SboÏI^eest Jft GRONDOPPERVLAK^ DE SCHRANDERE HERDER. Eens was er een tijd, dat de menschen niet zooais tegenwoordig het bosch kon den ingaan om hout te sprokkelen of boschbessen te plukken. In de bosschen waren holen en menig hol was door een boozen wolf bewoond. Hoe dikwijls gebeurde het niet dat de menschen door de wolven aangevallen werden. Ze waren een plaag voor mensch en dier. In het bosch, dat een half uur van het dorp Wolfsheuvel gelegen was huisde een groote, sterke wolf. Als er in het bosch geen eten meer voor hem te vinden was kwam hij zeics bij hellichten dag uit het bosch en sloop als e n dief, zijn buik te gen den grond gedrukt naar de kudde schapen op de weide, sperde zijn muil Ver open, pakte snel het vetste schaap, dat erbij was en vluchtte er mee terug naar zijn hol. Daar liet hij het zich goed Smaken tot hij zijn honger gestild had. t)e oude herdershond, die de kudde op paste, kon de wolf niets doen, omdat hij bijna geen tanden meer had om van zich jaf te bijten. Daar de wolf meer dan eens een s. haap meesleurde was de herder erg bedroefd. Hij had geen uur rust meer en ook 's nachts kon hij niet slapen. Steeds dacht hij aan den boozen wolf. Daar hij niet wist, hoe de wolf onschadelijk te ma ken, ging hij in het dorp van huis tot huis, klagend en vragend. Niemand echter kon hem een goeden raad geven. Doch ten slotte meende de herder toch een middel te hebben gevonden, dat de wolf slecht zou bekomen. De herder nam drie sterke honden uit het dorp mee, die van zich af jvisten te bijten. Niet lang daarna kwam de wolf, die door den honger geplaagd werd, weer dicht bij de kudde. De schapen begonnen te blaten. Maar toen de wolf de drie hon den met hun dreigende tanden zag, zorg- dat hij spoedig rechts-om-keert - j. Nu liet de wolf zich in langen tijd met zien en de herder besloot daarom de drie honden in het dorp te laten. Toen ter de oude herdershond alleen bij de ie waakte, vatte de wolf moed en stal een lammertje. Daar was Leiden in last. Wat nu te doen, dacht de herder. Einde lijk had hij iets gevonden. Hij slachtte drie vette schapen en verkocht het vleesch in het dorp. De huiden met de wol be hield hij en bond deze om het lijf van de drie sterke honden, zoodat zij er als schapen uitzagen. Op de weide verstopte de herder zich achter een bosch je. De honden in schaapsvel bevonden zich vooraan bij de kudde en zij gingen niet weg voordat de wolf uit het bosch te voorschijn kwam. Deze deed erg voor zichtig en maakte zich zoo klein mogelijk. Doch toen hij alleen maar de oude her dershond zag, vatte hij moed, nam een sprong en stortte zich hongerig op het eerste het beste schaap. Doch het schaap was een van de drie honden en bij hem was de wolf aan het juiste adres geko men. Ook de twee andere honden kwa men nu toegeschoten en met zijn drieën grepen zij den wolf aan. Deze zag echter de kans te ontsnappen. De drie honden zetten hem tot diep in het bosch na, zoo dat ook de andere wolven in het bosch .wisten wat er aan de hand was. De scha pendief kwam met wonden overdekt in zijn hol aan en viel daar uitgeput neer. Andere wolven kwamen naar hem toe. Hij liet een gehuil hooren, dat zooiets te beteekenen had, als de schapen bijten als honden. Maak dat je wegkomt. Alle Wolven zetten het toen op een loopen en yenden het eene bosch in, het andere uit, tot ze doodmoe er bij neervielen. Maar de schapendief was zoodanig toegeta keld, dat hij voor zijn hol bleef liggen. Nadat hij een paar maal naar lucht had gehapt, liet hij het leven. Ook in andere plaatsen, waar tot nu 'toe wolven een schrikbewind hadden ge