Een tocht op het Üseimeer. mei li mmm soitr Mm bi? lifli is ileiit Maandag 12 Juni G. KOEK f2.00 HF fflM: HMTN Ml! 12 iif M KUL AUTOVERZEKERING! SI] de „De Nieuwe Eerste Nederlandsche" J Doorzitten Stuklooperf Zonnebrand Waar de blanke top der duinen, Schittert in den zonnengïoed. Dat mooie enthousiaste lied, gewijd aan onze lage landen, aan de zee ontrukt, is toch zoo echt de weergave van de jubel stemming bij en na een tocht op ons sch'oone IJselmeer. Wat schittert dat mooie zilverwitte glin sterend strand op een prachtige Meidag vanaf de zilte baren, Deze week Dinsdag waren 'de V. v. V. uit den omtrek, benevens de omnlbus- dienst-ondernemers en „de koningin der aarde" uitgenoodigd door de „Nieuwe onderneming IJselmeer", om een proef tocht te maken met de fraaie luxe salon boot „IJselmeer 1". En het moet er di rect bij gezegd: de ontvangst was vorste- H«k. De familie Hensbergen, die deze on derneming drijft, weet haar gasten te ver wennen. Met de luxe touringcar. Op de afgesproken plaats wachtte ons de luxe touringcar van den heer J. Leguit. Dat is een werkelijke salonwagen. Een tocht door ons mooie Qooi onder een stralend voorjaarszonnetje, gaf reeds een waardige inzet en was zelfs een niet on belangrijk deel van den genotvollen dag. De heer Leguit chauffeerde zelf de bus, een attentie die (zonder ook maar iets aan de kwaliteiten van diens personeel af te dingen) door de gasten zeer op prijs cresteld werd. Op de luxe Salonboot. In de haven wachtte de salonboot. 00 hoffelijke gasth'eeren Hensbergen Senïotf en Junior verwelkomden de gasten v Op de boot zag deze en gene at ^direct kennissen of maakte zeer spoedig nieuwe „Bekantschaft", Ook de kennismaking met deze fraaie boot was een openbaring. Een kleurige, fleurige pavoiseerlng gaf direct al iets feestelijks aan Het geheeL Een ste vig briesje deed deze vlaggeren wappe. ren en de stralende zon overgoot dat flf- les met haar gouden glans. Maar meer dan deze toevalligheden trof ons de metamorpHose van 'de Plet Oron- ié (welke we ons van den vorlgen zomer herinnerden) en de luxe salonboot IJsel meer 1. Daar is een verandering en ombouw geweest, die we ons voor onmogelijk ge dacht hadden. Alles is mooi en stijlvol geschilderd. Er Is een prachtig dek aan gebracht. Qrobte op- en opendraalbare vensters geven een ruim uitzicht zoowel op dek als boven dek en ook in de luxe kajuiten ziet alles er even fraai en frlsoh uit. De toiletten voldoen aan de Hoogste eischen van moderne Hygiëne. Aan boord vindt ge zoowel gramafoon- als radio-muziek, waardoor de aangename stemming niet weinig verhoogd wordt. De muziek is van een zeer beschaafd karakter en de juiste keuze en afwisseling'is aan goede handen toevertrouwd. Reeds kort na Het vertrek der boot hadden we gelegenheid te constateeren, dat c' - c enomeerde keuken onder al 'de an- verbeteringen niet geleden Had, doch nen. De consumptie is uitstekend en 'iening is aan den chef-Hofmeester groote vaart, de heer O. van Hens- r ten volle toevertrouwd. stevige briesje, dat de vlaggen zoo f ed wapperen, werd door enkele aan- v. c l en te sterk gevonden. Maar over ver schil van smaak valt niet te twisten en ook deze onderneming heeft den wind niet on der haar commando. Ondanks dat was het op de boot echt gezellig. „Ma" was nog al bezorgd over haar „babv", die zoo nu en dan de min der goede gewoonte had alléén op stap te gaan. Dan werd de boot afgeroepen tot „baby" weer terecht was. Je begint zoo echt met elkaar mee te leven en wie zou niet voelen voor een baby die zoek is, ze'fs al nade"t deze baby de dienstplichtige leeftijd. Naar Voiendam. ïn tegenstelling met de gewone vaste diensten, ging ons gezelschap eerst een be zoek brengen aan Voiendam. Wat Is die aankomst een oogenstreeling. Die roode Waken en groene geveltjes doen zoo pitto resk tegen de strakblauwe lucht en het (donkerbruin der visschersschepen. i Reeds op de boot was ons medegedeeld Wat in Voiendam ons gezelschap de gast zou zijn van het bekende hotel Spaander. 