TWEEDE BLAD Zij" Crème Degel Mms op ii«in. O* van Straten Vertegenwoordiger G, KOEK Praamgracht 13 Soestdijk Echt en goed J APRIL 1933 No. 14 HET LIED VAN DE WEEK WELKOM VREEMDELING .au JeaneL- MacDonald, Her- tha Thiele en Lee Parrie, wel ke drie filmsterren achtereen volgens binnen één week tijd, ons land bezochten, een over weldigende ontvangst bereid. Een heel oud spreekwoord zegt ons; hoe Meer zielen, hoe meer vreugd, En ook gastvrijheid, werk'lijk waar Dat is een groote deugd. Oeen land, geen volk op heel de aard, Staat daad'lijk klaar, als wij, De Hollander het is bekend Is door en door gastvrij; Je loopt maar opje komt maar aan Het ligt ons in den mond, Je loopt maar opje komt maar aan, Al zitten w* aan den grond; Het is de ééne filmster vóór De and're na, zoowaar; Je loopt maar opje komt maar aan En Holland staat wel klaar; Al doen z' ook in het buitenland Voor ons de deuren toe; je loopt maar opje komt maar aan Wij juichen je wel toe. Wij klappen onze handen zeer Voor elke nieuwe ster; En iedereen is welkom hier Mits ie maar komtvan vèr De zalen zi;a steeds leeg bij ons, Dat weet ^el iedereen, De kunstenaars uit eigen land, Ze klagen steen en been; Niet ééntje vindt er momenteel In 't buitenland emplooi. Maarwelkom is de vreemdeling, Gastvrijheid is toch moöi; Je loopt maar opje komt maar aan Al is het nog zoo dol, Voor gasten met een vreemden naam Zijn onze zalen vol. Je loopt maar opje komt maar aan Wat deert ons eigen leed? Gastvrijheid, dat is nummer één In 't land, dat Holland heet. huil, Vait MBdelwljkstr. 34 naar Ambt Vollenhove, Heetveld 119. P- v. d. Heuvel, van Molenstr. W.'Z. 13 naar Reeuwijk, Raadhuasw. 94- Wed. W- I. Beusekom, van Utr.weg 12 naar Den Haaf, Gr.' Her- toginnelaan 64. A. K. Versteeg, van Soes- tert>.str„ 152 naar Baarn, Westzijde 7. H. F. C* Holtz, van Luchtv. afd. naar A'dam, Leidschestr. 82- W. Hornsveld, van Bak- kersweg 9 naar A'foort, Frieschestr. 4.» P. H. Stelwagen, van Kon.laan 65 naar Nijmegen, Scheidingsweg 296a. O. Sewtz, van Spoorstraat 34 naar A'dam, Willems parkweg 14b. W. v. Boggelen, van Praam gracht 3 naar Herwen en Aardt c 86. H./ A. C.. Oosterhof, van W. Pyrmontliaan 12 naar Steen, p.a. hoofd o.l. school. F. Bosman, van Heuvel weg 2 naar Leeuwar den, Oldegaliliën 20. G. Ph. Knijf, van Scbrikslaa» 47 naar Tjipatjap N.O.L A. C. Pltoeg, van Nieuweweg 58 naar Nij- kerk, Barneveldscheweg 32. G. Withaar de Jong, van Noorderweg 33 naar Hilver sum, Tulpstraat 58. F. H. Euwe met vr., 99 werkt zacht en weldadig; Uw huid ontwaakt tot nieuwe schoonheid onder haar aanraking. In prijzen van 20—3045 en 75 cent. Voorheer» De Rsed-Ven VISel Bestelk.: A'dam, Singel 307, Tel. 34522 Soest: Nieuwstraat 36 en Visser's Boek handel, Telefoon 2272 BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johanna Wilhelmina, d. v. D. v.' Velzen en A- Roest, St. Josephstr. 3. Anthonia, d. v. K- Janson en A. Nijhoff, Bakkersweg 3. Jannigje, d.. v. H. v. Es sen en G. v- d. Broek, Hartweg 7. Jacob Alexander, z. v.i J. F. v. d. Ham en J.| J. v. Duren, Driehoeksweg 12. Loui.se Sipikje, d. vw A. Rijksen en D. Kuiper, Beetzlaan 76. ONDERTROUWD: H. J. v. Duinkerken en T. Klcxmp..i G. J. Koot en M. A. v. Breukelen. D., Posthumus en G. Wi'tema. GETROUWD: W. Reocurt en G. E. M. Wegh. W. Visser en M. Koorevaar. OVERLEDEN: Maria Vosseliman, 84 jr., wed. J. Nijeboer, Schoolweg 8. Gornelia Bertha Hazeu, 85 jr., geh.