Het geheim van het Paascheiland Een kunstmatige koe. Nader gebracht tot de oplossing7 EEN LANDLOOPS HOUDT COLLEGE IN DE RECHTSZAAL. De wonderlijke avontaren van een geleerde. V door Dr. R. 8. VAN TONGEREN. In het dal van den Indus zijn onlangs *jSj Mokenjo Daro overblijfselen gevon den van een beschaving, die kennelijk 1,verwant is aan de Babylonische. Hel jrolk, dat daar woonde, had een tamelijk jiooge trap van beschaving bereikt. Het bezat een schriftstelsel en wetten, ter wijl de stad goed aangelegd en gedrai neerd was en bestond uit voor dien tijd zeer comfortabele huizen. Hun schrift is jvoor de archeologen dubbel interessant, omdat het groote overeenkomst vertoont toet de geheimzinnige inscripties, die op bet Paascheiland zijn gevonden, terwijl pok hun beeldjes in menig opzicht gelij- Jsen op de eigenaardige reuzenhoofden pp het Paascheiland, waarvan de oor- jprong tot dusverre geheel in het duister ,|sg- Vermoedelijk hebben de Babylo- ;itiërs, de bewoners van het Paascheiland ypn die van het oude Mokenjo Daro een gemeenschappelijken oorsprong. Hoe het ook zij, het blijft vreemd, dat E-°°n ondernemend en voor dien tijd zeer schaafd volk zich gevestigd heeft op (j-et Paascheiland, 3000 mijl van de jZuid-Amerikaansche kust en ruim 5000 jinijl^ van het dichtstbijzijnde punt van Het schrift, dat werd aangetroffen op tafeltjes van hard hout, maar ook op (wapens en op de halsversieringen der igtamkoofden, vertoonde eenige overeen komt met 't Proto-Elamietische schrift J8.i. het primitieve schrift, dat in Baby- ;pónüi gevonden is en dateert uit den tijd. tfbordat de uit de geschiedenis bekende ;|emietische Babyloniërs zich daar ves tigden. Thans is er ook overeenkomst Ontdekt met het oude Mohenjo-Darjo- gchrift, dat van iets lateren datum is De Hongaarsche geleerde Prof, G. de Hevesy heeft 130 teekens van beide schriftstelsels nuarsgewijze naast elkaar eiland bestaat een overlevering, dat hun eerste opperhoofd ongeveer 600 jaar ge leden op het eiland landde en 67 be schreven houten tafeltjes meebracht. Het is een feit, dat de oude Polynesiërs vaD alles op hun zeereizen meenamen: kook gerei, meubels en zelfs planken en die re0jan de eilanden, die zij hadden be zocht. Het is dus niet verwonderlijk, dat zij ook voorwerpen meenamen, die be trekking hadden op hun godsdienst, zoo als het geval geweest schijnt te zijn met deze tafeltjes. Zij legden in hun scheep jes groote afstanden af, wat o.a. blijkt uit het feit, dat zij meer dan 1000 jaar voor het begin onzer jaartelling de randen van het Zuidpoolgebied hebben bezocht. Hun typische booten, Welke duidelijk verschillen van die der eigen lijke Maleiers, vindt men nog steeds op de kust van Coromandeb (Voor-Indië). Wat er op de tafeltjes staat, heeft men nog niet kunnen ontcijferen, doch hoogstwaarschijnlijk zijn het stamreek sen, waarbij sommige voorouders slechts met name zijn genoemd, terwijl bij ande ren de voornaamste feiten uit hun le ven zijn vermeld. Deze stamreeksen heb ben voor de Polynesiërs een zeer groote beteekenis. BIJ DE ILLUSTRATIES. Onder aan de pagina zien we de afbeel dingen van, ©enige schriftteeJkens: Mo- henjo Daro met daarnaast de overeen komstige symbolen van het Paascheiland; links: houten beeldjes, die op 't Paasch eiland zün gevonden; rechts onder den k o p: een van de reusachtige stee- nen hoofden, welke daar zijn aangetroffen Slingert met haar staart, loeit en geeft melk. Voorwereldlijke monsters tot nieuw leven gewekt. door GEORGE O'CLAREN. geplaatst; eenige ervan zijn hierbij af gebeeld. In vele gevallen zijn zelfs de zelfde stippen en streepjes aan de tee- ikeningen toegevoegd. Beide schriftstel sels vertoonen ook een veelvuldige ver dubbeling van teekens. - Het voornaamste verschil is gelegen [in de dunne takjes, soms voorzien van 3 ■tot 12 blaadjes, die vaak voorkomen bij *dc schriftteekens van het Paascheiland, [terwijl die van Mohenjo Daro korania- vormige figuurtjes vertoonen, meestal 6 ]of 7, doch soms niet minder dan 12 of 137 ^.el^.e vermoedelijk een verkorte [schrijfwijze voor de blaadjes voorstellen [Sommige inscripties van het Paasch- jeiland vertoonen n.1. alleen blaadjes, [terwijl de takjes zijn weggelaten, en aan ;den anderen kant zijn er blaadjes in plaats van komma's aangetroffen op een Inscriptie, die gevonden is te Harappa, d'clU bij Mohenjo Daro. Onder de bewoners .van het Paasck- Op tentoonstellingen krijgt men vaak vreemde dingen te zien en de wereldten toonstelling te Chicago wil natuurlijk niet onderdoen voor alle voorafgaande tentoonstellingen. Er