houden, verdwenen zij als bij tooverslag. In het geheele land was geen wolf meer te bespeuren. Iedereen was dankbaar je gens den schranderen herder, die voor de rest van zijn leven geen schapen meer behoefde te hoeden. Omdat hij zoo knap was geweest, bracht men hem zooveel geld thuis, dat hij het bijna niet tellen kon. De oude man had wel een lucht sprong willen maken, maar zijn oude beenen waren er te straia voor. Maar zijn hart, dat klopte als de staart van een jongen hond. WEET JE DAT? Om schepen met ijzer te lossen, maakt men gebruik van groote, sterke, door electriciteit magnetisch gemaakte mag neten. De~e magneten hebben een trek kracht yan 5 ton (vjjf duizend kilogram) OV. as van den toren in verti calen stand; OT. as van den toren in zijn werkelijke positie; OZ. as van den toren, wanneer gevaar voor omvallen kan ontstaan. De scheeve toren is ontworpen door den bouwmeester Bonanno in 1174. Ze is cylindervormig en 54}^ meter hoog, heeft een uitwendige doorsnede van on geveer 15 meter en hangt 3 meter 26 cm, over. De toren is geheel uit marmer ge bouwd. De toren bevat zeven klokken, waarvan de twee grootste, de Assunta en de Crocefisco resp. 2300 K.G, en 3400 K.G. wegen. De bovenste verdie ping wordt bereikt door een wenteltrap, die uit 296 treden bestaat. Dikwijls wordt de vraag gehoord of de toren met opzet scheef gebouwd is of dat een grondverzakking de scheef heid heeft veroorzaakt. De waarheid is tusschen beide veronderstellingen gele gen. De bouwmeesters hebben een meesterstuk van bouwkunst willen op richten en zullen dus niet met opzet het gebouw scheef hebben gezet. Bovendien bevinden er zich in Pisa nog andere bouwwerken, die niet geheel recht staan, bijv. de klokketoren van de St. Nicolaas- kerk. Uit de geschiedenis blijkt, dat Bonan no het fundament in den zomer van 1174 op een volkomen horizontale plaats heeft gelegd. Het gebouw is geleidelijk hooger geworden tot bij de derde galerij. Op dit tijdstip is de grond gaan zakken onder het gewicht van den toren. Vol gens de overleving is Bonanno in uiterste wanhoop van het hoogste punt van het half klaar gekomen gebouw gesprongen. Het onderbroken werk is later hervat en geleidelijk is de toren verder gaan over hellen naarmate deze hooger werd. Niet temin werden al voorzorgsmaatregelen genomen om de oorspronkelijke fout te herstellen, want toen de bouwmeesters bemerkten, dat de grondverzakking plaats vond aan den zuid-kant hebben zij de daarop volgende galerijen, te be ginnen van de vierde verdieping, aan den zuidkant hooger gebouwd dan aan den DE SNELSTE MENSCHEN DER WERELD. DE SCHEEVE TOREN VAN PISA, noord-kant. Maar men moet wel zeer nauwkeurig opletten om te kunnen zien, dat de pilaren aan de noord-zijde korter zijn dan die aan het zuiden. Als men er dus in zou slagen het fundament weer recht te leggen, zou de Campanile toch niet rechtop staan, maar in de tegenover gestelde richting overhellen. Is de scheeve toren in de zeven en een halve eeuw van zijn bestaan scheever ge worden? Van tijd tot tijd worden onder zoekingen ingesteld om deze vraag te beantwoorden. Uit de aanteekeningen van de onderzoekingen uit verschillende tijdperken blijkt namelijk, dat de scheeve toren van tijd tot tijd meer of minder voorovergebogen heeft gestaan. Als dit het geval is, behoeven de bewoners van Pisa niet in het minst verwonderd te zijn als zij op zekeren dag hun prachtige Campanille rechtop vinden staan, of naar de andere zijde overhellend. Vasari vermeldt een overhang van 3 m. 79 cm., La Condamine rekent, dat dit 4 m. 22 cm. is, terwijl Soufflot deze op 3 m. 90 