GEMEENTERAADSVERSLAG. Het uitbreidingsplan. De heer Van Nes onbevoegd. Nog meer onbevoegden. Van een motie, die wel en niet in behandeling komt. Een plan van een half millioen. Geen tegenstanders in de commissie. De eindbeslissing over drie maanden. Op hoop van zegen. Maandagmorgen te 10 uur vergaderde de raad onzer gemeente onder voorzitter schap van den heer Burgemeester. Alle leden waren aanwezig. De agenda vermeldt de twee navol gende punten 1. Behandeling van het volgende, door vier raadsleden voorgestelde agendapunt: „De directe en indirecte financiëele ge volgen van het thans hangende uitbrei dingsplan voor onze gemeente; bespre king van dezen toestand en zijne betee- kenis voor nu en in de naaste toekomst". 2. Voorstel van B. en W. om de be slissing betreffende het uitbreidingsplan voor 3 maanden te verdagen. Met betrekking tot deze punten doen B. en W. den Raad de navolgende mede- deeling Wij gevoelen ons genoodzaakt Uwen Raad in verband met de behandeling en de vaststelling van het ontwerp-uitbrei- dingspïan dezer gemeente een voorstel te doen. In dit verband brengen wij U in herinnering, dat het ontwerp-uitbreidings- plan en de ontwerp-bebouwingsvoorschrif- ten, waarin de bestemming, in het plan van uitbreiding in onderdeelen bepaald, nader wordt omschreven, van 28 October tot en met 28 November 1932 ter gemeen te-secretarie voor een ieder ter inzage hebben gelegen. Volgens artikel 37, 2e lid der Woningwet moet na afloop van den termijn van ter inzage-legging door Uwen Raad beslist worden, terwijl de beslissing door den Raad éénmaal voor ten hoogste drie maanden kan worden verdaagd. Onmiddellijk na het verstrijken van den termijn, binnen welken bezwaren konden worden ingebracht, is de Raadscommissie in samenwerking met den ontwerper van het plan, aangevangen met de behande Jing van de ingediende bezwaarschriften. De hieraan verbonden werkzaamheden zijn nagenoeg beëindigd, doch ten gevolge van de beslissingen der Commissie zal het plan in velerlei opzicht wijzigingen moe- >cn ondergaan, waardoor het niet moge lijk is binnen den termijn van drie maan den gereed te komen. Wij hopen, dat bin nen vier weken aan Uwen Raad de resul taten van de besprekingen der Commissie officieus kunnen worden medegedeeld. Te vens zal alsdan een globaal overzicht wor den verstrekt van de directe kosten, welke aan de uitvoering van het gewijzigde plan zuilen zijn verbonden. Voorts acht ons College het noodzake lijk, dat vóór de vaststelling van het plan en de bebouwingsvoorschriften omtrent een en ander overleg wordt gepleegd met auto riteiten, die te zijner tijd over het plan en meergenoemde voorschriften hebben te oordeelen, teneinde te voorkomen, dat het van kracht worden van het plan in gevaar wordt gebracht door eventueele bezwaren van hooger b~~J,iur en mede om redenen, dat de practijk ten aanzien van de bebou- wingsvoorschriften nog geen rechtsnoer geeft. In verband met het bovenstaande doen wij U het voorstel gebruik te maken van de U bij <£e Wet toegekende bevoegdheid om de beslissing betreffende het plan voor drie maanden te verdragen. Na de opening der vergadering door den Voorzitter vraagt deze wie van de leden het woord wenschen met betrekking tot punt 1. De heer BUSCH deelt mede, dat de heer Van Klooster zal spreken namens de 4 raadsleden, welke deze vergadering heb ben aangevraagd. De bijzondere omstan digheden, waarin de gemeente verkeert, is aanleiding, dat deze vergadering werd aangevraagd. Spr. meent, dat de rede van den heer Van Klooster op verschillende punten wel een bespreking zullen uit lokken. De heer VAN KLOOSTER zegt dan het navolgende: Mijnheer de Voorzitter, Mejuffrouw, mijne Heeren. Het is niet anders dan door de drin gende noodzakelijkheid geboden, dat wij deze spoedvergade i~- van Uwe Raad heb ben aangevraagd, thans, door den Voorzitter uitgeschreven, wordt gehouden. M*+ eenig leedwezen zijn wij tot de a*-nv!»age overgegaan omdat, wij weten hfi.t, dit