*:->■ ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen (in de maten 4250 a 58 ets.) plus 12 ets. verzendkosten, kunnen worden besteld bij de Redactrice Damesrubriek, Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag. •Maat en nummer van het gewenschte mo- 'del s.v.p. duidelijk vermelden! De gevraag de patronen worden binnen drie a zes da lgen aan de aanvraagsters toegezonden. I VERPLEEGSTERSKLEEDING. No. 682 geeft een verpleegstersjapon weer jvan donkerblauwe wollen stof met een ceintuur van dezelfde stof en een rij groote knoopen, schouderkleppen en een witten pikée kraag. De jurk is van een eenvoudige 'rechte snit. De beide voorpanden sluiten Voldoende over elxaar. Dit model, dat veel weg heeft van een mantel, is voor haar, die het verpleegstersberoep uitoefenen, wel het praktische en gemakkelijkst, want sneller dan een gewone japon zal men deze jurk aan- en uit kunnen trekken. Het achterpand is geheel recht en wordt slechts onderbro ken door de smalle ceintuur, die met een gesp, in de kleur der knoopen, sluit. De mouw is gewoon recht en heeft van den elleboog tot den pols een tweetal kleine in- stiknaadjes; dit dient om de mouw een goeden pasvorm te geven. Twee groote op genaaide zakken zullen natuurlijk altijd te pas kunnen komen. De hals, welke hoog gesloten moet zijn, wordt afgewerkt met een wit kraagje, dat omboord kan worden met de japonstof, hetgeen meer stevigheid aan het kraagje geeft. De schouderkleppen maken de jurk „af". Natuurlijk kunnen ze even goed achterwege blijven, maar ze geven iets gekleeds aan de japon, wat voor al ten goede zal komen als men de japon zonder mantel op straat draagt. EEN SCHOTSCHE BLOESE. Bloeses blijven toch maar steeds weer ieder voorjaar opduiken! En geen wonder, want wat is gemakkelijker van „uiterlijk" Ie veranderen, alleen reeds door een andere leuke bloese aan te trekken. Schotsche rui ten, die ook bijna ieder jaar weer in de imode komen, leenen zich bijzonder goed voor het maken van aardige bloeses. Ons prentje, No. 683, laat U een pittige Schot sche bloese zien, die aan het middel is in gehaald door een kleine smalle ceintuur, waardoor zij een afstaand schootje ver krijgt. Plastron en manchetten zijn dwars genomen en werken daardoor de bloese voldoende af, zoodat men geen ander stof je noodig heeft voor garneering, hetgeen trouwens bij de meeste ruiten en ruitjes overbodig is. Bij deze bloese, die op zich zelf al druk genoeg zal zijn, wordt een effen gladden rok gedragen, liefst in een don kere kleur, ofwel de donkerste kleur der bloese. De knoopen, welke worden gedra gen op de manchetten en op de plastron, moeten natuurlijk ook in overeenstemming met de kleur der bloese zijn. EEN TWEETAL MIDDAGJAPONNEN. No. 684 en 685 geven een paar aardige middagjaponnen te zien. Het eerste model vindt hoofdzakelijk zijn garneering in de vrij ingewikkelde, maar bijzondere plooi en. Deze japon kan worden gekozen in een tweedstof, welke stof men in het a.s. voor jaar weer vrij veel zal zien. Heel apart staan de niet te breede epaulets. De japon bestaat uit een bovenstukje, hetwelk van achteren juist eender is en verder uit vier panden: twee van voren en twee van ach teren. In het midden van het voorpand loopt een schuin geknipte lange punt, die aan den rok samenvloeit in de plooien. De rokplooien zijn gewone platte plooien, naar binnen omgeslagen en bij elkaar gehouden door instiksels, die bovenaan schuin afloo- pen. Op de hoogte der heupen kunnen een tweetal kleine zakjes aangebracht worden, die evenwel meer als garneering moeten dienen. De halsafwerking geschiedt door een klein wit opstaand kraagje met een korte jabot, die men terugvindt bij de pols afwerking. Deze jabot mag zeker niet lan ger zijn dan het bovenstukje