HET AANVRAGEN VAN PATRONEN. AANKWEEKEN VAN DEN SPAAR ZIN. BEGIN ER BIJ KINDEREN REEDS 'rROEG MEE Zij moeten leeren ook iets aan anderen af te staan. Kinderen moeten al vroeg leeren hoe zij met geld moeten omgaan, en zoo noodig gewezen, worden op de juiste wijze van uitgeven en sparen. Wij zijn van meening, dat een kind, als het wat ouder wordt wekelijks een klein vast bedrag moet ontvangen, waarvan hij een gedeelte moet bestemmen voor eventueele uitgaven als potloo- den, pennen, schriften, tandpasta, zeep e.a., maar dit zóó moet overleggen, dat hij er tevens van overhoudt en eveneens moet leeren in een klein notitieboekje aan te teekenen hoeveel hij ont vangt en hoeveel hij uitgeeft en waaraan. Het overblijvende gaat iedere week in een doosje en met trots zal hij dit bedrag, dat wellicht slechts uit centen bestaat, zien aangroeien om later in overleg met de ouders een of ander te koopen, hetzij voor verjaardagen of wat ook. De toelage zal naarmate het kind ouder wordt iets verhoogd kunnen worden maar nooit moet het hem te gemakkelijk gemaakt worden, en vooral moet men hem niet geven als hij er zelf om vraagt.. Hij moet niet alleen zijn "uit gaven binnen het ontvangen bedrag leeren hou den, maar er zelfs van overhouden. In den beginne, dat hij zakgeld krijgt, zal hij wellicht wat al te royaal zijn in zijn uitgaven, omdat hij nog geen overzicht heeft, maar dan zal de leidende hand der ouders moeten helpen en aanwijzingen moeten geven wat de juiste ma nier is om over te houden. t>o;.:.niye ouders begaan o.i. de fout, om kin deren voor het vervullen van hun kleine huise lijke plichten extra geld te betalen. Zoo kennen wij o.a. een moeder, die hare kinderen iets extra's geeft, indien zij zich behoorlijk wasschen, tanden poetsen, bed afhalen, hun speelgoed opruimen, niet brutaal zijn, enz. Kinderen moeten echter aJ vroeg leeren om kleine plichten te vervullen zon der tegenstribbelen en de ouders moeten er op staan, dat deze inderdaad nagekomen worden natuurlijk zonder extra belooning. Een ander geval is het, wanneer de ouders voor extra- werk een zeer klein bedrag in de spaarpot geven, dit zal hun initiatief ontwikkelen en ook hun ge voel voor verantwoordelijkheid. Onlangs deelde ons een moeder mede, dat zij het met zeer weinig hulp in haar drukke huis houding moest stellen en nu het sparen harer kinderen in de hand werkte, door hen een extra taak op te leggen, waarvoor zij een klein bedrag per week extra kregen. Bleek het, dat de kin deren niet veel zin in het op zich genomen werk hadden en deden zij het hierdoor half of niet, dan werd een gelijk bedrag door de moeder der kinderen van het zakgeld afgetrokken, hetgeen buitengewoon goede resultaten had. Verder moet men een kind nooit meer extra geld geven, dan zijn werk waard is. Zoo kennen wij een geval, waar de jongens het gras knipten in den tuin der buren en deze hen zóóveel hier voor gaven, dat de moeder inderdaad vond, dat zij „overbetaald" werden. Het gevolg hiervan was, dat zij niet veel zin hadden hetzelfde werk in hun eigen tuin te verrichten, tegen een kleine extra vergoeding en de moeder hen als het ware tot het werk moest dwingen. Over het algemeen zouden wij het niet willen aanbevelen om kinderen werk te laten doen, dat boven hun krachten gaat en er aandacht aan schenken, voor wie zij een of ander verrichten. Kinderen zijn zoo buitengewoon gevoelig voor invloeden van buitenaf en moeten tevens ook niet aangewend worden om kleine aan anderen bewezen diensten in geld omgezet te zien. Zooals wij in den aanvang reeds zeiden een kind moet sparen, doch zich tevens een doel stellen, waarvoor hij spaart, hetzij een postzegel album, een boek, een fiets, dit maakt het bewaren der centen en dubbeltjes aantrekkelijker. Laat hem het gewenschte eerst koopen, als hij het geheele bedrag