| met H.^J, Lamoraal Wichers, Julianaplein 4. Johan- nes Marius Aart van Nes, 73 jr., geh.l met A. Bentum, Oranjelaan 9. GEVESTIGD: J. E. M. Fugers, Kerk straat 3. J.Hoekstra m. vr., Birkstr. 17.: W. Vervloed, Vredehofstr- 2. A. D. Noble Ie Kromi, Verl. Schoolweg 11.; A. v. d. Andker, Schoolstraat 19. R. J. Brugemann m. gez.v K- Britikweg 36. E. Hoegein, Verl. Postweg 47., Wed. Dar. A. E. Beuse- kamp, Gallenk. Pelsweg 6.; J. W. G. Schothorst, Bidcstr. 19. W. A. H. F. Ch. Broekhuis, Gall. Pelsweg fri P. N. M. Starink, B. Grothestr- 62. Wed. W. de Vries m. gez^, Soestenb-str. 19. P. J. But-: zeiaar, B. Grothestraat 39. A. C. Kuit, Steenhofstr. 46. E- Schreiner, Amersf.str. 119. J. C. C. Pijpers, Banniiingstr. 104.! A. Rommers, Schoutenk.'weg 19. Wed- J. T. A., Musier, Keikstr. 20. W. J. Bakker, A. P«u4ownalaan 18. C. E. A. N. Beer- :deeker, Heideweg 16. J., F. Marren m vrouw, Emmalaan No. 4. J. H. Nap, Em malaan No. 4. R. H. Loen met gez., Van Lennepl. 58. T. de Jong met gez., Nieuwe weg 80. W. Gravemaker met gez., Nieu weweg 29a. C. v. Straten met gez., Hart weg 5. IJ. Hijlkema, Middenlaan 3. J. Duinker, Wilhelminalaan 10. J. J. v. d, Werf, v. Weedestr. 8. D. Poortinga met gez., Banningstr. 52. J. Capellen, Heide weg 18. J. Heesterman met vr., Emma laan 6. K. J. de Gmot, Emmalaan 6. J. G Chrispijn, P. de Hooghlaan 1. J. Note- boom met gez., Julianastr. 57. J. B. Schulz, Emmalaan 12a. G. H. Grijze met gezin. Klaarwaterweg 34. B. J. Frieling, v. Len- neplaan 34. R. W. Swiers, Nieuweweg 99. G. Oostendorp met gez., de Beaufortlaan 14. A. de Jongh', v. Lijndenlaan 11.'E. Vis ser, Beukenlaan 5. J. v. Schie, Utrecht- scheweg 10. E. C. L'. Hebbenaar, Nieuwe weg 117. VERTROKKEN: H. Goljee m. vr., van Andriessestr. 12 naar Zeist, K" Bergweg 60. A. v. d. Lugt nu. vr., van Oranjelaan 24 naar De Bilt, A. Cuypsfr„ 15. J. West van Koninginnelaan 2 naar Bussum, Brink laan 20. A. H. F.' J. van Kesteren met vr., van Van Weedestraat 32 naar Laren (N.H.), Klooster 25. M.t Bink, van Soes- terb.str. 125 naar Utrecht, Maliebaan 50. Wed. D. Nakken, van Kerkpad Z.Z. 23 naar Remkum, J. v. Embdenweg 7. M.f Hammer, van Amersf.str. 12a naar Den Haag, Wassenaarscheweg 83. Th. J. Huis- man-v. Rooij m. gez., van Bartoïottil- 21 naar Lawang (Java). Th. M. W.- v. Leeu wen, van Verl. Postweg 2 naar Beesd, dorp Acqoij. Wed A. Meijer, van Heide weg 7 naar Baarn, De Weistraat 18. B. M. Staring, van Julianastr. 65 naar Steenderen, Baak D. G. J. de Vries, van Ossendamweg 7 naar Baarn, Bremstraat 25. A. Finkel- stein, van Ossendamweg 7 naar Hilver sum, Bosb. Toussaintst. 20a. M. Marchand m. gez., van K. Brimkweg 34 naar Zand- voort, Hugo de Grootst. 6. VERHUISD: J. Biesma mi- gez., van Dij'khuisstr. 9 naar Andriessestr. 11. N. Camper, van Bosstr. 59 naar Beukenlaan 21. G.. Th. J. v. d. Linden, van Postweg 59 naar Amersf.str., 42. H. J. Blom, van Verl. Postweg 61 naar 47., G. H. A. Simon, van Kerkstr. lOf naar Kon.Iaan 135. A, H. Wanzing, van Steenhofstr. 70 naar 46. J. E.> Nies de Peeters m. gez., van Kerk pad Z.Z.J 32 naar Hartman]. 32. S. J. v. d. Berg, van Schoutenk.weg 33 naar Wald. Pyrmontl. 56. Y. Heertjes m. vr., van Julianastr. 