der japon, anders komt de smalle ingezette puntige middenbaan, die de beide voorpanden ver bindt, niet tot haar recht. No. 685 is een niet minder sierlijke japon, gemaakt van het mooie Angorakasha. Rok en lijfje zijn afzonderlijk. Het lijfje is iets overbloesend, wat vooral aan „te slanke" dames iets gevulds geeft. Het lijfje is ver der heel eenvoudig; twee hustenaadjes zijn hieraan de eenige bewerking. De rok, die doordat de ceintuur den naad kan verber gen, is niet zoo bewerkelijk als van het direct onder het lijfje kan worden aangezet, eerste model, ofschoon hij in sierlijkheid niet zal onderdoen. De stiksels, welke men op heuphoogte ziet aangebracht, kunnen daarom loos zijn, d.w.z. feitelijk ondoelma tig, dus uitsluitend als afwerking. Twee knoopen in de stikselpunten zullen deze garneering verhoogen. De rok bezit enkele naar buiten gaande plooien. Wanneer men deze plooien echter van boven af wil laten loopen, dan zijn de stiksels op heuphoogte wel degelijk dienstbaar, doordat het heup stuk er alsdan apart op dient te worden aangezet. De mouw wordt op de schouders in kleine plooitjes ingehaald, welke plooi tjes echter niet mogen worden ingestikt, anders beantwoordt de mouw niet aan het doel van verbreed schouderstuk. Kraagje en manchetten worden van witte crêpe de chine of batist genomen, en kunnen ofwel geheel effen ófwel in twee kleuren worden vervaardigd. Zelfde knoopen als die, welke op de heup zijn aangebracht, vindt men terug op kraag en manchetten. EEN MODERN DRESSOIR. Onze afbeelding laat U een modern dres soir zien van notenwortelhout, met een bo venblad, bestaand uit drie afbeeldingen, waarvan de twee zijkanten iets lager lig gen dan het middenstuk en wat een zeer geslaagde teekening in het meubel geeft. Het dressoir is van bouw ook ongelijk, daar de zijdeurtjes een minder schuinen stand hebben dan de twee voordeurtjes. Het in legwerk, zoowel als de handvaten, zijn ge heel nieuw. De onderkant van het meubel is, zooals de teekening U laat zien, ook on gelijk, terwijl vier stevige pooten gemak kelijk de zware kast kunnen dragen. Van binnen is dit dressoir van satijnhout, ter wijl in plaats van planken, stevige glazen platen op de steunen liggen, die gemakke lijk uitschuifbaar en af te nemen zijn. DE WEG NAAR HET HART VAN DEN MAN. De weg naar het hart van den man leidt niet door zijn maag, aldus Greta Garbo, maar via zijn verbeeldingskracht. Een man vindt het altijd prettig om over zijn werk te praten en is blij, als hij een gretig luis terend oor "vindt bij zijn vrouw inplaats dat zij zijn relaas met een schouderophalen be antwoordt. Bovendien moet een goed echt- genoote belangstellen in de ontspanning en de bezigheden van haar man. Wie al deze kleinigheden betracht, kan het lief devuur doen ontbranden en boven de vlam aanhouden.... Het romantisch element mag echter ook over het hoofd worden ge zien. Wat dat is? Ik zou het u niet kun nen zeggen; ik weet alleen dat, indien gij niet romantisch zijt aangelegd, ge nooit den weg zult vinden langs het labyrinth van geheimzinnige paadjes, die leiden naar bet.... romantisch mannenhart! DE HALSKETTING. De halsketting is bij de tegenwoordige japonnen een belangrijk onderdeel van on ze kleeding en daar men ze in allerlei uit voeringen kan bekomen, verdient het aan beveling verschillende kettingen te heb ben en zorgvuldig bij een japon er een te kiezen, die wat kleursamenstelling betreft, goed met de japon in overeenstemming is. Het prentje toont U een zeer moderne ket ting van amberkleurige kralen. Het eigen aardige van deze ketting is, dat de groote kralen niet recht tegenover het slot zitten, waarvan men tegenwoordig ook al zeer veel werk maakt. Men ziet op het ©ogenblik ook veel kettingen dragen, welke