Amerika ils minste? TWEEDE BLAD O. van Straten Daosl. Expeditie op Amsterdam. A/tan en vrouw zijn één Oproep MOE GÜOCKT! Bij Pijn S MAART 1933No' 9 HET LIED VAN DE WEEK Op 1 April s.B. zal de verlaging der Spoorwegtarieven In werking treden. Het is te mooi om waar te zijn, Tè prachtig om te g'looven, Hoe komen we dit grootste fett Nog doodgewoon te boven? Hoè zijn we niet eenvoudigweg Verpletterd door 't gebeuren, Hoe doen we niet door vreugdegegdM De muren splijtenscheuren1 Dit feit, dit feit... hét dient vermeld, Dient vastgelegd, beschreven. Opdat het ééns ons nageslacht Ong'loovig zal doen beven. Doen beven bij deez' wonderdvoom Van honderdduizend menschen, Een droom, die straks bewaarheid wordt En niet meer blijft te wenschen Op één April straks, van dit Jaa», O, schoonste aller dagen. Gaat Neerland's spoorweg 't Is mooi, Z'n z'n tarief verlagen. Gelukkig, zoohet Is eruit, Het woord is thans gevallen En van ontroering snikken w« Een deuntje met z'n allen. Het is te mooihet is tb veel, We kunnen 't niet beseffen, Dat ons wat zijn we?... liet pubhek, Dit grootsche feit mag treffen. We zijn van dankbaarheid vervuM Nu we weer mogen reizen Door Neerland's onvolrpezen rp Voormhtlg hooge prijzen. Nu men ons weer vervoeren wfl In „ijlende" localen Waarvoor we zij het nog te yetft Niet meer zóó veel betalen. En angstig vragen we ons af, Hoe kon zooiets passeeren? Mocht d' algeheele uitverkoop Ons Spoor influenceeren? Zijn het de winkels zonder tal, Met schreeuwende reclame's BalansopruimingUitverkoop. Op d' étalageramen? Maarhoe het zijhet 13 ét door, Tuicht, steden, stadjes, dorpen De treintarieven zijn verlaagd, w. geworpen. Eén vrees slechts bij dit Heug'Iijk feest, Vervult nog slechts ons allen, Dat juist de datum ziet V wel? Opéén April moest vallen. O, Heeren van den IJz'ren Baan, Neemt straks met ons géén loopje, We houden wèl van uitverkoop, Maar niet van zóó een koopje. (Nadruk verboden). Voorheen De Rond-Van Vliet Bestelk., A'dam, Singel 307, Tel. 34522 Soest: Nieuwstraat 36 en Visser's Boek handel, Telefoon 2272 OFFIClr BEKENDMAKINGEN Burgemeester en Wethouders der ge meente Soest brengen bij dezen ter open bare kennis, dat de rekening van het ge meentelijk grondbedrijf over het dienst jaar 1928 op heden door hen aan den raad der gemeente is aangeboden, voor een ieder ter secretarie der gemeente ter lezing is nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten 'algemeen is verkrijg baar gesteld, —o Burgemeester en Wethouders van Soest gelet op de artt. 10 en 11 der Kieswet; brengen ter openbare kennis, dat de lijst, aanwijzende de inwoners, die tot het kie zen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van v v. Gemeenteraad bevoegd zijn, van den 23 Februari tot en met den 16 Maart a.s. op de secretarie dezer gemeen te voor een ieder ter inzage is nederge legd en, tegen betaling der kosten, fn af schrift, en, stemdistrictsgewijze, in uit treksel, verkrijgbaar is gesteld. Tot en met 9 Maart a.s. is een leder bevoegd bij ons college verbetering der lijst te vragen, op grond, dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, niet behoorlijk voorkomt ot al dan niet voor eenige ver kiezing aangewezen is als bevoegd bij vol macht te stemmen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN; Gerrit Willem, z. v. P. Kui per en J. Men'kveld, Vinkenweg 39. Jo- Iiannes, z. v. G. J. Arnaud de Catavon en M. W. Redegeld, Sinnemaplein 1. OVERLEDEN: Cornelius Leys, 81 jr,, geil. met P. Timmerman, Kromtneweg 29. Hubert de Ruygt, 80 jaar, geh. met P. Smorenburg, Eigendomweg 59. Dirk Hendrik Hermanus Broeckman, 57 jaar, geh. met L. M. v. Zijd veld, Spoordwars- straat 2. GEVESTIGD: J. Th. Ronnenbergh m. Igez,, Bhfefcraat 17. H. M. Berende-Fransen, Nieuweweg 114. A. W. van Doorn, Van iLenneptaan 72. G. J. J. Narold, Toren- straat 3. Wed. H. Majoor, idem. Wed. G. H. Pottier, Kerkdwarsstr. 