'Bij aankomst aan den aanlegstijger was een heel beweeg van bonte visschersklee- W'tng, het roodê baai bij de mannen, ze typeereti Voiendam. De „zeereis" had ons hongerig gemaakt en daarom was er slechts 'één doel en één gedachte: Eerst naar „Spaander". Nu moet men hotel „Spaander" gezien Webben en den gullen innemen den gast heer, de heer Spaander kennen, om zich eeh indruk te kunnen vormen van deze ontvangst. In de groote feestzaal, want een serre is het niet meer, was een kleu rige fleurige tafel aangericht. Glinsterend kristal en een bonte mengeling van bloe men tooide op het helder witte tafellinnen. L'appetit vient en mangeant, maar hier kwam ze al bij den aanblik van de smaak vol gedekte tafel. De lunch was geen lunch', maar een compleet diner. Spaander weet niet alleen wat hij de menschen moet zetten, maar ook hoe. Ondanks deze '•an 80 hongerige menschen, ging de bediening uiterst correct en vlot. Over de lunch' willen we slechts dit ééne zeggen „Qa naar Spaander en 't komt in orde". Natuurlijk werd er aan tafel gesproken. De heer Hensbergen Sr. gaf een overzicht van het werk der onderneming en schet ste hoe uit de eenvoudige Piet Cronjé van vorig jaar dit luxe salon jacht gegroeid is Spreker hoopte dat de onderneming onder leiding van den heer P. van Hens bergen, die stuurman is op de groote vaart, moge groeien en in staat zijn het volgend voorjaar nog met een IJselmeer II In de vaart te komen. Wij twijfelen niet of deze wensch', die door verschillende sprekers werd onderstreept, zal in vervul ling gaan. Ook de heer Spaander moest een ovatie in ontvangst nemen. Naar Marken. Na een korte bezichtiging van Voiendam ging de reis verder naar Marken. Ook daar wachtte ons gezelschap een aangename ver rassing. We werden bij aankomst der boot in de haven verwelkomd door den E.A. Heeren Burgemeester en Wethouders. Bezichtiging Buurthuis. Het benedengedeelte is ingericht voor den dienst der volksgezondheid. De ge meentearts, Dr. Hartman gaf hierna nog enkele toelichtingen en leidde de bezoekers rond door het ruime fraaie gebouw. Hij toonde de h'oogtezon en de Röntgentoestel len, de operatie- en observatiezalen. Uit een en ander bleek, dat deze inrichting aan zeer hooge eischen voldoet. Als zieken huis moet de inrichting alleen dienst doen in noodgevallen, zoo verklaarde Dr. Hart man. De Röntgen afdeeling is vooral ten dienste der T.B.C.-bestrijding een ziekte die hier vrij sterk heerscht. De inrichting is zelfs aangesloten op de radio-oentrale, zoodat de ev. patiënten en personeel een aangename afleiding hebben. In de boven- gelegen apartimenten, is een goed geouti- leerde huishoudschool gevestigd. De geser veerde thee en eigen gebakken cake gaven ons een proefje van de gevorderde kook- en bakkunst. Zeer intressant was nog de afdeeling waar het fraaie kloskant gemaakt wordt, een inheemsche oude industrie, die de oude folklore in eere houdt. Tenslotte werd nog het gemeentehuis bezichtigd, waai- den heeren een roolcertje werd aange boden. Alvorens te vertrekken werd ook hier nog meenig hartelijk woord gesproken. Voor een bezichtiging van de schoone en PLAATSELIJK NIEl/WS Gemeenteraadsvergadering De Raad onzer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Woens dag 7 Juni 1933, des namiddags ten 2 ure, ter behandeling van de volgende agenda t 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering dd. 3 Mei 1933. