WEEKPRAATJE. WEEST PARAAT Gansch de wereld steekt in de aller grootste moeilijkheden. De handel ligt lamgeslagen, de scheepvaart kwijnt, de goederenprijzen zijn op een ongekend laag peil gezakt, de winstmogelijkheden van tal van ondernemingen, zelfs van de aller grootste, zijn vrijwel geheel verdwenen. De gansche wereld beleeft een crisis als zelfs in de allerergste oorlogsjaren onge kend was. Het heeft weinig zin hier in- ons blad naar de oorzaken van dit wanhopig finan cieel gebeuren een nader onderzoek in te stellen. Er zijn tal van oorzaken aan te wijzen. En de verschillende doktoren, staande aan het ziekbed van het al-bude Europa, zullen wel gelijk hebben, als ze die verschillende oorzaken bedachtzaam opsommen. Zoo is het een niet te looche nen feit, dat wij allen geen mensch uit gezonderd dik in de malaise zitten, die ons stuk voor stuk genomen, in ijzeren greep gevangen houdt. Maar, wonder bo ven wonder, we blijven allen kerngezond en rustig verder leven, mogen de zorgen dan al meer nijpen dan vroeger het geval was. Het is een vreemd verschijnsel, dat zich maar niet zoo een-twee-drie laat ver klaren. Toch willen wij hier aan die fa- meuse malaise, waar een ieder zoo den mond vol van heeft, eenige wóórden wij den. Want het is meer dan noodzakelijk de dingen In wezen te onderscheiden en niet gedwee anderen na te bauwen. Dat de malaise er is, zij gereedelijk toe gestemd. De warmte is er ook weer, eigenlijk is het nu al een beetje koeler. ]-' is meer dan waarschijnlijk, dat we shuks wederom hoogere temperaturen zullen te verdragen krijgen. Daar is het nu eenmaal het' midden van den zomer voor. Wie op deze lichtelijk nuchtere wijze de afschrikwekkende malaise durft te bekijken, heeft al één erg groote over winning behaald: zich niet van streek te laten brengen door dikke woorden! Want om het nu maar heel gewoontjes te zeggen, op een tijdperk van betrekkellj- ken voorspoed volgt welhaast immer een ander tijdperk van grooteren of kleineren tegenslag, waarvan op het oogenblik al leen dit het merkwaardige is, dat de ge middelde duur van soortgelijke tijdperken van tegenslag ditmaal wat erg lang is overschreden. Een paar voorbeelden ter verduidelijking van deze stelling. Rond 20 of 25 jaar geleden luidde de doodsklok over het Damrak, waarmede de schrijver van den roman vari dien naam, Mr. Paap, doelde op de zeer zware verliezen, die toentertijd op de Amster- damsche Beurs werden geleden door dui zenden in den lande, die zich wat al te zwaar, zonder persoonlijk voldoende; iinancieéle kracht te bezitten, in voorna melijk Amerikaansche fondsen van twij felachtig gehalte hadden geïnteresseerd. Maar we behoeven nog niet eens zoo erg lang geleden terug te gaan. Dichter bij huis zijn er ook voorbeelden té over' te •vinden. Bij het uitbreken van den wereldoorlog, precies 19 jaren geleden, klaagde gansch Nederland steen en been. In de volgende jaren was het maken van oorlogswinst de meest geliefkoosde sport van ieder vader lander, een voordeelige sport 'ten over vloede ook! Na den oorlog zouden de gouden jaren komen. Nu, ze kwamen dan ook, maar waren van zeer korten duur. waarna de tegenslag zwaar en scherp in zette. Toen we dat te boven waren ge komen, liepen de koersen wederom naar boven en daagde een nieuwe tijd van ongekenden voorspoed aan den einder. Ho maar, het was afgeloopen, eer het nog goed was begonnen. Daarna kwam de malaise in het najaar van 1929 en daar zitten we thans precies vier jaren later eigenlijk nog mede opgescheept. Alleen is die fameuse