DE PHILIPS' FABRIEKEN 40 (AAR. Uw lippen verraden Uw karakter. 1 Het gigantische werk der gebr. Philips, Dr. A, F. Philips 60 jaar, gi f. m -1 iM Den 14en Maart van het jaar 1874 werd dr. Anton Frederik Philips, een der grond leggers van het Philips.concern, te Zalt- bommel geboren. Dr. Philips wordt dus 60 jaar! Het is een leven als een sprookje, dat met die zestig jaren over dr. Philips is heengegaan,^en leven als van een roman, met geweldige moeilijkheden, taaie door zet .ingsver mogen en overweldigende resul taten, uitgedrukt in de vlucht van het Phi- lipsbedrijf.. Anton Philips was aanvankelijk, na zijn handelsopleiding, werkzaam op een Arn- sterdamsch en Londensch Effectenkantoor- In 1895 trad hij in de door zijn broeder, ir, G- L. F. Philips, gestichte zaak, welke den naam Philips en Co. kreeg- Ir. Phi lips was ^e technicus, Anton de coirimer- cieele leider. In 1912 werd de zaak om gezet in een N. V. met de beide broers als directeuren. In 1922 nam ir. Philips ontslag, zoodat Anton Philips als eenig directeur overbleef. Wat dr- Philips in die jaren presteerde, is het duidelijkst in de geschiedenis van het bedrijf te lezen. De Nederlandsche Handels Hoogeschool te Rotterdam verleende hem in 1928 het eere-doctoraat in de handelswetenschappen. MEN VIERT FEEST! Het is de 60e verjaardag van den direc teur geweest, die eraan herinnerde, dat in 1931 de fabrieken 40 jaar bestonden, maar welk feit destijds door bijzondere omstandigheden niet werd herdacht. Zoo als het nu gebeurt, is het ook veel zin rijker: dr. Philips jubileert, maar mét hem de fabrieken, het geweldig werk, dat aan hem is vastgegroeid en één geheel met hem uitmaakt. En het is ook weer niet 'de* juiste data, 17 Maart, maar dit komt eveneens beter uit! Aldus viert Philips feest. En met Philips geheel Eindhoven, want wie Eindhoven zegt, zegt Philips verleden heeft Eindhoven aldus weinig of niet; het is alles heden, vandaag, nü, wat de klok slaat en wat voor hedenGrootsch en giganthisch, moeizaam opgetrokken door al deze z\ .ar arbeidende menschen. Arbeid, arbeid! riep elke steen der stad- Eindhoven werd één groote werkplaats. Daarom zal Eindhoven, hoewel niet in derdaad, dan toch in een feest, dit jubi leum, 'dat werd herdacht in een huldi ging van dr. Philips door 1.3-000 em- ployé's, meevieren. HOE HET GROEIDE. Aan den Emmasingel staat naast het hoofdkantoor een klein, door allerlei uit bouwsels verbrokkeld fabriekje, met een lange fabriekspijp, waarop 't jaartal 1891 te lezen staat. Iii dit gebouwtje, vroeger een lakenfabriek, werd de kiem van het Philipsbedrijf gelegd. Het is een histo risch gebouw, deze bakermat van Neder- land's grootste industrie. Ir. G. Philips, een knap technici, be gon hier met energie en durf een be drijf, dat producten zou moeten leveren, welke toen vrijwel geen afzetgebied kon den vinden. De eerste drie jaren was het dan ook sukkelen; de openbare meening was niet bijster gunstig gestemd voor deze nieuwe vinding. Electrische centra les bestonden er weinig en, wat mèer zegt, de fabricagetechniek was rnog zoo primi tief, dat het vooreerst welhaast onmoge» lijk was met eenige winst te produceeren- Het prodécé der kooldraadlampen bracht heel wat moeilijkheden en kosten met zich. Maar in 1894 kon men eindelijk een winst van 16.000 gulden boeken- Toen kwam in 1907 de omwenteling, de kooldraad eruit, de metaaldraad erin! Met al de gevolgen van dien. Er moes ten nieuwe machines worden aangeschaft, het fabricage-proces omgeschakeld, meer werklieden in dienst genomen- De fabrleks- werd te klein en men ging; bouwen, voor gen. De snelle verovering, welke de radio maakte, bracht Philips ertoe ook ontvang toestellen te fabricéeren. Reusachtige ge bouwen waren hiervoor noo'dig. In het Philipsdorp kwam een groote apparaten- fabriek. De reeds bestaande gebouwen, zooals het torencomplex, werden uitgebreid. De behoefte aan kantoorruimte deed zich steeds sterker gevoelen. Door den archi tect ir. S- Roosenburg werd een