bij den 75sten verjaardag van Koningin Emma. T Een leven van groote werkzaamheid. BIJ m IllUSTRATIES. Boven in het midden: Het laatste portret van Koningin Emma; daaron der: het ouderlijk paleis te Arolsen; links onder: Koningin Emma in 1881; rechts onder: Een uit de 17de eeuw dateerend wapentableau, waaruit de ver knochtheid van het huis Waldeck met de Nassau's blijkt; daarboven: Koningin Wilhelmina onder de teedere zorg van haar moeder. i(flisabcih GLtricrUe-, Vorst )trn Vb/VecA, ij Gre.yitulO'. rmt' XJCT.J&er t^Craaf -mn -Aafiw t v/ Cu/trnbonj De Keuze de aanstaande vorstin op de hoogte te brengen van land, volk en taal viel op Dr. Laurens Reijnhart Beijnen, die korten tijd te voren ontslag had gevraagd als rector van het toen malige gymnasium te 's Graven- hage. Aan het einde van 1878 heeft Dr. Beijnen, vergezeld van zijn dochter, toentertijd mejuf frouw L. Beijnen, later gehuwd met den heer Doorman, vrij lan gen tijd aan het hof te Arolsen vertoefd, waar hij de jonge prinses onderrichtte in de aard rijkskunde, de geschiedenis, de kunstgeschiedenis van Neder land en natuurlijk vooral ook in de Nederlandsche taal, waarbij zijn dochter hem, door met de prinses te converseeren, belang rijke hulpdiensten bewees. De geschiedenis die zieh herhaalde. In het stamhuis der Oranje's is het al te vaak voorgekomen, dat do weduwen der gevallen regeerders de zorgen voor op voeding der nog jeugdige kin deren zich zagen toevertrouwd. Na den moord op Willem den Zwijger was Frederilc Itendrik, nog geen jaar oud, viel de zorg voor zijn opvoeding ten deel aan Louise de Coligny, die tevens de: vier dochters, gesproten uit het huwelijk van den grooten Zwij ger en Charlotte de Bourbon, had te ver zorgen en op te voeden. Acht dagen nó, het overlijden van Willem II in het jaar 1650, schonk diens echtge- noote, Maria Stuart, het levenslicht aan den lateren Willem III, den Koning-Stad houder, machtig veel en veel later als geen andere vorst uit het Huis van Oranje-Nassau is geweest. De geschiedenis herhaalt zich steeds, want toen Johan Willem Friso hij den Moerdijk verdronk, schonk weinige weken later Maria Louise van Hessel-Cassel het iets oudere zusje een jong broertje, den lateren Willem IV. Als „Marijken-Meu" leeft thans nog in Friesland haar naam voort, als die van een moeder en een regen tes, van wie men slechts met eerbied pleegt te spreken. Zoo bleef, nó, het overlijden van Willem IV, ook diens echtgenoote, Anna van Han- nover, met een drie-jarig zoontje achter, den lateren Willem V. aan wien de stor- men Van den omwehtelingsgedst van het j einde der achttiende eeuw zwaar leed en j-groote moeilijklied en hebben gebracht, Waardige opvolgster van Louise de Co- j ligny, van Maria Stuart, van Maria Louise van Hessel-Cassel en van Anna van Han- nover, heeft Koningin Emma zich in alle opzichten voorzeker getoond* Leven voer anderen. Vorstin en volk nader tot elkaar. Ongetwijfeld is het haar gelukt het aan haar toevertrouwde kind nader te bren gen tot het land, dat dit kind betrekkelijk korten tijd later zou moeten gaan regee- ren. Het is de wensch geweest van de Ko ningin-Moeder dat gansch het land, geen plek uitgezonderd, de toekomstige Koningin zou kennen van^. aangezicht tot aangezicht. Tijd, noch moeite heeft zij gespaard, PP- dat die wensch in vervulling zou gaan. Reeds in Mei van het jaar 1891 bezochten de beide vorstinnen de hoofdstad, waar het Prinses Wilhelmina was, die den eersten steen legde voor het Buiten-gasthuis, dus aanstonds gewend rakende aan haar latere representatieve functie. Zoo was het de Prinses, die eigenhandig op de borst van generaal Vetter het commandeurskruis der militaire Willemsorde hechtte, wegens het handhaven van het op Lombok bedreig de Nederlandsche gezag. Wie de thans 75-jarige Koningin kennen, roemen om strijd haar warme en eenvou dige menschel jjkheid; met menschen van allerlei slag weet zij om te gaan; zij be weegt zich buitengewoon gemakkelijk: zij bezit een rustige waardigheid en eenvou dige voornaamheid. Met