zijn daar verschil lende mechanische wouderen te aan schouwen, doch de meest vreemde op dracht, die ooit werd gegeven is wel die, waarbij gevraagd werd een kunstmatige koe te construeeren, die alle eigenschap pen van een echte koe in zich vereenigen zou, een koe, die ademt, met haar staart vliegen wegjaagt, met zwaarmoedige oogen nieuwsgierig de menschen aan kijkt, haar voedsel smakelijk kauwt en - werkelijk melk geeft. In bet kort, een Amerikaansche melkproducten-firma zocht voor reclame van haar nieuwste artikel een automatische koe, die onaf- gebroken gemolken kon worden en geen toezicht of verzorging noodig had. Hoe aan zulk een koe te komen, was cle tweede vraag. De firma Messmore en Damon, die zich speciaal toelegt op het gebied van mechanische dieren was de eenige, die de opdracht aanvaarden kon. Rustig maakte deze firma haar berekeningen en verklaarde zich tenslotte bereid voor den civielen prijs teiü 3000, toen nog gouden, dollars een koe samen te stel len, die aan deze eischen voldeed. Naar de natuur gebouwd. melk. Alleen kan men de natuurlijke zuster van het mechanische wonder nog niet missen, want het fijne mechanisme is nog niet in staat zelf melk te fabricee- ren. De mechanische koe is niet het eenige mechanische dier, dat de firma Messmo re en Damon voor de wereldtentoonstel ling heeft gemaakt. In de reusachtige werkplaatsen van tleze firma bevinden zich nog talrijke andere kunstmatige clieren, die er dikwijls angstwekkend echt uitzien en niet geschikt zijn om te wor den gezien door schrikachtige naturen. De apporteerende Dinosaurus. We begeven ons naar een andere af- deeling van de fabriek van mechanische dieren. Voor een enorm schakelbord be vindt zich een monteur. Hij draait aan geheimzinnig uitziende knoppen en handvatten. Plotseling begint ergens in net halfduister een enorme dinosaurus Wild met,zijn langen staart te slaan, de reusachtigen kop met den kleinen bek met golvende bewegingen te verdraaien en de tong vreesaanjagend in den zich openende en weer sluitende bek te rol- en. Zoo bewegelijk is het tien meter lange beest, dat het zelfs een op den grond gevallen zakdoek met den bek kan oprapen en den toeschouwers beleefd kan aanbieden. Vlak daarna draait een mammoeth zich met een schier ongeloof lijk handige beweging om, draait met zijn oogen en schuift zijn machtigen, met twintig beeren vellen bedekten romp voor- en achteruit. Angstwekkend is een drie en een halve meter hooge gorilla, die met zijn gummi snuit de ijzigste gri massen maakt en met zijn lenige vingers aile mogelijke bewegingen kan uitvoe ren. Zoo natuurgetrouw is hij nage bootst, dat zelfs het haar van den onder arm in verkeerde richting loopt, terwijl dat van den bovenarm, -locals gewoon lijk, naar heneden loopt. Zooals -bekend pleegt de gorilla met de handen voor het gezicht te slapen en het bij regenweer langs de armen afstroomende water boi'stelt het vel van den onderarm tegen den draad in. Er is nog een historische olifant en een wild briesende tijger met enorme tanden. Onmiddellijk na de definitieve op dracht begon men met de uitwerking van de plannen. Eerst werd voor 500 dollar een zwart-wit gevlekte Friesche melkkoe gekocht, die eenigszins verwon derd haar snel in gereedheid gebrachte stal in de reusachtige New Yorkscbe werkplaats betrok. Naast haar kwam een groot houten raam en nu werd ze levensgroot en vol komen natuurgetrouw in klei gemodel leerd. Mr. Mesmore begon intusschen te denken over de ingewikkelde mechani sche toestellen, die de koe tot leven zou den moeten wekken. Naar het klei-model werd 'êen nega tief gemaakt en hiervan weer een holle koe van papier-raehé. Alle bewegelijke deelen als bek, hals, borstkas en uier werden van sterk gummi gemaakt. Ne gen wisselstroommotoren, van binnen kunstig aangebracht imiteerden alle be wegingen van de koe met een ontstellen- do natuurgetrouwheid. Om de gelijkenis nog sterker te laten uitkomen, werd de echte koe geslacht en de huid over haar kunstmatige zuster getrokken. Een van de zwarte vlekken, die zich opzij ftevond, werd gebruikt om als toegangsdeurtje te dienen voor het geval er iets aan den motor zou gaan mankeeren. Maar niet alleen haar huid, ook haar stem moest de levende koe aan haar kunstmatige zuster geven. Voor dit doel werd een gramofoonplaat gemaakt van haar klagend geloei. Toen bleef alleen nog de kwestie over van het melken, die nog niet opgelost was. Er werden ver schillende proefnemingen gedaan, om de melk onzichtbaar in de koe to pompen en. ze er door de zwaartekracht en een