Puroi er op! De Huurstaklnfien. Hst Csch-lnsfhuut van Esperanto. PLAATSELIJK NIEUWS Vogels gevangen Tegen v. d. B. alhier is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij vogels vtog Óoor middel van een lokvogel. Aanrijding Mej. W. is Woensdagavond aangereden door een auto, bestuurd door D. alhier. D. kwam uit Amersfoort en bij het café Westemeijer stak mej. W. plotseling den weg over. Hoewel D. zooveel mogelijk remde, kon een aanrijding niet worden voorkomen. Mej. W. kwam te vallen en bezeerde haar beide beenen en haar heup. Dr. Donker verleende de eerste genees kundige hulp. Uitslag verkooping Door notaris A. Römer te Baarn werd Woensdagmorgen in Hotel „(Dekhuizen" gerechtelijk verkocht de villa met garage en stal, schuur, tuinhuisjes, tennisbaan en grootten tuin, gelegen te Soestdijk, Vrede- Eofstraat 20, langs den rijksweg, breed ongeveer 02 M., groot 70.-10 A in 3 per- ceelen. Perceel 1 werd verkocht aan den heer Schmedes alhier voor f4600. Perceel 2 werd verkocht aan den heer D. F. Mulder alhier, voor f5402.—. Perceel 3 werd verkocht aan de hoeren J. Schadewijk en M. Hornsveld alhier, voor f7600. Eerste Soester Eierveiling Kipeieren: Hoogste prijs f2.30; middel- prijs f2.05—f2.20; laagste prijs ff 1.80; Eendeieren f 1.651-190. Alles per 100 st. Aanvoer 13046 stuks. Handel gewoon. A.D.O. Door de Soester Turn- en Athfietiek- vereeniging A.D.p., wordt op 19 April a.s. een revue opgevoerd, in de zaal van Hotel „Eemland". Deze revue bedoek! reclame te maken voor de Gymnastiek in het algemeen en voor A.D.O. natuurlijk in het bijzon der. Ze wordt geheel door eigen krachten opgevoerd, terwijl ook de opzet ervan door de leden zelf is geschied, dus „Ne- derlandsch" of te wel léever „Soester Fa brikaat". Naar het zich laat aanzien belooft het een avond te worden, die wel zal slagen, hetgeen we trouwens van A.D.O. niet au. ders gewend zijn. Postduiven Ver. „De Zwaluw" Op j.l. Dinsdag 4 April hield boven genoemde Vereeniging haar algemeene vergadering en stelde haar vliegprogram- ma vast met als eerste oefenvhicht met oude duiven vanaf station Houten a.sr Zaterdag 8 ApriL Daar het deze zomer ■«evens 12,5 jaar geleden is, dat de Ver eeniging was opgericht, meende het be stour en leden dit feit niet ongemerkt moeten te laten voorbijgaan. Er is dan ook een oom missie gevormd, die in be ginsel heeft aangenomen te trachten een jubileum-wedvlucht te organiseeren, waar aan verbonden een groote loslating van postduiven hier ter plaatse, een optocht, en speltjesdag. Tevens rs besloten om alle baten die hier uit zullen voorkomen, af Ie dragen aan de Soester T.B.C.-Vereen. Daar reeds door verschillende personen als ook de geachte heeren doctoren mede werking Is toegezegd, twijfelen wij niet of dit zal een waarlijk Jubileum worden ten bate van het goede doek Eventueele btzonderheden zullen nader worden bekend gemaakt. Nog rest ons te vermelden, dat a.s.l Donderdag 13 April 's avonds 8 uur een causerie zal werden gegeven over de Post duiven sport fin Ned. In die met toelichting van lichtbeelden door den Weled. heer" Broekhuis, td der P.DUV. de Zwaluw. Toegang- gratis. Moeder tegen zoon In den nacht van Woensdag op Donder dag vorige week werd de politie ter as sistentie geroepen in de Tahnalaan, waar een 27-jarige zoon een ruit had ingesla gen, omdat zijn moeder hem den toe gang tot de woning ontzegde. Toen de politie kwam, was de vrede spoedig ge- teekend en kon zoonlöef gaan slapen op zijn eigen bed. Hulppostkantoor Soesterberg Morgen, Zaterdag 8 April, zal het hulp postkantoor te Soesterberg voor het Iaat? gevestigd zijn aan de Rademak erstraat. Zondag zal een geheel nieuw gebouw aan de Luat. Koppenlaan in gebruik ge nomen worden. Hoewel we de ligging nu juist geen ver betering kunnen noemen, zal voor wat inrichting betreft wel een groote voor uitgang zijn te