groote dankbaarheid en genegen heid zal thans het Nederlandsche volk een vorstin herdenken, die nu al meer dan 44 lange jaren het openhaar leven van ons land met den zachten en innigen glans van haar persoonlijkheid vervult. Op den 2den Augustus 1933 zal gansch het Nederlandsche volk in de Koningin- Moeder oen vrouw eeren. die zich waarlijk Landsvrouwe heeft getoond, die zich als zoodanig de liefde van breede lagen dei- bevolking heeft verworven, die gewerkt heeft zoolang het dag was! Toen op den 3den Juni 1877 Koningin Sophie van Wurtemberg overleed en Koning Willem III'weduwnaar was geworden, was het uitermate droef gesteld met de toekomst van het al oude stamhuis van Oranje-Nassau, sedert drie lange eeuwen nauw verbonden, schier innig verweven zelfs, met de geschiede nis der lage landen rondom de vroegere Zuiderzee Zóó oogenschijnlijk bloeide nog de Oranje-stam, edoch hier speelde schoone schijn der werkelijkheid parten. Behalve Koning Willem III waren nog in leven diens heide zoons: de Kroonprins, Prins Willem, toen ongeveer 37 jaar oud, bene vons Prins Alexander. in die dagen van 26 jarigen leeftijd. Verder leefde nog de broe der des Konings, Prins Hendrik, evenals de reeds hoogbejaarde oom van den Koning. Prins Frederik. Maar de Kroonprins huw de niet, ondanks alle pogingen in die rich t'ing door Koningin Sophie aangewend- Prins Alexander was ziekelijk en hem scheen geen lang leven beschoren. Onaf wijsbaar moest het voorkomen, dat het door het Nederlandsche volk. in schier al zijn geledingen, beminde en zelfs voor de waarachtige belangen van Nederland op misbare stamhuis Oranje-Nassau tot uit sterven gedoemd was. net-Mackay bezweek, plaats moest maken voer het liberale ministerie van Amsterdam's bur gemeester, Van Tienhoven, met Tak van Poortvliet, als ïhinister van binnenlandsche zaken. De door Tak gewenschte kiesrecht- uitbreiding struikelde op het amendement-De Meijier, waarna nieuwe verkiezingen 't oud-libe rale kabinet Roëll—Van Houten aan het bewind brachten, dat echter in 1897 reeds moest wijken voor een meer. vooruit strevend liberaal ministerie on der leiding van Pierson en met Goeman Borgesius als tweede man. Voeg daarbij de intrede in de Tweede Kamer van de beide sociaal-democraten Troelstra en Van Kol. van den onafhankèlij- ken socialist Van der Zwaag en het zal een ieder duidelijk zijn, dat de Koningin-Regentes, niet van Nede^landschen oor sprong zijnde, zeer, zeer moei lijke dagen moet hebben door gemaakt, alleen reeds op het ter rein van de binnenlandsche po litiek De dynastie der Oranje's voor ondergang behoed. Het is aan Prinses Adelheid Emma Wil hel mine Theresia van Waldeck" en Pyr mnnt, dochter van 'den regeerenden Vorst Genrge van Waldeck en Pyrmonï én van Helena Prinses van Nassau voorbehouden gpweest d.e dynastie der Oranje's voor on dergang te hebben beRoe'd. Op den 7den Januari 1879 is de huidige Koningin-Moe der. wier 75sten geboortedag wij allen he den herdenken, op he! stamslot te "Arolsen met Koning Willem HT in he! huwelijk ge treden, waaruit den 31sten Augustus 1889 de tegenwoordige Landsvrouwe is ge sproten. Geen gunstige voorteekenen hebben dat huwelijk begeleid, want reeds op den 13en Januari 1879 overleed de broeder van den Koning. Prins Hendrik, te Luxemburg aan de mazelen, waardoor de „blijde incomste" van bet pas-gehuwde paar m Neêrland's hoofdstad diende verschoven, totdat de rouwtijd over het geleden verlies in de Koninklijke familie zou gijn verstreken. Daardoor was Amsterdam eerst op den Sisten Ajgr-i>l 1879 in de gelegenheid dei- nieuwe Koningin hulde te brengen. Korten tijd later, den llden Juni 1879. stierf' te Parijs de Kroonprins. Prins Willen), ojp. 38-iarigen leeftijd- den Sisten Juni 1884 zou Prins Alexander. pas 32 iaar oud hern volgen. Maar toer» was het Prinsesje, dier reerls ver van ons liggende dagen, als bij na 4 iaar oud, daagde dus een zacht och tendgloren voor de toekomst van Neder land en Oranje. Moeilijkheden buiten de grenzen. Scherper voetangels en klemmen