8. M. v. d. iWtllik, Meodelssohnlaan 6. S. van Dijk, Soesterb.str. 125. E. E. Gaertner, Vert. Talmalaau 17. W. Th. Wiltemsen, Amersf. ste. 35. J. H. Kemiedy Luchtv. atd. G. Stevers, Soesterb.straat 125. C. Bosma, Vert. Postweg 68. VERTROKKEN: O. Tb. van den Bevgh, van Postweg 89 naar Utrecht, Schimmel- plein 12a. G. Bosch, van Amersf.str. 65 naar ZwolleAerspel, Spoolde A 9. F. Meier van Ferd. Huycklaan 12 naar Ha gen in Westfaten, (Dld.). J. W. v- d. Graats m. gez., van Sportweg 1 naaf Utrecht, Schimjntelplein 6. G. Schwing'- bammer, van Sinnemaplein 12 naar Amers foort, Westerstraat 18. W. Takkenberg-, van Laanstraat 54 naar A'dam, Oostenh, Voorstraat 35. A. van Vetzen, van Bectz- laan 41 naar A'dam, Prinsengracht 235 J. de Ridder^ van Amersf.str. 23 naai; Qegstgeest, A, v. Bumd. 2. J. A. Schwing- iham'mer—Smits, van Vredehofstraat 2 nr. Waspik, Boven F 89. M. G. Jasper m. z., 'van Sinnemaplein 12 naar Heide, (Dld.). 1. Hallberg, van Andriessestr. 3 naar Am sterdam, Sarphatistr. 1. E. Peters-Wolff, van Amersf.str. 78c naar Zeist, Rozenstr. 24. E. Schumacher van Verl. Postweg 5a naar Bediburjh bij Cieve (Dld.). J. RJ Wagt m. vr., van Kerkpad N.Z. 8 naar Beekbergen, Dorpstr. 140. J. G. Bramer, van Heideweg 52 naar Stad Hardenberg, In hun lof over „Zij"-crême. Zij is inder daad even onmisbaar voor de verzorging van huid en teint der vrouw, als voor den man, die op pijnloos, spiegelglad en onbe rispelijk scheiden gesteld is. in prijzen van 20—75 cent. VERHUISD: H. Roest m. gez., van Ra- dSettiakerstr. 28 maar Verl. Postweg 79. A. O. van Dorresfein, van Birkstraat 11 maar Beetzlaan 5. J. Beumers m. vr., vam Braamweg 56 naar Verl. Postweg 14. D. Pureveen m. gez., van Molenstraat O.Z. 5 maar Lange Bnnfkweg 44. J. Slager m. w., van Laanstraat 3a naar Ferd. Huyck laan 20. S. v. Gotkum m. gez., van Korte Kerkstraat 1 naar Lange Brinkweg 44, J. W. Adamts m. gez., van L. Brinkw. 41 naar 50B. J. W. A. v. d. Kluit, van Vos- sevekllaam 20 naar 38. C. de Vries-Stomp, van Korte Bergstraat 5 naar B. Grothe- straat 60. Wed. M. E. Bökenkamp, idem. Wed. M. G. J. Smit, van B. Grothestr. 4 naar Vrediehofstraat 4 E. P. F. Marée, van Dorresteinweg 22 naar Molenstraat O.Z. 3. aan alle jeugdige werkloozen van alle Po litieke en Godsdienstige richtingen fn de gemeente Soest In verband met den algemeenen nood, die er heerscht tengevolge van de steeds toenemende werkloosheid, die haar funeste pvloed doet geldein, niet het minst onder de jonge menschen, zoowel op maatschap pelijk als op geestelijk terrein, hebben in ons land mannen en vrouwen van ver schillende politieke en Godsdienstige rich tingen zich opgemaakt, om te overwegen wat 'kan gedaan worden om het contact 'met de jeugdige werkloozen niet te ver liezen en het vertrouwen in God en men schen niet geheel te doen verloren gaatr. Een niet denkbeeldig vegaar! In verschil lende plaatsen wordt reeds met een tast baar gunstig resultaat op dat terrein ar beid verricht. Blijkens een gehouden congres in den Haag Is, met behoud van eigen beginsel, federatie, (samenwerking) zeer aan te be velen. Ook in Soest heeft zich zuik een comité gevormd, bestaande uit onder staande personen, dat in samenwerking en -iet steun van particulieren en overheid; _en poging wil wagen, tot beperking van de demoralisatie als gevolg vati de werk loosheid onder de jongelui. Dit comité stelt zich voor een vergade ring te houden in het lokaal der St. Jo- zef-Jongeliingen-vereeniging aan de Steen- hofstraat op