Uit den Soester Raad. Technisch Bureau H. Schuijff Joh. v. Schalkwijk Jr, VOOR: RADIO- Gramophoon- Eleetrische ar+lfctfon NAAR: Vitaminrijke Levertraan Drogisterij D. F. V0IGT Een vergadering in Pelikaan-tempo. 27 Punten in 3 uur verwerkt. Minister van Sociale Zaken in de Werkverschaffing. Lootten werkverschaffing en steunregeling verlaagd. Geen kanovijver bij het Natuurbad. Woensdagmiddag vergaderde de Raad ®nzer gemeente onder leiding van den B'u gemeester. Alle leden waren aanwezig. Na de gebruikeijke opening komt. de agenda in behandeling. 1. Vaststelling van de notulen der ver gaderingen dd. 29 Nov. en 28 Dec. 1933. Goedgekeurd. 2. Mededeelingen van ingekomen stuk ken. a. Besluit van Ged. Staten, waarbij aan B- en W. machtiging wordt verleend uit de posten der begrooting voor 1Q34 uit gaven te doen met uitzondering van volg nummer 630 en de inkomsten te innen gelijk die op de begrooting zijn geraamd, met uitzondering van die inkomsten, waar van de inning afhankelijk is gesteld van hoogere goedkeuring, voorzoover die goed keuring,nog niet is verleend. Voor kennisgeving aangenomen. b. Jaarverslag van de penningmees- teresse van de Nederl. Ver. E.H.B.O. afd. Soest. Voor kennisgeving aangenomen. c. Rekening omtrent de exploitatie der ziekenauto over 1933. Voor kennisgeving aangenomen. De heer GAS1LLE wijst er bij dit punt op, dat de bijdrage van E.H.B.O. voor de exploitatie van de ziekenauto niet op de rekening voorkomt. d. Rekening van ontvangsten en ont gaven der Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer „Soest Vooruit" over 1932. Voor kennisgeving aangenomen. e. Schrijven van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiëele Adviezen dér Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten te 's-Gravenhage, inhoudende mededeeüng van verlaging van de kosten verbonden aan de controle der financi- eele administratie der gemeente. Voor kennisgeving aangenomen. f. Overzfcht van het gasbedrijf over de maand December 1933. Voor kennisgeving aangenomen. g. Een schrijven van Ged. Staten, in houdende de mededeeüng, dat van ver dere pogingen tot het treffen van maat regelen in verband met de verontreiniging van de Luntêrsclfe" B-eek eTaA'wonït" af gezien tengevolge van onvoldoende mede werking van de betrokken streek en mede uit overweging, dat naar verondersteld wordt -de totstandkoming binnen af- zienbaren tijd van het ontworpen afwate ringskanaal door de Geldersche Vallei zeer waarschijnlijk als verzekerd kan worden beschouwd. Voor kennisgeving aangenomen. li. Een schrijven van de Directie der Nederlandsche Spoorwegen, inhoudende de mededeeüng, dat een tweede waar schuwingsbord bij den'overweg nabij het haltegebouw Soestdijk zal worden aange bracht. Voor kennisgeving aangenomen. i. Een adres van W. Reinders e. a., verzoekende aanbrenging van verschillende verbeteringen aan den Eigendomsweg, als mede een behoorlijke verlichting van dien weg, met voorstel dit in handen te stellen van B. en W. om prae.advies. Aldus besloten. j. Een adres van P. W. Duin, verzoe. kende ontheffing van art. 15 der Bouw verordening. Dit adres is bereids om advies gezon den naar Bouw- en Woningtoezicht. Wordt aan de agenda toegevoegd. Bij de behandeling werd het punt aan gehouden. k. Een adres van N. Hoogland, ver- Ioeker.de ontheffing van art. 15 der Bouw verordening, met voorstel van B. en W. <le ontheffing te verleenen. Aldus besloten. 