De Erfenis van V7< m m m b Hf B H Ui it WH M mmm pp §j f§§ §§f Bljenfilm De vertooning van deze interessante film Is een groot succes geworden.^ Vijt orga nisaties hebben in samenwerking met el kaar deze filmavond mogelijk gemaakt, n.1. de afdeelingen Soest, Baarn en Amers foort van de Vereeniging voor Bijenteelt, de afd. Soest van de Ned. Natuurhistori sche Vereeniging en de afd. Baarn—Soest van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plant- kunde. De film draaide in „Religie en Kunst met als operateur den heer Bijl te Baarn, terwijl de heer Amesz van de Bijenteell- vereeniging te Soest in alles groote mede werking verleende. Dat de film een suc ces was, mag blijken uit het feit, dat dien dag ongeveer 500 leerlingen van La- acre- en Mulo-scholen te Soest de film bewonderden. Des avonds waren er ruim 300 toeschouwers, meerendeels leden, maaar ook vele niet-Ieden. Onder liet not van een mooi nummertje muziek wera hun een blik gegeven in de mooie bijen* en bloemenwereld. De film werd opgeno men op het bijenteeltbedrijf van J. de Meza, Santpoort en stond onder weten schappelijke leiding van den eigenaar. Spe ciaal het gedeelte dat het zwermen der bijen te zien gaf, Is bijzonder goed slaagd De Voorzitter van de Bijenteelt Vereeni ging te Soest dankte na afloop de Bijen film commissie voor haar arbeid, in 't bij zonder den heer Amesz en alle aanwezigen voor hun belangstelling. De Vereeniging voor Volksonderwijs Had voor de Openbare scholen in de kosten bijgedragen. Rijwiel ontvreemd Kort geleden werd van een rijwiel van een der leerlingen dier NijverheidsschocjÜ een der leerlingen der Nijverheidsschool bedrijver schijnt een verzamelaar te zijn, Dezer dagen is n.1. wederom zoo'n exem pfaar van een der rijwielen ontvreemd. Ned. Herv. Jeugddienst Zondagavond werd in de Oude Herv. Kerk een jeugddienst gehouden, welke stond onder leiding van Ds. E. Oroene- yeld en zeer goed bezocht was. Tot tekts kiest Z.Eerw. Philippenzen 3 vers 12, 13 en 14 en daaruit als middel punt: „Eén ding doe ik". Uit het geheele leven van Paulus spreekt éénheid, als een gouden draad loopt een lijn van een heid en eenvoud, zoowel vóór als na zijn bekeenng. Hij zocht naar een vasten grond. Al zijn kracht concentreert hij om vooruit te zien en te vergeten wat achter is. Hij, de man op leeftijd, ge plaatst in een gevangenis, spreekt dat woord uit, hij ziet het leven als een ren baan en spant alles is om de lauwerkrans te bemachtigen. Zijn leven heeft hij in ■alle t4-jdea-4oGgzien, hij heeft Jezus ge- de zaal eivol. Velen moesten nog worden teleurgesteld. Een der paters opende den avond en heette de aanwezigen, in het bijzonder pastoor Voss en de beide kape laans Reijers en Bouwmieester hartelijk welkom1. Spreker leidde daarop met een kort woord de film bij de aanwezig-en in, waarbij hij het een en ander vertelde over de zeden en gewoonten van de inlan ders van Flores en den missie-arbeid on der de inbboorlingen. De film1 zelf is goed glesilaagd. De prach tige natuuir-opftarnen van het eiland Flo res werden hier in rijke afwisseling ge toond. Ook de verhalende inhoud van de film is filmisch goed gegeven en weet de moedige spanning zoowel voor kinderen als bi'j ar.ideren op te wekken. Het ge geven is buitendien geen fantasie, maar overe-enlkomls tig de werkelijkheid, 't Hoofd doel van de film: belangstelling voor de missies, wordt door deze film in hooge mate bereikt. Trouwens ook de didaktische waarde, voor wat betreft de kennis van land en volk van Insutinde, is niet onbe langrijk. De eigenaardige woningen der inlanders, de transportmogelijkheden, de feestelijke inlandsche dansen en wat al niet meer zijn mooi en interessant door het hoofdverhaal heen geweven. Het eigen lijke gegeven is: een imlandsch meisje^ dat katholiek geworden is tegen den zin harer ouders en door dezen verkocht werd. Hare vlucht uit het ouderlijk huis, de kastijdingen en martelingen, die zij na haar ferughaling te verduren heeft en ten slotte de roerende