zoo groot zijn, dat zij geen slot behoeven en over het hoofd kunnen worden aangedaan. Inplaats van een slot heeft men dan vaak een hanger, van hetzelfde materiaal als de ketting. De snoeren zijn niet te lang, maar toch wel zoo, dat zij bijna zonder uitzondering over het hoofd kunnen worden aangedaan. ALS HET VOORJAAR WORDT IN ANDALUSIë. Andalusië staat bekend om zijn mooie vrouwen. Deze oude roem wordt ieder jaar opnieuw bevestigd als de vrouwelijke jeugd gaat deelnemen aan de vier feestdagen, welke elk voorjaar te Se villa worden ge houden. Overigens genieten de vrouwen nog maar weinig van al de moderne vrij heden; maar gedurende vier dagen in de lente wordt er overal gefeest en ieder meis je zorgt dan, dat tegen dien tijd haar na tionale kleederdracht volmaakt in orde is. Het is eigenlijk niet te verwonderen, dat de Andalusische schoone zoo hardnekkig vasthout aan de nationale dracht van de kanten mantille en bijzonder hooge haar kam, waarover de kant wordt gedrapeerd. Zij weet maar al te goed, dat niets haar eigenaardige schoonheid zoo goed laat uit kom, als juist in deze typische kleeding. Hier en daar ziet men wel vrouwen, die de nationale dracht vervangen hebben door de algemeene.mode van kort haar, maar dit blijft toch nog een uitzondering. In de man- tilles bestaat nog veel onderscheid. De rijke vrouwen hebben ze in verschillende kost bare patronen en zelfs de arme vrouwen laten liever andere noodzakelijke dingen even wachten om tegen het feest een mooie kanten of chenille schouderdoek te kunnen koopen. De overige kleeding is gewoonlijk zeer eenvoudig, maar de Andalusische vrouw heeft een aangeboren bevalligheid, welke in staat stelt haar kleeren op het voordeeligst te doen uitkomen. SCHOONHEIDS WENKEN VAN EVELYN BRENT. Een haastige shampoo legt den grondslag voor alle ziekten, die het haar van zijn glans en schoonheid berooven. De gevaren van haastige haerwassching zijn vele. Vroeg tijdige grijsheid is er een van, en de voor naamste oorzaak er van is gelegen in de droogte van de hoofdhuid. Een behandeling met warme olie vóór iedere wassching zal U voor dat lot sparen. Maar een warme oliebehandeling vereischt tijd. De warme olie moet goed in de huid worden gewre ven, waarbij geen plekje in de huid mag worden overgeslagen, en moet vervolgens twee uur kunnen inwerken. Dan mag het met evenveel zorg door een shampoo ge- wasschen worden. Eerst het haar doordren ken van warm water, om de olie los te ma ken. Dan met vloeibaar zeep het haar drie maal wÈlsschen, flink afspoelen na iedere keer inzeepen. Het laatste naspoelen is het belangrijkst van de behandeling. Vooral als het haar dik is, moet dit met bijzondere zorg geschieden, want zeep heeft een fatale uitwerking, als het tusschen het haar ach terblijft. Het sap van een uitgeperste ci troen over het haar gedruppeld, even voor het laatste uitspoelen, zal de glans en de kleur van het haar verbeteren, ongeacht of het licht of donker is. Wanneer u uw haar laat verzorgen door een vakman, let er dan op, dat hij niet tracht er vlug van af te zijn, maar eischt een zorgvuldige wassching en naspoeling. Vergeet ook het citroensap niet. Als u zelf uw haar wascht, doe het dan, wanneer u eenige uren den tijd hebt, zoo als u niet gehaast te werk gaat en alle phases van het wasschen zorgvuldig in acht kan nemen. HET VERWIJDEREN VAN VLEKKEN UIT LEER. In het bijzonder op licht gekleurd leer zijn vlekken zeer onaangenaam. Het best kan men zulke vlekken verwijderen met behulp van een oplossing van hertshoorn- zout in water. Met een in deze oplossing gedrenkt lapje wrijft men het leer voor zichtig af, tot het Wil is verdwenen. HET OPENEN VAN INMAAK- FLESSCHEN. Flesschen openen is vaak gemakkelijke? gezegd, dan gedaan, en