bij elkaar heeft; indien men het kind een of ander bedrag voorschiet, en hij moet het geld, nadat het verlangde reeds in zijn bezit is, terugbetalen, dan gaat het plezier van het sparen er af. Vooral als wij tevens gedachtig zijn aan het gezegde: „Het bezit is het eind van het geluk." Hoe vaak gebeurt het ook bij vol wassenen niet, dat zij zich een of ander vurig wenschen en hebben zij het eenmaal in hun bezit, dan komt het hen als iets heel gewoons voor! Kinderen moeten niet alleen zuinig met geld om gaan, maar tevens met alles wat geld heeft gekost, onverschillig of zij zelf of anderen het voor hen kochten. Het moet uitgesloten zijn, dat zij b.v. hun fiets in den regen laten staan, „omdat zij hem straks weer noodig hebben", zooals zij dan als argument aanvoeren. Speelgoed mag niet in den tuin blijven slingeren, maar behoort opgeborgen te worden, evenals tuingereedschap b.v. een hark o.a. na verrichtte bezigheden. Boeken en schrif ten moeten een vaste plaats hebben en niet rond slingeren, evenmin als schooltasschen enz. Een kind moet voor zijn persoonlijk eigendom aansprakelijk gesteld worden. Hebben wij gewezen op het nut van sparen, toch moet het kind zóó noodig ook wat weten af te staan van zijn zakgeld en heeft hij een leeftijd bereikt, dat hij te groot wordt voor een of ander speelgoed, dan zal hij dit moeten geven aan kinderen, wier ouders geen geld hebben voor dergelijke dingen en indien mogelijk zal hij voor St. Nicolaas of Kerstfeest voor minder bedeelde kinderen, zij het nog zoon klein bedrag, van zijn spaargeld afstaan. Het kweekt het medegevoel en de offervaar digheid bij het kind aan. Het beste voorbeeld moeten de kinderen van huis uit, van hun ouders meekrijgen in het leven en al verschilt het eene kind in één zelfde gezin veelal met het andere, zuinige en met overleg uitgevende ouders zullen zeker een voorbeeld ten goede geven aan hun kinderen. We verwar ren het begrip zuinigheid natuurlijk niet met gie righeid, daar dit bij ieder mensch is af te keuren. Zeker is, dat wij gedachtig aan de woorden: Wie geeft wat hij heeft, Is waard, dat hij leeft, de kinderen al vroeg moeten leeren niet alleen voor zich zelf te zorgen, doch tevens voor hen iets moeten afzonderen, die in minder gunstige omstandigheden verkeeren. HOE MAKEN WIJ KINDER- ONDERGOED UIT FLANELLEN DAMES-NACHTJAPONNEN? 721 Flanellen nachtjaponnen slijten meestal aan hals en armen, terwijl wij nog ge heele onderstukken overhou den, waaraan niets mankeert en die we dus uitstekend voor de kinderen kunften be nutten. De kleur komt er niet op aan, hoofdzaak is, dat ze heerlijk warm zijn. Bijgaande afbeelding, waar van het patroon voor 23 cent te krijgen is, zal U ze ker goede diensten bewijzen. (leeftijd twee tot zes jaar). EEN DONKERE HOr We hebben in huis soms van die donkere hoeken, die we toch moeten gebrui ken en waar we toch weer niet den geheelen dag het licht willen laten branden, want dit zou een al te hoo- ge lichtrekening tot gevolg nebben. Op welke wijze kunnen we in zulk een hoekje nu het daglicht laten binnen dringen? Dat is niet zoo moeilijk als het wel op het eerste gezicht lijkt. Spie gels doen wonderen! We plaatsen in zulk een don keren hoek een groote, ouderwetsche spiegel, die tegenwoordig soms heel goedkoop te krijgen zijn of waarvan u misschien op zolder nog een exemplaar hebt staan. De groote, or- jiamenteele lijst wordt er van verwijderd. Inplaats daarvan laten we den tim merman een paar breede latten er tegen aanbrengen, zoodat er paneelen ont staan, zooals op de teeke- ning is aangegeven. Een klein tafeltje eronder ge plaatst en een hoekje is ontstaan, dat alleen niet donker meer is, maar zelfs tot een van de gezelligste van uw geworden. woning is BLOUSE MET ROK. Ook voor aanstaande moeders. 