msm, Mensch en Machine. -31- Buitenlandsch Overzicht Omstreeks de eeuwwisseling, toen de irachlne haar intocht in de bedrijven deed. kon men van werknemerszijde heftige verwijten hooren ban het adres van de werkgevers die deze machines in hun fabrieken plaatsten en daarbij dikwijls personeel moesten ontslaan. De machine nam de plaats van den mensch in. Spoedig daarop bleek, dat ae machine juist werkgelegenheid schiep en toen de mechaniseering overal haar beslag had gekregen, bestond er overal gebrek aan arbeiders. Wat zich tusschen 1900 en 19!5 afspeelde in Europa ziet men zich een ware honger naar fabrieksarbeiders thans herhalen in Sovjet Rusland, waar heerscht en de fabrieken, die langzamer-1 hand gemoderniseerd worden, handen te korc komen. Maar het industrialisatie proces, dat in Rusland nog in een ont wikkelingsstadium verkeert, is in West- Europa en in Amerika reeds afgeloopen. De industrie is er zoo geperfectionneerd, dat een werkstuk, waarover men in 1915 nog 100 deed, thans slechts 1, zegge een uur arbeid verlangt, dank zij de in- genieuse machines, welker werklust en paciteit schier geen grenzen kent. Niemand zal het wmen of kunnen ontkennen, dat de machines er zijn voor den mensch, om het den mensch gemak kelijk te maken, om het bestaan te ver aangenamen. De machine bracht een ware revolutie teweeg ir: de productie methoden, een revolutie, die over het algemeen als vanzelfsprekend geaccep teerd werd. Maar de ontwikkelingsgang van het mechaniseeringsproces hield geen gelijken tred met de werkverdeeling onder de arbeiders, die de machine5- moesten bedienen en het gevolg ervan is de crisis, waar we op het oogenblik middenin zitten. Ruw geschat telt de wereld op het oogenblik dertig millioen werkloozen. Van deze dertig millioen zullen er, ook weer volgens een ruwe -schatting, waarschijnlijk tien millioen niet meer in het productieproces kunnen worden opgenomen, omdat de moderne machines bij een gelijke en zelfs nog verhoogde productie het zonder hen af- ku-^cri. Zoo staan de zaken ervoor. nn van de ingewikkelde sociale en economische beschouwingen, die een helder inzicht in de ware toedracht be lemmeren. Scherp treedt hier aan het licht de tegenstelling: mensch en ma chine. En het schijnt waarheid te wor den, wat in het begin van deze eeuw- gezegd werd, dat de machine den mensch het brood uit den mond stoot. De ma chine heeft het psychisch, maar ook het psychisch vermogen van den mensch voor een groot gedeelte buiten werking gesteld. Op welk gebied men ook zijn blikken werpt, overal heeft de machine haar intrede gedaan en een groot ge deelte van het menschelijk arbeidsver mogen uitgeschakeld. Maa. van de menschen, die de machines bedienen wordt hun volle energie verlangd, deze wordt niet, zooals logisch zou zijn ge weest, over meerderen verdeeld. Thans is het zoo gesteld, dat een gedeelte der menschen voor een ander gedeelte, dat noodgedwongen niets raag doen, moe! werken. Immers, de werkloozen moeten ook leven, al ziet het er naar uit, da( zij straks als kanonnenvleesch zullen worden gebruikt. Dit klinkt wel heel schril, maar helaas, alle feiten wijzen in die richting. Want een oplossing voor het geweldige probleem van een rede lijke werkverdeeling stuit nog op zoo tal rijke bezwaren, dat we er de eerste jaren nog niet op zullen kunnen rekenen, on danks het meer dan dringende, van deze aangelegenheid. Nog kibbelt men in Génève over een veertigurige werk week, maar het staat al vast, dat men zonder tot overeenstemming te zijn ge komen, straks weer uit elkaar zal gaan. Aan den controverse machine-mensch wordt op het oogenblik nog geen, of te weinig aandacht geschonken. En toch lijkt het ons de eenige manier, het crisis probleem uit den technischen gezichts hoek te bekijken. Steeds duidelijker wordt het aan hen, die willen zien, dat, zoo men niet spoedig