onderwerp in aller belangstelling fiiaai pn rlit Ko+ Je kan-;;nni::i. Wanneer wij dit zeggen, vindt dit haaf oorsprong in de wijze waarop, dit Uitbrei dingsplan ter visie is gelegd. Wij hebben bij herhaling gewezen op het Uitbreidingsplan in hoofdzaak een zoo genaamd geraamteplan met zoonoodig voor een enkel gedeelte meerdere detail leering, zoogenaamd in onderdeelen. Zie hetgeen de officiëele notulen, bfj de opdrachtgeving van 8 Dec. 1930, hier omtrent zeggen. Dat onze zienswijze niet verkeerd is ge weest, althans door meerdere meer be voegden wordt gedeeld, moge U blijken uit een artikel van het officiëel orgaan van de Vereeniging van Directeuren van Gemeentewerken Februari 1933, handelen de over Almelo, waaruit wij o.m. citeeren: „Teneinde de behandeling te ver gemakkelijken en te bereiken, dat hoofdtrekken van het nieuwe plan worden vastgelegd voordat over de tailpunten werd geoordeeld, heb ik eerst aan Burgemeester en Wethou ders een (geraamteplan) voorgelegd. Ik kan deze handelwijze zeer aanbe velen bij de Commissie van Bijstand en bij B. en W. %eeft men niet de kans, in detailkwesties te vervallen, terwijl men later, bij het ontwerpen van partiëele plannen een vast schema heeft, waarin de onderdeelen gemak kelijk kunnen worden ingevuld." Hier is een stem van een deskundige uit de practijk aan het woord, die geen nadere toelichting behoeft. Daar wij jaren met een Bouwverorde ning hebben gewerkt dewelke een onding kon worden genoemd, werd tegelijkertijd in overweging gegeven de Bouwverorde ning te wijzigen en daarin beschouwings- voorschriften op te nemen, die men vol gens art. 39 der Woningwet kan doch niet moet toevoegen. Wij kregen instede van het voornoemde, zelfs zoodanige be perkende, en praktisch onmogelijke z.g. bebouwings-coëfficiënt, die het bespotte lijke hebben voorbijgestreefd. Eén van de frappante staaltjes, die hier uit voort kunnen vloeien, kunnen wij zien uit het Drieblokkenplan van den heer Van Breukelen. Hierover meer te zeggen zul len wij, in verband met de ernst, nalaten. Dat er orde wordt geschapen en behou den, lijkt ons niet alleen nuttig doch ge boden. Maar wat zegt U dit te doen voor de geheele gemeente, waar de eerste honderd jaar wellicht niet gebouwd zal worden. Luistert wat hieromtrent de des kundige Ingenieur W. H. E. van Gelder, Directeur van Gemeentewerken te Alme lo zegt: „AangezienNiier op allerlei terrei nen zoowel direct aansluitend aan de bebouwde kom als op verderen af stand daarvan gelegen bebouwing te verwachten is, moet het uitgewerk te deel van het uitbreidingsplan zich noodzakelijk over een zeer uitgestrekt gebied uitstrekken, een gebied, dat ze ker niet in de eerste 10 of 20 jaren geheel zal worden volgebouwd. Het spreekt vanzelf, dat het vast en mogelijk zullen moeten getroffen wor den, komt het ons voor, dat hoe men ook tracht te snoeien aan de viqueur van dit plan, er oijnoodige en ook onmogelijke beslaglegging plaats vindt. Onnoodig omdat onze gemeente geen uitbreidingsplan in onderdeel kan hebben. Onmogelijk, door de millioenen, die bij de grootste besnoeiing zullen zijn te ver goeden bij regeling van schade. De fabel, die men verkondigt, dat lij nen over perceelen van gronden getrok ken geen schade tot gevolg behoeven te hebben of hebben, verwijzen wij naar Ali Baba en zijn roovers. Het directe nadeel voor particulieren loopt in de duizenden, het indirecte is bij geen benadering op te geven. Doch" om eenige tastbare feiten te illustreeren diene het volgende. Bij de werkverschaffing werkt thans een bouwer, die altijd door noesten arbeid in eigen onderhoud kon voorzien en die direct door bureaucratie en dom potlood wellicht nooit meer de kans zal krijgen zich op te werken tot datgene, wat hij hierdoor moest prijs geven. Wanneer men vervolgens weet dat, en let wel vergadering, serieus dus niet spe- culeererid op deze uit het uitbreidings plan voortvloeiende omstandigheid mins tens 71 woningen liggen te wachten ge bouwd te worden, met een totale bouw kosten van f273.000—, dan geeft dit U toch wei een ander beeld, dan de 14 aanvragen, waarvan er nog 3 ingewilligd zullen worden, zooals het lid der Commis sie van het Uitbreidingsplan de Heer Ga- sille als Redacteur van „De Soester" in dit blad schreef. Gerekend aan den veiligen kant zit in f273.000.