o-ogenblikken op- haar sterfbed zijn werkelijk spannend verfilmd. Onder de auto vonden in wien hij de volmaaktheid ziet. In zijn jagen is vorm, omdat hij door Jezus gegrepen is, hij ontdekt een macht die hem bindt. Als wij uit Christus leven vergeten wij onzen dood en zonde maar baken naar volmaaktheid. Kunnen wij hem dat woord nu nazeggen, wij, de mensch, die alles najaagt, wij, die aan ons zelf vervreemd zijn. Wij leven met 2 aange zichten, één voor de wereld en misschien ién voor God. De mensch grijpt alles wat buiten hem ligt, maar grijpt steeds mis. Als wij jong zijn willen wij alles grijpen, doch beden':, het leven is kort; niets kan men o\ -. doen. Wij zijn gebon den aan oogendienst, begeerlijkheid des vleesches en aan de genietingen, wat alles schaduw is, maar wij moéten ons laten grijpen door Hem, die ons rust geeft, daarmee wordt Hij verheerlijkt. Na gebed werd gezongen Gez. 77 4 en werd de zegenbede uitgesproken. Gecollecteerd werd voor het jeugdwerk. De Wigwam Door Makelaar Reintjes is aangekocht het gebouw, gelegen achter perceel Kerk- pad Z.Z. 24. Het zal door de Katholieke Verkenners als hoofdkwartier worden gebruikt en de „Wigwam" worden ge- beeten. Missie-film In het St. Josep-hgeDouw aan de Steen- hofstraat alhier werd Zondagmiddag voor de kinderen en des avonds voor de volwas senen onder tekfong van de paters missio narissen van Steyl de Missie spreek- en ktarikfdim „Ria Rago" vertoond. 7oowel des middags als des avonds was Op den Lange Brinkweg raakte bet zoontje van Van Breukelen Vrijdagmiid- dag onder de vrachtauto van een Bun- schoter vischboer. De vi-schboer haalde het kereltje zelve van onder de auto en droeg den kleine naar de woning zijner ouders. Na afgifte van het jongetje» spoed de de vischboer zkh terstond weer naar, de auto en reed viug weg, zonder zich verder om het geval1 te bekommeren. Het ventje klaagde over pijn in rug, armen en beenen. Gelukkig kon Dr. Rupert geen letsel van belang constateeren. Met behulp van buren en de politie heeft men den automobilist kunnen op sporen, die zich in elk geval tegenover de politie zal hebben te verantwoorden. De eerste les in bijenteelt Zaterdagavond heeft de heer Van Elhipt, bijenteeltlieeraar te dezer plaatse in „De Gouden Ploeg" zijn eerste les gegeven in bijenteelt. Een tweetal bestuursleden van de afd, Soest waren met de cursisten aanwezig. Vóór dat de les aanving herinnerde de Voorzitter der afd. er aan, dat deze ver eeniging in den laatsten tijd wel bijzon der actief optreedt: Een wede geleden vierde men het 12,5-jarig bestaan der af- deeling; j.f. Vrijdagavond werd in „Re- Bgie en Kunst" de mooie bijenfilm ver toond en n.u vanavond zijn we weer bij elkaar om een cursus aan te vangen. Het merkwaardige is, dar Soest dit alles niet alleen dcet, maar steeds in samenwerking met die zelfde vereenigtn gen en nu weer de cursits, die alleen kon rot stand ko men door deelname van meerdere leden, van deze zuster-afdeelingen. Dat alles wijst zoo -duidelijk op de beste harmonie, die er tusschen de drie afdeelingen bestaat. Door samenwerking hebben we nu al twee mooie dingen tot stand gebracht en in de toekomst zal ongetwijfeld door een drachtig optreden nog meer worden ge daan tot heil van den fmker. Daarna ving de heer Van Efmpt zijn fes aan, even interessant als altijd, begin nende bij den winferzit van een bijenvolk. Teekcningen op het bord verduidelijkten zieer het gesprokene, terwijl aan 't eind van de 'Jes nog een dictaat van het behan delde werd rondgedeeld. Dat zal bij iedere fes geschieden, waardoor de cursist in 't bezit komt van een waardevol beknopt overzicht van het geteerde. De vermenigvuldiging van dit dictaat is geschiedt door den Secretaris van de afd. Soest, de heer Van Boven. Zoo heeft men ook hier weer samengewerkt om de re sultaten van den airsus zoo groot moge lijk te doen zijn. Het aantai cursisten is reeds voldoende,. n.1. 