«11 Vacantie in eigen land. WmSm De schoonheid is er dicht gezaaid HET TOEVAL ALS UITVINDER. EEN NIEUWE HEERENHQEDENIQDE. -A W. Van de reclame-zuilen in de steden, van de advertentie-pagina's in de kran ten, vanuit de etalages der winkeliers wordt ons door middel van pakkende biljetten en de aandacht trekkende an nonce toegeroepen: „Koopt Neder- landsch Farikaat". En hoewel langzaam, dringt het toch tot de koopende bevol king door hoe noodzakelijk het is pro ducten uit eigen land te betrekken, voor al als deze niet duurder en zeker even goed, zoo niet beter dan de buitenland- sche kwaliteiten zijn. Dagelijks kan men het nu in de winkels hooren: „Is het wei Nederlandsch fabrikaat, juffrouw?" Wij willen ons thans niet tot taak slellen den loftrompet te steken over het Kederlandsch Fabrikaat in den gang baren zin des woords. Neen. wij willen hier nog eens want het is immers reeds zoo vaak gebeurd de aandacht vestigen op de schoonheid van eigen land, op het feit. dat men in Nederland minstens even goed zijn vacantie kan doorbrengen als in het buitenland, voor al ook nu een bezoek aan Duitschland minder aan te bevelen is, omdat men er een slot op zijn mond zou moeten dra gen, indien men niet sympathiseert met de tegenwoordige bewindhebbers, want •do minste geringste opmerking kan aan leiding zijn. dat men over de grens wordt g.ezet. Maar geen nood. Nederland is nog te weinig bij de Nederlanders zelf bekend Het eenige wat ons in Nederland ont- 'breekt is een grootsche bergnatuur, maar overigens kan men er van allerlei soorten natuurschoonheid genieten. We hebben een breed Noordzeestrand, met mondaine en niet mondaine badplaat sen, badplaatsen, waar men zich aan steedsche vermaken kan overgeven en badplaatsen, die een dorpsche gemoede lijkheid hebben bewaard. Maar overal hetzelfde is de majestueuze pracht van de:Noordzee, of men haar in Bergen, Zandvoort, Scheveningen of Domburg aanschouwt. Over de meer dan bijzondere beteeke- nis van Scheveningen behoeven wij eigenlijk niet uit te wijden. Het zal lede ren Nederlander toch wel bekend zijn, dat Scheveningen niet voor niets den naam draagt van den parel der Noord zeebadplaatsen, een faam, die tot ver over de grenzen bekend is. Schevenin gen heeft niet alleen een schitterend strand en een buitengewone bad-acco- modatie, maar het bezit in de onmiddel lijke nabijheid schitterende bosch- en waterpartijen. Daarbij is 's-Gravenhage als 't ware tegen Scheveningen aange bouwd. De Veluwe zal aantrekkelijk zijn voor hen, die in de Zee-provincies wonen. Bosch, beide en heuvels, doorsneden met kronkelige beekjes wisselen elkaar hier af. Aan den Noordrand van de Veluwe kan men genieten van de schilderach tige dorpjes aan het vredige IJsselmeer Dicht onder den rook van Amsterdam bevindt zich ook het pittoreske Gooi met zijn forensen, inheemsche boeren, en' schilders, een heterogeen gezelschap, dat zich best met elkaar schijnt te ver dragen. In het Noorden van ons land, eenigs- zins uit de gebruikelijke reisroute gele gen, kan men volop genieten van de Friesche meeren, die echter lang niet alleen de schoonheid van de Noordelijke provincies vertegenwoordigen. In het Zuidelijkste puntje van ons land met zijn heuvelachtig gebied, daf een bewoner van een vlak land als berJ gen kan accepteeren, lokt de schoonheid van Valkenburg, een schoonheid, die ge flankeerd wordt door eeuwenoude his-1 torische monumenten, dagteekenende o.a. uit den tijd der Romeinen. Geheel Brabant is een aantrekkelijk oord voor hen die van bosschen en ven nen houden. Rond Eindhoven, in Ois- terwijk, in de omgeving van Breda, overal kan men ey van ,het Brabantsche landschap genieten, dat met warme tin ten overgoten is. Bloemenweelde, jeugd en oudheid. Een onbekende baanbreker van de totografie. Frankrijk herdacht dezer dagen den lOOsten geboortedag van Nicephore Niepce, den uitvinder van de fotogra fie. In het