P. Donker, Arts. ie huur gevraagd Mme Hollardsche Maalles nette werkster Huvroveroaoie aaien. ii eo ieeieeieg Soep- en Braadkippen Flinke keldere Mts* t'l: praai ceidieening Man Biel-onderwijs Onze ZOMER-OPRUBRfüNG Oamesstoffen, Modeartikelen en Tricotages begint MAANDAG 10 JüLfl. AFWEZIG Mej. S. PORTENOEN AFWEZIG, J. W. Quelle Te koop 1931 WIERSEMA, Soesterhergschestraat 9a Te koop Te koop Te huur Te koop betrekking UITGELOOT Mej. E. PLOMP PLAATSELIJK NIEUWS Dierenbescherming Naar ons wordt medegedeeld* i3 Je Soest een afzonderlijke afdeeltng van de Nederl. Vereen, tot bescherming van die- ï*en gesticKt. A.s. Dinsdag za[ In hotel 'Okh'uijsen de stichtings-vergadering plaats Kebben. Alle belangstellenden zijn op. deze vergadering welkom. Men zie de advertentie in dit blacl Massaproductie Door de politie te Soesterberg is pro cesverbaal opgemaakt tegen een 15-tal "be stuurders van autobussen, terzake overtre ding van het rustdagbesluit en tegen ver- Schillende bestuurders van twee- en vier wielige motorrijtuigen, terzake het met zoo danige snelheid rijden, dat daardoor de yeiligh'eïd van het verkeer in gevaar wordt gebracht Brandweer Soesterberg Door de Vrijwillige Brandweer te Soes terberg zal a.s. Dinsdag 11 Juli, fS avonds 8 uur een oefening gehouden worden. Aanrijding Op Nieuwerhoek reden 3 auto's achter elkaar. De eerste stopte wat haastig, zon der voldoende, althans tijdig daarvan ken nis te geven. De volgende autoi reed tegen no. 1 en no. 3 tegen no. 2. Eenige scha de aan de bumpers, waarvan de schade vergoeding onderling geregeld wordt. Weer bekeurd De bekende G. v. d. B- die reedsi een maal bekeurd is terzake het rijden mlef een auto terwijl hem de bevoegdheid daar toe door den rechter is ontzegd, Is mt door Üe politie voor de tweede maal gesnapt. Aanrijding Bakker v. T. brengt het brood nogl rond met paard en kar. In deze moderne tiid met ziin auto's en fietsen is het voor Van T. dus dubbel uitkijken. Van T. levert brood aan bewoners nabij het St. Josep-h- gebouw. Hij wilde daartoe het hek van dit gebouw inrijden, maar gaf van dat voor nemen om naar rechts te willen uitwijken niet voldoende kennis. Een wielrijder zag dan ook niet van het Voornemen van Van T. zoodat hij pardoes tegen den wagen aanreed en daarna tegen een boom botste. Het gevolg was, dat H. J. P. wonende te Rotterdam, een bloe dende hoofdwonde bekwam boven "het oog en op het politiebureau moest worden Verbonden. Tegen Van T. is proces-verbaal opge maakt. Inbraak In den nacht is ingebroken in het kan toor van de Coöp. Landbouw-vereen., ge legen aan de Torenstraat. De dief heeft zich door een valraam toegang verschaft. Alle laden en kasten zijn doorgesnuffeld. Daar niet sop slot was, ging dit gemak' kelijik. Geld was er niet aanwezig. Ec wordt niets vermist. Het politie-onderzoek is gaande. Aanrijding Donderdag heeft een aanrijding plaats gehad tusschen twee auto's, waarvan een bestuurd door J. D. v. M- uit Soest en de andere door G. E. L. te Delft, die hief lijdelijk is gelogeerd en geen rijbewijs kon toon en. De laatste dus L. liet het rechtsche verkeer niet voorgaan. Vandaar de botsing. L. heeft de schade vergoed, maar wegens het rijden zonder rijbewijs is proces-ven- baal opgemaakt, 't Geval Tokte nogal nieuwsgierigen op de Nieuwstraat. 