikbare ruimte, niet meer dan hoogstens vier of vijf modeprentjes kunnen afbeelden. Om nu die dames, die een bijzonder patroon verlangen, niet teleur te stellen, zullen wij in het vervolg gaarne teekeningen van ge- wenschte modellen, die wij niet kunnen plaatsen, per brief toezenden mits natuurlijk postzegel voor antwoord wordt bijgesloten» Sohrfjf ons gerust. Ook zijn wij bereid, om bij wijze van proef, van willekeurige door u in te zenden mode plaatjes patronen te ontwerpen. Vindt u in de rubriek dus niets van uw gading, of hebt u er gens een bijzonder aardig modelletje gezien, dan kunt u dit uitknippen en aan het adres van onze moderedactrice zenden. Wij berekenen hier dan slechts een bedrag- voor van 68 cent en als u ons dan precies de maten opgeeft, die wij hier onder afdrukken, kunt u er verzekerd van zijn, «dat u een.^patroon ontvangt, dat uitmunt door fraaien snit en goeden pasvorm. Zooals wij reeds «eerder schreven, willen wij dit voor u bij wijze van proef doen. De tijd van onze moderedactrice is ook beperkt en wij vertrouwen er dan ook op, dat onze lezeressen van deze bij uitstek gunstige gelegenheid om voor zéér weinig geld een prach tig patroon te ontvangen, een bescheiden gebruik atullen maken, d.w.z. ons geen zéér ingewikkelde dn tijdroovende modellen zullen inzenden, die «onze moderedactrice alleen voor het ontwerpen al ruim een halven dag kosten. Eenvoudige model len van aardige japonnen, blouses of van kinder- kleeding zullen wij echter gaarne in de juiste «door u op te geven maat voor u maken. Hartelijk dank. Het spreekt van zelf, dat wij deze gelegenheid tot het inzenden van modellen ook openstellen, «om eens nauwkeurig na te gaan, wat over het algemeen door de dames in een bepaald seizoen voor kleeding wordt gewenscht. Bij de samen stelling van ons nieuwe modeblad, dat binnen kort wederom verschijnt, kunnen wij daarmede dan rekening houden. En nu npg, een woordje over onze wekelijksche patronen. Uit de brieven, die wij dagelijks ont vangen, lezen wij met genoegen, dat onze dames succes hebben met hun naaiwerk en het zélf maken 'van kleeding, dank zij onze propaganda in dezen tijd van bezüiniglng overal wederom ernstig wordt ter hand genomen. Er worden te genwoordig. voor weinig geld al reeds fraaie stoffen aangeboden, zoodat iedere huisvrouw met een klein beetje handigheid en een goed patroon zelf haar japonnen en kinderkleeding volgens eigen inzicht en smaak kan vervaardigen. En wat i6 er prettiger, dan succes met eigen werk? Of vindt u het niet leuk, wanneer u tot uw ken nissen kunt zeggen: „Kijk, dat japonnetje, dat ze allemaal zóó aardig vinden, heb ik zelf van «en patroon uit de krant gemaakt." Om nu het contact met onze lezeressen te ver sterken hebben wij besloten om onze gewone wekelijksche patronen, waarvan de kosten, in dien zij per brief besteld worden, 68 ct. bedroe gen te verlagen tot 58 ct„ zoodat bestelling per brief voortaan niet duurder kost, dan bestelling per postwissel of giro. Hebt u dan nog eens iets te vragen op het gebied van mode of huishou- ding, dan kunt u dat tegelijk doen. Voor het gemak geven wij hieronder nog eens een lijstje, dat u bij het bepalen van. de. maat van dienst kan zijn. Maat Bustewijdte Heupwijdte 40 92 100 c.M. 42 100 104 c.M. 44 108 110 c.M. 46 112 116 c.M. 48 120 124 c.M. 50 126 130 c.M. dij kinderen geve men steeds den juisten leef tijd op. Tenslotte nog iets over de rubriek van deze week. Op verzoek van eenige dames geven wij ditmaal weer eens een zeer geslaagd model van een japon voor meer gezette figuren, een aardige vlotte overgooier voor meisjes en een heel ge makkelijk te maken speelpakje voor jongens. Naar aanleiding van een vraag, die ons van twee verschillende zijden bereikte, plaatsen wij bo vendien een breipatroon voor een complete "baby- uitzet, die ongetwijfeld heel wat moeders en niet te vergeten