1. Een adres van J. C. Krabbendam cm andere caféhouders, verzoekende ver mindering van de personeele belasting voor lokalen, welke als bedrijfsruimte kunnen worden beschouwd, met voorstel van B. en W. hierop afwijzend te beschikken op grond van dezelfde motieven als genoemd In hun prae.advies dd. 30 Sept. 1933, ter wijl zich geen nieuwe gezichtspunten heb ben voorgedaan. Aldus besloten. De heer BUSCH acht de thans gel dende regeling toch onbillijk als men ziet Haar winkeliers, die voor hun bedrijfs ruimte wel vermindering hebben. Ook de heer GASILLE deelt die mee- liing en wil hiermede een volgend jaar rekening houden. m. Een schrijven, van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, inhoudende de me dedeeling, dat aan de gemeente dezelfde koning voor geleverde gloeilampen wordt toegekend als aan installateurs, en dat in de gemeente geen enkelen installateur of handelaar is, die een hoogere korting ge niet dan de gemeente, zoodat van uitkee- ring rabatverschil of provisie aan den han del geen sprake is. Voor kennisgeving aangenomen. De heer v.. d. BERG is door deze •Woeuiiig niet tevreden. B. en W. heb ben in deze zaak niet den goeden weg bewandeld. De vraag of dezelfde korting door de neringdoenden in deze gemeente kon worden gegeven, had gesteld moeten worden aan deze neringdoenden zelf. Spr. is overtuigd, dat dit mogelijk is, omdat de leveranciers "dan een grooter contract kunnen afsluiten en een hoogere korting bedingen. De lieer- GROOTEWAL betwijfeld het of wel een grootere korting wordt ge geven. 3. Voorstel van B. en W. inzake ver wisseling der in het bezit der gemeente zijnde Ned. Ind. dollar-schuldbewijzen tegen in guldens luidende obligaties ten laste van Ned. Indië met garantie van het rijk. Z. h. st. goedgekeurd. De lieer NOODER meent, dat deze handeling wederom ten gunste is van liet kapitalisme en vraagt of deze omzetting géén gevaar kan opleveren. T)e VOORZITTER stelt hem gerust. Het rijk geeft garantie. 4. Voorstel van B. en W. tot verhoo ging van de door den technisch amTtenaar van Tiet gasbedrijf ten behoeve der ge meente gestelde zekerheid. B. en W. stellen voor de door den ambtenaar gestelde zekerheid te brengen van f 10 0.— op f4030.—. De hieraan ver. bonden kosten ad f IS.per jaar komen voor rekening van het bedrijf. Conform besloten. Vertegenwoordiging van Electroiu» en Volta STOFZUIGERS Steent.ofstr. 55 Tel. b®6 Reparatie-inrichting aan aile merken. Het voorstel van B- en W, wordt hier na aangenomen.. 9. Voorstel van B. en W. tot regeling van credieten op de begrooting 1934 voor bij wijze van werkverschaffing uit te voe reu werken. Overeenkomstig een vroeger besluit worden de aan de uitvoering der werken verbonden netto-kosten gedragen door den gewonen dienst en den kapitaal-dienst ieder voor de helft. Deze wijze van financiering der uitga ven in aanmerking nemende, kan het ten laste der gewone middelen der gemeente komende bedrag in gemelde uitgaven als volgt worden berekend: a. uitbreiding werkzaamheden boschplan: loonen enz. f 5.000. andere uitgaven 500. rijkssubsidie 25 pCt. van f 5..000.— f 5-500. „1.250.— Van Waedastraat No. 46 Soest Telefoon 487 Officieel Service-Station voor TELEFUNKEN en PHILIPS RADIO ^5. Voorstel van B. en W. tot voor- loopige vaststelling der jaarstukken 1931 van het grondbedrijf. Blijkens die rekening bedragen de baten f9.104.36, de lasten f 16.326.32; het na- deeiig saldo alzoo f7.221.96. ColiTTfTifbes fö t e n 6. Vaststelling van besluiten tot wij ziging der gemeente-begrooting 1933 en 1934. Zonder bespreking vastgesteld. 