u ARTIKEL. VERMINDERD VERANT WOORDELIJKHEIDSBESEF. De ernstige botsing van de twee volle autobussen bij Overschie stemt natuur lijk ,in de eerste plaats tot deernis met de slachtoffers. Maar ver daar bovenuit steekt het antwoord op de vraag: wat is de feitelijke oorzaak van dit uiterst betreurenswaardige ongeval? Trouwens niet van dit speciale onge val alleen. Want wie des Maandags de ochtend- en avondbladen doorkijkt, wordt het wee om het hart, zoo hij ken nis neemt van de helaas al gebrui kelijke gewonden- en dooden-ïijst. Hiervoor moet een oorzaak bestaan. Die oorzaak is er ook. Maar men schijnt te schromen de waarachtige oorzaak met den vinger aan te wijzen. Bij het ongeval, dat te Overschie heeft plaats gevonden en waarbij gelukkig en wonder boven wonder geen dooden te betreuren val len, wil een ernstig blad als de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" ontegenzeggelijk is, aan den te smalfen weg en aan een opkomende mistbank de voornaamste oorzaken van het ongeval zien. En eerst in de derde plaats komt het blad schuch- tertjes met nog een derde oorzaak aan dragen. Daarmede verdoezelt men noch tans de waarheid. Want het is ons bedunkens aan geen twijfel onderhevig, dat bij het onge val te Overschie in gansch andere rich ting naar de wezenlijke oorzaken van het ongeval dient gezocht. De jeugdige leef tijd van den chauffeur van de autobus, ijie uit dè Ardennen naar 's-Gravenhage. reed, diens oververmoeidheid; de praat zucht van den chauffeur van de andere autobus, die zich vlak voor het ongeval met twee passagiers in-zijn wagen druk onderhield dat zijn de factoren, die metterdaad het ongeluk, dat betrekkelijk nog zoo goed is afneloooer., hebben ver oorzaakt. En dit sterk verminderde verantwoor delijkheidsbesef doelt hier voorzeker nu eens juist niet op den jeugdigen chauf feur, die 24 lange uren in het touw was geweest. Deze jongeman is heelemaal 18 Jaar oud en het zenuwgestel van den jongen kerel zal wel zoon begrijpelijken Schok hebben ontvangen, dat wij hem èllerminst nog meer wenschen te belasten. Neen, de groote en voornaamste fout schuilt bij de auto-onderneming te 's-Gra venhage, die niet geschroomd heeft aan een jongen man van welgeteld 18 levens Jarén de verantwoordelijkheid op de Schouders te wentelen, een autobus met 34 passagiers voor een 5-daagsch uit stapje naar de Ardennen en Luxemburg fe' -beéturen. De tweede en volgende voornaamste fout schuilt bij het verkeers bureau, dat een uitstapje naar de Arden jnen en Luxemburg op zoo'n voortreffe lijke wijze te organiseeren, dat het reis gezelschap, dat zich te goeder trouw aan /dit verkeersbureau heeft toevertrouwd, des morgens om zes uur, luttele kilo meters van 's-Gravenhage af, naar huis Wordt gejakkerd. En nu kome men niet met het uitvluchtje, dat men den vorigen •Zaterdag vertraging had gehad. Best mo gelijk en onmiddellijk toegestemd. Maar Wie was dan de verantwoordelijke leider en de verantwoordelijke vertegenwoord' ger van dit verkeersbureau, die er nie' voor terugdeinst door een jakkerpartn Zonder weergade zich vermoedelijk nop verdienstelijk te willen maken tegenover de directie van zijn onderneming? Wij kennen dit bureau niet, doch prijzen ons alleen gelukkig, dat wij nimmer van de wellicht overigens voortreffelijke 'diensten van deze instelling hebben ge bruik gemaakt. En wij willen der directie van dit bureau wel van ganscher harte de ongevraagde verzekering geven, dat wij voor onze buitenlandsche reizen nooit of te nimmer van de diensten van dit -bureau gebruik zullen maken. De derde en volgende voornaamste fout schuilt eenerzijds bij den chauffeur van den Stewart-reiswagen van de Haagscheautobusonderneming, ander zijds bij de twee passagiers, die naast dezen chauffeur waren gezeten, en die, geen der beide partijen in het geding uit gezonderd, zich niet hebben ontzien, door hun onderling loos gepraat de aandacht van