grootmoeders in verrukking zal brengen. En nu, lezeressen, is het woord aan u. Schrijf «ons gerust uw wenschen of deel ons uw moeilijk- leden in de huishouding of op modegebied mede. Voor zooveel in ons vermogen ligt zullen wij gaarne met raad en daad terzijde staanl Alle corresponde: kunt u richten aan de Moderedactrice van u,t blad, Muzenstraat 5B, VGravènhage. CRIMINALITEIT BIJ VROUWEN. In Nederland staat deze er gunstig voor; op 9 mannelijke misdadigers komt er slechts 1 vrou welijke voor. In Engeland bedraagt het aantal vrouwelijke misdadigers echter 24% of bijna *4 van het totaal ~ïK— ONZE BREIPATRONEN. Een gemakkelijk te maken Baby-uitzet (B 4) Wanneer grootmoeder eens iets aardigs wlï breien voor het jongste kleinkind, komt hier ze- her wel een baby-uitzet voor in aanmerking Van verschillende kïiten werd ons reet hierom ge- vra* d en het uit- zetje, dat wij voor u ontwt rpen en reeds aan dt briefschrijf sters toezt Aden, zal ook bij u oi_ etwijfeld wel In de( smaak vallen. Wij willen b( deze gelegenheid no^ een paar vragen beant woorden, die ons her haaldelijk gesteld wor den. In de eerste plaats iets over het opstrijken. Het opstrijken van breiwerk kan alleen slechts met een voch- tlgen doek en een warm, doch niet te heet ijzer geschieden doch men denke ei aan, dat slechts rech te en geen geribde de boord, opgestreken mogen b.v. patronen, worden. Een goede kantsteek wordt verkregen, door de laatste steek der naald bij heen en weer gaande toeren recht verdraaid te breien en de eerste steek der volgende toer gewoon recht. In de tweede plaats nog een woordje over de juiste dikte van naalden en wol. Het is niet altijd mogelijk om de juiste dikte van naalden en wol aan te geven, daar dit geheel en al af hangt van de soort wol die men gebruikt en of men los of stijf breit. Het beste is daarom een! kléin proeflapje te breien om te zien, of jno^et opgegeven aantal steken overeenstemming is met de maten die voó'r het te breien vóórwerp noodig zijn. Zoo niet, dan wijzige men dit naar gelang het noodig is. Tenslotte volgt hief Patroon B 4: Baby-uitzetje, bestaande uit -trui, luierb.ro$k/ muts en wantjes. Dikte wol: 13 st. in de breedte en 16 toeren in de hoogte 5 c.M. Lengte trui 25 c.M., omtrek onder de armen 40 c.M., lengte mouw 15 c.M. Broekje 27 c.M. lang en 25 c.M. wijd. Muts. Omtrek hoofd 30 c.M. Wantjes. 12J^ c.M. lang en 6J^ c.M. wijd. Wij zullen het op prijs stellen bij gelegenheid eens te vernemen of u het patroon, dat wij tegen den kostenden prijs van slechts 30 ct. op aanvraag omgaand en zeer uitgebreid beschreven toezen den, bevallen is. Wij twijfelen er niet aan of u zult er veel pleizler van hebben! ZUINIGHEID IN CRISISTIJD, Van huisjurk tot geklcede japon, 't Is zoo gemakkelijk, (A 6) Een aardig werkje. Deze japon werd ons door een lezeres gevraagd, die voor ?en bijzondere ge legenheid een meer ge- kleede japon noodig had en niet gaarne tot het koopen van een nieuwe overging. Wij hebben gemeend in het bijgaand model een alles zins bevredigende oplossing te vinden en oordeelden het beter de vraag op deze wijze te behandelen, daar wellicht andere lezeressen er tevens mede gebaat zijn. Noodig is 1.50 M. kantstof, in dit geval zwarte, die volgens bijgaand model ge knipt wordt n.1. voor de pas', de mouwen en de go dets onder aan den rok, waardoor de oorspronkelij ke japon niet te herkennen zal zijn. De zijde wordt op ruim Yi c.M. ingeslagen en op de kantstof geregen en vlak langs de kant opgestikt. Heeft men een gekleurde zijden japon, dan Is het absoluut noodzakelijk, dat de kleur van de kant overeenkomt met die der japon. Kan men de tint niet precies bij krijgen, dan moet men witte of beige kantstof koopen en deze onder bijvoeging van een staal der gewenschte kleur bij een goede ververij laten verven. Is de japon van een of ander wollen weefsel, dan wordt inplaats