m l Ists uit ie is van het bier. m m ii drank ven alle landen en alle tijden IUSSOLINI BEVEELT Ongevoelig voor de golven van den Oceaan. Hij kan zelfs de crisis verbieden! Een satyrische boutade! DE grootsclie en schoone patriciërs- huizen van Genua staan aan be lachelijk smallö straatjes. Ze zijn zoo smal dat, als er een auto doorrijdt, de menschen zich tegen de hui zen aandrukken. Toen ik eens zoo'n straatje wilde oversteken om het Pala- vicini-paleis te bewonderen, hield mijn gids mij ezorgd tegen. „Daar loopt U te- gcn den stroom in. Iedereen moet rechts ïionden. Mussolini heeft het bevolen!" Aan den oever der zee, waar elke vier kante voet door dynamiet uit de rotsen moet worden vrijgemaakt, zal thans het grootste plein van de wereld komen. In -het midden daarvan zal een triomph- boog van prachtig Carrarisch marmer verrijzen, omgeven door palmenlanen, - waarvan de voetpaden met mozaiken worden bedekt, terwijl op den achter grond de. marmeren paleizen staan. „Prachtig mooi", meent mijn gids tevre den. „Mussolini heeft het de stad bevo len en zij gehoorzaamt". In de oude stad, vlak bij de steile kust, waar de schilderachtige huisjes naast en boven elkaar zijn gebouwd op de hel ling, hangt overal in de kromme straatjes waschgoed te drogen. Doch de trottoirs zijn kraakzindelijk. Geen stukje papier, geen sinaasappelschil is te bekennen. Wie zou dat vroeger in Italië voor moge lijk hebben gehouden? Maar mijn gids weet alweer raad: Mussolini heeft alle onzindelijkheid verboden!" In den haven lag juist de trots der Ita- Jiaansche handelsvloot, de nieuwe mail boot „Conté di Savoya". Wij bezichtigden 'de ultra-moderne zalen van het schip en zagen, wat wij nooit hadden vermoed, dat de moderne sti;i oo1-- heel overdadig kan zijn. Alles is z«>o "n schitterend, dat daarbij vergelekt-1: danszaal een nauwkeurige copie van de troonzaal in bet Quirinaal met alle fresco's en marme ren zuilen en een overdaad van gouden ornamenten werkelijk kaal schijnt. Ik vroeg mijn gids, of een zoo kostbaar schip wel zijn rente kon opbrengen. „Maar dat is heelemaal niet de bedoeling?" wierp hij tegen. „Mussolini heeft gewenscht dat het schoonste schip ter wereld een Ita- liaansch schip zou wezen". Op het strand stond tegen een booglamp een armoedig gekleede vrouw met een zuigeling op den arm. Ik wilde haar wat geven, maar de gids greep mijn hand vast „Mussolini heeft de bedelarij in Italië verboden!" Rn toen ik vertrok, scheen het geheele personeel in den grond te zijn weggezon ken. Mijn gids wist ook hiervan de ver klaring te geven. „Mussolini heeft het ge ven van fooien verboden!" Het station te Milaan is een overdreven groot gebouw van rotsblokken en mar meren zuilen, dat mooi kon zijn, als het niet zoo overladen was. De menschen lij- ken bij de reusachtige zuilen en gangen Co gezien wel mieren. Dit station heeft een milliard lire gekost. „De bouwplannen waren reeds lang gereed, vertelde mijn gids, doch de uitvoering ervan zou in verband met de crisis worden uitgesteld. Nu is het station toch gebouwd op bevel van Mussolini". In het oude gedeelte der stad werden vele huizen afgebroken. Er werd graaf werk verricht voor de rioleering, voor het aanleggen van buizen en kabels, en ter weerszijden verrezen reeds de reusachtige moderne marmeren paleizen. „Er wordt hier een nieuwe straat aangelegd", zei de gids, „op bevel van Mussolini. De stad zag op tegen de uitgaven, maar Musso lini heeft de banken bevolen, haar tegen een lage rente te leenen en de banken hebben dat gedaan". Overal ziet men het portret van Musso lini met de donkere oogen oogen als van een hypnotiseur. De menschen loopen rechtop, spreken energiek en doen alsof zij de wereld regeeren. Op de pleinen en onder de poorten verdringen de werk lieden" elkaar; overal wordt er schoonge maakt, geverfd, gebouwd. „Hoe is dat mo gelijk met deze crisis?" vraag ik mijn gids. Hij schrikt, legt de wijsvinger te gen de lippen en zegt: „Daarover mag men niet spreken! Mussolini heeft het verboden fH A. NAGEL. De eerste mailboot van meer dan 1000 voet. EEN nieuw tijdperk In de geschle- denis der scheepvaart. De nieu we Fransche Oceaanstoomer „Normandië", een monster van 73000 ton, dat een waarde van 75 milli- oen gulden vertegenwoordigt, is het eer ste schip met een lengte van meer dan 1000 voet Het meet n.1. 