bleven haar buiten de grenzen evenmin bespaard In Nederlandsch Oost lndië had het op perbestuur twee opstanden te onderdruk ken, in Atjeh, op Lombok, hetgeen ten koste van veel bloed en goed is geschied Een der meest tactvolle, nu wellicht reeds weer vergeten daden van de Koningin-Re gentes is wel geweest haar houding tijdens den inval van Jameson in 't begin van Jan. 1896, waardoor te Londen de toestand voor dc daar wonende Nederlanders zeer moeilijk was. aangezien hier te lande een ontstemming tegen Engeland tot uiting mij lief is. Door deskundigen voorgelicht, stel ik mij voor op dat landgoed het eer ste Nederlandsche Sanatorium te stichten." Met deze vorstelijke daad zette de Kongin- gin-Moeder metterdaad de kroon op haar weldadigheidszin! Vorstin der Weldadigheid. Beoefening der weldadigheid, bescher ming van kunsten en wetenschappen, de ze al-oude twee eenheid aan alle vorsten hoven, terug gaande tot in het stof dei- vervlogen eeuwen, dubbele uiting van waarlijken vorstenzin, heeft in de vriende lijke oude vorstin, die thans op drie-kwart eeuw levensloop terug mag blikken, een Koningin Emma neemt de re- gees4ng in handen. Twee eigenschappen hebben wel immer liet leven van de Koningin-Moeder ge kenmerkt: te léven voor haar plicht en te leven voor anderen. Toen bij het overlij den van Koning Willem III de gebruike lijke eerewaclitcn voor het paleis het Loo dienden vervuld, was het Koningin Emma, die er zorg voor droeg, dat die eerewachten van de plotseling ingevallen scherpe kou de zoo weinig mogelijk te verduren zou den hebben, door den tijdsduur der wach ten te beperken, veelvuldige aflossingen te gelasten en de manschappen regelmatig warme koffie te laten verstrekken. Getui gend van een diep menschkundig inzicht is ook haar persoonlijke beschikking, dat de i'ouw-estrade, waarop het Koninklijk overschot ter bezichtiging-stond, niet toe gankelijk was voor kinderen heneden den leeftijd van vijftien .iaar Gedurende gansch den tijd van haar re gentschap heeft Koningin Emma immer weten te accentuëeren dat zij, als Ko ningin-Regentes, .niet was de eigenlijke draagster van het gezag; slechts de verte genwoordigster- van de Koninklijke macht begeerde zij te wezen Bij al haar ver schijnen in het Openbaar heeft de Koningin. Moeder deze door haar zelf gewilde ver houding,- niet alleen staatsrechtelijk, maar vooral ook persoonlijk tot daadwerkelijke uiting weten te brengen Na de uitvaart van Koning Willem III verleende zij na tuurlijk audiënties aan vreemde vorsten en afgezanten van buitenlandsclie vorsten; reeds bij die audiënties was de nog slechts 10-jarige Prinses Wilhelmina, de eigenlijke toekomstige Koningin van Nederland, tegen woordig. Gehuld in zwaren rouw legde Ko ningin Emma op den 8sten December 1890, in de Vereenigde Verga dering van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, den eed af, als regentes en voogdes van bare docji- ter. Kalm en waardig legde dë Koningin-Moe der eerst de eed als Re gentes af. Doch war mer klonk haar toon bij het afleggen van den eed als vpogdes, vooral op het oogcnblik toen zij den na.druk legd,e op de liefde die zij de jeuj- dige, toekomstige Ko ningin zou inboezemen voor l\et Nederlapdsche volk. Dat, juist dat, ge voelde zij als het fie- .lang-rijksje deel van haai,- ac|jevc taak. Hier week uitdimfekelij^ cTe regentes öp den aehtër,- g.tbnd, gevoelde zij zich Moeder, daardoor voogdes van de minder jarige konittgsdpehöer. harer beste handhavers van eerwaardige traditie gevonden. Reeds dadelijk na 's Konings dood volgde zij diens voetspoor, door te bepalen, dat alle door den overledene genomen beslis singen, ten opzichte van liefdadiglieidsin stellingen en die van wetenschappen en kunsten tijdens hel leven van den Koning genomen, onveranderd vervuld dienden te blijven. Een enkel voorbeeld moge bier volstaan Den 27sten April 1892 bracht, de Koningin Moeder een bezoek aan bet kinder-zieken huis te Amsterdam Den 29sten April 1897 kwamen de beide Koninginnen daar de zie. ke Amsterdamsche