kantstof soepel fluweel ver werkt en" men kan zeker zijn, dat het resultaat niet minder mooi zal zijn. Een goed zittend pa troon zenden wij u gaarne toe. EEN HUISHOUDELIJK HULP MIDDEL, Speciaal gefabriceerd glas, dat aan een hooge warmtegraad weerstand kan bieden, zóó zelfs, dat wij het bij het bereiden van schotels in den oven kunnen gebruiken, zonder dat 't zal sprin gen, is ons niet vreemd meer. Thans is de in- dustrie weer een stapje verder en heeft men waschborden van lichtgolvend glas, waarover het waschgoed schoon gewreven kan worden. Ook heeft men een nieuw type deegrollen, van een soort matglas, die evenals de gewone rollen om de handsvaten draaien en dit voordeel hebben, dat zij het deeg koeler houden. Zonder twijfel zijn deze huishoudelijke hulp middelen gemakkelijk te reinigen, maar zeker is ook, dat men er voorzichtig mee moet omgaan, want vallen, zal wellicht scheuren of breken ten gevolge kunnen hebben. EEN PRACHTIG MODEL, Voor zware figuren, (A 2) Gedurende langen tijd hebben wij geen mo dellen meer afgedrukt van een goede japon voor Zware figuren. Nu wij van vele zijden wederom het verzoek hebben gekregen, eens een zeer goed model voor de meer gezette vrouw te plaatsen, voldoen wij hieraan met ge noegen. Öok u zal deze japon ongetwijfeld wel bevallen, vooral om dat het maken ervan buitengewoon gemak kelijk i&. Deze japon met aansluitend bovenge deelte heeft een vrij laag aangezette klok- rok, waardoor het fi- 'güiir zeer goed tót* 'iïjh'recht komt', i' r i-Tn -yde taille zijn midde^ vóór, achter en opzijde aan de binnenzijde dwarse plóóifj es gestikt, die mier vórm aan het geheelgeven, terwijl het bovenstuk dicht langs de kant op den klokkenden rok ge- Stikt wordt. Indien zwart cra- quelé óf een andere soepel wollen weefsel gekozen wordt zou den wij hierbij een zwart zijden shawlkraag en manchetten aanraden. Willen we het geheel ge- kleeder maken, dan is dun wollen georgette hier voor zeer geschikt, terwijl wij uit de shawlkraag, die eveneens van dit weefsel gemaakt wordt, en uit de manchetten een smalle plissé laten komen, die aan den buitenkant, evenals de jabot, ge- ajourd wordt. I In de "halsopening komt een kanten vestje, (waarvoor wij Y M. breede kant noodig hebben, 1 die we aan de rafelkanten zoomen en op de (onderjurk vastspelden. Met genoegen stellen wij patronen beschikbaar in de gangbare maten tot en met maat 52, ter wijl wij ook zwaardere dames, indien zij ons de juiste buste- en heupwijdte opgeven, gaarne zullen helpen. PARIJSCHE MODESNUFJES. De nieuwste halskettingen bestaan uit groote houten bewerkte kralen, die in een of andere essence, gedrenkt zijn en die door de warmte der huid een zeker parfum verspreiden. Een zeer origineele ketting zagen wij, die uit glazen kralen bestond, terwijl de middelste kraal het grootst was en een goudvisschenkom voor stelde. Binnenin was een vloeistof, waarin zich In miniatuur glazen goudvischje bevond. Verlakt lederen bloemen in allerlei kleur en >rm, zijn zeer en vogue als corsage op japon nen en voorjaarsmantels. Als nieuwste tafeldecoraties zagen wij een met water gevulde glazen bowl, waarin stukjes geperst en geslepen glas van verschillende kleur en vorm, die als juweelen fonkelden en schitter den en een bijzonder aardige versiering vormden, vooral in een tijd, waarin bloemen schaarsch zijn. VOEDING VAN ZUIGELINGEN. Een zuigeling heeft ia het eerste kwartaal 100 ft 120, In het tweede kwartaal 90 100 en In het tweede halfjaar 80 h 100 calorieën noodig per kilo gewicht. De behoefte aan vocht is ook veel grooter dan bij volwassenen en bedraagt 150 c.M.8 per kilo gewicht. Wanneer een zui geling dus 10 pond weegt, heeft hl) L. vloei stof (melk óf bouillon) noodig; volgens dezen maatstaf zou een volwassene van 80 K.G. 12 L. vloeistof per dag moeten verzwelgen! De groote behoefte aan vloeistof bij de zuigeling staat in