20 Jaar Luchtvaart Zaterdag 1 Juli was 't een groofe dag voor Soesterberg, dat zoo nauw betrok ken is bij de geschiedenis der luchtvaart in Nederland. Want Soesterberg is als 'f ware opgegroeid met de aviatiek. Twintig jaar geleden was het niet meer dan een onaanzienlijk heidevlek, bij niemand be kend; nu daarentegen geniet het een ze kere vermaardheid, in en buiten ons land. En dat heeft het te danken aan de vesti ging en groei der militaire Luchtvaart- afdeeling. In 1910 werd de uitgestrekte vlakke heide tusschen den Rijksweg en de spoor- fijn UtrechtAmersfoort door de firma Verwey en Lugard als vliegterrein in ex ploitatie genomen. Als vliegterrein van de firma Verwey en Lugard heeft het slechts enkele jaren dienst geaaan, daar hei spoedig blijken zou, dal het exploitceren van een vliegveld een dure geschiedenis is, waartegenover slechts ge ringe baten staan. Het resultaat hiervan was, dat in 1912 het terrein met de daarop staande werk plaats, twee loodsen en het restaurant over gingen aan het Rijk. Onder die omstandigheden had op den lsten Juli 1913 de officieele oprichting der militaire Luchtvaart.afdeeling plaats. Snel breidde deze, vooral na het uitbreken van den oorlog, zich uit. Na enkele jaren was het vliegkamp van enkele loodsen tot een waar dorp uitgebreid. Die groei had niet alleen beteekenisi op zichzelf, maar werd vooral ook van belang voor de ontwikkeling der aviatiek in f algemeen en voor die van ons land int 't bizonder. Want voor het vliegwezen in Nederland werd de militaire Luchtvaart- afdeeling te Soesterberg de bakermat. Niet het minst ook voor de krachtige ontwik keling en de snelle toepassing der civiele luchtvaart. Deze werd en wordt nog vaak in haar personeelsbezetting uit de militaire luchtvaart gerecuteerd. De voorbeelden hiervan zijn voor het grijipen. Zoo kwam P.a. op initiatief van den eersten luitenant-1 ylleo'er A. Plesmsn, "alsmede" Van zijn col lega' Hofstee, de E.L.T.A. te Amsterdam tot stand, waardoor het belangstellende publiek in die dagen ten volle gelegenheid kreeg, dank zij de treffende demonstratie, om niet de vorderingen van het vliegwezen van nabij kennis te maken. Dat heeÊjt zonder twijfel de oprichting van de K.L. M. helpen voorbereiden, waarvan de heer Plesman nog altijd de energieke direc teur. is. De gansche illustre geschiedenis dier maatschappij, alsmede die van de K. N.I.L.M- prijkt met namen, welke hier in Soesterberg geen onbekenden zijn. En wie herinnert zich niet de mannen des populaire Soesterb erger s, welke voor al tijd verbonden blijven, aan de pioniers- tochten naar Indië. Er Is op luchtvaart gebied in de wereld heel veel opgebloeid van het zaad, dat eenmaal door vliegeniers van Soesterberg werd uitgestrooid. Onze kranige vliegeniers hebben naam gemaakt en zeer dikwijls zijn zij betrokken ge weest bij internationale gebeurtenissen op het gebied der aviatiek. Zoo namen zij deel, dikwijls met groot succes, aan in ternationale wedstrijden, of stelden zich beschikbaar voor algemeen wetenschappe lijk onderzoek'. Het is alles teveel! om' inf eetn kort bestek te .worden opgenoemd. Want zeer rijk aan materiaal op luchtvaartge bied is het jongste tijdperk van twintig jaren. Een belangrijk stuk cultuur-historie. Jn de geschiedenis van het vliegwezen in Nederland, moet dan ook zonder twijfel een zeer ruime plaats worden toegekend aan de militaire Luchtvaart.afdeeling van Soes terberg. De esfcadervfluchf ter gelegenheid van het 20-jarig lustrum is een eenig feit ge. worden in de geschiedenis van het Neder- ïandsche luchtwezen. De weersgesteldheid van Zaterdag was vrij goed, zoo dat op matige hoogte circa 500 meter kon gevlogen worden.