bespeuren. Gevonden voorwerpen Bronzen penning, Heuvelweg 1plamuur- mes, politiebureau, kist peren, klem; kin- derportemonnaie, Melmweg 3; geldstuk, Heuvelweg 22; ijzeren voorwerp, politie bureau, glacé handschoen, ld.; auto-num merplaat, kL; vork van een rijwiel id-* Engetsche sleutel, Van Weedcstraat 18; belastitngmerk, Talmalaan 20; huissleutel, Pol. bureau; wit konijn, Beukenlaan 12; portem. met inhoud, Beetztaan 35; hond (bulldog) Pol. bureau; Voeibland Simplex motor, Stationsweg 6; twee sleuteltjes, Pol. bureauheeren handschoen, Kerk- dwarsstraat 22; br. padvindergrlem, Kon-i laan 89; tasch imih. ijzerboor, U Brilnk- weg 41; bruine gehaakte das, Beetzlaan 30a; vulpen, Beetzlaan 113; tuinstoel, Utrechtscheweg 29; goud dameshorloge met doubléband, Heuvelweg 33. Eng. Stu dieboek, L'aanstraat 3b. Herdershond, Woonwagenkamp, Soesterberg. Bakkersno- titfeboekje, Van Weedestr. 20. De Soester Turnclub De jaariijksche uitvoeringen van „De Soester Turnclub", welke een groote be langrijkheid wekken, zullen dit seizoen worden gegeven op Vrijdag 28 en Zater dag 29 April a.s- in de zaal vanHoteï „Eemland". In tegenstelling met andere jaren, zullen in plaats van 3, slechts 2 uitvoeringen wor den gegeven, zulks in verband met het beschikbaar zijn der zaal. Belangstellenden zullen dus goed doen zich spoedig van kaarten, welke bij de leden verkrijgbaar zijn, te voorzien. Van algemeene bekendheid mag het ge acht worden, dat het groot aantal leden voor deze vereeniging in deze gemeente geen geschikt lokaal bestaat tot het ge ven van uitvoeringen. Toch zal getracht worden ditmaal met zoo groot mogelijke groepen uit te komen waarvoor bijzon dere maatregelen zullen worden getroffen. Verder zal op Vrijdag 9 Mei voor en door de leden dezer vereeniging nog een feestavond worden gegeven. Voor zoover fplaatsen beschikbaar zullen zijn, zal aan belanghebbenden ter entrée toegang wor den verstrekt. Dan zijn in een ommezien handen, ruw en rood van huishoudelijk of welk ander werk ook, weer zacht, gaaf en blank. Ouder-commissie De nieuwbenoemde ouder-commissie der O.L. School Kerkebuurt is als volgt sa mengesteld: De heer J. van der Wal, hoofd der U.L. O. school, Voorzitter. Mevrouw L- Keus- Van Batenburg, Secretaresse. De heeren H. van der Baan, G; Timmer en J. Kraaijenhagen, commissieleden. Schoorsteenbrand Dondergavond omstreeks half tien woed de een vrij ernstige schoorsteenbrand in perceel Bosstraat 37. Onze vrij willige; brandweer was spoedig ter plaatse en doofidie hei vuur. Het bleek, dat men aan schoorsteenvegen in den laatsten tijd niet had gedacht. Veronal ingenomen Een 14-jarige jongen uit Baarn deelde onze politie mede, dat hij en een vriend nabij de Zeven-spar in de Soesterduinen achter de Birksfraat een vrouw hadden gezien, die bewusteloos daar lag. Onze politie waarschuwde den gemeente-genees heer Dr. Rupert, terwijl pok de ziekenauto van E.HJ3.Ó. werd gerequiréerd. Bij aan komst op de aangeduide plaats bleek daar werkelijk een vrouw bewusteloos te hggen, terwijl naast haar lag een fleschje en een doosje met veronal-tab letten, die zij blijkbaar had ingenomen. Daardoor was zij in een diepen slaap gedompeld. Dr. Rupert achtte het noodiig, dat zij per brancard naar de Birkstraat werd vejr- voerd, een \yerkje, dat niet gemakkelijk was, in aanmerking nemende den muilen zandweg, waar de wielen van de bran card diep in wegzakten. In de ziekenauto van E.H.B.O. werd zij naar de Rijkskli nieken te Utrecht overgebracht. Het blijkt thans, dat haar toestand gun stig is. Het was een bewoonster van Amersfoort R. W* M. B., echtgenoote van Van V. - Aangereden Maandagmiddag ongeveer half 5 is het zoontie van Van der B., wonende aan den Smits-weg alhier, door een auto aangere den op de Steenhof straat. Het kind kwam; zoodanig te vallen, dat het een lachte her senschudding op-liep. Dr- Donker