Dinsdag 7 Maart a.s., des avonds 8 uur en roept daartoe op alle jeugdige weikloozcn in deze gemeente, teneinde verschillende voorstellen en plan nen in het belang van deze jonge men schen te bespreken. Wij wekken hierbij de ouderen op tot medewerking en rekenen op aller belangstelling. De nood is veel grooter dan men zich kan voorstellen. Zij, die belang stellen in bovenbedoelde arbeid en hun medewerking en invloed willen aanwenden tot welslagen, worden ook dien avond gaarne verwacht. Het comité: H. VAN KLOOSTER. A. DE NIES. Ds. E. GROENEVELD. G. H. VEENSTRA. A. ENDENDIJK. waren Uw rekeningen van dokter, apothe ker, ziekenhuis, operatie, enz. in 1932? Hoeveei zult U in 1933 hieraan betalen? U kunt zich toch beter tegen deze kosten verzekeren, dan ineens voor groote uit gaven te staan. Vraag eens gratis prospectus of inlich tingen aan „HET EERSTE NEDERLANBSCHE MIDDELSTANDS - ZIEKENFONDS" De grootste en meest coulante instelling op het gebied van ziekte-verzekering. Vertegenwoordiger G. KOEK, PRAAM GRACHT 13, SOESTDIJK. plaatselijk Nieuws 20-Jarlg bestaan Ned. Chr. Bouwvak arbeiders-bond Vrijdag vierde de afd. Soest van den Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond Haar 20- jarig bestaan in de zaal van den heer Verschoor, welke voor dit doel zeer aar dig was opgesierd. Zeer velen waren op- gekomen, om dit feest te vieren, w.o. ook afgevaardigden der zusterverenigingen uit Zeist, Amersfoort en de Bilt, alsmede het Bcndsraadslid Wildeman en vriend De Boer Nadat de bijeenkomst niet zang en ge bed was geopend, werd de jaarverslgen door Secretaris en Penningmeester uitge bracht. De ongtmst der tijden werd wel ge'ütustreer door het feit, dat door den Penningmeester in het afgetoopen jaar een bedrag werd uitgegeven, dat viermaal zoo groot was als de post inkomsten. Ah de heer De Boer hierna het woord: krijgt, dringt deze aan op een steeds meer aaneengesloten staan der leden. Veel moet gestreden worden, hiervoor de kracht vra gende van Hem, die ons nooit verlaat. Eveneens werd het woord gevoerd door de afgevaardigden der zuster-vereenigta- gan, daarbij de getukwenschen uitende van hunne vereeniging. Na dit officieele gebeuren volgde een meer vroolijk gedeelte. Leuke voordrach ten en eenige aardige stukjes ats „De warme kruik" en „De gebroken spiegel" werden gegeven, waarom niet weinig is gelachen. I De stemming was goed en toen te on geveer 12 uur de voorzitter de bijeenkomst stoot, was de avond voor velen te vlug voorbij gesneld. 1 De Chr. Bouwvakarbeiders hebben op waardige wijze dit 20-jarig bestaan her dacht. Dammen Dinsdag heeft de return-match' plaats gehad tusschen Soest I en A.D.V. I, uit Amersfoort. Beide clubs kwamen zeer on volledig op. Soest telde 3 invallers, wat een groote handicap bleek te zijn. Het mocht Soest, dat zich den Iaatsten tijd danig heeft geweerd, niet gelukken, revanche te nemen op den door haar ge leden nederlaag In Amersfoort. Met 119 moest Soest ook ditmaal in de keistedelingen haar meerdere erkennen. De uitslag luidt als volgt: Soest I-A.D.V. I. H. BakkerE. Kroes 11 Ch. Bakker—A. P. Bey 1—1 P. F1 oorC. B. v. d. Bent2—0 S. de Zoete—C. V. BerkenboscH 1—1 D. WaalJ. Horsmeijer0—2 W. Henger—A. Ploeg 2—0 J. ter HaarO. J. Stappershoef 11 M. Bakker—C. van Coimjon 1—1 J. Schreuder—O. W. van Surksum 02 J. F. Lenten—A. A. den Baas 0—2 Totaal 9—11 Soest speelde met zwart. Uitslag verloting De prijzen, opgenomen in de verloting ten bate van de Mondaccordeon Vereeni ging „Bravo", zijn gevallen op de navol gende nummers No. 710 185 892 620 86 136 91 823 246 23 887 775 262 619 359 212 387 988 804 966 27 388 943 565 371 78 797 817 132 77 407 481 964 232 725 923 912 29 470 525 225 616 