kinderen verblijden In 1899 kreeg dit ziekenhuis het recht den naam der Koningin-Moeder als Bescherm vrouw te voeren en droeg het voortaan den naam Emma-Kinder-Ziekenhuis. Wie zal tellen, natuurlijk nog minder be grooten, de giften door Koningin Emma ge schonken bij nationale rampen, bij alle mo gelijke gelegenheden, waar leed en nood te lenigen viel? Zoo arbeiden de commissies van weldadigheid te Baarn en te Soest ge heel voor haar rekening Een belangrijk gedeelte van het wild. geschoten op de jachtpartijen door de heeren der hofhou ding, ontvangen de liefdadigheidsinstellin gen .gelegen in den omtrek fusschen Amersfoort en Utrecht. Toen het landgoed Oranje Nassau's Oord bij aanbouw verre de beschikbaar gestelde som van het Nationaal Huldeblijk had overschreden, aarzelde de Koningin-Moe der niet de garantie voor rente en aflossing van het ontbrekende bedrag van f 150.000 te verleenen en ten overvloede nog een ren teloos voorschot van f40.000.— ter aan schaffing van meubilair en inventaris ter beschikking te stellen. Door de stichting van het. Emma.fondt;, waaraan zij 'n dota tie cleed van f3.000.vertrouwde de Ko ningin-Moeder, dat ook aan arme longlij ders, die niets, of slechts weinig, konden betalen, de gelegenheid geboden bleef in het sanatorium Oranje Nassau's Oord ver pleging, kon net, herstel te vinden. De jeugd van Koningin Emma. Wij zuilen nu nog iets vertellen over 'd.e ppv^edipg, (Me Koning-in Sin-ma zelf kiNftftif?. 01il3 1:1 D O.V> i.'/i IiaIr'iW.'Y.XVUt rik 1.1-1 QJ- de uiteraard föpi^reM H gorden voor 'de taak, die hagr in Nederland wachtte, fcen- oplc g-p.en Nedertod-S-Oi*- Den 23sten November 1890 ontsliep Ko- ninsr Willem III en drukte de last van op voedster voor bet tienjarig Koningskind op dc schouders der alleen-staande, pas 32-ja rige. vorstin in volle zwaarte. Het was toen dat Beets, na den lijkdienst op het Loo to hebben geleid, kon zeggen: ,,'k Zag Drie Oranje's op den troon, En Zeven, van zijn glans beschenen, Nu slaapt het Tiental bij de doön En i< leef om ze allen te beweenen." kwam, die het ergste deed vreezen. Volko men onverwacht verscheen de Koningin- Regentes toen op een avondfeest bij den Engelschen gezant in het gebouw van het Engelsche gezantschap in het Hooge West einde te 's Gravenhage, waardoor de goede verstandhouding tusschen Nederland en Engeland bleef bewaard. Acht lange jaren heeft Nederland toen een Hoofd van Staat gehad, dat ons land heeft weten te besturen op een wijze, die don republikeinschen tegenstander van het huis van Oranje eerbied afdwong, iedere aanhanger van het regeerende vorstenhuis met innige dankbaarheid wist te vervullen Op politiek terrein maakte de Koningin Regentes al dadelijk de grootste moeilijkhe den medp daar in 1801 rachtschp kah' De opvoeding van Haar doch ter Wilhelmina. Hoe de nu 75-jarige vorstin haar eenig kind heeft opgevoed, komt. wellicht het best tot, uiting door de woorden aan te ha Ion. die Koningin Wilhelmina in haar pro- clamatie op den 31sten Augustus 1898 to het. Nedei-landsche volk gericht, heeft ge bruikt. de woorden: „Mijne innig geliefde Moeder, aan wie ik on uitsprekelijk veel ver schuldigd ben, gaf mij het, voorbeeld van een edele en verhevene op vatting der plichten, dh nu op mij rusten. Ik stel mij tot. levensdoel dat voorbeeld na te vol gen, te regecren zooal van een vorstin uit het huis van Oranje wordt verwacht." Kon schoo ner hulde der als Regen tes aftredende vorstin worden gebracht? Een Nationaal Comi té, onder voorzitter schap van Mr. Sjoerd A lening Meinesz, burge meester van Amster dam, heeft, vervolgen: namens het dankbare Nederlandsche volk aan de Koningin-Moeder Nationaal Huldeblijk aangeboden, bestaande uit een fraai album, be nevens een som van driehonderdduizend gulden. Bij de aanvaar ding van het geschenk- sprak de vorstin o.a, hot volgende-: „Ét hoop eerlang dè vrije be schikking t-e krijgen over liet. landgoed Oranje Nassau's Oord bij Renkum en dit af te staan voor het cjosl, lat

Soester Courant | 1933 | | pagina 4