m 56# jdnze goedkoope patronen. stoken komt natuurlijk middenvoor, ter wijl deze ruimte weer in tweeën wordt verdeeld, waarvan ieder vierde deel dan juist onder den arm valt. Nu rimpelt u de ruimte en het is eenvoudig deze nu over een vierde gedeelte tamelijk gelijk te verdeelen. Dit is de gemakkelijkste manier. Een heel klein directoirtje in dezelfde stof als het jurkje geeft aan uw kleintje iets verzorgds. Patroon verkrijgbaar a 58 ets. (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). En nu onze zoon! No. 579 laat u een bloesje zien van dezelfde gestreepte ka toen, als waarvan zijn zusje een jurkje heeft, terwijl ook het kraagje eender is, daarom kunt u natuurlijk beter een piqué kraagje nemen, omdat onze zoon toch moeilijk met een kanten kraagje uit kan gaanEen korte mouw, waarvan de man- chetstreep in dezelfde richting loopt als de streep van de mouw zelf, geeft iets vlugs aan het bloesje. Ook broer heeft een sluiting middenvoor met kleine knoopjes. Het broekje, dat genomen wordt óf in de lichte óf in de donkere kleur van het katoen is opgeknoopt en bestaat uit een gesloten voorpandje en een gesloten aohterpandje, terwijl het broekje op zij met een knoopje en knoops gat sluit. Op de bloese zijn zes knoopjes aangebracht, terwijl het broekje acht knoopsgaten heeft, omdat bij de zijkan ten er twee knoopsgaten op elkaar vallen. Om te zorgen, dat de knoopen niet da delijk inscheuren, zetten wij eerst een klein stukje band aan den achterkant en bevestigen dus aan het katoen van het bloesje en tevens aan den band het knoopje. Patroon verkrijgbaar a 58 ets. (Laan van der Meerdervoort 45a, Den Haag). BABY-SCHOENTJES. Het vraagstuk van de kinderschoen tjes heeft m den tegenwoordigen tijd de volle aandacht van de pedicures. De onmogelijkste schoentjes, welke de kin deren vroeger jaren 'droegen, zijn geluk kig vervangen door schoentjes van zeer zacht leder, die toch voldoende stevig zijn om den voet te steunen, maar die te vens zoo zijn gebouwd, dat zij nergens drukken of de voetjes knellen. Want juist die kleine voeten zijn zoo gevoelig en zoo gemakkelijk te bederven en onze kleinen zouden daar de dupe van worden. Vroeger gold algemeen, dat kleine kin deren hóoge laarzen moesten dragen vanaf dat zij loopen konden tot dat zij ongeveer veertien of vijftien jaar oud waren. Want, zoo redeneerde men, als men kinderen op lage schoenen laat loo pen, dan hebben zij geen steun, en dan zakt de voet uit. Men is daar de laatste jaren heelemaal van teruggekomen. Wel zijn de schoenen voldoende stevig, maar zij zijn zoo ge maakt, dat zij den voet ook niet te veel afsluiten, zoodat de voet geregeld met de lucht in aanraking komt, waardoor warme voeten worden voorkomen. De schoenen zijn zeer gemakkelijk van pasvorm, de flinke breede neus biedt plaats voor alle teenen en wel zoo, dat het kind zijn teenen er zelfs in kan be wegen. Op onze teekening ziet u twee paar schoentjes. Het bovenste paar is bestemd delijk de manier, waarop nu het papier moet worden gevouwen, n.1. de lijnen, welke van punt tot punt loopen, moe ten naar buiten worden gevouwen, ter wijl de stippellijnen juist naar binnen worden gevouwen. Op de tweede teeke- ning ziet u de buitenste vouwen en daar- tusschen de twee andere. Het uitsteken de halve cirkeltje bij het eerste figuur dient om de koorden aan te bevestigen, waarmede de lamp moet worden opge hangen, anders zoudt u in het papier zelf gaten moeten maken, wat niet be vorderlijk is voor de sterkte van uw kapje. Bij het vouwen van de stippellijnen moeten wij er op letten, dat wij de vou wen niet precies tot het midden laten doorloopen, omdat het papier daar dan te veel vouwen bij elkaar krijgt. Het pa pier, dat hier wordt bedoeld, is niet zoo sterk, dat het zooveel vouwen kan heb- [Patronen (in de maten 4250 k 58 ctsy) kunnen per giro (126025), per postwissel of per brief worden besteld bij de Re dactrice Damesrubriek, Laan van Meer dervoort 46a, Den Haag. Maat en num mer van het gewenschte