was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. Het kind is door zijn vader naar buis vervoerd. Zeldzaam gebeuren Maandag was het voor den heer en mevrouw Korteweg aan de Sophialaan een zeer bij zonderen dag. Dien dag was bet nJ4 60 jaar geleden, dat zij m den echt werden verbonden. Aan bekte oud jes, die zich nog in een goede gezondheid mogen verheugen, brengen wij nog gaar ne langs dezen weg onze hartelijke geluk- wenschén. Procesverbaal Tegen den vrachtrijder V uit Barneveld is proces-verbaal opgemaakt ter zake het noodeioos op pijnlijke wijze vervoeren van twee kalveren. f Brandweer Soesterberg A.9.j Dinsdag, 11 April, 's avonds te 8 uur, zal door de Vrijwillige Brandweer te Soesterberg een oefening gehouden worden. TUINBOUW, PLUIMVEE, ENZ. WENKEN VOOR HET BROEDEN. Keuze en behandeling der eieren. Als men laat broeden, hangt het succes voor een groot deel af van den kwaliteit der eieren. Eieren van dieren, die te na aan elkaar verwant zijn, geven ons kuikens, waarvan gezondheid en vruchtbaarheid te wenschen overlaten. Dc kans, dat de eieren niet bevrucht zijn, bestaat zoowel bij gebrek als bij een te veel aan hanen, in het laatste geval als gevolg van Kun jaloe zie en vechtlust. J Men late geen eieren uitbroeden, die meer dan 14 dagen tevoren gelegd zijn. Ook uit oudere eieren kunnen nog wel kuikens komen, maar dat worden gewoon lijk zwakke dieren. Verder moeten de eieren regelmatig van vorm zijn met een gelijkmatig dikke schaal. Zij moeten ook 9choon zijn; zoo noodig wascht men ze af, want het vuil maakt de schaal dikwijls bros, zoodat zij tijdens het broeden springt en de kiem sterfst. I Tusschen het leggen en het broeden worden de eieren bewaard op een koele plaats, waar de lucht zuiver is. Het vervoer over groote afstanden is nadieelig en heeft dikwijls ten gevolge, dat de eieren niet uitkomen. Men kan de eieren ook elk afzonderlijk in krantenpapier doen en met hooi in een mandje verpakken. Na aan komst moeten de eieren eerst ongeveer 24 uur op een koele plaats rustig blijven liggen; de ervaring heeft herhaaldelijk ge teerd, dat de kans op uitkomen minder groot is, wanneer men ze dadelijk geeft om uit te broeden. Gemiddeld zal 2/3 van de eieren uit komen. Ongeveer de helft der kuikens zul len hennetjes zijn. Er gaan altijd wel diertjes dood; zij verongelukken of wor den doo-r een roofdier gevangen, terwijl 'er ondanks alle voorzorgen nog wel eens een zwak diertje onder kan zijn, dat wij zoo spoedig mogelijk zulten slachten. Daar om moet het aantal eieren, dat men Iaat uitbroeden, ongeveer viermaal zoo groot zijn, als het aantal jonge hennetjes, dat verlangd wordt. Om alle risico te dek ken, zou het eigenlijk vijf- of zesmaal zoo groot moeten wezen, doch zoo pes simistisch behoeven wij niet te zijn. Om! grootere zekerheid koopen velen ééndags- kuikens of, wanneer zij de opgroeiende diertjes geen gunstige levensomstandighe den kunnen bieden, jonge hennetjes van drie maanden. Elke tijd heeft zijn eigen strijdmiddelen en vooral tegenwoordig nu op alle gebied een bedrijvigheid en een spanning héerscht als nimmer tevoren, duiken steeds nieuwe protestmethoden tegen echt of vermeend onrecht op. Wie had bijvoorbeeld enkele jaren geleden gedacht, dat er ooit nog zooiets als een huurstaking zou uitbreken, dat de huurder gereorganiseerd zouden weigeren de voor hun woningen verschul digde huurpenningen te voldoen? Thans echter is het woord „Huurstaking" al zoo ingeburgerd, dat men er zich niet over verbaast als men in de couranten leest, dat er weer een nieuwe huurstaking is uitge broken. Men weet wat men met de huurstakingen wil bereiken, verlaging van de huren, die over het algemeen niet aangepast zijn aan het huidige, verlaagde levensniveau. Men heeft reeds van verschillende zijden aan drang op de huiseigenaren wilien uitoefe nen om de huren te