15, maar er kunnen er nog meer van profiteeren. Wie lust heeft krijgt nog toe gang. Waar gaat het met Europa heen? Door Dr. E. BENES, Minister van Buitenlandsche Zaken in Tsjech'o-SIowakije. Onderstaand artikel van Dr. Benes heeft vooral in de Do- naulanden zooveel commentaar uitgelokt, dat wij het voor onze lezers hierbij verkort weergeven. Het probleem van het na-oorlogsche tijd perk en den na-oorlogschenmensch wordt gekenmerkt door het feit, dat de geheele wereld en Europa in het bijzonder uit- eengescheurd wordt door twee machtige stroomingen, die het politieke, maatschap pelijke, economische en cultureele leven volkomen beheerschen. Het zijn ten eerste *et conflict, dat ontstaan is door de ge- 'gen van den oorlog voor de geheele "M, waardoor een algemeene crisis is veroorzaakt, en ten tweede in de over wonnen landen en zelfs in enkele an dere het conflict van een binnenland- sche politieke revolutie, die dipgaande maatschappelijke veranderingen tengevol ge heeft. Deze twee groote politieke en maatschappelijke stroomingen werkten op elkaar in, waardoor complicaties ontston den en uit den aard der zaak de groote moreele, economische en politieke ver wording veroorzaakt werden, die het te genwoordige Europa kenmerkt. Er be staat geen eenheid, geen mogelijkheid van synthese, geen band tusschen de Euro- peensche mogendheden. Het schijnt, dat Europa uiteenvalt in deelen in den vol len zin van Het woor'd; cl af er geen en kele band, niet het geringste gevoel van saamhoorigheid meer tusschen die deelen bestaat, dat niets Hen meer, samen kan binden, zoodat er tenminste eenige orde in deze chaos kan worden gebracht. De verschillende politieke, maatschap pelijke en economische rampen en de re volutionaire ideeën, die door, den oorlog zijn ontstaan, hebben in elk land weer een andere uitwerking gehad al naar ge lang van de politieke ontwikkeling, de so ciale en economische structuur en liet peil, waarop, bet betrokken volk moreel en cul tureel stond. De sociologische wet, dat revoluties heftiger, wreeder en ingrijpen der zijn naarmate hét land minder in con tact is geweest met den vooruitgang der Westersche beschaving en de vruchten van de Fransche revolutie, is ook bij de na- oorlogsche revoluties weer bevestigd. De maatschappelijke gevolgen van den oorlog. Geheel Europa is in gisting. Van de vier groote Europeesche mogendheden is er een bolsjewistisch, terwijl de ander ten prooi is aan nationaal-socialistische woe lingen. De kleine centraal-Europeesche mogendheden maken moeilijke tijden door tengevolge van een binnenlandsche om wenteling, die tegelijk een politieke is, terwijl de economische en financieele cri sis wordt aangevuld door de sociale en economische revolutie in het na-oorlogsche Europa. Alleen Frankrijk en Engeland on der de groote, België, Holland, de Scan dinavische landen en Zwitserland onder de kleine mogendheden bieden werkelijk tegenstand. Ook Tsjecho-Slowakije be hoort tot de meer stabiele landen, hetgeen verklaard kan worden uit het feit, dat ons volk zich' reeds vroeg naar hét Westen heeft georiënteerd en dat onze politieke revolutie eigenlijk reeds achter den rug is, zoodat \yij beter voorbereid waren op de na-oorlogsch'e revoluties. De wereldoorlog en de revolutie van 1918 hebben Europa gemaakt tot een staalkaart van groepeeringen, regeerings- vormen en tegenstrijdige filosofische en sociale opvattingen. Deze stroomingen uiten zich' in sterk uiteenloopende naast elkaar optredende politieke stelsels, zooals het Russisch'bolsjewisme met zijn theorie van de wereldrevolutie, het Duitsché natio naal socialisisme met zijn streven naar de dictatuur, het Italiaansché fascisme met zijn theorie van hét nationale dynamis me en de erfenis van hét Romeinsch'e kei zerrijk, hét Hongaarsch'e feodalisme, dat sinds den oorlog niets geleerd en niets vergeten heeft, de dictatoriale regeering van Polen en Joegoslavië, de democrati sche van Frankrijk en de vroegere neutrale mogendheden en tenslotte de Engelsch'e en de Amerikaanscheiik'^nocratie, die hun nor male evolutie hebben voortgezet. Het feit, dat