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Vaststelling van besluiten tot wijzi ging der gemeente- en gasbedrijfsbegroo- ting 1932 en 1933. 4. Voorstel van B. en W. tot verlee ning eener vaste aanstelling aan F. A. Mud als klerk-typist bij Het gasbedrijf. 5. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van de vergoeding bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over het 1928. 6 Voorstel van B. en W .tot beschik baarstelling van gelden voor den bouw eener nieuwe Engendaalschool. 7. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling eener vergoeding te betalen door het R.K. Schoolbestuur te Soesterberg voor het gebruik van het gemeentelijk gymnastiek lokaal aldaar, en tot toekenning eener ver goeding aan het bestuur der Mariaschool voor de beschikbaarstelling van het gym- b een aanvuWogskoHfer der sfraafWas- ting 1932. 15. BeKaiideling van belasting-rec^amcs. Publieke verkoopin» Dinsdagmorgen te 11 uur werd in Hotej „Zonitieheuvel" publiek verkocht door no taris Johs. Knoppers te Amersfoort: Perceel I. Het koffiehuis „De Roode Haan" aan de Birkstraat no. 16, best. uit café, woonhuis met achterhuis en paar- denstelling, schuur met oven, 4 roeden berg, tuin en weiland, groot 25.03 A. Perceel II. Perceel tuingrond, geschikt voor bouwterrein aan de Birkstraat, groot 6.50 Are. Perceel IU. Een dito, groot 8.30 Are. Kooper den heer P. Selderbeek, Soest* voor f8237. Perceel IV. Een perceel bouwland op den Eng, groot 18 Are. Kooper de heer H. J. v. d. Bor vooï! f160. Ontvangst door den burgemeester. In Het „Buurthuis" werd het gezelschap door den burgemeester, de E.A. Heer Tjark Eikens toegesproken. Z.E.A. heette allen hartelijk welkom. Het is zeker een uitzondering, dat een gezelschap officieel wordt ontvangen. Maar deze eerste proef tocht van de IJselmeer I en de samenstel ling van het gezelschap waren aanleiding voor den burgemeester om te spreken. Nederland kent Marken te weinig. Daar aan kan en zal een geregelde verbinding als hier is tot stand gekomen, veel ten goede werken. Naar Amsterdam kon men reeds 8 maal per dag. Maar deze ver binding opent nieuwe perspectieven. Het buurthuis was voor deze ontvangst uitge kozen, omdat het raadhuis minder ruimte biedt. Ook was het 9pr. aangenaam den aanwezigen te doen kennis maken met deze stichting. DE LUXE SALONBOOT IJSELMEER 1 eigenaardige folklore in huisraad, leven en kleeding, was de tijd helaas te kort. Het werd reeds Hoog tijd om weer de terug tocht per boot naar Huizen te aanvaarden. De terugtocht. De wind was intusschen gaan liggen en de terugtocht op de meer effen water vlakte van Ket IJselmeer was een heerlijk slot van dezen mooien tocht. De bijna twee uren op de boot vlogen om en vóór we Het wisten was Huizen in 't zicht Daar stond weer als gastheer klaar de heer Leg uit met zijn fraaie touringcar, die zoo vriendelijk was ons gezelschap huistoe te brengen. Ons besluit Het groote succes van dezen tocht is voor ons aanleiding om een speciale tocht te organiseeren; daarom zeggen wij Wett. Aansprakelijkheid v.a. f27.50 AU Rlsks v.a. f100.