den chauffeur van zijn meest voor 'de hand liggenden plicht af te houden. Dat enkele passagiers van deze autobus zoo verontwaardigd bleken, dat zij, vlak na het ongeval, den praatlustigen chauf feur te lijf wilden gaan, moge niet plei ten voor hun beheerschte zenuwen, het pleit tevens niet voor het rechtvaardig heidsgevoel dier opgewonden passagiers, want zij hadden met evenveel of met even weinig? gevoel voor recht of voor onrecht? hun twee mede-passa giers te lijf kunnen gaan, die wel al even hard gekwekt zullen hebben als de chauffeur» Het is en het zij hier nogmaal: met zooveel woorden herhaald het - sterk verminderde verantwoordelijkheids besef, dat in het huidige tijdsbestel overa! in de wereld, in alle lagen der maat schappij, bij ieder mensch, welhaast geen enkel mensch uitgezonderd, te bemerken valt, dat alleen en uitsluitend schuldig staat aan wat nu nog een betrekkelijk goed afgeloopen ongeval is gebleven, Ofschoon wij thans nog niet in het bezit zijn van alle noodige gegevens, on ontbeerlijk om het onderwerp in vollen omvang te bespreken, kunnen wij thans reeds zeggen, dat voor ons persoonlijk niet de minste of geringste twijfel be staat, dat de wekelijksche dooden- en ge- .Wondenlijst in de Maandagbladen stoelt op het verminderde verantwoordelijk heidsbesef der massal Buitenlandse!» OverzIcHfe tenltt In den klassieken, 'vet'! Zegelden spoorwagen. Rusland tijdens ett na bet Czarlstlsche re gime, Er is niets veranderd, slechts de namen zijn gewijzigd, Mensjewiki en Bolsjewikl. Van éint-Petersburg, via Petrograd, naar Moskou is slechts een gra dueel verschil. De buitenland sche correspondenten in Moskou gemuilkorfd. De werkelijke toe stand in Rusland. Sedert Lenin In den bereids klassiek! geworden verzegelden spoorwagen van, Zwitserland, dwars door Duitschland, met medeweten, waarschijnlijk zelfs metj goedvinden en misschien zelfs op -initla-j tief van den Duitschcn Generalen Staf,; op het Czarlstische Rusland werd los-- gelaten, teneinde in het grootste Euro peesche rijk tweespalt te zaaien, de Gza- rlstische regeering ten' val te breng-n én; aldus in de kaart van de allerhoog Se Duitsche legerleiding te spelen, moge er in Rus' .nd veel zijn Veranderd, één ding is nochtans gebleven: de afgeslotenheid' an het Russische wereldrijk. In de jaren van vóór den wereldoorlog hoe lang geleden wil die tijd den iho-' dernen mensch voorkomen! kon men in Europa overal frank en vrij' reizen, zonder eenige moeilijkheden van buiten landsche paspoorten en pasvisa, 'behalve, in twee landen: het Turksfchë rijk en' Rusland. Wie bij Eydtkunden, het Rus sische grensstation fen Oosten van Ko ningsbergen gelegen, met den Fern-D- trein uit Berlijn aankwam, had onmiddel lijk brt besef, in een andere Wereld te komen. Angstig strëng Was de controle def reizigers en van de bagage, dan kwam men aan de andere zijde van het station, waar de Russische D'treln ge reed stond op éen spoor, dat aanzienlijk breeder was dan de In de rest van Euro pa bestaande spoorwegbreedte. En wie eindelijk, na vele malen gevisiteerd en ondervraagd te zijn, in Hotel de I Europe te Sint-Petersburg, dat toen nog de hoofd stad was, belandde, had reeds In den Pezö korte geschiedkundige beschou wing moet ons uit de machine, nu een' nieuwe beperkende bepaling voor de bui tenlandsche correspondenten in Rusland is afgekondigd. Dezè in Rusland toch al' niet te welkome gasten hebben van de- persafdeeling van het Russische volks commissariaat van buitenlandsche zaken' een aanschrijving 'gekregen, dat zij voorts; aan de Russische hoofdstad niet mogen; verlaten, zonder -machtiging Van Bultèn-j landsche Zaken, En tegelijk; met die geenszins onbe langrijke ïriededeeling, komt het1 Sto'ck- hoimsche' dagblad' Aftenbladet", dat wel vaak goed is1 ingelicht,doch allerminst van sensatie vrij ihag heeten, 'ttiét de en in verschillende d'eelen van Zuid-Rus land. een volsl&gèn