7 I EEN KEURIGE MIDDAGJAPON. No. 659 is een keurige middagjapon •«an donker fluweel of zware zijde, ter wijl heel soepele wollen stof er eveneens voor kan worden aangewend. U moet evenwel bij het aanschaffen van een der- gelijke wollen stof een stukje tusschen de handen wrijven om te zien of de stof 'niet te veel kreukt. Hoe meer zij kreukt, des te meer ka toen is er doorheen geweven, zoekt u dus een betere kwaliteit uit, dan hebt u te vens het voordeel, dat uw japon niet kreukt, wat dadelijk onverzorgd staat. Het lijfje heeft een recht rugpand. De beide voorpandenslaan ver over elkaar heen, terwijl de half wordt afgewerkt met een kleinen kraag, die naar voren toe in twee zeer breede, klokkend neer hangende revers uitloopt. Een witzijden rand komt tegen den hals aan en dient tevens als vestje. Deze witte rand wordt maar los in de halsopening geregen, zoo dat hij in een oogenblik er uit kan wor den gehaald en gewasschen. De mouw is glad, doch heeft een aardige polsver siering, waarin stikwerk in een andere tint zijde is aangebracht, of een stuk kant, welk stiksel of kant eveneens in de revers wordt teruggevonden. De rok bestaat uit een recht voor- en achterpand, dat halverwege de heup tot aan den zijnaad is aangeknipt. De zijpan den worden met een tweetal kleine pJooien ingezet, waardoor de rok mooi van lijn wordt. Een breede ceintuur, die geplooid om het model kan worden gedragen en op z;j met een strik sluit, maakt de japon verder af. Patroon verkrijgbaar a 58 ct. plus 12 cent verzendkosten (Laan v. Meerder - vcort 45a, Den Haag). DE BONTMANTEL. In den winter is er geen heerl^ker dracht te bedenken dan bont, dat ons zoo goed tegen de koude beschut. Onze tee- kening No. 663 laat u een royale bont mantel zien van langharig bont, afgezet met een prachtigen, hoog opstaanden bontkraag. Er zijn verschillende mooie bontsoorten in den handel, daarvan veu len wel buitengewoon geschikt is. Ge schoren lam schijnt zich dit jaar in de speciale gunst der vrouwen te mogen verheugen, want het is werkelijk enorm hoeveel mantels van geschoren lam men ziet dragen. Dan de bisammantels niet te vergeten en den mooien mol. Hier en daar ziet men een panterjasje, dat meestal half lang is, doch dit zijn nog uilzonderingen; de vrouwen schijnen niet gemakkelijk-in de huid van een panter of tijger te durven kruipen! De mantel op de teekening bestaat uit een ruim rugpand, en twee dito voorpan el -JI±itJi±dlJI±d±JH-mFH' IIH-HfcjJBl: ken. Neem een jampotje en vul air voor de helft met petroleum. (Denk er om, dat niet in de buurt van vuur te houden), Stop daarin een zacht schoon en stofdoek, liefst zoo'n gelen zachten doek. Wanneer de doek zooveel petroleum heeft opge zogen, haalt men den doek er uit, wringt hem zachtjes uit en hangt hem te dro gen. Wanneer de doek gedroogd is, heeft u een wonderstofdoek, die het stof niet opjaagt, maar alleen maar opneemt, en een prachtige glans verleend aaiy meu belen, ramen, spiegels en metaal! ALS MEN HEET VET HEEFT GEMORST. Indien men heet vet heeft gemorst op den keukenvloer, is het raadzaam dade« lijk een flinke stroom koud water over de plaats te gieten. Dit voorkomt, dat de vetvlekken zich uitbreiden. Daarna dweilt men het water spoedig op en krabt van het vet zooveel mogelijk op. Men spreidt nu een flinke laag grauw papier over de vlekken en wacht tot dit doortrokken is van het vet. Dan legt men nog eens een laag papier, om tenslotte met water en zeep en soda den