malaise wat langer van duur gebleken,dan wij allen aan vankelijk hadden gemeend. Wat we in deze tijden te veel doen, is bij de pakken neerzitten en de katten uit alle boomen kijken. Genomen over gansch de bevolking van een 'stad, een gewest, een land, een werelddeel, moet dit natuurlijk funeste gevolgen hebben. .Mag ik U allen, lezers van dit blad, dus een goeden raad geven? Durf onder de huidige malaise uit te komen, Zit niet met angstig en schijnbaar wljsgeerig hoofd te schuddebollen, dat het zoo heel erg met ons allen gesteld is. Durf iets te doen. Bedenk, dat juist hij, die in deze dagen iets durft te doen, reeds daardoor alleen een voorsprong heeft op alle anderen. Laat U toch geen schrik aanjagen door alle mogelijke muizenissen. Kijk die on tegenzeggelijk bestaande moeilijkheden eerlijk in het gelaat. Dat is de eerste, de beste manier de moeilijkheden op de vlucht te jagen, Laat al dat nuttelooze geweeklaag na. Het baat u niets, het schaadt U alleen, Reeds daarom, wijl het Uw geestkracht vermindert. De fameuse malaise is een spook gelijk. Ieder praat óver het spook, Ieder is er in Zijn binnenste heel bang voor, Maar wie het spook onvervaard tegemoet durft te gaan, zal bemerken, dat het spook ver vluchtigt. Durfl De malaise vlucht voor UML Weest paraat!!! - TEGEN DE MALARIA. In Britsch-Indië heeft men èen nlèüw ijplantengif ontdekt, dat tegen de gevreesde 'Malaria buitengewoon goed dienst schijnt te doen, De pas-ontdekte plant zal, vol gens de plannen van den staatssecretaris Voor Indië, In groote hoeveelheden wor den verbouwd. HOOFDARTIKEL. HET EUVEL. Er zijn-reeds velen in den lande, die in den middenstand een langzaam, maar zeker verdwijnende schakel ln onze sa menleving vermeenen te zien. Voor het oogenblik laten wij deze strijdvraag volkomen in het midden Maar het kan, ons bedunkens, aan gee nerlei twijfel onderhevig zijn, dat daar mede een der wellicht meest miskende, maar tevens een der ellerdegelijkste stan den uit de maatschappij zoude zijn ver dwenen. Geen beter dan de middenstand is in de huidige maatschappelijke constel latie zoo bij uitstek geschikt de verdeeling der goederen over de verschillende groe pen der maatschappij tot stand te bren gen. De middenstand doet dit reeds sedert vele eeuwen en doet het ten overvloede goed ook. Het is nu alweer een halve eeuw ge leden, dat in de verschillende groote ste den van Nederland de bekende coöpera tieve vereeniging .Eigen Hulp" werd op gericht. Aanvankelijk het valt aller- reede aanleiding geweest voor de stich ting op engeren grondslag van tal van winkeliers-vereenlgingen, overal in de groote steden van Nederland. Aanvankelijk zag ieder winkelier in zijn mede-winkelier niets anders dan een con current, Van dien ongewilden mededinger bleef hij liefst zoo ver mogelijk verwij derd. Dat eendracht macht maakt, mocht den Nederlandschen winkelier uit de va- derlandsche geschiedenis bekend zijn, hij dacht er niet aan ln eigen boezem de oude leuze der vaderen toe te passen, Edoch, de vereeniging der gebruikers in de coöperatieve vereeniging „Eigen Hulp*4 dwong de tegenpartij der coöpe- rators tot eenzelfde, zij het tegelijkertijd toch ietwat andere vereeniging. Dat was het begin van groei en bloei der Winke- liers-vereenigingen overal ln den lande, waar de middenstanders zich wenschten te vereenigen. Toen kwam het gevaar voor de win keliers opeens uit een geheel anderen hoek gluren. Daaraan was de uitbreiding van de Nederlandsche arbeiders-bewe ging schuld. Want met die uitbreiding nam ook de