oproer zoü zijn uit gebroken. Arbeiders en boeren zouden de soldaten van het Sovjet-régime aanval len. aÜe spoorlijnen zouden door militai renzijn bezét en met soldaten overvuldé treinen zouden op weg zijn naar de be dreigde gebeden, die zich tegen Moskou hebben verzgt, met de opdracht, ten koste van glle.s den opstand in bloed 'te smoren. Wat dit door de eeuwen heen' in Rusland beteekend heeft, beseft hij het best, d\e in den wereldoorlog de toen nog Czaristische Russische soldaten met Russische machinegeweren in den rug tegen de Duitsch-Oostenrijksch-Hongaar- sche loopgraven heeft zien opjagen. De persafdeeling te Moskou weet beter en vertelt, dat dit alles een verzinsel is, dat het in de Oekraine en andere deelen van het uitgestrekte Russische rijk vol komen rustig is. Ons persoonlijk oordeel is, dat beide be richten onwaar, 'zijn. Volkpmen rust zal er wel niet zijn,' 'volslagep opstand waar schijnlijk evenmin. Het Russische bolsje wistische régime maakt een zeer moei lijken tijd door, toegestemd. Welke.Jphiro- peesche regeering van welken staat ook heeft daaronder niet te lijden? Aan Stalin en zijn medewerkers zullen de moeilijk heden van een wereldcrisis niet bespaard zijn gebleven. Zelfs in het rustige Neder land kan Dr. H. Colijn er van meepra ten! De langs één scherpe lijn geredi- Binnenlandse!! Overzicht» Indische aangelegenheden» h& De gevangenneming van Ir. Soe karno, Dr. H. Colijn dient Roestam Effendi van bescheid. De handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Rusland. De Indische regeering-heeft geweigerd met den heer Thamrin, lid van den Volksraad, ïn discussie te treden, In zake zijn bekend voorstel, tot de regeering vragen te mogen richten over de gevan genneming van Ir. Soekarno en de ver dere ietwat drastische maatregelen, die de Indische regeering genomen heeft, ten einde aan de revolutionaire beweging in Indië paal en perk te stellen. Wel heeft de Algemeene Secretarie aan den voor zitter van den Volksraad een uitvoerig schriftelijk antwoord doen toekomen, waarin den heer Thamrin op al zijn 13 vragen behoorlijk bescheid gegeven wordt. Maar in een mondelinge discussie ziet de regeering te Buitenzorg geen heil en het wil ons voorkomen, dat zij het gelijk aan haar zijde heeft. Met een man als den heer Thamrin in een bespreking te treden, heeftvoor een regeering, die zichzelf respecteert, geen zin. Maar de heer Thamrin geeft het van zijn zijde ook niet op en heeft nu bij den Volks raad een motie ingediend, waarin hij den Volksraad wil laten uitspreken, dat dit college de houding der Indische regeering door de niet-mondeling beantwoorde in terpellatie betreurt en het politioneel be leid van de Indische regeering afkeurt. Dit kon de heer Fruln van de Vader- landsche Club natuurlijk niet op zich laten zitten èri hij 'diende op zijn beurt, het van zijn zijde weet alleszins begrijpe lijke voorstel ihi t."motie van zijn mede lid van den Volksraad, den heer Tham rin, niet in behandeling te nemen. Hier botsen twee gansch verschillende wereld beschouwingen ernstig opeen. tiet zal tijd worden, dat de regeering te Buitenzorg er werk van maakt, aan de al d n niet vermomde revolutionaire leden van den Volksraad de verdere uit oefening van hun mandaat te ontzeggen. -;T ::X,- Na een succesvolle oceaanvlucht keert het luchteskader van Generaal Balbo vlieghaven Ostia terug, in de Romeinsche overigens wijdschen hall van het hotel den onafwijsbaren indruk, dat men onder niet onvriendelijk, maar toch nauwkeurig toezicht van de geheime Russische politie stond. Daargelaten het korte regime van Ke renski, toen wij van Stockholm, over Haparanda en Tornea, dwars door hel huidige Finland, dat toen nog deel van Rusland was, naar het herdoopte Petro grad zijn gereisd ici gezelschap van een der voormannen van de toen aan de macht zijnde Mensjewiki, waardoor een reeks van faciliteiten ons ten deel viel, die wij nu nog weten te waardeeren, zoo dat ons eigen oordeel vertroebeld Is en kwalijk zuiver mag heeten, is er in al de zestien jaren, sedert den moord van ]ekaterinenburg, in Rusland niets ver anderd. Lenln moge den zetel van de Bolsje wistische Russische regeering van Petro grad naar de al-oude hoofdstad, Moskou, hebben verplaatst, wijl eerstgenoemde stad te dicht bij 's lands grenzen lag en dus kwalijk was te verdedigen, er is niets veranderd, alleen heet de almach tige geheime staatspolitie thans G.P.Oe. Maar dat is dan gansch het verschil: andere letters. