De Wereldstad New York. I Yofk.... Bij Het hooren van dien naam denkt uien aan torenhoog gebou- nven, aan grootscheeps handelsverkeer, aan machtige spoor- en luchtlijnen, aan era- .^elooze autorijen en aan 'n centrum, waar Jhooren en zien vergaatZóó oongeveer as New York tenminste aan vele buiten landers voorgesteld. Orn evenwel werke lijk een goeden indruk van deze wereld stad te krijgen, moet men niet alleen sen- Bezienswaardigheid van New York. Als menschen „uit de provincie" New York bezoeken, toont men hun drie curiositeiten, n.1. drie vreemde bouwwerken achter elkaareerst de kleine maar mooie kerk, waar huwe lijken uit de groote wereld plegen te worden gesloten, daar achter een modern „woonhuis", waarin een halve stad huist, en boven d4t alles uit het grootste bouwwerk der wereld, de „Empire State Building" satiqae&k rubrieken over de ®stad lezen, Rubrieken, die met mrilioenen goochelen én vertellen, dat er in New York geen dag' voorbij gaat, zonder dat er een aan tal belangrijke moordaaans-Iagen worden epleegd Laten wij beginnen met een korte be- gph rij ving van dè stad te geven. New York, «oor de Amerika-nèn als New York City Cang.eduïd, is de grootste stad en tevens Ée eerste handelsstad der Vergenigde S+a- ||p van Amerika. Ze is gelegen in het 2ki-iden van den gelijknamigen stad en te jnidden der overige groote Amerikaansche steden vor-mt z4j de kern van het inter nationaal en nationaal handelsverkeer. Haar tegenwoordig gebied is ruim 800 vierkante kilometer groot, omvattend het kdidëlifk uiteinde van het vasteland van |en st-aat met eenige daarvoor gelegen éi landen geheel of ten deele. Een uit gebreider begrip van Greater New York omvat een reeks van steden als Newark, Passage, Paterson, Elisabeth, Bayonue City én Hoboeken. Deze steden, gelegen aan ée overzijde van de enorme rivier de Hud- son, maken op economisch gebied één ge heel uit met New York City, De grond, waarop de stad is gebouwd, bestaaat op het vasteland op quartaire afzettingen bo ven eambw sche of kfistallijne gesteenten, welke soms aan de oppervlakte komen en door hun bijzondere hardheid den menseh In staat stellen zulke torenhooge huizen qp den grond te zetten. Voor 't overige dbel bestaat de bodem uit een rotssoort, hetwelk de hechte fundeering van den Het reusachtige Astoria-Hotel te New York. grond nog meer steunt. Het klimaat In de provincie New York is door den zeer nabijgelegen Atlantischen Oceaan zeer ge temperd continitaal. Des winters hebben de inwoners der hoofdstad het vaak hard te verantwoorden door de hevige koude, terwijl op sommige dagen in den zomer de geheele stad „leegloopt" om zich koel te toe te wuiven aan een der fraaie mo derne badplaatsen aan de kust van den Oceaan. Hoeveel het inwo. ners.aantal van New York op het oogenblik bedraagt, is moeilijk te zeggen, doch i de volkstelling in 't mid den van 1932 bedroeg dit aantal 20 millioen. New York is een zeer cosmopo- litische stad; er wonen hier vertegenwoordigers van bij na alle rassen. Vooral ook de negers, die bij het mee- rendeel der New Yorkers gehaat zijn, zijn er talrijk aanwezig. De meesten van hen wonen in de Noorde lijke stadswijk Harlem, waarom dit de' neger wijk wordt genoemd. De blanken bezoeken niet gaarne deze wijk, omdat zij alles behal ve goed staat aangeschre ven. Voor den aanvang der economische crisis hadden „darkies" het in deze wijk uitstekend. Vele mannen hadden een goede betrek king, b.v. als chauffeur, chasseur, enz. Velen van hen vervulden ook 't min- der stichtend baantje van] „uitsmijter", doch de goe-| de dagen voor de New Yorksche negers zijn voor- j bij. Zooals de depressie in Europa te werk ging, deed j zij dit ook in Amerika en vele geldmagnaten zagen hun enorm kapitaal slinken door de beurskrachs. Tal-i rijke negers in Harlem loo- pen nu de havens van New York af, zoekend naar - werk, of karwei, waar- j mede zij wellicht nog enkele penny's kun- - nen verdienen. Het vorig jaar was de landverhuizing der negers zeer groot.1 Begrijpelijk is, dat men daar niet treurig