1020 voet of 311 M. en is alleen door die lengte iets geheel nieuws op scheepvaartgebied. Om dit te bewijzen, moeten wij eerst eens een kijkje gaan nemen op den Atlantische Oceaan, die door het schip bevaren zal worden. Het voordeel van lengte. Bij zwaar weer liggen de toppen der golven ongeveer 300 voet uit elkaar. Waar de meeste transatlantische schepen 600 700 voet lang zijn, rusten zij op twee, hoogstens even op drie golven. Ook als ze op twee golven rusten, zijn ze telkens een oogenblik geheel in evenwicht, doch vooral wanneer de golven hoog opslaan, zal het schip telkens in een golfdal af glijden, om weer 'omhoog te gaan op de kam van do volgende golf. Om stabiel te ziin, moet een schip echter voortdurend rusten op minstens drie golven. Daarvoor ruoet het minstens 900 voet lang zijn en liefst nog iets meer. Na de „Normandië" zijn de „Majestic" en de „Leviathan" (resp. een Engels h en een Amerikaansch schip van- 915 en 907 voet) de langste schenen ter wereld, doch hun afmetingen zijn nog te kr-.p berekend om het stam pen geheel en al te voorkorren. De gol ven liggen gemiddeld 300 voet uit elkaar, wat dus zeggen wil, dat de afstand soms ook grooter is. Een schip van meer dan 1000 voet zal echter altijd op drie en soms op vier golven rusten, waardoor een groote stabiliteit wordt verkregen. Het nadeel van lengte. Aan die stabiliteit is echter ook een nadeel verbonden. Terwijl een kleinere boot de oppervlakte der golven volgt, blijft een boot van IC90 voet horizontaal liggen, zoodat het bovendeel veel meer wordt blootgeMeld aan de 20 of 25 M. hoog opslaande golven. Hierdoor wordt het schip gebeukt als een rots in de branding en de kans op beschadiging wordt aanmerkelijk grooter dan bij de kleinere booten. Met het oog hierop heeft men de „Normandië" zeer hoog gemaakt, terwijl het schip in dwarsdoorsnee den vorm heeft van een omgekeerde peer. Men verwacht nu, dat het water door de zijkanten van he,t schip op den zeespiegel wordt teruggeworpen, zoodat slechts een enkele keer mdüge golf de bovenste dek ken kap bereiken. Technische bijzonderheden. De „Normandië" zal heen en weer va ren tusschen Le Havre en New York. Door haar grootte is de exploitatie ook naar verhouding meer economisch. Zij kan meer lading en passagiers vervoeren, n.1. 849 eerste klasse-, 258 tweede klasse-, 540 derde klasse- en 485 tusschendekspas- sagiers, wat gevoegd bij de 1320 man of ficieren en bemanning, een totaal van 3452 personen geeft. Zij kan sneller var ren met minder inspanning en dus ook met minder slijtage dan een kortere boot. Om een snelheid van 28 knoopen per uur te behouden, heeft zij per ton van haar gewicht 25 minder machine kracht noodig dan een schip van 750 voet. En een gemiddelde snelheid van 28 30 knoopen is noodzakelijk om te kun nen concurreeren met de snelle Duitsche booten „Bremen" en „Europa". Die snel heid maakt het meenemen van een groo te hoeveelheid brandstof noodig en dat kan alleen dan economisch zijn, wanneer men de geheele boot grooter maakt, zoo dat de laadruimte en passagiersaccomo- datie eveneens kan worden uitgebreid. De „Normandië" zal worden gedreven door electrische energie, welke door stoomturbines wordt opgewekt. Dit sy steem is reeds met groot succes toegepast op Engelsche en Amerikaansche schepen, doch nog nooit op een Fransch schip. Er wordt in totaal 160.000 P.K. ontwikkeld. De machinekamer in haar geheel is om geven door dubbele wanden aan alle zij den. Groote JusOh Er zijn e!f dekken, waarvan er vijf ge*, heel rondom het schip loopen. Het bo«' venste „zonnedek" ia ruim 20 M. breeds' even groot zijn ook de onderlinge af- standen tusschen de drie schoorsteeneru Op het promenadedek is het uitzicht oven een afstand van ruim 90 M. geheel on.