verlagen, maar over het algemeen hebben deze pogingen wei nig resultaat gehad en wel om verschil lende redenen. De huiseigenaren zitten zelf ook op zware lasten. In de groote steden moeten zij groote hypotheekrente, die voor eerste hypotheken in de meeste gevallen nog vijf procent bedraagt en voor tweede hypotheken meer zelfs. De huiseigenaren zitten met hun duurgekochte of duurge- bouwde panden leelijk in hun maag. Wor den de huizen naar hun oogenblikkelijke waarde getaxeerd, dan blijkt, dat de prij zen, die de huizen in de veiling opbren gen, van veertig tot vijftig procent lager zijn dan eenige jaren geleden. Het bouwen van huizen is daarbij zeker wel de helft goedkooper dan in den tijd van hoogcon junctuur. Steen, hout, cement, het is alle maal spotgoedkoop geworden, goedkooper dan voor 1914. De moeilijkheid, waarin de huiseigenaren geplaatst worden springt duidelijk in het oog. Zij zouden misschien in staat zijn de 'huren met enkele procenten te verlagen, maar gelijken tred houden met de waarde vermindering hunner bezittingen, zich ge heel aanpassen aan het huidige levenspeil is veelal onmogelijk voor hen. Indien zij hun huren met tien tot twintig pro cent zouden verlagen, zooals bij de meeste huurstakingen verlangd wordt, dan zou hét rendement hunner panden nihil wor den, ja, in vete gevallen zouden zij niet meer in slaat zijn hun verplichtingen te genover hun hypotheekgevers tegemoet te komen, hetgeen dan zou neerkomen op een gedwongen verkoop hunner in waarde achteruitgegane bezittingen. Men begrijpt dus voor welke moeilijkheden de huiseige naren geplaatst worden. Concurrentie van de in den tegenwoordigen, goedkooper! tijd gebouwde huizen en door handen en voeten gebonden aan hun erfpacht en hy- potyheek-acten. Zoo staan de zaken aan de kant van de verhuurders. Hoe is het met de huurders gesteld? Over het algemeen hebben zij, die huur woningen bewonen een loonsverlaging te pakken, die varieert van tien tot twintlLg procent. Levensmiddelen en kleeding zijn met een ongeveer gelijk percentage naar beneden gegaan, maar de belastingen, in directe, zoowel als directe belastingen zijn hooger geworden en zoo is het ook met de steeds weerkeerencLe, belangrijke post van de huishuren. Goedkoope woningen zijn niet in voldoende mate aanwezig, want anders was die zaak vrij eenvoudig: ver huizen. Maar nu dit niet het geval is, zoe ken wij naar middelen om de „huisbazen" tof verlaging van de huren te bewegen. Zij doen dit georganiseerd en ongeorgani seerd en het georganiseerd aandringen op huurv-erlagyng uit zich in die huurstak|ingen. De verschuldigde Huurpenningen worden niet aan 'den huiseigenaar afgedragen, maar verminderd met een percentage van tien tot twintig percent aan de een of andere commissie die namens de „huurstakers" met den huiseigenaar confereert. Nu doet zich in Amsterdam en Rotter dam het feit voor, dat deze huursta- kingsacties onder communistlschen in vloed staan. De onvermijdelijke ruzie met de sociaal-democraten om de leiding in deze huurdersacties is natuurlijk niet achterwege gebleven. Thans begint deze actie ook de aan dacht van de Regeering te trekken en is er bij het Gemeentebestuur van Amster dam van de Regeering een brief binnen gekomen, waarin uitdrukkelijk wordt vast gesteld, dat deze actie tegen de bestaande rechtsorde ingaat en in zekeren zin een revolutionair karakter draagt. Degenen, die aan deze beweging meedoen hebben in geen enkel opzicht op toegevendheid van de overheid te rekenen. De minister vroeg tenslotte van B. en W. van A'dam de verzekering, dat de huurstakers, dte uit hun woningen zijn gezet of hun wo ningen vrijwillig verlaten niet zullen wor den opgenomen in vereeniging- of gc- m een te woningen. Tenslotte wordt over wogen of, voorzoover werkloozen aan deze beweging meedoen, deze niet van steun behooren te worden