j om was, als men weet hoevele duizenden - jonge menschen in de stad naar werk zoe ken. De volksverhuizingen werden dan ook i krachtig gesteund door liefdadige instel- j lingen en ook wel door particulieren, die zich het lot der negers in de groote ste- den van het groote Amerika aantrokken. De bekende neger-zanger Roland Hayes, welbekend door zijn herhaald optreden voor de Amerikaansche microfoons, heeft zich toentertijd zeer verdienstelijk ge maakt. Hij stelde een terrein van 600 Acres, hetwelk hij in den staat Georgië j bezit, ter beschikking van 40 negergezin- nen, om er het kleine landbouwbedrijf uit te oefenen. Vele negers werden door zijn toedoen aan arbeid geholpen en tal rijke gezinnen liet hij op zijn kosten naar hun geboortegrond vertrekken. Buiten de negers dan bestaat de stad New York uit Engelschen, Ieren en Schotten (pl.m. 900.000), Italianen (pl.m. 800.000), Duit-, schers (pl.m. 700.000), welk aantal zich na de Anti.Semietische beweging in het vaderland aanmerkelijk zal hebben ver groot. Verder vindt men er vele Rus sen, Polen en Aziaten, enz. In het centrum der stad bevinden zich de kantoren der oliernagnateii, beursspecu lanten, de banken en de prachtige moderne hotels, om niet eens te spreken van de ontelbare café-restaurants, dancings, caba rets, enz. enz. Broadway is de voor naamste avenue van New York. Deze, men - kan raast zeggen „stad op 'ch zelf", wordt aan beide zijden begrensd door enorme bankgebou wen. waa r d« geld mag. naten der hoofdstad en ook uit liet buitenland te /amen komen om de w is selkoersen en het inter nationaal handelsverkeer te bespreken. Op Broad. .way bevinden zich' ook vele oiitspannings.gebou. wen. Broadway schijnt op den buitenlander een aantrekkingskracht uit te oefenen, daar reeds me. nige film, lang niet altijd Amerikaanseh, zieh af speelde op Broadway eo misschien reeds alleen door de film is zij bij de Europeanen genoeg zaam bekend, om te we ten, wat zich' alzoo in dit stadsgedeelte afspeelt Ten Oosten van Broad way, 't meest uitgestrekt edeelte der stad, bevin- -ii zich haven- en in- dustrie.kwaitieren, naast de woonwijken der anne volksklassen. De Bowery doorkruist het beruchte dis trict The Five Points, met de Italiaan- sche, Chineesche en Joodsche kwartieren. Vele oude straten, sloppen en stegen zijn evenwel de laatste jaren ontruimd en nieu we nette woningen worden ten behoeve der arbeidersgezinnen gebouwd. The Five Points zal evenwel wel nimmer zijn be ruchtheid verliezen zoolang de rasschen- haat en .strijd in New York zoo groot blijft Het Park Avenue is 't grootste en schit terendste stadspark, hetwelk men zich in een groote stad kan indenken. Het is immer voor het publiek toegankelijk en is rijk aan zeldzame planten en bloemen. Aan het Park Avenue ligt het hoofdsta tion voor personenverkeer, Grand Central Terminus. Fiftli Avenue en Fourt Avenue zijn bekend om hunne voorname huizen, hotels, restaurants, clubs en kerken. Hier is ook gelegen de beroemde St. Patricks- Kathedraal, met den bouw waarvan in 1850 een aanvang werd gemaakt; voorts de St. Nicólaaskerk, aanvankelijk behoo- rend tot de Katholieken, later overgegaan in handen van de Hervormden, en verder de Presbyteriaansche kerk. Aan Third Avenue ligt Tammany Hall, zoo genoemd naar de in vroeger jaren bekende Tam- many.ring, een lersche vereeniging, die, door de stemmen der volksklasse, de re geering over den staat New York groo- tendeels in handen wist te krijgen. Ten Noorden Van het Central Park ligt in het Westen langs de Hudson het lange Ri- verside Park met het Mausoleum van Ge neraal Cfant- en verder Manhattanvilk, vroeger een afzonderlijke plaats. Nachtelijke aanblik van New York. - De ven de stad een fantastischen aanblik. Geh« magnaten en beursniensch'en, ml. Wall- street. Hoe deze straat aan haar naam is gekomen, zullen weinigen weten. Toen zekere Peter Minuit, Manhattan voor een gering uedrag van 'de Indianen kocht, liet hij over het eiland heen een grooten muur bouwen om het vee tegen de wolven te beschermen. En naar aanleiding hiervan kreeg de straat, waarlangs de groote muur liep. den naam van Wallstreet. De eer ste belangrijke persoon, die zich hier in millioenen lichten der vele wolkenkrabbers ge el rechts het verlichte vrijheidsbeeld in de haven. 