tot een oplossing komt, de wereld een algeheele ineenstorting nabij is. De auteur Oswald Spengler, die in zijn boek „Untergang des Abend- landes" vele jaren geleden reeds den ondergang van de huidige Europeesche beschaving profeteerde, en dien men eens uitlachte, schijnt gelijk te zullen krijgen. Want, helaas, het ziet er niet naar uit, dat de mensch tijdig tot bezinning komt. De machine, die eens werd uitgevonden om de gemeenschap te dienen, dreigt haar ondergang te zullen bewerkstelligen, omdat men het over de bediening ervan niet eens kan worden. De ontwapeningsconferentie gaat eer beginnen. Controle op de oorlogsbegrootingen? Toe nadering tusschen Griekenland en Turk"- Straks gaat te Genève de voorstelling weer beginnen, hoe men de Ontwape ningsconferentie in den grond kan boren. Om deze mogelijkheid onfeilbaar te la ten werken, hebben de heeren, die het heft in handen houden, te Parijs een voorconferentie gehouden, waar Paul Boncour, de Fransche minister van bui- tenlandsche zaken, zoowel Henderson. voorzitter der Ontwapeningstragedie, als de andere Engelsche autoriteiten, bouw, alle mogendheden .onder een hoedje vangen. Dat gaat nu eenmaal nog niet. Beter ware het ongetwijfeld van de verschillende landen, zoo zij het voorbeeld van Griekenland en Turkije volgden, die na tientallen jaren van strijd eindelijk elkaar schijnen te hebben ge vonden. Nog lange, lange jaren na het eindi gen van den wereldoorlog hebben Tur kije en Griekepland samen geducht over hoop gelegen. Nadat Griekenland van Turkije het grootste deel van Westelijk Klein-Azië had opgeëischt, hetgeen uiter aard de nieuwe Turksche regeering van Moestafa Kemal, die naar Angora was. verhuisd, weigerde, vielen de Grieken Klein-Azië binnen. Dat was in het jaar 1919. Ver van eigen basis verwijderd, had Moestafa Kemal den moed en volg- Binnenlandsch Overzicht De beklaagden in het brandstichtingsproces. Boven links Marinus van der Lubbe, boven rechts Georgi Dimitroft. Onder links Blagoi Popoff, midden Wassil Taneff, rechts Ernst Torgler. Lord Tyrrell, ambassadeur van het Hof van St. James te Parijs, onderstaatsse cretaris Eden en Cadogan, vertegen woordiger van Engeland te Genève, heeft ontvangen. Henderson 'is doorge- treind naar Genève, Eden is naar Lon den gevlogen, om daar aan Mc Donald verslag uit te brengen, en alles is bij het oude gebleven. Ook trekt het de aandacht, dat Nor man Davis, de gedelegeerde van Ame rika ter Ontwapeningsconferentie, be zoeken heeft gebracht aan Paul Bon cour en aan den Franschen minister-pre sident, Daladier. En dan inag men ook het bezoek van den Franschen ambas sadeur te Berlijn, Frangois Pouget, bij Daladier met vergeten. En waarover hebben al die besprekin gen natuurlijk geloopen? Over Duitsch- land, dat van de besprekingen was uit gesloten. Het Duitsche voorstel te Ge nève is begraven in onwil en misver stand van Frankrijk en de landen der kleine Entente. Nu tracht men de lek gevaren Geneefsche Ontwapeningsconfe rentie te Parijs weer wat op te kalefate ren. Maar zonder daarbij aan eigenlijke ontwapen''" i te denken, omdat er geen Fransche r.'teering denkbaar is, die te gen de macht van de Fransche leger- autoriteiten en tegen den wil der Fran sche politieke partijen zou kunnen op roeien. Frankrijk heeft nu een keurig en han dig uitwegje gevonden: doorloopende. automatische controle op de oorlogsbe grootingen van alle landen. Nu, dat vinden, zoowel Amerika, als Engeland, uitstekend, maar dan tegelijkertijd ook beginnen met vermindering van bewa pening. Maar, eilagie, dat is nu juist het eenige, wat Frankrijk niet begeert. Een oud Romeinsch theater» Op den heuvel van Fourvières bij Lyon, waar den laatsten tijd zooveel groote aardverschuivingen hebben plaats gehad, heeft men bij het plaatsen van stutsels de overblijfselen gevonden van een reusachtig Romeinsch