begeerte der verbonden ar- MUSSOLINI BOUWT EEN NIEUWE STAD. In de voormalige Pontijnsche moerassen is een nieuwe stad in wording, die den naam van Saubadia zal krijgen, De foto laat het ontwerp voor.de kerk en het baptisterium van Saubadia zien. minst te ontkennen met groot succes, En de ouderen onder ons zullen zich nog weten te herinneren, met welke onmis kenbare vreeze de toenmalige midden stand de verschijning van „Eigen Hulp" tegemoet zag. In het bijzonder de grootste steden van Zuid- en Noord-Holland zagen, de win kels van de bekende coöperatieve ver eeniging verrijzen. Maar het valt niet te ontkennen, dat het" de residentie is ge weest,. waar deze beweging zich hei snelst heeft uitgebreid, "later tot de groot ste afmetingen is gekomen. Het gevolg daarvan is geweest, dat men overal in den lande veel van dit nieuwe maatschappelijke verschijnsel duchtte. In een afzienbare, >spanne tijds zou gansch .de middenstand zijn verdwe nen en zouden de middenstanders van weleer nog alleen als winkelier in een der tientallen, neen honderden, winkels van „Eigen Hulp" eenlg loonend werk -kun nen vinden. Uit den aard der zaak was 's-Graven- hage, als de meest ambtelijke stad van Nederland, het aangewezen oord, waar deze nieuwe coöperatieve beweging het meest tot bloei kwam. Het valt thans, een halve eeuw na de oprichting van de toenmalige grootste coöperatie in de resi dentie, moeilijk te begrijpen, dat de Haag- sche middenstand zoo met angst ea beven de stichting van „Eigen Hulp" eerst, de aanvankelijk vrij snelle uitbreiding later, zich zag voltrekken. In de eerste jaren van het bestaan der groote coöperatieve vereeniging scheen het de nieuwe welhaast ambtelijke coöpe ratieve onderneming zeer naar den vleeze te gaan. Opzettelijk schrijven wij hier: „ambtelijke"; want iets anders dan een samenstel van ambtenaren en gepension- neerde ambtenaren was „Eigen Hulp aanvankelijk niet. Het ledental nam snel toe, de jaarlijksche omzet steeg al even zeer, de dividenden, die „Eigen Hulp toen uitkeerde, waren zeer belangrijk i wij vermeenen ons te herinneren, dat een dividend van 15 tot 16% geenszins on gewoon was in die dagen. Hoe ver ligt dat gouden tijdperk van de coöperatie thans reeds achter on Doch ambtenaren en gepensionneerde a-.ibtenaren hoe v--. elijke men- schen ze overigens ook mogen zijn hebben nu eenmaal geen neus voor het heel andere eischen stellende vak van winkelier. Behooren ambtenaren al tot den midde lstand, ze zijn geen midden standers, wat dra zou blijken. Weliswaar bleef het ledental van „Eigen Hulp" in de verschillende groote Nederlandsche steden klimmen, wat niets behoeft te verwonderen, wie slechts aan d:n regelmatigen aanwas der. bevolking denkt. Maar minder dan het ledental steeg het omzetcijfer. Aan het einde van ieder nieuw boekjaar bleek meer en meer, dat vele leden niet anders dan papieren leden waren. Ze waren lid van „Eigen Hulp nu ja, maa< ze kochten in hun eigen win kels gelijk het bestuur de winkels gaarne placht te noemen niets, of al" thans zoo goed als niets. Papieren leden v/aren ze en papieren leden zijn ze ge bleven. Maar wat de oprichting van „Eigen Hulp" aan den middenstand ontegenzeg gelijk had geleerd, was de kracht, die in vereeniging gelegen was daar nog lm- i rner in ligtl Zoo is onwillekeurig de stichting van „Eigen Hulp" de meest tfe- beiders toe zich steeds enger aaneen te sluiten, waardoor de stichting van arbei ders-coöperaties niet lang op zich liet wachten. Het euvel nu van sommige winkeliers in bepaalde steden