- Voor de duizendkoppige menigte, die zich! •langs de omrastering van het vliegveld! had opgesteld, was het een meevaller, want zij kon nu het opstijgen en vertrek der vliegtuigen uitstekend volgen. Er werd gevlogen in de bekende groepen van 3; voorop vloog de groep van den Comman dant van de Luchtvaart afd., luitenant-kot- lonel J. W. van Santen, die zelf aan de kop van zijn groep en dus van alle vlieg tuigen vloog. Het eskader liep in twee schuine lijnen uiteen, welke lijnen ge- vormd werden door groepen van drie machines. Nadat om hajf tien de eerstel groep vertrokken was, waarbij opviel het groote gemak, volgde om Je wart over tiert op dezeffd'e wijze de tweede groep en om kwart voor twaalf de derde. Het be- Hotel vÖeïi'neri"hofdoorgegaant De bejangstellijng was goed en de fuiri was schitterend verlicht. Eenige reflectors' zorgden vopr een uitmuntende verlichting. Het Rio-strijkje zorgde voor een goec stukje muziek, terwijl een aardig program ma de avond vulde. Voor de aanwezigen was het een leuke 3vond. Gestaagd Voor M.U.L'.O.odiploina A slaagden te Utrecht M. v. d. Velden* K. Bijleveld én J. v. Veluwen, leerlingen der Ch'r. U.L'.O. alhier» Benoemd In de examen-commissie voor M.U.L.O. werden benoemd de heeren S. Fokkens en M. de Ligt van de Ch'r. U.L.O, school alhier. Geslaagden - Geslaagd zijn: Voor de onderwijzersacte de Keer D. Lub Jr. te Soesterberg. Voor eindexamen handwerken Mej. K- Quick, alhier. Voor eindexamen Lyceum mej. H. W. Selderbeek, alhier. Kosteloo% Rijwielmerken 1933-1934 De gelegenheid tot liet aanvragen van kostelooze njwielmerken 19331934 is opengesteld: ■Te Baarn ten kantore van den Ontvan ger Hoofdstraat 3, dagelijks gedurende de gewone kantooruren en bovendien op 19, 21, 26 Juli en 4 Augustus 1933, 's avonds !van 6 tot 8 uur; Te Soest op het Politiebureau (Raad huis) op 204^7 Juli en 3 Augustus 1933, 's avonds van 6 tot' 9 uur. •Te Soesterberg bij den assistent dienst- geleider Banningstraat 72, op 17, 24 en 31 Juli 1933, 's avonds 6—8 uur. Vroegtijdig aanvragen is gewensch't. Opgemerkt wordt, dat alleen diegenen in aanmerking komen, welke hoofd van een gezin zijn of daarvoor aangewezen, minstens een half uur van hun woning werken en niet aangeslagen zijn in de Rijksinkomstenbelasting. 's Morgens geen dienst. Eerste Soester Eïerveiüng Kipeieren: Hoogste prijs f2.50; middel- prijs f2.20—f2.30; laagste prijs fl.95; eendeieren fl.45; alles per 100 stuks. Aanvoer" 12000 stuks, hander kalm. Reddingsbrigade Op initiatief vart enkele gediplomeerden van den Nederlandschon Bont tot hef Redden van Drenkelingen is alhier opge richt de Soester Reddingsbrigade", be staande uit 29'^eden. Tót bestuur Jh'n gekozen de heer M. L. i-1 an Zeer vele koopjes Zie de Etalage's langrijkste punt om het eskader waar tej nemen, was ongetwijfeld blij Woerden waar de driie groepen dkander ontmoet ten uit de verschillende richtingen en dfe nieuwe vorm in grooter verband werd aangenomen, door samenstelling tot één eskader. Omstreeks 'hailf twee kwamen de vliegers terug ïn Soesterberg, waar dei daling on