model s.v.p. duidelijk vermelden! De gevraagde pa tronen worden binnen drie k zes dagen aan de aan vraagsters toegezonden. EEN GESMOOKTE JAPON. Het komt niet veel voor, dat de dames een japon dragen met smockwerk ver sierd. Een blouse ziet men wel een enkele maal. En toch is het altijd iets bij-zonders. No. 570 geeft u een dergelijke japon te zien. Zij is gemaakt van materiaal met Om het middel wordt een ceintuur ge dragen van dezelfde stof als de japon en sluitende met een kleine fantaeiegesp. Op het rechter rokpand is een zak aan gebracht, deze kan, als men de japon voor meer gekleed wil gebruiken, ook achterwege blijven. De plooien worden als de japon heele maal klaar is, eerst even met een groo- ten rijg® teek geregen, daarna aan den binnenkant en buitenkant der japon ge perst, terwijl men er op moet letten, dat de plooien naar onderen toe iets dieper worden ingenomen. Hoewel deze japon een plooirok heeft, maakt zij toch slank, juist omdat de plooien hun meerdere diepte van binnen krijgen. Hoewel smockwerk ziob niet voor al te zware figuren leent, kan een iets gezette vrouw deze japon wel dra gen, hoewel zij zich meer eigent voor een slank figuur. Patroon verkrijgbaar 58 ets. (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). voor kinderen, die Het is een tiefje, dat open ia de voet lucht kaai zijn recht en zonder ihoeft een Hein kind nog met ben. Het riempje, dat met een sluit, ie, zooals u ziet, tamelijk De schoen mag niet te Hein, maai min te groot zijn, omdat dan het in den schoen heen en weer door eeltvormdng zou kunnen De Heine zou dan pijn aan zijn voeten krijgen en daardoor ongedurig en hui lerig worden, terwijl wij niet zouden we ten, waarom het kind zoo lastig is. liet u daar dus steeds op. Het onderste paartje is (het moctóS- sin-tj-e van wit zacht glacéleer en om zoomd door een zijden strookje, terwijl de sluiting wordt gevormd door een zij den lint, dat door de daarvoor aange brachte openingen wordt geregen. Een Heine strik op den ten dient uitsluitend ter versiering. Dit soort schoentje is uitsluitend be stemd voor kinderen, die nog niet kunnen loopen, alleen mag liggen of juist begin nen te kruipen. Zij dienen alleen om de voetjes warm te houden maar niet om ze steun te geven; vandaar, dat ook aan' den hiel heelemaal geen stevigheid fe' aangebracht, evenmin als aan den tee& Trouwens de sluiting met een zijdeni lintje toont al duidelijk aan, dat het geen! loopschoentje is. Zoodra onze Heine gaat staan, moeten wij deze schoenen niet meer laten dragen en andere aandoen!, want n kunt nog beter nw kind op bloote voeten leeren loopen dan op deze soort van slofjes. Bloote voeten vindt een Mud zelf altijd heerlijk, alleen moeten wij er op letten, dat de vloer goed schoon ïb en! er niet hier of daar spelden of andere' gevaarlijke dingen op den grond liggen. Bloote voeten is uitstekend ais onze baby in zijn bos speelt en zich aan den rand wil optrekken. Hij staat dan op zijtt matrasje en kan zich dus niet bezeeren, Bloote voetjes i® ook uitstekend als wij met onze kleine gaan rijden en hij dus in den wagen ligt. Dit geldt vanzelfopres kend alleen voor wandelingen bij warm1 weer en niet bij wind of regen, zelfs abiS het zomer. glad is genomen. Het rechtervoorpand evenwel heeft een lang heupstuk, bijna tot aan de knie en daaronder een stuk met twee diepe stolpplooien, die puntig aan het heupstuk zijn bevestigd. De inkijk van de mouw wordt met een aardige gebloemde voering afgewerkt, terwijl de omtrek van de mouw met een schuine bies wordt afgezet. Ook de re vers en de ha-Is worden met een schuin biesje omgezoomd. U ziet, een keurige japon, waarvan u veel plezier zult hebben. Patroon verkrijgbaar k 58 ets. (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). OVER HET MAATNEMEN, Daar verschillende dames bij het Be stellen van een patroon niet precies we ten, welke maat zij moeten bestellen, laten wij hieronder even de grondmaten volgen. Maat Bustewijdte Heupwijdte 40 92 100 c.M. 