en streken van ons land is eu blijft, dat ze nog niet vol doende willen begrijpen, dat vöor allen aaneensluiting plicht is, wijl alleen en uit- -stattend- op die wijze van aller „een dracht" ook aller „macht" kan groeien! De winkeliers-vereenigingen kwamen tóen opnieuw in last. Wapt was al de strijd tegen de coöperatieve yereenigingen van „Eigeti Hulp" bezig zich ten gunste van de middenstandsvereenigingen te ont wikkelen, de macht'"de. arbeiders' nöpe- raties nam van dag tot dag toe,' dwong den middenstanders derhalve vanzelf tot verhoogde activiteit, wilden" zè den on dergang van hun zaken op de een of an dere wijze vermijden. Bultenlaridsch overzicht» Niet slechts Nederland heeft moeilijk heden niet de handhaving van het gezag land weet in het onmetelijke gebied van in Nederlandsch-Oost-Indië, ook Enge- Voor-Indië daarvan maar al te zeer mee te praten. Oneindig belangrijker nog dan de fi guur van Ir. Soekarno is die van Gandhi, d enman, die de „Heilige Missie" predikt, een nieuwe incarnatie van den duizend jaar geleden gestorven Peter van Amiens, die opwekte tot de verovering van „Het Heihge Graf", Hoe oud de wereld moge worden, steeds bemerkt men, dat oude ding enzich herhalen, zich slechts in nieu we vormen behoeven te gieten, om de menschheid in grooten getale het hoog in de zon schitterende embleem te doen vol gen gedwee, als nu eenmaal de groote groepen menschen immer zijn geweest. Gevangen genomen, vrijgelaten, ontbo den in Engeland, gevangen genomen en wederom vrijgelaten, gaat Gandhi nu zijn zooveelste arrestatie tegemoet. Gast van; de Engelsche regeering, rond de groene* tafel, in de klassieke reegeringsgebouwen van Whitehall, waar dé w'ereldgeschie- nis is gemaakt, gelijk in het wellicht nog meer klassieke pand Downingstraat No. 10, waar de Engelsche eerste minister pleegt te zetelen, is Gandhi nu wederom gast van het Engelsche gezag in Britsch- Indië, ditmaal nochtans in de staatsgevan genis te Yeravda, waarheen hij, na zijn arrestatie te Ahmedabad, is overgebracht. De burgerlijke ongehoorzaamheid pre dikte Gandhi en hij bedoelde er open lijker gezegd het boycotten van de Engelscherr .mede. Er is gèen regeering, die zich zoó iets' kan laten aanleunen. De tocht van de 16 mannen én'de 16 vrou wen, te voet, van dorp tot dorp, zonder een duit op zak, levende van dé 'welda digheid der dorpelingen, voorloopig naar Ras, een plaats, die onder de laatste on gehoorzaamheids-campagne 'zeer veel te lijden heeft gehad, was voldoende motief voor de Britsch-Indische regeering om kordaat in te grijpen. Van de phase van lijdelijk verzet, aanvankelijk door Gandhi gepropageerd, is hij nu al verder naar links afgeweken, want thans verklaart hij eertijds geen geweld te hebben willen gebruiken, omdat hij en de zijnen hulpe loos en machteloos waren, maar nu voor mogelijk geweld niet meer terug te zullen deinzen, wanneer dit geweld slechts kon worden aangewend met uiteindelijke kans op succes. Als gast van een lijken Indischen mijn eigenaar, vorst Seh Ranshoddas, ln diens schitterende woning vertoevende, kwam de Justitie hem in een grooten wagen ha len, waarna hij voorloopig is opgesloten, De spoedige vrijlating van den Inland- schen leider is nochtans te verwachten, Hij zal dan vermoedelijk bevel krijgen het district niet meer te verlaten en zich vol komen te onthouden van iedere actie in zake de burgerlijke ongehoorzaamheid, Mocht de Indische leider daaraan niet begeeren te voldoen, dan staat hem e«n gevangenisstraf van hoogste- s twee jnor te wachten. Ook