uitgesloten. Al vorens echter op dit punt eventueel een be slissing fe nemen, wil de minister inge licht worden over den omvang van de beweging. Dus zoover is het reeds gekomen, dat de Regeering zich met de actie gaat be moeien. Wij kunnen het echter geen geluk kigen zet van den minister noemen reeds voordat hem nadere berichten over de actie en de motieven ervan bekend waren een zoo eenzijdige beslissing in het voor uitzicht te stellen. De Regeering heeft zoo vele bevolkingsgroepen reeds geholpen, zou het ook niet haar taak zijn een huur- regeling te treffen, die voor beide par tijen aannemelijk zou kunnen zijn, een re geling waarin tegelijk ook de hypotheek en erfpachtgevers betrokken konden wor den? Want, dat de huren te hoog zijn, daar is men het in vrijwel alle kringen over eens, alleen over de middelen om tot verlaging te komen verschilt men van gedachten. Maar toch zal het er van moe ten komen, de huurprijzen moeten op het huidige welvaartspeil worden gebracht. En de belangen van de huiseigenaren en de belangen van de huurders eischen dit, ter voorkoming van grootere moeilijkheden. Alvorens te kunnen zeggen, wat het Cseh-ïnstituut is, moet men natuurlijk we ten, wat dan Cseh is. Dit dan is de naam van een man. De heer Andreo Cseh n.1. is een katholiek geestelijke, geboortig uit Transsylvanië in Roemenië. Aanvankelijk was hij in het geheel geen voorstander van het Esperan to, zooals wel blijkt uit zijn woorden: „Als vurig aanhanger en bewonderaar van het Latijn was ik gedurende vele jaren te gen Esperanto. Maar een gelukkig oogen- blik voerde mij tot de kennismaking met Esperanto en een nog gelukkiger oogen- blik deed mij besluiten de bruikbaarheid van bet Esperanto te beproeven. In de laat ste 10 jaren, gedurende welke ik bijna uitsluitend Esperanto gebruikte, bood bijna elke dag mij een nieuw wonder, een nieu we openbaring, Esperanto is een gouden brug tusschen de zielen der volkeren. Over die brug ben ik naar Nederland gekomen en ik acht mij gelukkig de schatten van de Nederlandsche ziel te kunnen genieten". Zooals dus gezegd, op zeker moment kwam hij met het Esperanto in aanra king en zelfs werd hem in 1920 gevraagd een cursus te leiden in de Transsylvanische stad Sibiu (Hermannstadt, Nagyszeben). Het was vlak na den oorlog en daar de grenzen gesloten waren, kon men de noo- dige leermiddelen met betrekken, reden, waarom de heer Cseh zich genoodzaakt zag zelf een methode te bedenken. Daar bovendien de menschen van dien cursus tot verschillende nationaliteiten behoorden, kon hij zich niet eens van de inheemsehe taal bedienen. Toch gelukte zijn proefne ming. De Cseh-methode is gebaseerd op de volgende principes: men gebruikt geen leerboeken, reeds van den beginne af spreekt men Esperanto. De leeraar wijst iets aan, waar ieder de naam van weet, de Esperanto-naam zegt hij. Zoo gaat men door en aain de hand van geleerde woorden leert men steeds nieuwe. Op dezelfde ma nier vinden de leerlingen zelf de gramma ticale regels. Reeds dadelijk bleek, dat deze nieuwe methode buitengewoon geschikt wasvoor Esperanto-onderwijs. Toen dan ook het ééne succes na het andere volgde, stelde zijn bisschop, die een belangrijke cultuur- factor ziet in het Esperanto, hem in staat zich £eheei en al aan dien arbeid te wijden. Na zijn Roemeensche cursussen volg den dan ook reeds spoedig cursussen in Zweden, Esthland, Letland en vele an deren. Ook hier in Nederland is pastoor Cseh meermalen geweest, b.v. in 1930. De steeds toenemende aanvragen voor cursussen gaven spoedig "aanleiding over te gaan tot de stichting van een instituut, dat zich' ten doei zou stellen: Esperanto- onderwijs volgens de Cseh-methode. Dit gebeurde op 24 Mei 1930 te 's Gra- venhage. Het nieuwe instituut, o.f.v. pas- toorCseh' zelf en mevrouw J. C. fshr wordt bijgestaan du-,, staande esperantisten ml ue reld, terwijl diverse categorieën den voor de Hnancieele basis zorgc Reeds bijna 200 leeraars uit ongew.