12 naar Bosstr* 135. P. Benink m. gez^, van Molenstr. W.Z. 10 naar Talmalaan 11a. J. L. de GraSf met gez., van Nieuweweg 40 naar Hartmanl.f 42. Ea v. d. Broek, van Utr.weg naar Klaarwaterweg 23. J. v. Breukelen, van Korte Hartweg 2 naar Hartweg 14. J.f Verwoerd m. gez^, van Ringweg 10 naar Molenstr. W.Z. 22. J. F. N. Spijker, v. Nieu weweg 29a naar B. Grothestr. 50. B. v. Zijl, van Kerkpad Z.Z. 57 naar F. Huijek- laan 4c. Wed. v. Amersfoort, van School straat 19 naar Braamweg 72. H. W. de Maar, van Hartweg 60 naar Laanstr. 17. D. Mulder, van Kerfcpad Z.Z. 55 naar Hartweg 44'b. P. v. Vliet, van Klaarwa terweg 29 naar Kerkpad Z.Z. 49. H.i Ze- linski, van B. Grothestr. 21 naar Vrede hof str. 13 J. Holdinga, van Kolonie weg 3 naar Nieuweweg 73. Wed. L. van Blom van Koloinieweg 10 naar 8. Dat de Goudsche radio-industrie altijd het nieuwste brengt? Dat er een Showroom is te Soestdijk PRAAMGRACHT 13? Dat er toestellen zijn In prijzen vanaf f115.— Dat lederen avond belangstellenden wor den verwacht om te luisteren naar de volmaakte weergave van deze toestel len zonder eenige verplichting? Dat betaling in overleg met kooper wordt geregeld PLAATSELIJK NIEUWS Eindexamens De hoer S. Postmus alhier, werd dezer dagen uitgenoodigd om op te treden als Rijksgecomniitteerde bdj de Eind-examens der Rijks Kweekschool en R.K- Kweek school, beiden te Hilversum, in Juni en Juld 1933. Dronken achter het stuur Zondagavond half tien werd de politie alhier kennis gegeven, dat de bestuurder van een auto, die blijkbaar onder den in vloed van sterken drank verkeerde, de veiligheid van het verkeer op zoodanige wijze In gevaar 'bracht, dat zij het nood zakelijk achtten hiervan de politie kennis te geven. Onmiddellijk trok onze politie er op uit en trof bij Hotel Kamplust, (voorheen Birk- hof) nabij Birkhoven, bedoelde autobe stuurder aan, die kennelijk onder onder dien invloed van sterken drank verkeerde. De auto, waarin hij was gezeten, was zoo wel aan de rechter- als aan de linkerzijde geheel in elkander gedrukt en bovendien bleek, dat zelfs een der voorwielen een band miste. Deze band werd later in stukken op de straat 'teruggevonden. Ver der is komen vast te staan, dat hij opl verschillende plaatsen langs de aldaar staande boomen is gereden, waardoor ver moedelijk de auto is beschadigd. De bestuurder bleek genaamd te zijn A. A- v. d. B., die eenige jaren geleden in Soest woonde, thans te Amsterdam: Hij is naar het politiebureau alhier over gebracht, teneinde zijn roes uit te slapen, terwijl de auto voor onderzoek in be slag werd genomen en nadien weer is vrijgegeven. Volgens ooggetuigen is het een groot wonder, dat geen ernstige aan. rijdingen hebben plaats gehad. Zijn rij bewijs heeft hij al eenigen tijd moeten missen en slechts kortgeleden terug ont vangen. Nu zal hij het wel weer spoedig moeten missen, maar dan voor langen tijd. Diefstal Door den heer E., eigenaar van de 'drop- fabriek aan de Kerkstraat alhier, is bij de politie geklaagd, dat er, vooral des Zondags, door baldadige jeugd drop uit de fabriek werd ontvreemd. Nu j.'l. Zon dag miste hij zelfs een kistje waarin niet minder dan 10 K.G- drop was geborgen. Bovendien lieren de jongens hei raampje, waardoor ze naar binnen kwamen, open staan. De vochtige lucht had des nachts hierdoor gelegenheid naar binnen te stroo men, met het gevolg, dat de aanwezige voorraad drop vochtig en daardoor waar deloos werd. De politie heeft ijverig gespeurd, met het resultaat, dat de daders zijn gevonden. Procesverbaal werd opgemaakt. Verdwaald