— bouwkosten f90.000.— ar beidsloon. Aangenomen, dat deze werken in een half jaar kunnen worden uitgevoerd zou tegen een loon van f30.per week 110 arbeiders werk vinden en let wel Heer Nooder, loon' verdienen, terwijl nu de zelfde menschen voor de helft van dat loon in werkverschaffing staan en daar door onnoodig in hun gezinsinkomsten worden getroffen. Thans kost het de Gemeente, in het zelfde tijdsbestek, aan ondersteuning een bedrag van f45.000.plus f 9^)00.min dere opbrengst belasting is f54.000. Bij gereed zijn der woningen, vestiging van 71 gezinnen, die, gezien de woningen, 71 belastingbetalers opleveren, 71 afne mers voor winkeliers: wat meerdere cir culatie, uitwisseling en opleving ten ge volge heeft. Wij zullen maar zwijgen van verdere gevolgen als f,45.000.minder in circu latie, die door minder ontvangen loon de neringdoenden zpuden ten goede komen, daling van mq^ele waarden enz. Wij aarzelen dan ook niet te verklaren, dat door te weinig practisch inzicht, de geheele gemeente wordt getroffen. Het moet voorts Uw College bekend zijn, dat diverse candidaat-koopers van el ders vlugger vertrekken dan zij komen, daar het zoo goed als onmogelijk is eeni ge keuze te doen gelden bij bebouwing. De meer genoemde coëfficiënt is zoo'n kindérlijk uitgedachte formule, dat bespre king met een enkel woord nog te veel aandacht geschonken zou zijn. Het moet gezegd worden, dat deze ver der nergens bestaat dan bij den ontwerper, die met deze coëfficiënten zoower als met het geheele plan wil experimenteeren en onze gemeente als proefkonijn wil ge bruiken. In een blad van j.1. Zaterdag schreef 'de Redacteur, het Commissielid Uitbreidings plan, de heer Gasille, dat de bouw nog nooit zoo gunstig was geweest dan in 1932 en verder, dat bij het maken van een uit stellen van zeer gedetailleerde bebou wingsvoorschriften, welke bijvoorbeeldbreidingsplan steeds enkele gevallen zul- inhoud van woningen, hoogte van jen voorkomen, waarbij aan personen scha- voorgevels.en dergelijke zaken rege-j de moet worden toegebracht. Het is ons len, voor gebieden waarvan de be- bekend, dat thans reeds getracht wordt bouwing nog in zulk een verre toe- j die schade zoo klein mogelijk te doen zijn. thans verkeeren, ïn ïieï 'gunstigste geval minstens 9 maanden, kan zelfs 15 maan den duren en bij goedkeuring door Ged. Staten 1.5 jaar, daar beroep op de Kroon in zoo'n geval zonder tegenspraak ge schiedt. Waar de bouwnijverheid een belang rijke bron van inkomsten voor onze ge meente, thans kwij'nend fs en enkele bou- wers reeds op hun laatste restje teren, zal dan van verloren bouwnijverheid en vermoorde perspectieven kunnen worden gesproken. Perspectieven zooals niet één gemeente in de omgeving kan bieden met als ge volg, dat door krachtige leiding en prac tisch 'inzicht geschraagd door levenswijs heid onze gemeente instede van in moei lijkheden te komen, ook ondanks de h'eer- schende toestand zich" 'fier en frisch kan ontwikkelen tot een bloeiende platte- Iandsch'-gemeente. Het zou ons verder aangenaam zijn te mogen vernemen ot er meerdere kosten zijn gemaakt of te vernachten dan door den raad voor het uitbreidingsplan ter be schikking is gesteld. Wij vragen dit om twee redenen: le. Omdat thans een teekenaar bezig is de plannen te wijzigen en 2e. het ons bekend is, dat de ontwerper een sportparkplan heeft ontworpen. Hoe is het overigens mogelijk, dat op de uitdrukkelijke wensch van den Raad geen contract met den ontwerper is ge maakt, waarin vermeld de kosten en wat voor dit bedrag geleverd wordt. Instede daarvan dit bovengenoemde aan den ontwerper overlatende. Wie zal 'de verantwoording