— Brand (ook wegens explosie) f 10 Dit tarief geldt ook voor vrachtwagens. Veranderen zonder eenige kosten t l Inlichtingen geheel vrijblijvend, (ook voor andere verzekeringen) bij de vertegenw, Saestdij* Deze tocht is daarom dubbel interessant, omdat het door gehouden besprekingen met de nieuwe onderneming gelukt is deze tocht GEHEEL PER BOOT VANUIT BAARN te doen plaats hebben. Zeer velen zullen op deze wijze voor het eerst kennis maken met onze prachtige rivier de Bern met zijn tallooze bochten. Naast het genot van een boottocht over het IJselmeer zal 'men dus kunnen genieten van prachtig gezicht over de schoon wisselende omgeving. De tocht zal worden gehouden op VERTREK VANAF DE BAARNSCHE DIJK OM ONGEVEER 10 UUR. In tegenstelling met de reizen, welke wij in de vorige seizoenen hebben georgani seerd en welke ook dit jaar wederom zullen plaats hebben, stellen wij den tocht naar Voiendam en Marken voor een ieder open. De prijs van deze onze eerste reis in dit seizoen hebben wij uiterst laag gesteld, n.I. Z.g. haven- en koppengelden, die bij vertrek en aankomst in de verschillende ha vens moeten worden betaald, zijn in dit bedrag opgenomen, zoodat deze gelden niet afzonderlijk door de passagiers behoeven te worden betaald. Alle andere kosten zijn mede in dit bedrag begrepen. Met den heer TENSEN werd, voor de deelnemers, die dit wenschen, een rege ling getroffen voor vervoer naar Baarn (De Bern) en 's avonds terug naar Soest. De prijs hiervoor zal dezelfde zijn als het tarief van een retour Baarn—Soest. Aangifte tot deelname s.v.p. vóór of op Woensdag a.s. aan het Bureau VAN WEEDESTRAAT 35, TELEFOON 566. Na het uitvoerige verslag van den gehouden tocht, zoowel In ons blad alsook na de verslagen in vele andere bladen in den lande, Is wel een vefdere aanbeveling overbodig. De opgaven voor deelname moeten vóór Zondag 4 Juni In ons bezft zijn, omdat wij anders geen voldoende regeling kunnen treffen. nastleklokaal dier school ten behoeve van de O.L. school aan de Beetzlaan. 8. Voorstel van B. en W. inzake aan besteding ophaling asch' en vuilnis. 9. Behandeling van de verzoeken van den Bond van Loodgieters- en Fitterspa- troons e.a. tot wijziging van de overeen komst met gas-installateurs, inet voorstel van B. en W. 10. Opnieuw behandeling van een adres van Gebr. Berkhout te Amsterdam, verzoe kende ontheffing van de verordening ex art. 4 der Hinderwet voor de oprichting eener steenhouwerij. 11. Adres van M. v. d. Broek te Soest, verzoekende ontheffing van de verbodsbe paling der verordening ex art. 4 der Hin derwet. 12. Behandeling van een tweetal adres sen, verzoekende ontheffing van art. 15 der Bouwverordening. 13. Vaststelling van besluiten inzake gemeente-eigendommen, t.w.: a. grondaankoop van J. Oalama; b. grondaankoop van 5. D. ïdzerda en R. C. van Suljdam; c. grond verkoop aan L. J. Rasch'; d. grondverkoop aan S. Dijkstra; e. grondverkoop aan L. Langeveld; f. bepaling koopprijs van grond verzoek G. Wijnands; g. bepaling koopprijs van grond verzoek P. Beekman; h'. wijziging erfpaohtscanon P.U.E.M.; l. grondverhuur aan J. J. Brouwer; j. grondverhuur aan A. Hilhorst; k. In schenking aanvaarden van grond Van H. J. Jannes; i. jn schenking aanvaarden van grond van Th'. Zeijderveld. 