Zaterdagmiddag is door een automo bilist op het politiebureau alhier gébracht een vierjarig meisje, dat later bleek uit Bussum afkomstig te zijn en genaamd Rieka G. Het heeft de politie heel wat moeite gekost gewaar te worden waar het kind woonde. Huilende kon ze zich moeilijk verstaanbaar maken waar ze woonde. De automobilist had het kind opgenomen 111 de omgeving van Laren en was er mee doorgereden naar Soest. Het is latei* door den vader afgehaald. Geen goede remmen Tegen verschillende automobMs-ten is door de politie proces-vefbeel opgemaakt, wegens het rijden in auto's waarvan de remmen niet goed werkten. Pleiziervluchten der K.L.M. Evenals voorgaande jaren zullen ook thans weer op 17, 18 en 19 Appril de bekende pieziervluchten der K.L.M. boven onze provincie worden gehouden. Er zal weer gevlogen worden met de bekende Fokker F VIII A, welke bestuurd zal W'Orden dooi een ervaren piloot der inter nationale luchtlijnen. De eerste vlucht zal worden gehouden op tweeden Paaschdag; het toestel zal weer staan voor het thee huis Soesterdal. Een belangrijke factor is, dat de prijs der vluchten tot f5.is verlaagd. Verkiezingsvergadering der S. D. A. P. Donderdagavond om 8 uur hield de afd. Soest der S.DM..P. haar eerste verkiezings- vergadeiring in de groote zaal van Hotel „Eemland", welke geheel gevuld was. Langs de wanden waren "doeken bevestigd waarop geschilderd was: „Ontwapening, Medezegigingschap in het bedrijf, Verkorte arbeidstijd en Werkeloozenzorg'de leu zen waarmede de campagne wordt be gonnen. Voor de opening der vergadering werden door den lieer Lancker strijdlie deren op de piano ten gehoore gebracht en klonk zoo nu en dan de „Internationa- le"-zang. De voorzitter der afd. roept na mens het bestuur allen het welkom toe ien is zeer verheugt over de groote op komst. Telde de afd. bij de Gemeente- raadsveikiezing 50 leden, thans is dat ge tal 150 en ook is dit het geval in de mo derne vakbeweging; overal is groei waar te nemen, zoodat met moed én vertrou wen de verkiezings-campagne wordt ge voerd. Daarop wordt het woord verleend aan den spieker Igr. Dr., J. Th. v. d. Woerden te Amsterdam, lid der 2e Ka mer S.G. Spreker constateert dat overal in de provincie Utrecht en ook over het beele land buitengewone warme belang stelling is voor de verkiezingen. Hier in Nederland komt men oppervlakkig gezien in de war; waren er bij de vorige verkie zingen 35, thans zijn er 53 partijen, groo te en kleine, maar de strijd gaat in hoofd zaak bij die allen tegen de S.D.A.P. Maar deze partij Iaat zich niet op zijde zetten; haar strijdpositie gaat in de goede richting. Sprekende over de programs der partijen richten allen zich naar het nationalisme en zag men nog nooit zooveel conserva tisme. Alle groote partijen zoeken „de groote man" om het parlement desnoods achteruit te zetten. Eén is er en die is voor de A.R. „Colijn". De S.D.A.P. voert den strijd om te behouden en te versterken de democratische volksinvloed. Elke partij Is aangestuurd op het fascisme, en ook in de groote politieke partijen is dit aan het toenemen. De Liberalen, die de laatste keer nog zullen medetellen, vallen reeds uiteen in het Verbond van Nationaal Her stel, en Colijn zegt, ofschoon hij met Mus- solini een onderhoud heeft gehad, dat hij tegen het fascisme is. In Duitschland ziet men de gevaren van het fascisme, het der de rijk