7. Voorstel van B. en W. tot toeken ning van een subsidie aan de Christelijke Vereeniging voor lichamelijke opvoeding te Soest. B. en W. stellen voor goedgunstig te beschikken. Aldus besloten. De heer BUSCH merkt op, dat hij er reeds vroeger op heeft gewezen, dat de suDsia'ie de versplintering in de hand zal werken. De heer NOODER vraagt op ironische wijze of op die vereeniging christelijke gymnastiek wordt onderwezen. "De heer GROOTEWAL juicht de be oefening der gymnastiek toe; niet de vorming der vele vereenigingen. Spr. zou meer heil zien in één flinke vereeniging. Spr. constateert, dat juist de toekenning van subsidie de groote beoefening der lichamelijke opvoeding niet weinig heeft bevorderd. De heer GASILLE wijst bij dit punt op de last, welke de heer Koster onder vindt door het gebruik van het gymnastiek lokaal aan de Spoorstraat- De heer ENDENDIJK zegt deze zaak reeds vroeger te hebben behandeld. Zang en pianomuziek zijn reeds hinderlijk voor mevr. Koster. De bedoeling zit niet voor om te hinderen. De VOORZITTER zegt toe te zullen doen wat mogelijk is. 8. Behandeling van een adres van den liquidateur der N.V. Mij. „de Enghrand" gevestigd te Soest, om teruggaaf van 25 pCt. van het door gemelde N. V. in de gemeentekas gestort kapitaal voor onder houd der straten i.c. cle Beethovenlaan en de Mendelssolmlaan. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. De heer VAN DUREN zet de motie ven uiteen, waar.op het verzoek steunt. Spr. voelt iets voor de aangevoerde mo tieven; Ook de heer ENDENDIJK is deze mee ning toegedaan. Als terugbetaling zou moeten plaats hebben, dan zou dit ech ter moeten geschieden aan de koopers der woningen, daar de kosten voor dé wegen natuurlijk zijn verdisconteerd in de ver koopprijzen der woningen. De VOORZITTER zegt, dat geen enkele rechtsgrond aanwezig is voor dit verzoek. Perceelen, waarvoor in het We genfonds gestort, kunnen bovendien in de straatbelasting worden aangeslagen. De heer BUSCH acht dit een groote onbillijkheid. De heer GASILLE: De raad doet meer gekke dingen. Nog onlangs is de aanleg- belasting aangenomen met dezelfde fout. f4..250 welk bedrag komt ten laste van den gewonen en den kapitaaldienst ieder voor de helft of f2.125.—. b. ontginning van woeste gronden voor boschaanleg: loonen enz. f200.166. andere uitgaven 1.134.— f21.300 rijkssubsidie, 25 pCt. van f20.166.— jjp f 5 041.50 f 16.258.50 welk bedrag komt ten laste van den gewonen en den kapitaaldienst ieder voor de helft of f8.129.25. Totaal ten laste van den gewonen dienst f 2.125.^- plus f8.129.25 is f 10.254.25. Goedgekeurd. 10. Voorstel van. B. en W. tot het aangaan van een geldleening- De heer DE BRUIN acht het onbil lijk, dat waar de gemeente een half mil- lioen effecten heeft, wij tegen hooge rente moeten gaan leenen. Lagere rente is vol gens spr. ook mogelijk. De VOORZITTER, zegt, dat een rente van 4 proc. wel mogelijk is, wanneer de leening beneden pari wordt geplaatst en bovendien in zegelkosten worden be taald. Deze leening moet worden aangegaan, omdat het hier kapitaalsuitgaven betreft. De heer VAN KLOOSTER heeft de overtuiging, dat deze leening niet voor- deeliger kon worden aangegaan. Het voorstel wordt hierna z- h. st. goedgekeurd. 11. Behandeling van een schrijven van Ged. Staten inzake een bij hun college in overweging zijnde wijziging der jaarwed- denregeüng van hurgeme/v.ters,; gemeente secretarissen en -ontvange'rs, met voorstel van B- en W. In de plaats van de sinds 1 Juli 1932 toegepaste korting van 21/2 proc. van de eerste f2000.