al deze stelsels naast elkaar bestaan, verklaart volkomen dat Europa zoo ver deeld is en ten prooi is aan zooveel moei lijkheden. Het verklaart ook, waarom de tegenwoordige tijd beschouwd moet wor den als tot in den grond revolutionair en waarom samenwerking, bondgenoot schap of zelfs hét eenvoudige contact met de aangrenzende landen zoo moeilijk zijn geworden tusschen de verschillende staten. Waar gaat het met Europa naar toe? De tegenwoordige Europeesche chaos kan door drie punten gekenmerkt worden: a) De reactie, die door den oorlog en de na-oorlogsche revolutie is overwonnen, herleeft en tracht zooals de regel is na elke revolutie door haar tegenstand op politiek en maatschappelijk gebied de na oor'Iogsche organisatie omver te werpen. Deze gang van zaken teekent zich' het dui delijkst at in Duitschland en Hongarije, verder in Italië, Oostenrijk en andere lan den. Staatsgrepen, contrarevoluties, het vormen van rfiilitaire reactionaire organisa ties, het tot zwijgen brengen der parlemen ten, straatgevechten, politieke moorden zijn de symptomen van deze agitatie. b.) Zooals wij reeds zeiden, heeft de revolutie van 1981 uit maatschappelijk oog punt in kracht en diepte de maatschappe lijke revolutie van 1789 nog overtroffen. Zij heeft het probleem van den vierden stand in al zijn uitgebreidheid doen zien, socialisme en communisme, collectivisme en staatskapitalisme aan de orde van den dag gebracht en vooral de nieuwe opvat tingen omtrent den staat en zijn functies, b.v. over den fascistischen of den bolsje- wistischen staat. Dat alles verleent de na- oorlogsche Europeesche revolutie een bij zonder karakter, terwijl het tegelijkertijd de tegenwoordige situatie ingewikkelder maakt en een algemeene Europeesche sa menwerking de grootste moeilijkheden in den weg legt. c.) Tenslotte hebben de vredesverdra gen na 1919 de internationale politiek van Europa en zelfs van de geheele wereld volkomen beheerscht. Ze zijn het voorwerp geweest van hevigen strijd en internatio nale conflicten en hebben in sommige lan den zelfs een diepgaanden invloed op den strijd om de politieke en sociale revolutie, die een gevolg is van den oorlog, terwijl zij de verschillen tusschen de regeerings- men vergrooten en de internationale ver houdingen nog ingewikkelder maken. Sommige Europeesche mogendheden zijn in hun politieke en sociale omvorming zoodanig gevangen, dat de verschillende partijen en standen niet meer kunnen sa menwerken om de politieke en sociale vraagstukken tot een oplossing te brengen. Het eenige punt, waarop nog samenge werkt kan worden, is de gezamenlijke strijd tegen "Hef buitenland,; tégen 'de re- geeringsvormen 'der aangrenzende landen en tegen de zelfgenoegzaamheid over 'de vredevserdragen bij 'de landen, die den oorlog "Hebben gewonnen. Aan deze lan den wordt alle ellende toegeschreven, 'die de volkeren overkomt. De werkelijke oor zaak der. moeilijkheden, zooals de eco nomische en moreele 'gevolgen van den oorlog, de sociale en dikwijls ook econo mische revolutie in hét betrokken land en de fouten van zijn vroegere, zoowel' als die van zijn nieuwe regeering worden niet in aanmerking genomen; van alle ellende krijgen slechts de oorlog en de buurstaten de schuld. Al 'deze ontevredenheid, die culmineert in een nationalistisch extremis me, werkt dus niet op hét terrein van de internationale politiek. Over het algemeen kan geconstateerd worden, dat hét na-oorlogsche Europa, dat de resultaten der revolutie van 1789 in prijktijk liad moeten brengen, met de so ciale revoluties van 1918 dit voorbeeld verre heeft voorbijgestreefd en thans voor zijn bestaan moet strijden tegen de poli tieke en sociale reactie, terwijl het zoekt naar een middel om de democratie te ver anderen in overeenstemming met de revo lutionairen toestand van hét na-oorlogsch'e tijdperk. Het bolsjewisme, hét fascisme en het nationaal-socialistische karakteriseeren het beste het verschil, dat er bestaat tus schen de principes van 1918 en die van 1789. Het