198 243 980 1 903 869 10 894 34 227 696 941 914 499 397 625 965 31 182 550 496 207 380 482 373 961 908 795 229 217. De prijzen zijn af te halen Vinken weg 29, Soestdijk. Prijzen, welk voor 23 Maart 1933 niet zijn afgehaald, vervallen aan de vereeniging. Ned. Nat Hist. Vereen. Afd. Soest Door de afd. „Soest en Omstreken" van de Ned. Natuurhistorische vereeniging werd op Zaterdagmiddag 25 Febr. j.L een bezoek gebracht aan het in aanleg zijnde natuurbad bij Soestdninen. Nadat een 15-tal leden van genoemde afd. zich verzameld hadden nabij halte Nieuweweg, werd de wandeling onder nomen en ging het over PlaswegHeide weg de bosschen door naar Soestdninen. Het was heerlijk frisch 'weer, waarvan volop genoten werd. alsook van de mooie STiceawgezichtcn in de bosschen "en op de heide. De stemming bij de wandelaars was spoedig geheel in orde en het duurde dan ook al niet lang of er werd nog1 eens flink met sneeuwballen geworpen. Al genietende van de schoone natuur, werd spoedig bet natuurbad bereikt en bezich tigd. Dit geschiedde mede in aansluiting op de door een der leden in de vergadering van 11 Jan. j.1. gehouden causerie, zooi- dat door bezichtiging van het in aanleg zijnde natuurbad thans in werkelijkheid kon worden waargenomen wat dien avond alzoo besproken was. Men was het er over eens, dat het natuurbad een zee? goed geheel zal vormen met de zoo prach tige omgeving en het verlangen der le den werd sterk uitgesproken, toch maar eens gauw een bad te kunnen nemen. Na een wijle vertoefd te hebben, werd de wandeling voortgezet over de Paltz en door de Soester duinen naar huis toe. Schitterend was het in de duinen en me nige hooge duintop werd nog eens be klommen om nog eens extra te kunnen genieten van het heerlijk afwisselend pa norama. Tevens kon nog in oogenschouw genomen worden het verbeteren der ge- meentebosschen en diverse jonge aanplan tingen. 1 Het was een Heerlijke middag en na deze wandeling van ruim drie uur zal het de wandelaars aan eetlust niet Leb ben ontbroken, V.V. Esvaa Maandagavond organiseerde genoemde ciub een feestavond hl „De Gouden Ploeg", welke goed bezocht was. IGokke half 9 uur opende de voorzitter, de heer P. C. Clements, den feestavond met een woord van welkom en herinnert er aan, dat de vereeniging dergelijke avonden be hoeft tot stijving der kas, voorat waar om gezien wordt naar betere terrein-gelegen heid. Na dit officieele gedeelte werd d|e| avond prettig gevuld door Het duo Jaek en Johnny uit Bussum. Beide heeren had den de aanwezigen spoedig te pakken, getuige het medezingen van de leuke re freintjes. De accordeonmuzfek viel even eens in den smaak, evenals de goochel kunstjes die soms perplex deden staan. fn de pauze werd een tombola gehouden om fraaie cadeaux. Het was >een leuk]' sportfeest. Tijdrede Belangstellenden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie, be treffende de te houden rede door Prof. O. Wisse. Ziende naar spreker en het dooir hem te behandelen onderwerp, zal ongetwijfeld een groote opkomst mogen worden ver wacht. „De Tdeine Gids" Onder deze naam wordt door de Ver. van Raden van Arbeid een 'beknopte doch duidelijke wegwijzer uitgegeven met be trekking tot de verschillende sociale wet ten. Het boekje geeft een uiteenzetting om trent de voornaamste rechten en verplich tingen ingevolge de Ongevallenwet, de Land. en Tuinbouw-Ongevallenwct, de Zee-ongevallenwet, de Invaliditaitswet, die De nalatenschap van Hoover. Verbittering door GEORGE Niet alken de aanslag op Roo- sevelt en Cêrmak, niet het stop zetten der betalingen van de Ford-Bank in Detroit, zijn de fac toren, die zoo'n groote beteeke- nis geven aan onderstaande re portage, maar in de eerste