14. Vaststelling vant a. Het voïjaarskohter der straatbelastlng !933{ s 30 en 60, Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drocisten. Politie-rechtspraak Vrijdagavond werd de hulp der politic ingeroepen ter beslechting van een geval tusschen moeder en een stiefzoon, wonen de aan den Veldweg. Laatstbedoelde minderjarig persoon, wil de met medeneming van verschillende goe deren de wijde wereld in; in ieder gevat de woning aan den Veldweg verlaten, hetgeen nu juist niet overeen kwam mei de gevoelens van moeder. Waar bleek, dat de mede te nemen goe deren het eigendom waren van den stief zoon, werden de goederen na den uit-» spraak der politie vrij gegeven. Kuikens doodgebeten Woensdag werd door den hoenderpark- houder T. aan den Ringweg aan de poli tie kennis gegeven, dat ten zijnen nadeetef niet minder dan een 34-tal kuikens doom een hond waren doodgebeten. Naar den eigenaar van dezen hond wordt door dd politie een onderzoek ingesteld. Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren In het belang der dierenbescherming, •In dit geval speciaal van de vogel-bescher. m'ing", zal door de afd. Baarn-oSest en om streken een wedstrijd worden uitgeschre- ven voor Kinderen iw het vervaardigen van nestkastjes voor vogels. Het is de bedoe ling van de afdeeling, de aandachd, voorat ook onder de jongeren, er op te vestigen* dat het noodig is, dat de mensch de vogels .helpt beschermen. Menigeen zal zeggen, dat is niet noodig, want 's winters vóe-' deren we reeds, wanneer dat noodig ia, Zeker is het goed en nuttig, maar de vogels hebben ook onze hulp van noode ten. opzichte van hun broedplaatsen. Door de betere behandeling van onze bosschen be vatten de boomen tegenwoordig veel min der gaten in de stammen dan vroeger. Daardoor is den vogels (speciaal den hol bewoner) veel nestgetegenheid benomen en is het plaatsen van nestkastjes in dB boomen tegen den stam zeer nuttig en. meer noodig dan vroeger. Vele nestkastjes worden tegenwoordig reeds opgehangen, maar ef zijn er nog vele onder die niet deugen en daardoor gevaar opleveren voof het broedsel. Aan de eischeuv waaraan het kastje moei voldoen, wordt o.a. genoemd: het ver drinken van het broedsel Jdoor afwatering langs de boomen) en de ingang, die iro overeenstemming moet zijn met de grootte van de vogels, voor wie de broedplaats bestemd is en tevens behoort de ingang beschermt te worden tegen vraat van de vogels vijandige dieren, zooal's b.v. da eekhoorn. Het doel is, dat de jongens (en meisjes?) der schoten meehelpen den vo gels broedplaatsen te verschaffen. Een uit voerige brochure en circulaire zijn aan de hoofden van schoten reeds verzonden, out om d? jeugd voor dezen wedstrijd van een en ander in kennis te stellen. Waarschijnlijk zal in het najaar van dje vervaardigde nestkastjes een tentoonstel ling worden gehouden. Nieuwe hoogtevlucht uitgesteld In verband met de hoogtevlucht vm Luit. Jhr. van Asch van Wijck op Dins* dag 23 Mei j.l zou door dezen vandaagj opnieuw een proefvlucht worden geno men. Door de weersomstandigheden te deze echter niet doorgegaan en daarouil uitgesteld tot een der eerst komende dagen. Zomerconcert Het le Zomerconcert, te geven door de Soester Harmonie „Patiënfia Vincit Omnia", dir. H. Kok, zal gegeven worden op Vrijdag 2 Juni a.s., des avondls 8 uur* in de Kerkebuurt. Het navolgende programma zal worden uitgevoerd: 1. Florentiner.Marsch, J. Fucik. 2. Le Rocher Fantóme, Ouv. F. Popy. 3. Les Roses du Midi, wals, Joh. Stram». 4. La Traviata, Fantasie, G. Verdij 5. Fête au Trianon, Suite, F. Pop.y* 6. Die Puppenhochzeit, karakterstuk, M. Rhode. 7. Dragons die Vlllars, Fantasie sur l'o- pera, M ai Hard. 8. Oolonel Bogey-marsch, K. J- Al ford-

Soester Courant | 1933 | | pagina 5