42 100 104 c.M. 44 108 110 cty 46 112 116 48 120 124 c.M. Ö0 126 130 c.M, EEN PRAKTISCHE JAPON VOOR AANSTAANDE MOEDERS. Het is voor aanstaande moeder» meestal zeer moeilijk om een gemakke lijk zittende japon te hebben, die teven» geHeed ie. No. 567 geeft u een dergelijke japon een heel Hein ruitje of met een Heine pieds de poule bedrukt. Om de japon te maken gaat men als volgt te werk. U knipt eerst het beleg stukke, dat wil zeggen, het gedeelte, dat van boven bij de schouders zit. U zet de beide voorstukken aan het rugpand en hebt u de heele pas. Het goed voor de japon zelf wordt zon der naad en tot aan den zoom toe ge knipt. Van boven is de ruimte iets minder en loopt naar onderen toe wat wijder uit. Deze meerdere wijdte wordt in de plooien verwerkt, die eveneens naar onderen toe iets breeder worden. De bovenrnimte moet nu aan het be legstuk worden gezet. Men begint eerst met het goed van de japon dicht te stik ken en laat den naad midden achter val len, of u knipt het voorpand en het ach-, terpand en maakt de beide zijnaden eerst dicht. Dit laatste is mooier, omdat u dan van achteren in het midden ook een platte plooi krijgt zonder naad. Nu verdeelt u de ruimte van het voor pand. Als deze ruimte verdeeld is, het geen u doet door een rijgnaad te .maken, waarvan alle steken even groot zijn. Deze rijgdraad wordt ingetrokken, de ruimte verdeeld en het belegstuk er op genaaid. Nu hebt u dus een gerimpeld stuk. "Wij hechten nu twee plooitjes te samen, ste ken den draad naar achteren, hechten de volgende twee plooitjes samen enz. tot alle ruimte is verdeeld en de plooitjes vast zitten. Nu hechten wij af en beginnen weer bij de eerste plooitjes. Een centimeter er onder gaan wij nu hechten, maar ver springen een plooitje, het eerste laten wij du® liggen, hechten twee en drie sa men. enz. Dan beginnen wij weer van voren af aan, weer een centimeter onder den tweeden toer, nemen nu weer het eerste en tweede plooitje, derde en vierde, enz. TJ ziet nu, dat er in het smockwerk een patroon ontstaat, een ruitvorming, die heel aardig aandoet. TJ kunt bet smock werk zoo breed maken als u het zelf wilt, maar niet smaller dan van het be legstuk tot onder den arm. Is het smock werk Haar, dan zetten wij de mouw in. De mouw bestaat uit twee deelen, het bovenste is van de stof der japon, het onderste van de witte zijde van den kraag, terwijl op de scheiding een wit zijden manchetje is aangebracht. De mouw loopt naar den pols toe" smal uit en is afgewerkt met een eenvoudige schuine bies. De hals wordt afgewerkt met een eenvoudig kraagje, waar een Hein strikje onder uitkomt. Mocht de halsopening te nauw zijn om de japon te kunnen aantrekken, wat meestal wel niet het geval zal zijn, dan doet u het best een klein splitje van vo ren in het smockwerk open te laten. TJ verdeelt door het voorpand in tweeën en de ruimte komt aan iedere helft van het belegstek. Dit splitje kan men heel eenvoudig met een lintje sluiten. De zoom van de japon wordt eenvou dig ingeslagen. VOOR DE KLEINTJES. EEN ZES-PUNTIGE LAMPEKAP. i.i ben en u loopt de kans, dat het dan uit scheur t. Inplaats van een halven cirkel ter bevestiging der koorden, kunt u ook met een schoenmakerstang nestelgaabjes in het papier laten aanbrengen, natuur- Ljk op de plaatsen tusschen de stippel lijn in. TJ krijgt dan zes nestelgaatjes, waardoor koorden worden gehaald, die aan den binnenkant een knoopje hebben, zoodat zij niet door de gaatjes kunnen wegschieten. De zes koorden nu worden twee aan twee op voldoende hoogte teMp men gedraaid, zoodat u drie koorcföh. overhoudt, welke aan de kap werden be vestigd. Is de plafonnière van steen, dan kan men heel gemakkelijk drie kleine oogen in het plafond draaien en ieder koord door een der oogen trekken en vastma ken. De koorden moeten natuurlijk alle maal juist even lang zijn, anders komt uw kapje scheef te hangen. rever en het rechter voorpand heeft een groote iets klokkende rever, terwijl de japon geen kraag heeft. Een paar