707 In afwijking met de steeds gebruikelijke Ja ponnen aanéén hebben wij gemeend thans eens een gekleede blouse en rok te moeten geven, die door a.s. moeders heel goed gedra gen kan worden, terwijl de rok la ter, evenals de blouse, gemakke lijk veranderd kun nen worden. De blouse met een paar flinke diepe schouderna den, waardoor over de buste de noodige ruimte wordt verkregen heeft een zeer ruime volant kraag aan beide zijden, waarvan de rech- teroverslag door loopt tot aan de onderkant der blouse; de mouw is eenvoudig, iets ruimer naar on der toe en afge maakt met een manchet. De rok heeft twee banen, waar van de voorbaan aan de beide zij kanten ingeperst platte plooien heeft en de ruimte' van de achterbaan, die flink breed is, verdeeld wordt door een niet te strak zittend elastiek. Het gemakkelijkst kan de rok afgewerkt worden met een boordje, waarbij het elastiek van zijnaad tot zijnaad door de dubbele stof wordt geschoven, Het geheel kleedt bijzonder aardig en het voordeel ervan is tevens, dat men b.v. twee blouses bij één rok kan maken, b.v. één voor koud weer van fluweel of craquelé laine en een dunnere zijden of wollen georgette voor war mere dagen. Effen* stoffen in een weinig opval lende tint zijn. het meest aan te bevelen. Patronen in alle maten kan men aanvragen onder vermelding van no. 707. De prijs bedraagt f 0.58. LICHT, LUCHT EN ZON. Onontbeerlijk voor opgroeiende kinderen. Niet alleen voor opgroeiende kinderen zijn licht, lucht en zon onontbeerlijk, maar evenzeer voor de instandhouding van de gezondheid van volwassenen. Het is dan ook van het grootste belang om bij het kiezen van een woning op deze factoren acht te geven en te zorgen, dat zeker aan één kant de zon volop naar binnen kan komen, liefst aan dien kant, waar woon- en slaapkamers zijn. De zon moet ook slechts in uiterste noodzaak buiten gesloten worden, slechts in die gevallen, dat b.v. in de warme zomerdagen de temperatuur te hoog zou worden in huis. Zoowel voor de moeder als voor de kinderen is het noodig, dat zij dagelijks buiten komen en behalve frissche lucht tevens beweging hebben, maar zijn er dagen, dat de moeder er den tijd absoluut niet voor kan afnemen en zijn de kin deren nog te jong om alleen buiten te zijn, dan moeten wij het verblijf binnenshuis op de juiste wijze trachten in te richten door de ramen wijd open te zetten, desnoods met horren er in, zoo dat de frissche lucht volop binnen kan komen. Babie's wieg wordt bij het raam gezet, het gor dijn er wat om heen gehaald en hier zal hij veel beter slapen, dan in een afgesloten ruimte zon der versche lucht. Zijn de kinderen yrooter, dan worden zij wat dikker gekleed, krijgen desnoods een wollen trui of das aan en spelen in de kamer met het wijc geopend raam. Kinderen zijn immers meestal druk in de weer met hun spelen, de frissche lucht zal hen dus slechts ten goede kunnen komen en voor kou vatten behoeft men niet te vreezen. Zijn zij weer iets grooter, dan kunnen zij goed aangekleed in den tuin of op het balcon spelen, zelfs in de wintermaanden. Heeft men tijd over voor een dagelijksche wandeling, dan moeten kleinere kinderen zeker tot hun derde jaar, niet te lang aan één stuk door loopen, dit vermoeit hen teveel, beter is een kleine wagen mede te nemen, en hen van tijd tot tijd, goed toegedekt te rijden. Zij hebben beweging genoeg wanneer zij zoo nu en dan eens loopen. Ten slotte de heele kleintjes en die van 8 9 maanden, die natuurlijk nog niet zoover zijn, dat zij loopen; ook zij hebben behoefte aan be weging. De eersten laten wij met weinig kleertjes aan een half uur per dag in de wieg liggen, zoo- dra ze b.v. drie maanden zijn, om hen gelegen heid te geven armtjes en beentjes flink te be wegen, hetgeen ze heerlijk vinden. De grootere kinderen leggen wij twee maal per dag in een hoek van de kamer, waar het niet tocht, in