— en 5 proc. van het daarboven genoten bedrag willen Ged. Sta ten een zoodanige vermindering der jaar wedden toepassen, dat de totale vermin dering gelijk is aan het bedrag, dat de gemeente krachtens de pensioenwet 1922 op de wedden der ambtsdragers kan ver halen. Krachtens art. 35 der pensioenwet 1922 kan de gemeente verhalen voor eigen pensioen 3 proc. en voor weduwen- en weezenpensioen 51/2 proc. Aangezien echter deze wijziging de titu larissen dezer gemeente in voordeeliger positie brengt dan zij zijn bij de geldende regeling der jaarwedden, zijn B. en W. van oordeel, dat zulks niet is in overeen stemming met de tegenwoordige tijdsom standigheden. In verband daarmede stellen B- en W. voor Ged. Staten te berichten, dat de raad zich niet kan vereenigen met de in overweging zijnde wijziging der jaar- weddenregeling. De heer GASILLE is voor ket voorstel van Ged. Staten. Wij krijgen dan een uniforme regeling. De VOORZITTER zegt, dat de hier uit voortvloeiende verhooging voor Soest onbillijk is voor de ambtenaren en werk-1 lieden. Het voorstel wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Gasille en Horns- veld tegen. 12. Voorstel van B. en W. tot het ver kenen van een voorschot als bedoeld in art. 103 der L. O. wet aan de bijzondere scholen. Dit voorschot zal bedragen voor de lagere scholen f 15.13 en voor de U.L.O. scholen f27.89 per leerling. Conform besloten. 13. Voorstel van B. en W. tot aanbouw van 2 schoollokalen aan het schoolgebouw in de Kerkebuurt. De kosten hieraan verbonden bedragen f 6490.—. De uitbreiding der school houdt ver band met de uitbreiding van het aantal leerlingen der lagere school. Overbrenging der U.L.O. school, zooals aanvankelijk be doeld, naar het gebouw der Nijverheids school, kan niet plaats hebben in verband met blijvende vestiging in dit gebouw der v. d. Huchtschool. Conform besloten. 14. Adressen van de oudereommissies der openbare scholen 'te Soest en den Soester Besturenbond, verzoekende te be vorderen, dat aan de daarvoor in aan merking komende schoolgaande kinderen kleeding wordt verstrekt, met voorstel van B. en W. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken, daar in zeer bijzondere gevallen door Maatschappelijk Hulpbetoon in de behoeften wordt voorzien. De heer DE NIES wil deze zaak niet overlaten aan 't particulier initiatief, wel ke gedachte wordt ondersteund door mej. FUNKE. De heer ENDENDIJK wil eerst 't par ticulier initiatief laten spreken. Het steu nen op de openbare kas moeten we niet aanwakkeren. Eerst moeten de kerkelijke en dan pas de burgerlijke lichamen hulp verleenen. De heer BUSCH merkt op, dat de kerkelijke groepen steeds zeer veel steu nen, terwijl de groep, die altijd vraagt, niets doet. De heer NOORDER merkt op, dat de door den heer Busch bedoelde groep niet kan steunen. De anderen moeten steu nen om hun ziel rust te geven. (Gelach.) Het voorstel wordt hierna aangenomen met de stemmen van mej. Funke en de heeren Noorder en De Nies tegen. 15. Voorstel van B. en W. tot intrek king van de verordening, als bedoeld in art. 33 der Lager Onderwijswet. Door bedoeld artikel ontvangen de onderwijzers der openbare en bijzondere scholen op grond van hun aanwijzing tot plaatsvervangend hoofd een belooning. Waar uit deze bepaling voor de gemeente niet onbelangrijke offers kunnen voort vloeien, alsmede met het oog op bezuini ging *en het feit, dat in zulke gevallen een tijdelijke leerkracht op kosten van het rijk kan worden aangesteld, stellen B. en W. voor bedoeld artikel buiten werking te steflen met ingang van 1 April a.s. Goedgekeurd. 