buste naadjes zorgen voor het model. De mouw is driekwart lang en tamelijk wijd, wat gemakkelijk zit, terwijl de onderarm bij het uitgaan woTdt bedekt door de kap van onze tegenwoordige handschoenen. (Bij koud weer kan de linker rever, die aan den omgeslagen kant een kleine drukker heeft, hoog gesloten gedragen worden, terwijl een Hein vestje is aan gebracht voor het geval u beide revers open wilt dragen. Een paar zijden of lederen bloemen te gen den rechter schouder aan geven aan de japon iets gekleeds. De rok bestaat uit de beide voorpanden en het achter pand. Het achterpand is geheel glad, ■terwijl het linkervoorpand eveneens De mode voor onze kleintjes is evenals die voor de vrouwen en meisjes aller aardigst. Kijkt u zoo'n snoezig jurkje eens aan als No. 568 u te zien geeft, die kleine meid met die snuitige ballon mouwtjes en dien grooten strik om het middeltje en dat platte belegstukje. Voor het jurkje is gedacht een katoe nen stofje met een streepje of een klein bloempje bedrukt, terwijl het halsje i3 afgewerkt met een bobbykraagje van wit piqué of bant. Het jurkje is gemakkelijk te maken. Het bestaat uit een schouderstukje, waaraan eenvoudig de geheele ruimte van het jurkje ruim wordt aangezet. Een klein splitje van voren, sluitende met Heine aardige' fantasieknoopjes, geeft de kleine gelegenheid in en uit haar jurk je te komen. Om de ballonmonwtjes mooi in hun model te houden, zetten wij ze op een voeringmouwtje en rimpelen dan den onderkant aan den onderkant van het voeringmouwtje, daardoor ka-n de ballon niet zakken en de ruimte blijft altijd een der verdeeld. Een breede ceintuur, welke tamelijk lang moet zijn, sluit op den rug met een grooté vlinderstrik. Qm de ruimte van het jurkje mooi over dé ruimte van het belegstukje te verdeelen, steken wij eerst een speld in hefc midden der stof. De beide kanten worden eerst vastge- stikt, zoodat u een ronde lap krijgt. De naad valt nu middenachter, deze zet u even op het belegstukje vast, dan de »£eld, die wij in het midden hebben ge- Inplaats van de gewone steenen pen delkapjes kan men voor weinig geld zelf aardige kapjes maken met z.g. indirect lioht. Wij koopen voor dit kapje geen duur perkament, maar schaffen ons van dat aardige bewerkte papier aan, dat u in een zaak, waar etalage-papieren wor den verkocht, krijgen kunt. Het papier is niet erg doorschijnend, maar dat is ook niet de bedoeling, omdat het licht juist tegen het plafond moet worden teruggekaatst en dan zoo zijn schijn in de kaoner moet werpen. U ziet dan wel het verlichte kapje, doch in hoofdzaak alleen de kleur en de bedrukte motieven. TJ rekent eerst uit, hoe groot u het kapje hebben wilt en maakt dan een zeshoek, waarvan dus de straal de door u gewenschte grootte heeft. Op d© eerste teekening staat heel dui- (Ee zien van donkerbruine of donkerblau we crêpe de chine of van een dunne [wollen stof gemaakt. De japon is, zooals u ziet, in twee prentjes weergegeven. A. is de japon zoo als zij er uitziet bij het dragen en B. geeft te zien op welke manier u haar sluit en gemakkelijk wijder kimt maken. De beide voorpanden zijn los als bij een mantel, maar zij zijn zoo breed, dat zij bijna heelemaal over elkaar heen val len. Op B. ziet u, dat het linkervoorpand vast is gemaakt aan een rechter zijnaad en dat de kant van het voorpand bijna geheel om het middel heen sluit. Ditzelf de is het geval met het rechter voor pand, dat sluit met een tamelijk breeden strik in den linkerzijnaad. 'Door den grooten overslag behoeft n piet bang te zijn, dat de japon wijkt of dat u bij het zitten last "zult hebben van het weg zakken van het linkervoorpand. In de laatste maanden kunt u even bo- yen de kniehoogte op de gewenschte maat nog een extra binnensluiting aan brengen, zoodat u den geheelen tijd een keurigen japon hebt. Zooals u op A. ziet, is het middelstuk heel eenvoudig. Het bestaat uit twee Toorpanden en een glad rugpand. Het linkervoorpand heeft een Heine

Soester Courant | 1933 | | pagina 2