-] belemmerd. Een gedeelte van de groote hall wordt in beslag genomen door een] wintertuin van 20 bij 30 M. De groote hallt zet zich voort door de geheele hoogte van het schip; alle salons komen er op uikj Men heeft „straten" en „pleinen" in de. „winkel- en ammusementswijk", met at» Ierlei winkels, ©en schouwburg, een pop-! pekast, enz. Verder heeft men aan boord een gym-;] nastieklokaal, een zwembad, een glazen dansvloer en een garage voor 100 auto's,! en natuurlijk de gebruikelijke lees-, rook^ en andere salons, een kinderkamer, enzj Aan boord bevindt zich een kerk ter! hoogte van twee dekken, met drie altarenJ Do tearoom en de groote rooksalon ligJ gen naast elkaar en als de wand daartus-| schen in elkaar wordt geschoven, veris krijgt men één groote zaal, waarin duw zend personen gemakkelijk plaats kun< nen vinden. Bij den glazen dansvloer bo< hoort een café in den vorm van een haW ven cirkel met een bar, die den geheelerr nacht geopend blijft. Ook de nachtclub! blijft geopend. Deze amusementsgelegen-i heden bevinden zich geheel achteraanJ zoodat de andere pasagiers er geen ovqm last van ondervinden. Men kan aan boord natuurlijk alle fflo^ gelijke dekspelen beoefenen. Er word» uitsluitend electrisch gekookt. De ventW latie van keukens en eetzalen geschied» zoodanig, dat er onmogelijk etensluohf kan doordringen in andere gedeelten vans het schip, wat passagiers met aanleg voor zeeziekte bijzonder zullen appve-| cieeren. De eerste klasse- en luxehuttenj zijn buitengewoon smaakvol en comforl tabel ingericht. Een nienw tijdperk scheepvaart. voor dé Het te water laten van de „Normah* die" geschiedde zonder de minste tegen slag, doch er was de samenwerking vai 600 geoefende mannen voor noodig. Er moet nu nog veel worden ge aan de afwerking van het schip; eerst in het voorjaar van 1934 hoopt men er. de eerste reis mee te doen. Intusschen' heeft ook in Engeland de Cunard Line twee schepen van meer dan 1000 voet op stapel gezet; er breekt een nieuw tijd-j perk aan voor de scheepvaart, al houdt de crisis het nog eenigszins tegen. Den laatsten tijd heeft men vele inte*. ressante verschijnselen betreffende de golven en hun uitwerking op schepen geconstateerd. Het slingeren van schepen bij zwaar weer heeft plaat9 met een pe«j riode van 11 13 seconden. Het is wei-.] nig bekend, dat het water van een aan-1 rollende golf in werkelijkheid niet op het schip afkomt Als men een kurk ziet drij ven in de deining van den oceaan, kan men dit voor zichzelf duidelijk consta- teeren. De kurk gaat voor- en achteruit, do,qh beweegt niet in één bepaalde rich ting, tenzij zij door den wind gegrepen wordt; door Dr. H. WESTERMAN. HET te niet bekend, wie het eerste bier ge brouwd heeft, doch het staat vast, dat het tot de oudste dranken behoort. Het ia misschien niet altijd een der van smaak geweest, doch In den een of anderen vorm hoeft de mensehheid het van de oudste tijden af genoten. De oude Assyriërs en Eg-yp- te naren dronken het Beer veel. Overal, waar het kli maat te koud was voor drui ven, vervaardigde de bevol king bier uit graan, maar ook in de wijnstreken werd ln vele gevallen bier bereid. Een der merkwaardigste archeologische vondsten van de laatste jaren heeft aan het licht gebracht hoe in Babylonië een bierbrou wer zijn beroep uitoefende. Hij liet graan korrels ontkiemen in een deken, welke in lauw water was gedrenkt, waarna hij de ontkiemende graankorrels tezarhen met andere fijngemaakte, verwarmde en weer liet afkoelen. Toen zijn bierbrou wer eens een bierdeken te drogen had hangen, klaagde zijn buurman hem aan wegens het veroorzaken van een onaan gename lucht en geschriften over deze klacht zijn door de archeologen gevon den. In die grijze oudheid bestond er ook reeds een