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat de buitenlandsche correspondenten der groote Europeesche dagbladen, die de verslaggeving van het onmetelijke Russische rijk voor hun rekening hadden genomen, vanuit Riga, Kowno, of Hel sinki (de Finsche naam voor de hoofd stad van Suomi, die de rest van Europa Helsingfors pleegt te betitelen) aan hun bladen, zoo eens per maand, seinden, dat Lenin was overleden. Dan juichten al de van zwart, over blauw, tot licht-rose ge tinte Europeesche couranten, want nu zou Rusland uit de klauwen van het Bolsjewisme worden verlost. Hier was de wensch de vader van de gedachte! Edoch, Lenin stierf niet, althans voor- loopig niet. En toen ook hij eindelijk wel stierf, gelijk wij allen eens zullen sterven, was er weinig reden tot juichen, want de toestand in Rusland was geconsolideerd, Stalin volgde Lenin op en er was in i Rusland in feite niets veranderd. geerde Duitsche pers is natuurlijk una niem in haar oordeel over de toestanden in Rusland, hetgeen, naar onze onbe scheiden meening, alleen bewijst, dat Ber lijn over de door Moskou gevolgde poli tiek in hooge mate ontstemd is. Geen wonder, want de verdragen van Sovjet- Rusland met Frankrijk, met Polen en met de Kleine Entente hebben Duitschland zoo volkomen geïsoleerd, fiat die ont stemming vap Berlijn, zoo spoedig de Wilhelmstrasse daartoe een kans kreeg, tot uiting in de Duitsche pers moest ko men. Nu is de gelegenheid er eindelijk, één druV op den knop van het voortr r- felijk en „einheitlich" werkende Duitsche pers-apparaat, en van Westfalen tot Ko ningsbergen gaat Rusland en de Sovjet- regeering een wissen ondergang tegemoet. Dat er op het huidige oogenblik in Rusland iets broeit, zij gaarne toege stemd, maar er Is in datzelfde groote Rusland op den dag van heden nog geen macht aan te wijzen, die het Sovjet régime zou kunnen verdelgen, omdat die regeering maar al te goed er voor zorg heeft gedragen, dat alle macht en alle wapenen, alle vliegtuigen, alle machine geweren en alle pantserauto's zijn in handen van de Sovjet-autoriteiten en van de trouwste troepen, die door dik en dun de huidige Russisch machthebbers zullen s'.-anen. In den jare 1933 is geen revolutie kans van slagen beschoren, zoo de opstande lingen niét over machlnegewert'n i 'pantserauto's' beschikken. Nog 'Ib den zomer van hef jaar '^17'hebbén dè Bol- sjewiki bij hun eerste misluktepoging Kerenski ten val te brengen, dit op bloe dige wij-e aan den lijve ondervonden. Dacht men nu héusch, dat de Moskou- sche heeren die harde les, op de Newski- Prospect te Petrograd in Juli 1917 ge leerd, nu reeds zouden hebben vergeten? Er broeit wat in Rusland, maar men juiche niet te vroeg over den val van het Bolsjewisme daar te lande. Lenin is ook niet gestorven aan het eerste tele gram, dat zijn overlijden meldde! De Indische regeering zal daarbij te rade kunnen gaan bij de Ncderlandsche regee ring, die een wetsontwerp heeft ontwor pen, waarbij zij de bevoegdheid zou krij gen aan leden van vertegenwoordigende lichamen, die handelen in strijd met de door die leden afgelegde eeden en belof ten» de uitoefening van hun mandaat te ontzeggen. Mocht de Indische regeering er toe kunnen besluiten, een dergelijk voorstel te doen, dan kan' het welhaast niet an ders of de heer Thamrin zou een van de eerste leden van