de box, waarin een matrasje of bij gebrek aan een box op een opgevouwen deken, waarop een zeiltje •n moltonnen doek. De kinderen kunnen dan met weinig kleertjes en een slechts los omgespelde luier zich vrij bewegen, waardoor hun spieren meer tot ontwikkeling komen en nog wat ouder zijnde, vinden zij het heerlijk om over den vloer te kruipen. Nooit moeten de kleintjes geforceerd worden om te gaan staan of loopen, indien zij zich zelve krachtig gevoelen wenden zij zonder hulp van anderen de noodige pogingen hiertoe aan. W. EEN CRETONNE OVERALL EN EEN BIJPASSEND MUTSJE. 708 De schoonmaak is in aantocht en deze vraagt natuurlijk meerder werk van de huisvrouwen. Evenzeer als het van zelf spreekt, dat tijdig ge zorgd wordt voor de aanwezigheid van het noo dige werkmateriaal, zullen wij toch ook gaarne een aardige, goedklee- dende overall over onze huisjapon aantrekken en tevens om ons kapsel te sparen een aardig bijpas send mutsje. Het model is zeer practisch en heeft geen sluiting met knoopen op knoopsgaten in het mid den, we schieten het slechts aan en aan de rechteroverslag is een band gezet, die achter om het middel gaat en op zijde vastgemaakt wordt. Verder een flinke groo te zak op zijde, waar in nog enkele voorwer pen geborgen worden, die we gaarne bij de hand hebben. De dubbele rechte reep, die aan beide voorkanten en hals wordt genaaid vormt een platte kraag aan de revers. De mouw is ruim en met een rechte manchet afgewerkt, die met een knoop en knoops gat sluit. Het aardige mutsje heeft midden voor een op slag, die aan beide zijden met een knoop op de bol bevestigd wordt, terwijl de ruimte aan het achterhoofd met een elastiek wordt verdeeld, dat door een zoom wordt geschoven,- liefst met een klein hoofdje als afwerking. Er zijn zooveel aardige -gewerkte soorten cre tonne, dat zoon overall inderdaad zeer flatteus zal staan. Wie meer voelt voor een meer ge dekt geheel neemt donker satinet of katoen mousseline met een aardig motief. We stellen patronen beschikbaar van overall en muts tot en met maat 50, welke aangevraagd kunnen worden onder no. 708. De prijs bedraagt 0.58. DIE OUDE KLEEDINGTSUKKEN, VAN PAS KOMEN. Het vermaken van een japon. 720 Een onzer lezeressen vroeg om raad bij het vermaken van een japon; een overgooier wilde zij er liever niet van maken, daar zij het geheel graag een gekleed aanzien wilde geven. Wij hebben geineend ook andere dames wellicht bij het vinden van een oplossing hiervoor van dienst te kunnen zijn en geven daarom de schets in ons blad aan. Het model, zooals onze afbeelding te zien geeft, heeft de rok gehouden, zooals hij was, uit de taille zijn de vier punten vóór en achter geknipt, terwijl 1.60 M. zijde bijgekocht moet wor den voor een normale maat. De diagonale lijn van het voorpand en de puntige halslijn kleeden zeer af, zoo dat dit patroon ook gebruikt kan worden voor meer gezette fi guren. Verschillende com binaties zijn mogelijk, wij noemen o.a. een fluweelen rok met crêpe zijden bovenstuk of een wollen rok met fluweel of velours panne bovenstuk; een bruinen rok met champagne of beige zijden bovengedeelte, dit alles voor gekleed; ook een stoffen boven deel is mogelijk indien de japon voor kantoor of huisdracht dienst doet. Hebben we een aardig gewerkt zomerjapon netje van kunstzijde of crêpe de chine of welk weefsel ook, dan kiezen we een tint die de hoofd kleur het meest nabij komt en moderniseeren het op deze wijze, waardoor wij behalve een voor- deelig, tevens een bijzonder aardig geheel krijgen. Om ook de meer gezette dames in de gele genheid te stellen haar japonnen op deze wijze te vermaken, stellen wij de patronen verkrijgbaar tot en met maat 52 en wel van de opgeknipte punten èn het lijfje voor slechts 38 cent, terwijl voor het geheele patroon met Inbegrip van den rok d« gewone