onderdrukt daar, er is verwildering en geen vrijheid van drukpers. In Midden Europa gaat het eveneens zoo. Overal wordt de crisis na 1929 sterk gevoeld, en ook hier verergert dagelijks de economi sche positie, overal is onzekerheid. Voor Frankrijk Is Hitier een groot gevaar. In de nijverheid en landbouw maakt men een crisis door als nooit tevoren, door de tol muren e.d. wordt de handel getroffen. Werd vóór 1929 van elke 100 Kg. boter 54 Kg. uitgevoerd, nu is dit geheel ver dwenen. Nu komt de vraag naar voren: waarom stuurde de Regeering de Kamer naar huis, niet omdat het bezuinigingson- derwerp werd afgestemd, groot 5 ton, want er lag een wetsontwerp klaar van 10 miilioen voor weeldebelasting, maar wel vroeg die Regeering nog, helpt ons even om er 22 wetsontwerpen riog door te halen. De beweegreden waarom zal spr. uiteen zetten. Bij de vorige verkiezing al had rechts 53 zetels, kon geen christelijk kabinet in elkaar worden gespijkerd en kwam een extra parlementair kabinet tot stand en nu deed zich telkens het geval voor dat reactionaire voorstellen kelder den, wat onder R.K. en christel. arbeiders ontstemming bracht, zoodat het vertrou wen in den leiders zoek raakte. De ka tholieke arbeiders hadden zich met kracht verzet tegen het plan Weiter, maar toch wordt door de leiders elke maatregel ge- zijn POEDERS alleen wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespijnpoeders Hoestpoeders, Wormpoe ders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist. slikt. Onder het proletariaaat was overal ontstemming. Op de vragen van de S.D. A.P. gaf de regeering geen antwoord, haar werkloozensteun was niet voor elkaar. Ook op het platteland nam de ontstemming toe, totdat de regeering er toe overging de landbouw te steunen en wel zoo dat, die de grootste weerstand had kreeg veel, de kleine man zoo goed als niets. De belas ting-politiek werd opgedreven om 1 O-tal len millioenen uit te geven voor het mi litarisme, want de 3e kruiser moest er komen. Tegen de loonsverlaging rapport Weiter werd krachtige actie gevoerd; op 811'32 had een groote betooging daarentegen plaats in Den Haag, waarbij 90.000 personen medeliepen. En nu was men bang voor de verkiezing in den zo mer van '33 en verborg zich achter het rookscherm van de daden der muiterij en zond de Kamer weg. Nederland Is 'geen mnifaïrlstlscK volk, maar toch spreekt op elke vergadering el ke afgevaardigde der S.D.A.P. over de muiterij op de Zeven Provinciën en over de wandaad door de regeering gepleegd; het was een uitbuiten door geweld. Wij S.D.A.P.'ers wisten wel dat deze wilde staking op niets zou uitloopen. In 1931 is in Engeland iets dergelijks gebeurd, maar daar ging de Regeering met degenen die muiten wilden spreken en daar kwam de zaak voor elkander. Hier wilde de Regeering niet met hun spreken. Colijn gaf ten antwoord als zij zich niet over geven schiet er dan maar een torpedo op af en dit geschiedde, terwijl in Genève Vliegen moest demonstreeren tegen het bommenwerpen, daarom verliet hij dan ook direct Genève. En nu gaat men overal huldigen de Prins van Oranje, de model- muiter in Nederland, die geëerd wordt en de andere muiters gevangen. De Prins verzette zich tegen het wettig gezag; de muiters in Indië tegen de loonsverlaging, de Prins ging niet in tegen Philips II, maar tegen zijn slechte raadgevers. Ook heeft Nederland altijd een