van deze handeling hebben te dragen? Wij wenschen voor Uw antwoord reeds te verklaren, dat wij geen enkele gedane, oï nog te doen, uitgave zullen toestaan in welken vorm ook, die niet door den Raad is toegestaan. Voorts wenschen wij uitdrukkelijk te ver klaren, dat door ons lid Busch "herhaalde malen is getracht één onzer in de Com missie te doen opnemen, waardoor wij van onze zienswijze konden blijk geven, doch' dit stuitte op botte onbegrijpelijke onwil van Uwe Commissie af, waarmede wij maar zeggen willen, dat we gaarne de kritiek binnenskamers hadden willen houden, doch door deze houding ons voor nemen onmogelijk werd gemaakt Spr. voegt hieraan nog toe, dat hij aan de bijeenroeping van deze vergadering niet zou hebben medegewerkt, wanneer het uit breidingsplan nog maar even uitvoerbaar was geweest. Volgens spr. is dit in het geheel niet het geval. De ontwerpen mis sen elk gezicht in de zaak. Steeds komen menschen bij hem, die hem wijzen op de onmogelijke bebouwings-voorschriften. Wel 75"tal g°ede bezwaren overblijven. Spr. is Buscïï, om als punt van behandeling In deze vergadering te bespreken: „de directe en indirecte financiëele gevolgen van het thans hangende uitbreidingsplan voor on ze gemeente, bespreking van dezen toe stand en zijne beteekenis voor nu en in de naaste toekomst", thans nog niet kan worden toegestaan, daar de comm. van het grondbedrijf en uitbreidingsplan nog niet gereed is met het onderzoek der ingedien de bezwaarschriften en het opmaken van hare voorstellen tot wijziging van het aan hangige uitbreidingsplan, en eene vrucht bare bespreking daardoor ten eenen male is uitgesloten, besluit dit agendapunt niet verder te behandelen. De Commissie: G. DEKETH. G. J. GROOTEWAL. J. NOODERijk M. HORNSVPLD. P. VAN DEN BREMER. H. J. GASILLE. Soest, 13 Februari 1933. Spreker verzoekt deze motie allereerst in behandeling te nemen. De heer BUSCH zegt, dat hij er heusch niet aan denkt op deze wijze naar huis gestuurd te worden. De VOORZITTER zegt, dat hij als voorzitter der commissie ook voor de mo tie is. Dezen middag zullen de laatste be zwaren worden behandeld. De heer Van Nes heeft steeds voeling gehouden met den raad en nooit is hem een halt toege roepen. Spr. zegt, dat in 1926 werden gebouwd 106 woningen, 100 in 1927, 147 in 1928, 115 in 1929, 88 in 1930, 118 in 1931 en 203 in 1932. Deze 203 woningen vormden tezamen een bedrag van f816.600.—Slechts 8 pro- ccent der aanvragen kon in verband met het uitbreidingsplan niet worden toege staan. De comm. komt binnenkort met nadere voorstellen en kostenberekening. Spr. wil daarom tot zoolang wachten. Verder acht spr. het onnoodig hier te schermen met de werkeloosheid. Aan de beteugeling hier van werken de bouwers niet altijd mee. In de vorstperiode werden in eenige dagen niet minder dan 155 personen bij de ar beidsbeurs ingeschreven. Spr. dringt aan op aanneming van deze motie en vraagt wat er moet gebeuren, - wanneer de motie wordt verworpen. De heer GROOTEWAL zegt aanvanke lijk geen oordeel te hebben kunnen vel len. Nu in de comm. heeft spr. eenige kijk gekregen. Door de werking van „De Soes ter Bouwkring" is het aantal 'bezwaar schriften zeer opgeschroefd. Bij aandach tige beschouwing zullen hoogstens een staat en dit, het is begrijpelijk, eenige be roering moet verwekken. En beroering is er reeds veel te veel e* dus niet van noode, integendeel, mo menteel meer dan ooit moeten wij althans indien we eenig verantwoordelijkheidsbe sef hebben, elkander trachten te vinden er de handen ineen slaan, om de moei lijkheden, die zich op ons terrein van ge- fneentebemoeiing voordoen, tot het mini- m ïm terug te brengen. Maar helaas er zijn grenzen ook in samenwerken en deze die nen dan ook scherp getrokken te worden indien men het stelsel huldigt, wat ook in de aangelegenheid het Uitbreidingsplan betreffende, tot uiting komt, namelijk eigen inzicht laten domineeren zonder in het minst rekening te houden met de practijk. komst