geveer drie kwartier duimde en een vfêof ves^oop had. In de vo-Tmaakste orcte werd over het terrein gevfbgen; het gezicht! hiervan was in hooge mate indrukwek kend, maar duurde, jammer genoeg, niet lang. Op de tegels vóór de hangars stonden verscheidene genoodigden en bezoekers, waaronder zich de oud-commandanten der fuchtvaart-afd. de heeren Wallaardt Sacrée en Harden/berg bevonden, ajEstaede generaal Se\ ffaidt, chef van den generalen staf en oud-minister Lambooy. Nadat alle machines waren gedaald be gaven de op het vliegveld aanwezige ge- noodi'gden zich naar het moinument voor gevallen vliegers, waar 's morgens reeds een plechtige kranslegging had plaats ge had. Generaal Seyffard bracht hier in een korte toespraak hulde aan de luchtvaart- afd. voor haar prestatie van dien dag. De Luchtvaaart heeft tal van slachtoffers ge- eischt, maar hun offer is niet vergeefs geweest, dat bewijst o.m. deze groote pa rade, waarmede Nederland zich plaatst in de eerste rangen der baanbrekende landen. Daarop legde spreker een krans aait den voet van het monument. Overste Van San ten dankte den generaal en voegde hier» aan toe den uitroep: „Leve de Koningin"*, die door allen met geestdrift werd over-' genomen. Ook namens de Officieren en ambtenaren werd nog een krans neerge legd, waarna de regiments-miiziek -uit Amersfoort met het „Wilhelmus" beslloot. Een receptie in besloten kring was het einde van dit zeer bi zonder feest, Zomeravondf-eest Dennenhof Na, wegens slechte weersgesteldheid, tweemaal te zijn uitgesteld;, is Vrijdagavond het Zomerfeest in den tuin en de zaal vast van der Es (Voorz.); Mevrouw van der Woord (Secr.); de heer J. W. Quelle (Pen- ningm.) ën de heeren Dr. H. J. Strooband en G. Boekhoudt (Comm.,) Het doel .van de brigade is om hare' leden te oefenen in het redden van dren kelingen en het verteenen van de eerste hulp. Zij zal hiertoe gedurende het zwem-' seizoen geregeld oefeningen houden in hef Soester Natuurbad en in de overige maan den door theoretische en medische cursus sen harem leden de noodige kennis op dit gebied bijbrengen. Technisch leider is de badmeester van het Natuurbad, de heer Geervliet, terwijl Dr, Strooband als me disch adv-iseur optreedt en zich belast heeft met de leiding der medische cur sussen. Wij raden ieder die belangstelling! heeft voor dit sympathieke doel, zich als? lid op te geven bij den badmeester of bij'; de secretaresse, Wilhelminalaan 24a te Soestdijik. De contributie bedraagt f 1.50 per jaar. Nadere inlichtingen worden gaar ne verstrekt door de bestuursleden of den badmeester. De Gereform. Kerk en het Natuurbad Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: De Kerkeraad der Geref. Kerk van Soest in zijn vergadering van 27 Juni 1933, han delende over het z.g. Natuurbad te Soest, overwegende a. Dat dit bad zooafs het geëxploiteerd wordt, geen aanwinst voor de zedelijke verhoudingen in de gemeente van Soest genoemd mag worden. b, Constateerende dat het oorspronke lijk noodzakelijke plan om te komen tot een gemeentelijke badinrichting is vervan gen door een badplaats die op verschil lende tijden ontaard in een publieke ver makelijkheid welke leidt tot Zondags-ont heiliging in verregaande mate. Spreekt het uit als zijne meening dat het de roeping der Overheid nooit kan wezert te zorgen voor publ. vermakelijkh., maar in tegendeel het op haar weg ligt te zorgen dat de ordinantiën des Heeren worden geh ouden ook op het pub Heken terrein des levens, dus ook t.o..v.