nieuw kantoorgebouw ontworpen. Dit werd o-m. voorzien van de bekende glasramen van Joep Nicolas, Naast de eigenlijke fabrieks gebouwen kwamen de gebouwen voor nevenproducten, zooals de Philite.fabriek, metaalfabriek, impregneer-in richting, pa. pier. en cartonnagefabriek, drukkerij, enz* Ook de edelgassen voor de vulling" der lampenballons benoodigd, worden sinds den oorlog bij Philips gemaakt, dank zij het gestage werken van den staf van che mische ingenieurs. Naast de gloeilampen en radipLindustrie kwamen de afdeeling voor röntgenologie en radio-activiteit. Wat hier gepresteerd is, mag wel als bekend worden verondersteld; Philips bracht immers de draagbare röntgen.appa- raten in den handel. Hoe groot de oppervlakte van al de gebouwen is, zal spreken uit het cijfer 400-000 M2. Vanzelfsprekend werd bij de uitbreiding der productie de vraag naar personeel steeds grooter. In 1927 waren 10.000 ar beiders aan de fabrieken en op de kan toren werkzaam. In 1923 ging de 20-000e arbeider, begroet door den directeur, de groote poort binnen Het was een enorme massa menschen, welke steeds meer aangroeide. Tot d klap der malaise kwamPhilips ont sloeg, móest ontslaan. De bedrijfsresul taten liepen steeds meer achteruit. Het aantal werklieden kromp steeds meer. lijk'; daar ïs' Hef om begonnen.- Philips heeft menschen en machines. Ook natuur lijk. Eu beiden staan in dienst der pro ductie. Maar er is ook nog wat anders, dat alleen voor de menschen is, voor de geest en het lichaam en niet voor het product, c.q. het dividend. Het zijn niet alleen techniek, formule en beurskoning, die de grondslagen van dit grondig be drijf vormen. De berekende grondslagen worden bij de kleinste fout wankel, de ineenstorting zou het werk zijn van één verkeerde greep in de gedachtenwisseling, in de formule, één foutieve technische constructie. Onder dit bedrijf ligt een geestelijke grondslag, een fundament van cultuur en wetenschap. Het is de cultureels en wetenschappe lijke grondslag, welke de sociologie in het leven riep. Het gaat hier om de gees telijke vorming der arbeiders, speciaal der arbeidersjeugd. Het Philips' concern heeft eigen scho len, zoowel kleuter- als lagere- en U.LO. school. Sinds 1929 bestaat er ook een Philips'* Bedrijfsschool, daarnaast 'n Huis houdschool. Er zijn tallooze cursussen, voor de jeugdige arbeiders. De sociale voorzie ningen zijn in alle opzichten model. De arbeiders genieten vrije geneeskundige De Philips' fabrieken te Eindhoven bij avond. «n Philips zegt... zegt alles! Men moet de Wisselwerking tusschen de stad Eind hoven en het Philipsbedrijf kennen, om zich een idee te kunnen vormen van de groote onderlinge afhankelijkheid. Eind hoven staat en valt met Philips, maar Philips is afhankelijk van den toestand der gemeente. Philips en Eindhoven zijn twee eenheden, die zijn vergroeid en zoo'n sprekende gelijkenis met elkaar zijn gaan tootien, dat men geen vreemdeling in Je ruzalem behoeft te zijn, om verwonderd te vragen: „Wie was er nu éérst: Phir lips of Eindhoven Eindhoven is het oudst natuurlijk, maar Philips gaf het nieuwe kleed, het nieuwe leven. Van de oude stad is dan ook al heel weinig overgebleven; men i9 dit jaar zelfs zoo ver gegaan, dat het „Paradijs'*, een oud gebouw, met kasteeïaeh'tijge allu res, is gesloopt. Herinneringen aan liet de eerste, maar niet de laatste maal! De Gebr.. Philips stelden er den hoog- sten prijs op, hun producten te doen zijn van de eerste kwaliteit en het is on getwijfeld dit principe, dat den goeden naam der firma vestigde en 't mogelijk maakte, dat het bedrijf steeds verder werd uitgebouwd. De oorlogsjaren zijn voor Philips van een beslissende beteekenis geweest. Hét was: erop of eronder! Duitschland ver bood in 1916 den uitvoer, van glas. Men was gedwongen zelf te fabriceeren. In Strijp werd een groot terrein van 24 H.A. gekocht ien daarop verscheen de eerste groote fabriek. Na den oorlog wasj het de radio, welke de werkzaamheden van Philips op, verschillend