vloer goed te schrob ben. Nu nog naspoelen met schoon, warm water en het vet zal verdwenen zijn. Laat men bovenstaande behandeling na, in de overtuiging, dat de vetvlekken anders ook wel verdwijnen zullen, dan zal men spoedig ontdekken, dat de vloer voor goed is bedorven. EEN GROOT EN MOEILIJK WERK, Het is waarlijk geen gemakkelijke taak voor de ouders om een kind op te voeden, zóó dat alle mogelijke zorgen er aan worden besteed, en tevens het kind niet bederven. Hieronder stellen wij eeni- ge vragen, waarvan het antwoord eeni- ge fouten zal aangeven, welke gemakke lijk kunnen worden gemaakt. Zijt gij voor uw kind bezorgd? Er zijn zeer zeker veel ouders, die hun kinderen altijd ziek wanen en daardoor van kleine ziekten groote maken, terwijl de kinde ren veel gezonder zoudeil zijn, indien zij zichzelf konden vergeten. Het is dan een zeer gemakkelijk iets om bij hen de ver keerde gewoonte aan te kweeken van zich altijd maar te excuseer en bij lichte ongesteldheid om niet naar school te gaan. Er zijn ook veel ouders, die uit een overdreven vrees, dat hun kind een on geluk zal overkomen, hen niet naar bui ten laten gaan om te spelen, waardoor de kinderen veel stiller en droomeriger zullen worden. Bederft gij uw kind niet door het teveel te verwennen en te lief- koozen? Het kan gebeuren, dat gij zoo zeer de liefde van uw kind geniet, dat gij ervan verwacht, dat het eet, terwijl gij het voert, of dat het niet naar bed gaat, als gij het er niet heenbrengt. Be seft gij, dat dit een gewoonte vormt in uw zoon, waardoor het voor hem veel moeilijker wordt zich tot een man te doen uitgroeien, of dat gij van uw dochter een hulpelooze vrouw maakt. Is uw onmiddellijk genoegeii een re den de toekomst van uw kind te beder ven? Tracht gij uw kind in al zijn wen- schen tevreden te stellen? Maar hoe zal het dan gaan, indien hij of zij op eigen beenen lèeren staan en zich een eigen weg banen? Begaat gij de fout te denken, dat gij uw kind iets onwaars kunt ver tellen om het te laten doen, wat hij ver langt? Een leugen, aan een kind verteld, is veel ernstiger dan men wel denkt. Hoe toch zou het u later kunnen ver wonderen, dat hij als het u eens moet la-^ ten doen, u iets onwaars vertelt ,of u niet; meer gaat vertrouwen. Speelt gij teveel' baas over uw kind? Hoe kan het dan' ooit leeren zelf te beslissen en zelfstan dig te worden? Verbiedt gij alles, wa* een kind wil aanpakken? Een kind, dat den geheelen dag niets anders hoort dan „Laat dat", is als een mensch wiens han-, den zijn vastgebonden. Wilt gij zóó graag, dat van uw kinderen alles goed is, dat gij teveel van hen verwacht? Het is zeer onverstandig om datgene, wat vol gens de natuur langzaam moet groeien te wülen forceeren; de natuur wil niet wor den gedwongen! Zijt gij koud en norsch tegen uw kinderen en weigert gij hen eenige vertrouwelijke oogenblikken, om dat gij geen tijd hebt? Maar gij weet mis schien wel, dat het ontwakend verstand van het kind vraagt naar de vertrouwe lijkheid van vader en moeder, en .zoudt gij dan weigeren eenigen tijd daarvoor op te offeren, terwijl gij zooveel tijd ver spilt aan nutteloozer dingen. De huisvrouw wier taak het is aage- lijks een smakelijk menu samen te stel len, voelt het gewicht van die taak het zwaarst, wanneer er bij bijzondere gele genheden van den maaltijd een grootere uitbreiding moet worden gegeven dan gewoonlijk. Hetzij het middagmaal haar in de noodzakelijkheid brengt om wat „uit te halen", hetzij