den Volksraad zijn, die van deze bepaling zou kunnen pro- fiteeretl» waardoor de Volksraad opeens verlost zou zijn van een lid, dat het klaarblijkelijk met den afgelegden eed, of met de afgelegde belofte, niet al te nauw hpeffc genomen. Het is den Nederlandschen minister president van Koloniën, Dr. H. Colijn, beschoren geweest, kort en bondig te toonen, hoe zijn houding is tegenover erkend revolutionaire leden van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, zooals de heer Roestam Effendi, die aan den minister over de gevangenneming van Ir. Soekarno en de maatregelen van de In dische regeering, ter beperking van het vergaderrecht Van uiterst linksche poli tieke partijen in Indië, vragen had ge steld. Inderdaad heeft de heer Roestam Ef fendi het antwoord thuis gekregen, maar -het is de vraa'g, of antwoorden als: „Om dat de' Indische regeering een en ander noodig oordeelde; Neen: Onbekend: Neen", waarmede Dr. H. Colijn heeft volstaan, wel voldoende waardeering bij den heer Roestam Effendi hebben ge vonden. In ieder geval bewijst deze wijze van afdoening van de gestelde vragen, dat onze nieuwe minister-president meer c1 n beu is van het eeuwige vragen van revo lutionair getinte kamerleden. En ons zou het allerminst verbazen, mocht het wets ontwerp tot wering van al te linksche kamerleden tot stand komen, dat de heer Roestam Effendi zijn allerlangsten tijd kamerlid zal zijn geweest. Reeds vroeger hebben wij er op ge wezen, dat het voor de Nederlandsche regeering, in het bijzonder voor den mi- nist.er van buitenlandsche zaken, geen zin heeft, nog langer hardnekkig de erken ning de jure et de facto van dé Russisc' e Sovjet-republiek tegen te werken. Sedert ongeveer een jaar verleent de Nederlandsche regeering een staatsgaran tie voor de levering van artikelen aan Rusland door Nederlandsche fabrikanten en wel tot een bedrag van 50 van de vordering, die de Nederlandsche leveran cier op Rusland heeft. De regeering is tot dezen maatregel overgegaan o.a. uit overweging, dat men op die wijze een deel van de Nederlandsche nijverheid aan Werk kon helpen, zonder welke ga rantie van de regeering zij waarschijnlijk verplicht zou zijn een gelijk bedrag, mis schien nog wel een grooter bedrag, aan werkloozénsteun uit te keeren. De mogelijkheid van een handelsver drag tusschen Rusland en Nederland is in studie genomen door een commissie, waarin vooraanstaande personen uit het bankwezen, uit de scheepvaart, uit den landbouw en uit den handel in koloniale waren zitting hebben. Binnen zeer korten tijd is het voorstel van deze commissie te verwachten, een vertegenwoordiger der Nederlandsche regeering op handéls- gebied naar Rusland af te vaardigen. Aan dezen persoon zal de opdracht wor den verstrekt, te Moskou met de Rus sische regéering te onderhandelen 'óver het sluiten van een handelsverdrag tus schen Nederland en Rusland. Ook om trent den te zenden persoon is men het reeds Vrijwel eens geraakt, zoodat diens vertrek binnen niet al te langen tijd is te verwachten. Wat nu den invoer van Rusland in Nederland aangaat, deze bedroeg in 1932 nog 36 millioen gulden, waarvan aan hout alleen 27 millioen gulden. In dat zelfde jaar voerde Nederland naar Rus land slechts een bedrag uit tusschen en 5 millioen gulden, waarvoor echter door de Russische regeering wissels wer den afgegeven met zeer langen looptijd, zelfs van anderhalf, twee en twee-en- een-half jaar. Daar Rusland voor de door de Rus sische regeering in Nederland ingevoerde goederen contante betaling eischt, springt het nadeel voor den Nederlandschen han del, die dit als meten met twee maten moet gevoelen, zeer scherp in het oog. Voor dch afgevaardigde van de Ne-' derlandsche regeering naar Moskou, zij het dan nog geen gezant, doch een han delsvertegenwoordiger, is dus voldoende werk te verrichten, om zijn uitzending in ONZE PORTRETTLNLj Carlos Manuel de Cespedes, de