verband met den sterken groei en den opbouw der cellen. sIN DE KEUKEN. i Hoe bereiden wij konijn? Een smakelijk recept. Van verschillende zijden ontvingen wij de laatste weken vragen op het gebied van het be reiden van konijn. Gaarne schrijven wij hier eens een woordje over. Een onzer lezeressen vroeg ons b.v. of er niets aan te doen is, dat konijnen- vleesch dikwijls zoo zoet en week Is. Inderdaad zijn velen van meening, dat ko- nijnenvlecsch om zoo te zeggen ongenietbaar is, men vindt het zoet en week. Dit behoeft echter geenszins het geval te aljn, indien de huisvróuw zich slechts de moeite geeft een konijn smakelijk te bereiden. Het andere bezwaar, dat men veelal heeft, Is, dat het vleesch vergiftiging kan veroorzaken, daar het niet gekeurd wordt. Dit laatste kan echter n.c soo'n groot bezwaar zijn, daar een ervaren huisvrouw heel goed zelf kan vaststellen of het vleesch er frisch uitziet; is dit niet het geval, dan zal zij dit onmiddellijk zelve zien en daarbij komt tevens nog, dat nie mand op de gedachte zal komen, het vleesch van een konijn rauw of half rauw te eten, zooals dit veelal bij rundvleesch het geval is. De voedingswaarde ervan is buitengewoon hoog; volgens gedane onderzoekingen geven de volgende cijfers het watergehalte en het gehalte van vaste bestanddeelen aan: water vaste bestanddeelen Konijnenvleesch Kippenvleesch Varkensvlesch Kalfsvleesch Rundvleesch Men kan uit deze analyse dus zelve een ge volgtrekking maken. Konijn op pikante wijze toebereid. 1 konijn. Y L. water. kruidnagelen, 1 groote ui, 1 stukje spaansche peper, 1 laurierblad, 3 100 gr. bloem, 100 gr. boter. 1 d.L. roode wijn, 2 d.L, azijn. zout. - 1 1 eetlepel tomatenpuree. Het konijn wordt in stukken gesneden en 24 uur weg gezet in het water met azijn, kruidna gelen laurierblad, spaansche peper en een halve gesnipperde ui. Den volgenden dag wordt het vleesch uit de marinade gehaald, 100 gr. boter in de braadpan gesmolten en warm gemaakt, waarna de met een schoone doek afgeveegde stukken vleesch worden gezouten en bruin gebraden, de rest van de ui toegevoegd om eveneens bruin te bakken en even voor de toevoeging van het vocht, waarin het vleesch gestaan heeft en de kruiden, komt de tomatenpuree er bij. Het vleesch wordt op een bord gelegd, en de bloem met de boter vermengd, daarna wordt de vloeistof het vleesch in de pan gedaan. Men laat dit nog een uurtje stoven en voegt de wijn even vóór het opdoen bij de saus, W. VOOR KLEINE KLEUTERS. Speelpakje. (A 4) Onze kleine peuters moeten zich in huis met spelen niet behoeven te ontzien, daarom maken we een eenvoudig speelpakje voor hen, dat ruim zit en hen niet in hun bewegin gen belemmert. Gewerkt flanel is lekker warm en goed wasch- baar, evenals vyella, dat wel fijner, doch ook duurder is. Het model is heel eenvoudig met een rechte pas vóór en ach ter, die dubbel wordt genomen en waartusschen het bovengedeel te van het broek je, nadat het in- gerimpeld is, wordt genaaid; de onderkant der pijpjes wordt evenals de mou wen met een smal boordje afgewerkt, terwijl het split midden voor met kleine knoopjes wordt ge sloten; een smal wit kraagje en blesjes op de zakken dienen als garneering. Het speelpakje is gemakkelijk te maken en In den leeftijd van 1—3 jaar bij onze mode redactrice aan te vragen voor slechts 48 ct. «n pri Uit DE VOORJAARSMODE. Het komende voorjaar worden gedragen: Crêpestoffen van dunne soepele wol, zijde of wol met zijde; garneering met zijden tressen, die vlschgraat- gewijze worden opgestikt; robijnen en smaragden; blouses en korte jakjes van peau de suède; fluweelen handschoen met zacht leeren vlak aan de binnenzijde. VOOR ONZE MEISJES. [>ractlsehe Overgooier. lt een oude japon! (Al) Het rokje is een weinig klokkend met voor en achter een paar naar binnen vallende plooien, die, zooals het voor beeld te zien geeft, opgestikt worden