plaats wel het daarin voorkomende cij fermateriaal, dat met schrikwek kende duidelijkheid aantoont, waarheen ook de Vernnigde Sta ten gaan: den langen, steenigen weg, dien Europa en in het bij zonder Nederland ook reeds gaat en aan wiens einde een ingrij pende wijziging van het econo mische systeem moet staan, wil de wereld niet in een moeras ver zinken. Veertig millioen zonder inkomen- Hoewel de ambtsperiode van Hoover nog niet is atgeloopen en Mr. Roosevelt de jure tot 4 Maart a.s. nog beschouwd zou moeten worden als een gewone par ticulier, hebben de tegenwoordige eii de aanstaande president zich met elkaar in verbinding gesteld, om met vermijding van een interregnum de binnen- en buitenlandsche politieke maatregelen te be spreken. Het is echter ook hoog tijd om iets tegenover de stijgende verbittering der groote massa en de wanhoop der boeren te ondernemen. Het Amerikaansche opti misme heeft al te lang de oogen voor de nuchtere feiten gesloten gehouden, en zich te sterk met conjuctuur-verwachtingen te vreden gesteld. Nu is dat optimisme ge weken voor een soort redeloosheid, een beschamend erkennen van de leidende in dustrie- en finantie-kopstukken van het feit, dat zij niet meer weten, wat te doen en dat de staat verder moet bijspringen. De uitslag van de verkiezingen ten gun ste van Roosevelt heeft de democraten een nalatenschap bezorgd, waarom zij niet te benijden zijn. Vijftien millioen wer- keloozen, hetgeen met de personen, die tot hun gezin behooren, ruim 40 millioen menschen zonder inkomen beteekent, mil- Iioenen arbeiders, die 2 ot 3 dagen per week werken, met bekwamen spoed slin kende, maar tegelijk dringend benoodig- de gemeente- en staatskassen, de onopge loste en dreigende conflicten in het Oos ten, de kritieke situatie in het oorlogs- schuldenvraagstuk, de bedreiging van den Amerikaanschen export, de vorderingen van Wallstreet op het buitenland, dat on machtig is, deze te betalendat alles geeft de mannen i"n het Witte Huis zoo veel werk, <iat zij er tal van slapelooze pachten mee zullen moeten doorbrengen. Het leger van „ontslagenen". Daar de opklaring aan den maatschap- peiijken horizont, die door de Amerikaan sche pers onbewogen geprofeteerd wordt, zich nog niet laat zien, begint de physi- sche structuur van den tot armoede ver vallen Amerikaan, een verandering te on dergaan, die hem in de armen van liet sociale radicalisme drijft, hem naar links en naar rechts doet uitkijken en voor po litieke doctrines toegankelijk maakt waar hij korten tijd geleden nog strak-afwij zend tegenover stond. Niemand gelooft, nu de ellende zoo'n omvang neemt en de mo gelijkheid tot werken zoodanig vermin dert, in Amerika meer aan de Amerikaan- Ouderdomawet en dt Ziektewet en kan voor belanghebbenden, i.c. werkgevers en werknemers van veei nut zijn, terwijl het eveneens gebruikt kan worden bij het onderwijs aan b.v. ambachts- en ïrijver- heidsavondsc honen. De prijs dezer boekjes, welke verkrijg baar zijn bij de Raden van Arbeid, wewjl gesteld op 12,5 cent per stuk. fn hoofd en ledematen, alsook bij Kiespijn en gevatte Koude, Rheumatische pijnen, Oriep, Influenza en vastzittende Hoest, zullen Mllnhardt's Poeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 ct Doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. Katholieke Kring „St. Carolus" Seesterberg Men verzoekt ons plaafcsitrg van het volgendie: Op 22 Februari vond in hotel „Huisi ten Halve" te Soesterberg een bijeenkomst plaats, uitgeschreven door het voorlooptge comité, ten einde te komen tot oprich ting van een Katholieke Kring. Op deze zeer goed bezochte bijeenkomst bleelk warme belangstelling te bestaan voor het beoogde doel. Met