melkapparaat er weer uit te laten vloeien. De proefnemingen gelukten en de koe geeft zoo vaak men het wenscht Wal verlies van kan geheugen tengevolge' De wedergeboorte van het diluviale tijdperk. Vijftien van zulke dieren, stammende uit den tijd van voor den zondvloed, werden door Messmore en Damon gefa briceerd. Zij werden op de wereldten toonstelling in Chicago ondergebracht in de afdeeiing: ,,De wereld voor hon derd millioen jaar." Men ziet hier, dat de bekende Amerikaansche overdrijving ook hier weer wordt toegepast. Hier tracht men, met de noodige fantasie, vorm te geven aan het drama der voor wereldlijke tijden, toen de Androsarchus, het grootste aller bekende vleeschetende dieren, 's nachts rondzwierf en zich met de lichamen van stervende Titanotheres voedde. In hoog steppegras verborgen gramofoonplaten zullen de bezoekers van de tentoonstelling het ruischen van de schilden en het breken van de hoo rnen onder het logge stampen en voort- schuifelen van de kolossale dieren weer geven. Het glansnummer van deze reuzen zal een 6.5 meter hooge en 20 meter lan ge Tyrannosaurus zijn. Alle dieren zijn wetenschappelijk nauwkeurig geimiteerd naar de in musea aanwezige oorspron kelijke modellen. De kosten van zulk een voorwereldlijk monster bedroegen bijna 35.000 dollar per stuk. Als de wereldtentoonstelling afgeloo- pen is, zullen filmmaatschappijen de beesten huren, gedeeltelijk voor het ver vaardigen van films op het gebied van de natuurlijke historie, gedeeltelijk voor de in Amerika sinds kort modern en po pulair geworden griezel-avonturenfilms in het génre van de op het oogenhlik in Nederland circuleerende film King- Kong. Het leven is Volstrekt niet zoo nuch« ter en prozaïsch als we wel denken, Zeker, er gebeuren maar zelden wonJ dei baarlijke en zeldzame voorvallen, di« het tot publiciteit weten te brengen, maar vaak zijn ze te vinden achter ds gewone dagelpksche gebeurtenissen. Het is niets buitengewoons, als in on zen tijd van economischen nood, in allg anden en werelddeelen, schipbreuke lingen des levens rondzwerven en zich' °p niet bepaald wettige wijze den tijd verdrijven, tot ze op een gegeven oogen-. blik met die wet in conflict komen en voor een tijd achter slot en grendel ge- zet worden. Deze nuchtere waarheid ervaarde ook een oude vagebond, een zekere Herbert rAticins, die in schuren overnachtte en daarom door cle politie in de gevangenis gebracht werd. Toen echter kort daarop het verhoor van den 72-jarigen landlooper door den rechter plaats vond, gebeurde het won der. Op de vraag vau den rechter wat de beschuldigde tot zijn verdediging aan te voeren had, een vraag, die de meeste landloopers over zich heen laten gaan, antwoordde Atkins. En hoe bij ant- woord de! Voor den verbaasden rechter en de nieuwsgierig luisterende toeschouwers Meld de zwerver een rede, die langza- mei hand het karakter van een weten- scha.ppeli.jke lezing aannam. Uitstekend gedocumenteerd en onder aanhaling van citaten uit de Engelsche,- üuitsche, Fransche en Spaansche lite ratuur, schilderde de zwerver zijn leven en wees er met treffende logica op, hoe hij wel zoover komen moest. Ademloos luisterden de rechters, die de uiteenzettingen van dezen zeldzamen geleerde nauwelijks volgen konden. Onder den indruk van deze rede en het zeldzame contrast tusschen uiter lijke verschijning en innerlijke bescha ving, en ontwikkeling van den vage bond, trok de rechter zijn klacht in; in plaats van in de gevangenis terecht te komen, ontving de grijsaard een invita tie voor het huis van den rechter, waar hij in een kleinen kring van intellectu- eelen nog eens zijn levensgeschiedenis herhaalde. Het bleek, dat Atkins, zoon van een Engelsch ingenieur en Amerikaansche moeder, na een veelbewogen leven uit Arghanistan, zijn geboorteland, naar Engeland was gegaan, in Oxford stu deerde, en eindelijk in Amerika profes sor in de internationale rechtsgeleerd heid werd aan de Columbia-Universi- teit. Tengevolge van een verkeersongeval verloor Atkins zijn geheugen, de dokter die hem behandelde, en die de eenige was, die dit wist, schreef den professor tuinwerk voor, in de hoop hem op deze wijze, zijn geestelijke vermogens terug te bezorgen. De arts stierf, en de vergeten patiënt werd een zwerver. Na tientallen jaren van vagebondeeren, kwam gelei delijk zijn geheugen terug. Thans is Atkins weliswaar een zon derling en eenzelvig mensch geworden,- maar men mag hopen, dat hem op laten leeftijd nog een rustiger en waardiger levensavond beschoren zal zijn! H. W.

Soester Courant | 1933 | | pagina 8