het twaalfuurtje de maaltijd is, wel een feestelijk tintje moet dragen of wel de avondboterham in al deze gevallen zal het een hulp zijn, als zij a. h. w. een lijstje van geschikte schoteltjes in haar hoofd heeft en daar uit kan kiezen. Een koude schotel zal het gewoonlijk het meest toelachen. Ten eer ste behoeft die niet op 't laatste oogen blik te worden klaargemaakt; in vele ge vallen zelfs kan hij al daags .te voren worden bereid. Ten tweede leent zoo'n schotel zich uitstekend tot het benutten van restjes uit de vliegenkast; juist bij eenigszins plotselinge gevallen (onver wachte gasten b.v.) kan een restje vleesch of visch, maar zelfs ook aard appelen en verschillende voor het doel geschikte groenten uitstekende diensten bewijzen en in korten tijd fleurig en wel op tafel komen. Koud vleesch b.v. in nette plakjes gesneden, dakpansgewijze op een schaaltje geschikt, bedekt met wat mayonnaise of een ander sausje en dan langs den rand gegarneerd met eenige waaiervormige gesneden augurkjes en wat pareluitjes, vormt een schoteltje voor de koffietafel, waar de huisvrouw gerust mee voor den dag kan komen. En dat overgebleven gekookte visch (schel- visch of kabeljauw b.v.) kan al even weinig moeite tot een aantrekkelijk vóór- of tusschengerecht worden omgetooverd. .We zouden in dit geval ons „koude scho- den, die ver over elkaar heensluiten. De mouw, die ook tamelijk breed is, heeft flinke manchetten, waarvan het bont dwars loopt. De breede bontkraag, welke heel goed van een ander soort bont kan worden genomen, maakt den hals af. De mantel is gevoerd met zware zijde en een paar diepe insteekzakken zijn aan iederen kant aangebracht. Een viertal fantasieknoopen of knoopen van bont zorgen voor de sluiting, terwijl het lin ker voorspand met een binnensluiting aan het rechterzijpand op zijn plaats blijft zitten. Een bontmantel zelf maken valt wer kelijk tegen, vooral als men de bontvel len aan elkaar moet zetten. U doet be ter zich daarvoor te laten voorlichten door een bontwerker, waar u de vellen koopt, opdat u zeker weet, dat u de ha ren niet naar verschillende kanten aan elkaar zet, wat buitengewoon leelijk is, en waardoor het geheele cachet van uw mantel verloren zou kunnen gaan. Patroon verkrijgbaar a 58 ets. (plus 12 ct. verzendkosten (Laan van'Meerder- voort 45a, Den Haag). Onder teekening No. 664 laat u een heel eenvoudige blouse zien, gemaakt van een schouderstukje, waaraan zoo wel voor- als achterpand zitten vastge hecht. Een kleine kraag maakt de hals af, terwijl inplaats van een das twee slip pen beiden van dezelfde stof als de blouse en naar onderen toe puntig uit loopend zijn aangebracht. De mouw is het gewone overhemdmodel met een losse dubbele manchet, die met een paar knoopen wordt gesloten. Patroon verkrijgbaar a 58 ct. plus 12 cent verzendkosten (Laan v. Meerder- voort 45a, Den Haag). HET BEREIDEN VAN KOUDE. SCHOTELS. DE KIMONO. De kimono is voor de vrouw altijd een geliefde dracht. Vaak ziet men de ki mono van zware gewatteerde zijde, ge borduurd met grof borduurwerk van wol of zijde, soms ook doorstikt met zijde, in de kleur van het materiaal zelf. U ziet hier twee zeer goede modellen. Het eerste heeft een echte kimono-mouw met aanhangende zakken. De stof bestaat uit een lichten ondergrond met aangeweven rand. Het tweede model bestaat uit wol len stof, gevoerd met een donkere tint satinet of zijde. De mouw is hier wel wijd, doch mist de zakken. Beide mo