cm. vaststelde. In 1792 berekende Da Mor- rone de overhang op 4 m. 37 cm. Klaarblijkelijk waren deze metingen onzuiver en de toren heeft zeker niet al de vermelde bewegingen uitgevoerd. De geleerde, die zich het minst be kommerd heeft om het vooroverneigen van den toren, maar eerder van deze om standigheid gebruik gemaakt heeft, was de bekende Galileus Galilei, die in 1564 te Pisa werd geboren. Hij was het, die de wetten van de slingerbeweging ontdekte en het horloge uitvond. Verder heeft hij stukjes kurk en metaal van de bovenste verdieping van den scheeven toren af gegooid en de rotatie van de aarde ont dekt. Wij moeten ons bepalen tot den he- dendaagschen tijd om in staat te zijn de juiste stand van zaken te verklaren. Zui vere opmetingen bewijzen, dat de neiging tot hellen toeneemt. Volgens de jongste berekeningen, meerdert de overhang met één milimeter per jaar. Als deze ver meerdering zoo doorgaat zal de toren binnen twee honderd jaar gevaar loopen om te vallen. A: sponsachtige grond; B: gele kleii C. zand (bevat water); D: laag blauwe klei. Natuurlijk zijn wij niet zeker van de regelmatigheid van het verschijnsel, maar andere dingen kunnen misschien gebeu ren, die de zaak ingewikkelder maken. Italië ondervond reeds verschillende malen, welk een ontzettende verstoring in het evenwicht een aardbeving kan aan richten. Ook de scheeve toren heeft hier mede reeds te kampen gehad. In Augus tus van 1846 heeft een geweldige schok een der klokken laten luiden en sommi ge menschen, die zich op het plein be vonden, waren met schrik vervuld, want de toren moet ook gezwaaid hebben. Na 6000 K.G. visch en 25000 liter vloeistof- fen. Om de vele duizenden kilogrammen groenten te zouten werd 1750 K.G. zout gebruikt. Ook paarden kunnen bij- of verziende zijn. Daarom maakt men tegenwoordig ook brillen voor deze dieren. Bij Bellinzona bevindt zich een berg, de Monte Arbine, ter hoogte van 1800 meter, die de laatste twintig jaar bijna twee meter in horizontale richting is ver schoven. Ijs is een slechte warmtegeleider en daarom kan een ijslaag het zich daaron- Hoe ver lijken de dagen van de trek- j schuit, de postkoets en andere dooi paarden voortgetrokken vervoermidde- j len! En toch waren die nog geen hon- I derd jaar geleden algemeen in gebruik, j Toen maakte men zich niet zoo druk om snelheid, maar tegenwoordig! Loopen is uit de mode. Op zijn minst moet je je toch met een fiets kunnen verplaatsen. Maar bekijk nu eens dezen wagen. Lijkt hij eigenlijk niet meer op een voorwereldlijk monster dan op een auto mobiel? Het is de beroemde „Blue Bird" oftewel „blauwe vogel" van den Engel- schen autorijder Majoor Campbell, die 2600 paardekracht ontwikkelt. Het ge weldige rugstuur als een machtige vischstaart dient voor het evenwicht dat bij de monsterachtige snelheden, die Campbell bereikt, zeker noodig is. Op de zandbaan aan de Amerikaan- sche kust bij Daytona is de mooiste lijn rechte racebaan der wereld aangelegd. Hier haalde Campbell het nieuwe we reldrecord voor auto's, toen hij 440 K.M. in een uur aflegde. Jullie moeten daar mee eens vergelijken, dat een normaal mensch 4 tot 6 K.M. in een uur mar cheer en kan! Zoodoende is Campbell de snelste man van de wereld. Maar zijn record collega's in de lucht overtreffen hem toch nog in snelheid! De Engelsche vlie ger Luitenant Stainlorth vliegt met zijn sportvliegtuig 657 K.M. in een uur! De ze snelheid is de grootste, die tot dusver ooit bereikt werd. Dan volgt Campbell, en hij overtreft weer den motorrijder Wright, die 242 K.M. in een uur aflegt. En eigenlijk kunnen we Kaye-Don ook