amphitheater, dat plaats bood aan meer dan 20.000 toeschouwers. Het is veel grooter dan de arena's van Nuries en Arles. Ver- tnoedelijk zijn hier in 177 na Christus de bekende martelaars van Lyöfl yooi ie leeuwen geworpen. Von Neurath, de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, heeft te Ber lijn duidelijk te kennen gegeven, dat Duitschland niet langer wil wachten met de inlossing van de belofte te Versailles gegeven. Duitschland zou ontsnappen dat is nu al meer dan tien jaren ge leden grondig gebeurd. Daarna zouden de overwinnaars in den wereldoorlog tot ontwapening overgaan. Tot nu toe is de oude Entente daarmede volkomen in ge breke gebleven. De keuze voor de En tente is dus,, volgens Von Neurath, de volgende: Zelf ontwapenen, of Duitsch land vrijheid van bewapening te geven? Daaraan denkt geen mensch op de Quai d'Orsay, geen mensch ook bij den Franschen Generalen Staf. Nu tracht Mussolini alles weer in goede banen te geleiden door aan te bevelen, dat de voorloopige onderhandelingen dienen ge voerd tusschen Frankrijk, Engeland, Ita lië en schrik niet Duitschland. Ja, als men nu te Parijs maar op dat be middelingsvoorstel van den „Duce'* wil de ingaan, had men, zoowel Duitsche gevoeligheden ontzien* als een soort toe nadering tusschen Frankrijk en puitsch- land teweeg weten te brengen! Het schijnft fel men fe OenSvs vööï- looplg fiög steeds een ypljcomp* de procedure mei hel Ui Um& !d bif de hij de strategisch juiste tactiek, de Grieken steeds verder het onherbergzame Klein-Azië te laten binnen rukken. Toer. viel hij in het voorjaar van 1921 de Grieken heftig aan, waarna de Griek- sche legers overhaast op de vlucht sloe gen. Eerst bij het Vredesverdrag van Lausanne van 1923 werden de moeilijke quasties van de minderheden der Tur ken in Griekenland en der Grieken in Turkije afdoende geregeld. De volks verhuizing begon en ongeveer 500.000 in Griekenland wonende Turken, benevens ongeveer 1.500.000 in Turkije wonende Grieken gingen naar eigen land terug. Het duurde tot het jaar 1930 eer dit alles zijn beslag had gekregen, maar toen was dan ook het pad vrij gekomen voor een verdrag, dat in October van 1930 tot stand kwam. Toen heeft Venizelos te Angora een verdrag van vriendschap, onzijdigheid en arbitrage onderteekend. Thans welgeteld drie jaren later is de kroon op het werk gezet, want opvolger van Venizelos, de nieuwe Grieksche minister-president, Tsaldaris, heeft te Angora een nieuw verdrag met Turkije onderteekend, dat het verdrag van drie jaren geleden, verder uitbreidt en verdiept. Het verdrag is kort, maar afdoende. In vijf artikelen hebben de beide al-oude vijanden, oude veeten vergetep, nu waarborgen zij eikaars onschendbaarheid van grenzen, komen overeen in alle in ternationale zaken samen overleg te ple gen, bepalen verder, dat op internatio nale conferenties de Grieksche en Turk sche gedelegeerden nauw zullen samen werken. Voorloopig is het verdrag voor tien jaren van kracht, met "en verlenging van nog eens tien jaren, indien niet een der partijen, minstens een jaar tevoren, het verdrag heeft opgezegd. Voor de staatslieden te Athene en te Angora is dit verdrag een bemoedigend teeken des tijds. En al moge aan Veni zelos de groote verdienste niet onthou den worden grondlegger van dit verdrag te zijn geweest, zijn opvolger, Tsaldaris, heeft verder gebouwd en een mooi diplo matiek- en vredes-succes behaald. Hier ligt een open arbeidsveld voor de heeren te Genève, dat veel te veel verwaarloosd is gebleven. Alles in eens gaat nu eenmaal te Genève ttiet. Men moet toch welhaast tot de juistheid dier stelling zijn gekomen. Onderlinge pacten zijn veel gemakke lijker te sluiten. De oplossing is niet zoo elegant, niet zoo opzienbarend, maar ze is in ieder geval hèel wat beter dan heelemaal geen oplossing en verder te blijven modderen met groote