gebied verdeelde. In 1918 werd (de eerste radiolamp ge produceerd en dit product kwam voor Het eers„t den wereldnaam van Philips vesti- Eindhoven telde eenige duizenden werk- loozen. Geheele wijken van de zooi snel gegroeide ,stad werden ontvolkt. Het dorado, waarvoor Eindhoven in de jaren van hoogconjunctuur werd aangezien, werd een plaats van werkloosheid en be lasting. Het zag er somber uit, zeer somber! Mciar vóór ©enigen tijd is Philips weer gaan agnnemen. Hent aantal werkloozen slonk te Eindhoven tot 40ÖÖ, het aantal arbeiders groeide tot 13.000- En het zijn deze 13.000, die Zaterdag 17 Maart jd. hun directeur, dr. A- F. Philips, huldig den! NIET SLEGHTS PRODUIGTI&l Wie meenen moest, dat de Philips' Gloeilampen- en Radiofab rieken het ge- Imcrineerde productie-monster zijn, slaat de plank mis, Philips produceert, natuur- KuTp, die door zijn dokforen wordf ver leend, terwijl Let zui .e.mgcii-considtaue- bureau een merkbare afname van kinder sterfte ten gevolge heeft gehad. Een fonds draagt zorg voor ouderdoms-, invaljdi- teits-, weduwen.' en weezenpensioeii.. Ook de ontspanning en vooral de lichamelijke oefening zijn door Philips georganiseerd. Van de Sportvereeniging, welke alle mo gelijke takken van sport bevat, is het eerste voetbal-elftal wel 't meest bekend. Philips heeft verder een tot ver over de grenzen bekend Harmonie-orkest, een Symphonie-orkest en had tot voor eeni- gen tijd ook een Oratorium-vereeniging. Het Philips.de Jongh ontspanningsfonds, dat in het bezit is van een groot gebouw met schouwburgzaal, draagt zorg voor tooneelvoorstellingen van de bekende Ne derlandsche gezelschappen, film- en caba ret-uitvoeringen. Er is bij Philips... ja, wat is er al niet! Het is een stad op zichzelf, een uiterst goed geoutilleerde stad dan. Alleen: Philips wacht op een beteren tijd, zooals wij dat allemaal doen. En dat die tijden mogen komen, hopen wij' toch zeer zeker ook voor deze industrie, welke den naam van Nederland letterlijk! en figuurlijk over de geheele wereld heeft uitgebazuind. Het bêhoort tot een der meest weten schappelijke of kwasi.wetenschappelijke proefnemingen, te onderzoeken, in hoeverre de shynische verschijningsvorm van den mensch de geheimen van zijn psychische gesteldheid ontsluierd. Geleerden van naam hebben zich bezig gehouden niet 't vraag stuk, of 's menschen uiterlijkheid van be slissende beteekenis is op de karaktervor ming of dat de werking op de allereerste plaats van buitenuit geschied, en 't uiter lijk van den mensch altijd bepaald wordt door zijn karakter waarbij men als uiterlijk bedoelt bepaalde nuances, welke min of meer scherp afwijken van overi gens dezelfde algemeène vormen.. Men kan als - vaststaand aannemen behou dens eeii Heel afzonderlijk geval dat het uiterlijk in eerste instantie van wei nig of geen invloed is op het mensche- lijk karakter; de werking heeft in omge keerde richting plaats, al moet men niet vergeten, dat ook karaktereigenschappen, evengoed als physieken, kunnen zijn aan geboren. Het erfelijk belaste misdadigers- type krijgt van huisuit bepaalde uiterlijke nuances, welke hem aanstonds onderschei den van andere misschien niet minder mis dadige, maar allereerst door eigen schuld verworden, individuen. Het is weer niet percé noodzakelijk, dat het uiterlijke mis- dadigerstype ook misdadig is; de prak tijk heeft immers bewezen, dat opvoe ding, mits taktisch', tot verbetering kan leiden. Men zij dus, in het trekken van conclusies door middel der uiterlijkheid, ten aanzien van algemeene als vaststaand aangenomen karaktereigenschappen, uiterst voorzichtig. Er bestaat een wijdvertakte wetenschappelijke beunhazerij op dit ge bied, welke zich bezighoudt met hand- leeskunde, oogleeskunde, gelaatsplastiek en wat dies meer zij. De rage naar het ont dekken van misdadigers-wenkbrauwen, zooals die voor eenige decennia bestond, is gelukkig uitgewoed; daarvoor zijn in de plaats gekomen onschuldige grapholo- gische bedotters, die niets