- de Zondagsrust, J zooclat ïnzak'e hef z.g'. natuurbad de Ge! meenferaad deed wat haar roeping niet te en verwaarloosd wat haar plicht wel isl c. De Kerkeraad spreekt het als zijp overtuiging uit dat de exploitatie van het z.g. natuurbad moet leiden tot verslapping van het mpreele leven door de openstel ling op Zondag, dat zij dreigt dit ookl té doen door de z.g. gemengde baden als re gel te stellen en door de gelegenheid! tot het nemen van z.g. zonnebaden ten aan- schouwe van het publiek. De Kerkeraad besluit dan ook in verband met deze aangelegenheid, a. Te kóm'en tot dc leden der gemeente m!et de zeier ernstige vermaning: 1. Nooit van de badgelegenheid gebruik te maken op Zondag, dit niet toe te la ten aan de kinderen, noch in de omgeving te vertoeven. 2. In badcosfuum hief noodel'oos te ver toeven buiten het bad en dus ook niet mede te doen aan de publieke zonnebaden, ook al is het dat deze niet gemengd zijn. 3. Zich te onthouden van de gemengde baden zooveel dit mogelijk is en indien daarvan ook gebruik gemaakt wordt dit niet toe te laten aan jonge mensehen zon der toezicht van de ouders of van andere vertrouwde volwassenen. 'b. Dit besluit op- Zondag van den kansel af te lez-en. c. Dit besluit te brengen ter kennis van- den gemeenteraad van Soest en het te pu- bliceéren in het Soester Nieuwsblad. Namens den Kerkeraad voornoemd. S. WOUTERS, Praeses. H. HOONHÖUT, Scriba Soester Dam- en Schaakclub J.h Dinsdagavond had de prijsuitrei king van den gehouden winterwedstrijd door bovenstaande vereeniging plaats. On der groote belangstellitng werden pe prij zen uitgereikt aan de winnaars. Van de schakers waren dte heeren De Regt, Schreu- der, v. Meel en Wrckel de gelukkige win naars, terwijl de heeren H. Bakker Jr.» Chr. Bakker, D. Waal en J. de Boer in de dam-af deeling beslag op de prijzen legden. Den heer H. Bakker Jr., werkl bij deze gelegenheid een verguld zilveren medaille aangeboden als kampioen van de Soester Damclub. Vervolgens werd door den Voorzitter,, den heer S. de Zoete medegedeeld, dat 5 leden der chib, nj. de heeren H. Bakker Jr., Chr. Bakker, J. de Boer, P., Ffoor en D. Waal dit jaar deel uitmaken van! het provinciaal tiental van den Utr. Prov. Dambond, hetwelk ditmaal den kampioens- prijs behaalde in de match tegen het ste delijk tiental. Ten bewijze hiervan werd voornoemde heeren een diploma toege kend, hetwelk hun ter vergadering werd) ter hand gesteld. Hierna werd door alle aanwezigen aan dengong-wedstrijd deelgenomen, waarvan de resultaten als volgt zijn: Schaken. Groep 1A. J. de Regt le prijs; J. Timmer 2e prijs. Groep 2r B. J. Thomassen le prijs. Groep 3: K. Post le prijs. Dammen. Groep 1H. Bakker le pri Groep 2: S. de Zoete le prijs). Groep 3: M. Bakker 1'ë prijs. Voor groep 2 der dam-afdeeling werd een troostprijs toegekend aan den heer W. Henger, daar deze een gelijk aantal pun ten behaalde met den heer de Zoete, doch' in den daarna gehouden besïissings-wedr- strijd de match verloor. Voor do schaak-afd. werd een extra prijs toegekend voor den schoonsten schaak wedstrijd van don gehouden competitie. Deze „schoonheidsprijs" viiel te beurt aan den heer H. Schreuder. Aan het slot van dezen zeer geslaagden avond werd nog medegedeeld, dat Dinsdag 18 Jiih a.s. ter plaatse een wedstrijd ge speeld zal worden tegen de Damvereenij- ging „Darnilust" uit Utrecht. Gevonden voorwerpen Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aam de adressen achter de voorwerpen vermeld. Een werkloozenkaart, Moienstr. W.Z. 43. Kinderlaarsje, Lange Bergstraat 5. Huis sleutel, Politiebureau. Halskettinkje, Beetz- faan 58. Dames regenmantel, Steenhofstr. 