niet vergeten, de koene Amerikaan, die met zijn motorboot ,,Miss Engeland II" het wereldrecord op het water haalde met 176.9 K.M. in een uur. En hoe staat het met het loopen, het gewone hulpmiddel, dat door de moder ne machines, wel eens iets aan belang rijkheid verliest? Hier geldt de neger Tolan als een der besten. Hij loopt hon derd meter in 10.3 seconden, en de Ita liaan Valente loopt 25 K.M. in twee uur en eenige minuten. Wie doet het hen na? De Piazza del Duomo is een groot plein te Pisa in Italië, waar vier monu menten prijken, die wereldgeschiedenis hebben gemaakt. Tezamen met de Duo mo, de Battistero en de Camposanto staat daar een gebouw, dat de wetten van de natuur schijnt uit te dagen, de scheeve toren. WETENSWAARDIGHEDEN. de aardbeving van 1913 werd een ver dere afwijking van vijf milimeter waar genomen. Vanaf het jaar 1907 zijn onder leiding van professoren in de geologie rondom den toren boringen verricht om zoodoen de de geaardheid van de grondlagen on der den toren te bestudeeren. Hierdoor kon worden vastgesteld, dat de kleilaag onder den toren indeukte en dat de grootste verzakking niet onder het ge bouw, maar meer naar den zuid-kant plaats vond. Deze verzakking wordt na tuurlijk verergerd door het reusachtig ge wicht van den toren, dat op 14257 ton (duizend Kilogram) geschat wordt. Deze druk is ver boven de draagkracht van den grond in Pisa, die slechts een vijfde ge deelte van den druk van den toren kan verdragen. Bovendien is ook het funda ment van den toren niet sterk genoeg. Op het oogenblik maakt men er werk van, den scheeven toren te behouden. De grond rond den toren wordt versterkt zoodat deze in staat zal zijn om het groo te gewicht zonder gevaar te dragen. De versterking geschiedt door middel van cement, dat onder grooten druk in den grond wordt gegoten. Men hoopt door deze maatregelen het gebouw voor het nageslacht te bewaren. De sinaasappel was oorspronkelijk niet veel grooter dan een kers, eerst in de vijftiende eeuw werd hij door ver edeling tot de huidige grootte gebracht. De grootste rivier van Noord-Amerika is de Mississippi. Met de twee zijrivie ren, de Missouri en de Madison, is ze 7275 K.M. lang. In Afrika is het de Nijl met 6450 K.M. Van de Europeesche rivieren is de Donau het langste met 2888 K.M., dan volgt de Rijn met 1295 K.M. Een mensch, die zeventig jaar wordt, heeft volgens een Fransch statisticus 11000 tot 12000 K.G. brood gegeten, on geveer 18000 K.G. vleesch, 15000 eieren, der bevindende water tegen bevriezen beschutten. Hierdoor komt het ook, dat het ijs in de Noordelijke Poolzee niet dikker wordt dan 2J^ meter, dat in de Zuidelijke IJszee wordt zelfs niet dikker dan \]/2 meter. Een paard ziet alles ongeveer 22 keer zoo groot als een mensch. Dit komt door de grootere en sterker vergrootende lens in het oog van het paard. DE STATIONSPAKJESDRAGER» Met een paar dunne plankjes, van een sigarenkistje bij voorbeeld, en wat kur ken kun je dezen pakjesdrager met wa gentje maken. Het wagentje wordt ga- maakt uit twee plankjes, die met wielen van hout of kurk worden voorzien. Als bagage kan dienen een lucifersdoosje, dat met bont papier is beplakt. De pak jesdrager wordt uit kurk gemaakt. Voor de oogen en neus gebruikt men kralen, de baard is van watten, armen en beenen buigt men uit takjes of ijzerdraad. De handen worden van een stuk kleefpleis-1 ter gemaakt. EEN GRAPJE. Onderwijzer: „Wanneer werd Rome gebouwd?" Leerling: ,,'s Nachts". Onderwijzer: „Hoe kom je daarbij?" Leerling: „Men zegt toch. dat Rome niet op een dag gebouwd werd.'1

Soester Courant | 1933 | | pagina 4