Engelsch-Indië heeft een zorgen kind; het heet niet T\ Soekarno, maar C_,ndhi, Doch voor de verantwoordelijke regeeringen zijn de zorgen er niet min der om! E"' moeten wi," overstap, en naar het buiten! id, naar het Fransche stadje Orange, waar het stamslot staat van Wil lem den Zwijger. Orange vierde de vier honderdjarigen geboortedag van onzen eersten Oranjeprins op waarlijk indruk wekkende wijze. Hoewel er hardnekkige geruchten gingen, dat de Koningin of Prinses Juliana de feestelijkheden zouden bijwonen, waartoe de autoriteiten van Orange een uitnoodiging hadden gestuurd, heeft onze gezant te Parijs, Jhr. Loudon, de koninklijke familie vertegenwoordigd. Na het spelen van het Wilhelmus en de JVtarseillaise, hielde de burgemeester bij de ruïne van het kasteel Orange een rede, waarin hij ,den strijder Voor vrijheid en recht, Willem van Oranje, herdacht en eerde. Prof. Stals uit Amsterdam sprak vervolgens namens de Nederl. aanwezi gen enkele woorden van dank, waarna er in de protesjniït'sche kerk een specialen dienst wend gehouden, waar ds. Boegner voorzitter van de vereeniging van Protes- tantsche kerken in Frankrijk, een herden kingsrede hield, waarin hij Prins Willem's Binnenlandsch Weekoverzicht. Voor wie stevig vasthoudt aan de ge dachte ,van de Rijkseenheid, daarmede willende te kennen geven, dat al dé on derdeden van het Nederlandsche gebied zoo in Europa, als in Oost-Indië, gelijk ook in West-Indlë,. hecht aaneengesmeed en onverbrekelijk verbonden behooren te zijn, voor hem kan het wel niet anders, of het allerbelangrijkste gebeuren heeft deze week ditmaal plaats gevonden te B^avia. Immer.;, daar- heeft het' waarachtige Néjdèrlandsclie gezag zich zelf hervonden en fiiet- geaarzeld Ir. Soekarno te arres teren. Wien^ band hier is te onderkennen, die vaji Jhr, de Jonge, dan wel die van Dr. H. Cplijn, doet nu verdér weinig ter zake. Maar geen mensch, die het wél meent met het Nederlandsche gezag, zal aarzelen de daad van de Nederlandsche, of van de Nederlan^sch-Indische regeering te onder streep,en met de woorden: „Uitstekend Colijn, bravo De Jonge!" Ir. Soekarno is geen onbekende bij de Indische regeering, evenmin bij de anib- tenaren .der Justitie in het Oost-Aziatische eilandenrijk. Nog levendig zullen velen zich het geruchtmakende proces herinne ren, dat tegen dezen nationalistischen lei der is gevoerd. Reeds dadelijk na zijn opleiding aan de Technische Hoogeschool te Bandoeng, zocht Ir. Soekarno nauw contact met de alleruiterst-nationalistische elementen. Bewust non-coöperator, was Ir. Soekarno een der voormannen van de Algemeene Studieclub te Bandoeng, waaruit nu precies zes-jaren geleden is vpofrtgekomen de- Perserikatan Nasional Inflonesk», later herdoopt in Partai Nasio nal Jndonesia. Het zal goed zijn, dat Ir. Soekarno dit maal, voor langen tijd aan den lijve zal bemerken,dat de regeeringen te 's-Gra- venhage en te Buitenzorg van zijn actie niet gediend zijn. Aan Jhr. De Jonge en aan Dr. H. Co- lijn is het vinden van een waarlijk af- doenden maatregel ten volle toever trouwd! Ir, Soekarno traag, de heer Louis Ja- min, de bekende fabrikant van koek, ban ket, biscuits en suikerwerk te Rotterdam, graag. Maar hem is het niet vergund ge weest de deuren van het Huis van Be waring op den Noordsingel te Rotterdam stevig achter zich gesloten en gegrendeld te zien. Tot in hoogste instaefie door den Hoe gen Raad der Nederlanden, die het ingc stelde cassatie-beroep heeft verworpei veroordeeld tot vijfentwintig gulden boe te, of bij wanbetaling, vijf