anders doen dan de serieuze graphologie in discretiet bren gen.. Wetenschappelijk het meest verant woord is de in de laatste jaren opgeko men studie van de mondvorm. Het was altijd wel bekend, dat b.v- een smalle, samengeknepen mond met opgeworpen bovenlip en omlaag getrokken mondhoe ken wilskracht en doorzettingsvermogen verraden, een werkelijk op wetenschap pelijke basis gevestigde studie was er even wel miet gemaakt. De vooruitgang, der techniek, met name die der foto-microsco- pie, heeft het mogelijk gemaakt, de lippen van den mensch tot in de uiterste vormen te fotog-rafeeren. Het is prof, Bettmann van de Heidelbergsèlie Universiteit, die een theorie heeft ontwikkeld, welke het mogelijk maakt ie-mands. karakter met groote nauwkeurigheid te bepalen en niet alleen dit, maar ook den leeftijd en zelfs het beroep. Het prodécé komt in den een- voudigstéu vorm hierop neer, idat Prof. Bettniann met een doör Hem geconstru eerde n foto-microscoop van de onderlip enkele fotogrammen léan maken. Op deze fotogramme-u was een scherp, beeld der- capillaire buisjes waarneembaar e.i t zij juist deze buisjes, welke den vorm dei lippen bepalen en dus ook! aanwijzingen zijn geven in welke richting! het karak zich heeft ontplooit* Met vrij groote ze.. heid kan prof. Bottmann aan de h. van zijn fotogrammen het beroep bepalen. Hij heeft b.v. vastgesteld, dat in de lip pen van zangers, acteurs en redenaars de capillaire buisjes zijn en afwisselend? van vorm zijn. In den grond heeft dol! wetenschappelijke theorie van prof. Botte' mann niets veranderd aan de van ouds- her bekende methode; hij heeft alleen op wetenschappelijke wijze den psysichètf grondslag dezer methode aangetoond. Hoe groot de beteekenis dezer karakter* studie is, blijkt ook wel uit de sindai eenigen tijd door eenige filmmaatschap pijen aangestelde deskundigen, die zijn be last met de taak dit uit te maken, of volgens de wetenschap der monclvorming een acteur of actrice in aanmerking kan komen voor een bepaalde rol. Een bekend deskundige, Henry Cleve, verklaarde na uitgebreide studie, dat in de meeste ge vallen zijn diagnose juist was- Men be dient zich' daar weliswaar niet van de door prof. Bottmann gevonden methode der capilaire buisjes, maar toch schijnt men vrij nauwkeurige resultaten te berei ken, door middel van teekeningen en on der verschillende omstandigheden genomen foto's. Intusschen kunnen wij zeker zijn, dat de wetenschappelijkheid, welke de stu dies van Henry Clive nu ongetwijfeld nog bezitten, spoedig zal ontaarden in een ver mengd worden met de overbekende en beruchte film-kitsch- Deze verwachting zij alvast een waarschuwing! Een ander bekende psychologe, de En- gelsche Sylvia Thomson, heeft eveneens haar bevindingen gepubliceerd en bij voor baat haar lezers gewaarschuwd tegen over haastige conclusies- Volgens Miss Thom» som is het onjuist het karakter af te leiden van één bepaalden uiterlijken vorm; zij meent, dat het een complex van verschijn ningsvormen is, welke het karakter be paald.. Haar theorie zegt, dat een saam- gektiepen mond met omlaaggetrokken mondhoeken niet voldoende is om een wils krachtig karakter te constateeren. Miss Thomson meent, dat daarnaast nog een flinke neus, een eenigszins vooruitstekende kin en een niet te korte bovenlip aan wezig moeten zijn. Verder verraadt een breede, maar goedgevormde mond een edelmoedig en onbaatzuchtig karakter; eea mond, die altijd eenigszins openstaat, be schouwt Miss Thomson als een toeken van slapheid en lusteloosheid. Men ziet: de theoriën van prof. Bott mann en die der Engelsc-he psychologie zijn met elkaar in strijd. De eerste"' meent alles in den mond te kunnen zien; de tweede wil een onderlinge samenhang tus schen verschillende verschijnselen. Wij mee nen echter: meer vertrouwen te mogen hebben in prof. Bottmann, wien uitgebreide hulpmiddelen ten dienste staan en die op psychologisch terrein zijn sporen ruim-J saUdote Hoeft verdiend.

Soester Courant | 1934 | | pagina 8