internatio nale conferenties, die al ten doode ge doemd zijn, aleer de voorzitter ze heeft geopend. Arme Arthur Henderson, die straks te Genève zijn zooveelste desillusie onver mijdelijk tegemoet gaat! 3: Nu Amerika nat is. De uitvoer van biervaten uit Duitsch land naar da Vereenigde Staten is door dd voorloopige opheffing van het drank verbod sterk toegenomen. In April van dtt l&Qf Wérden er slechts 292 dozijn va feet ttjtqwoerii ia Juli reeds 19,520 De troonrede door de radio. Wat de millioenennota bracht. Bezuiniging en salarisverlaging, belastingverhooging. Uniform- verbod in werking. Kermisvie- rende steuntrekkers. Een Ne- derlandsch Roodboek over den Rijksdagbrand. Ernstige auto ongevallen. Amsterdam en Den Haag zonder soc. wethouders. Het hoogtepunt van het gebeuren bin nen de grenzen is zeker deze week de opening van de Staten-Generaal, welke met de traditioneele plechtigheid heeft plaats gevonden. Toch was het anders dan vorige jaren, omdat Den Haag deze plechtigheid heeft aangegrepen om nog maals de Koningin te huldigen, een hul diging, die ofschoon niet van den om vang als die in het Amsterdamsche sta dion, toch niet. minder hartelijk was. De residentie is in jaren niet zoo druk ge weest op Prinsjesdag en in tegenstelling met het vorige jaar zijn er den geheelen dag geen relletjes geweest. Voor de eerste keer in de geschiede nis is de Troonrede dit jaar door de radio uitgezonden, zoodat thans niet en kel de aanwezigen in de Ridderzaal, maar geheel het Nederlandsche volk, zoowel binnen als buiten de grenzen, ja tot in de verre koloniën het uitspreken daarvan mede konden beluisteren. Het is hier niet de plaats om nader op den inhoud van de Troonrede in te gaan, maar wel kunnen we zeggen, dat in dit staatsstuk de moeilijkheden van den tijd weerspiegeld zijn. Deze Troon rede brengt helaas ook voor sommige bevolkingsgroepen onaangename bood schappen, die we in de Millioenennota nader omschreven vinden. De salarissen van het overheidspersoneel zullen op nieuw verlaagd worden: de bestaande korting zal met 5 verhoogd worden voor alle ambtenaren; de ongehuwde ambtenaren zullen in dezen zin gekort worden, dat de thans toegepaste ver mindering van 3 na den 25-jarigen leeftijd met 1 per jaar wordt ver hoogd tot 10 'van 32-jarigen en oude ren. Van deze tijdelijke korting wordt een bate voor het Rijksbudget verwacht van f 15.750.000. Met ingang van 1 Januari 1935 wordt een nieuwe salarisregeling voor het Rijkspersoneel voorbereid. Uit het iabyrinth van getallen, die we in de millioenennota vinden willen we de meest markante cijfers naar voren brengen. Bij handhaving van den be- staanden belastingdruk zou er op de be grooting een tekort van ruim 190 mil lioen gulden zijn. Om deze 190 millioen te dekken heeft men verschillende dek kingsmaatregelen aangegrepen. De nieu we middelen zullen een totaal van 106 millioen moeten opbrengen. Deze midde len zijn de reeds door de Tweede Kamer aanvaarde omzetbelasting, vérder een couponbelasting, belasting op het ver mogen in de doode hand, een crisis inkomstenbelasting, verhoog ing van de tabaksaccijns en heffing van accijns op gebrande koffie. Ten slotte zal het tarief der inkomstenbelasting een wijziging on dergaan. Deze nieuwe belastingen zullen het tekort, naar verwacht wordt, met ruim 106 millioen gulden verminderen. Het resteerende tekort zal gedekt wor den door besparing op de uitgaven, waarvan de korting op de salarissen deel uitmaakt. Deze besparingen zullen verkregen worden door belangrijke wij zigingen in de uitgaven van onderwijs, defensie en waterstaat en bijzondere maatregelen t.a.v. de uitgaven ten laste van het gemeentefonds. sche politie voelde echter weinig voor deze ontkleedpartij en joeg de demon- streerende fascisten uiteen, zonder dat zij gelegenheid hadden gehad hun zwar te hemden uit te trekken. Dat