ligt, kort weg dwaas kan wor den genoemd. Niemand zal toch de illusie heb ben, dat zulke voorschriften bij de zeer snelle wijziging van de ideeën omtrent woningbouw over 20 jaar nog eenige waarde zullen hebben." Zonder af te dalen tot de wettelijke be zwaren, die aan het plan van indiening vastzitten,, willen wij even wijzen op de rooilijnen-aangelegenheid, waar ook door ons op gewezen is. Wij geven i ::iieur Van Gelder het woord „Aanvankelijk stelde de betrokken Inspecteur van de Volksgezondheid zich op het standpunt, dat de voor gevel-rooilijnen van het Uitbreidings plan niet als bijzondere rooilijnen moesten worden aangemerkt. Op ad vies echter van juridische zijde en na kennisname van de laatste litteratuur op dit punt, hebben de Inspecteur en ook B. en W. er de voorkeur aan ge geven de meest veilige weg in dezen te volgen, door aan te nemen, dat op het uitbreidingsplan in het geheel geen rooilijnen worden bepaald. Als wij hierbij' ons ontwerp bezien, dan lijkt dit ons op z'n zachtst zeer naief, om geen andere termen te bezigen over erf- atscheidingen, bestemmingen en breedte der straten spreken wij maar niet. Komen wij tot de directe en indirecte financiëele gevolgen van het thans hangende uitbrei dingsplan. Zonder te willen ontkennen, dat er meerdere eigenaren van gronden kunnen Het is onbegrijpelijk, dat iemand van pretentie als dé heer Gasille het niet ziet of niet zien wil, dat er wel enkele geval len van geen schade zijn, doch honderden gevallen waar de schade al 'is ingetreden en bij welke wijziging dan ook, onher roepelijk met honderden zullen moeten stijgen. Is het werken met schaar en lijm pot van de Commissie niet het duidelijkst bewijs van de onhoudbaarheid van ter vi sie gelegd plan. Meent men nu werkelijk, dat uit een ontzield lichaam leven is te verwekken. Tracht de heer Gasille zijn door Com munistische ideeën in gevaar gebracht Vrij heidsbondsmandaat door zulke dwaze ca priolen ten koste der gemeenschap in vei ligheid te brengen? Wij vragen slechts: Eén van de grootste tekortkomingen bij dit plan is wel, dat met bezitters van gronden geen overleg is gepleegd, hoewel de ontwerper ons dit zelfs in een openbare vergadering verzekerde. Het is ons bekend, dat drie der grootste bezitters met geen enkel woord hierover zijn gehoord. Wat dit tot gevolg zal heb ben is niet uit te stippelen, doch wel valt reeds te zeggen, dat deze grondbezitters zich tot het uiterste zullen verzetten, wat onze gemeente op groote onkosten kan komen te staan. Wij vleien ons niet met de gedachte, dat dit plan in haar aangegeven vorip, bij welke wijziging ook, eenige kans van slagen zal hebben, doch juist hierin ligt de toekomst van onze geheele gemeente opgesloten. Want moeten wij zoo door gaan, dan duurt de toestand, waarin we hoort spr., dat thans de noodige wijzigin gen worden aangebracht, hetgeen hij toe juicht, maar vraagt zich 'toch af, waar we zouden zijn terecht gekomen, wanneer de bezwaren niet waren ingediend. De heer DE BRUIJN wijst op de ver gadering, waarin het crediet voor het plan werd toegestaan. Spr. heeft toen gevraagd, wat voor die f5000.— zou worden gele verd. Volgens spr. zouden B. en W. een contract maken met den ontwerper, het geen niet is gebeurd. Nu zullen we met liet gebodene genoegen moeten nemen. Spr. wijst er op, dat besloten is tot het daar stellen van een geraamteplan. Wan neer dit was geschied, zouden zooveel be zwaren niet zijn ingekomen. Ook vraagt spr. of 'de comm. niet te ver is gegaan in haar opdracht door be slag te leggen op een teekenaar, welke de gemeente f 2400.per jaar kost. Hier voor is geen crediet toegestaan. Spr. wil het algemeen belang zien en de meeste spoed met de zaak betrachten, hetgeen heel goed mogelijk is, daar deze zaak met politiek niets uitstaande heeft. De heer BUSCH noemt de laatste woor den van den heer De Bruijn zeer juist. Wij moeten de hoofden koel en de har ten warm houden bij zoo'n ingrijpende zaak. De ontwerper