om een „herme* tisch" gesloten inmaakflesch in den ver* eischten stand te brengen, is dikwijls oll- fantenkracht noodig. Maar, dit leert de on» dervinding, list is beter dan kracht. Men moet een smal leeren riempje gebruiken. Dit wikkelt men om den hals van de flescli en trekke het snel heen en weer. Door de wrijving maakt men nu de hals zoo warm, dat na verloop van eenigen tijd de stop heel makkelijk kan worden opgelicht. Men ziet, deze manier ook wel toepassen met een stukje touw, maar dat is niet zoo handig, omdat het touw te veel glijdt en er dus wrijving en geen hitte wordt verkregen. DE PSYCHOLOGIE VAN DE KNIEëN. Volgens de ontdekking van een Ameri- kaansch dokter prof. dr. A. Chillings kan men het karakter van de vrouw voor een groot deel beoordeelen naar de knieën. Een vrouw met stijve knieën bezit een energiek karakter, een vrouw met langwerpige knieën een zacht en ontvankelijk gemoed. Knieën, welke naar binnen loopen, is een teeken van bedeesdheid, ermee naar bui ten loopen een teeken van overmoed. HOE SNEL GROEIEN ONZE NAGELS? Onze nagels worden per dag ongeveer 0.12 m.m. langer. Dat komt hierop neer, dat een plekje bij de nagelwortel er 106 dagen over doet om aan den vingertop- rand te komen. Zouden-wij al dien tijd onze nagels niet hebben geknipt, dan zouden zij dus tweemaal zoo lang zijn geworden. Het schijnt, dat de nagels des zomers sneTer groeien dan 's winters. OM MIEREN TE VERDRIJVEN. Mieren kan men uit het huis verdrijven door in de opening, waar zij uit kruipen, water te gieten, waarin visch werd schoon gemaakt. Ook voor een stukje geteerd hout gaan zij op den loop. Terwijl het verder nog aanbeveling verdient, aluinpoeder in het mierenhol te strooien. BORSTELS SCHOONMAKEN. U kunt de borstels gemakkelijk schoon maken. Daartoe moet u hen met de haren naar onderen leggen in warm sodawater met een paar druppels geest van salmiak. Vervolgens moeten zij in schoon water wor den gespoeld en in de frissche lucht ge droogd. Let u wel erop, dat het sodawater niet aan het hout van de borstels komt, want dit goedje bijt sterk uit. HET WASSCHEN VAN WOLLEN DEKENS. Zoo in het algemeen gesproken, vinden de meeste vrouwen het wasschen van wol len dekens wel een der moeilijkste dingen van het huishouden. Toch is dit juist een gemakkelijk werkje, zooals uit onderstaan de aanwijzing duidelijk blijkt. Men neemt eenvoudig een stuk prima zeep en snijdt dit in kleine smalle stukjes. Men doet deze stukjes in een groote pan met water en laat 't koken en voege daarna een half pond poeder-borax erbij. Dit mengsel werpe men dan, kokend en wel, in een tot op de helft gevulde teil met koud water en in het aldus verkregen sop late men de deken zinken minstens voor twee uur. Daarna spoelt men de deken, minstens zes maal, dus totdat het laatste water schoon blijft, uit. De deken zal bij deze behandeling niet rekken en ook niet krimpen. Eenmaal klaar wordt zij zon der wringen over een lijn te drogen gehan gen. Af en toe klopt men haar met een stok. hoofdpijn bij kinderen. Verwaarloos hoofdpijn bij uw kind niet. Hoofdpijn is bij de kindeern geen natuur lijk verschijnsel; het is een teeken, dat er iets niet in orde is. Het kan een gevolg zijn van te groote inspanning van de oogen, hetgeen door een bril moet worden verhol pen; of het kan een ernstiger oorzaak heb ben. Wees er niet te zeker van, dat het door gebrek aan oplettendheid is, dat uw kind iets verkeerds doet, overtuig u, dat zijn gehoor volkomen goed is. Van besmet telijke ziekten als roodvonk, difterïtus e.d. houdt men vaak doofheid over als gevolg van een ontsteking van de keel en de gang, die deze met het oor verbindt. Adenoidea zijn ook eén oorzaak tot doofheid bij kin deren.

Soester Courant | 1934 | | pagina 6