nieuwe Cubaansche president. ieder opzicht te rechtvaardigen. Kan dan ten slotte de minister van buitenlandsche zaken, Jhr. de Graef, het over zijn hart verkrijgen het al te een zijdige standpunt van zijn beide voor gangers, Jhr. van Karnebeek en Jhr. Bee- laerts van Blokland, te laten varen, dan kan het welhaast niet, anders, of pok Ne derland krijgt een klontje uit dè Russi sche pap te verorberen. En moge dit al geen groote portie zijn, in ieder geval is het voor den Neder landschen handel beter dan op een leeg bord te moeten blijven kijken. -JK- Sjaak van Egmond, onze populaire wielrenner, behaalde in Parijs het wereldkampioenschap in de amateur-klasse. Belasting op kort haarl Te Wartenburg (Ver. St.) moeten .óuwen en meisjes, die het haar kort dragen, een belasting van 12.per jaar betalen! Als ze getrouwd zijr wordt dat bedrag verdubbeld. Goed afgeloopen! Een doove geoloog, van Soelen, heeft in Zuid-Afrika een onaangenaam avon tuur beleefd. Hij had een v -attenzwijn aangeschoten en volgde het spoor io een boschje, waar hij zich plotseling tegen over drie leeuwen bevond, die bezig wa ren het zijn te verscheuren. Van Soelen had nog maar vier patronen, doch onver schrokken vuurde hij en slaagde er wew kelijk in alle drie leeuwer te dooden. WEEKPRAATJE. WEERZIEN. Welhaast iedereen kent de ontroering, die een plotseling weerzien in een men- Schenlëven kan-doen-ontstaan, Een weer zien kan iets tragisch zijn, maar kan vaker nog aanleiding zijn tot een diepe, grootsche, innerlijke vreugde. juist in de vacantiedagen komen we dikwijls voor ongedachte' en niet ver wachte ontmoetingen te staan, zien wij oude vrienden én oude l>ekenden terug, die wij nimmer meer dachten te ont moeten. Ja, in uren van stille overpein zing wijlden onze gedachten wel eéns bij dat verleden, waarin die vrienden en be kenden een plaats in ons leven innamen, toen wij ze dagelijks ontmoetten, toen wij ook dagelijks met hen van gedachten wisselden, wij niet meer de ontroering van het herhaalde weerzien gevoelden, omdat wij de voortdurend weerkeeren- de ontmoetingen iets vanzelfsprekends vonden. Maar toen kwam plotseling het af scheid, een gedwongen, pijnlijk afscheid soms, omdat zich een wig van niet meer willen of niet meer kunnen begrijpen tus schen ons en hun leven inwrong. Een afscheid, dat dikwijls voor eeuwig werd genomen, althans het was de heilige overtuiging, dat het voor eeuwig bedoeld was. Wij nietige menschen, die een af scheid voor eeuwig sluiten, alsof wij over de eeuwigheid hebben te beslissen! Niets van wat wij menschen bedisselen is eeuwig. Wonden genezen, haat verflauwt en menschen, van wien wij voor eeuwig af scheid dachten te nemen, willen wij na jaren, als andere stormen over ons leven gewaaid hebben, weer eens gratig terug zien, omdat het goede, dat we eens niet hen samen beleefden, nog niet bedolven blijkt te zijn onder het stof van den voortjagenden tijd. Laten we eerlijk zijn, wij allen hakeu in het diepst van ons wezen alles wat vroeger schoon en goed in ons leven was terug te zien. Het is het goede en schoone, waarvan we eigenlijk nimmer afscheid willen nemen, dat we onze levensdagen lang met ons .meedragen. Soms leidt dit meedragen van beelden uit het verleden tot tweeslachtigheid, die veel moeilijkheden teweeg brengén. Maar moeilijkheden; ook in ons'zieleleven, zijn er om overwonnen te worden en een weerzien te ontloopen, omdat er moei lijkheden, we erkennen dadel;,k, vaak schier onoverkomelijke moeilijkheden aan verbonden zijn, dat ware een lafheid jéqens ons zelf. Een weerzien kan een der machtigste oogenblikken van ons leven zijn, en kan komen als een onwezenlijke, fantastisch schoone droom. Een weerzien kan het leven opnieuw waarde geven. En daarom, laat nimmer uw laatste woord jegens wien ook zijn: vaarwel. Zeg altijd, ook al tou het de grootste moeite kosten: Tot weerziens!

Soester Courant | 1933 | | pagina 4