60a. Blauwe koralen, Pol.lburea-u. Zilve ren ooilier, Talmalaan 9. Rozenkrans in. etui, Talmalaan 20. Belastimgmerk, Niéuw- straat 11. Baldadige jeugd Door den heer G., wonende alhier, werd b.ij de politic een klacht ingediend,, dat bij h;em een ruit was ingegooid. De politie stelde een onderzoek in. De ouders van, den 11-jarigen dader moesten betalen. Aanrijding Donderdagmorgen had op de Van Wee- destraat een aanrijding plaats tusschen de auto van den heer D. die zijn hek in wilde rijden en een wiejrijdster T. genaamd» Door onoplettendheid van de dame werd haar rijwiel vernield, doch de schade werd onderiiing geregeld. Nieuwe zaak In de laatste tijden is de gemeente met veel nieuwe zaken verrijkt. Onder deze' zaken komt ook voor een goed ingerichte zaak van den heer Van Dooon aan de Van Weedestraat, met een keur-colliectiie goud en zilver, uurwerken enz. De heer Van Doorm, dile in de gemeente Baarn reeds jaren een gevestigde zaak maar niet minder een gevestigden naam heeft, zal zeker ook in Soest zijn terrein weten te veroveren. Waar het in deze tijden een durf is nieuwe zaken te beginnen, wenschen wjf den heer Van Doorm veej succes. 1 l van IS Juli tot 6 Aug. De praktijk wordt waargenonjen door Dr. J. H. A. Rupert en Öft P. O. de Vos. Gedipt, pedicure ANNA PAULOWNALAAN 28. is van 14 Juli tot 1 Sopt. Amerik. Orgel (salon), 11 reg^, dubbel spel; uitst. onderhouden^ Pracht geluid. Prijs f80.— Ooj| een waseKt., geheel hout, voojp f 1.—Br. franco onder no. 3w bureau van dit blad. door 2 menschen z. k. bij di^gi menschen of wed. Kamer, keuÈj slaapk. en kelder; f4.a f5.-4 p. w. Br. fr. onder no. 368 buis van dit blad. aangeboden een prachtige spiegel 2.10 M. bij 1.05 M. Gallenkamjf Pelsweg 4. ruime woning met grooten tuim in het centrum. Te bevr. Kerkpad Z.Z. 31. Piano f65.Viool, stok en kisjfc geheel compleet, f 17.50. Br. on<S no. 372 bureau van dit blad. 4 cent per stuk Torenstraat Ie - Telefoon 71f b.z.a. voor Dinsdag, Woensdag Gif Donderdag. Ook voor de waseft Br. no. 366 bur. van dit blad. wegens vertrek. Stationsweg Saj, Soest. Jongeman, 24 jaar, met kantooft. routine, zoekt onverschillig wat. Hoog satergl geen vereischte. Br. fr. no. $<3 bureau van dit blad. met huiselijk verkeer aangeboden* in ruil voor hulp in de huish. en koken; zonder salaris. Br. fr. növ 370 bureau van dit blad. Piepkuikens en jonge Hanen bij H. v. Zijtveld, Poelier, Laanstraaf 64, Soestdijk. gevraagd. Aanmelden Kolonieweg 24, 's middags na 3 uur. 25 Reds Hennen, 3 mnd., jongö slachthanen en slachtkippen. Pi van Holten, Plasweg 26. der Gereformeerde Kerk van Soest NoS. 1 en 23 a. f 1000 Nos. 57a en 57b Ut 500.—» Nos. 68 van a btrt kik', t 100.— Betaalbaar vanat 1 Augustus e.k. aan de N.V. Nederlandsche Mid- denstandsbank te Soest. De financ. commissie; BaHHMBSKasNRanrnsrvBesaBKra aangeboden tegen bill. conditiën* TORENSTRAAT 9 SOEST

Soester Courant | 1933 | | pagina 2