eenvoudige huisje, waar de uitvinder, een der belangrijkste, die Frankrijk voortbracht, het levenslicht aanschouwde, werd een gedenksteen met een relief-portret van Niepce, in bui tengewoon artistieke uitvoering, aange bracht. Parijs is daarmee een beziens waardigheid voor touristen rijker ge worden. Over het algemeen wordt Jacques Daguerre als ontdekker van de fotogra fie beschouwd, maar inderdaad is Da guerre de vervolmaker van de fotogra fie, in het bijzonder van een onderdeel ervan, het fixeeren, terwijl Niepce de werkelijke baanbreker is geweest. Onge twijfeld zijn er ook op dit terrein ver schillende voorloopers geweest. Zoo was de donkere kamer, de „camera obscu- ra" reeds door Della Porta uitgevonden Niepce's verdienste was in de eerste plaats de verbetering van de camera obscura door het inbouwen van scherpe lenzen. Van dit primitieve voorwerp tot het fotografisch apparaat was nog een heele stap. Hiertoe behoorde vooral een chemische uitvinding, die van het licht gevoelige zilvernitraat. Een toeval liet, lang voor Niepce den Duitschen arts J. H. Schulze, de ontdekking doen, dat zil vernitraat, dat slechts gedeeltelijk door de zon beschenen wordt, donkerder werd, terwijl het van de zon afgewende gedeelte, helder bleef. Dit was één van die toevallen, die voor de verdere ont wikkeling van de fotografie zoo belangd rijk waren. Niepce gebruikte bij zijn proefnemin gen voor het eerst de verbeterde came ra, evenals de met zilvernitraat gevoelig gemaakte plaat. Dit procédé noemde Niepce heliografie. Niepce was echter niet in staat verdere verbeteringen in zijn uitvinding aan te brengen. Daartoe was een tweede toeval noodzakelijk, n.1. de kennismaking met Daguerre. pe twee uitvinders ontmoetten elkaar bij een opticien, niet vermoedend, dat zij heiden reeds jairen lang bezig .waren met hetzelfde probleem. Toen zij over de stralenoverbrenging door middel van lenzen op een beeldvlak kwamen te spre ken, waren zij beiden even verwonderd bij den ander zooveel overeenkomstige kennis te vinden. Van toen af werkten zij geregeld samen. Maar pas aan het derde toeval in de ontwikkeling van de lichtbeeldkunst, die voor Daguerre was weggelegd, is het fixeeren te danken, dat dan ook tot de hedendaagsche fotografie voerde. Be lichte lenzen, die Daguerre in een kast bewaarde, vertoonden plotseling ge fixeerde beelden. Na lang zoeken ont dekte hij de oorzaak daarvan in een schaal met kwikzilver. De dampen, die uit deze schaal opstegen moeten het proces hebben bewerkt. Systematische proefnemingen leidden dan verder tot het technisch volmaakte proces, zooals wij dit heden ten dage kennen. -Ai- Weg niet de sombere tinten. Vroolijke kleuren, die 's avonds verlicht worden. Uit het land van den Borsalino komen vreemde berichten. Neen, het gaat de zen keer niet 0111 Mussolini, die in een leeuwenkooi gekropen is of met de gla- zenwasschers de ramen van het kapitool is gaan zeemen, neen het is een ge schiedenis over de mannelijke hoofdbe dekking, die de laatste jaren door het blootshoofd loopen van de nakomelingen van Adam, zeer in de verdrukking is gekomen en met haar de hoedenfabri- kanten, die hun omzet zagen minderen. De leider van de futuristische bewe ging in Italië, signor F. T. Marinetti. lid van de Academie voor schoone kunsten te Rome, heeft in de „Gazetta del Popoio", een manifest aan alle hoe- denfabrikanten van de wereld gericht. In dit artikel verzoekt hij de fabrikan ten hem ideeën aan de hand te doen voor de toekomstige heerenmode, natuurlijk in den lijn liggend van het futurisme. In dezen oproep heet heti „Wij moeten een einde maken aan de Noordsohe gewQonte om zwarte en »eu" trale kleuren te dragen, die de straten bij regen, sneeuw en mist het aanzien van een doffe melancholie geven. Wij willen den hoed een futuristische func tie geven, den hoed, die den man tot op dezen dag slechts onaangename diensten heeft bewezen, en