dagen heel teoifi, zat er voor den Heer Louis Jami niets anders op, dan zich ter parkette te vervoegen, ten einde de straf te onder gaan. Want uit principieele overwegingen had de veroordeelde besloten zelf de straf uit te gaan zitten, er niet aan te denken, door de betaling van een gemakkelijk te voldoen bedrag van een simpel papiertje van 25.de zaak uit de wereld te helpen. Principe is nu eenmaal principe ook voor den grooten Rotterdamscher. fabrikant van zoetigheden! Jammer genoeg voor hem, is er een wijziging in het Wetboek van Strafvorde ring gekomen, waardoor het Openbaar Ministerie de zoogenaamde vervangende hechtenis slechts dan behoeft te laten plaats vinden, wanneer blijkt, dat de be taling van de opgelegde boete op den veroordeelde, niet verhaalbaar is. Nu valt kwalijk aan te nemen, dat de heer Louis Jamin niet ergens in een vergeten hoekje van zijn vestjeszak een papiertje van 25.zou kunnen opduikelen. Dies kon hij rustig huls- of fabriekwaarts keeren, daar de duiten bijeen scharrelen en daar mede den ontvanger der registratie voor de gerechtelijke boeten een blijden mid dag bezorgen. Beklagenswaardige Heer Louis Jamin! Hij wil gaan zitten en hij mag niet. Is zijn lot niet nog veel wreeder en moeilijker te dragen dan dat van den zro op zijn vrijheid gestelden Ir. Soekarno? Nog steeds begeert gansch de mensch heid te veroveren: dat, wat je niet hebt Zaandam heeft het moede hoofd in den schoot der Nederlandsche regeering ge legd, waar het wel is te slapen. De Ne derlandsche regeering had Zaandam vol komen in haar macht, burgemeester Ter Laan moest het met smarte erkennen. Een dikke vier ton kon de regeering van de gemeente Zaandaiji inhouden en dan was de groote Zaansche gemeente hopeloos spaak geloopen. Zoodat de sociaal-demo cratische burgemeester en de beide' sociaal-democratische wethouders zich voegden naar de wenschen vaq de heeren; Colijn eh Oud, die de touwtjes, .vaa het bedreigde gezag en van den duitenzak stevig in handen hielden. Alleen de so ciaal-democratische gemeenteraadslede-) stemden tegen de voordracht van het college van B. en W. te Zaandam, maar niet 15 tegen'8 stemmen,,ging de.vooiv dracht er döór.' Een: goedé vingerwijzing voor moge lijk 'éhdere gemeentebesturen, die niet aan het hoogste landsgezag zich willen onde. werpen. Nu de Haagsche wethouder, de heer Drees, in verband met zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer, tegen Septem ber van dit jaar, zijn ambt zal neerleggen, diénde de Haagsche Raadsfractie der S.D.A.P. er zorg voor te dragen met een nieuwen candidaat voor de straks open- komendé wethouders-vacature gereed te staan. Het is geen candidaat, doch een candidate geworden: Mevrouw De Vries- Bruins. Binnen niet al te langen tijd zullen de Hagenaars i<i de zittingen van den ge meenteraad dus Jhr. Bosch Ridder van Rosenthal, den burgemeester, geflankeerd zien door een vrouwelijke wethouder, waarmede vöor de residentie een nieuw element in de dagelijksqhe leiding der ge- rtieente is getreden. We willen Mevrouw De Vries-^ruins onze gelukwenscfhen alje'rmihst'onthouden, want zij heeft in den tijd van haar raads lidmaatschap ruimschoots bewezen deze onderscheiding ten volle te verdienen* Eile a bien meritée de sa persomiel ONZE PORTRETTENGALERIJ. BERNHARD BARUCH. De Amerikaansche bankier Bernhard Baruch, Roosevelt's raadgever voor finan- cieele aangelegenheden, is voor een be zoek aan Europa in 'Frankrijk aangeko- karakter belichtte. Na den dienst defileer de de historische optocht, het hoogtepunt