dellen zijn mooi en tevens praktisch. |gpë EEN GERUITE BLOUSE. telt je" kunnen opdienen in schelpen. In elke schelp komt een flink stukje visch te liggen. Dit wordt geheel bedekt met een dun laagje mayonnaise, terwijl de om randing wordt gevormd door wat koude gekookte doperwtjess of worteltjes (dit laatste in plakjes gesneden). Mochten geen restjes visch beschikbaar zijn, dan bereiken wij hetzelfde resultaat met b.v. een-blikje zalm of kreeft of met een paar gepelde garnalen. Wie het gerecht nog „fijner" wensch en er ook wat meer tijd aan kar>-besteden, die kan als gar neering wat aspic gebruiken, de bekende zure gelei, die nu eens dient om vleesch of visch te pmhullen, dan weer om tot kleine glinsterende kristalletjes gesne den, een sierlijk randje langs het ge recht te vormen. VOOR ONZE KINDEREN. De wollen das is een kleedingstuk, waar wij in ons natte klimaat in geen geval buiten kimnen en onze kinderen heelemaal niet. Heel gemakkelijk kun nen wij deze dassen zelf haken of breien, zoodat men voor weinig geld een war me wollen das heeft. Ook van wollen stof, vooral van dat aardige schotsche goed, kan men gezellige dassen maken, al of niet afgewerkt met een randje franje. Onze kinderen zijn tegenwoordig echter graag netjes en zooals u boven aan op de teekening ziet, heeft onze kleine een mooie schotsche das om, maar eveneens een schotsche alpinamuts en als groote nieuwigheid een bijpassend taschje. Het meeste nut heeft de kleine van de das, als deze eenvoudig om den hals wordt geknoopt en dan onder den mantel wordt gedragen. Als tweede voor beeld geven wij een ijsmuts met zoo'n gezelligen dikken pompon er boven op, terwijl de bijbehoorende das, die met houten pennen is gebreid, aan de uitein den bij elkaar wordt gehaald en even eens voorzien wordt van een dikken pompon. Nu is voor jongens zoo'n balle tje meestal niet veel waard, want bij het stoeien moet deze het' natuurlijk het eerst ontgelden, (to:h men zou den pompoen er zoo stevig jflbigelijk aan kunnen bevesti gen. Onze jongens dragen de das niet in, maar boven den kraag van de jas. Als laatsté voorbeeld nog een Schotsche das, maar nu voor een meisje, dat weer iets ouder is en de das graag boven haar manteltje draagt. Zooals u ziet is hier het eene uiteinde eenvoudig over den schouder heen geslagen, doch in de prak tijk voldoet deze manier niet erg en het is verstandiger, dat uw dochtertje de das knoopt en dan den knoop op een der schouders legt, waardoor aan iederen Van de verschillende stofjes, speciaal geschikt om er een blouse van te maken, zijn die met kleine ruitjes wel het meest in trek. Hoewel natuurlijk de waschzij- den blouse steeds een bijzondere plaats blijft innemen. HOE MEN EEN GOEDEN STOFDOEK VERVAARDIGT. Met den stofdoek jagen wij dikwijls heel wat stof op. Het mooist zou dus zijn, en stofdoek, die alleen maar stof op neemt, doch niet opjaagt. En wanïieer dan, door het afstoffen, tevens de meu belen enz. nog zouden gaan glimmen, zouden wij heelemaal blij zijn. Welnu, zulk een wonderstofdoek kunt u zelf ma- kant een eind van de das komt te val len. Maar onze kleine nufjes luisteren niet altijd naar goeden raad en als zij er nu bepaald hun zinnen op gezet hebben om de das te dragen zooals het derde voorbeeld, zou de eenige uitkomst zijn om de das te laten blijven zitten, om den bovenkant van de weggeslagen slip met een broche aan den kraag van den man tel vast te spelden.

Soester Courant | 1934 | | pagina 2