die hem van nu af aan een vroolijker verschijning zal geven, hem sneller en levendiger zal doen worden. Wij zullen de volgende soorten ont werpen, die dank zij hun aestetische, hy giënische en vorm-volmaaktheid de ide ale mannelijke lijn zullen voltooien en verbeteren: de snelle hoed om bij het hardloopen te gebruiken, de avondhoed, de regenhoed, de zeemanshoed, de lucht- sporthoed, de zonnehoed, de bergklim- mershoed, de verdedigingshoed, de dieh- tershoed, de reclamehoed, de plastische hoed, de sentimenteele hoed, de lichten de hoed, de phonografische hoed, de radiohoed, de genezende hoed, de zelf- groetende hoed, de hoed, die van alle idioten, die dit manifest durven te be- critiseeren, genieën maakt. De modellen der hoeden zullen uit vilt, zijde, stroo, kurk, glas, alluminium, celluloid, bont, spons en dergelijke stof fen gemaakt worden. Ook Neon-licht- buizen zullen hierbij gebruikt kunnen worden. De hier genoemde grondstof fen kunnen ook gecombineerd gebruikt worden. Zoo zal de ideale hoed worden gebo ren, een Italiaansch kunstwerk, dat ge luk zal brengen en tegelijkertijd ook practisch is, dat de schoonheid van ons ras versterkt, verhonderdvoudigd en èèn van de voornaamste nationale in dustrieën een nieuwe wereldpositie zal verschaffen. Daar ons schoone schiereiland het doel van touristen van schier alle lan den ter wereld is, mogen zij komen oin ons aldus versierde hoofd te bewonde ren, wanneer hun dat pleizier doet. Wij zullen hen met de hoffelijkheid, die zij gewend zijn, ontvangen. Wij zullen ech ter onzen nieuwen Italiaansclien hoed dieper in het voorhoofd drukken om hun te bewijzen, dat er geen overeen komst bestaat tusschen de dienstbaar heid van een vreemdelingengids van een eeuw geleden en de koene originaliteit van de fascistische futuristen van tegen woordig/ Aldus sprak Marinetti In 1933 en de wereld mooht zich er niet ever verwon deren. v Maar ook in Zeeland is veel te genie ten; Door het sappige, hellichte Zuid- Beveland met zijn frisch geschilderde hofsteden, komt men in den tuin van Zeeland, het wonderschoone Walohe- ren, dat hoewel niet zoo groot van om vang, een schat aan natuur- en histori sche schoonheid in zich draagt. In Mid delburg en Veere dringt de Middeleeuw - sche rijkdom aan mooie gebouwen en geveltjes zich op, in Vlissingen, dat eigenlijk de eenige moderne noot is op dit schiereiland, kan men geboeid toekij ken naar het passeeren van de groote mailstoomers en tegelijkertijd van het kleine strand genieten. Dan is er op Walcheren de stille, doch hoogaange- schreven badplaats Domburg, waar vooral vroeger tal van internationale grootheden hun vacantie plachten door te brengen. Met een vliegtuigsnelheid hebben we een tocht over Nederland ondernomen, slechts aanstippend, waar men de mooie plekjes o.a. kan vinden. Wij weten na tuurlijk, dat er nog zeer veel andere mooie streken in, ons land zijn, die hét bezoeken overwaard zijn. Men behoeft er niet eens de prospecti van de ver schillende vereenigingen ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer op na te slaan om te weten te komen, waar men een prettige vacantie kan doorbrengen. Het doorbrengen van de vacantie in eigen land kan niet genoeg worden aan bevolen. Het heeft verschillende voor- deelen; het versterkt het nationale saamhoorigheidsgevöel, het geld blijft in Nederland, zoodat de werkloosheid er door verminderd wordt; men behoeft geen. langdurige, vermoeiende treinrei zen te maken om op de plaats van be stemming aan te komen. Nederlanders koopèn zooveel mogelijk Nederlandsche producten, maar ook Ne derlanders brengen zooveel mogelijk hun vacantie in eigen land door. En ook mag niet vergeten worden, dat de prijzen, die de Nederlandsche hotels en pensions thans berekenen, zeker 'niet hóoger, ja dikwijls beduidend lager zijn dan in het buitenland. Waar bosch en beek lokt.

Soester Courant | 1933 | | pagina 4