van het herdenkingsfeest, voor de Ne derlandsche officieele vertegenwoordigers, die op het balcon van het stadhuis had den plaats genomen. Minister Daladier en tal van vooraanstaande Nederlanders woonden ten slotte de groote soirée bij, waarbij door een aantal acteurs van de Comédie Frangtise in het Théatre Antique het Willemde Zwijger-spel werd opge- opgevoerd. Een hulde, waarvoor wij, Ne derlanders, zeer gevoelig zijn en waarvoor wij de medewerkers in Orange onzen har- telijken dank uitbrengen. De gedelegeerden-vergadering van de Federatie Amsterdam der'S.D.A.P. heeft op een voortgezette vergadering over het advies van de raadsfractie en het fede ratiebestuur in zake het aftreden van de drie sociaal-democratische wethouders in verband met de loonkorting beraadslaagd en met groote meerderheid het besluit ge nomen dit advies te aanvaarden, zoodat Amsterdam zonder sociaal-democratische wethouders zal komen te staan. Gaat de S.D.A.P., die juist in Amsterdam nogal aanhangers telde, in de hoofdstad voet verliezen?...... ESTLAND VERKOOPT ZIJN OORLOGSSCHEPEN. Dit zijn de twee eenigste oorlogsschepen vaa Estland, die nu door de Eslfische regeering aan Perüf verkocht zijn. NIEUWS IN EEN NOTEDOP, BETER LAAT DAN NOOIT1 Briinn, Het merkwaardige geval, dat een be lastingbetaler Wroeging krijgt, deed zich dezer dagen in Brünn voor. De belasting ontvangerontving namelijk van een on bekenden belastingbetaler een bedrag van 34,000. Tsjèchische kronen. Tegelijkertijd richtte de anonieme belastingbetaler een brief aan het departement van Finan ciën, waarin hij verklaarde, dat dit be drag ereen'kwara met hetgeen hij ont doken had in de jaren 1919 tot en met ;1924. „OPA" MACDONALD. Londen. De Engelsche min! -terpresident Mc Donald wordt grootvader. Zijn tweede dochter, de dokteres Joan Mackinon, die een jaar getrouwd is, moet dezer dagen bevallen. McDonald zal dus bij zijn klein kind troost kunnen zoeken over het mis lukken der conferentie EEN KINDER-SKYSCRAPER. Pisa. Een wolkenkrabber voor kinderen zal binnenkort in Marina di Massa, aan de Italiaan-:' kust bij worden inge wijd. Het zal een 52 Meter hoog, toren achtig gebouw worden, dat 1600 kinderen der Balilla (fascistische jeugdorganisatie) zal kunnen bergen. Het bouwen van de zen „kinder-wolkenkrabber" duurde pre cies 126 dagen. GRIEKENLAND SCHROK EVEN. Rome. Een groot aantal Italianen hebben 3 -kleine Cycladen-eilanden bezet, die tot Griekenland behoorden. Zij willen daar op die eilanden oceanografische onderzoe kingen doen en hebben in dien zin de Grieksche regeering „gerustgesteld" GODSDIENSTWAANZIN?. Tokio. Ondanks alle politiemaatregelen hebben zich enkele dagen geleden wederom twaalf Japanners in den gloeienden krater van de Mihara-vulkaan geworpen, die op een eiland in de buurt van Tokio ligt. Deze vorm van zelfmoord oefent een eigenaardige aantrekkingskracht op le vensmoede Japanners uit. VOOR HET HEILIG IDEAAL. Breslau. Bij een Sovjet-Russische rljwielfabrièk zijn 17,000 rijwielen in beslag genomen. Deze inbeslagneming had plaats, naar aanleiding van het feit, dat de rijwielen van inferieure kwaliteit waren. Zij waren slecht bewerkt en van minderwaardig metaal. Er is een uitgebreid onderzoek in gesteld. LORRE DOET VAN ZICH SPREKEN. Wcenen. In Wcenen is een geval van pape- gaaien^-ziekte geconstateerd. Een vogel handelaar is doqr de Psittakosis aange stoken. Er werden onmiddellijk maatrege len genomen, oiu een verdere uitbreiding van der- gevreesde zi te voorkomen.

Soester Courant | 1933 | | pagina 8