veelkleurige mozaïek der Euro peesche regeeringsvormen getuigt van de geestelijke verdeeldheid in hét oude we relddeel en de onmogelijkheid van een in ternationale samenwerking. Voor vele krin gen zijn de vredesverdragen slechts een voorwendsel voor een revolutionaire natio nalistische aticviteit. Dat alles bewijst, dat Europa zich in een moeilijken overgangs tijd bevindt, die misschien nog vele jaren zal 'duren en 'dat onze geheele generatie een groote moreele, politieke en soicale wereldrevolutie doormaakt, veroordeeld, om zich' tot Ket einde toe door deze crisis heen te worstelen zonder nog het einde ervan te kunnen zién. Onze generatie leeft in een tijdperk, dat uit historisch oog punt zeer interessant is, doch' ook uiterst moeilijk en vol van ernstige verantwoor delijkheid. BU1TENLANDSCH WEEKOVERZICHT Een week Hitler-regeering. Naar een dictatuur? Zullen de Hohen- zollern terugkomen? Staat van beleg in Roemenië. Twee typee rende berichten, die de oorlogs gedachte cultiveeren. Hitier heeft thans een week het bewind in Duitschland in handen, een week ook hebben wij kunnen kennis nemen van de ontwikkeling van den politieleen toestand bij onze Oostelijke buren. Een van de resultaten van de regeeringswisseling ij geweest, dat er in tal van plaatsen schiet partijen hebben plaats gevonden, waarbij vele dooden zijn gevallen. Een ander re sultaat van het nieuwe bewind is geweest, dat er verschillende mutaties in leidende ambtenaarskringen hebben plaats gevon den, d.w.z. voor de tegenwoordige regee ring onbetrouwbare elementen zijn ver vangen door betrouwbare, lees nationaal- socialistisch georiënteerde lieden. De eer ste week heeft ons ook laten zien, dat Hitier het niet alleen bij woorden heeft gelaten ten aanzien van de marxistische partijen. De „Rothe Fahne" en de „Vor- warts" werden voor enkele dagen verbo den, omdat zij regeerings-vijandige arti kelen publiceerden, het communistische Karl Liebknecht-huis werd van onder tot boven toe onderzocht en wagenvrachten paperassen in beslag genomen. Ook el ders in het Duitsché Rijk werden commu nistische gebouwen doorzocht en papie ren in beslag genomen. Dit alles in slechts een begin. Een nieuwe persverordening is aangekondigd, die op een ware kneveling van de andersdenkende pers neerkomt. Het „Deutsche Reichsverband der Deutschen Presse", waarin journalisten uit alle dee len van Duitschland, zonder onderscheid van politieke richting zijn vereenigd, heeft Zondag vergaderd en zijn waarschuwende stem verheven tegen de beknotting van de persvrijheid, die de pers de vervulling van haar in het staatsbelang zijnde taak om mede te werken aan de vorming van de publieke opinie onmogelijk te maken en blijkens de ervaringen van de laatste dagen hun doel geheel missen. De Duitsch Nationalen, die zooals men weet ook in het kabinet Hitier zijn verte genwoordigd, hebben bij monde van den waarnemend partij-voorzitter te kennen ge geven, dat zij het huidige régime slechts beschouwen als een overgangssituatie naar het herstel van de monarchie. Von Win- terfeld zeide o.a.: „Een Rijkspresident sterft, doch de koning niet. Daarom blijft het einddoel de Pruisisch-Duitsche Hohen- zollern-monarchie. Zij slechts kan een Duitschland weer tot vrijheid, roem en eer voeren". Het sabelgerinkel begint weerMaar we gelooven, dat de nationaal-socialisten weinig voelen voor een herstel der Hohen- zollern-dynastie en zij hiertoe zeker hun medewerking niet zullen verleenen. Zij zul len trachten de algeheele macht in Duitsch land in handen te nemen en zullen zich niet ontzien hiertoe van dictatoriale midde len gebruik te maken. De Pruisische Landdag, die aan het einde van de vorige week bijeen was, heeft intusschen een nationaal-socialisitsch voorstel tot ontbinding van den Landdag verworpen. De zitting, waarin deze beslis, sing werd genomen kenmerkte zich door tallooze incidenten en alleszins partijdige leiding door den nationaal socialistischen voorzitter. Intusschen heeft de commissie- rieele