op een lengte van 10 12 c.M. en verder goed in het model geperst moeten worden. De rugzijde is rond aan den hals en tamelijk hoog opge knipt, terwijl de voorkant la ger valt en puntig toeloopt; omi de armsgaten zijn schuine biezen opgestikt, terwijl van de rug naar de voorzijde een pat loopt, die even breed is als de bles, d* 3 c.M., en met een schuine punt, waarboven een knoop komt, afgewerkt wordt. Om het middel een smal ceintuurtje met gesp. Hebt u zulk een oude japon, dan kunt u met behulp van een patroon, dat voor den leeftijd van 1014 jaar kunt aanvragen, zonder kosten iets aardigs maken HET AANVRAGEN VAN PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te maken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijsluiting van 58 ct. in postzegels voor Japonnen en 30 ct voor breipatronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5B, 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening 191919 t.n.v. den Knippatronendienst te 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duidelijk vermelden! KNIPPEN EN BIJWERKEN. §Hcbt U de juiste maat? fj Het aanzien van een japon» 'is Goede raad Is goud waard. Alvorens we tot het knippen van een patroon overgaan .verdient i het aahbéiveling, hét eerst op een goed passende japon uit te leggen, om te zien of inderdaad de juiste maat is aangevraagd en of niet alleen de breedte, maar eveneens de lengte met de gestelde eischen overeenkomen. Pa tronen zijn altijd zonder naden, zoodat hiermede rekening moet worden gehouden bij het knippen. We kunnen rekenen, dat 8 a 10 c.M. aan den onderkant van een rechte rok aangeknipt moet worden, terwijl wij aan den onderkant van een blouse kunnen volstaan met 5 6 c.M.; hierin komt een smalle zoom als afwerking, ter wijl genoeg ruimte overblijft om haar een weinig ruim boven den rok te laten zitten. Bij het opstikken van blouse of rokdeelen of Indien de rafelkant ingeslagen wordt om op kant stof, zijde of fluweel gewerkt te worden is Yi c.M. inslag voldoende, indien de stof ten minste niet te rafelig is. 2 c.M. wordt aan alle naden, als o.a. schou der-, zij- en mouwnaden aangeknipt, alsmede aan de naden van rokken, terwijl bij onderklee- ding ruim 1 c.M. voldoende is b.v. voor de af werking met Engelsche of platte naden. Ongevoerde mantels vragen een inslag van onderen van 5 c.M. Aan alle stoffen, die spoedig- rafelen, wordt Yi c.M. extra aangeknipt en tevens verdient het bij deze weefsels aanbeveling, om dadelijk nè het knippen de schuine armsgaten en halsuitsnij ding met een zijden draadje over te naaien. Nadat de naden van stoffen japonnen zijn gestikt, worden zij uitgestreken en de rafel over- genaaid met kleine steken; bij laken en fluweel beperkt men zich veelal tot het uittanden der naden. Een nette binnenafwerking verhoogt het aanzien van een japon, want hoe mooi het uiter lijk van een of ander kleedingstuk moge zijn. het verliest zijn waarde, indien men aan den binnenkant een slordig onafgewerkt geheel ziet. Naden van ongevoerde mantels worden om- gebiesd met satinet of zijde in bijpassende tint. DE DOKTER AAN HET WOORD! Kan men voorzorgen nemen tegen de griep? Indien deze vraag ons gedaan wordt, zullen Wij hierop zeker toestemmend antwoorden. In de eerste plaats vermljde men het om on- noodig bij grieppatiënten te komen en, kan men hieraan niet ontkomen, dan gebruike men for- mamint of andere desinfecterende middelen, die de neus- en keelholte ontsmetten. Verder moet men in tijden van griep, indien men reeds sporen van neusverkoudheid bemerkt, vermijden om op plaatsen te komen, waar veel menschen bijeen zijn. Het dragen van warme kleeding «n bovenal warme kousen en waterdichte schoeoen te een eerste verelschte. Verder moet men vanuit een warme kamer niet onmiddellijk naar buiten gaan, evenmin nadat men pas een bad genomen heeft, VM 33-6

Soester Courant | 1933 | | pagina 4