rol gespeeld tegenover Indië, zij heeft het volk poli tiek onmondig gemaakt. De taak der S. D.A.P. is om de verantwoordelijkheid der arbeiders op politiek en economisch ter rein vast te stellen. Het kapitalisme is de schuld der werkloosheid, van den oorlog van 19141918 enz., en daarom komen wij zonder socialisatie nooit uit de mi sère, daar mechanisatie en rationalisatie toe neemt. Ofschoon er een te veel is van al les wordt groote armoede geleden. Ook de paus valt in zijn encycliek de kapita listen aan en de jonge priesters strijden met de arbeiders mede; zij zullen in de S.D.A.P. hun bondgenooten vinden; de strijd van het fascisme is fel. Jammer is het dat de S.D.A.P. nu alleen staat; de Vrijzinnig Democraten hopen op een Mi nisterzetel en zijn omgewerkt. Het gaat er om socialistische producten te verkrij gen voor het kapitalisme. De oude Maat schappij gaat onder, uit haar schoot groeit het Socialisme (dav. applaus). Nadat een tweetal vragen waren ge steld, ging men kalm uiteen. Opgewekt werd door den praeses om lid te worden van de partij en vooral te stemmen op de S.D.A.P.-Iijst. De praeses bedankt den spreker voor zijn betoog. HET WÏL DE VIJFDE GROOTE MOGENDHEID WORDEN. Een beschouwing van Generaal HENRY J. REILLY. (Een der bekendste Amerikaan sche deskundigen op dit gebied. Japan's verovering van de provincie Je- hol is niet zijn laatste stap jn de vervolle- diging van Mandsjoekwo; men zou het beter kunnen betitelen als zijn eerste stap naar een nieuwe poging tot verovering van Peking of Peiping. Eerst heeft Japan de provincie Tjihli thans Hopeh ge naamd dus de provincie, waar Peiping in ligt, willen veroveren vanuit de ten Zui den daarvan gelegen provincie Sjantoeng. Nu stelt de verovering van Jehol Japan in staat om vanuit het Noorden Tjihli binnen te dringen. En dat Japan wat vroe ger of wat later Tjihli zal beheerschen, staat thans reeds vast. Misschien zal het zijn doei nastreven door geweld van wa penen, omdat daarmee onmiddellijk suc ces kan worden bereikt, terwijl tevens Maarschalk Tsjang Hsoe Liang niet alleen een beslissende nederlaag zou lijden, doch tevens zijn macht voorloopig kwijt zou zijn. Zijn hoofdkwartier en een groot gedeelte van zijn troepen bevinden zich n.I. te Pe king, terwijl zijn aanhang verder over Tientsin en andere plaatsen in Noord-Tjihli verspreid is. Het is echter ook mogelijk, dat Japan zich niet tegen Tsjang Hsoe Liang keert, doch met hem samenwerkt en hem aan het hoofd plaatst van een staat, die nomi naal ondergeschikt is aan de Nanking-re« geering, maar in werkelijkheid daarvan on afhankelijk is, evenals Japan indertijd zijn vader Tsjang Tso Lin onder soortgelijke omstandigheden over Mandsjoerije heeft laten regeeren. Als Tsjang Hsoe Liang aan het hoofd van een dergelijken staat kwam, zou deze zeer waarschijnlijk zoowel Sjantoen als Tjihli omvatten. Jehol en Tjihli zijn feitelijk één; Jehol heeft langen tijd deel uitgemaakt van Tjih li én tezamen zou men ze geografisch met de „Drie Oostelijke Provinciën tot Mands joerije kunnen rekenen. Vanuit Tjihli zal Japan ongetwijfeld ook Sjantoeng binnen trekken; daarna zal er aan zijn veroverin gen vermoedelijk een einde komen, want dan beheerscht het de situatie in Oost-Azië en dat is het doel van alles. Is Japan daar toe niet in staat, dan kan hét ook geen groote mogendheid van den eersten rang worden en dit