moest ons leveren een plan in hoofdlijnen met alleen een detailleering voor de bedreigde punten. Het vele werk, dat de comm. thans moet verrichten, helpt niets; de kern van het plan deugt niet. We hebben thans reeds 80 K.M. weg in de gemeente. In de eerste toekomst heb ben we niet veel nieuwe wegen noodig. Spr. vraagt verder de feiten te weer- spreken, welke door de 4 leden worden aangevoerd. De heer GASILLE gaat de geschiedenis na, waarbij hij er op wijst, hoe het plan Van Vliet niet werd aangenomen en op dracht werd gegeven aan den heer Van Nes. Meerdere vergaderingen heeft de ont werper. met den raad gehouden; toen was er niemand die bezwaren indiende. Tijdens de ter visielegging hebben we de actie ge kregen van „De Soester Bouwkring" in samenwerking met de raadsleden, welke tegen het plan waren. De comm. onder zoekt thans de 572 bezwaren en tracht oplossingen te vinden. Daarna zal de com missie komen met voorstellen tot wijzi ging van het plan.. Waar de comm. thans nagenoeg met haar werk gereed is, stelt spr. voor het door de 4 leden ingediende agendapunt niet verder te bespreken, waar bij spr. namens de geheele comm. voor het uitbreidingsplan de navolgende motie .voorstelt: MOTIE. De Raad van oordeel, dat het verzoek van de raadsleden H. van Klooster, D. A. de Bruijn, M. Hornsveld en W. F. H. er tegen het plan over boord te werpen. Buitengewoon groote veranderingen wor den door de comm. thans aangebracht. Voor de meest bedreigde punten zal een goede berekening moeten worden ge maakt. Deze berekening kan met de vooiw stellen over 4 weken worden verwacht. Ook van deze berekeningen zal het afh'a«s gen of spr. voor of tegen het plan zal zijn. Dit is thans het 3e plan. Spr. vraagt of van hoogerhand nog wel gelegenheid zal worden gegeven voor een 4e plan. En ook bij elk later plan zullen de noo dige bezwaren inkomen. Spr. beveelt de aanneming der motie aan. De heer NOODER wil terug gaan naar 1927. Toen is door „De Soester" het ge meentebeleid aanhoudend afgebroken. Toen' hebben twee partijen elkander op ontzet tende wijze afgebroken. Deze partijen zal spr. aanduiden als „De Soester en „Mijn heer Nollen". De tijden zijn thans veran derd. Thans zegt „De Soester": „Dag mijnheer Nollen". In het eerste geval was geen debacle te voorzien. Thans wel. De werkeloosheid wordt er bovendietj thans met de haren bijgesleept. Spr. ziet de zaak geheel als een opgezette hetze. De arbeiders zullen goed doen hierbij te denken aan het spreekwoord: „Als de vos de passie preekt, boer pas op je kippen". Voor de arbeidersklasse noemt spr. Het plan een goed plan. Bij een goed plan heeft de arbeidersklasse groot belang Ii| verband met de volkshuisvesting enz. De arbeidersklasse Is het, die de zaak zal moeten redden. Spr. wil de volksgemeen schap dienen met weglating van alle eigenbelangetjes. De heer DE NIES vraagt zich M wat het gevolg zal zijn, als het plan op zijde wordt gelegd. De comm. heeft haar arbeid nog niet beëindigd. Tot zoolang wil spr, wachten. Spr. wijst er verder op, dat dei politiek wel degelijk in het spel is. De ar beiders weten echter, dat hun belangen in de handen van den heer Nooder en spr. veilig zijn. Ook zullen de arbeiders begrijpen, dat voor 2 maanden werk het groote belang niet mag worden opge offerd. De heer ENDENDTJK acht de woorden van den heer Grootewal juist Spr. is hef plan sympathiek, terwijl met elk plan de noodige bezwaren zullen komen. Met dii plan krijgt Soest een ruime bebouwing en ruime wegen. Passen wij 'n andere bebou wing toe in Soest, dan zullen wij Soe9t vermoorden. Spr. acht ook de bezivareit sterk overdreven. Wel 'is spr. er tegen, dat verschillende groote terreinen door drt plan als met een oertifituut worden be last. Daardoor worden de gronden aï di rect waardeloos. Spr. weet niet op v eikei wijze daarin moet worden voorzien, maar, een oplossing lijkt hem zeer wél mogelij& Zie vervolg Raadsverslag in bijblad.

Soester Courant | 1933 | | pagina 2