16. Vaststelling van enkele verordenin gen, regelende de samenstelling en den werkkring van eenige vaste Commissiën uit den Raad. Ter vaststelling worden aangeboden ontwerp.verordeningen voor de Commis sie's Uitbreidingsplan, Gemeentelijk Grond bedrijf, Werkverschaffing, Belastingzaken en de Wetgevende Commissie. Eveneens goedgekeurd. 17. Voorstel van B. en W. tot toe kenning van gelden aan het Crisis-Comité voor extra hulp in den vorm van ver strekking van kleeding, dekking en schoei sel aan werkloozen, die wegens langdurige werkloosheid niet tot aanschaffing in staat zijn. Waar door gemeenten, welke in de kos ten van steunverleening en werkverschaf fing rijkssubsidie ontvangen, voor dit doel niet meer mag worden uitgetrokken dan 50 pre. van een bedrag verkregen door vermenigvuldiging van het aantal werkloo zen met f4.20, vragen B. en W. voor dit doel een cridiet van f590.10. Conform- besloten. 18. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der verodrening op de "heffing van leges. Door bedoelde wijziging kan in den vervolge leges worden geheven naar de bouwkosten per gebouw of per woning en niet meer per bouwaanvrage, Conform besloten. 19. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der steunregeling voor werkloozen. B. en W. deeleii mede, dat de minister van soc. zaken heeft medegedeeld, dat voor het Boschplan, voor welk werk een rijks subsidie in de kosten werd verzocht, het loon dat aan de bij dat werk tewerk- gestelden mag worden gegeven, door hem op 30 cent per uur werd vastgesteld. Door deze beslissing zal het loon bij de werkverschaffing bij een 48-urige werk week f 14.40, te verhoogen met een gulden wegens kolentoeslag, bedragen. Nu doet zich het geval voor, dat in verschillende gevallen het steunbedrag vol gens de steunregeling met rijkssubsidie hooger is, dan het in werkverschaffing te verdienen loon. B. en W. hebben in dezen overleg ge pleegd met de werkverschaffings-commis- sie, die zich op grond van de aangevoerde motieven kon vereenigen met het voor nemen tot verlaging van de steunnormen. B. en W. stellen thans voor de steun normen als volgt vast te stellen: Voor de uitgetrokkenen a. gehuwden en kostwinners f8.50, b. kostgangers 6,50 Voor dubbel uitgetrokkenen en nog niet rechthebbenden a. gehuwden en kostwinners f8. b. kostgangers 5.50. Voor de ongeorganiseerden worden de steunbedragen met f0.50 verminderd. De bestaande bijslagen zooals huur-, ge- zins. en brandstoffentoeslag blijven ge handhaafd. De lieer NOODER vraagt of B. enW. niet in het geweer zijn gekomen tegea liet schrijven van den minister. Voorheen 34 ct., nu 30 et. Verder vraagt spr. of de hier geboden steunrégeling door men- schen is samengesteld. Zoo'n regeling werkt het pauperisme in de hand. De heer DE NIES kon niet aanwezig zijn op de morgen vergadering der conuti» Spr. begrijpt niet, dat de andere leden deze voorstellen maar hebben geslikt. Spc, wil bij den minister aandringen op een uurloon van 32 ct. De heer v. d. BERG bestrijdt de mee, ning van den heer De Nies. Ook dn andere leden hebben een weg gezocht voor een hooger loon. De heer BUSCH heeft bij weth. loo- deesen eenige malen aangedrongen te in- formeeren naar de loonen in Zeist. Daar zou 39 ct. worden betaald Weth'. LOODEESEN zegt, dat in Zeist 38 ct. wordt betaald. De heer ENDENDIJK vraagt waarom dit niet is bekend gemaakt. Dit is voor ons van belang. Soest mag in dit geval niet zoefveel achter staan bij Zeist De VOORZITTER acht het loon niet te laag. Ede betaalt aan fabrieksarbeiders 32 ct, aan anderen 25 ct. Het loon vai* f 14.40 is 70 procent van het loon der landarbeiders. De