ideaal 'heeft hét steeds voor oogen gestaan sinds den oorlog met China van 1894 en 1895. Een groote mogendheid van den eersten rang moet onafhankelijk van de andere groote mogendheden kunnen bestaan: op handels- en financiëel gebied in vredes tijd, op militair gebied in oorlogstijd. Een dergelijke onderlinge onafhankelijkheid treft men thans reeds aan tusschen de Ver- eenigde Staten, Engeland, Frankrijk en Ita lië. Om als vijfde dien kring binnen te ko men, heeft Japan thans een gelegenheid, die zich' wellicht nimmer meer zal voordoen. Het is nuttig, erop te wijzen, dat de andere mogendheden niet in staat zijn Ja pan In dit streven te dwarsboomen, In 1895 konden Rusland, Frankrijken Duitsch land nog geen ultimatum stellen aan Japan om Port Arthur en het Liautoeng-schier- eiland te Ontruimen, omdat hun geen ge combineerde vloot aan dit ultimatum kracht kon bijzetten. Op het oogenblik zou slechts een combinatie van de Engelsche en de Amerikaansche vloot tegen Japan opgewas sen zijn en dat een dergelijke combinatie tot stand zou komen, is niet te verwach ten. De beslissing zal dus te land vallen en niet ter zee. Teland zijn zoowel Rusland als China oude vijanden van Japan. Het zijn beide landen met een reusachtige bevolking en een uitgestrekt grondgebied, waardoor zij op Japan groote voordeden hebben. Door een slecht bestuur en gebrek aan organi satie staan zij elk óp zichzelf weliswaar machteloos tegenover het goed bestuurde en georganiseerde Japan, maar als zij zich' ooit tegen Japan zouden vereenigen, zou de toestand voor Japan toch onaangenaam worden. Het is waar, dat Rusland zich' afzijdig heeft gehouden in den Japansch- Chineezen oorlog van 1894—1895 en dat China hetzelfde heeft gedaan in den Rus sisch-Japanschen oorlog van 1904—1905, doch thans verleent Rusland in het geheim steun aan de Chineesche opstandelingen in Noord-Mandsjoerije en van September 1931 af konden de Japansche legeraan voerders er nooit geheel zeker van zijn, dat zij niet door dé Russen in de rechter flank zouden worden aangevallen. Boven dien hebben de Russen in Mongolië, dat slechts door het Hingan-gebergte van Mandsjoerije is gescheiden, zeer goed ge oefende en uitgeruste Mongoolsche troe pen, die vanuit de Mongoolsche hoofdstad Oerga elk punt in Mandsjoerije of Noord- China kunnen bereiken. Het was niet in de laatste plaats met het oog op deze troe pen, dat Japan er in de allereerste plaats naar streefde om het Mandsjoerijschë sporwegnet te beheerschen en daarmee schelding te maken tusschen de Chineesche en den Transsiberischen spoorweg. Er zijn echter ook nog autotransporten mogelijk tusschen Kiakhta aan de Russisch-Mon- goolsche grens en Kalgan, dat in recht- streekschë spoorwegverbinding met Peking en Tientsin staat. Door Tjihli te beheer schen, beheerscht Japan ook dezen weg. En de scheiding tusschen China en Rus land is eerst volkomen, wanneer Japan ook de provincie Sjantoeng in zijn bezit Keeft. Uit het bovenstaande blijkt dus, waarom Japan ook Jehoi, Tjihli en Sjantoeng moest veroveren om den toestand in het verre Oosten meester te zijn en een groote mo gendheid van den eersten rang te kunnen worden. Uit de omstandigheid, dat zoo wel 'In Rusland als in China pogingen wor den aangewend, om te komen tot een be tere organisatie, blijkt dat Japan nu zijn kans moet aangrijpen.

Soester Courant | 1933 | | pagina 5