steuntrekken soms geen onaan trekkelijke bezigheid is en dat er van deze gelden nog wel een kermispretje af kan is in Oss gebleken. Daar werd tot nu toe geen bezwaar gemaakt tegen het toestaan van één dag verzuim in de kermisweek aan de bij de werkverschaf fingen te werk gestelde arbeiders. Voor dien dag ontvingen zij geen loon. De regeering wenscht deze regeling echter niet te bestendigen. Zij gaat van de meening uit, dat een tewerkgestelde een gesteunde het met zooveel moeite bijeengebrachte overheidsgeld niet op eén kermis heeft te besteden. Kan hij zich dit wel veroorloven en bovendien één dag inkomsten missen, dan bewijst dit trouwens, dat zijn inkomsten uit de werkverschaffing te hoog zijn. In verband hiermede heeft de minister bepaald, dat door te werkgestelden voor taan tijdens de kermisweek niet meer mag worden verzuimd. Zij, die van de werkverschaffing wegblijven, moeten worden geschorst. De behandeling van de rechtszaak in zake de brandstichting in het Rijksdag- gebouw is Donderdag begonnen. Een Nederlandsche verdediger is per vlieg machine naar Leipzig gegaan om te trachten van der Lubbe bij te staan. Volgens uitlatingen van den laatste voelt deze echter weinig voor welken advocaat ook. Zijn politieke vrienden in Nederland hebben in antwoord op het Bruinboek, dat in Genève gepubli; ceerd is te .Amsterdam een Roodboek uitgegeven, waarin de zaak belicht wordt van de zijde der groep van Internatio nale communisten. Dit Roodboek bevat o.a. brieven van van der Lubbe in de gevangenis geschreven. Aan ernstige auto-ongelukken is er den laatsten tijd helaas geen gebrek. De vorige week hebben tal van ernstige ge vallen langs onze wegen plaatsgevon den en ook deze week heeft weer met enkele ongelukken ingezet. Dinsdagochtend vloog onder Lochem een auto, waarin vijf personen gezeten waren tegen een boom, doordat plotse ling de stuurstang brak. De vijf inzitten den werden allen vrij ernstig gewond, zoodat opname in een ziekenhuis nood zakelijk bleek. Koning Fuad van Egypte. «s*. De medische faculteit van de Ber- lijnsche universiteit heeft den Koning van Egypte het eeredoctoraat ver leend. Wij willen het bij deze korte vermel ding van de plannen der regeering laten en enkele andere gebeurtenissen van deze week aanstippen. Het Dinsdag in wer- kinggetreden uniformverbod heeft te 's-Gravenhage tot een incident aanlei ding gegeven. Maandagavond, klokslag twaalf uur, verzamelden zich een groep fascisten op een der drukste punten van de residentie. Hun bedoeling was op straat hun uniformen uit te trekken en in borstrok verder te loopen. De Haag- In Amsterdam en 's-Gravenhage zijn nu alle socialistische wethouders defini tief uit de colleges van B. en W. ge treden. Nieuwe wethoudersverkiezingen hebben plaatsgevonden en alleen in Am sterdam wacht een zesde wethouders plaats op bezetting. In deze beide groole gemeenten van ons land zullen de soci aal-democraten nu wel hoogstwaarschijn lijk in de oppositie gaan, hetgeen het besturen van deze gemeenten niet ge makkelijk zal maken. 3: W EEKPRAAT lb ZINGEN. Wordt er in Nederland werkelijk weinig gezongen, is de klacht gerecht vaardigd, dat men Nederlanders zoo weinig echte volksliederen hoort zingen? Is het in andere landen beter gesteld? We gelooven van niet. De Nederlan ders mogen dan al geen bij uitstek mu zikaal volk zijn, zingen doen ze toch. Het zingt tegenwoordig waarschijnlijk het meeste de „schlagers", die door de ge luidsfilm populair zijn geworden en door Nederlandsche tekstdichters van Neder- landschen tekst zijn voorzien. Als de Ne derlander in stemming is zingt hij aloude liedjes, waarvan de tekst inderdaad niet zeer verheffend is. Als er gehost wordt dan geschiedt dit meestal niet op de melodie van een lied uit den zangbundel „Kun je nog zingen, zing dan mee", maar op een straatdeun als .Houdt er den moed