prijs van 58 «ent geldt, DE MODE VAN MORGEN. MEN VERTELT IN WEENEN EN PARIJS: dat op de voorjaarsjaponnen piqué en glas batisten kraagjes gedragen zullen worden; dat de wollen japonstoffen in hoofdzaak uit geribde en crêpe weefsels bestaan; dat men bij mantelcostumes donkere blouses zal dragen, in plaats van zooals tot dusverre Jicht-getinte; in ieder geval echter in de tint van het geheel; dat heele kleine ruitjes o.a. zwart-wit, grijs-wit en bruin-wit zeer modern zijn en men deze zelfs fabriceert in tricot weefsels voor Jumpers ea blouses; dat de voorjaarsmantels bijna alle zonder kraag gedragen zullen worden, doch met een origineele halssluiting; dat „honing" de bevoof* rechte kleur zal zijn voor japonnen en hierop een zeebruine mantel gedragen zal worden; dat bedrukte zijden, wollen en katoenen stof fen voorspeld worden. Om het onze lezeressen gemakkelijk te maken kunnen patronen voortaan ook per brief ondef bijsluiting van f 0.58 in postzegels voor japon nen en 0.30 voor breipatronen worden aang». vraagd bij de moderedactrice van dit blad, Mu- zenstraat 5b, 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening 191919 t.n.v. den knippatronendienst te 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duidelijk vermelden! MEISJESJURK VAN FLUWEEL. 710 Fluweel maakt steeds een gekleeden indruk en als we onze meisjes eens een mooie jurk willen ge ven, raden wij aan van deze stof gebruik te ma ken. Fluweel is tegen woordig niet zoo duur meer en in alle tinten te verkrijgen. Het hier afgebeelde t model met punthals en moderne mouwen op een klokkend rokje zal het zeker doen. De aardige garneering, die uit de blouse komt steken, zorgt ervoor, dat het geheel niet te eento nig wordt. De afwerking aan mid del en hals kan geschie den met een afstekend band fluweeltje. Patronen kan men be stellen voor den leeftijd van 712 jaar onder no. 710. De kosten bedragen f 0.58. WENKEN VOOR KINDER VERZORGING. Voor- en nadeelen van gummi luier broekjes. Een moeder deed ons de vraag, hoe wij dach ten over het dragen van gummi luierbroekjes voor babies. Zij vond het een buitengewoon practische uitvinding, omdat het zooveel luiers spaart, doch vroeg ons tevens of hieraan wel licht toegeschreven kon worden, dat de huid van de kleine veelal rood en geïrriteerd was. Wij willen deze lezeres antwoorden, dat de bedoelde gummi luierbroekjes heel goed zijn om in enkele gevallen gebruikt te worden b.v. in dien men op reis gaat en de kleine te veel moeite zou geven met het verschoonen van de natte luiers, maar de kindertjes deze broekjes te laten dragen en zoodoende minder luiers en beddegoed te moeten wasschen, moeten wij ten zeerste ont raden. De gummi broekjes sluiten tezeer af en ontwikkelen te veel warmte. Hierbij komt nog, dat het kind de natte luiers langer aanhoudt dan wenschelijk is en veelal de scherpe zouten der urine het irriteeren der huid zeer in de hand werken. Is de huid erg rood, dan is het beste deze met vaseline in te smeren en flink te poederen, bij wondjes is bcorzalf meer geschikt. Niet genoeg kan er op gewezen worden niet zuinig te zijn met het geven van schoone luiers, hier door zal het kind, als het ouder is, tevens ge makkelijker zindelijk worden. Luiers moeten zeer zorgvuldig gewasschen worden met een goede zeepsoort en flink na gespoeld, in warm en daarna in koud water. Nooit zette men deze in chloor, doch beter is het de luiers, waar vlekken in zijn uit te koken en zoo noodig te bleeken in de buitenlucht. In dien men een teil klaar heeft staan met zeepsop, kunnen de uitgespoelde luiers hier in gedepo neerd worden en dan na flink uitgewrongen te zijn lederen dag tegelijk in het warme sop ge wasschen worden. Indien het weer het toelaat, buiten drogen en liefst niet voor een warme kachel. -85-

Soester Courant | 1933 | | pagina 4