instemming* van alle aanwezigen, werd de Katholieke! Kring voor Soesteri>erg en Huis ter Heide opgericht. Een bestuur werd gekozen, het welk zich voorstelt binnen korten tijd, den reeds toegetreden en nog toe te treden te- den van de uit te voeren plannen in ken nis te stellen. Deze plannen bevatten o.m. het houden van lezingen, gezellige bijeen komsten, kortom voor elk wat wils. Wij wekken alle Katholieken op tot deze Ver eeniging toe te treden. Het Secretariaat is gevestigd Postweg 85. Het Bestuur verstrekt gaarne inlichtingen. en radicaliseering van de „groote massa", O' CLAREN. sche leuze, dat „iedereen de maarschalks staf in zijn ransel draagt". Alle werkmo- gelijkheden zijn dicht bezet, als in het dikwijls bespotte Europa. De ruimte is angstwekkend klein geworden en wie zijn „Job" verloren heeft, verzinkt onherroe pelijk in het eindelooze leger van werke- Ioozen, voor hem is geen redding meer mogelijk. Het volledige stopzetten der Standard- Industrieën werpt een helder licht op de ineenstorting van de Amerikaansche maat schappelijke orde, een ineenstorting, die tengevolge van de jarenlange, overdreven- prosperity, ongeëvenaard zal zijn. Volgens de jongste ambtelijke statistieken heeft de auto-industrie 37 pCt., de ijzer-industrie 45 pCt., de bouwindustrie 80 pCt. en de hotel-industrie 30 pCt. van het personeel ontslagen. Dertig procent van alle land bouwers hebben geen werk. Het lot van hun vroegere broodheeren is al niet beter. Het meerendeel der boeren kon van den opbrengst der laatste oogst niet eens de hypothecaire rentetermijn betalen en de banken brachten de goederen van tiendui zenden in achterstand gekomen boeren in openbare veiling. Dat leidde tot plaatse lijke ongeregeldheden, tot sabotagedaden en zelfs tot bloedvergieten. Burgerwach ten moesten wekenlang in de landbouw- provincies de orde handhaven en er kwam eerst rust, toen de banken de publieke vei lingen stop zetten en zich met een ver lenging van de betalingstermijn tevreden stelden. De weg naar de saneering? De inperking van de groot-industrie heeft een omvang bereikt, die de daarin gestoken kapitaalvoorraden ernstig be dreigt. Het zijn vlammende teekens aan den Amerikaanschen economie-horizont, als de staaltrust met een verlies van 90 mil lioen Dollar voor het jaar 1932 afsluit, als de Paramount onder staatsconlróle moet worden gesteld, als Ford, hopenlijk slechts tijdelijk, zijn fabrieken en banken moet stopzetten. De autokoning heeft met zijn nieuwe model, dat bij het uitbreken van de crisis het levenslicht aanschouwde, weinig geluk gehad. De afzet bleef verre onder de verwachtingen en het lijkt er sterk op of de dagen van de finantieele onafhankelijkheid der Fordfabrieken ge teld zijn. Wallstreet heeft het nooit goed kunnen verkroppen, dat zij bij één der voordeeligste nationale zaakjes geen voet in den grond kon krijgen en schijnt thans het oogenblik gunstig te achten, Ford tot een knieval te dwingen. De banken laten niets ongemoeid, om zich meester te ma ken van de Ford-fabrieken. Niemand kan den uitslag van dezen tweestrijd, die heel Amerika in spanning houdt, voorspellen, daar zelfs niet de ervarendste deskundigen met nauwkeurigheid kunnen zeggen, hoe groot en hoe machtig Ford's reserves wel izijn. Steen na steen valt van den economi- schen burcht van Amerika omlaag. Er zul len scherpere maatregelen en een groo ter politiek-economisch doorzicht noodig zijn, om Amerika van den ondergang te redden. Misschien dat deze tijden van nood den weg effenen voor een ruimere opvatting der wereldproblemen op econe- misch gebied en dat dit een saneering van de geheele wereld zou kunnen bewerkstel ligen.

Soester Courant | 1933 | | pagina 5