maar in" of „Wij gaan nóg niet naar huis". Men maakt wel eens graag vergelij kingen met Duitschland, dat zulk een schat van liederen bezit, maar als men daar op straat hoort zingen of fluiten zijn het géén andere liedjes, dan die wij ook in ons land hooren, liedjes door de film. radio of gramofoon populair ge maakt. En zijn de „stemmingsliederen" die in bierkneipen worden gespeeld van een beter gehalte dan ónze stemmings liederen? Rusland gaat de stratosfeer verkennen. In Rusland wordt er met ijver gewerkl aan de vervolmaking en uitbreiding der luchtvaart. Er bestaat groote belangstel ling voor de voorbereidingen eener stra tosfeervlucht met den ballon „Stratosta ten", welke binnenkort beëindigd zullen worden onder leiding van den chef constructeur Wassenko. Nog belangrij ker is wellicht het plan om een lucht lijn in te stellen tusschen Moskou en Wladiwostok. Een commissie onder Ir. Adler is reeds naar Siberië gegaan om het noodzakelijke onderzoek te verrich ten. Op de 8500 K.M. lange luchtlijn wil men op afstanden van elk 2000 K.M. tusschenlandingsstations aanleggen met de werkzaamheden hiervoor hoopt men reeds in het a.s. voorjaar te kun nen beginnen. Adler wordt in Rusland vooral geëerd als luchtschip-expert; hij beeft o.a. deelgenomen aan de poolvlucht van de „Graf Zeppelin". 35 Zingen is over het algemeen een uiting van vréugde. Als men in zulk een stem ming is denkt men niet aan kunst en zelfs de meest hoogstaande mensch zal er onder zekere omstandigheden wel eens toekomen om in een overmoedige bui een simpel liedje te zingen, dat geen aanspraak op kunstwaarde mag maken. Wel is de laatste jaren eenige verbe tering merkbaar. Als men troepjes jongens en meisjes op de buitenwegen ziet voorbijtrekken dan hoort men tegenwoordig dikwijls frissche, opgewekte volksliederen, al zal er een enkelen keer wel eens een „schla ger-lied" door heen loopen. Ook hoort men wel eens de klacht, dat er géén goede Nederlandsche liederen bestaan. Deze klacht is er wel zéér naast. Al moge de Nederlandsche Liederschat niet zóó uitgebreid zijn, als de Duitsche, men behoeft er maar enkele Nederlandsche zangbundels op na te slaan, om te er varen, dat er tientallen pittige liedcien zijn, die niet in het minst verouderd z.jn en het nog altijd „doen". Wij zijn er van overtuigd, dat er in Nederland niet minder en niet slechter wordt gezongen dan waar ter wereld, ook al is de schijn wel eens tegen ons. En dit heeft weinig te maken met het feit, dat wij een onmuzikaal volk zouden zijn. Dit alles wil echter nog geenszins zeg gen, dat er niet wat meer propaganda voor het zingen zou gemaakt kunnen worden en dat de radio, meer dan thans nog het geval is, zou kunnen medewer ken om het echte volkslied in alle lagen van de bevolking ingang te doen vinden. Geen kort haar in China. Het opvoedingsbureau van Tientsin heeft verboden, dat Chineesche vrouwen en meisjes kort haar dragen. Elk meisje van meer dan 14 jaar, dat zich het haar laat knippen, moet boete betalen. Be halve onder de meisjes zelf zijn ook onder hun ouders deze bepalingen zoo veel mogelijk bekend gémaakt. 3t 21 September is bet geruchtmakende proces Inzake 'de brandstichting van het Rijksdaggebouw: te Berlijn voor het Rij ksgerecht t» Leipzig begonnen, Men vindt V v hierboven het gebons afgebeeld* Taxi's met sigaretten-automaten. In Parijs zijn thans taxi's in gebruik genomen, die niet alleen van een auto- matischen prijsaanwijzer, doch ook van automaten met chocolade en sigaretten zijn voorzien. Een kookcursus' voor mannen. Aan de gemeenteschool voor vrouwe lijke beroepen te Praag is thans ook een kookcursus voor mannen ingericht. In 10 lesuren leeren zij de in eenvoudige gezinnen het meest op tafel komende spijzen bereiden. Er moet voor deze cursussen buitengewoon groote belang stelling bestaan.

Soester Courant | 1933 | | pagina 4