Pruisische regeering bij verordening alle gemeenteraden ontbonden. De nieu« we verkiezing daarvoor zullen op 12 Maart a.s. worden gehouuden. De verkiezingsstrijd kan in Duitschland weer beginnen. Hoe zal" de afloop daarvan zijn? Zal Hitier nog vóór een uitspraak van de kiezers ertoe overgaan de K.P.D., de communistische partij, te ontbinden? In communistische kringen' is men er reeds op voorbereid, een illegale beweging is thans reeds in Het leven geroepen, die geleid wordt door een geheim drieman schap. Het Iaat zich' verder aanzien, dat de vrijheid tot het voeren van verkiezings propaganda voor de socialistische partijen zeer beknot zal worden, ja zelfs bijna ge heel onmogelijk gemaakt Het wordt zelfs lang niet denkbeeldig geacht, dat de com munisten en socialisten geen candidaten mogen stellen. Waar dit alles heen moet? Wij hebben er geen flauw vermoeden van. In Duitschland komt alles anders uit, dan men voorspelt en het onmogelijke blijkt daar mogelijk te zijn. Veel van onze aandacht wordt in be slag genomen door hetgeen bij onze Oos telijke buren plaats vindt en terecht. Im mers het is ook voor ons land van het grootste belang, hoe de toestand zich daar zal ontwikkelen. Maar daarom mogen we niet vergeten ook hét overige gebeuren in buitenlandsche politieke arena gade te slaan. We gaan dus een stapje verder van huis, naar Roemenië, waar thans de staat van beleg is afgekondigd voor Boekarest, het petroleumgebied, Ploëst, Prahova, Ga- latz, Jassy, Czernowitch en Temesvar. Naar de schaarsche berichten, die uit dit land tot ons komen, te oordeelen, moet deze maatregel zijn getroffen vanwege communistische woelingen, die in deze streken plaats vonden. De minister-presi dent Titoelescoe heeft tegenover de buiten landsche pers een uiteenzetting gegeven in zake de afkondiging van den staat van beleg. Hij uitte zich daarbij ook in enkele woorden over de Hitler-regeering, zeg* gende, dat het aan ieder land moet wor den overgelaten, de regeering te kiezent die het zelf noodig acht. Roemenië streeft naar vriendschappelijke betrekkingen met Duitschland. Betreffende de verhouding tot Rusland, verklaarde hij, dat het aanbod van Dowgalewski, volgens hetwelk Roeme nië nog vier maaanden den tijd had, te beraden over deelneming aan het non- agressie-pect niet meer voortduurt. Dat beteekent dus, dat de Bessarabische kwes tie nog onopgelost blijft en de verstand-» houding met Rusland niet van dien vriend- schappelijken aard is als tegenover Duitsch land. Zoolang Titoelescoe de regeerings* teugels in handen heeft en hij zal ze wel blijven vasthouden, zoolang machtige krachten achter de schermen hem noodig hebben, zal er geen toenadering met Rusland tot stand komen. Eerder het te gendeel. Ter illustratie van de geweldige span ning, die er op het oogenblik in de werela heerscht met betrekking tot het naderende oorlogsgevaar, willen wij de aandacht ves tigen op een Engelsch bericht, volgens hetwelk, z.g. ter bestrijding van de werk loosheid, het vlootbouwprogramma in ver sneld tempo zal worden uitgevoerd. Tenslotte zij, ook als symptoom van dezen tijd, vermeld, dat de fascistische sol daat in Italië een gébed moet uitspreken, van den volgenden inhoud: „God, die elk vuur ontsteekt en elk hart sterkt, ver- nieuwe eiken dag mijn hartstocht voor Italië. Maak mij steeds onze dooden waar diger". Verder in dat gebed heet hét: „Vervul mijn werk met Uw wijsheid en mijn geweer met Uw wil" én maak van Uw kruis het teeken, dat het vaandel van mijn legioen voorafgaat. En bewaar Italië in den Duce en in het uur van onzen schoonen dood. Zoo zij hét. Dit fascistisch gebed is voor den waar* achtigen Christen niets anders dan profa natie. 'Arme wereld, waarin de oorlogsge dachte zoo gecultiveerd wordt. VOOR ONZE DAMMERS PROBLEEM No. 12830b 2. W. C. J. POLMAN Zwart. Wit. De diagramstand in cijfers luidt alf volgt: Zwart: 1, 7, 10, 12, 14, 19, 20, 27, 30* Wit: 16, 22, 28, 31, 33, 38, 39, 41, 4& Wit speelt en wint.

Soester Courant | 1933 | | pagina 6