prikkel moet blijven be staan om in het particuler bedrijf te gaan arbeiden. Spr. meent, dat Zeist geen steun regeling heeft met rijkssubsidie. De heer VAN KLOOSTER doet me dedeeling van een onderhoud met het Staatsboschbeheer. We moeten bedenken, dat hier betreft werk zoeken. De heer DE NIES houdt hierna nog een warm pleidooi voor een hooger looii en wil dit bij den minister alsnog verzoe ken. De merischen kunnen niet van dit loon rondkomen. Spr. hoopt nog eens in de gelegenheid te zijn de minister in de werkverschaffing te zetten. De VOORZITTER vraagt waar 't naar toe moet, nu de grootste zuinigheid is geboden. B. A. vraagt nog f4000.— voofi betalingen over 1933. Spr. weet niet waar het geld te halen. Spr. erkent de slechte tijden voor de arbeiders, maar deze tijden zijn er ook voor de andere groepen. De heer BUSCH zegt, dat het zeetl goedkoop is om voor de publieke opinte te spreken. Van een schrijven naar den minister verwacht spr. niets. Na eeii door den Secretaris gevoerd telefoongesprek deelt de VOORZITTER! mede, dat Zeist alleen voor een oud en nog niet afgewerkt object 38 ct. betaald. De kans is groot, dat Zeist binnenkort niet meer voor rijkssteun in aanmerking komt. Vóór het voorstel om alsnog een schrij ven te zenden aan den minister, stemmen voor mej. Funke en de heeren Gasille, .v. d. Berg,. Nooder en De Vries. Bij de bespreking der steunregeling komt vooral ter sprake de steun aan kostgan gers. De bedragen voor deze categorie worden daarna 50 ct. hooger vastgesteld. 20. Voorstel van B. en W. tot verlee- iiing van een crediet van f6626..voof den aanleg van een bassin voor afgevoerd water van het Natuurbad. Als de winter komt geeft dan Uw kinderen Onze prijzen zijn aanmerkelijk verlaagd. Ontvangen Kruschen Saltz met proefpak. FOTO OPTIEK Burgem. Groihetraat 30 - Soestdijk Conform besloten. 21. Voorstel van B. en W. om niet over te gaan tot uitbreiding van het Soester Natuurbad met een kanovijver. De kosten worden geraamd op f 13.906; de hieruit voortvloeiende exploitatie winst op f223.— Als gevolg hiervan en mede met be trekking tot de in liet college van B. en W. heerschende meening, dat de uitbrei ding van de zweminrichting met ver maken kan leiden tot verwaarloozing der veiligstelling der zedelijke levenswaar den der bevolking, waarvoor B. en W. geen verantwoording wenschen te aanvaar den, doen zij dit voorstel, Mej. FUNKE wil wel tot aanleg over gaan, vooral met het oog op te ver wachten concurrentie van nog te stich ten baden. De heer NOODER acht de voorstel ling overdreven. Het terrein is zoo over zichtelijk, dat ongepaste dingen hier niet mogelijk zijn. De aangevoerde zedelijkheids begrippen hebben voor spr. geen waarde. De heer VAN KLOOSTER: Voor an deren wel. De heer DE NIES wenscht ook tot aanleg over te gaan. De vrijkomende grond kan gebruikt worden voor ophooging van het terras. De VOORZITTER zegt, dat B- en W. zich steecis tegen den aanleg van een kano- vijver zullen blijven verzetten. Toen spr. eens een bezoek bracht aan Bilthoven, heeft spr. zich afgevraagd: in welke wereld leef ik hier. Meer dan drie-vierde der bezoekers komen daar niet in het. water en loopen alleen in badcostuiun rond ohi tc laten zien,, wat ze zijn. Spr. heeft de Kon. familie en andere hoog geplaatste personen onze inrichting ge toond en allen waren vol lof over onze inrichting als zwemgelegenheid, daarbij roemende de heerlijk rustige en nette om geving. Zoo wenscht spr. ons bad te behouden. Spr. zal niet toestaan, dat oiiza

Soester Courant | 1934 | | pagina 5