1 straat met enkele leeggeplunderde, half- afgebrande huizen. Langzamerhand her stelde Wallstreet zich. Het naburig stad huis, waarin belangrijke besprekingen wer den gehouden, zal hieraan niet vreemd zijn geweest. Men achtte Wallstreet, zoo schitterend gelegen in liet centrum der stad, als een eenige wijk voor het ves tigen van kantoren, magazijnen en bank gebouwen en na vele jaren is Wallstreet, hetgeen het thans is, n.I. hét middelpunt Een vogelvlucht-overzicht van Amerika's financleele centrum: 1. Mai den Lane Building: 2. bet gebouw der Cietles Service Company3. Brown Bros; 4. City Bank Farmers Trust Co.; 5. Bank of New Ycrk 6 Trust Co.: 6 Bank of Mahattan7. National City Bank; 8. Chase National Bank; 9. een der gebouwen van het ministerie van Financiën t 10. een tot de munt behoorend gebouw; 11. het gebouw van J. P. Morgan 6 Co. New York beschikt over een enorme natuurlijke haven, welke tusschen Coney Isfand en Sandy Hook een breedte heeft van bijna hónderd kilometer. Deze haveri is door Staten Islands verdeeld in twee deelen, n.1. de Upper-Bay en de Lower- Bay. Aan New York's haven heerscht dag en nacht een geweldige drukte van aan komende en uitvarende zeeschepen. Alle mogelijke talen en accenten- hoort men hier spreken. Honderden taxi's staan ge reed om de reizigers naar alle deelen der stad te rijden en evenals dit in de Zui delijke landen gewoonte is, komen ook hier de kleine negerjongetjes de booten al Z'Wemmend tegemoet. Nadat enkele pas sagiers wat geldstukjes in het water heb ben geworpen, duiken de bruine lijfjes in de diepte om met de centjes in den mond naar het strand te zwemmen Het luchtverkeer in den staat New York is eenig in zijn soort. De luchtvaart-maat schappijen zijn steeds in de weer om d^ snelheid van liet luchtpostverkeer en ook dat der passagiers steeds hooger op voeren De passagiersvliegtuigen munten- uit in comfort en modern vernuft. Thans heeft men ook aparte slaapcabines in de- toestellen aangebracht. De voornaamste; luchtlijnen, waarvan dan ook het meest; gebruik wordt gemaakt, hoofdzakelijk door, Handelsmenschen, zijn de lijnen Chieago— Cheyenne, San Francisco, Chicago en via* Hartford naar Bostqn. Op het gebied van telefoonverkear staat New York natuurlijk weer bovenaan. Alleen in de stad New York wordt meer gebruik van telefoon-toestellen gemaakt dan in menig afzonderlijk Europeesch land. New York bezit door zijn verbinding via Chicago, Denver met San Francisco (bijna 5500 K.M.) de langste telefoonverbinding der geheele wereld. Thans nog iets over de straat der geld- Wallstreet kwain vestigen, was Kapitein William Kidd, een bekend slavenhandelaar en berucht zeeroover. De regeering be duidde hem echter na eenig ejaren, dat hij zijn ongure praktijken maar elders moest gaan uitoefenen, daar de slaven- van internationale besprekingen tuésch'en New York's geldmannen. En ondanks het groot inwonersaantal van New York en ondanks de enorme uitbreiding der stad, is men thans nóg doende nieuwe bouwplannen te ontwer- mar-k't ontstichtend was voor de kerkgan gers, die Wallstreet moesten passeer-en. Toen de Amerikaansche Vrijheidsoorlog was beëindigd, kwam Wallstreet in bezit van de Engelschen en toen deze weer het veld moesten ruimen, dit was op het ehide der 18e eeuw, bleef er van Wall street nfet veel meer over dan een saaie pen. En wanneer men eindelijk geen stukje grond meer zal hebben, waarop nog een ettelijk® tientallen verdiepingen hooge wol kenkrabber kan worden geplaatst, dan zul len de Amerikaansche ingenieurs, die een groote schranderheid aan den dag schijnen fë moeten leggen, d« étages niet nóg eentge moeten ver hooge n Babylonische torens, t Reuzen ven staal en steenen. Een schitterende luchtfoto van New York's wolkenkrabbers.

Soester Courant | 1934 | | pagina 4