^ 20 landen zijn bij het Instituut aange sloten. De gemeente Arnhem stelde in Novem- ber 1930 een groot landhuis met park ter beschikking van het instituut om er een cultureel centrum te vormen. Het ge bouw werd ervoor ingericht en na eenigen tijd officieel door den burgemeester van Arnhem met een rede in het Esperanto aan de Esperanto-beweging overgedragen. „Presikhaaf", of het „Esperanto-Domo" heeft zich in den korten tijd van zijn bestaan reeds in veel belangstelling mogen verheugen. Vele conferenties en vergade ringen (o.a. Kerstvieringen, waarvan de heer RoeJofs eenigen tijd geleden in deze rubriek vertelde) zijn er gehouden. Mochten er in Baarn menschen zijn, die zich voor deze onderneming interessee ren, dan kunnen die zich tot het volgende adres wenden: Intern Cseh-Inst., Oost- duinlaan 32, Den Haag, of Esperanto-Do mo, Arnhem. Desgewenscht kan men in het Nederlandsch schrijven. Esperantisfa Informilo. 23. De heer J. Munters te Middelburg hoopt binnenkort een vademecum voor es perantisten en voor degenen, die zich' in teresseeren voor de Esperanto-beweging, uit te geven. Het boekje, dat in het Ne- derlandsch gesteld zal zijn, wordt pl.m. 50 pag. dik en zal door vermelding van. feiten en cijfers, doch overzichtelijk, zoo volledig mogelijke gegevens bevatten over, de Ned. Esp.-beweging, organisaties, cur sussen, studiewerken,,, examens, congres sen, delegitoj de U.E.A., onderwijs, handel^ tourisme, etc. etc. Bovengenoemd Cseh- Inst. heeft gratis cliché's voor de illustra tie afgestaan, zoodat het geheel waar schijnlijk wel een aantrekkelijk boekje zal Worden. Vcor het bepalen van oplaag e.d., is het gewenscht reeds nu te bestellen) (nog niet betalen, dat pas na ontvangst)! bij den heer G. J. Degenkamp, Rietstraat Utrecht. Een visite-kaartje met adres en het woord „Esp. Vademecum" is genoeg.; UIT DEN OMTREK BAARN Debatavond Woensdag 12 April a.s. zal de Ned1. Chr. Arbeiderspartij een Openbare debat avond houden in de zaal van Baarnsch Mannenkoor. Toegang vrij. Aanvang te acht uur. Gevonden voorwerpen Omtrent de navolgende gevonden voor werpen, zijn Inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, Stationsweg 22B: Sok, combinatietang, sleutel, kinderpor- temonnaie met Tnhoud, jonge hond, paar- dentuigje, stuk jutte. Waarschuwing De Burgemeester van Evgelshoven ves tigt er de aandacht op, dat door colpor teurs van de secte Zevende Dags Adven tisten Reformatie, waarvan de hoofdzetel •is gevestigd in het uitgeershuis Geoof en Gewetensvrijheid te Bucholz bij Hannover (D.) aan de huizen boekjes worden ver, kocht ter bestrijding van de tuberculose. Al wordt het bij den verkoop niet met zoovele woorden gezegd, alles heeft der schijn alsof de opbrengst geheel bestemd is ter bestrijding van de tuberculose. Bij onderzoek is gebleken, dat de geheele op brengst van de boekjes voor de verkoo piers is. Elke colporteur is in het bezit •van een machtiging met portret, afgege ven en onder teekend door den leader A. .Bi-eek, wonende te Eygelshoven. Eervol ontslag Door den heer 'Burgemeester dezer ge- meente is aan den qgent van politie Th. Terpstra op diens verzoek eervol ontslag verleend uit den politiedienst. Procesverbaal Een persoon, die in deze gemeente siga ren te koop aanbood, is door de poKtiie aangehouden. Hij bleek niet in het bezit te zjjn van een geldige tabaks vergunningi zoodat procesverbaal tegen hem werd op gemaakt. Brand In een schuurtje achter een woniing in deze gemeente, waar een brandend wasch- fornuis stond, is brand ontstaan, vermoe delijk door het uitvallen van vonken. Een brandweercommandeur, die in de onmid dellijke nabijheid woonde en die direct gewaarschuwd werd, kon het vuur tot het schuurtje beperken.

Soester Courant | 1933 | | pagina 6