drankbestrijding, want in Egypte ageerden sommigen tegen de be reiding van te zware biersoorten. Gravure uit 1620, die de liefhebberij voor bier van een major domo belachelijk maakt. Toen de eerste Europeanen in Peru aapkwamen, vonden zij reeds een soort van bier, bij de bereiding waarvan men mout gebruikte. Het alcoholgehalte van dit bier was zeer hoog en men weet nog altijd niet, waaraan dat toegeschreven moet worden. Misschien werd het bier wel vermengd met de nationale drank van Peru, welke daar nog steeds gedron ken wordt en veel alcohol bevat. Op het oogenblik is Duitschland de voornaamste bierproducent ter wereld en ook de grootste bierconsument. Uit de vroegste Middeleeuwen vernemen wij reeds, dat de Duitschers veel bier dron ken, en dat deze gewoonte wel onveran derd bewaard zal zijn gebleven uit den tijd der oude Germanen, blijkt uit het verband tusschen het bierdrinken en de oude runen. Deze runen werden nog in veel lateren tijd op van de schors ont dane twijgjes geschreven, waarna deze in de bierpul werden geworpen. De man, die het bier dronk, zou dan magische krach ten in zich opnemen. In de Middeleeuwen hielden de kloos ters zich op grooten schaal bezig met bierbrouwerij en zij hebben de gebruike lijke bereidingsmethoden belangrijk ver beterd, evenals die van wijnen en likeu ren. Het Duitsche bier werd en wordt over het. algemeen zoo bereid, dat er wei nig alcohol in voorkomt, doch van som mige soorten gold juist het tegendeel. Frederik Willem IV van Pruisen kreeg eens bij een bezoek aan Dortmund, een groote kan bier te drinken van het be roemde plaatselijke product. Het smaakte Een gravure uit 1779, waaruit blijkt, dat velen tóen nog hun eigen bier maakten. Man en vrouw zijn hier druk bezig met de voorbereidingen voor een feest. hem uitstekend, doch daarna bleef hij meer dan een etmaal bewusteloos. Steeds is er ook zorgvuldig op gelet op de kwaliteit van het bier; zelfs de hoeveelheid schuim moest aan bepaalde regels voldoen. Men onderscheidt de ver schillende biersoorten naar den tijd van het jaar, waarin zij gebrouwen zijn; zoo'n periode duurt zelden langer dan drie of vier weken. Zoo behoort het beleende bockbier eind December of begin Januari te worden gebrouwen en begin Mei op zijn vroegst te worden gedronken. Hier aan wordt echter niet meer zoo streng de hand gehouden. Het wordt het eerst als speciale biersoort vermeld in 1553 en heeft een vrij hoog alcoholgehalte. Normaal bevat bier 3alcohol. In Engeland wordt een biersoort geprodu ceerd, welke „ale" heet in tegenstelling met het gewone en o.a. ook het Duitsche bier, dat „beer" genoemd wordt. „Ale" bevat n!et alleen meer alcohol, doch de gebruikelijke gist is van dien aard, dat zij na het gistingsproces hoven komt drijven. Bij lager bier zakt het gist juist naar beneden, dit bier wordt trouwens bij_ veel, lagere temperaturen tot gisting Reproductie van een Assyilsche teeke- ning, waarop men ziet, hoe de eene die naar zijn meester bier geeft, terwijl de andere zijn bed in orde maakt. gebracht, nl. 40 50 graden Fahrenbeit. Het wordt gedurende een periode, die va rieert van 2 k 3 weken tot 3 6 maan den, opgeslagen in koelkelders, waar h»t vanzelf zijn lichte kleur verkrijgt en een groote hoeveelheid koolzuur ontwikkelt. In Noord-Europa heeft het bier altijd een belangrijke plaats ingenomen. Karei de Groote gaf reeds persoonlijk aanwij zingen omtrent het brouwen van zijn bier en zocht zijn bierbrouwers met even veel zorg uit als zijn legeraanvoerders en adviseurs, Langen tijd bereidden de aan zienlijken bier voor eigen gebruik, waar van hun personeel gewoonlijk een ruim aandeel toegewezen kreeg, doch de bier industrie als zoodanig is ook reeds eeu wenoud. Het embleem der bierbrouwers was een zespuntige ster. Verder werd er voor het sleepen der zware biervaten een speciaal ras van plompe sleepers- paarden gekweekt, die aanvankelijk zeer, schaarsch waren,'

Soester Courant | 1933 | | pagina 8